Jump to content

Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο


kolabrou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω βρει εναν τυπο ο οποιος θελει 25λιρες/κουτα, η κουτα ειναι περιπου οσο για μια 14αρα τηλεοραση. Αυτα για μεχρι Αθηνα μετα + για Θεσ/νικη.

 

Καλύπτει και Ουαλία ο φίλος; Δώσε καμιά πληροφορία παραπάνω να έχουμε υπόψη μας. :D

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλύπτει και Ουαλία ο φίλος; Δώσε καμιά πληροφορία παραπάνω να έχουμε υπόψη μας. :D

 

Λογικα ναι :D http://www.metafores.co.uk/ Ενας συμφοιτητης μου του εδωσε 5 κουτες και σε 10 μερες ηταν στη Κοζανη χωρις προβληματα (πχ να χαθει κατι ή οτιδηποτε).

Link to comment
Share on other sites

Λογικα ναι :D http://www.metafores.co.uk/ Ενας συμφοιτητης μου του εδωσε 5 κουτες και σε 10 μερες ηταν στη Κοζανη χωρις προβληματα (πχ να χαθει κατι ή οτιδηποτε).

 

Paidia dwste idees gia metaforikes k links giati twra erxetai h wra ths epistrofhs.....

Erwthsh : sthn sygkekrimenh metaforikh to kostos einai aneksarthto kilwn???

giati mallon tha exw polla 25 lyra na dwsw...:worry:

 

Cheers mates

IBIS 5

"IBIS: just keep walking"

Link to comment
Share on other sites

Paidia dwste idees gia metaforikes k links giati twra erxetai h wra ths epistrofhs.....

Erwthsh : sthn sygkekrimenh metaforikh to kostos einai aneksarthto kilwn???

giati mallon tha exw polla 25 lyra na dwsw...:worry:

 

Cheers mates

 

Σε ολες τις μεταφορικες τους ενδιαφερει ο ογκος καθως η μεταφορα γινεται με πλοιο.

Link to comment
Share on other sites

Αποφοίτους ΤΕΕ δέχονται?Και πόσο κυμαίνονταν τα έξοδά σας αν επιτρέπετε?

 

Oson afora ta eksoda eksartatai pou tha pas......Ksekinontas apo katw pros ta panw sthn Agglia oi times sxetika peftoyn......Me ekseraish to edinburgh pou sygkritika me alles geitonikes perioxes einai ligo tsimphmena......

IBIS 5

"IBIS: just keep walking"

Link to comment
Share on other sites

Λογικα ναι :D http://www.metafores.co.uk/ Ενας συμφοιτητης μου του εδωσε 5 κουτες και σε 10 μερες ηταν στη Κοζανη χωρις προβληματα (πχ να χαθει κατι ή οτιδηποτε).

 

Παιδιά εγω με αυτόν έστειλα.

Βεβαιωθείτε να βάλετε στοιχεία σε όλες τις κούτες σας!!!!! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

ενα μικρο σπιτι στο λονδινο για ενα ατομο η δυο σε τι τιμη παιζει?

Where in London? Apo 600 quid mexri 2000 gia one bed flat. It depends ;)

Link to comment
Share on other sites

Οταν τελειώνεις πολιτικός μηχανικός στην Αγγλία αναγνωρίζεται το πτυχίο στην Ελλάδα;;
Link to comment
Share on other sites

To 1o ptuxio den exei simasia apo poio uni einai?

 

Εχεις δικιο, απλα επειδη εγω ημουν ηδη φοιτητης ειχα ξεχασει οτι οι νεοι θα πρεπει να εχουν και bachelor απο 4 και πανω.

 

" Οι τίτλοι σπουδών Bachelor τριετούς διάρκειας Ηνωμένου Βασιλείου κλάδου Μηχανικών και Γεωτεχνικών Επιστημών που έχουν πραγματοποιηθεί σε Τμήματα /Σχολές που χαρακτηρίζονται με ranking 3 και κάτω, συνεκτιμώμενοι με μονοετείς μεταπτυχιακούς τίτλους σπουδών (συνολική διάρκεια σπουδών σύμφωνα με το πρόγραμμα: 4 έτη), δεν αναγνωρίζονται ως ισότιμοι ή ισότιμοι και αντίστοιχοι προς τα απονεμόμενα διπλώματα/πτυχία από τα Τμήματα/Σχολές κλάδου Μηχανικών και Γεωτεχνικών Επιστημών των Ελληνικών Α.Ε.Ι. και θα παραπέμπονται στο Β΄ Τμήμα του Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π. Η παραπάνω πρόταση θα ισχύσει για όσους θα εγγραφούν στο πρόγραμμα του πτυχίου Bachelor από το Σεπτέμβριο του 2006. Όσοι βρίσκονται, τη στιγμή της λήψης της συγκεκριμένης απόφασης σε έτος σπουδών του τριετούς κύκλου Bachelor, είναι δυνατό οι τίτλοι σπουδών τους Bachelor, συνεκτιμώμενοι με μεταπτυχιακό τίτλο Master, να κριθούν ως προς τα απονεμόμενα διπλώματα/πτυχία των παραπάνω Τμημάτων / Σχολών των Ελληνικών Α.Ε.Ι.., μόνο εφόσον το Master απονεμηθεί από Τμήμα /Σχολή με αξιολόγηση - ranking 4 και άνω (σχετικό link : http://www.hero.ac.uk/rae/ ). Τέλος, οι αιτήσεις όσων έχουν ήδη περατώσει τις σπουδές τους και, είτε δεν έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία κρίσης των τίτλων τους είτε δεν έχουν υποβάλει αίτηση στην Υπηρεσία, θα κριθούν με την προγενέστερη διαδικασία. "

 

Οταν μπηκε η ανακοινωση στο site ειχαμε ηδη Σεπτεμβριο και ειχαμε αρχισει μαθηματα, οποτε μετα απο πολυ κραξιμο εβγαλαν και τη παρακατω ανακοινωση:

 

"Σύμφωνα με την απόφαση του Διοικητικού Συμβουλίου 34 / 03-11-2006, η ανωτέρω ρύθμιση (Απόφαση 27/06-07-2006) για τους κλάδους των Μηχανικών και Γεωτεχνικών Επιστημών τίθεται σε ισχύ για τους εγγραφόμενους από τον Σεπτέμβριο 2007."

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν μπορω να διαβασω ολο το thread θελω να κανω καποιες ερωτησεις σχετικα με το θεμα!

Πηρα το πτυχιο του 2ου κυκλου του ΤΕΕ Πληροφορικης με βαθμο απολυτηριου 17,6.. Εχω παρει απο το 2004 το lower (Michigan) και παλαιοτερα ειχα παρει το Basic (Palso)!

Μπορω εγω που προερχομαι απο ΤΕΕ να μπω σε ενα απο τα "καλα" πανεπιστημια της Αγγλιας?

Θα πρεπει να δωσω (και να περασω) καποιες εισαγωγηκες η να παρω καποια πιστοποιηση για να με δεχτουν??

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν μπορω να διαβασω ολο το thread θελω να κανω καποιες ερωτησεις σχετικα με το θεμα!

Πηρα το πτυχιο του 2ου κυκλου του ΤΕΕ Πληροφορικης με βαθμο απολυτηριου 17,6.. Εχω παρει απο το 2004 το lower (Michigan) και παλαιοτερα ειχα παρει το Basic (Palso)!

Μπορω εγω που προερχομαι απο ΤΕΕ να μπω σε ενα απο τα "καλα" πανεπιστημια της Αγγλιας?

Θα πρεπει να δωσω (και να περασω) καποιες εισαγωγηκες η να παρω καποια πιστοποιηση για να με δεχτουν??

 

De gnwrizw na apantisw sto erotima sou ws pros ta TEE, alla epeidi vlepw anafereis to Michigan kai to Palso, afta de tha metrisoun kai tha xreiastei na dwseis IELTS h TOEFL. Min anisixeis omws de tha duskolepsei opoio ki an dialekseis, xwris kapoia tromeri proetoimasia ...

 

Gia ta upoloipa as apantisei kapoios pou kserei. :)

Link to comment
Share on other sites

De gnwrizw na apantisw sto erotima sou ws pros ta TEE, alla epeidi vlepw anafereis to Michigan kai to Palso, afta de tha metrisoun kai tha xreiastei na dwseis IELTS h TOEFL. Min anisixeis omws de tha duskolepsei opoio ki an dialekseis, xwris kapoia tromeri proetoimasia ...

 

Gia ta upoloipa as apantisei kapoios pou kserei. :)

 

Πολυ φοβαμαι οτι εχω ξεχασει ενα μεγαλο μερος των αγγλικων που ηξερα!Ειδικα στην γραμματικη δεν θυμαμαι τιποτα, που σημαινει οτι θα πρεπει να παρακολουθησω καποια μαθηματα..

Το IELTS και το TOEFL τι διαφορα εχουν?Απ' οσο ξερω το TOEFL εχει 300 ερωτησεις πολλαπλης επιλογης..

Και κατι αλλο!!Επειδη ο κλαδος μου ειναι Πληροφορικης κ' Δικτυων H/Y ποιος ειναι ο αντιστοιχος στην Αγγλια?Information Technology - Computer Science?H μηπως Electrical and Electronic Enginnering?Η μηπως Mechanical Engineering?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ φοβαμαι οτι εχω ξεχασει ενα μεγαλο μερος των αγγλικων που ηξερα!Ειδικα στην γραμματικη δεν θυμαμαι τιποτα, που σημαινει οτι θα πρεπει να παρακολουθησω καποια μαθηματα..

Το IELTS και το TOEFL τι διαφορα εχουν?Απ' οσο ξερω το TOEFL εχει 300 ερωτησεις πολλαπλης επιλογης..

Και κατι αλλο!!Επειδη ο κλαδος μου ειναι Πληροφορικης κ' Δικτυων H/Y ποιος ειναι ο αντιστοιχος στην Αγγλια?Information Technology - Computer Science?H μηπως Electrical and Electronic Enginnering?Η μηπως Mechanical Engineering?:confused:

 

Otan eixa dwsei egw TOEFL eixe erwtiseis pollaplis epilogis (de thumamai poses) kai 2 mikres ekthesoules (pragmatika mikres kai aples). Tote to TOEFL theoroutan pio efkolo apo to IELTS, ektos twn allws logw kai ths apousias profwrikwn.

 

Epeidi omws exoun perasei 4-5 xronia as apantisei kapoios me pio prosfati empeiria, giati se afto to thema diavasa oti ta pragmata exoun allaksei ligo.

 

To kalo einai oti kai na min ta pas kala mporeis na ksanadwseis. Fantazomai theleis na pas tou xronou (Septemvrios 2008) kai oxi fetos e?:O

Link to comment
Share on other sites

Otan eixa dwsei egw TOEFL eixe erwtiseis pollaplis epilogis (de thumamai poses) kai 2 mikres ekthesoules (pragmatika mikres kai aples). Tote to TOEFL theoroutan pio efkolo apo to IELTS, ektos twn allws logw kai ths apousias profwrikwn.

 

Epeidi omws exoun perasei 4-5 xronia as apantisei kapoios me pio prosfati empeiria, giati se afto to thema diavasa oti ta pragmata exoun allaksei ligo.

 

To kalo einai oti kai na min ta pas kala mporeis na ksanadwseis. Fantazomai theleis na pas tou xronou (Septemvrios 2008) kai oxi fetos e?:O

 

Δυστυχως να υποθεσεις οτι αν παω θα παω φετος!Ειναι τελειως ξαφνικη και μη προγραμματισμενη αποφαση!:O

 

Ευτυχως στα προφορικα δεν αντιμετοπιζω προβλημα αν και εχω μια αμερικανικη προφορα..:worry:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως να υποθεσεις οτι αν παω θα παω φετος!Ειναι τελειως ξαφνικη και μη προγραμματισμενη αποφαση!:O

 

Ευτυχως στα προφορικα δεν αντιμετοπιζω προβλημα αν και εχω μια αμερικανικη προφορα..:worry:

 

 

Gia kalo panepistimio fetos oute apeksw den pernas-analoga fusika ti enoei o kathenas 'kalo' h kako. Ta top panepistimia opws px LSE h Bristol exoun klisei tis thesis gia fetos k epipleon zhtane vathmo apoluthriou apo 17-18 k panw kai kapoies fores ~A-levels.....uparxei h lush kapoion foundation course pou ginonte to kalokairi-logika prolaveneis akoma kai ekei isws na sou dwthei h eukairia gia kati sxetika kalo. To oti eisai apo tee mallon den epireazei-apolutirio den legete k auto?

Link to comment
Share on other sites

Gia kalo panepistimio fetos oute apeksw den pernas-analoga fusika ti enoei o kathenas 'kalo' h kako. Ta top panepistimia opws px LSE h Bristol exoun klisei tis thesis gia fetos k epipleon zhtane vathmo apoluthriou apo 17-18 k panw kai kapoies fores ~A-levels.....uparxei h lush kapoion foundation course pou ginonte to kalokairi-logika prolaveneis akoma kai ekei isws na sou dwthei h eukairia gia kati sxetika kalo. To oti eisai apo tee mallon den epireazei-apolutirio den legete k auto?

 

Εμεις δεν παιρνουμε απολυτηριο αλλα πτυχιο!Οταν τελειωνει καποιος την 2α παιρνει του 1ου κυκλου και οταν τελειωνει την 3η παιρνει του 2ου κυκλου!

 

Υπαρχει και η διαδικασια του "clearing" που ετσι μπαινει ακομα ενα 8% λιγο καιρο πριν αρχισουν τα μαθηματα..

 

Το LSE που λες ειναι για οικονομικα!Αλλος κλαδος δηλαδη.. Φυσικα δεν το βλεπω ουτε για το Oxford ουτε για το Cambridge!Οταν λεω "καλα" πανεπιστημια εννοω αυτα που βρισκονται στις πρωτες 20-25 θεσης της καταταξης των καλυτερων πανεπιστημιων!

 

Κατι εχω ακουσει για το Zero Year αλλα δεν εχω καταλαβει ακριβως τι ειναι!

Τρως εναν ολοκληρο χρονο για προετοιμασια?

 

Αμα ξερει κανεις ας απαντησει σε αυτο:

Επειδη ο κλαδος μου ειναι Πληροφορικης κ' Δικτυων H/Y ποιος ειναι ο αντιστοιχος στην Αγγλια?Information Technology - Computer Science?H μηπως Electrical and Electronic Enginnering?Η μηπως Mechanical Engineering?:worry:
Link to comment
Share on other sites

Παντως εμένα με είχαν πάρει μέσω clearing και είχα μόνο first certificate!

Στο clearing ανοιγουν τις πόρτες διάπλατα...

Link to comment
Share on other sites

Παντως εμένα με είχαν πάρει μέσω clearing και είχα μόνο first certificate!

Στο clearing ανοιγουν τις πόρτες διάπλατα...

 

Αν θες πες και τον ονομα το πανεπιστημιου που σε δεχτηκε!?

Link to comment
Share on other sites

Παντως εμένα με είχαν πάρει μέσω clearing και είχα μόνο first certificate!

Στο clearing ανοιγουν τις πόρτες διάπλατα...

 

Ths portes tis anoigoun diaplata arketa panepistimia alla oxi 'ta kala' pou eipe o filos. Apo ekei k pera den kserw ti paizei me ta Tee...to zero 0 einai to foundation alla me allo onoma..

Link to comment
Share on other sites

Αν θες πες και τον ονομα το πανεπιστημιου που σε δεχτηκε!?

 

Στο Liverpool John Moores μπήκα.

Απο το top 100 ειναι περίπου 70ό

 

Πάντως φίλε μου για εμένα προσωπικά το θέμα καλό/κακό πανεπιστήμιο δεν υφίσταται στην Αγγλία.

Το επίπεδο είναι παντού πολύ υψηλό σε όλους τους τομείς.

Έκανα το πτυχίο μου εκεί και μετά πήγα στο Leicester (που θεωρείται...καλό) για να κάνω το master.

 

Οταν γύρισα Ελλάδα ΚΑΝΕΝΑΣ δεν με ρώτησε σε ποιό πανεπιστήμιο σπούδασα.

Όταν έλεγα πως σπούδασα στην Αγγλία, τους αρκούσε. ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...