Jump to content

Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο


kolabrou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά επειδή θέλω μέσα στον επόμενο μήνα να δώσω το TOEFL, μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει για το τι πρέπει να κάνω??

1) Να διαβάσω μόνος ή να πάω φροντιστήριο?

2)Πόσος χρόνος θα μου χρειαστεί σε κάθε περίπτωση? (έχω παλιό proficiency)

3)Κάποια βιβλία να μου προτείνετε??

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά επειδή θέλω μέσα στον επόμενο μήνα να δώσω το TOEFL, μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει για το τι πρέπει να κάνω??

1) Να διαβάσω μόνος ή να πάω φροντιστήριο?

2)Πόσος χρόνος θα μου χρειαστεί σε κάθε περίπτωση? (έχω παλιό proficiency)

3)Κάποια βιβλία να μου προτείνετε??

 

Ευχαριστώ

 

Diavase tis proigoumenes selides. Ta exoume kalupsei ola afta. Egw proteinw na diavaseis monos sou - gia liges meres diavasma prokeitai (ante 1-2 vdomades an exeis kairo na kseskoniseis ta agglika sou?).

 

Gia vivlia Barron's (to onoma tou ekdotikou oikou) - to simantiko einai na exei CD gia na kaneis test monos sou.

 

Alla rikse mia matia kai stis proigoumenes selides.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή θέλω μέσα στον επόμενο μήνα να δώσω το TOEFL, μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει για το τι πρέπει να κάνω??

1) Να διαβάσω μόνος ή να πάω φροντιστήριο?

2)Πόσος χρόνος θα μου χρειαστεί σε κάθε περίπτωση? (έχω παλιό proficiency)

3)Κάποια βιβλία να μου προτείνετε??

 

Ευχαριστώ

 

1) Να δώσεις IELTS.Είναι πιο εύκολο απο το TOEFL. Να διαβάσεις μόνος σου και να κάνεις 5-6 ώρες φροντιστήριο με κάποιο καθηγητή να σε βοηθήσει στα γραπτά και στα προφορικά

2) Σε 1μήνα θα είσαι ΟΚ. (Εγώ με FCE του 1996, σε 1.5μήνα πήρα 8 Overall.Ωστόσο οι γνώσεις μου στα Αγγλικά δεν είχαν καμία σχέση με FCE

3) Κατέβασε τα βιβλία απο εδώ.http://artefact.lib.ru/languages/eng_textbooks_ielts.shtml. Θα βρεις και τα ακουστικά μέρη

''Cold was my soul, untold was the pain I faced when you left me. A rose in the rain....So I swore to the razor that never, enchained would your dark nails of faith be pushed through my veins again''
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοηθεια..

 

Πήγα σε φροντιστήριο και ζήτησαν 500 ευρώ για toefl!!

 

Nymphetamine να σε ρωτήσω, άκουσα ότι ένα από τα 2 πτυχία, ή το TOEFL ή το IELTS άλλαξε τα τελευταία χρόνια, και ότι τώρα έχει προφορικά και δυσκόλεψε. Ξέρεις κατι για αυτό? Ή τα λένε τα φροντιστήρια για να φάνε λεφτά??

 

Πάντως το πιο λογικό μου φαίνεται να διαβάσω μόνος!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοηθεια..

 

Πήγα σε φροντιστήριο και ζήτησαν 500 ευρώ για toefl!!

 

Nymphetamine να σε ρωτήσω, άκουσα ότι ένα από τα 2 πτυχία, ή το TOEFL ή το IELTS άλλαξε τα τελευταία χρόνια, και ότι τώρα έχει προφορικά και δυσκόλεψε. Ξέρεις κατι για αυτό? Ή τα λένε τα φροντιστήρια για να φάνε λεφτά??

 

Πάντως το πιο λογικό μου φαίνεται να διαβάσω μόνος!

 

Το TOEFL (Internet Based TOEFL) έχει δυσκολέψει. Συγκεκριμένα έχουν δυσκολέψει τα προφορικά (γίνονται σε μικρόφωνο που ηχπγραφείται ηφωνή) Σου προτείνω IELTS και να προετοιμαστείς μόνος σου στο Reading και Listening κατεβάζοντας τα βιβλία αυτά απο την ιστοσελίδα που σου έδειξα.

Η ταρίφα 500 ευρώ να σε προβληματίζει. Να προτιμήσεις κάποιο φροντιστήριο που το πόσα μαθήματα θα κάνεις θα εξαρτάται απο το επίπεδο σου και όχι να έχει ταρίφα. Εγώ έκανα 10ώρες (μόνο προφορικά-γραπτά) σε ένα πολύ καλό φροντιστήριο και πλήρωσα 20ευρώ την ώρα.Σε ποια περιοχή μένεις; Αν είναι στείλε PM να σου το συστήσω

''Cold was my soul, untold was the pain I faced when you left me. A rose in the rain....So I swore to the razor that never, enchained would your dark nails of faith be pushed through my veins again''
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς Nymphetamine δεν μένω Αθήνα, αλλά και εγώ αυτό έχω στο μυαλό μου να βρω ίσα ένα φροντιστήριο για μια προετοιμασία στα προφορικά.

 

Αν σου είναι εύκολο, θα ήθελα να μου πεις γιατί θεωρείς πιο εύκολο το IELTS? Πώς γίνονται τα προφορικά σε αυτό? (γιατί όντως η ιδέα του μικροφώνου με αγχώνει) Τι άλλα μέρη περιλαμβάνει?

 

Σε ρωτάω γιατί τα φροντιστήριά λίγο πολύ προμοτάρουν αυτό που διδάσκουν, και έτσι άλλοι λένε ευκολότερο το TOEFL, και άλλοι το IELTS. Γι' αυτό η γνώμη σου θα μου μετρήσει πολύ..

 

Σε ευχαριστώ και πάλι!!

Link to comment
Share on other sites

Σπουδάζει κάποιος από εσάς στο Queen Mary, ή έχει κάποιον γνωστό εκεί?? Γιατί θα ήθελα κάποιες πληροφορίες για το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο...

 

oti thes kai mporo apo queen mary,edo eimai:happy:

 

tora se genikes grammes.Apo ta arketa kala panepistimia tis agglias ( tsekare rae) opos episis kai mostra ptixio University of London. To opio ta exoun kapia sigekrimena panepistimia tou londinou kai oxi ola ( Imberial,Kings,UCL,LSE etc )

 

Sta arnitika,oi perisoteroi kathigites tin exoun dei pirines.oute se email apantane oute sto grafeio tous petixeneis pote.Episis,h perioxi einai sxetika ipovathmismeni,alla eftixos meno sto campus. To uni ( extos apo iatriki kai law) einai mile end road,2 zonh anatoliko londino

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς Nymphetamine δεν μένω Αθήνα, αλλά και εγώ αυτό έχω στο μυαλό μου να βρω ίσα ένα φροντιστήριο για μια προετοιμασία στα προφορικά.

 

Αν σου είναι εύκολο, θα ήθελα να μου πεις γιατί θεωρείς πιο εύκολο το IELTS? Πώς γίνονται τα προφορικά σε αυτό? (γιατί όντως η ιδέα του μικροφώνου με αγχώνει) Τι άλλα μέρη περιλαμβάνει?

 

Σε ρωτάω γιατί τα φροντιστήριά λίγο πολύ προμοτάρουν αυτό που διδάσκουν, και έτσι άλλοι λένε ευκολότερο το TOEFL, και άλλοι το IELTS. Γι' αυτό η γνώμη σου θα μου μετρήσει πολύ..

 

Σε ευχαριστώ και πάλι!!

 

 

Λοιπόν συμφωνώ για προετοιμασία στα προφορικά αλλά σε συμβουλεύω να κάνεις και στα γραπτά. Ο βαθμός στα γραπτά καθορίζει το Overall βαθμό.

 

 

Ωστόσο αρχηγέ μου δίνεις την εντύπωση οτι δεν έχεις ψάξει το θέμα αρκετά πριν αποφασίσεις ποιο τεστ θα δώσεις:confused: Για να δεις πως ειναι το τεστ πήγαινε στην ιστοσελίδα του http://www.ielts.org και θα διαβάσεις αναλυτικά πως γίνεται και τι άλλα μέρη περιλαμβάνει. Επίσης κατέβασε τα βιβλία που σου είπα και θα δεις τι επίπεδο αγγλικών έχουν και αν σου φαίνονται εύκολα. Μην βασίζεσαι σε αυτά που σου λένε τα φροντιστήρια. Κατέβασε free samples και λύστα. Αυτό θα σε βοηθήσει να δεις το επίπεδο σου και ποιο τεστ appeals to you.

 

Το IELTS στα προφορικά βασίζεται σε στυλ interview με τον εξεταστή που σε ρωτάει πολύ απλά πραγματάκια και απαιτεί λιτές και σωστές απαντήσεις. Και εδώ η συνομιλία καταγράφεται αλλά είναι άλλο να συνομιλείς με κάποιον και άλλο να σου βάζουν το μικρόφωνο αμαν και ντε και να σου λένε μίλα.

 

Με ρωτάς ποιο είναι πιο εύκολο...Εγώ είδα ότι το IELTS μου φάνηκε πολύ εύκολο. Και το ακουστικό και το Reading μου φάνηκαν γελοία. Είχα προετοιμαστεί καλά και στα γραπτά (είχα κάνει όλα τα τεστ, είχα δει τι λάθη κάνω κτλ) ενώ τα προφορικά με λίγη προετοιμασία (περισσότερο αφιερώθηκα στα γραπτά) πήρα το 7 άνετα.

''Cold was my soul, untold was the pain I faced when you left me. A rose in the rain....So I swore to the razor that never, enchained would your dark nails of faith be pushed through my veins again''
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ Nymphetamine σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Θα το ψάξω και θα πάρω την τελική απόφαση μέσα στην βδομάδα!! Πάντως μάλλον προς το ΙΕLTS τείνω..
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ηι! Απευθύνομαι σε όσους έχουν ζήσει στη Μ.Βρεττανία και θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής.

 

Για κάποιον που δε γνωρίζει τέλεια αγγλικά,σε ποιές περιοχές πιστεύετε πως είναι πιό εύκολο να συνεννοηθεί ?

Π.χ. από πλευράς προφοράς, χρήσης τοπικής διαλέκτου, κλπ.

 

Εκτός Λονδίνου, ένα εισόδημα περίπου 2000 λίρες/μήνα μπορεί να συντηρήσει (με οικονομία) 2 άτομα ?

Επιλογές διαμονής και κόστος αυτής ? πέρα από φοιτητικές εστίες.

 

Γενικά, +/- και do/dont's ? Κάτι που θα πρέπει να προσεχθεί ιδιαίτερα ?

 

Ευχαριστώ.

Σας ευχαριστώ όλους για την πολύτιμη βοήθειά σας :)
Link to comment
Share on other sites

Ηι! Απευθύνομαι σε όσους έχουν ζήσει στη Μ.Βρεττανία και θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής.

 

Για κάποιον που δε γνωρίζει τέλεια αγγλικά,σε ποιές περιοχές πιστεύετε πως είναι πιό εύκολο να συνεννοηθεί ?

Π.χ. από πλευράς προφοράς, χρήσης τοπικής διαλέκτου, κλπ.

 

Εκτός Λονδίνου, ένα εισόδημα περίπου 2000 λίρες/μήνα μπορεί να συντηρήσει (με οικονομία) 2 άτομα ?

Επιλογές διαμονής και κόστος αυτής ? πέρα από φοιτητικές εστίες.

 

Γενικά, +/- και do/dont's ? Κάτι που θα πρέπει να προσεχθεί ιδιαίτερα ?

 

Ευχαριστώ.

 

Αν και δεν εχω παει βορεια, λενε πως προς το Νοτο μιλανε πιο "καθαρα", παντως δεν πιστευω οτι θα αντιμετοπισεις σοβαρο προβλημα παρα μονο λιγο στην αρχη.

 

Με 1000λιρες/μηνα/ατομο εκτος Λονδινου ζεις παρα παρα πολυ καλα, δεν χρειαζεται καθολου οικονομια.

 

Αφου θα ειστε δυο ατομα καλυτερα να μεινετε σε ενα δυαρι, το κοστος τουλαχιστον στις πολεις που γνωριζω (southampton&portsmouth) ξεκιναει απο τις 550 λιρες και αναλογα μετα τι σπιτι θελεις.

Link to comment
Share on other sites

Ηι! Απευθύνομαι σε όσους έχουν ζήσει στη Μ.Βρεττανία και θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής.

 

Για κάποιον που δε γνωρίζει τέλεια αγγλικά,σε ποιές περιοχές πιστεύετε πως είναι πιό εύκολο να συνεννοηθεί ?

Π.χ. από πλευράς προφοράς, χρήσης τοπικής διαλέκτου, κλπ.

 

 

 

Mia xara ta leei o nrg. Sto Vora einai pio varies oi profores, alla pantou sunithizeis.

 

Εκτός Λονδίνου, ένα εισόδημα περίπου 2000 λίρες/μήνα μπορεί να συντηρήσει (με οικονομία) 2 άτομα ?

Επιλογές διαμονής και κόστος αυτής ? πέρα από φοιτητικές εστίες.

 

An ennoeis 2000 kathara (kai oxi 2000 mistho) tote nai.

De tha kanete kai tin treli zwi vevaia ;)

Link to comment
Share on other sites

Thanx! Ποιά η γνώμη σας / εμπειρία σας για τις εξής πόλεις ?

(Τόσο από θέμα γλώσσας, κόστους ζωής, συμπεριφοράς, κλπ)

 

Γλασκώβη, Εδιμβούργο,

 

Newcastle, Leeds, Manchester,

 

Cardiff, Bristol.

 

EDIT, απάντηση στην παρακάτω ερώτηση του gmac. Όχι, δε πρόκειται για σπουδές. Αν ήταν για σπουδές εννοείται τα κρητήριά μου θα ήταν διαφορετικά.

Σας ευχαριστώ όλους για την πολύτιμη βοήθειά σας :)
Link to comment
Share on other sites

Thanx! Ποιά η γνώμη σας / εμπειρία σας για τις εξής πόλεις ?

(Τόσο από θέμα γλώσσας, κόστους ζωής, συμπεριφοράς, κλπ)

 

Γλασκώβη, Εδιμβούργο,

 

Newcastle, Leeds, Manchester,

 

Cardiff, Bristol.

 

Den exw zisei se kamia apo aftes tis poleis alla exw episkeftei tis perissoteres.

 

Eipame, h glwssa oso pio psila pas einai pio varia h prosfora. Oles oi poleis pou anafereis einai wraies, me eksairesi to Leeds pou proswpika de mou aresei kai to Cardiff sto opoio den exw paei kai de mporw na ekferw apopsi.

 

Toso se themata sumperiforas oso kai se themata kostous, isxuei o diaxwrismos Voras - Notos. Sto Vora einai pio fthina, sto Noto pio cool ta pragmata apo apopsi sumperiforas. Oxi diladi oti tha antimetwpiseis kapoio provlima, apla sto Newcastle as poume einai pio suxnoi oi kavgades apo oti px sto Bristol.

 

Na rwtisw giati akrivws rwtas?? An einai gia spoudes, thewrw oti to pio simantiko einai na dialekseis panepistimio, oxi poli :!:

Link to comment
Share on other sites

Cardiff

 

Εδώ παίζω εγώ μπάλα! :p

 

Κάνω μεταπτυχιακό στο Cardiff. Ένας χρόνος και μετά επιστροφή στην Ελλάδα.

 

Η πόλη έχει πάνω κάτω 350.000 πληθυσμό συμπεριλαμβανομένων και των προαστίων. Αν επιλέξεις να μείνεις στο κέντρο, όλα είναι προσβάσιμα σε walking distance και όπου αυτό δεν είναι εφικτό, το λεωφορείο δίνει λύσεις.

 

Λόγω του ότι το Cardiff είναι πρωτεύουσα κράτους (η Ουαλία όπως ξέρεις είναι διαφορετική από την Αγγλία) έχει τα πάντα! Όχι σε ποσότητα Λονδίνου ή άλλων μεγάλων βρετανικών πόλεων, αλλά δε νομίζω ότι θα σου λείψει κάτι.

 

Μιας και η πόλη ουσιαστικά ζει από το πανεπιστήμιο σε ό,τι αφορά τη διασκέδαση υπάρχουν μαγαζιά για όλα τα γούστα, αλλά για τα δικά μας οι επιλογές είναι λίγο περιορισμένες, αλλά ικανοποιητικές. Παίζει δηλαδή πολύ το αγγλικό στυλ βγαίνω-με-μοναδικό-σκοπό-να-πιω-σε-παρακμιακό-κλαμπ. Αν είσαι παιδί της θάλασσας, τότε θα σε αποζημιώσει το Cardiff Bay, μια περιοχή με εστιατόρια και μπαρ δίπλα στη θάλασσα (η καλύτερη επιλογή τώρα που ανοίγει ο καιρός).

 

Το κόστος ζωής είναι σαφώς αυξημένο σε σχέση με οποιαδήποτε ελληνική πόλη, αλλά σαφώς χαμηλότερο από άλλες μεγάλες βρετανικές πόλεις. Σε σχέση με ενοίκια εκτός εστιών δε γνωρίζω, αλλά θα προσπαθήσω να ψάξω για πληροφορίες. Όσο για τα "δικά σου" έξοδα, όλα εξαρτώνται από τη ζωή που θέλεις να κάνεις. Με το ποσό που αναφέρεις νομίζω ότι είσαι μια χαρά σε γενικές γραμμές.

 

Σε ό,τι αφορά την προφορά, μέσα στο Cardiff δε θα έχεις απολύτως κανένα πρόβλημα, μιας και είναι cosmopolitan city όπως λένε κι οι άνθρωποι εδώ. Αν πέσεις σε κανέναν Ουαλό από τα χωριά ή βγεις λίγο παραέξω τότε οι περισσότεροι μιλάνε Ουαλικά, αλλά με λίγη καλή θέληση όλα γίνονται. Στην πόλη του Cardiff όμως, κανένα πρόβλημα.

 

Τέλος σε ό,τι αφορά το θέμα της "ασφάλειας" προσωπικά δεν έχω νιώσει ποτέ ανασφαλής. Όλα φαίνονται υπό έλεγχο και φυσικά δεν πάω γυρεύοντας (δηλαδή να πάω βόλτα στο πάρκο το βράδυ).

 

Για αρχή αυτά! Για οποιαδήποτε άλλη απορία, εδώ είμαστε!:)

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

2) Ενδιαφέρομαι να πάω για MSc στην Αγγλία, πάνω σε οπτικά δίκτυα ή κάτι που να συσχετίζει οπτική και ασύρματη μετάδοση. Γνωρίζετε πού μπορώ να βρώ κατι τέτοιο? Έχετε κάτι να μου προτείνετε?? Ήξερα ότι το University of Edinburgh είναι απο τα καλύτερα αλλά δε βρίσκω να έχει κάτι σχετικά με οπτικά! Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε γιατί έχω χαθεί...:blink:

 

File optika den exei to edinburgh.....ayto kanw k egw twra.....

an theleis rikse mia matia bristol pou exei optika ws epiloghs.....

k kapoios allos hthele ta optika sto thread.....gia psakse sta parapanw posts....an thes kati apo edinburgh ...you are welcome;)

IBIS 5

"IBIS: just keep walking"

Link to comment
Share on other sites

Ηι! Απευθύνομαι σε όσους έχουν ζήσει στη Μ.Βρεττανία και θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής.

 

Για κάποιον που δε γνωρίζει τέλεια αγγλικά,σε ποιές περιοχές πιστεύετε πως είναι πιό εύκολο να συνεννοηθεί ?

Π.χ. από πλευράς προφοράς, χρήσης τοπικής διαλέκτου, κλπ.

 

Εκτός Λονδίνου, ένα εισόδημα περίπου 2000 λίρες/μήνα μπορεί να συντηρήσει (με οικονομία) 2 άτομα ?

Επιλογές διαμονής και κόστος αυτής ? πέρα από φοιτητικές εστίες.

 

Γενικά, +/- και do/dont's ? Κάτι που θα πρέπει να προσεχθεί ιδιαίτερα ?

 

Ευχαριστώ.

Δεν νομιζω να αντιμετωπισεις ιδιαιτερο προβλημα με την γλώσσα οπου και αν πας αλλα οντως λενε οτι οσο πιο Νοτια τοσο το καλυτερο.

Εγω μενω Coventry(8 μεγαλυτερη πολη στην Αγγλια-περιπου 1 ωρα απο το Λονδινο) και 7-8 μιλια απο δω ειναι το Royal Leamington Spa το οποιο οπως φαινεται και απο το ονομα, θεωρειται ακριβη πολη για να κατοικησεις. Εν παση περιπτωση στο Leamington ακομη και δυαρι διαμερισμα με αρκετες ανεσεις και σε καλη περιοχη να ενοικιασεις το κοστος ξεκινα απο £650 και μεχρι £800 βρισκεις αρκετα καλα διαμερισματα υπαρχουν βεβαια και μεχρι £1200+...για σπιτι πιθανον να βρισκεις και καπως φθηνοτερα(δλδ να αρχιζουν με £550-600) αλλα σε χειροτερες περιοχες.

Στο Coventry βρισκεις σχετικα φθηνοτερα σπιτια/διαμερισμα τηρουμενων των αναλογιων βεβαια(ενα παρομιο σε μεγεθος,επιπλωση κλπ διαμερισμα και σε εξισου καλη περιοχη θα ειναι αρκετα φθηνοτερο στο Coventry).

Συνοψιζοντας πιστευω οτι με καποιες μικρες υποχωρησει μπορεις να βρεις σπιτι/διαμερισμα με περιπου £550.

 

Mε £2000 ζεις πολυ ανετα εκτος Λονδινου και αν γινονται και καποιες μικρες οικονομιες σε εξοδους, μετακινησεις με λεωφορεια αντί ταξιων οσο ειναι δυνατο, να μαγειρευεις στο σπιτι κλπ μπορεις και να εχει και ποσο για shopping ή για την άκρη.

Να ξερεις οτι τα πιο ακριβα πραγματα στην Αγγλια σε σχεση με την Ελλαδα ειναι τα Ταξια και το φαγητο εξω...

Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

EDIT, απάντηση στην παρακάτω ερώτηση του gmac. Όχι, δε πρόκειται για σπουδές. Αν ήταν για σπουδές εννοείται τα κρητήριά μου θα ήταν διαφορετικά.

 

Opote (diefkrinisi) ta £2,000 einai kathara etsi? Oxi akatharistos miniaios misthos?

Link to comment
Share on other sites

Opote (diefkrinisi) ta £2,000 einai kathara etsi? Oxi akatharistos miniaios misthos?

όχι, δυστυχώς είναι μικτά. Με κάποιες υπερωρίες άντε να γίνουν 2500 λίρες μικτά.

 

Κάποιος από τις άλλες πόλεις που ανέφερα ;

 

Newcastle, Leeds, Manchester.

Σας ευχαριστώ όλους για την πολύτιμη βοήθειά σας :)
Link to comment
Share on other sites

όχι, δυστυχώς είναι μικτά. Με κάποιες υπερωρίες άντε να γίνουν 2500 λίρες μικτά.

 

 

Opote dustuxws milame gia peripou £1,500/mina (me vasi to £2,000/mina mikta. Gia na deis pws vgainoun koita edw: http://www.i-resign.com/uk/financialcentre/tax_calculator.asp) kai proswpika nomizw oti einai liga gia na ti vgazoun 2 atoma. Me arketi oikonomia nai, alla milame gia arketi oikonomia (oi perissoteroi apo edw mesa pou einai foitites pithanws na min exoun upopsi tous eksoda pou den exoun oi foitites alla exoun oloi oi upoloipoi, opws px Council Tax peripou £100/mina, fusika analoga tin perioxi kai to diamerisma).

 

Proswpika tha proteina sugatoikisi me allous. Px an eiste zeugari kai vreite megalo spiti sto opoio idi menei ena allo zevgari, tote h katastash einai arketa kaluterh oikonomika.

 

To 2o atomo de tha mporei na suneisferei oikonomika e?:O

Link to comment
Share on other sites

Geia sas paidia

Etoimazomai na fygw gia aglia kai exw kapoies erwthseis.

1)Exw ola ta lefta etoima kai tha ta kano ola lires me th mia. Pou me symferei na to kano edw h ekei? Kserete kati gia ena logariasmo pou exei h HSBS

2)ti kanei to saas sthn skotia? Einai alhthia oti se kapoia Msc dinei upotrofies gia olous tous foitites

Thanx

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Από ότι βλέπω οι περισσότεροι εδώ είστε για undergraduate σπουδές ή για master. Ωστόσο, θα ήθελα κάποιες πληροφορίες για διδακτορικά, είτε από προσωπική σας εμπειρία είτε από ότι έχετε ακούσει, είτε από κάποιον γνωστό σας.

Συγκεκριμένα, ενδιαφέρομαι για PhD σε θέμα σχετικό με τηλεπικοινωνίες. Το Southampton και το Essex είναι 2 από τα πανεπιστήμια που σκέφτομαι να κάνω αίτηση.

Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής :

 

1) Έχω αρκετά υψηλό βαθμό (ωστόσο προφανώς θα μου γίνει conditional offer μιας και δεν εχω τελειώσει ακόμα τις σπουδές μου). Οπότε οι πιθανότητες να πάρω υποτροφία είναι μεγάλες. Τι υποτροφίες μπορώ να πάρω? Και με απλά λόγια, πιστεύετε ότι με τα χρήματα τις υποτροφίας θα μπορώ να ζήσω εκεί (εννοώ χρήματα για πληρωμή εστίας, φαί , ζωή κτλ)??

 

2) Προκειμένου να πάρω μια τέτοια υποτροφία και να βρω σε εστία, πότε πιστεύετε ότι πρέπει να κάνω την αίτηση? Αυτό το Νοέμβρη είναι καλά? (Θα πάω του χρόνου το Σεπτέμβρη Αγγλία)

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Είναι μεγάλο ρίσκο να κλείσω en-suite δωμάτιο απο ιντερνετ;; Μιλάω για την περίπτωση της ιδιωτικής εστίας Unite (γνωστή Student Housing Company)...
''Cold was my soul, untold was the pain I faced when you left me. A rose in the rain....So I swore to the razor that never, enchained would your dark nails of faith be pushed through my veins again''
Link to comment
Share on other sites

θελω να παω αγγλια για οδοντιατρικη,αν χρειαστει να κανω foundation γινεται να το κανω εδω?

ακομη τι προσεχουν πιο πολυ στις αιτησεις τα πανεπιστημια?τι τους τραβαει πιο πολυ?ειναι δυσκολο να με δεχτουν?

Link to comment
Share on other sites

Είναι μεγάλο ρίσκο να κλείσω en-suite δωμάτιο απο ιντερνετ;; Μιλάω για την περίπτωση της ιδιωτικής εστίας Unite (γνωστή Student Housing Company)...

Καθόλου. Τι σε φοβίζει ακριβώς;

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...