Jump to content

Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο


kolabrou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εσύ έλαβες απαντήσεις που περίμενες?

 

Όπως τα ξέρεις. Μόνο το City και αυτό για να σου είμαι ειλικρινής μου φαίνεται πολύ ύποπτο που με κάνει δεκτό χωρίς IELTS και μόνο με FCE. Δεν συμφωνείς;;; Οπότε καθυστερώ να στείλω το αντίγραφο του FCE (Αύριο θα τους στείλω email και ''καλά κάτι μου έτυχε και δεν μπόρεσα να το στείλω'', ''δώστε μου λίγο χρόνο, το πολύ σε μια -δυο βδομάδες θα το έχετε'' και τις γνωστές παπάτζες...) να δω τι γίνεται με τις άλλες απαντήσεις. Ελπίζω να μην το City να με στείλει αδιάβαστο και μου πει το κορυφαίο ''οι θέσεις καλύφθηκαν''!!!:lol: Όλα τα πανεπιστήμια έχουν λάβει τισ αιτήσεις μου και τώρα τις μελετούν...Τι διάολο μέχρι τέλη Φλεβάρη θα ξέρω....Κατά τα άλλα φίλε gmac προετοιμάζομαι για το ielts σε ένα φροντιστήριο της γειτονιάς μου. Όχι πως μου κάνει κάτι απλά μου διορθώνει τις εκθέσεις και με βάζει να γράφω γιατί από μόνος μου δεν είναι τόσο εύκολο

''Cold was my soul, untold was the pain I faced when you left me. A rose in the rain....So I swore to the razor that never, enchained would your dark nails of faith be pushed through my veins again''
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Nymphetamine το οτι σε εκαναν δεκτο μην σου φαινεται και πολυ υποπτο...για το λογο οτι τελη Γεναρη δεν στελνουν και πολλοι φοιτητες αιτησεις..καθως το deadline ειναι Μαιο και μετα.. ;)
IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Nymphetamine το οτι σε εκαναν δεκτο μην σου φαινεται και πολυ υποπτο...για το λογο οτι τελη Γεναρη δεν στελνουν και πολλοι φοιτητες αιτησεις..καθως το deadline ειναι Μαιο και μετα.. ;)

 

Δε ξέρω φίλε kolabrou εμένα μου φαίνεται πολύ ύποπτο. Και κυρίως δεν μπορώ να καταλάβω γιατί...Μήπως τελικά το μεταπτυχιακό κυνηγάει τους applicants με το τουφέκι και μόλις είδαν εμένα έτρεξαν;;; Αδυνατώ να πιστέψω ότι είναι τόσο καλός ώστε δεν χρειάζομαι IELTS... Το ότι έστειλα νωρίς τις αιτήσεις στοιχειοθετεί να με κάνουν δεκτό χωρίς IELTS? Και πως γνωρίζουν τι επίπεδο είμαι;;Από το personal statement? Κι άμα μου το έγραψε άλλος... Θα μπορούσαν να με κάνουν δεκτό με conditional και να μου πουν κα δώσω IELTS απλά και μόνο για να δουν σε τι επίπεδο είμαι. Επείδη δεν είμαι αχάριστος, θα σου πω ότι δεν με χάλασε κάτι τέτοιο γιατί έχω μια εναλλακτική λύση.Ωστόσο με βάζει σε σοβαρές υποψίες....Άλλωστε το θεωρώ απίθανο να γλιτωσω το IELTS γιατί όλα τα άλλα (LSE,York,Edinburgh) το ζητούν.

''Cold was my soul, untold was the pain I faced when you left me. A rose in the rain....So I swore to the razor that never, enchained would your dark nails of faith be pushed through my veins again''
Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος οτι δεν αναφερουν να κανεις καποια pre-sessional courses στα Αγγλικα?
IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος οτι δεν αναφερουν να κανεις καποια pre-sessional courses στα Αγγλικα?

 

 

Ναι είμαι σίγουρος. Μου ζητούν το FCE για να παρακάμψουν το conditional μέρος και να προσωρήσουν στο unconditional. To York που μου απάντησε σήμερα ζητά και IELTS και pre-sessional courses στα Μαθηματικά και στα Μικροοικονομικά

''Cold was my soul, untold was the pain I faced when you left me. A rose in the rain....So I swore to the razor that never, enchained would your dark nails of faith be pushed through my veins again''
Link to comment
Share on other sites

Να περασεις το IELTS ειναι ευκολο αν εχεις ηδη το lower, ομως να πιασεις 7 δεν ειναι ευκολο. Χωρις να θελω να περιαυτολογησω (το γ@μησα ε; :lol: ) ειχα παρει 6.5 και θυμαμαι πως ολοι μου ελεγαν απο 7 και πανω ειναι αρκετα εως πολυ δυσκολο. Στο τμημα μου δεν θυμαμαι να υπηρχε κανενας με 7+.

 

Να ρωτησω κατι και εγω τωρα :lol:

 

Σκεφτομαι να συνεχισω του χρονου για 2ο MSc, δεν με πηραν τα χρονια αλλωστε :p Το θεμα ειναι ποτε να κανω την αιτηση; Αν ας πουμε την κανω κατα το Μαρτιο και ειναι OK υπαρχει μια προθεσμια που πρεπει να δεχτω; Γιατι μπορει τελικα να μη θελω να κατσω... Σκεφτομαι για Southampon και City αλλα μπορει να κατσω και στα αβγα μου (Portsmouth).

 

ΥΓ. Δεν πιστευω οτι καποιο πανεπιστημιο θα σε κοψει επειδη εχεις 6.5 και οχι 7 στο IELTS, αρκει βεβαια να εισαι μεσα στα υπολοιπα που ζηταει.

Link to comment
Share on other sites

Να περασεις το IELTS ειναι ευκολο αν εχεις ηδη το lower, ομως να πιασεις 7 δεν ειναι ευκολο. Χωρις να θελω να περιαυτολογησω (το γ@μησα ε; :lol: ) ειχα παρει 6.5 και θυμαμαι πως ολοι μου ελεγαν απο 7 και πανω ειναι αρκετα εως πολυ δυσκολο. Στο τμημα μου δεν θυμαμαι να υπηρχε κανενας με 7+.

 

Πιθανόν να έχεις δίκιο αλλά επί προσωπικού μιλώντας θα σου πω ότι το Writing θα καθορίζει το βαθμό (μιας και στο Reading και Listening) είμαι πολύ καλος και πιστεύω πάνω απο το 7

 

ΥΓ. Δεν πιστευω οτι καποιο πανεπιστημιο θα σε κοψει επειδη εχεις 6.5 και οχι 7 στο IELTS, αρκει βεβαια να εισαι μεσα στα υπολοιπα που ζηταει.

 

Όταν σου έχουν κάνει conditional offer με μόνη προυπόθεση τη γλώσσα, λογικά πληρείς όλα τα υπόλοιπα που ζητούν. Αρά δεν ξέρω κάτα πόσο είναι αυστηροί στο 7...

''Cold was my soul, untold was the pain I faced when you left me. A rose in the rain....So I swore to the razor that never, enchained would your dark nails of faith be pushed through my veins again''
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ο κύβος ερρίφθη...University of Edinburgh Business and Management School...Άντε να δώσω και το αναθεματισμένο IELTS να ησυχάσουμε...
''Cold was my soul, untold was the pain I faced when you left me. A rose in the rain....So I swore to the razor that never, enchained would your dark nails of faith be pushed through my veins again''
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα απογοητευθείς με την επιλογή σου! ;)

Όσο για το IELTS, μην αγχώνεσαι παραπάνω από όσο πρέπει. :)

Link to comment
Share on other sites

Ο κύβος ερρίφθη...University of Edinburgh Business and Management School...Άντε να δώσω και το αναθεματισμένο IELTS να ησυχάσουμε...

 

Edinburgh απο τις ωραιοτερες πολεις...!!!!!!!!

IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

Όντως κάποιος καλός φίλος (you know who you are) μου έχει πει πάρα πολύ καλά λόγια για το Edinburgh. Και η πόλη καλή και το Πανεπιστημίο καλό, τέλος καλό όλα καλά που λένε!
''Cold was my soul, untold was the pain I faced when you left me. A rose in the rain....So I swore to the razor that never, enchained would your dark nails of faith be pushed through my veins again''
Link to comment
Share on other sites

 

Ti paizei me tis esties unite? Ksereis kaneis? Einai aksiopistes (dil oi fwtografies apeikonizoun tin pragmatikotita i einai moufa)?? Polu tsimpimenes einai oi times...An kapoios exei paei as pei tih apopsi tou

Link to comment
Share on other sites

Τι σου είναι το Ηνωμένο Βασίλειο...Σήμερα μου έστειλαν ενημερωτικό email απο το University of Edinburgh ότι τα δίδακτρα που ήταν 9,500λίρες αυξήθηκαν στις 11,700! Φυσικά με άφησε μ@λ@κ@ η όλη φάση! Τι στο καλό γίνεται και αυξάνονται δυο και πλέον χιλιάδες; Και μετά εμείς συζητάμε για ιδιωτικά πανεπιστήμια στην Ελλάδα...
''Cold was my soul, untold was the pain I faced when you left me. A rose in the rain....So I swore to the razor that never, enchained would your dark nails of faith be pushed through my veins again''
Link to comment
Share on other sites

Τι σου είναι το Ηνωμένο Βασίλειο...Σήμερα μου έστειλαν ενημερωτικό email απο το University of Edinburgh ότι τα δίδακτρα που ήταν 9,500λίρες αυξήθηκαν στις 11,700! Φυσικά με άφησε μ@λ@κ@ η όλη φάση! Τι στο καλό γίνεται και αυξάνονται δυο και πλέον χιλιάδες; Και μετά εμείς συζητάμε για ιδιωτικά πανεπιστήμια στην Ελλάδα...

 

Ti les twra....k egw ekei eimai alla tipota den ematha an k den xreiazetai....gia sthle pm k dwse moy leptomeries.......

:ninja:

IBIS 5

"IBIS: just keep walking"

Link to comment
Share on other sites

Ο κύβος ερρίφθη...University of Edinburgh Business and Management School...Άντε να δώσω και το αναθεματισμένο IELTS να ησυχάσουμε...

 

Sthle pm na soy dwsw info......eimai edw.....

I love edinburgh........:cool:

IBIS 5

"IBIS: just keep walking"

Link to comment
Share on other sites

Sthle pm na soy dwsw info......eimai edw.....

I love edinburgh........:cool:

 

Σε ευχαριστώ πολύ:D

''Cold was my soul, untold was the pain I faced when you left me. A rose in the rain....So I swore to the razor that never, enchained would your dark nails of faith be pushed through my veins again''
Link to comment
Share on other sites

K suntoma 2008-2009 ta didaktra twn undergraduate paizoun na pane apo 6.000 ews 9.000 ...exei plaka ....idiwtika panepistimia for ever...lol

 

Και φυσικά θα πάνε! Χαζοί είναι οι Άγγλοι να μην τα πάνε σε τέτοια επίπεδα (εξωπραγματικά ομολογουμένως για undergraduate);; Ειδικά όταν βλέπουν κάτι λεβεντόμαγκες να κάνουν ό,τι θέλουν την ανώτατη εκπαίδευση στο Ελλαδιστάν.

 

Τώρα για τα ιδιωτικά πανεπιστήμια έχω να πω ότι δεν ξέρουμε τι μας γίνεται! Ουσιαστικά ιδιωτικά πανεπιστήμια (αφού πληρώνουμε αδρά) δεν είναι αυτά της Σερβοβουλγαρορουμανοτσεχίας; Ή μήπως το Deree δεν είναι;; Για την Αγγλία τι να πούμε...Αυτοί οι καλοκάγαθοι άνθρωποι κάνουν ψυχικό και μας δέχονται στα πανεπιστήμια τους τζάμπα, έτσι για την ψυχή της μάνας τους...:lol:

''Cold was my soul, untold was the pain I faced when you left me. A rose in the rain....So I swore to the razor that never, enchained would your dark nails of faith be pushed through my veins again''
Link to comment
Share on other sites

K suntoma 2008-2009 ta didaktra twn undergraduate paizoun na pane apo 6.000 ews 9.000 ...exei plaka ....idiwtika panepistimia for ever...lol

 

Τα οποία όμως θα πληρώνεις μόνο όταν κι εφόσον αρχίσεις να βγάζεις ένα συγκεκριμένο εισόδημα και πάνω, σωστά; ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σπουδάζω ηλεκτρολόγος μηχανικός, με εξειδίκευση στον τομέα των τηλεπικοινωνιών, και τελειώνω σε 1 χρόνο, σκεφτόμενος να φύγω για MSc στην Αγγλία. Δεν έχω σκεφτεί ακριβώς πάνω σε ποιο αντικείμενο, αλλά σίγουρα θα είναι κάτι σχετικό με τηλεπικοινωνίες, ενώ σκέφτομαι μήπως σπουδάσω σχετικά με νομικά ή οικονομικά θέματα επί των τηλεπικοινωνιών. Έχετε κάτι να μου προτείνετε?? Επίσης ποιο αγγλικό πανεπιστήμιο θεωρείται top στο συγκεκριμένο τομέα, και το ρωτάω γιατί έχω πολύ καλό βαθμό πτυχιου. Ευχαριστώ πολύ!
Link to comment
Share on other sites

Τα οποία όμως θα πληρώνεις μόνο όταν κι εφόσον αρχίσεις να βγάζεις ένα συγκεκριμένο εισόδημα και πάνω, σωστά; ;)

 

To opoio sthn Agglia einai nomizw 18.000£-minimum wage ean den kanw lathos-dld ASDA k sthn ellada 25.000E mikta...Anaprosarmogh pros ta panw den paizei pros to eisodhma..mono pros ta didaktra...!Fantazome oti den exei kaneis oreksh 15 xronia afou tha teliwsei tis spoudes tou na einai anergos h na vgazei ligotera apo 2.000ton mhna..etsi lew egw..Epeidh ta ksereis kalitera omws , k ean exeis xrono rikse mia matia k enhmerwse k emena gia na mhn paraplirofw ton kosmo...

Link to comment
Share on other sites

To opoio sthn Agglia einai nomizw 18.000£-minimum wage ean den kanw lathos-dld ASDA k sthn ellada 25.000E mikta...Anaprosarmogh pros ta panw den paizei pros to eisodhma..mono pros ta didaktra...!Fantazome oti den exei kaneis oreksh 15 xronia afou tha teliwsei tis spoudes tou na einai anergos h na vgazei ligotera apo 2.000ton mhna..etsi lew egw..Epeidh ta ksereis kalitera omws , k ean exeis xrono rikse mia matia k enhmerwse k emena gia na mhn paraplirofw ton kosmo...

 

To orio gia na arxiseis na plirwneis einai etisios misthos £15,000. To minimum wage einai ligotero apo £10,000. Ola ta posa einai mikta.

 

Fantazome oti den exei kaneis oreksh 15 xronia afou tha teliwsei tis spoudes tou na einai anergos h na vgazei ligotera apo 2.000ton mhna

 

Ki epeidi £2,000 to mina einai ena aksioprepes poso, tha exei ti dunatotita na kseplirwsei kai to student loan tou. :)

Link to comment
Share on other sites

To orio gia na arxiseis na plirwneis einai etisios misthos £15,000. To minimum wage einai ligotero apo £10,000. Ola ta posa einai mikta.

 

 

 

Ki epeidi £2,000 to mina einai ena aksioprepes poso, tha exei ti dunatotita na kseplirwsei kai to student loan tou. :)

 

2.000e ton mhna sthn Ellada se 10 xronia den mou fenete aksioprepes poso katholou...moikta panta...!!!!!!!

 

Exeis dikio me to minimum wage...mallon eprepe na to thesw san graduate skilled worker to minimum pu tha epernes akoma k sto ASDA tha htan £15.000!..epimeneis na to theoreis megalo poso? Exw thn entupwsh oti zeis kairo sthn agglia gia na ksereis pws zeis me auta ta xrhmata.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σπουδάζω ηλεκτρολόγος μηχανικός, με εξειδίκευση στον τομέα των τηλεπικοινωνιών, και τελειώνω σε 1 χρόνο, σκεφτόμενος να φύγω για MSc στην Αγγλία. Δεν έχω σκεφτεί ακριβώς πάνω σε ποιο αντικείμενο, αλλά σίγουρα θα είναι κάτι σχετικό με τηλεπικοινωνίες, ενώ σκέφτομαι μήπως σπουδάσω σχετικά με νομικά ή οικονομικά θέματα επί των τηλεπικοινωνιών. Έχετε κάτι να μου προτείνετε?? Επίσης ποιο αγγλικό πανεπιστήμιο θεωρείται top στο συγκεκριμένο τομέα, και το ρωτάω γιατί έχω πολύ καλό βαθμό πτυχιου. Ευχαριστώ πολύ!

 

kalhspera file moy,

Kala einai toy Bristol pou kanoyn se ena pio ypsilo epipedo px epipedo diktyou.....Genikotera kanoyn kalh doyleia me polla project....

Egw eimai sto Edinburgh opoy asxoloyntai pio polu me epipedo DSP (Digital Sugna Processing) dhladh se pio xamhlo epipedo. edw tha vreis diafora pragmata gia to teleytaio.......

http://www.see.ed.ac.uk/postgraduate/taughtdeg/SPC/

elpizw na vohthisa..........;)

IBIS 5

"IBIS: just keep walking"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...