Jump to content

Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο


kolabrou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πάντως το city είναι υπερεκτιμημένο για τα ναυτιλιακά.απλά κάνεις γνωριμίες για μετέπειτα εξέλιξη και τίποτα άλλο.εγώ για ναυτιλιακά θα πήγαινα ολλανδία.erasmus uni of rotterdam .νομίζω είναι το καλύτερο στον κόσμο στον τομέα των ναυτιλιακών αν δεν κάνω λάθος.

 

αγαπητε alfiegen εχεις κανει city?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δηλαδη αυτο δε μετραει? ;) Tο "ολο πακετο" shipping του City απο γνωσεις και γνωριμιες ειναι one of the highest you can get. That is if you can get admitted. ο Γραμμενος ζηταει πολλα;)

μπα δε νομίζω.οποιοσδήποτε γράφεται στο city.αν και έχω παρακολουθήσει κάποια σεμινάρια στο συγκεκριμένο uni πιο παλιά δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο.όλα τα λεφτά που πληρώνεις είναι οι γνωριμίες που κάνεις και τα γλυψίματα σε γενικές γραμμές.δεν προσφέρει τίποτα περισσότερο σαν ναυτιλιακό τμήμα.υπάρχουν πάρα πολλά πολύ καλύτερα ειδικά στην ολλανδία όπως προείπα.

κι όλα αυτά τα λέω επειδή σχετίζομαι άμεσα με ναυτιλιακά,και ξέρω πολύ καλά τι παίζει ειδικά με το city.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε alfiegen εχεις κανει city?

όχι φίλατε,δεν έχω κάνει στο city,αλλά αρκετοί υπάλληλοι στον πατέρα μου έχουν τελειώσει εκεί ναυτιλιακά.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

Tα πανεπιστημια που ανεφερες ειναι πρωτα απο το τελος. Προπυχιακο ή μεταπτυχιακο θελεις?

 

βασικα καλημερα.ευχαριστω οσους μπηκαν στον κοπο να απαντησουν.για προπτυχιακο ελεγα.βλακεια δικια μου που δεν διευκρινησα.αν οχι σε αυτα τοτε σε ποιο βρε παιδια?

Link to comment
Share on other sites

όχι φίλατε,δεν έχω κάνει στο city,αλλά αρκετοί υπάλληλοι στον πατέρα μου έχουν τελειώσει εκεί ναυτιλιακά.

 

OK εγω το εχω κανει, εχεις δικιο στο οτι τα λεφτα ειναι υπερβολικα για τη μορφωση που θα παρεις. Επισης μπορεις να κανεις τρελλες γνωριμιες κτλ. κτλ. Άλλα! Στο city δε σπουδαζεις ναυτιλιακα οπως νομιζουν ολοι, το course ειναι finance και shipping finance. Τα πανεπιστημια της ολλανδιας που λες (απο οσο ξερω) δε κανουν τετοια πραγματα. Aπλα το μαγαζι ειναι μονοπωλειο και χρεωνει οσα θελει.

Link to comment
Share on other sites

βασικα καλημερα.ευχαριστω οσους μπηκαν στον κοπο να απαντησουν.για προπτυχιακο ελεγα.βλακεια δικια μου που δεν διευκρινησα.αν οχι σε αυτα τοτε σε ποιο βρε παιδια?

 

Πανεπιστημιο Πειραια δε μπορεις εε?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα παιδί στο forum που έχει σπουδάσει κάτι ανάλογο στην Αμερική. Δεν μπορώ να θυμηθώ το nickname του ακριβώς, αν διαβάζει ας απαντήσει, η αν θυμάται κάποιος άλλος το nickname του. Δεν έχουμε πολλούς από το US στο forum. ;)

 

Τελικα ποιο ειναι αυτο το παιδακι?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ποιο ειναι αυτο το παιδακι?

 

 

Δε μπορώ να θυμηθώ ρε γμτ!

 

Εσύ αν επιτρέπεται, με τι ασχολείσαι τώρα επαγγελματικά, έχοντας τελειώσει το προαναφερθέν MSc?

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να θυμηθώ ρε γμτ!

 

Εσύ αν επιτρέπεται, με τι ασχολείσαι τώρα επαγγελματικά, έχοντας τελειώσει το προαναφερθέν MSc?

 

Σε Nαυτιλιακη στο city.

Link to comment
Share on other sites

OK εγω το εχω κανει, εχεις δικιο στο οτι τα λεφτα ειναι υπερβολικα για τη μορφωση που θα παρεις. Επισης μπορεις να κανεις τρελλες γνωριμιες κτλ. κτλ. Άλλα! Στο city δε σπουδαζεις ναυτιλιακα οπως νομιζουν ολοι, το course ειναι finance και shipping finance. Τα πανεπιστημια της ολλανδιας που λες (απο οσο ξερω) δε κανουν τετοια πραγματα. Aπλα το μαγαζι ειναι μονοπωλειο και χρεωνει οσα θελει.

Kai Law ;)

Link to comment
Share on other sites

το εψαξα και μονο το liverpool john moores,το plymouth και το southampton solent εχουν προπτυχιακα στα ναυτιλιακα.το city εχει μονο master

 

Τότε καλύτερα να σκεφτείς να κανεις κάτι πιο γενικό για προπτυχιακό, με την προοπτική να κανεις αργότερα μεταπτυχιακό στον τομέα που θες.

 

Needless το say, δεν υπάρχει μονο η Αγγλία για σπουδές…

Link to comment
Share on other sites

το εψαξα και μονο το liverpool john moores,το plymouth και το southampton solent εχουν προπτυχιακα στα ναυτιλιακα.το city εχει μονο master

 

Και τα τρια ειναι πρωην polytechnics και χαμηλα στα rankings (χωρις αυτο να σημαινει τιποτα για το ποσο καλα ειναι τα courses).

 

Γενικα δεν υπαρχουν πολλες σχολες ανα τον κοσμο που να προσφερουν προπτυχιακες σπουδες στα ναυτιλιακα (ειναι κατι αρκετα specialized). Αν και παντελως ασχετος με τον χωρο, το ενστικτο μου μου λεει πως ειναι προτιμοτερο να σπουδασει κανεις κατι λιγο πιο γενικο (economics, finance, business administration) και αργοτερα να βρει καποιο μεταπτυχιακο στο συγκεκριμενο θεμα (αν το θελει μεχρι τοτε βεβαια). Ετσι υπαρχει και η ευκαιρια να πας σε καποιο 'καλυτερο' πανεπιστημιο, το οποιο ανοιγει περισσοτερες πορτες (βεβαια λογο οικογενειας καμια φορα αυτο δεν χρειαζεται στα ναυτιλιακα!).

 

Εφ'οσον δεν υπαρχουν πολλα προπτυχιακα προγραμματα, οι περισσοτεροι που εργαζονται σε ναυτιλιακα που (και τι) σπουδασαν;

 

Ας μας πουν την γνωμη τους για ολα αυτα και οι πιο σχετικοι με τον χωρο...

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Τότε καλύτερα να σκεφτείς να κανεις κάτι πιο γενικό για προπτυχιακό, με την προοπτική να κανεις αργότερα μεταπτυχιακό στον τομέα που θες.

 

Needless το say, δεν υπάρχει μονο η Αγγλία για σπουδές…

 

Καλα, τωρα το ειδα το ποστ σου. Το ιδιο περιπου ειπα (κατα λαθος). Μαλλον υπολειτουργω σημερα...

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Πανεπιστημιο Πειραια δε μπορεις εε?

panepisthmio peiraia teleiwsa egw.proptuxiako kai metaptuxiako sta naftiliaka.

eksairetika xamhlo epipedo kai tha sou sunistousa na to apofigeis.

proptuxiaka sta naftiliaka sthn ellada kapws kalo apo oti akougetai exei h xios.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

panepisthmio peiraia teleiwsa egw.proptuxiako kai metaptuxiako sta naftiliaka.

eksairetika xamhlo epipedo kai tha sou sunistousa na to apofigeis.

proptuxiaka sta naftiliaka sthn ellada kapws kalo apo oti akougetai exei h xios.

 

Eχω περασει και απο τα δυο. Αυτο για το χαμηλο επιπεδο δε με βρισκει καθολου συμφωνο αλλα ο καθενας την αποψη του. Δε πιστευω οτι μπορει κανεις στη Αγγλια να παρει πιο ολοκληρωμενες γνωσεις στη ναυτιλια απο οτι στο ΠΑ.ΠΕΙ. (προπτυχιακο παντα)

Link to comment
Share on other sites

Eχω περασει και απο τα δυο. Αυτο για το χαμηλο επιπεδο δε με βρισκει καθολου συμφωνο αλλα ο καθενας την αποψη του. Δε πιστευω οτι μπορει κανεις στη Αγγλια να παρει πιο ολοκληρωμενες γνωσεις στη ναυτιλια απο οτι στο ΠΑ.ΠΕΙ. (προπτυχιακο παντα)

exeis perasei apo xio kai peiraia ennoeis??

egw den eipa gia agglia.egw sunexizw na uposthrizw oti oi kaliteres spoudes sth naftilia einai sthn ollandia.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

exeis perasei apo xio kai peiraia ennoeis??

egw den eipa gia agglia.egw sunexizw na uposthrizw oti oi kaliteres spoudes sth naftilia einai sthn ollandia.

 

Nαι και Χιο και Πειραια. Πως μπορουμε να μαθουμε αν υπαρχει Αγγλοφωνο προπτυχιακο Holland να βοηθησουμε το φιλο μας?

Link to comment
Share on other sites

Nαι και Χιο και Πειραια. Πως μπορουμε να μαθουμε αν υπαρχει Αγγλοφωνο προπτυχιακο Holland να βοηθησουμε το φιλο μας?

 

http://www.maritimeeconomics.com/

 

Στα αγγλικα πρεπει να ειναι τα μαθηματα. Ειναι μονο για μεταπτυχιακα ομως... Λογικο παντως, δεδομενου οτι μπορεις ανετα να κανεις ενα πιο γενικο πτυχιο πρωτα (π.χ. οικονομικα) και μετα να κανεις μαστερ η PhD εκει.

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

εγώ ξέρω ειδικά για rotterdam και το πρόγραμμα είναι mixed.

κάποια μαθήματα(τα υποχρεωτικά είναι αγγλικά) και τα επιλογής είναι στα ολλανδικά.αλλά αν ξέρεις μόνο ολλανδικά ή αγγλικά δεν υπάρχει πρόβλημα καθώς μπορείς να εκπληρώσεις το πρόγραμμα σε μια απο τις δύο γλώσσες.

εννοείται οτι αν ξέρεις και τις 2 τότε είσαι άρχοντας.

ξέρω επίσης οτι οι απαιτήσεις είναι πολύ υψηλές,όπως και ο βαθμός δυσκολίας.

για τα δίδακτρα δεν γνωρίζω πολλά.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

Και τα τρια ειναι πρωην polytechnics και χαμηλα στα rankings (χωρις αυτο να σημαινει τιποτα για το ποσο καλα ειναι τα courses).

 

Γενικα δεν υπαρχουν πολλες σχολες ανα τον κοσμο που να προσφερουν προπτυχιακες σπουδες στα ναυτιλιακα (ειναι κατι αρκετα specialized). Αν και παντελως ασχετος με τον χωρο, το ενστικτο μου μου λεει πως ειναι προτιμοτερο να σπουδασει κανεις κατι λιγο πιο γενικο (economics, finance, business administration) και αργοτερα να βρει καποιο μεταπτυχιακο στο συγκεκριμενο θεμα (αν το θελει μεχρι τοτε βεβαια). Ετσι υπαρχει και η ευκαιρια να πας σε καποιο 'καλυτερο' πανεπιστημιο, το οποιο ανοιγει περισσοτερες πορτες (βεβαια λογο οικογενειας καμια φορα αυτο δεν χρειαζεται στα ναυτιλιακα!).

 

Εφ'οσον δεν υπαρχουν πολλα προπτυχιακα προγραμματα, οι περισσοτεροι που εργαζονται σε ναυτιλιακα που (και τι) σπουδασαν;

 

Ας μας πουν την γνωμη τους για ολα αυτα και οι πιο σχετικοι με τον χωρο...

 

αυτο θελω να κανω.δηλαδη γενικες γνωσεις πανω στα στα ναυτιλιακα και αργοτερα μεταπτυχιακο σε σε συγκεκριμενο θεμα που με ενδιαφερει.λογω τις δουλειας μου θα με διευκολυνει περισσοτερο αυτο.απλως ηθελα να παρω και μια αποψη απο παιδια που ειχαν τελειωσει καποιο course στην αγγλια.παντως ευχαριστω πολυ για την βοηθεια παιδια

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Με δεδομένο ότι τώρα ξεκίνησαν τα πανεπιστήμια να δέχονται αιτήσεις και ότι οι πρώτες αποφάσεις θα δωθούν μέσα Γενάρη (θα έχουν μια πρώτη εικόνα των αιτούντων), πότε είναι η καλύτερη περίοδος να στείλω την αίτηση για ΜSc με όσο το δυνατό καλύτερες προοπτικές/πιθανότητες να με δεχτούν?

 

Nymphetamine

''Cold was my soul, untold was the pain I faced when you left me. A rose in the rain....So I swore to the razor that never, enchained would your dark nails of faith be pushed through my veins again''
Link to comment
Share on other sites

Με δεδομένο ότι τώρα ξεκίνησαν τα πανεπιστήμια να δέχονται αιτήσεις και ότι οι πρώτες αποφάσεις θα δωθούν μέσα Γενάρη (θα έχουν μια πρώτη εικόνα των αιτούντων), πότε είναι η καλύτερη περίοδος να στείλω την αίτηση για ΜSc με όσο το δυνατό καλύτερες προοπτικές/πιθανότητες να με δεχτούν?

 

Nymphetamine

 

Out of interest: poia panepistimia, ti tomeas kai ti prwto ptyxio exeis (kai vathmo). :)

 

Genika: se kati LSE kai tetoia, oso noritera toso to kalutero. Se poly kala alla normal unis kai Martio-Aprilio na steileis eisai cool. Sta metria kai katw exes kairo mexri ton Augousto. :p

Link to comment
Share on other sites

Πανεπιστήμια: LSE, Imperial, City, London School of Hygiene and Tropical Medecine, Edinburgh, Sheffield, York

Τομέας: Health Management and Health Economics

Πτυχίο: Φαρμακευτικής 6,80 (πολύ μεγάλη εργασιακή εμπειρία)

 

Φίλε Gmac να σε ρωτήσω όμως που έγκειται το γεγονός ότι όσο νωρίτερα τόσο καλύτερα; Στο ότι δεν θα έχει καταληφθεί μεγάλο μέρος θέσεων; Δηλ τα πανεπιστήμια δεν περιμένουν να δουν τι αιτήσεις θα έχουν; Αμάν και ντε να γεμίσουν τις θέσεις τους;

 

Το γεγονός ότι στη αίτηση μου (όλος ο φάκελος δηλ δικαιολογητικά κτλ είναι έτοιμα) τους δηλώνω ielts: pending (test date 03-2007) θα επηρρεάσει την διαδικασία επιλογής;

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!

''Cold was my soul, untold was the pain I faced when you left me. A rose in the rain....So I swore to the razor that never, enchained would your dark nails of faith be pushed through my veins again''
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...