Jump to content

Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο


kolabrou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

tha mprorouse kapoion na mou pei analitika tin diadikasia tou embasmatos...metafora xrimatwn apo mia trapeza se alli?

 

exw alpha bank stin ellada ,.,..anoiksa natwest stin agglia...o logariasmos einai sto onoma mou....pws tha metaferw ta xrimata????(stin natwest mou eipan na milisw egw me tin alpha bank tilefwnikws...tous eipa oti den ginetai auto...)

IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

Αυτος που θα σου τα στειλει θα παει σε ενα καταστημα alpha bank ή μεσω του web banking της alpha bank αρκει να εχεις τη συσκευη που παραγει κωδικους. Το πιο απλο ειναι με τη καρτα της alpha bank να βγαλεις χρηματα απο ΑΤΜ στην Αγγλια.
Link to comment
Share on other sites

Αυτος που θα σου τα στειλει θα παει σε ενα καταστημα alpha bank ή μεσω του web banking της alpha bank αρκει να εχεις τη συσκευη που παραγει κωδικους. Το πιο απλο ειναι με τη καρτα της alpha bank να βγαλεις χρηματα απο ΑΤΜ στην Αγγλια.

 

File Nrg dustuxws ti siskeui paragwgis mistikwn kodikwn den tin exw....

 

to thema einai oti exw kapoia xrimata stin alpha kai thelw na ta metaferw stin natwest...pws mporw na to kanw egw apo edw pou eimai(York)??tin diadikasia tou embasmatos mou eipane stin Natwest tin analambanw egw..:( :wacko:

IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

kserei kaneis an iparxoyn charter ptisis gia kerkira ;h aktio apo agglia ta xristougenna

 

 

Oxi ta Xristougenna apo oso kserw. Ta charter gia Aktio stamatane teli Octovri, gia Kerkura den kserw alla gia Xmas to eixa psaksei kai den eixe.

 

Ola afta me kathe epifulaksi :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα ,2 μερες κιολας στο Αberdeen προσπαθω να προσαρμοστω σιγα σιγα, ενα μικρο προβλημα με την προφορα που εχουν πολλοι σε αυτην την περιοχη αλλα ελπιζω να την συνηθεισω γρηγορα.

Στην πολη μου αρεσει παρα πολυ η αρχιτεκτονικη της που ειναι κατι διαφορετικο απο οτι εχω συνηθεισει μεχρι τωρα.Σκοπευω σε λιγο καιρο να αρχισω και τα ταξιδια στις υπολοιπες περιοχες της Αγγλιας.

Δώσε στους άλλους αυτό που θέλουν να δούν,και κάντους να πιστέψουν αύτο που βλέπουν.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα ,2 μερες κιολας στο Αberdeen προσπαθω να προσαρμοστω σιγα σιγα, ενα μικρο προβλημα με την προφορα που εχουν πολλοι σε αυτην την περιοχη αλλα ελπιζω να την συνηθεισω γρηγορα.

Στην πολη μου αρεσει παρα πολυ η αρχιτεκτονικη της που ειναι κατι διαφορετικο απο οτι εχω συνηθεισει μεχρι τωρα.Σκοπευω σε λιγο καιρο να αρχισω και τα ταξιδια στις υπολοιπες περιοχες της Αγγλιας.

 

Kali fasi to Aberdeen...douleua ekei 2 xronia.... Alla polu makria re file... At devil's mother... Kala na pernas pantws, giati ontws einai orea... Pigaine sto Beach...

No Rest for the Wicked
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μια ερώτηση θέλω να κάνω, εντελώς άσχετη αλλά μάλλον θα ξέρετε να μου απαντήσετε.

 

Σκοπεύω τον Δεκέβριο να ανέβω Λονδίνο για 6 μέρες και σκέφτομαι ότι θα ήταν καλύτερο να βγάλω εβδομαδιαίο πάσο για τα μέσα μαζικής μεταφοράς.

 

Ερωτήσεις:

(α) Θα χρειαστώ φωτογραφίες; Εάν ναι, πόσες;

(β) Πόσο κοστίζει; Μήπως υπάρχει πιο συμφέρουσα επιλογή;

(γ) Από που το προμηθεύομαι;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων ή αν προτιμάτε, thanks in advance! :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Σκοπεύω τον Δεκέβριο να ανέβω Λονδίνο για 6 μέρες και σκέφτομαι ότι θα ήταν καλύτερο να βγάλω εβδομαδιαίο πάσο για τα μέσα μαζικής μεταφοράς...

 

Νομίζω ότι στο http://www.tfl.gov.uk θα λύσεις όλες τις απορίες σου σχετικά με τη μετακίνηση στο λονδίνο με τα ΜΜΜ. :)

Link to comment
Share on other sites

Thank you very much! :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς αν υπάρχει όριο στα τσιγάρα που μπορώ να φέρω απο ελλάδα.ή αν γίνεται να μου στείλουν καμια 10ρα κούτες ας πούμε???

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς αν υπάρχει όριο στα τσιγάρα που μπορώ να φέρω απο ελλάδα.ή αν γίνεται να μου στείλουν καμια 10ρα κούτες ας πούμε???

 

mexri 2-3 koutes de 8a exeis problem....

 

apo kei kai pano den ksero... enos filou mou pou tou eixan steilei 5 koutes, tou ir8e to dema anoigmeno apo to teloneio...kai ta tsigara eleipan!!

No Rest for the Wicked
Link to comment
Share on other sites

πω ρε γμτ,τεράστιο το πρόβλημα με τα τσιγάρα.εγώ κάνω 2 πακέτα τη μέρα,κι αν θέλω 17 λίρες για τσιγάρα τη μέρα δε βγαίνω ούτε με σφαίρες.όταν ήρθα είχα φέρει 6 κούτες και τα πέρασα χωρίς κανένα πρόβλημα,αλλά δεν ήρθα με αεροπλάνο όμως.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

πω ρε γμτ,τεράστιο το πρόβλημα με τα τσιγάρα.εγώ κάνω 2 πακέτα τη μέρα,κι αν θέλω 17 λίρες για τσιγάρα τη μέρα δε βγαίνω ούτε με σφαίρες.όταν ήρθα είχα φέρει 6 κούτες και τα πέρασα χωρίς κανένα πρόβλημα,αλλά δεν ήρθα με αεροπλάνο όμως.

 

Φιλε το οτι κανουν προβλημα κανουν...αλλα μονο αν σε βρουν.:rolleyes::p

Εχω φιλους που μενουν μαζι μου τωρα και εχουν φερει 15 κουτες τσιγαρα και τα περασαν.Απλα τα βαζεις στις βαλιτσες που θα παραδωσεις για να φορτωθουν και ξερεις τυλιξε τα με κανενα παντελονι κλπ για σιγουρια.

 

Κατα 99.9% θα τα περασεις χωρις προβλημα.

Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

πω ρε γμτ,τεράστιο το πρόβλημα με τα τσιγάρα.εγώ κάνω 2 πακέτα τη μέρα,κι αν θέλω 17 λίρες για τσιγάρα τη μέρα δε βγαίνω ούτε με σφαίρες.όταν ήρθα είχα φέρει 6 κούτες και τα πέρασα χωρίς κανένα πρόβλημα,αλλά δεν ήρθα με αεροπλάνο όμως.

 

ama ta fereis esy o idios, den exeis provlima...

 

ego apantisa stin erotisi sou "na sou steiloun" apo Ellada...

 

Pantws eukairia na to elattoseis... 2 paketa ti mera einai poly re sy...

No Rest for the Wicked
Link to comment
Share on other sites

ama ta fereis esy o idios, den exeis provlima...

 

ego apantisa stin erotisi sou "na sou steiloun" apo Ellada...

 

Pantws eukairia na to elattoseis... 2 paketa ti mera einai poly re sy...

anagkastika strafhka ston kapno mexri na mou steiloun apo athina.gia na mhn iparxei problhma mou esteilan 4 koutes me elta,kai alles 4 me dhl.kai molis perasoun 2-3 meres alles 4-5 koutes na eimai kalummenos gia kapoio mikro xroniko diasthma.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορειτε να παρετε εως 3200 τσιγαρα, αλλα και επιπλεον να ειναι αν τους πεισετε οτι ειναι για εσας και οχι για μεταπωληση δεν θα εχετε προβλημα http://customs.hmrc.gov.uk/channelsPortalWebApp/channelsPortalWebApp.portal?_nfpb=true&_pageLabel=pageTravel_FAQs&propertyType=document&columns=1&id=HMCE_PROD_008566.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
hi guys.σκεφτομαι σοβαρα το ενδεχομενο να φυγω του χρονου για σπουδες στα ναυτιλιακα.απ οτι μου εχουν πει τα καλυτερα ειναι το john moores στο liverpool και το plymouth.οποιος γνωριζει εστω και λιγο κατι θα με βοηθουσε αρκετα.ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

hi guys.σκεφτομαι σοβαρα το ενδεχομενο να φυγω του χρονου για σπουδες στα ναυτιλιακα.απ οτι μου εχουν πει τα καλυτερα ειναι το john moores στο liverpool και το plymouth.οποιος γνωριζει εστω και λιγο κατι θα με βοηθουσε αρκετα.ευχαριστω

 

Το συγκεκριμένο αντικείμενο δεν το γνωρίζω προσωπικά, αλλα τα 2 πανεπιστήμια που αναφέρεις δεν είναι και ιδιαιτερα "δυνατά" γενικώς. Αμφιβάλλω πολύ αν θα είναι τα καλύτερα σε αυτόν τον τομέα. Πρώην polytechnic είναι και τα 2...

 

Αν το αντέχει η τσέπη σου και πλήρεις τα κριτήρια, στη θέση σου θα κοιτούσα σίγουρα το City: MSc in Shipping, Trade & Finance.

 

http://www.cass.city.ac.uk/masters/courses/mscstf/index.html

 

Βεβαια θα σου κοστίσει £16,500 οποτε εξαρτάται ποσο σοβαρά βλέπεις το αντικείμενο, και τι οικονομικές δυνατότητες έχεις, όπως είπα. Δεν μας είπες τι πρώτο πτυχίο έχεις (αντικείμενο, πανεπιστήμιο, καλους βαθμούς;) και προσωπικά θα με ενδιέφερε να μάθω γιατί επέλεξες το συγκεκριμένο αντικείμενο (από περιέργεια και μονο).

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα παιδί στο forum που έχει σπουδάσει κάτι ανάλογο στην Αμερική. Δεν μπορώ να θυμηθώ το nickname του ακριβώς, αν διαβάζει ας απαντήσει, η αν θυμάται κάποιος άλλος το nickname του. Δεν έχουμε πολλούς από το US στο forum. ;)
Link to comment
Share on other sites

hi guys.σκεφτομαι σοβαρα το ενδεχομενο να φυγω του χρονου για σπουδες στα ναυτιλιακα.απ οτι μου εχουν πει τα καλυτερα ειναι το john moores στο liverpool και το plymouth.οποιος γνωριζει εστω και λιγο κατι θα με βοηθουσε αρκετα.ευχαριστω

 

 

Tα πανεπιστημια που ανεφερες ειναι πρωτα απο το τελος. Προπυχιακο ή μεταπτυχιακο θελεις?

Link to comment
Share on other sites

Προπυχιακο ή μεταπτυχιακο θελεις?

 

Oops αυτό δεν το σκέφτηκα στην απάντηση μου. Υπέθεσα με τη μια μεταπτυχιακό (και σε αυτό αναφέρθηκα παραπάνω)... :O

Link to comment
Share on other sites

πάντως το city είναι υπερεκτιμημένο για τα ναυτιλιακά.απλά κάνεις γνωριμίες για μετέπειτα εξέλιξη και τίποτα άλλο.εγώ για ναυτιλιακά θα πήγαινα ολλανδία.erasmus uni of rotterdam .νομίζω είναι το καλύτερο στον κόσμο στον τομέα των ναυτιλιακών αν δεν κάνω λάθος.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

πάντως το city είναι υπερεκτιμημένο για τα ναυτιλιακά.απλά κάνεις γνωριμίες για μετέπειτα εξέλιξη και τίποτα άλλο

Δηλαδη αυτο δε μετραει? ;) Tο "ολο πακετο" shipping του City απο γνωσεις και γνωριμιες ειναι one of the highest you can get. That is if you can get admitted. ο Γραμμενος ζηταει πολλα;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...