Jump to content

Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο


kolabrou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το γεγονός ότι στη αίτηση μου (όλος ο φάκελος δηλ δικαιολογητικά κτλ είναι έτοιμα) τους δηλώνω ielts: pending (test date 03-2007) θα επηρρεάσει την διαδικασία επιλογής;

 

 

Oute sto elaxisto, mi to fovasai. Apla tha sou kanoun conditional offer. Sti thesi sou de tha egrafa kan pote tha kanw to test, apla oti tha to kaneis.

 

Koita, katarxas na diefkrinisw oti milaw me vasi tin proswpiki mou empeiria, xoris kapoia gnosi panw ston tomea tou Health Management. Alla ta idia panw katw (prepei na) isxuoun se olous tous tomeis.

 

Ta kala panepistimia exoun arketes kales aitiseis apo nwris, den exoun kapoio logo na perimenoun mpas kai vrethei kapoios kaluteros. An den plirois ta kritiria, tha se kopsoun ektos an einai tromera apelpismenoi. An ta plirois kai eisai kalos, tha se paroun, de tha perimenoun mipws kai vrethei kapoios kaluteros.

 

Epagwgika, oi theseis kleinoun apo sxetika nwris ara toso noritera, toso to kalutero. H moni periptwsi pou sumferei na perimeneis einai an eisai sto peripou (diladi den plirois ta kritiria, alla gia ligo) opote kaneis aitisi pros to telos ki elpizeis oti tha exoun meinei theseis kenes kai tha mporoun na kanoun kapoio skonto, gia na gemisoun ki aftes. Prosoxi omws, tetoies taktikes sunithws emperiexoun arketo risko, kai den exoun sigouri epituxia . Me liga logia opws sou pei oti uparxei sugekrimeni stratigiki me sigouri epituxia, den kserei ti tou ginetai.

 

Apo tin alli, an eisai arketa kalos px apo apopsi ergasiakis empeirias mporei na min tous endiaferei outws h allws an xaneis ligo sto meso oro (leme tora).

 

Afto pou tha se sunvouleva na psakseis einai ti Mesous Orous zitane oi sxoles aftes se osous exoun teleiwsei apo Ellada (kai kata protimisi Farmakeftiki). Den kserw an mporei kapoios sto Forum na voithisei, alliws epikoinwnise mazi tous alla psakse kai mesw paliwn sumfoititwn, kathigitwn ktl.

 

Giati px to LSE emena de tha gurnouse kan na me koitaksei me meso oro 7 pou eixa sti sxoli mou, alla ta standard einai diafoterika, giati emena to 7 itan efkolo, enw to 6.8 sti Farmakeftiki mporei na einai korufi an me pianeis (kai by the way, an einai etsi, tha voithouse an to grafoun stis sustatikes sou oi kathigites!).

 

Sungwmi gia ta greeklish!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κατʼ αρχην θα ήταν παράλειψη μου να μην σε ευχαριστήσω για την συγκροτημένη απάντηση σου και την διάθεση να με βοηθήσεις.

- Αναφορικά με το IELTS και εγώ αυτό πιστεύω ότι δεν θα το μετρήσουν πολύ.Το ρώτησα γιατί δεν ήμουν απόλυτα βέβαιος. Η όλη κατάσταση θα λυθεί με μια conditional offer όπως και εσύ πολύ σωστά το είπες.

- Για τα κριτήρια και για το αν τα πληρώ, θα σου απαντήσω με ερώτηση γιατί και εγώ δεν έχω βγάλει άκρη: Το πτυχίο 2.1 σε τι αντιστοιχεί στην ʽελληνικήʼ κλίμακα του 10;;;;;Μήπως το ʽλίαν καλώςʼ ανταποκρίνεται;;; Όλα τα πανεπιστήμια αυτό ζητάνε με εξαίρεση το LSE που αναφέρει το πτυχίο όχι κάτω από 7 και το City που λέει απλά για good honours degree. Έχω ήδη επικοινωνήσει με καθηγητή ένος εκ των πανεπιστημίων που ανέφερα ο οποίος μου είπε ότι αρχικά γίνεται ένα πρώτο screening στις αιτήσεις (τι σόι είναι αυτό δεν ξέρω) και όσες αιτήσεις περάσουν το screening περνάνε στους καθηγητές. Μου είπε ότι πάντως έχει δει αιτήσεις να φτάνουν στους καθηγητές που δεν πληρούν τα βαθμολογικά κριτήρια.

- Είναι πολύ δύσκολο να βρω φοιτητές στα ίδια μεταπτυχιακά αποφοίτους φαρμακευτικής μιας και όσοι τελειώνουν ανοίγουν κατεʼ ευθείαν φαρμακείο (σίγουρα λεφτά)

- Από άποψη εργασιακής εμπειρίας και όχι μόνο, πιστεύω ότι υπερτερώ απλά δεν ξέρω αν τελικά θα το μετρήσουν ή απλά θα κοιτάξουν το βαθμό οπότε…αντίο!

- Από άποψη συστατικών μπορώ να πω ότι είμαι καλά. Εκτός από τις 2 ακαδημαικές (δεν τις έχω ακόμα στα χέρια μου) τους βάζω και μια επαγγελματική από τον εργοδότη μου.Ίσως το μετρήσουν.

- Επίσης ομολογουμένως το personal statement είναι εντυπωσιακό (όπου το έχω δώσει να το διαβάσουν έχουν μείνει με ανοικτό στόμα), οπότε ίσως προσμετρήσει κάπως

- Το κερασάκι είναι ότι όλα τα έγγραφα τα έχω τακτοποιησει σε διαφάνειες και μέσα σε ντοσιέ χωρισμένο ανά είδος δικαιολογητικού.Ελπίζω να τους προιδεάσει θετικά η όλη φάση. Θα ήθελα επʼ αυτού τη γνώμη σου

- Εν κατακλείδι έχω να σου πω ότι η τελευταία σου φράση είναι …όλα τα λεφτά! Μου έδωσες ιδέα (για να πω στον καθηγητή μου να γράψει επιπλέον στην συστατική επιστολή μου). Σε ευχαριστώ

 

Και πάλι σε ευχαριστώ και ελπίζω να με βοηθήσεις με την γνώμη σου την οποία περιμένω εναγωνίως. Να είσαι καλα.

 

Nymphetamine

''Cold was my soul, untold was the pain I faced when you left me. A rose in the rain....So I swore to the razor that never, enchained would your dark nails of faith be pushed through my veins again''
Link to comment
Share on other sites

ενδεικτικα να σου αναφερω οτι first παιρνεις με 70% και πανω στην Αγγλια και 2.1 ειναι το αμεσως επομενο που αντιστοιχει σε 60% και πανω...Σε κλιμακα Α-Ε ειναι το B δηλαδη.
Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

Kai pali sorry gia ta greeklish.

 

- Για τα κριτήρια και για το αν τα πληρώ, θα σου απαντήσω με ερώτηση γιατί και εγώ δεν έχω βγάλει άκρη: Το πτυχίο 2.1 σε τι αντιστοιχεί στην ‘ελληνική’ κλίμακα του 10;;;;;Μήπως το ‘λίαν καλώς’ ανταποκρίνεται;;; Όλα τα πανεπιστήμια αυτό ζητάνε με εξαίρεση το LSE που αναφέρει το πτυχίο όχι κάτω από 7 και το City που λέει απλά για good honours degree. Έχω ήδη επικοινωνήσει με καθηγητή ένος εκ των πανεπιστημίων που ανέφερα ο οποίος μου είπε ότι αρχικά γίνεται ένα πρώτο screening στις αιτήσεις (τι σόι είναι αυτό δεν ξέρω) και όσες αιτήσεις περάσουν το screening περνάνε στους καθηγητές. Μου είπε ότι πάντως έχει δει αιτήσεις να φτάνουν στους καθηγητές που δεν πληρούν τα βαθμολογικά κριτήρια.

 

Den uparxei akrivis antistoixia. To kathe panepistimio to orizei opws thelei. Polles fores to antistoixoun me 7, kapoia panepistimia omws to antistoixoun me 7.5 kai kapoia (sinithws oxi toso kala) me 6.5.

 

Simasia exei, to 6.8 sti Farmakeftiki einai kalos vathmos? Pou tha se topothetouse me vasi tin upoloipi sxoli? Sto meso oro, sto top 25%? Pou? An einai kalo, tha elega proswpika 75th percentile (diladi top 25%) kai panw, tote prepei na to episimaneis stin aitisi sou kai na zitiseis na episimanthei kai stis sustatikes sou epistoles. Afto tha se voithisei logika, se sunduasmo me tin ergasiaki empeiria, na peraseis to screening kai na eksasfaliseis ti thesi!

 

- Από άποψη εργασιακής εμπειρίας και όχι μόνο, πιστεύω ότι υπερτερώ απλά δεν ξέρω αν τελικά θα το μετρήσουν ή απλά θα κοιτάξουν το βαθμό οπότε…αντίο!

 

De tha to agnoisoun, pistepse me.

 

- Από άποψη συστατικών μπορώ να πω ότι είμαι καλά. Εκτός από τις 2 ακαδημαικές (δεν τις έχω ακόμα στα χέρια μου) τους βάζω και μια επαγγελματική από τον εργοδότη μου.Ίσως το μετρήσουν.

 

Kai afto tha metrisei. Kai opws eipa, oi akadimaikes tha prepei na episimainoun oti eisai stous korufaious tis xronias sou (h kati tetoio). Afto tha kanei ton meso oro ws apoluto vathmo na fantazei (kai na einai) asimantos.

 

Kai h epaggelmatiki sustatiki tha sou prosthesei pontous episis. An epitrepetai, ti eidous douleia kaneis? (oxi to onoma tis etairias :) )

 

- Επίσης ομολογουμένως το personal statement είναι εντυπωσιακό (όπου το έχω δώσει να το διαβάσουν έχουν μείνει με ανοικτό στόμα), οπότε ίσως προσμετρήσει κάπως

 

Kai afto tha prosmetrisei. Genika nomizw oti exeis arketa kalo paketo kai de xreiazetai na anisixeis.

 

Isxuei oti koitane to geniko paketo kai oxi mono to meso oro, tora afto pou sou eipe o kathigitis tou LSE vevaia me anisixei ligo, alla akrivws to oti vlepei aitiseis me mikroterous vathmous gia emena einai apodeiksi oti koitane to geniko paketo.

 

Kai pantws ola ta panepistimia exoun kseskistei na to lene afto (oti simasia den exei mono o vathmos) kai egw proswpika tous pistevw.

 

- Το κερασάκι είναι ότι όλα τα έγγραφα τα έχω τακτοποιησει σε διαφάνειες και μέσα σε ντοσιέ χωρισμένο ανά είδος δικαιολογητικού.Ελπίζω να τους προιδεάσει θετικά η όλη φάση. Θα ήθελα επ’ αυτού τη γνώμη σου

 

Se afto to simeio den exw apopsi. Pantws mou kanei entypwsi (oxi arnitiki!) pou tha tous steileis olokliro ntosie :P

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε σου είμαι υπόχρεος για την βοήθεια που μου παρέχεις και για αυτό σε ευχαριστώ που μπαίνεις στο κόπο να μου απαντήσεις.

Για άλλη μια φορά με τη γνώμη σου: ‘Pou? An einai kalo, tha elega proswpika 75th percentile (diladi top 25%) kai panw, tote prepei na to episimaneis stin aitisi sou kai na zitiseis na episimanthei’ μου δίνεις θαυμάσια ιδέα και σε ευχαριστώ πολύ διότι δεν το είχα γράψει στην αίτηση μου.

Βασικά είμαι σε μια κατάσταση φθοράς και αφθαρσίας: Μερικές φορές σκέφτομαι ότι δεν είμαι αρκετά καλός όποτε LSE, Imperial τα ξεχνώ (το city μου φαίνεται πιο ελαστικό και για αυτο πιστευω οτι κουτσα στραβα θα με παρει) και άλλες φορές σκέφτομαι πως πρέπει τα παραπάνω πανεπιστήμια να είναι ανόητα να απορρίψουν κάποιον που εκ των πραγμάτων έχει περισσότερη εμπειρία και γνώση how to play the game και να προτιμήσει έναν χωρίς εργασιακή τριβή που μπορεί να αρίστευσε ώστόσο σε real time συνθήκες πιθανως δεν θα απέδιδε. Η παραπάνω άποψη μου είναι ευσεβής πόθος και μέγαλος φόβος ταυτόχρονα.

Αναφορικά με την εργασια θα σου πω ότι ειμαι μοναδικος υπευθυνος (διαχειριζομαι ποσα της ταξεως 1,000,000ευρω) για το ελεγχο φαρμακευτικων δαπανων και το συσχετισμό με την αγορα της ελλαδας.

Διαβάζοντας την παρακάτω άποψη σου ‘tora afto pou sou eipe o kathigitis tou LSE vevaia me anisixei ligo,’ θα ήθελα να σε ρωτήσω τι ακριβως σε ανησυχησε;; Το screening και η αυστηρότητα του;Κάποιος μου ειπε οτι πιθανως ειναι ενα ελεγχος αν περιέχονται ολα εκεινα τα απαραίτητα εγγραφα για να προχωρήσει η αιτηση.Άλλος μου ειπε οτι απλα κοιτανε το πτυχιο και αν ανταποκρινεται στα κριτηρια που εχουν θεσει.Ένας άλλος 'πιο μαγκας' μου ειπε οτι το screening αυτό είναι ουσιαστικά απορριψη των ακατάστατων και κακογραμμενων αιτησεων.τι να πω;;;αντε βγαλε συμπερασμα!χαχα!

Αναφορικα με το ντοσιε τι να κανω;;; Αφου πρεπει να τους στειλω βιογραφικα, αιτησεις, συστατικες, διπλωματα, βεβαιωσεις προυπηρεσιες,πτυχια,αναλυτικες...Τι να κανω;; Προσσπαθω οσο το δυνατο να ενισχυσω τον φακελο μου ελπιζοντας να διεκδικησω στο έπακρο κάθε πιθανότητα που μου αναλογεί (Κυρίως για LSE και Imperial που είναι οι πρωταρχικές μου επιλογές)….Ασχετα με το αν στα ΕΛΤΑ θα μου φυγει μια περιουσια να τα στειλω συστημένα.

''Cold was my soul, untold was the pain I faced when you left me. A rose in the rain....So I swore to the razor that never, enchained would your dark nails of faith be pushed through my veins again''
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε σου είμαι υπόχρεος για την βοήθεια που μου παρέχεις και για αυτό σε ευχαριστώ που μπαίνεις στο κόπο να μου απαντήσεις.

Για άλλη μια φορά με τη γνώμη σου: ‘Pou? An einai kalo, tha elega proswpika 75th percentile (diladi top 25%) kai panw, tote prepei na to episimaneis stin aitisi sou kai na zitiseis na episimanthei’ μου δίνεις θαυμάσια ιδέα και σε ευχαριστώ πολύ διότι δεν το είχα γράψει στην αίτηση μου.

Βασικά είμαι σε μια κατάσταση φθοράς και αφθαρσίας: Μερικές φορές σκέφτομαι ότι δεν είμαι αρκετά καλός όποτε LSE, Imperial τα ξεχνώ (το city μου φαίνεται πιο ελαστικό και για αυτο πιστευω οτι κουτσα στραβα θα με παρει) και άλλες φορές σκέφτομαι πως πρέπει τα παραπάνω πανεπιστήμια να είναι ανόητα να απορρίψουν κάποιον που εκ των πραγμάτων έχει περισσότερη εμπειρία και γνώση how to play the game και να προτιμήσει έναν χωρίς εργασιακή τριβή που μπορεί να αρίστευσε ώστόσο σε real time συνθήκες πιθανως δεν θα απέδιδε. Η παραπάνω άποψη μου είναι ευσεβής πόθος και μέγαλος φόβος ταυτόχρονα.

 

Θεωρώ ότι έχεις πολύ μεγάλες πιθανότητες επιτυχίας και όταν σε πάρουν θα δεις ότι τελικά δεν είναι τόσο δύσκολο όσο νόμιζες :)

 

Διαβάζοντας την παρακάτω άποψη σου ‘tora afto pou sou eipe o kathigitis tou LSE vevaia me anisixei ligo,’ θα ήθελα να σε ρωτήσω τι ακριβως σε ανησυχησε;; Το screening και η αυστηρότητα του;Κάποιος μου ειπε οτι πιθανως ειναι ενα ελεγχος αν περιέχονται ολα εκεινα τα απαραίτητα εγγραφα για να προχωρήσει η αιτηση.Άλλος μου ειπε οτι απλα κοιτανε το πτυχιο και αν ανταποκρινεται στα κριτηρια που εχουν θεσει.Ένας άλλος 'πιο μαγκας' μου ειπε οτι το screening αυτό είναι ουσιαστικά απορριψη των ακατάστατων και κακογραμμενων αιτησεων.τι να πω;;;αντε βγαλε συμπερασμα!χαχα!

 

Ο μόνος λόγος που είπα "ανησυχώ" είναι γιατί θεώρησα ότι ίσως να πρόκειται για screening με βάση όλα τα minimum κριτήρια (συμπεριλαμβανομένου του ΜΟ) αλλά όπως είπα το θεωρώ σχεδόν απίθανο η αίτησή σου με όλα τα στοιχεία που έχεις αναφέρει να απορριφθεί. Πραγματικά.

 

Τα πανεπιστήμια δεν είναι ηλίθια και μπορούν να αναγνωρίζουν άτομα με τα σωστά skills αλλά και προοπτική.

 

Αναφορικα με το ντοσιε τι να κανω;;; Αφου πρεπει να τους στειλω βιογραφικα, αιτησεις, συστατικες, διπλωματα, βεβαιωσεις προυπηρεσιες,πτυχια,αναλυτικες...Τι να κανω;; Προσσπαθω οσο το δυνατο να ενισχυσω τον φακελο μου ελπιζοντας να διεκδικησω στο έπακρο κάθε πιθανότητα που μου αναλογεί (Κυρίως για LSE και Imperial που είναι οι πρωταρχικές μου επιλογές)….Ασχετα με το αν στα ΕΛΤΑ θα μου φυγει μια περιουσια να τα στειλω συστημένα.

 

Σχετικά με το ντοσιέ δεν εξέφρασα κάποιον προβληματισμό, απλά μου έκανε εντύπωση. :) Δε βρίσκω το λόγο γιατί να μην το στείλεις έτσι.

 

Γράψε πάντως μια συνοδευτική επιστολή στην οποία να εξηγείς τι θα βρουν μέσα στο φάκελό σου, τι είναι που, ότι μπορούν να επικοινωνήσουν μαζί σου αν θέλουν κάτι κτλ κτλ. Όλα αυτά ξεχωριστά από το personal statement (παρόλο που και στο ίδιο το personal statement μπορεί πάλι να λες κάτι του στυλ if you need further information please do not hesitate to contact me μπλα μπλα).

Link to comment
Share on other sites

Aγαπητε φιλε αφου θες τοσο πολυ να κανεις αυτες τις σπουδες και θα σε στεναχωρησει τοσο αν δε σε δεχθουν και αφου εισαι ''και γαμω τα παιδια΄' γιατι δεν πας να τους τα πεις απο κοντα. Ενα face to face interview θα βοηθησει πολυ πιστευω.
Link to comment
Share on other sites

«Σχετικά με το ντοσιέ δεν εξέφρασα κάποιον προβληματισμό, απλά μου έκανε εντύπωση. Δε βρίσκω το λόγο γιατί να μην το στείλεις έτσι.

Γράψε πάντως μια συνοδευτική επιστολή στην οποία να εξηγείς τι θα βρουν μέσα στο φάκελό σου, τι είναι που, ότι μπορούν να επικοινωνήσουν μαζί σου αν θέλουν κάτι κτλ κτλ. Όλα αυτά ξεχωριστά από το personal statement (παρόλο που και στο ίδιο το personal statement μπορεί πάλι να λες κάτι του στυλ if you need further information please do not hesitate to contact me μπλα μπλα).»

 

Ο Θεός πρέπει να σε έχει στείλει φίλε gmac. Βασικά είχα στο μυαλό μου μέσα στο ντοσιέ να τους γράψω τι περιέχει (σαν κατάλογο) αλλά νομίζω ότι ένα cover letter θα ήταν πιο επισήμο και συνακόλουθα καλύτερο.

Αναφορικά με το ντοσιέ και την μορφή που αυτό έχει, άκουσα πολύ καλά λόγια από συναδέλφους (που σπούδασαν Αγγλία) που το έδειξα.Ότι πολυ δύσκολα θα βρεθεί άλλος που να έχει στείλει την αίτηση του με αυτό τον τρόπο.

Και μια τελευταία ερώτηση σε παρακαλώ: Μήπως η αίτηση μου δεν τύχει της ανάλογης αξιολόγησης και προσοχής αν την στείλω το Δεκέμβρη ελέω διακοπών;;; Για αυτό ανησυχώ και προβληματίζομαι μήπως να περιμένω μέχρι τις αρχές Γενάρη.

Ελπίζω φίλε gmac όλα να πάνε καλά και του χρόνου να είμαι Λονδίνο preferebly στο LSE ή στο Imperial. Θα χαρώ τότε να σε ευχαριστήσω και από κοντά για την διάθεση σου να με βοηθήσεις με τους προβληματισμούς μου (μιας και είμαι ανίδεος για σπουδές στην Αγγλία).

 

«Aγαπητε φιλε αφου θες τοσο πολυ να κανεις αυτες τις σπουδες και θα σε στεναχωρησει τοσο αν δε σε δεχθουν και αφου εισαι ''και γαμω τα παιδια΄' γιατι δεν πας να τους τα πεις απο κοντα. Ενα face to face interview θα βοηθησει πολυ πιστευω.»

 

Φίλε GANA λόγω αντικειμενικών δυσκολιών δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο. Και εγώ πιστεύω ότι θα ήταν καλό αν ήταν εφικτό κάτι τέτοιο. Υποψιάζομαι όμως ότι για να μην έχουν υποχρεωτικό interview δεν πολυενδιαφέρονται για να δουν τους αιτούντες. Σκέψου πως αν έπρεπε να περάσουν όλοι οι αιτούντες από συνέντευξη, η admission comittee θα έβγαινε off:)

Σε ευχαριστώ πολύ για την πρόταση σου

''Cold was my soul, untold was the pain I faced when you left me. A rose in the rain....So I swore to the razor that never, enchained would your dark nails of faith be pushed through my veins again''
Link to comment
Share on other sites

Και μια τελευταία ερώτηση σε παρακαλώ: Μήπως η αίτηση μου δεν τύχει της ανάλογης αξιολόγησης και προσοχής αν την στείλω το Δεκέμβρη ελέω διακοπών;;; Για αυτό ανησυχώ και προβληματίζομαι μήπως να περιμένω μέχρι τις αρχές Γενάρη.

 

Μέχρι τα Χριστούγεννα έχουμε ακόμα 6 εβδομάδες. Πότε θα είσαι έτοιμος από συστατικές επιστολές και τα σχετικά; (γιατί από ότι κατάλαβα σε όλα τα υπόλοιπα είσαι έτοιμος).

 

Πάντως γενικά βλέπω ότι ανησυχείς μέχρι και για την τελευταία λεπτομέρεια. Όχι ότι είναι κακό να είσαι τελειομανής, αλλά εσύ θα αρρωστήσεις ρε παιδί μου :)

Link to comment
Share on other sites

Αν και τα ειπε ολα ο gmac (οχι θα αφηνε :p) προχωρα χωρις φοβο και παθος. Συμφωνα με αυτα που λενε μετραει πολυ η εργασιακη εμπειρια.
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τα Χριστούγεννα έχουμε ακόμα 6 εβδομάδες. Πότε θα είσαι έτοιμος από συστατικές επιστολές και τα σχετικά; (γιατί από ότι κατάλαβα σε όλα τα υπόλοιπα είσαι έτοιμος).

 

Πάντως γενικά βλέπω ότι ανησυχείς μέχρι και για την τελευταία λεπτομέρεια. Όχι ότι είναι κακό να είσαι τελειομανής, αλλά εσύ θα αρρωστήσεις ρε παιδί μου :)

 

Οι συστατικές επιστολές (οι ακαδημαικές, γιατί η επαγγελματική είναι στα χέρια μου) είναι σχεδόν έτοιμες. Έχουν γράψει ενα προσχέδιο οι καθηγητές μου και περιμένουν να τισ ψιλοδιορθώσω ή αν είναι να προσθέσω τίποτα.

Την Δευτέρα περιμένω μια βεβαίωση απο ένα συνέδριο πανω στο αντικείμενο και μαζι με 3-4 πτυχία και αναλυτικές, τα στέλνω για μετάφραση (δεν θα αργήσουν!!:D ). Όλα τα άλλα είναι έτοιμα. Όπως καταλαβαίνεις είναι στο χέρι μου αν δραστηριοποιηθώ ακόμα περισσότερο, η όλη διαδικασία μπορεί και μέσα σε 2 βδομάδες να έχει τελειώσει.

Κοίτα τελειομανής δεν είμαι. Απλά επειδή αυτο το αναθεματισμένο πτυχίο δεν γραφει το μαγικο βαθμο 7 και επειδη δεν ειμαι σίγουρος αν πληρω τα entry requirements προσπάθώ να ελέγξω και την τελευταια λεπτομέρεια η οποία θα με διαφοροποιησει απο τους υπολοιπους και θα ισοσταθμισει αυτο το μικρο μειονεκτημα. Κι έπειτα επειδη δεν μ' αρεσει να κρυβομαι, βασίζω πολλά στο μεταπτυχιακο αυτό. Θα μου ανοίξει καινούργιες πόρτες στη ζωή μου. Αν δεν με πάρουν λοιπόν, εκτός απο το γεγονός ότι μπορεί (ξανα)μπαινω σε μια διαδικασια ανευρεσης μιας δευτερας διαλογης μεταπτυχιακου στην ολλανδια ή στη γερμανία, βλέπω το φαρμακείο ως μοναδική προοπτική μετά.

''Cold was my soul, untold was the pain I faced when you left me. A rose in the rain....So I swore to the razor that never, enchained would your dark nails of faith be pushed through my veins again''
Link to comment
Share on other sites

Οι συστατικές επιστολές (οι ακαδημαικές, γιατί η επαγγελματική είναι στα χέρια μου) είναι σχεδόν έτοιμες. Έχουν γράψει ενα προσχέδιο οι καθηγητές μου και περιμένουν να τισ ψιλοδιορθώσω ή αν είναι να προσθέσω τίποτα.

Την Δευτέρα περιμένω μια βεβαίωση απο ένα συνέδριο πανω στο αντικείμενο και μαζι με 3-4 πτυχία και αναλυτικές, τα στέλνω για μετάφραση (δεν θα αργήσουν!!:D ). Όλα τα άλλα είναι έτοιμα. Όπως καταλαβαίνεις είναι στο χέρι μου αν δραστηριοποιηθώ ακόμα περισσότερο, η όλη διαδικασία μπορεί και μέσα σε 2 βδομάδες να έχει τελειώσει.

 

Κοίτα, να ξέρεις απλά ότι πράγματα όπως βεβαιώσεις για συνεδρια (εκτός αν το ζητάει η αίτηση, που αμφιβάλω) δεν χρειάζονται, είναι περιττά. Δεν πρόκειται να σου προσθέσει τίποτα, απλά θα γεμίσει το φάκελο με σαβούρα.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: Δεν εννοώ ότι είναι περιττό να αναφέρεις το συνέδριο (κυρίως αν παρουσίασες κάποιο paper αλλά ακόμα και αν απλά παρακολούθησες) κάθε άλλο. Γράψτο στο βιογραφικό σου, στην αίτηση ή όπου αλλού. Η γραπτή βεβαίωση είναι περιττή. :)

 

Για τα υπόλοιπα, όπως έχουμε ξαναπει σε αυτό το θέμα, τη μετάφραση μπορείς να την κάνεις και μόνος σου και να πας μόνο για την υπογραφή/σφραγίδα σε κάποιο δικηγόρο. ΓΛυτώνεις χρόνο κ χρήμα.

 

Επομένως αν είσαι έτοιμος στις επόμενες 2-3 εβδομάδες το στέλνεις και τελειώνεις. Την 3η μέρα από όταν το στείλεις θα το έχουν στα χέρια τους.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως τελευταία στιγμή τα έκανα τα δικαιολογητικά (ιούλιο) και με δέχτηκαν όλα σε όσα έκανα αιτήσεις.δεν είχα κανένα πρόβλημα.στη τελική έχω την εντύπωση οτι ούτε συστατικές μετράνε,ούτε βαθμοί,ούτε τίποτα.

χώρια που ήξερα (και είδα) και κάτι άλλες περιπτώσεις που σου έβρισκαν θέσεις όπου ήθελες με το αζημίωτο φυσικά- κάτι φροντιστήρια,κτλ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

Επισης εαν εισαι απο Αθηνα περνα μια βολτα απο Hilton που εχει κατι σαν εκθεση με τα Αγγλικα πανεπιστημια, και πρεπει να ειναι αυριο και μεθαυριο, να μιλησεις με εκπροσωπους απο το καθε πανεπιστημιο.
Δώσε στους άλλους αυτό που θέλουν να δούν,και κάντους να πιστέψουν αύτο που βλέπουν.
Link to comment
Share on other sites

-εγώ πάντως τελευταία στιγμή τα έκανα τα δικαιολογητικά (ιούλιο) και με δέχτηκαν όλα σε όσα έκανα αιτήσεις.δεν είχα κανένα πρόβλημα.στη τελική έχω την εντύπωση οτι ούτε συστατικές μετράνε,ούτε βαθμοί,ούτε τίποτα.

χώρια που ήξερα (και είδα) και κάτι άλλες περιπτώσεις που σου έβρισκαν θέσεις όπου ήθελες με το αζημίωτο φυσικά- κάτι φροντιστήρια,κτλ.

 

 

Όλα εξαρτώνται από το αν πληρείς τις προυποθέσεις εισαγωγής και δεν είσαι σε καθεστώς αβεβαιότητας. Εγώ με πτυχίο 6,8 όταν ζητάνε 2:1 degree δεν έχω την πολυτέλεια να περιμένω την τελευταία στιγμή. Αναφορικά με τα λαδώματα, τις μίζες και τις λοιπές ελληνικές συνήθειες, θα σου πω ότι μπορεί να γίνει μεμονωμένα 1 στα 10 χρόνια. Και επειδή ούτε λεφτά ούτε γνωριμίες, προετοιμάζομαι νωρίς.

 

 

 

 

-Κοίτα, να ξέρεις απλά ότι πράγματα όπως βεβαιώσεις για συνεδρια (εκτός αν το ζητάει η αίτηση, που αμφιβάλω) δεν χρειάζονται, είναι περιττά. Δεν πρόκειται να σου προσθέσει τίποτα, απλά θα γεμίσει το φάκελο με σαβούρα.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Δεν εννοώ ότι είναι περιττό να αναφέρεις το συνέδριο (κυρίως αν παρουσίασες κάποιο paper αλλά ακόμα και αν απλά παρακολούθησες) κάθε άλλο. Γράψτο στο βιογραφικό σου, στην αίτηση ή όπου αλλού. Η γραπτή βεβαίωση είναι περιττή.

 

Στις αιτήσεις δεν ζητάνε αποδεικτικά από συνέδρια, μόνο τυχόν Professional Qualifications απλά εγώ λέω να τους τα στείλω για να μην λένε ότι τους κοροιδέυουν. Λες να τους τα αναφέρω απλά και αν τα ζητήσουν να τους τα στείλω;;(υπάρχει περίπτωση να τα ζητήσουν ή τσάμπα θα τα στείλω για μετάφραση;;;)

 

 

-Για τα υπόλοιπα, όπως έχουμε ξαναπει σε αυτό το θέμα, τη μετάφραση μπορείς να την κάνεις και μόνος σου και να πας μόνο για την υπογραφή/σφραγίδα σε κάποιο δικηγόρο. ΓΛυτώνεις χρόνο κ χρήμα.

 

Ευχαριστώ πολύ, θα το κοιτάξω.

 

Επομένως αν είσαι έτοιμος στις επόμενες 2-3 εβδομάδες το στέλνεις και τελειώνεις. Την 3η μέρα από όταν το στείλεις θα το έχουν στα χέρια τους.

 

Τι προτείνεις φίλε, κούριερ ή συστημένο ΕΛΤΑ;;

''Cold was my soul, untold was the pain I faced when you left me. A rose in the rain....So I swore to the razor that never, enchained would your dark nails of faith be pushed through my veins again''
Link to comment
Share on other sites

εγώ,επειδή ήταν πολύ αργά όταν έκανα τα χαρτιά τα έδωσα,σε ενα φροντιστήριο στην αθήνα και τα κανόνισαν όλα αυτοί.δεν έκανα τίποτα.αυτοί βρήκαν εστία,πανεπιστήμιο,όλα.

τους πήγα όλα τα πανεπιστήμια που ήθελα,και ήταν όλα οκ σε κανα μήνα.

και οι περιπτώσεις που λες 1 στις 10 χρόνια δεν είναι ακριβώς έτσι.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως τελευταία στιγμή τα έκανα τα δικαιολογητικά (ιούλιο) και με δέχτηκαν όλα σε όσα έκανα αιτήσεις.δεν είχα κανένα πρόβλημα.στη τελική έχω την εντύπωση οτι ούτε συστατικές μετράνε,ούτε βαθμοί,ούτε τίποτα.

 

Eξαρτάται και για ποια πανεπιστήμια μιλάμε. Στο LSE που θέλει να πάει ο φίλος αν κάνει την αίτηση Ιούλιο δεν έχει ελπίδες.

 

 

 

Στις αιτήσεις δεν ζητάνε αποδεικτικά από συνέδρια, μόνο τυχόν Professional Qualifications απλά εγώ λέω να τους τα στείλω για να μην λένε ότι τους κοροιδέυουν. Λες να τους τα αναφέρω απλά και αν τα ζητήσουν να τους τα στείλω;;(υπάρχει περίπτωση να τα ζητήσουν ή τσάμπα θα τα στείλω ** για μετάφραση;;;)

 

Τι προτείνεις φίλε, κούριερ ή συστημένο ΕΛΤΑ;;

 

Δεν υπάρχει περίπτωση να σου ζητησουν αποδεικτικό για συνέδριο ούτε 1 στο εκατομμύριο. Αν ήταν τίποτα επιμορφωτικά σεμινάρια εκεί να πω.

 

Συστημένο ΕΛΤΑ (όχι express) για να μη χαλάς τσάμπα τα λεφτά σου στα κούριερ.

 

**Eίπαμε, τις μεταφράσεις μόνος σου :)

Link to comment
Share on other sites

Επισης εαν εισαι απο Αθηνα περνα μια βολτα απο Hilton που εχει κατι σαν εκθεση με τα Αγγλικα πανεπιστημια, και πρεπει να ειναι αυριο και μεθαυριο, να μιλησεις με εκπροσωπους απο το καθε πανεπιστημιο.

 

Δεν ξέρω για την έκθεση στην Αθήνα, πάντως εγώ είχα πάει σε μια έκθεση του British Council στη Θεσσαλονίκη πριν 5 χρόνια και είχε μερικές 10άδες πανεπιστήμια αλλά είναι ζήτημα αν άξιζαν 1-2. Τα υπόλοιπα ήταν 2ης (και 3ης και 4ης) διαλογής.

 

Βέβαια δε χάνει κάτι απλά να κάνει μια βόλτα κανείς.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για την έκθεση στην Αθήνα, πάντως εγώ είχα πάει σε μια έκθεση του British Council στη Θεσσαλονίκη πριν 5 χρόνια και είχε μερικές 10άδες πανεπιστήμια αλλά είναι ζήτημα αν άξιζαν 1-2. Τα υπόλοιπα ήταν 2ης (και 3ης και 4ης) διαλογής.

 

Βέβαια δε χάνει κάτι απλά να κάνει μια βόλτα κανείς.

Σιγουρα το ποιο πιθανο ειναι να μην υπαρχουν πχ. το LSE και αλλα τετοιου επιπεδου πανεπιστημια,γιατι δεν εχει αναγκη την διαφημιση το συγκεκριμενο πανεπιστημιο,αλλα απο οτι εχω ακουσει πρεπει να εχει καπου στα 50 πανεπιστημια.Βεβαια το βασικοτερο πιστευω οτι θα ειναι η επαφη την οποια θα εχει καποιος που θα παει καθως και το να παρει καποιες πληροφοριες για το που μπορει να βρει το μεταπτυχιακο που τον ενδιαφερει.

Δώσε στους άλλους αυτό που θέλουν να δούν,και κάντους να πιστέψουν αύτο που βλέπουν.
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας. Φίλε Gmac είσαι ο πρώτος!
''Cold was my soul, untold was the pain I faced when you left me. A rose in the rain....So I swore to the razor that never, enchained would your dark nails of faith be pushed through my veins again''
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας. Φίλε Gmac είσαι ο πρώτος!

 

Δεν σου έχω στείλει το λογαριασμό ακόμα, γι' αυτό το λες :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ας με πάρει το LSE ή το Imperial και κερνάω μπουκάλι στα μπουζούκια!That's a promise
''Cold was my soul, untold was the pain I faced when you left me. A rose in the rain....So I swore to the razor that never, enchained would your dark nails of faith be pushed through my veins again''
Link to comment
Share on other sites

φιλε Nymphetamine...καπου γραφεις..

 

- Από άποψη συστατικών μπορώ να πω ότι είμαι καλά. Εκτός από τις 2 ακαδημαικές (δεν τις έχω ακόμα στα χέρια μου) τους βάζω και μια επαγγελματική από τον εργοδότη μου.Ίσως το μετρήσουν.

 

 

Διαβασε προσεκτικα τις οδηγιες και τι ζητανε ΑΚΡΙΒΩΣ!! Οταν λενε 2 συστατικες εννοούν 2. Σε πολλες περιπτωσεις αν οχι σε ολες, αν στειλεις πανω απο 2 συστατικες ,την μια δεν την λαμβανουν υποψην .Αυτο σημαινει οτι καποια απο τις 3 που θα στειλεις δεν θα την ανοιξουν.

IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την παρατήρηση φίλε.Στο φάκελο (ντοσιέ για την ακρίβεια) έχω χωρίσει (με διακριτική σελίδα με την ένδειξη academic references) τις ακαδημαικές απο την επαγγελματική. Άλλωστε εγώ στέλνω την επαγγελματική για να ενισχύσει την αίτηση μου τώρα αν δεν την διαβάσουν τι να πω. Εγώ πάντως 2 ακαδημαικές μου ζήτησαν, 2 ακαδημαικές τους στέλνω. Ενδεχομένως αυτό που λες να ισχύει στην περίπτωση 3 ακαδημαικών συστατικών επιστολών...

Το LSE αναφέρει το παρακάτω: ''If you are applying for a programme in a different field from that of your principal/ major degree subject, you may wish to supply additional material supporting your application; for example if you hold a degree in engineering and are applying for MSc Human Rights on the basis of your current employment, a supplementary professional reference would be helpful. ''

''Cold was my soul, untold was the pain I faced when you left me. A rose in the rain....So I swore to the razor that never, enchained would your dark nails of faith be pushed through my veins again''
Link to comment
Share on other sites

Ποια θεωρείτε τα καλύτερα πανεπιστήμια όσον αφορά Business Schools για μεταπτυχιακό τίτλο, στην Αγγλία αλλά και Ευρώπη γενικότερα;

 

Αγγλόφωνα πάντα, να αναφέρω ότι είναι για φίλο που τελειώνει European Business Administration με βαθμό 75% - 80% στο Ελληνοβρετανικό, έχει τελειώσει με καλό βαθμό Α Levels και GCSE's, είναι Ελληνοαυστραλός οπότε δεν τίθεται θέμα γνώσης Αγγλικών

 

Ενδιαφέρεται βασικά για το City Design and Social Science.. Έχει πιθανότητες για αυτό; Το θέμα είναι τι θα βρει μετά.. Πως σας φαίνεται εσάς;

 

Επίσης το άλλο άκρο που τον ενδιαφέρει είναι asset, fund και γενικά investment management... Τι προτείνετε για εδώ;;;

Καλό ταξίδι Αλέξανδρε...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...