Jump to content

Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο


kolabrou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

η ερωτηση ηταν αν θα πρεπει να πάρω και ελαφρα ρουχα, οχι αν θα παρω χειμωνατικα

 

 

να πάρω βαριά χειμωνιάτικα ή φθινοπωρινά?

 

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά... υπάρχει το πολύ καλό και χρήσιμο http://www.thetrainline.co.uk

Εκεί μπορείτε να δείτε ότι θέλετε σχετικά με τα δρομολόγια των τρένων, τις τιμές και μάλιστα να κάνετε κ online αγορά εισητηρίων!

Colabrou πότε πας πάνω? Γνώμη μου είναι να μην τρέχεις Gatwick και όπως κατεβείς Stansted να πάρεις ένα τρένο για York - τρένο από ότι θυμάμαι αλλάζεις στο Peterborough και μετά με GNER για York. Αν έχεις σκοπό να ταξιδεύεις με τρένο όσο θα είσαι Αγγλία, να βγάλεις μια Young Persons Railcard οπωσδήποτε!

Εγώ θα είμαι York γύρω στις 8/10. Δεν έχω κλείσει ακόμα εισητήριο γιατί θα πάω από Κέρκυρα ή Πρέβεζα Manchester με charter.

Μάρω

What you can't have, you can't resist...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά... υπάρχει το πολύ καλό και χρήσιμο http://www.thetrainline.co.uk

Εκεί μπορείτε να δείτε ότι θέλετε σχετικά με τα δρομολόγια των τρένων, τις τιμές και μάλιστα να κάνετε κ online αγορά εισητηρίων!

Colabrou πότε πας πάνω? Γνώμη μου είναι να μην τρέχεις Gatwick και όπως κατεβείς Stansted να πάρεις ένα τρένο για York - τρένο από ότι θυμάμαι αλλάζεις στο Peterborough και μετά με GNER για York. Αν έχεις σκοπό να ταξιδεύεις με τρένο όσο θα είσαι Αγγλία, να βγάλεις μια Young Persons Railcard οπωσδήποτε!

Εγώ θα είμαι York γύρω στις 8/10. Δεν έχω κλείσει ακόμα εισητήριο γιατί θα πάω από Κέρκυρα ή Πρέβεζα Manchester με charter.

Μάρω

Μάρω την κράτηση για πτήση charter απο ποιό site την κάνεις?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει site που να μπορείς να κάνεις κράτηση για charter όταν είναι να φύγεις από Ελλάδα. Πρέπει να μιλήσεις με πρακτορεία που συνεργάζονται με charter και σου λένε αυτοί τιμές. Πάντως εγώ εδώ και χρόνια ενημερώνομαι για πτησεις κ ώρες από το http://www.charterflights.co.uk και πηγαίνω και ζητάω ανάλογα...
What you can't have, you can't resist...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά... υπάρχει το πολύ καλό και χρήσιμο http://www.thetrainline.co.uk

Εκεί μπορείτε να δείτε ότι θέλετε σχετικά με τα δρομολόγια των τρένων, τις τιμές και μάλιστα να κάνετε κ online αγορά εισητηρίων!

Colabrou πότε πας πάνω? Γνώμη μου είναι να μην τρέχεις Gatwick και όπως κατεβείς Stansted να πάρεις ένα τρένο για York - τρένο από ότι θυμάμαι αλλάζεις στο Peterborough και μετά με GNER για York. Αν έχεις σκοπό να ταξιδεύεις με τρένο όσο θα είσαι Αγγλία, να βγάλεις μια Young Persons Railcard οπωσδήποτε!

Εγώ θα είμαι York γύρω στις 8/10. Δεν έχω κλείσει ακόμα εισητήριο γιατί θα πάω από Κέρκυρα ή Πρέβεζα Manchester με charter.

Μάρω

 

Θα ανεβω 28 Σεπτεμβριου, εννοειται οτι θα παρω και μια 10αδα φωτογραφιων διαβατηριου, για να βγαλω τις απαραιτητες student/young cards. Θα καθισεις καιρο στο Υορκ? Αντε αν ειναι να βρεθουμε...

 

 

Παιδια ερωτηση: μαζι μας ποια προσωπικα εγγραφα πρεπει να παρουμε εκτος του διαβατηριου?( ταυτοτητα,διπλωμα οδηγησης, κτλ)

IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

Θα ανεβω 28 Σεπτεμβριου, εννοειται οτι θα παρω και μια 10αδα φωτογραφιων διαβατηριου, για να βγαλω τις απαραιτητες student/young cards. Θα καθισεις καιρο στο Υορκ? Αντε αν ειναι να βρεθουμε...

 

 

Παιδια ερωτηση: μαζι μας ποια προσωπικα εγγραφα πρεπει να παρουμε εκτος του διαβατηριου?( ταυτοτητα,διπλωμα οδηγησης, κτλ)

 

Ναί Κώστα καλο ειναι να τα πάρουμε ολα μαζί μας... :lol:

 

Ραντεβού στο York stis 28 :)

Link to comment
Share on other sites

Ela na mazeuetai siga siga o foititokosmos tis Agglias....

 

To mixanaki gia na kanete frape parte apo Ellada. Essential. Min to ksexnate.

 

Kata t'alla kali epityxia stis spoudes sas, kai kalo gomeniliki me tis Agglides (ta agoria) stis pub.

 

Oi Ellhnides, spiti! Diavasma kai mageirema gia tous sygkatoikous!

No Rest for the Wicked
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη μέρα στο Cardiff σήμερα! :)

 

Eκ πρώτης όψεως δεν έχω ενθουσιαστεί ιδιαίτερα μιας και ουσιαστικά δεν έχω δει τίποτα σπουδαίο, αλλά προσπαθώ να τα βλέπω θετικά τα πράγματα! ;)

 

Καλή αρχή και στους υπόλοιπους!

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη μέρα στο Cardiff σήμερα! :)

 

Eκ πρώτης όψεως δεν έχω ενθουσιαστεί ιδιαίτερα μιας και ουσιαστικά δεν έχω δει τίποτα σπουδαίο, αλλά προσπαθώ να τα βλέπω θετικά τα πράγματα! ;)

 

Καλή αρχή και στους υπόλοιπους!

 

Καλή Αρχή seventh_heaven !!!!!!

 

Αντε να περασουν οι μερες να πεταξουμε και μεις..!:up:

IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

εγώ πριν 2 μέρες ήρθα newcastle.ούτε εγώ ενθουσιάστηκα.το μεγαλύτερο ξενέρωμα που έφαγα ήταν,όταν όλα έκλειναν στις 11.30-12.00.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

εγώ πριν 2 μέρες ήρθα newcastle.ούτε εγώ ενθουσιάστηκα.το μεγαλύτερο ξενέρωμα που έφαγα ήταν,όταν όλα έκλειναν στις 11.30-12.00.
Τα σπίτια και οι εστίες κλείνουν όμως πολύ αργότερα... ;) :) :D

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

εγώ πριν 2 μέρες ήρθα newcastle.ούτε εγώ ενθουσιάστηκα.το μεγαλύτερο ξενέρωμα που έφαγα ήταν,όταν όλα έκλειναν στις 11.30-12.00.

 

To Newcastle έχει πολύ καλή νυχτερινή ζωή. Είναι μέχρι να το μάθεις (βεβαια το πρόβλημα "διαρκειας" της διασκέδασης σε σχέση με όσα έχουμε συνηθίσει στην Ελλάδα παραμένει).

Link to comment
Share on other sites

Hello και καλές σπουδές!!!

 

Παίρνω φέτος πτυχίο και λέω να φύγω για Ουαλία ή Σκωτία, συγκεκριμένα Cardiff και Εδιμβούργο. Στη Σκωτία κάτι γίνεται από διασκέδαση, στην Ουαλία τί παίζει;

Link to comment
Share on other sites

για διασκέδαση να πας στο αμστερνταμ καλύτερα[/QUOTΕ]

 

Καλά, για σπουδές θέλω να πάω, όχι για χαβαλέ. Στο Lancaster που πήγα για ένα summer course, κλείναν όλα στις 9. Καλοκαίρι αυτό. Φαντάσου τον χειμώνα!! :p :p

Πάντως, καλό είναι να υπάρχει κάποιο bar ανοιχτό και μετά τις 10. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλά, για σπουδές θέλω να πάω, όχι για χαβαλέ. Στο Lancaster που πήγα για ένα summer course, κλείναν όλα στις 9.

 

tora, de xreiazetai na sou poume oti upervaleis, fadazome to ksereis ki apo monos sou!:)

No Rest for the Wicked
Link to comment
Share on other sites

tora, de xreiazetai na sou poume oti upervaleis, fadazome to ksereis ki apo monos sou!:)

 

Δεν υπερβάλλω καθόλου. Άλλο διασκέδαση και άλλο χαβαλές. Όλα μέσα στο πρόγραμμα είναι, αλλά με μέτρο. Τουλάχιστον για μένα... Δεν έχω χρονικά περιθώρια για παράταση σπουδών.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπερβάλλω καθόλου. Άλλο διασκέδαση και άλλο χαβαλές. Όλα μέσα στο πρόγραμμα είναι, αλλά με μέτρο. Τουλάχιστον για μένα... Δεν έχω χρονικά περιθώρια για παράταση σπουδών.

 

 

den me katalaves. ego eipa oti ypervaleis sto oti ola ekleinan stis 9. Auto opos katalavaineis apokleietai na symbainei.:)

No Rest for the Wicked
Link to comment
Share on other sites

Στο campus έκλειναν στις 9. Στο κέντρο έκλειναν πιο αργά κάποια και άλλα πιο νωρίς. Πάντως, δεν ένιωθες ασφάλεια να πας στο κέντρο για ποτό και να γυρίσεις στο δωματιάκι σου όποια ώρα ήθελες όπως εδώ.
Link to comment
Share on other sites

εγώ ψιλοαπογοητεύτηκα πάντως.πολύ κίνα και γρνικά ασία παίζει.έλληνες δεν έχει σχεδόν καθόλου εδώ.απο οτι διαπίστωσα σε όποια μπαράκια πήγα,όλοι πίνουν μέχρι τελικής πτώσεως και κερδίζει όποιος γίνει κομμάτια πριν τις 12 που κλείνουν.έχει κανείς εμπειρία απο financial management???δεν το ήξερα οτι δεν υπάρχουν εξετάσεις,παρα μόνο εργασίες.αυτό καλό είναι η κακό??

και τι παίζει με την δυσκολία??αν πάω ελληνική εργασία μεταφρασμένη απο κάποιο πανεπιστήμιο παίζει να με πιάσουν??δεν έχω καταλάβει μέχρι στιγμής τι απαιτήσεις έχει το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό.είμαστε ελάχιστοι (μόνο 25 άτομα εκ των οποίων οι 22 είναι ασιάτες,εγώ μια κύπρια κι ένας τούρκος).

άντε να δούμε στην πορεία αν θα καλυτερέυσουν καθόλου τα πράγματα.

εν τω μεταξύ γνώρισα κάποια άτομα που έχουν πρώτο πτυχίο απο αγγλία και εξακολουθούν να μην μπορούν να συνεννοηθούν στα αγγλικά.

τόσο εύκολα είναι εδώ ή απλά έπεσα σε στόκους???

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

εγώ ψιλοαπογοητεύτηκα πάντως.πολύ κίνα και γρνικά ασία παίζει.έλληνες δεν έχει σχεδόν καθόλου εδώ.απο οτι διαπίστωσα σε όποια μπαράκια πήγα,όλοι πίνουν μέχρι τελικής πτώσεως και κερδίζει όποιος γίνει κομμάτια πριν τις 12 που κλείνουν.έχει κανείς εμπειρία απο financial management???δεν το ήξερα οτι δεν υπάρχουν εξετάσεις,παρα μόνο εργασίες.αυτό καλό είναι η κακό??

και τι παίζει με την δυσκολία??αν πάω ελληνική εργασία μεταφρασμένη απο κάποιο πανεπιστήμιο παίζει να με πιάσουν??δεν έχω καταλάβει μέχρι στιγμής τι απαιτήσεις έχει το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό.είμαστε ελάχιστοι (μόνο 25 άτομα εκ των οποίων οι 22 είναι ασιάτες,εγώ μια κύπρια κι ένας τούρκος).

άντε να δούμε στην πορεία αν θα καλυτερέυσουν καθόλου τα πράγματα.

εν τω μεταξύ γνώρισα κάποια άτομα που έχουν πρώτο πτυχίο απο αγγλία και εξακολουθούν να μην μπορούν να συνεννοηθούν στα αγγλικά.

τόσο εύκολα είναι εδώ ή απλά έπεσα σε στόκους???

 

Το 90% των Ελληνων φοιτητων που εχουν τελειωσει πανεπιστημιο στην Αγγλια, δεν ξερει Αγγλικα.:!: Ξερεις γιατι? Μαζευονται ολοι οι Ελληνες, κανουν ολες τις εργασιες μαζι, παιρνουν ολοι τα ιδια courses και για το μονο που ενδιαφερονατι ειναι να παρουν το BAchelor και να φυγουν. Νομιζεις οτι παιρνοντας ενα TOEFL or proficiency ξερεις και τη γλωσσα? Το επιπεδο αγγλικων, ειναι πολυ χαμηλο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τον eliasj και να προσθέσω ότι θα δεις τον ορισμό του αλκοολισμού στην Αγγλία, κάτι που ακόμα μου κάνει εντύπωση.Όσο αφορά ότι υπάρχουν μόνο εργασίες, για μένα είναι κάτι πολύ θετικό καθώς αποκτάς άλλη εμπειρία και γνώσεις από το να μαθαίνεις παπαγαλία μία θεωρία για να την δώσεις στην εξεταστική και μετά δεν σου έχει μείνει τίποτα από το μάθημα.

 

Όσο για τις μετεφρασμένες εργασίες δεν θα στο πρότεινα, γιατί έτσι πολύ απλά δεν θα μάθεις και συν της άλλης οι Άγγλοι είναι πολύ σχολαστικοί στο θέμα του plagiarism.To μεταπτυχιακό είναι για να διευρύνεις τις γνώσεις σου πρακτικά και όχι να έχεις μόνο το πτυχίο.Το πόσο μπορείς να διευρύνεις τις γνώσεις σου εξαρτάται μόνο από σένα και από κανέναν άλλον.

Αυτοί σου δίνουν ένα θέμα και από σένα εξαρτάται κατά πόσο πολύ και βαθιά θα ασχοληθείς για να βγάλεις το project εις πέρας.

The Future Belongs To The Brave
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...