Jump to content

Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο


kolabrou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Από ότι βλέπω οι περισσότεροι εδώ είστε για undergraduate σπουδές ή για master. Ωστόσο, θα ήθελα κάποιες πληροφορίες για διδακτορικά, είτε από προσωπική σας εμπειρία είτε από ότι έχετε ακούσει, είτε από κάποιον γνωστό σας.

Συγκεκριμένα, ενδιαφέρομαι για PhD σε θέμα σχετικό με τηλεπικοινωνίες. Το Southampton και το Essex είναι 2 από τα πανεπιστήμια που σκέφτομαι να κάνω αίτηση.

Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής :

 

1) Έχω αρκετά υψηλό βαθμό (ωστόσο προφανώς θα μου γίνει conditional offer μιας και δεν εχω τελειώσει ακόμα τις σπουδές μου). Οπότε οι πιθανότητες να πάρω υποτροφία είναι μεγάλες. Τι υποτροφίες μπορώ να πάρω? Και με απλά λόγια, πιστεύετε ότι με τα χρήματα τις υποτροφίας θα μπορώ να ζήσω εκεί (εννοώ χρήματα για πληρωμή εστίας, φαί , ζωή κτλ)??

 

2) Προκειμένου να πάρω μια τέτοια υποτροφία και να βρω σε εστία, πότε πιστεύετε ότι πρέπει να κάνω την αίτηση? Αυτό το Νοέμβρη είναι καλά? (Θα πάω του χρόνου το Σεπτέμβρη Αγγλία)

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Μεταπτυχιακο εχεις κανει; Δεν ξερω αν σε δεχονται κατευθειαν απο πτυχιο να πας για διδακτορικο, αλλα για να μη λεω οτι να'ναι, ας μας πει καποιος αν και φανταζομαι θα ειναι αναλογα το πανεπιστημιο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Geia sas paidia

Etoimazomai na fygw gia aglia kai exw kapoies erwthseis.

1)Exw ola ta lefta etoima kai tha ta kano ola lires me th mia. Pou me symferei na to kano edw h ekei? Kserete kati gia ena logariasmo pou exei h HSBS

2)ti kanei to saas sthn skotia? Einai alhthia oti se kapoia Msc dinei upotrofies gia olous tous foitites

Thanx

 

gia to Saas an uposthrizei to MSc sou kaneis aithsh k perneis ena poso....pas sto site k vlepeis....

Twra gia ta xrhmata k me emvasma mporeis na ta vazeis apo Ellada.....

Oso gia thn trapeza otan ertheis edw to kanonizeis....

Prwswpika proteinw RBS.......

 

Poly Skwtzesoi mazeytikame......:p

Nymphetamine tha exeis k parea.......;)

 

An thes kati gia skotia kris_1 sthle pm na se enhmerwsw....

IBIS 5

"IBIS: just keep walking"

Link to comment
Share on other sites

Μεταπτυχιακο εχεις κανει; Δεν ξερω αν σε δεχονται κατευθειαν απο πτυχιο να πας για διδακτορικο, αλλα για να μη λεω οτι να'ναι, ας μας πει καποιος αν και φανταζομαι θα ειναι αναλογα το πανεπιστημιο.

 

 

Όχι δεν έχω κάνει μάστερ, αλλά από ότι άκουσα αν έχεις πολύ καλό πτυχίο και καλά προσόντα σε παίρνουν απευθείας για διδακτορικό. Απλά θα ήθελα να μου πει κάποιος αν ξέρει τι παίζει με τις υποτροφίες (και συγκεκριμένα τις ερωτήσεις που ανέφερα στο παραπάνω ποστ μου) :O

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου. Τι σε φοβίζει ακριβώς;

 

Φίλε swiffer σου έστειλα pm

 

 

Poly Skwtzesoi mazeytikame......:p

Nymphetamine tha exeis k parea.......;)

 

 

Όλος ο καλός ο κόσμος στο Εδιμβούργο μαζεύεται Γιώργη (θα μάθανε ότι αξιολογήθηκε 7ο σε όλο το Ηνωμένο Βασίλειο:D )!!!!

''Cold was my soul, untold was the pain I faced when you left me. A rose in the rain....So I swore to the razor that never, enchained would your dark nails of faith be pushed through my veins again''
Link to comment
Share on other sites

Nymphetamine, συνήθως όταν μιλάμε για εστίες αυτό που παίρνεις δεν απέχει πολύ απ' αυτό που σου υπόσχονται. Φίλος που μένει εδώ στο Cardiff σε εστία της Unite είναι απόλυτα ευχαριστημένος.

 

Το μόνο που θα πρέπει να προσέξεις είναι να κάνεις καλή έρευνα πριν καταλήξεις. Τι εννοώ με αυτό: Πριν έρθω δεν είχα ιδέα ότι πέρα από τις εστίες του πανεπιστημίου και της Unite υπήρχαν και άλλες εστίες. Έτσι λοιπόν κατέληξα σε μια από αυτές του πανεπιστημίου (όχι ότι είμαι δυσαρεστημένος) και εκ των υστέρων έμαθα ότι υπήρχε νεότευκτη ακριβώς απέναντι, με λιγότερο ενοίκιο κιόλας.

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Egw auto pou tha se sumbouleua einai 1o xrono na pas se estia uni kai meta na pas na meineis se spiti.

Egw menw se spiti. exw diko mou mpanio ennoeitai alla to moirazomai me 2 allous(katholou prototupo gia to UK dedomena kai eidika sto Londino). Alla prwti xronia na pas na meineis se estia. Den einai katholou asxima, kai auta pou lene pws den mporeis na filokseniseis einai aidies!!!

Kales spoudes euxomai...

 

p.s: Ton perissotero xrono tha ton pernas sti vivliothiki, opote....

Link to comment
Share on other sites

Egw auto pou tha se sumbouleua einai 1o xrono na pas se estia uni kai meta na pas na meineis se spiti.

Egw menw se spiti. exw diko mou mpanio ennoeitai alla to moirazomai me 2 allous(katholou prototupo gia to UK dedomena kai eidika sto Londino). Alla prwti xronia na pas na meineis se estia. Den einai katholou asxima, kai auta pou lene pws den mporeis na filokseniseis einai aidies!!!

Kales spoudes euxomai...

 

p.s: Ton perissotero xrono tha ton pernas sti vivliothiki, opote....

 

 

Να είσαι καλά φίλε. Ευχαριστώ. Το θέμα είναι ότι πάω για μεταπτυχιακό δηλ για 1 χρονάκι.

''Cold was my soul, untold was the pain I faced when you left me. A rose in the rain....So I swore to the razor that never, enchained would your dark nails of faith be pushed through my veins again''
Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά φίλε. Ευχαριστώ. Το θέμα είναι ότι πάω για μεταπτυχιακό δηλ για 1 χρονάκι.

 

A sorry, den to proseksa. Ti metaptuxiako tha kaneis? Se poia poli tha eisai? An einai gia metaptuxiako tote na pas se estia, na exeis to kefali sou isuxo. An telika apofasiseis na pas se estia na kaneis aitiseis suntoma, na !!!!zitiseis!!!! en-suite (gia autous den einai autonoito). Vevaia mporeis na allakseis dwmatio meta (me mia mikri epivarinsi vevaia-(auto einai autonoito gia autous).

Link to comment
Share on other sites

A sorry, den to proseksa.

 

Εντάξει ρε φίλε, δεν πειράζει

 

Ti metaptuxiako tha kaneis? Se poia poli tha eisai? An einai gia metaptuxiako tote na pas se estia, na exeis to kefali sou isuxo. An telika apofasiseis na pas se estia na kaneis aitiseis suntoma, na !!!!zitiseis!!!! en-suite (gia autous den einai autonoito). Vevaia mporeis na allakseis dwmatio meta (me mia mikri epivarinsi vevaia-(auto einai autonoito gia autous).

 

MSc Health Administration, University of Edinburgh Management School

 

An einai gia metaptuxiako tote na pas se estia, na exeis to kefali sou isuxo. An telika apofasiseis na pas se estia na kaneis aitiseis suntoma, na !!!!zitiseis!!!! en-suite (gia autous den einai autonoito). Vevaia mporeis na allakseis dwmatio meta (me mia mikri epivarinsi vevaia-(auto einai autonoito gia autous).

 

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές. Ι ll keep them in mind. Αν συγκεντρώσω πληροφορίες σύντομα, ευελπιστώ τον Ιούνη να έχει κλείσει το θέμα του σπιτιού:D

''Cold was my soul, untold was the pain I faced when you left me. A rose in the rain....So I swore to the razor that never, enchained would your dark nails of faith be pushed through my veins again''
Link to comment
Share on other sites

Ax to Edinburgh einai apisteuto! Polu omorfo! Tha peraseis katapliktika. Auta pou lene pws den katalabaineis ti lene (logw paraksenis proforas) einai muthos.

Se zileuw...!!!

Kales spoudes...

 

Σε ευχαριστώ πολύ. Όλα καλά θα πάνε...:)

''Cold was my soul, untold was the pain I faced when you left me. A rose in the rain....So I swore to the razor that never, enchained would your dark nails of faith be pushed through my veins again''
Link to comment
Share on other sites

Γεια και από εμένα.

Διάβασα όλες (σχεδόν) τις σελίδες του τοπικ :dizzy: , πολύ καλό . Η κατάσταση η δικιά μου έχει ως εξής :

Έχω τελειώσει τεχνικό λύκειο με βαθμό 16 και σε ιδιωτικό ιεκ ‘’marketing’’ με βαθμό 15,5 . είμαι 27 ετών και έχω εργαστεί πάνω στις πωλήσεις περίπου για 5 χρονιά. Φέτος αποφάσισα να πάω για μεγαλύτερο πτυχίο. Επειδή όλα αυτά (universities) είναι επιχειρήσεις μου είπαν πως ακόμη και με αυτούς τους βαθμούς και αυτή την χρονική περίοδο να κάνω αίτηση , πως αρκετά θα με δεχτούν (υπάρχει και το clearing…) . το κακό είναι πως έχω αρκετά χρονιά να ασχοληθώ με τα αγγλικά :fool: . Εσείς τι πιστεύεται , προλαβαίνω για φέτος?

Ο τομεας που πάντα με ενδιάφερε ήταν ‘’film studies ‘’ αλλά επειδή στην Θεσσαλονίκη δεν πιστεύω να μπορέσω να εργαστώ με τέτοια ειδικότητα… είμαι ανάμεσα στο marketing και web desigh.

Στην Ελλάδα τα ιδιωτικά πανεπιστήμια με δέχονται κατευθείαν για ΜΒΑ στο marketing επειδή έχω επαγγελματική εμπειρία. Στην Αγγλία όμως δεν νομίζω πως θα με δεχτούν (είχα ρωτήσει μερικά στην έκθεση στο Μακεδονία και μου είπαν πως είναι δύσκολο).

Πιστεύετε πως είναι προτιμότερο να πάω σε κάποιο ιδιωτικό πανεπιστήμιο εδώ κατευθείαν για ΜΒΑ (όπως στο city που συνεργάζεται με το university of Sheffield) ή να πάω σε κάποιο πανεπιστήμιο στη Αγγλία για undergraduate ?

:help:

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύετε πως είναι προτιμότερο να πάω σε κάποιο ιδιωτικό πανεπιστήμιο εδώ κατευθείαν για ΜΒΑ (όπως στο city που συνεργάζεται με το university of Sheffield) ή να πάω σε κάποιο πανεπιστήμιο στη Αγγλία για undergraduate ?

:help:

 

Proteinw MBA edw, alla oxi se kapoio sunergazomeno, alla sto ALBA.

 

http://www.alba.edu.gr

 

:)

 

Sti fasi pou vriskesai, tha proteina undergraduate stin Agglia mono an se endiaferei meta na meineis ekei.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε gmac, δεν το γνωρίζω το ALBA , ίσως επειδή είναι Αθηνά. Δηλαδή ποια είναι η διαφορά του από κάποιο σαν το city ??

 

Edit: Εγώ προτιμώ Αγγλία αλλά δεν ξερώ αν προλαβαίνω από φέτος :this:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε gmac, δεν το γνωρίζω το ALBA , ίσως επειδή είναι Αθηνά. Δηλαδή ποια είναι η διαφορά του από κάποιο σαν το city ??

 

Edit: Εγώ προτιμώ Αγγλία αλλά δεν ξερώ αν προλαβαίνω από φέτος :this:

 

To ALBA anikei ston SEB, to Epimelitirio Athinwn kai tin EEDE (h kapws etsi) me liga logia anikei ston idio ton epixeirimatiko kosmo kai (kata tin apopsi mou panta) exei megaluteri apixisi stin agora ergasias.

 

To megalo advantage tou na kaneis MBA anti gia undergraduate einai oti to MBA sto ALBA px tha einai 1 xrono (2 xronia gia to Executive programma, h se kapoia alla unis, alla mporeis kai na douleveis taftoxrona) enw to undergraduate 3. Ara milame kai gia megali eksikonomisi oikonomika: 3 xronia ektos agoras ergasias vs 1 (h kai kanena an to kaneis part-time).

 

Sorry gia ta greeklish!

Link to comment
Share on other sites

To oti exeis proupiresia einai megalo PLUS! Isws na einai kai kalutero apo to na exeis magalo vathmo se ptuxio. EKsartatai vevaia kai gia poio panepistimio les? Den einai arga akoma! Kane tis aitiseis sou kai pote den ksereis....!

Kali tuxi...

Link to comment
Share on other sites

Απλά φοβάμαι πως άμα κάνω κατευθείαν ΜΒΑ , αργότερα όταν βλέπουν το βιογραφικό μου, μην μου λένε : ‘’καλά πως έκανες μεταπτυχιακό αφού δεν έχεις σπουδάσει’’.

Μου είπαν πως μπορείς να κάνεις αίτηση σε κάποιο πανεπιστήμιο και να τους πεις πως θα δόσεις αργότερα το ielts, π.χ. Ιούλιο ( πρέπει να τα ξαναθυμηθώ τα αγγλικά…). ισχύει κάτι τέτοιο ? τι σου απατάνε στο application form ? δηλαδή κρατανε την θέση μέχρι να δόσεις το ielts ή απλά σου λέει δοστο και αν υπάρχουν θέσεις μέχρι τότε κάλος ?

Link to comment
Share on other sites

Μου είπαν πως μπορείς να κάνεις αίτηση σε κάποιο πανεπιστήμιο και να τους πεις πως θα δόσεις αργότερα το ielts, π.χ. Ιούλιο ( πρέπει να τα ξαναθυμηθώ τα αγγλικά…). ισχύει κάτι τέτοιο ? τι σου απατάνε στο application form ? δηλαδή κρατανε την θέση μέχρι να δόσεις το ielts ή απλά σου λέει δοστο και αν υπάρχουν θέσεις μέχρι τότε κάλος ?

 

Φυσικά και μπορείς να κάνεις αίτηση σε οποιοδήποτε πανεπιστήμιο θέλεις ακόμα κι αν δεν έχεις δώσει το IELTS (στην αίτηση θα γράψεις pending). Σε αυτή την περίπτωση, αν το πανεπιστήμιο αποφασίσει να σε κάνει δεκτό, θα σου κάνει Conditional Οffer. Αυτό σημαίνει ότι υπάρχει σίγουρα μια θέση (θα σου γίνει Unconditional Offer που θα πιστοποιεί και επίσημα ότι σε έκανε δεκτό) για σένα με την προυπόθεση ότι θα τους προσκομίσεις το απαιτούμενο σκορ στο IELTS (είτε είναι αυτό 6.5 ή 7) πριν ξεκινήσουντα μαθήματα.

 

ΥΓ: Αν διαβάσεις το thread, σε κάποιο post μου θα δεις πως μπορείς να κατεβασεις το υλικό για το IELTS. Αν θες κάτι πάνω στο IELTS, ρίξτο (τώρα που το έχω πρόσφατο!!!:D )

''Cold was my soul, untold was the pain I faced when you left me. A rose in the rain....So I swore to the razor that never, enchained would your dark nails of faith be pushed through my veins again''
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μπορείς να κάνεις αίτηση σε οποιοδήποτε πανεπιστήμιο θέλεις ακόμα κι αν δεν έχεις δώσει το IELTS (στην αίτηση θα γράψεις pending). Σε αυτή την περίπτωση, αν το πανεπιστήμιο αποφασίσει να σε κάνει δεκτό, θα σου κάνει Conditional Οffer. Αυτό σημαίνει ότι υπάρχει σίγουρα μια θέση (θα σου γίνει Unconditional Offer που θα πιστοποιεί και επίσημα ότι σε έκανε δεκτό) για σένα με την προυπόθεση ότι θα τους προσκομίσεις το απαιτούμενο σκορ στο IELTS (είτε είναι αυτό 6.5 ή 7) πριν ξεκινήσουντα μαθήματα.

 

ΥΓ: Αν διαβάσεις το thread, σε κάποιο post μου θα δεις πως μπορείς να κατεβασεις το υλικό για το IELTS. Αν θες κάτι πάνω στο IELTS, ρίξτο (τώρα που το έχω πρόσφατο!!!:D )

 

Όντως πολύ καλό το υλικό (κάποια τα είχα). Το πρόβλημα με το ielts είναι… τα αγγλικά μου:D . Πιστεύεις πως είναι πιο εύκολο απο το toefl (άκουσα πως είναι multiple choice) ?

Link to comment
Share on other sites

Όντως πολύ καλό το υλικό (κάποια τα είχα). Το πρόβλημα με το ielts είναι… τα αγγλικά μου:D . Πιστεύεις πως είναι πιο εύκολο απο το toefl (άκουσα πως είναι multiple choice) ?

 

Κοίτα, εμένα το IELTS μου φάνηκε εύκολο (ίσως έχω την εντύπωση αυτή γιατί είχα προετοιμαστεί καλά). Το θέμα είναι 1) τι σκορ ζητάνε τα πανεπιστήμια 2) να προετοιμαστείς όσο το δυνατό καλύτερα.

Αναφορικά με τη δομή του IELTS, το Reading και το Listening έχουν μέρη multiple choice όπως και σημεία που πρέπει να συμπληρώσεις κενά. Προσωπικά πιστεύω ότι στο Listening και στο Reading ακόμα κι αν έχεις δεκαετία να ασχοληθείς με τα αγγλικά (αν προετοιμαστείς καλά) είναι πολύ εύκολο να πιάσεις 25/40=Score 6.5 ή 30/40=Score 7 σωστές απαντήσεις (Αν και το Reading είναι λίγο πιο τσιμπημένο μιας και πιέζει ο χρόνος). Απο την άλλη, ο Overall βαθμός καθορίζεται κυρίως απο το Writing και δευτερευόντως απο το Speaking!!!! Για αυτό χρειάζεται καλή προετοιμασία απο φροντιστήριο!

 

ΥΓ1: Αν θες κάτι για το IELTS, στείλε pm για να μην πήξουμε τα υπόλοιπα παιδιά με λεπτομέρειες

YΓ2: Δεν ασχολήθηκα καθόλου με το TOEFL

''Cold was my soul, untold was the pain I faced when you left me. A rose in the rain....So I swore to the razor that never, enchained would your dark nails of faith be pushed through my veins again''
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας για μια ειδικότητα που ενδιαφέρομαι στην σελίδα ενός πανεπιστημίου έγραφε Start Dates : September and February.

 

Ξεκινούν προγράμματα και τον Φεβρουάριο ??? :O

Θα είμαι πολύ χαρούμενος αν ισχύει κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας για μια ειδικότητα που ενδιαφέρομαι στην σελίδα ενός πανεπιστημίου έγραφε Start Dates : September and February.

 

Ξεκινούν προγράμματα και τον Φεβρουάριο ??? :O

 

 

Nai, alla einai meiopsifia.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Ενδιαφέρομαι για Master στην περιοχή των embedded systems και του control engineering. Έχω καταλήξει σε 5 master (τα αναφέρω με σειρά προτίμησης) και θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με τα πανεπιστήμια και το επίπεδο των department του καθενός στο συγκεκριμένο αντικείμενο.

 

1. MSc in Embedded Systems and Control Engineering (Leicester University)

2. MSc in Microelectronics and System-on-Chip Engineering (Lancaster University)

3. MSc in System Level Integration (The University of Edinburgh)

4. MSc in Embedded Systems (University of Essex)

5. MSc in Embedded Systems (Heriot-Watt University)

 

Γενικά εγώ προτιμώ το Leicester, γιατί συνδυάζει και embedded systems και control. Εσείς τι γνώμη έχετε για το Engineering Department του Leicester?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...