Jump to content

[Επίσημο] Nokia N80 (Pre-Release)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια δε με καιει αμεσα το θεμα αλλα μιλαμε για καθαρα πολιτικη απληστιας απο τη Νοκια.Φυσικα το hardware αξιζει και στην τελικη σε ελευθερη αγορα ζουμε αλλα θα προτεινα να περιμενετε μεχρι την πρωτη πτωση τιμης (που κατι μου λεει οτι δε θα αργησει)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το μεγάλο πρόβλημα που μας καίει όλους, και έχει αλλάξει, την τελευταία αυτή την στιγμή πριν την παράδοση της συσκευής, τον τρόπο που αντιμετοπίζουμε το Ν80, είναι οι ασυμβατότητα των εφαρμογών. Όλοι το ξέραμε απο πολύ νωρίς οτι θα συμβεί αυτό αλλά τρέφαμε ελπίδες οτι ένα 10 με 20% αυτών θα τρέχει προσφέροντας τα βασικά μεχρι ότου κυκλοφορήσουν και οι υπόλοιπες.

 

Το γεγονός οτι καμία εφαρμογή δεν είναι συμβατή, έκανε αρκετούς απο εμάς να αναθεωρήσουμε τις απόψεις μας για το κατά πόσο μπορούμε να ανεχτούμε μια συσκευή, χωρίς τα τρομερά πλεονεκτηματα που προσφέρουν οι εφαρμογές.

 

Χρησιμοποιώντας το Ν70, βλέπω πως παρόλο που πρόκειται για μία συσκευή ανώτερη του Ν70, δεν μπορώ να την χρησιμοποιήσω σε καμί απε΄ριπτωση σαν βασική συσκευή καθώς η πλειοψηφία των εφρμογών που βρίσκονται εγκατεστημένες στο Ν70 μου, αποτελούν αναπόσπαστο κομμάτι της καθημερινότάς μου.

 

Για μένα λοιπόν, μεχρι να έρθει η περίοδος οπού οι εφαρμογές που έχω ανάγκη, θα υπάρχουν σπασμένες, κανένα symbian 9 μοντέλο, δεν μπορέι να θέσει σοβαρή υποψηφιότητα για αντικαταστάτης του Ν70.

 

Προσωπική εκτίμηση οτι η τιμή των 620 ευρώ που ξέρουμε μεχρι στιγμής, θα πέσει κάτω των 600 ευρώ λίγες βδομάδες μετά την επίσημη κυκλοφορία του.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι θεμα η τιμη αν θα πεσει ή οχι. προσωπικα αγοραζω ενα κινητο συμφωνα με το hadware του και οχι κατι αλλο.Αλλωστε δημοκρατια εχουμε διαβαζουμε τις αποψεις του καθενος για το τηλεφωνο και αναλογως αποφασιζουμε.Ολοι ψαχνουμε κατι διαφορετικο για το πιο τηλεφωνο θα αγορασουμε

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

ειχα καιρό να μπω να δω τι γίνεται με το ν80 κάνοντας απλά υπομονή να περάσει ο χρόνος μέχρι να βγει στα σημεία πώλησης το συγκεκριμένο τηλέφωνο για το οποίο ήμουν σίγουρος οτι θα με κάλυπτε οριστικά. Από την εποχή του 7650 είχα να δω ένα τηλέφωνο που και εμφανισιακά (βλ. slide) αλλά και από πλευράς χαρακτηριστικών νόμιζα ότι πλέον έχει βγει το απόλυτο κινητό.Χωρις απαράδεκτες ελλέιψεις όπως υπέρυθρες ή ράδιο ή δίαφορα άλλα.

Μεγάλη απογοήτευση να βλέπω ότι οι μήνες αναμονής και ότι θυσίασα το ν70 περιμένοντας το ν80 ήταν λάθος. Το θέμα των εφαρμογών είναι κεφαλαιώδες γιατι είναι η πεμπτουσία της χρήσης ενός τηλεφώνου,χωρίς αυτές δεν υπάρχει λόγος να στραφείς σε ένα τηλέφωνο τέτοιο,αμέσως μόλις κυκλοφορήσει και ξεκινώντας από το μηδέν όπως πολλοί προανέφεραν.

Εχει σημασία μέσα από τέτοια φορουμ να φαίνεται η δυσαρέσκεια των χρηστών ,των πελατών δηλαδή ώστε η κάθε νόκια να λαμβάνει σοβαρά υπόψη της τις αντιδράσεις και να μην κθορίζει με έπαρση τιμές άνω των 600 ευρώ για μια συσκευή που για να γίνει πραγματικά χρηστική θα πρέπει να περάσουν αρκετοί μήνες.

Εγώ μετά από αυτά στρέφομαι στην αγορά του ν70 γιατί αρκετά περίμενα να αλλάξω το 7610 μου και από ότι βλέπω δεν αξίζει να περιμένω άλλο για το ν80.Οποιος πουλάει το ν70 του για να πάρει το ν80 ας μου στείλει pm!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάνετε όλοι έτσι για μία τόσο ωραία συσκευή. Έτσι κι αλλιώς τα περίσσοτερα τα έχει ήδη ενσωματομένα χωρίς να χρειάζετε εφαρμογές!

 

Οι μεγάλες εταιρίες σύντομα θα βγάλουν τις εφαρμογές τους για OS 9.1 και αργότερα θα ακολουθήσουν οι μικρότερες. Οι απλοί προγραμματιστές ποτέ δεν είναι προβλέψιμοι.

 

Και εγώ προσωπικά δεν ανησηχώ... Οι εφαρμογές θα σπαστούν ;)

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι θεμα η τιμη αν θα πεσει ή οχι. προσωπικα αγοραζω ενα κινητο συμφωνα με το hadware του και οχι κατι αλλο.Αλλωστε δημοκρατια εχουμε διαβαζουμε τις αποψεις του καθενος για το τηλεφωνο και αναλογως αποφασιζουμε.Ολοι ψαχνουμε κατι διαφορετικο για το πιο τηλεφωνο θα αγορασουμε

Φίλε μου είναι όπως τα λες, δηλαδή οτι ο καθένας αποφασίζει αυτό που θα πάρει σύμφωνα με τις ανάγκες του.

Έχω όμως μια απορία.

Ποιά ανάγκη σου καλύπτει το N80 και πως δικαιολογεί τα 600+ euros του;

Οι μηδαμινές δυνάτοτητες smartphone;

Τα ανύπαρκτα προγράμματα;

Η μέτρια κάμερα;

Την απαράδεκτη μπαταρία;

 

Προς το παρόν όπως φαίνεται είναι ένα dumb phone.

 

 

Παίρνω παράδειγμα από εσένα και νομίζω πως πρέπει να δούμε τα πράγματα όπως είναι.

Υπάρχουν 2-3 κολλημένοι που προσπαθούν να μας πείσουν οτι δεν τρέχει τίποτα...

 

Οk παιδιά το N80 είναι το τέλειο τηλέφωνο, πάρτε το μόλις βγει.

Ζήστε το ονειρό σας.:)

Link to comment
Share on other sites

Ακούγεται σε ξένα forum που διάβαζα!

Το λέει νομίζω στις ερωτήσεις του forum του site. Και στην διαφήμιση μου φαίνεται!...

 

Στο i-phone δεν είδα τίποτα, και το site δεν αναφέρει το Ν80 στις υποστηριζόμενες συσκευές...

 

Πάντως βλέπω πολύ κόσμο προβληματισμένο. Διαβάζοντας ένα post στο i-phone διαπίστωσα πως τον νέο OS έχει πολλά να προσφέρει και κάποιες αλλαγές ήταν επιβεβλημένες, αλλά δεν νομίζω πως η συμβατότητα ήταν αδύνατη. Το νέο OS υποστηρίζει το WiFi, τις μεγαλύτερες αναλύσεις κ.λ.π. Απλά νομίζω πως θα περάσει αρκετό χρονικό διάστημα μέχρι να υπάρξει ένας σεβαστός αριθμός προγραμμάτων...

 

Νομίζω πως η αγορά του θα πρέπει να γίνει με τα υποκειμενικά κριτήρια του κάθε ένα, με βάση τις ανάγκες του. Εγώ απλά δεν μπορώ να περιμένω τον χρόνο που νομίζω θα κάνει το Ν80 να αποκτήσει πολλές εφαρμογές...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

iAppsHellas.gr : Νέα και εφαρμογές για το iOS από Έλληνες για Έλληνες και… όχι μόνο!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάνετε όλοι έτσι για μία τόσο ωραία συσκευή. Έτσι κι αλλιώς τα περίσσοτερα τα έχει ήδη ενσωματομένα χωρίς να χρειάζετε εφαρμογές!

 

Οι μεγάλες εταιρίες σύντομα θα βγάλουν τις εφαρμογές τους για OS 9.1 και αργότερα θα ακολουθήσουν οι μικρότερες. Οι απλοί προγραμματιστές ποτέ δεν είναι προβλέψιμοι.

 

Και εγώ προσωπικά δεν ανησηχώ... Οι εφαρμογές θα σπαστούν ;)

 

Δεν είναι έτσι φίλε, τα περισσότερα δεν είναι ενσωματωμένα και όσα είναι ενσωματωμένα είναι απλά ημιτελή και μια εφαρμογή θα τα απογείωνε. Το Ν80 θα περάσει πολύς καιρός για να αποκτήσει μια πλούσια γκάμα εφαρμογών που θα του προσδώσουν τις γνώριμες για ένα smartphone δυνατότητες και αυτό δεν είναι σίγουρο αν η nokia μας έκανε καμιά μπινιά και δε μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε σπασμένες εφαρμογές.

Οι εφαρμογές θα σπαστούν και εγώ το πιστεύω αλλά πες σε κάποιον που περίμενε μήνες για το Ν80 να περιμένει μήνες για να ολοκληρωθεί σαν κινητό. Άσε που όταν μετά από αρκετούς μήνες παρουσιαστούν εφαρμογές για το νέο λειτουργικό το νέο Ν81 θα έχει ήδη παρουσιαστεί από τη nokia με καλύτερα χαρακτηριστικά και μια πλήρη γκάμα εφαρμογών.

Πρακτικά ένα series60 χωρίς εφαρμογές δεν αξίζει, προτιμότερο να πάρεις ένα απλό κινητο

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Nα ξέρετε και κάτι άλλο.

Οι cr4ck3rs δεν είναι μαγοί.

Πρέπει να προμηθευτούν και αυτοί κάποιο Symbian 9 κινητό για τις απαραιτητες δοκιμές.

Η διαδικασία είναι πάνω κάτω συνηθισμένη, αλλά υποτίθεται αν δε δοκιμαστεί κάτι, δεν γίνεται release.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι το ότι δεν θα υπάρχουν τόσο πολλές διαθέσιμες εφαρμογές όταν θα έρθει το Ν80 στην αγορά. Για μένα η Nokia θα έπρεπε να έχει προνοήσει ώστε να υπάρχουν τουλάχιστο κάποιες εφαρμογές όταν θα έρθει αυτή η στιγμή. Θα έπρεπε να έχει δώσει έγκαιρα τις προδιαγραφές του λειτουργικού και το SDK στους developers στο στάδιο σχεδιασμού των καινούργιων τηλεφώνων.

 

Το άσχημο είναι ότι τα τηλέφωνα που θα έρθουν πιο νωρίς από τα υπόλοιπα, όπως το 3250 και το Ν80, θα υποστούν τις συνέπειες αυτής της κατάστασης. Ο αριθμός των διαθέσιμων εφαρμογών θα αυξάνεται σταδιακά, αλλά είναι γεγονός ότι είτε θέλουμε είτε όχι βρισκόμαστε σε μεταβατική περίοδο. Εγώ προσωπικά προσανατολιζόμουν να αγοράσω το Ν80 κάποια στιγμή, αλλά τώρα δεν έχω παρά να περιμένω το επόμενο "Ν80", μετά από κάποιους μήνες, ίσως και μετά από ένα χρόνο, αναλόγως των εξελίξεων. :worry:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Aρκετα ειπαμε , ας μεινουμε στο θεμα μας παρακαλω.:O

Ο καθενας εχει δικαιωμα να εκφρασει την αποψη του ηρεμα & ωραια..:)

Μην το συνεχισουμε ...

Αν ειναι να κλειδωσουμε το θεμα ,για να το ανοιξουμε παλι οταν κυκλοφορησει

το Ν80 :rolleyes:

Αντε να κυκλοφορησει το ρημαδι μπας και ηρεμησουμε :hypno:

Καλη συνεχεια !:ninja:

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

 

Διαβάζοντας ένα post στο i-phone διαπίστωσα πως τον νέο OS έχει πολλά να προσφέρει και κάποιες αλλαγές ήταν επιβεβλημένες, αλλά δεν νομίζω πως η συμβατότητα ήταν αδύνατη. Το νέο OS υποστηρίζει το WiFi, τις μεγαλύτερες αναλύσεις κ.λ.π. Απλά νομίζω πως θα περάσει αρκετό χρονικό διάστημα μέχρι να υπάρξει ένας σεβαστός αριθμός προγραμμάτων...

 

 

Κι εγω αυτο ειχα πει οταν βιαστηκαν καποιο να κατηγορησουν το OS η τη Νοκια. Καποιες αλλαγες επρεπε να γινουν. Απο εκει και περα ειναι στο χερι του καθενος να δωσει η οχι τα 600 ευρω και να περιμενει τις εφαρμογες η να πει απο την αρχη οτι δεν τις χρειαζεται.

Σε υποκειμενικο επιπεδο, ο βασικοτερος λογος που ηθελα να παρω S60 κινητο και οχι UIQ ειναι γιατι εσεις τοσα χρονια ειχατε πολυ περισσοτερες απο εμας. Τωρα ομως βλεπω οτι κανενας δεν εχει πια εφαρμογες...

Τωρα θα αφησω το Ρ910, που βρηκα emulatorα για SNES?:p :p :p

Link to comment
Share on other sites

Stin bangkok hthele na mou poulisei enas ena pre production model gia 850 €. Otan tou pa oti to kinhto kanei 600 allaxe 5 xromata!

AEK UBER ALLES :D

 

Champions League here we come

 

Nokia 7650, 7610,Panasonic x700, 6680, 3230, N70, Ν80, Ν73

Link to comment
Share on other sites

εγω το παρηγγειλα απο ρουμανια εντος της βδομαδας θα το εχω....ελπιζω να βγει καλο και να μην ειναι μουφα..

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

εγω το παρηγγειλα απο ρουμανια εντος της βδομαδας θα το εχω....ελπιζω να βγει καλο και να μην ειναι μουφα..

 

Με ποιο τροπο αν επιτρεπετε ???

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

Με ποιο τροπο αν επιτρεπετε ???

πηγε ενας γνωστος της φιλης μου εκει και τον ειπα να το φερει...

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

πηγε ενας γνωστος της φιλης μου εκει και τον ειπα να το φερει...

Δεν έχει κυκλοφορήσει στην Ελλάδα και έχει στη Ρουμανία???:blink: :blink:

:mobile:
Link to comment
Share on other sites

ε ναι...αφου ειναι μαφιοζοι...βεβαια ειναι παρα εισαγωγης οπως λεμε...

περισοτερα θα σας πω αφου το πιασω με τα χερια μου. γιατι μ'εχει παιδεψει η ιστορια του κινητου αυτου.

 

@redcon παιζει και τετοια φαση?? μη μου λες τετοια...

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

ε ναι...αφου ειναι μαφιοζοι...βεβαια ειναι παρα εισαγωγης οπως λεμε...

περισοτερα θα σας πω αφου το πιασω με τα χερια μου. γιατι μ'εχει παιδεψει η ιστορια του κινητου αυτου.

 

@redcon παιζει και τετοια φαση?? μη μου λες τετοια...

 

Οχι ρε συ, πλακα κανω. :)

Link to comment
Share on other sites

molis to edeikse se diafimisi stin tv... oli tin seirra N kai to n80 ennoeitai!!!

Η διαφήμηση αυτή παίζει εδώ και αρκετές μέρες..Απο promotion καλά πάνε.διαθεσiμότητα των συσκευών δεν βλέπω όμως...:p ;)

:mobile:
Link to comment
Share on other sites

Η ΝΟΚΙΑ ειναι λιγο καπως σχετικα με τις διαφημησεις της...εγω ειχα παει λιγο μετα το καλοκαιρι αν θυμαμαι καλα σε επιδειξη του Ν70 και μετα απο καιρο βγηκε στην αγορα.... τι ψαχνουμε να βρουμε...

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...