Jump to content

[Επίσημο] Nokia N80 (Pre-Release)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Vasika den katalavaino pote i nokia tha prolavi na diorthosi toso poli tin piotita,afou polloi edo mesa lene oti to kinito se 2 evdomades tha ine sta katastimata.Parola auta an doume mia eksairetiki veltiosi na ise sigouros oti tha ime o protos pou tha tis dosi sigxaritiria!!

 

Κοίταξε αυτά τα site που κάνουν reviews του Ν80 έχουν τα πρωτότυπα που τους έχει στείλει η Νοκια κανά δυό-τρείςι μήνες πριν. Οπότε δεν μπορούμε να βγάλουμε συμπεράσματα. Από τότε το firmaware μπορεί να έχει ήδη αναβαθμιστεί μέσα στην ίδια την Nokia.:cool:

[sIGPIC][/sIGPIC] N e m e s o k l a s ! ! !

 

Mobile History: Sony Erricson T630, Siemens S65, Qtek S100, Nokia N80 ... and finally N95!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά διαβάστε και κλάψτε! Από το site allaboutsymbian στο review για το nokia 3250. Link: http://www.allaboutsymbian.com/reviews/item/Nokia_32501.php

 

It's a sign that this smartphone marked something of a departure from what had gone before it, that I created a whole new area for compatible software on my PC's hard disk. 400 or so downloaded S60 applications from the last three years and not one of them was compatible with Nokia's new 'twister', the 3250. But although the lack of compatibility is a pain, it's important to understand the reasons why and to note that S60 v3 versions of existing applications should be along very soon, so software will only be a problem for the very earliest adopters.

[sIGPIC][/sIGPIC] N e m e s o k l a s ! ! !

 

Mobile History: Sony Erricson T630, Siemens S65, Qtek S100, Nokia N80 ... and finally N95!

Link to comment
Share on other sites

Μα καλα πως κρινετε το επιπεδο της φωτογραφιας απο μη-επισημο κινητο; Αφου ολα με δοκιμαστικο λογισμικο ειναι. Ειναι δυνατον να θαβετε ενα κινητο χωρις να το εχετε δει; Μιλαμε για παρανοια.
Link to comment
Share on other sites

Μα καλα πως κρινετε το επιπεδο της φωτογραφιας απο μη-επισημο κινητο; Αφου ολα με δοκιμαστικο λογισμικο ειναι. Ειναι δυνατον να θαβετε ενα κινητο χωρις να το εχετε δει; Μιλαμε για παρανοια.

Η καλή μέρα απ' το πρωί φαίνεται :)

Link to comment
Share on other sites

Η καλή μέρα απ' το πρωί φαίνεται :)

 

Και επειδη το εχω δουλεψει το Ν80 σου λεω οτι η μερα ειναι παρα πολυ καλη. Και θα δω οσους γρινιαζουν, αν το πιασουν στα χερια τους τι θα λενε μετα. Εδω ειμαστε, λιγο υπομονη.

Link to comment
Share on other sites

Και επειδη το εχω δουλεψει το Ν80 σου λεω οτι η μερα ειναι παρα πολυ καλη. Και θα δω οσους γρινιαζουν, αν το πιασουν στα χερια τους τι θα λενε μετα. Εδω ειμαστε, λιγο υπομονη.

 

Αφού το δούλεψες μπορείς να μας πείς μερικά πράγματα για την κάμερα και για applications παλιότερων εκδόσεων;

[sIGPIC][/sIGPIC] N e m e s o k l a s ! ! !

 

Mobile History: Sony Erricson T630, Siemens S65, Qtek S100, Nokia N80 ... and finally N95!

Link to comment
Share on other sites

Εγω, οπως και ΟΛΟΙ επαιξαν με pre-production συσκευες που τις δινουν για testing σε operators, κλπ. ΚΑΝΕΙΣ δεν εχει κανονικη συσκευη αρα και δεν μπορει να πει πως θα ειναι τελικα απο λογισμικο. Εφαρμογες δεν εβαλα και φωτο δεν τραβηξα διοτι δεν με πολυ-ενδιαφερει το θεμα. Οθονη, μενου, ταχυτητα, wifi, multimedia ειναι απαιχτα. Ειναι μεγαλουτσικο και κυριως παχυ, αλλα δενει καλα στο χερι, οποτε ασημι δεν θα το κοκακευει καθολου. Θα το μεγαλωνει και αλλο οπτικα. Μονο μαυρο. Η εργονομια ειναι πολυ καλη για μεγαλα χερια σαν εμενα και το βαρος μια χαρα. Φυσικα θα το παρω αβλεπι μολις βγει. Απο μπαταρια κανενα 2-ημερο το κοβω με φυσιολογικα πραγματα.

 

Δες το κιολας. Ειναι κουκλα.

 

http://img482.imageshack.us/img482/8261/13022006285new5fm.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για μενα παντως το πιο σοβαρο και ΝΕΟ χαρακτηριστικο του τηλεφωνου ειναι η δυνατοτητα αναθμισης απο το σπιτι σου.Ελπιζω να τη δουμε απο την πρωτη μερα κυκλοφοριας και να μην μεινει στα χαρτια...

 

 

Φιλικα

Are you with Us?
Link to comment
Share on other sites

Μολις μιλησα με την nokia του Π.Φαληρου κ μου ειπαν πως σε 15-20 μερες το περιμενουν.Για τιμη που ρωτησα μου ειπαν 619eurw.

Θα ηθελα αν καποιος εχει την γνωση να κανει ενα Post στο οποιο θα αναφερει τα θετικα κ τα αρνητικα του N80(Με λιγα λογια αν αξιζει αυτη η αγορα) με δικα του σχολια.Βεβαια θα ειναι η προσωπικη του αποψη και θα παρακαλουσα να μην "αποδοκιμαστει" ο συγκεκριμενος χρηστης. :)

Link to comment
Share on other sites

Μολις μιλησα με την nokia του Π.Φαληρου κ μου ειπαν πως σε 15-20 μερες το περιμενουν.Για τιμη που ρωτησα μου ειπαν 619eurw.

Θα ηθελα αν καποιος εχει την γνωση να κανει ενα Post στο οποιο θα αναφερει τα θετικα κ τα αρνητικα του N80(Με λιγα λογια αν αξιζει αυτη η αγορα) με δικα του σχολια.Βεβαια θα ειναι η προσωπικη του αποψη και θα παρακαλουσα να μην "αποδοκιμαστει" ο συγκεκριμενος χρηστης. :)

 

Να κατσεις και να διαβασεις το thread.Διαβαζοντας θα καταλαβεις ποια απο τα χαρακτηριστικα του σου αρεσουν και ποια οχι καθως και αν το τελικο αποτελεσμα σε καλυπτει ή οχι.

 

Φιλικα

Are you with Us?
Link to comment
Share on other sites

Ειναι μεγαλουτσικο και κυριως παχυ, αλλα δενει καλα στο χερι, οποτε ασημι δεν θα το κοκακευει καθολου. Θα το μεγαλωνει και αλλο οπτικα. Μονο μαυρο.

 

Τελικά διαπιστώνω ότι αρκετά πρωτότυπα (για ΝΟΚΙΑ) τεχνολογικά στοιχεία αναγκάζουν το συγκεκριμένο τηλέφωνο να δείχνει εμφανή υποχώρηση στην αισθητική του εμφάνιση και μιλάω φυσικά για το σημαντικό του όγκο....

 

Δυστυχώς είναι το πρώτο κομμάτι της ΝOKIA που προσπαθεί να τα χωρέσει όλα και νομίζω ότι ακόμη δεν έχει βρεθεί η χρυσή λύση γι' αυτό. :O :O

 

Αναγκαστικά το Ν80 εμφανώς υποχωρεί από πλευράς όγκου (τελευταία άρτια και σχετικά μικρών διαστάσεων συσκευή είναι το Ν70) και μόνο το μέλλον θα δείξει (είμαι σίγουρος γι' αυτό :shifty: ) πόσο συμπυκωμένα μπορούν να εμφανιστούν τα χαρακτηριστικά του σε μία επόμενη πιο slim και καλαίσθητη συσκευή.... :worry: :worry:

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

Εγω, οπως και ΟΛΟΙ επαιξαν με pre-production συσκευες που τις δινουν για testing σε operators, κλπ. ΚΑΝΕΙΣ δεν εχει κανονικη συσκευη αρα και δεν μπορει να πει πως θα ειναι τελικα απο λογισμικο. Εφαρμογες δεν εβαλα και φωτο δεν τραβηξα διοτι δεν με πολυ-ενδιαφερει το θεμα. Οθονη, μενου, ταχυτητα, wifi, multimedia ειναι απαιχτα. Ειναι μεγαλουτσικο και κυριως παχυ, αλλα δενει καλα στο χερι, οποτε ασημι δεν θα το κοκακευει καθολου. Θα το μεγαλωνει και αλλο οπτικα. Μονο μαυρο. Η εργονομια ειναι πολυ καλη για μεγαλα χερια σαν εμενα και το βαρος μια χαρα. Φυσικα θα το παρω αβλεπι μολις βγει. Απο μπαταρια κανενα 2-ημερο το κοβω με φυσιολογικα πραγματα.

 

Δες το κιολας. Ειναι κουκλα.

 

http://img482.imageshack.us/img482/8261/13022006285new5fm.th.jpg

Θα μπορούσες να μας πείς εάν υπάρχει δυνατότητα να αλλάξουμε πρόσοψη όπως στο N70 σε μαύρη αν το πάρουμε ασημένιο??

 

(Θέλω να το γεμίσω γρατζουνιές και μετά να πάρω πρόσοψη!! :p)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν αλλαζει καλυματα με τη λογικη της γρηγορης αλλαγης (η πως το λενε τελος παντων). Σιγουρα με κατσαβιδι αλλαζει και θα βγουν και πολλες και φτηνες στο ebay. Απο οσο γνωριζω και ασχετα τι γραφεται, βασικα σε μαυρο θα ελθει Ελλαδα. Εγω θα το παρω μαυρο και οταν γρατσουνιστει θα το αλλαξω σε μαυρο!!! :lol:

 

Να και μια προφιλ. Εχει τα παχη του, τα καλλη του.

 

http://img480.imageshack.us/img480/4973/n804aj.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν αλλαζει καλυματα με τη λογικη της γρηγορης αλλαγης (η πως το λενε τελος παντων). Σιγουρα με κατσαβιδι αλλαζει και θα βγουν και πολλες και φτηνες στο ebay. Απο οσο γνωριζω και ασχετα τι γραφεται, βασικα σε μαυρο θα ελθει Ελλαδα. Εγω θα το παρω μαυρο και οταν γρατσουνιστει θα το αλλαξω σε μαυρο!!! :lol:

Αυτό εννοώ... Να αλλάζει με κατσαβίδη όπως το N70... :D

 

 

EDIT: Ξέρουμε ότι θα είναι συμβατό με TIM Plus+ από την TIM... Με Vodafone Live! θα είναι; (Για Cosmote δεν το σχολιάζω κάν...)

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα σημερα στο ΝΟΚΙΑ Shop της πολης μου και πηρα τις παρακατω τιμες

 

Ν91:620e μεσα στον Απριλιο

Ν80:620ε σε 2-3 βδομαδες(ειχε και dummie)

3250:420e σε 1 βδομαδα

Ν71:470 αναμενεται

Link to comment
Share on other sites

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν αλλαζει καλυματα με τη λογικη της γρηγορης αλλαγης (η πως το λενε τελος παντων). Σιγουρα με κατσαβιδι αλλαζει και θα βγουν και πολλες και φτηνες στο ebay. :lol:

 

Περίπου όπως γίνεται και στο 3230. Αυτό για μένα μόνο καλό είναι. Έτσι είναι πιο στιβαρή η συσκευή. Τα XpressOn covers σε πολλές περιπτώσεις έχουν αποδειχτεί εξαιρετικά πιο ευαίσθητες και επιρρεπείς στις γρατζουνιές από ότι θα περίμενε κανείς (και φυσικά αρκετά ακριβές).

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Περίπου όπως γίνεται και στο 3230. Αυτό για μένα μόνο καλό είναι. Έτσι είναι πιο στιβαρή η συσκευή. Τα XpressOn covers σε πολλές περιπτώσεις έχουν αποδειχτεί εξαιρετικά πιο ευαίσθητες και επιρρεπείς στις γρατζουνιές από ότι θα περίμενε κανείς (και φυσικά αρκετά ακριβές).

Και αν πεσουν και σπασει καποιο σημαντικο κομματι τοτε αστα να πανε. Εχω δει καποιος να κραταει το κινητο κατακορυφα και να του μενει κυριολεκτικα η προσωψη στο χερι... και το κινητο στο πατωμα (συνηθως κομματια η/και με σπασμενη οθονη:p )

Link to comment
Share on other sites

Παιδία, ο "κίτρινος" πυρετός με το Ν80 κρατάει εδώ και σχεδόν έξι μήνες. Η ουσία είναι πως η ανάγκη μου για να ικανοποιήσω κάποιες απαιτήσεις με το τηλέφωνό μου καλυπτόταν σχεδόν από το Ν70 το οποίο αγόρασα τον Οκτώβριο...

Τα χαρακτηριστικά του Ν80 θεωρητικά με κάλυπταν πλήρως αλλά δεν μπορούσα να περιμένω 6 μήνες και για να το πάρω. Πολλά άτομα στο συγκεκριμένο post μίλαγαν για πολύ μικρότερο χρόνο παράδοσης αρχικά - αλλά όπως λενε "όπου ακούς πολλά κεράσια...". Διάβασα λοιπόν για την μη συμβατότητα των παλαιών εφαρμογών με το 3250 και φυσικά σκέφτηκα, όταν θα έρθει το Ν80 μετά από πόσους μήνες θα μπορώ να τρέχω τις εφαρμογές που είχα και στα παλιά μου S60; Μερικοί με διαβεβαίωναν για την δημιουργία νέων εφαρμογών για το OS9 αλλά κανείς δεν μπορεί να μου εγγυηθεί αν μετά από 1 και χρόνο θα έχω 140+ εφαρμογές που έχω ΤΩΡΑ στο Ν70...

Δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με τα παιδιά που θέλουν - και καλά κάνουν - να πάρουν το Ν80, απλά νομίζω πως ο χρόνος τελικά δικαίωσε την επιλογή μου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

iAppsHellas.gr : Νέα και εφαρμογές για το iOS από Έλληνες για Έλληνες και… όχι μόνο!

Link to comment
Share on other sites

Παιδία, ο "κίτρινος" πυρετός με το Ν80 κρατάει εδώ και σχεδόν έξι μήνες. Η ουσία είναι πως η ανάγκη μου για να ικανοποιήσω κάποιες απαιτήσεις με το τηλέφωνό μου καλυπτόταν σχεδόν από το Ν70 το οποίο αγόρασα τον Οκτώβριο...

Τα χαρακτηριστικά του Ν80 θεωρητικά με κάλυπταν πλήρως αλλά δεν μπορούσα να περιμένω 6 μήνες και για να το πάρω. Πολλά άτομα στο συγκεκριμένο post μίλαγαν για πολύ μικρότερο χρόνο παράδοσης αρχικά - αλλά όπως λενε "όπου ακούς πολλά κεράσια...". Διάβασα λοιπόν για την μη συμβατότητα των παλαιών εφαρμογών με το 3250 και φυσικά σκέφτηκα, όταν θα έρθει το Ν80 μετά από πόσους μήνες θα μπορώ να τρέχω τις εφαρμογές που είχα και στα παλιά μου S60; Μερικοί με διαβεβαίωναν για την δημιουργία νέων εφαρμογών για το OS9 αλλά κανείς δεν μπορεί να μου εγγυηθεί αν μετά από 1 και χρόνο θα έχω 140+ εφαρμογές που έχω ΤΩΡΑ στο Ν70...

Δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με τα παιδιά που θέλουν - και καλά κάνουν - να πάρουν το Ν80, απλά νομίζω πως ο χρόνος τελικά δικαίωσε την επιλογή μου...

 

Και δεν είναι μόνο αυτό. Υπάρχει τεράστιος αριθμός εφαρμογών οι οποίες έχουν αρχίσει να αναπτύσσονται από την εποχή του 7650 και του 3650, τα πρώτα Symbian smartphones της Nokia. Δε μπορώ να φανταστώ πόσο καιρό ή ακόμα πόσα χρόνια θα χρειαστούν ξανά οι developers να σχεδιάσουν εκ νέου τόσες πολλές εφαρμογές, δεδομένου του γεγονότος ότι ίσως οι νέες εφαρμογές στηρίζονται σε εντελώς νέα αρχιτεκτονική (ίσως να μην είναι καν μορφής .sis, το οποίο περιπλέκει ακόμα περισσότερο τα πράγματα). Το γεγονός ότι με μιας όλος αυτός ο αριθμός των εφαρμογών δε θα είναι συμβατός με τα νέα Symbian smartphones, μόνο ως εφιαλτικό ενδεχόμενο μπορώ να το χαρακτηρίσω εγώ προσωπικά. Είναι σαν να πρόκειται για νέο λειτουργικό. Όσοι από μας χρησιμοποιούμε Symbian smartphone, έχουμε ήδη αρκετές εφαρμογές και ξαφνικά καλούμαστε να αρχίσουμε από την αρχή να μαζεύουμε όλο αυτό το υλικό από την αρχή.

 

Αρχίζει να διαφαίνεται τελικά ότι επίσημα ο πιο σημαντικός λόγος για αυτές τις ριζικές αλλαγές είναι η πάταξη της πειρατείας, αλλά για μένα είναι τα συμφέροντα και η "κονόμα" ορισμένων μεγάλων εταιριών ανάπτυξης λογισμικού.

 

Δε μπορείς ξαφνικά να αγνοείς όλους τους αγοραστές σου και να κάνεις μια τέτοια κίνηση.

Μεγάλη ανοησία από πλευρά της Nokia κατά τη γνώμη μου. Κατά πάσα πιθανότητα θα της στοιχίσει ακριβά...:confused:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θα μείνω με το Ν70.

Μόνο και μόνο ο λόγος των εφαρμογών είναι αρκετός για να με κάνει να μην πιάσω στα χέρια μου συσκευή με symbian 9.

έχω κοντά στο 1.5 Giga εφαρμογές-παιχνίδια-java απο εποχή 3650, τι να κάνω, να πατήσω delete και να τα διαγράψω όλα; δε γίνετε!

Ν70 απο εμένα, ωραία τα extra καλούδια του Ν80 αλλά δεν είναι smartphone πλέον...

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και επαυξάνω.

 

Έχω το 3250 στα χέρια μου, και δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Χωρίς τις απαράιτητες για μένα εφαρμογές δεν το βλέπω πλέον σαν smartphone αλλά σαν μια απλή συσκευή με αρκετές ελλείψεις.

 

Βασικά το μόνο που μπορώ να κάνω προς το παρόν με το 3250 είναι να ακούσω μουσική. Ούτε τις επαφές μου με τις μετονομασμένες ετικέτες μπορώ να μεταφέρω, ούτε να διαχειριστώ σωστά τους φακέλους της συσκευής, και πολλά άλλα.

 

Άποψή μου, αν δεν βρεθεί κάποια λύση για να μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τις παλιές μας εφαρμογές στα symbian 9, σκεφτείτε πάρα πολύ σοβαρά πριν πάρε τε μία.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...