Jump to content

Poco X6 Pro 5G


s_nova
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 hour ago, nikotsal said:

Καλησπέρα είμαι ανάμεσα στο Poco x6 pro (259€) και το realme 12 pro (246€) . Οι τιμές είναι χωρίς ΦΠΑ από Amazon. To Realme, το έχει σε προσφορά. Δεν είχα ποτέ κινητό αυτών των δύο. Παιχνίδια δεν παίζω καθόλου. Με ενδιαφέρει κυρίως το multi tasking και να μην έχω θέματα με το λειτουργικό. Έρχομαι (ευχαριστημένος) από tcl 10 pro. 

Ευχαριστώ 

Κοίταξε, ανάμεσα στα δύο, καλύτερο all-rounder, θεωρώ το Poco X6 Pro. Επίσης, με βάση υλικό που έχω δει κατά καιρούς, πιστεύω ότι τα καταφέρνει αρκετά καλά στο θέμα φωτογραφία, εκτός αν ζητάς το κάτι παραπάνω συνεπώς, πας στο Realme. Σε θέμα επιδόσεων, δεν ξέρω πόσο υποδεέστερο είναι το Realme, έχει όμως λογισμικό πιο κοντά στη stock έκδοση του Android συνεπώς, ναι μεν μπορεί να έχει υποδεέστερα χαρακτηριστικά συγκριτικά με το Poco, είναι όμως πιο ελαφριά έκδοση του Android συνεπώς, ελπίζω να μην έχει θέματα. 

Βέβαια, το HyperOS θεωρείται ως μια βελτιωμένη εκδοχή του MIUI και με τα χαρακτηριστικά που έχει το Poco, κανένα απολύτως σκάλωμα δεν θα υπάρχει. Επίσης, εφόσον το Poco φοράει πιο καινούριο τσιπ, έχει περισσότερο μέλλον σε αναβαθμίσεις, είναι καθαρά θέμα επιλογής, ανάμεσα στα δύο όμως, θα έλεγα το Poco γιατί το 12 Pro, δε νομίζω να είναι σημαντικά ανώτερο φωτογραφικά και σε θέμα επιδόσεων, ασυζητητί Poco. 

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, s_nova said:

Δεν υπαρχουν διαφημισεις απο την στιγμη που βαζεις private dns  με block .

Μία ερώτηση μιάς και έχεις εξερευνήσει αρκετά το poco x6 pro: εκτός από το δυνάμωμα της έντασης  του ακουστικού με το πλήκτρο + της συσκευής, υπάρχει κάποια άλλη ρύθμιση ώστε να δυναμώσει περισσότερο ο ήχος μέσα στη συσκευή όπως πχ το adapt sound της samsung ανάλογα με τις ηλικίες που ενισχύει όλες τις συχνότητες για δυνατώτερη ένταση του ακουστικού?

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, nikotsal said:

Διαφημίσεις εννοείς τις έξτρα εφαρμογές που έχει ο κάθε κατασκευαστής; και σου πετάει πχ διαφήμιση στο ημερολόγιο ας πούμε; 

Σε ορισμένα σημεία πχ στα θέματα, στην εφαρμογή της μουσικής κλπ, υπάρχει με το καλημέρα ενεργοποιημένη μια επιλογή η οποία σου βγάζει μικρές διαφημίσεις σχεδόν όπως στο Play Store αν είσαι στο internet.

Εγώ πχ μπήκα πριν λίγο να δω ένα τραγούδι που κατέβασα και μου έβγαλε διαφήμιση για Temu.

Να πως φαίνεται να έχεις μια εικόνα η εφαρμογή της μουσικής 

image.thumb.png.db2c460139a4d497155916d3352988e2.png

Αν πας στις ρυθμίσεις(Settings)είναι ενεργοποιημένα αυτα που απλά πρέπει να βγάλεις

image.thumb.png.b8ea292d44d4261fb24267706ebb7778.png

Αυτό το κάνει επίτηδες η εταιρεία για να έχει έσοδα από αυτά, και κάπως έτσι προκύπτει το χαμηλό κόστος της συσκευής.

48 minutes ago, s_nova said:

Δεν υπαρχουν διαφημισεις απο την στιγμη που βαζεις private dns  με block .

Μιλάμε για εμπειρία out of the box συμφορουμίτη.

Ο περισσότερος κόσμος δεν γνωρίζει ή ασχολείται με αυτά, εξού γιατί το αναφέρω να γνωρίζει τι παίζει.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, boymanos said:

Μία ερώτηση μιάς και έχεις εξερευνήσει αρκετά το poco x6 pro: εκτός από το δυνάμωμα της έντασης  του ακουστικού με το πλήκτρο + της συσκευής, υπάρχει κάποια άλλη ρύθμιση ώστε να δυναμώσει περισσότερο ο ήχος μέσα στη συσκευή όπως πχ το adapt sound της samsung ανάλογα με τις ηλικίες που ενισχύει όλες τις συχνότητες για δυνατώτερη ένταση του ακουστικού?

Δοκιμασε να βαλεις ανοιχτη ακροαση με την χαμηλοτερη ενταση.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Fulgore1 said:

Σε ορισμένα σημεία πχ στα θέματα, στην εφαρμογή της μουσικής κλπ, υπάρχει με το καλημέρα ενεργοποιημένη μια επιλογή η οποία σου βγάζει μικρές διαφημίσεις σχεδόν όπως στο Play Store αν είσαι στο internet.

Εγώ πχ μπήκα πριν λίγο να δω ένα τραγούδι που κατέβασα και μου έβγαλε διαφήμιση για Temu.

Να πως φαίνεται να έχεις μια εικόνα η εφαρμογή της μουσικής 

image.thumb.png.db2c460139a4d497155916d3352988e2.png

Αν πας στις ρυθμίσεις(Settings)είναι ενεργοποιημένα αυτα που απλά πρέπει να βγάλεις

image.thumb.png.b8ea292d44d4261fb24267706ebb7778.png

Αυτό το κάνει επίτηδες η εταιρεία για να έχει έσοδα από αυτά, και κάπως έτσι προκύπτει το χαμηλό κόστος της συσκευής.

Μιλάμε για εμπειρία out of the box συμφορουμίτη.

Ο περισσότερος κόσμος δεν γνωρίζει ή ασχολείται με DNS.

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου! Οπότε ναι, κάποιες εφαρμογές έτσι και αλλιώς τις αντικαθιστώ με άλλες. Πχ έχω συνηθίσει το google dialer, επαφές κλπ

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, nikotsal said:

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου! Οπότε ναι, κάποιες εφαρμογές έτσι και αλλιώς τις αντικαθιστώ με άλλες. Πχ έχω συνηθίσει το google dialer, επαφές κλπ

Αν ανοίξεις το youtube και ψάξεις να βρεις video με όνομα Poco X6 pro First things to Do! πριν 2 μήνες, μπορείς να δεις καλύτερα και διάφορες άχρηστες επιπλέον εφαρμογές/παιχνίδια για να σβήσεις(bloatware), και για το παραπάνω με τις διαφημισεις που γράφω.

Η φυσικά μπορείς επιπλέον να δεις σε πιο πίσω σελίδες για το DNS που γράφει ο συμφορουμίτης πιο πίσω.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Στη συσκευή που έχω τώρα το redmi note 10 pro έχω θέμα με το σήμα στο σπίτι μου (4g vodafone).

Σε αυτό που έχει 5G θα έχω καλύτερο σήμα για τις κλήσεις ή δεν παίζει ρόλο αυτό ;

Edited by sot20
Link to comment
Share on other sites

s_nova υπαρχει τροποs στο HyperOs αν γινετε να περασω μια φωτογραφια που εχω σαν folder icon μπροστα στην επιφανεια εργασιαs ωστε να την ανοιγω απευθειαs απο μπροστα στην οθονη..?...(..εχω το QR code καρτα Εργανη κατεβασμενο και το θελω ευκαιρο μπροστα στην οθονη μου ωστε με ενα κλικ με το δαχτυλο μου να ανοιγει η φωτογραφια και να χτυπαω καρτα ωραριου στην δουλεια μου με ευκολια στο μηχανημα που εχουν καρφωμενο στον τοιχο τουs..χωριs να μπαινω στα folders του λογισμικου και να το ψαχνω...)..

Edited by Christos_Tz
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Christos_Tz said:

s_nova υπαρχει τροποs στο HyperOs αν γινετε να περασω μια φωτογραφια που εχω σαν folder icon μπροστα στην επιφανεια εργασιαs ωστε να την ανοιγω απευθειαs απο μπροστα στην οθονη..?...(..εχω το QR code καρτα Εργανη κατεβασμενο και το θελω ευκαιρο μπροστα στην οθονη μου ωστε με ενα κλικ με το δαχτυλο μου να ανοιγει η φωτογραφια και να χτυπαω καρτα ωραριου στην δουλεια μου με ευκολια στο μηχανημα που εχουν καρφωμενο στον τοιχο τουs..χωριs να μπαινω στα folders του λογισμικου και να το ψαχνω...)..

Πατα στην κεντρικη οθονη παρατεταμενα να βγει κατω η φραση γραφικα στοιχεια μπες πηγαινε συλλογη επιλογη πατα προσθηκη  θα γινει  widget στην κεντρικη οθονη μετα μπες στο ιδιο και διαλεξε οτι φωτο θες να ανοιγει απο κει.

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, sot20 said:

Στη συσκευή που έχω τώρα το redmi note 10 pro έχω θέμα με το σήμα στο σπίτι μου (4g vodafone).

Σε αυτό που έχει 5G θα έχω καλύτερο σήμα για τις κλήσεις ή δεν παίζει ρόλο αυτό ;

Το 4G και το 5G έχουν να κάνουν με ταχύτητες internet/και χρήση δεδομένων.

Για το σήμα κινητής για τηλέφωνα, αυτό έχει να κάνει με την κεραία του κάθε κινητού και με τον πάροχο κλασσικά όπως και το 5G.

Δυστηχώς κανείς δεν μπορεί να σου απαντήσει αν στο σπίτι που είσαι θα έχεις θέμα με το σήμα κινητης που φαντάζομαι αναφέρεσαι.

Εχουν αναφερθεί μεν καλά λόγια για την κεραία του συγκεκριμένου, αλλά μπορεί να μην δεις μεγάλη βελτίωση στην περίπτωση σου συγκεκριμένα.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, s_nova said:

Πατα στην κεντρικη οθονη παρατεταμενα να βγει κατω η φραση γραφικα στοιχεια μπες πηγαινε συλλογη επιλογη πατα προσθηκη  θα γινει  widget στην κεντρικη οθονη μετα μπες στο ιδιο και διαλεξε οτι φωτο θες να ανοιγει απο κει.

Εισαι ΑΡΧΗΓΟΣ!!!....σημερα απο Ali φυγανε ολα τα πραγματα που παραγγειλα να ερθουν...κανα δυο ομορφια θηκουλεs που μου γυαλισανε στο ματι..κατι type C to USB 3 OTG ανταπτορακια..δυο tempered glasses..ενα ζευγαρακι ακουστικα type c...και κατι αλλα μικρομπινελικια...το tempered glass να δω πωs θα το βαλω..(δεν το εχω καθολου με αυτα απο λεπτομερειεs κτλ...)..μια χαρα ειμαι με την ζελατινουλα την μαμα...κανενα παραπονο μεχρι τωρα...να σε ρωτησω αν ξερειs...αν παω σε κανα μαγαζι κεντρο Αθηνα με το τηλεφωνο και το γυαλι στο χερι και ζητησω τοποθετηση που λογικα αυτοι στα μαγαζια κινητων σκαμπαζουν σε τετοια ξερειs τι χρεωνουν αν χρεωνουν..(που θα χρεωνουν αλλα λεμε τωρα..)..για τοποθετηση..?

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, nikotsal said:

Καλησπέρα είμαι ανάμεσα στο Poco x6 pro (259€) και το realme 12 pro (246€) . Οι τιμές είναι χωρίς ΦΠΑ από Amazon. To Realme, το έχει σε προσφορά. Δεν είχα ποτέ κινητό αυτών των δύο. Παιχνίδια δεν παίζω καθόλου. Με ενδιαφέρει κυρίως το multi tasking και να μην έχω θέματα με το λειτουργικό. Έρχομαι (ευχαριστημένος) από tcl 10 pro. 

Ευχαριστώ 

Καλημέρα, έπεσε παραγγελία για poco τελικά! 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, nikotsal said:

Καλημέρα, έπεσε παραγγελία για poco τελικά! 

Με το καλό να παραλάβεις.Το έδωσα σήμερα γιατί δεν το δούλευα πολύ (λόγω S24 Ultra που έχω) αλλά είναι το πρώτο ή έστω κάποιο αντίστοιχο προϊόν της Poco που θα πάρω ξανά εάν χρειαστεί για οποιονδήποτε λόγο να δώσω το Samsung.. Εύχομαι και είμαι σίγουρος ότι θα το χαρείς,ότι καλύτερο κυκλοφορεί σε αυτά τα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, sot20 said:

Στη συσκευή που έχω τώρα το redmi note 10 pro έχω θέμα με το σήμα στο σπίτι μου (4g vodafone).

Σε αυτό που έχει 5G θα έχω καλύτερο σήμα για τις κλήσεις ή δεν παίζει ρόλο αυτό ;

Το redmi note 13 pro+ εχει πολύ καλύτερο σημα κινητης τηλεφωνιας και δεδομενων και wifi απο οσο βλεπω απο το δικο μου.

Για το poco x6 pro δεν μπορω να σου πω

Edited by dragon11
Link to comment
Share on other sites

Υπερθεμανση "προσωπικα" οχι γιατι:

Δεν δουλευω browser chrome και μπαρα της Google  τα εχω απενεργοποιημενα  Ωστε να μην  ελεγχουν  παρασκηνιακα ολο το συστημα.Δουλευω Samsung Browser ο οποιος ειναι βουτυρο στην πλοηγηση αλλα τσιμπαει λιγο μπαταρια .

Εχω προσωπικο dns με block  διαφημισεων  ωστε να μη ξυπνανε οι εφαρμογες να στελνουν διαφημιστικα σε διαφορα σημεια του λειτουργικου πχ. Κλειδωμα οθονης , κουρτινα κτλ.

Δεν επιτρεπω στις εφαρμογες να εχουν προσβαση τοποθεσιας παρα μονο για τους Χαρτες  ετσι ωστε να μην ψαχνουν στο παρασκηνιο .

Δεν επιτρεπω σε εφαρμογες που " δεν θελω " να μου στελνουν ειδοποιησεις παραμονο αυτες που θελω γιατι παρασκηνιακα ειναι πολλες φορες ενεργες . . .

Ολα τα παραπανω  εαν τα αφησεις δημιουργουν ενα ενεργοβορο "Συνολο" προκαλουν κατα περιοδους  υπερθερμανσεις εγω δεν εχω ποτε τα 5 τελευταια χρονια .

 

Edited by s_nova
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, s_nova said:

Υπερθεμανση "προσωπικα" οχι γιατι:

Δεν δουλευω browser chrome και μπαρα της Google  τα εχω απενεργοποιημενα  Ωστε να μην  ελεγχουν  παρασκηνιακα ολο το συστημα.Δουλευω Samsung Browser ο οποιος ειναι βουτυρο στην πλοηγηση αλλα τσιμπαει λιγο μπαταρια .

Εχω προσωπικο dns με block  διαφημισεων  ωστε να μη ξυπνανε οι εφαρμογες να στελνουν διαφημιστικα σε διαφορα σημεια του λειτουργικου πχ. Κλειδωμα οθονης , κουρτινα κτλ.

Δεν επιτρεπω στις εφαρμογες να εχουν προσβαση τοποθεσιας παρα μονο για τους Χαρτες  ετσι ωστε να μην ψαχνουν στο παρασκηνιο .

Δεν επιτρεπω σε εφαρμογες που " δεν θελω " να μου στελνουν ειδοποιησεις παραμονο αυτες που θελω γιατι παρασκηνιακα ειναι πολλες φορες ενεργες . . .

Ολα τα παραπανω  εαν τα αφησεις δημιουργουν ενα ενεργοβορο "Συνολο" προκαλουν κατα περιοδους  υπερθερμανσεις εγω δεν εχω ποτε τα 5 τελευταια χρονια .

 

s_nova ολα αυτα που λεs παιζουν ρολο και στην μπαταρια γενικα..?..τι θελω να πω...εχω παρατηρησει οτι το βραδυ το εχω φουλ 100% φρεσκοφορτισμενο...πεφτω για υπνο..ξυπναω το πρωι το βλεπω 98%...(μαμα φρεσκο απο το κουτι χωριs να περασω τιποτα δεν εχανε κατι..τιs τελευταιεs μερεs περασα στηνωνταs το τηλεφωνο μου οτι app χρειαζομαι..μου χανει με λιγα λογια ενα 2% και δεν ξερω απο που...ειναι λογικο να χανει..?..η πρεπει να παρω σβαρνα ολα τα apps που εχω εγκαταστησει για να δω μπαs και καταλαβω ποιο ρουφαει παρασκηνιακα αθελα μου..?..(εστω και αυτο το ταπεινο 2%....)...φταιει κατι λεs..?..η λογικο ειναι..?..Permissions για τοποθεσιεs εχω δωσει γενικα...λεs να κανει αυτο την αλητεια..?...και πωs ψαχνω να καταλαβω ποιο ρουφαει και τι..?..εδω σε θελω...

Edited by Christos_Tz
Link to comment
Share on other sites

Έχει αρκετές ημέρες έχει πάρει την 1.0.8.0 (global) .

Η μπαταρία έχει βελτιωθεί,και γενικά είναι μια χαρά  ..εκτός από το hotspot που έλυσα το θέμα που έκανε αποσύνδεση ανα 10λεπτο,..άλλα ένα λαπτοπ που έχω δεν το βλέπει καν.

Θα περιμένω καμιά ενημέρωση μπας και στρώσει.

Για το realme που είπε ο φίλος,..βλέπω ότι η κάμερα έχει το ίδιο μέγεθος αισθητήρα, και δεν πιστεύω να βγάζει καλύτερες φώτο,με την μεγάλη διαφορά στον επεξεργαστή που παίζει κι'αυτός ρόλο.

Στιγμιότυπο οθόνης 2024-03-22 144525.png

Στιγμιότυπο οθόνης 2024-03-22 144708.png

Edited by aristidis540
siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

Καλα τι επεξεργαστη πηγαν και βαλανε στο  realme 12 pro δεν ντρεπονται λιγο επιδοσεις ετους 2020 ελεος .Ειδικα στο ποσοστο του gaming performance τα σπαει   τι καρτα γραφικων εχει για τετρις μονο ε?:classic_laugh: . .

----------------------

Οσο για το hotspot εκανα περαιτερω δοκιμες γιατι μεχρι τωρα το κουμπωνα μονο σε κινητα λοιπον σε τρια λαπτοπ που εχω στο σπιτι δυο καλα της Lenovo -ThinkBook  και ενα σαπιο για κατεβαστηρι turboX ρυθμισα μεσα απο το X6 Pro να κουμπωσει και στα τρια εμεινα αναυδος  ειδικα στο κατεβαστηρι  πηγαινε αερατα στα 2.4Ghz και στα τρια για 50 λεπτα καμια  διακοπη. Στο κατεβαστηρι που βλεπω διαφορα εαν το κουμπωσω με s24 plus που εχω εδω και 3 μερες για δοκιμες και θα το επιστρεψω και ενα A52s δουλευουν πιο αργα και το κατεβαστηρι σερνεται . .  Αρα καλυτερο τσιπακι βλεπω στο X6 Pro και φυσικα καμια διακοπη . . 

Edited by s_nova
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, aristidis540 said:

Έχει αρκετές ημέρες έχει πάρει την 1.0.8.0 (global) .

Η μπαταρία έχει βελτιωθεί,και γενικά είναι μια χαρά  ..εκτός από το hotspot που έλυσα το θέμα που έκανε αποσύνδεση ανα 10λεπτο,..άλλα ένα λαπτοπ που έχω δεν το βλέπει καν.

Θα περιμένω καμιά ενημέρωση μπας και στρώσει.

Για το realme που είπε ο φίλος,..βλέπω ότι η κάμερα έχει το ίδιο μέγεθος αισθητήρα, και δεν πιστεύω να βγάζει καλύτερες φώτο,με την μεγάλη διαφορά στον επεξεργαστή που παίζει κι'αυτός ρόλο.

Για την μπαταρία έχετε υπόψη ότι η οθόνη έχει υψηλότερη ανάλυση από τα περισσότερα κινητά της μεσαίας κατηγορίας, το οποίο σημαίνει υψηλότερη κατανάλωση. Και το τσιπάκι προφανώς μιας και είναι ισχυρότερο, σημαίνει ότι έχει υψηλότερη κατανάλωση από πιο αδύναμα.

Μια από τα ίδια και για τα 120hz ή το 5G.

Οποιος θέλει δηλαδή καλύτερη αυτονομία, θα πρέπει να παίζει μπάλα με 4G και να πέσει σε ρυθμό ανανέωσης.

Link to comment
Share on other sites

On 22/3/2024 at 4:43 ΜΜ, Fulgore1 said:

Για την μπαταρία έχετε υπόψη ότι η οθόνη έχει υψηλότερη ανάλυση από τα περισσότερα κινητά της μεσαίας κατηγορίας, το οποίο σημαίνει υψηλότερη κατανάλωση. Και το τσιπάκι προφανώς μιας και είναι ισχυρότερο, σημαίνει ότι έχει υψηλότερη κατανάλωση από πιο αδύναμα.

Μια από τα ίδια και για τα 120hz ή το 5G.

Οποιος θέλει δηλαδή καλύτερη αυτονομία, θα πρέπει να παίζει μπάλα με 4G και να πέσει σε ρυθμό ανανέωσης.

Εννοείται ότι εχω 4g και 60hz ανανέωση,γιατί είμαι οκ με τις ταχύτητες.

Οι κεραίες είναι καλύτερες απο τα κινητά που είχα,και σε 4G και σε wi-fi ακομη και τα Bluetooth.

Το Bluetooth οταν έβγαινα με το ακουστικό έξω απο το σπίτι κοβόταν αμέσως,με αυτό δουλεύει κανονικά.

Edited by aristidis540
siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

Μιλάω τώρα για εγγύηση συνολικά (DOA και μετά).

amazon ευρώπης (πωλητής το ίδιο το amazon) ή στο e-shop gr.

Tί ισχύει με το e-shop;

Το φοβάμαι λίγο σε σχέση με amazon...

Την γνώση σας

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, StePits said:

Μιλάω τώρα για εγγύηση συνολικά (DOA και μετά).

amazon ευρώπης (πωλητής το ίδιο το amazon) ή στο e-shop gr.

Tί ισχύει με το e-shop;

Το φοβάμαι λίγο σε σχέση με amazon...

Την γνώση σας

Καλά κάνεις και το φοβάσαι το eshop,πολλές περιπτώσεις έχουν αναφερθεί για διάφορα ειδικά σε θέματα DOA-εγγυήσεις. Και στο amazon όμως θέλει να είναι πωλητής το amazon και fulfilled amazon για να είσαι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...