Jump to content

Poco X6 Pro 5G


s_nova
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποιο είναι το λάθος;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, p_k said:

Ποιο είναι το λάθος;

Το εξωτερικό αυτοκόλλητο στο κουτί γράφει μπαταρία 5500 ενώ είναι 5000

Η οθόνη δεν είναι super amoled, στην πράξη τι διαφορές έχει;

Link to comment
Share on other sites

s_nova?..επειδη εχω φαει φλασια οτι app υπαρχει απο την μαμα και εχει διαφημισειs να παιρνει ποδι...το μοναδικο που μου εχει μεινει ειναι το youtube music που θελω να το κανω αντικατασταση με ενα youtube music χωριs....στο δικο σου vanced που εχειs ανεβασει εχει μεσα και youtube music χωριs..?...να κανω απενεργοποιηση το μαμα youtube music και να βαλω στην θεση του δικο σου απο το αρχειο που ανεβασεs..?...το δικο σου αρχειο μεσα ειχε μονο σκετο youtube χωριs..?..η ειχε και Music μεσα αν θελαμε να το περασουμε??...(δεν θυμαμαι..)

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, Arinos said:

Η οθόνη δεν είναι super amoled, στην πράξη τι διαφορές έχει;

Η οθονη δεν ειναι super amoled η amoled  ,  ειναι flow amoled Cristalres η οποια σε σχεση με της αλλες δυο κατηγοριες παρουσιαζει μικροτερο κορεσμο χρωματων  καλυτερη πιστοτητα προς το πραγματικο , λιγοτερες δυσχρωμιες  ,τελειοποιει το κοκκινο κσι πρασινο χρωματα τα οποια πολλες φορες παρουσιαζουν προβληματα σε διαφορου τυπου Amoled αντι για κοκκινο δειχνουν λαθος προς το πορτοκαλι , καλυτερο λευκο και επηρεαζεται λιγοτερο σε αλλαγες θερμοκρασιας αυτες οι πληροφοριες αφορα περισσοτερο τεχνικους καλο ειναι να μη δινεται σημασια.

Edited by s_nova
Link to comment
Share on other sites

On 12/3/2024 at 3:15 ΜΜ, Christos_Tz said:

s_nova κατι που διαπιστωσα..ενω ειμαι στο fb και παω να ανοιξω youtube συνδεσμο δεν με παει στην εφαρμογη σου no ads που περασαμε..αλλα με βγαζει σε google chrome να το παρακολουθησω....πιθανον επειδη σκοτωσαμε την μαμα youtube εφαρμογη...ξερειs πωs γινετε να συνδεσουμε το Fb με το δικο σου you tube ωστε να βλεπουμε τα βιντεακια μεσω του youtube vanced..???

ακου τι κανω εγω στο δικο μου κινητο ! κατεβαζεις την παρακατω εφαρμογη ! 

https://open-link-with.en.uptodown.com/android

Όταν ανοιξεις το λινκ και σε παει στο google chrome η ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ πατας πανω κοινοποίησή μεσω open link αυτο θα σε ρωτησει ΜΙΑ φορα με ποια εφαρμογη θες να ανοιξει το βιντεο και θα ανοιγει με την  εφαρμογη που θελεις ! αυτο εκανα και σώθηκα κυριολεκτικά ! 

 

Link to comment
Share on other sites

Το είδα σήμερα στον Κωτσόβολο δίπλα από το Redmi Note 13 Pro PLUS και πάντα τις ίδιες εκδόσεις - 12GB Ram /512 GB Rom .

Το redmi φαίνεται πιο ωραίο εμφανισιακά αλλά δεν συγκρίνεται στα specs με το poco με εξαίρεση την κάμερα.

Αυτό που είδα και ξενέρωσα στο poco ήταν ότι δεν είχε κάτω τα τρία κλασικά κουμπιά που έχει και το δικό μου Redmi Note 10 Pro.

Αυτό είναι θέμα ρύθμισης παιδιά ή δεν αλλάζει ;

Link to comment
Share on other sites

Just now, sot20 said:

Το είδα σήμερα στον Κωτσόβολο δίπλα από το Redmi Note 13 Pro PLUS και πάντα τις ίδιες εκδόσεις - 12GB Ram /512 GB Rom .

Το redmi φαίνεται πιο ωραίο εμφανισιακά αλλά δεν συγκρίνεται στα specs με το poco με εξαίρεση την κάμερα.

Αυτό που είδα και ξενέρωσα στο poco ήταν ότι δεν είχε κάτω τα τρία κλασικά κουμπιά που έχει και το δικό μου Redmi Note 10 Pro.

Αυτό είναι θέμα ρύθμισης παιδιά ή δεν αλλάζει ;

Υπάρχουν τα κουμπιά, εσύ επιλέγεις αν θέλεις να φαίνονται ή όχι.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς τότε γιατί έχω συνηθίσει στο δικό μου. Το μόνο που είναι σπάσιμο είναι που δεν έχει θύρα ακουστικών 3,5mm Jack. Πήρα ήδη έναν αντάπτορα για να αρχίζω να το συνηθίζω στο δικό μου που έχει θύρα.

Επίσης έχει θύρα υπερύθρων για τηλεκοντρόλ ;

Link to comment
Share on other sites

Το Χ6 το απλό έχει, φαντάζομαι θα έχει και το Pro.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, freddaras said:

ακου τι κανω εγω στο δικο μου κινητο ! κατεβαζεις την παρακατω εφαρμογη ! 

https://open-link-with.en.uptodown.com/android

Όταν ανοιξεις το λινκ και σε παει στο google chrome η ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ πατας πανω κοινοποίησή μεσω open link αυτο θα σε ρωτησει ΜΙΑ φορα με ποια εφαρμογη θες να ανοιξει το βιντεο και θα ανοιγει με την  εφαρμογη που θελεις ! αυτο εκανα και σώθηκα κυριολεκτικά ! 

 

σε ευχαριστω..το περασα και οντωs σε διευκολυνει...στην ουσια ειναι ενα  plug in το app που μου προτεινεs που κουμπωνει στον browser που χρησιμοποιειs..και με το που οριζειs default να ανοιγει με το youtube προγραμμα.αυτο στο ανοιγει..αρκετα χρησιμο..σε ευχαριστω..

7 minutes ago, p_k said:

Το Χ6 το απλό έχει, φαντάζομαι θα έχει και το Pro.

θυρα υπερυθρων εχει και το pro...κανονικα..

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Christos_Tz said:

σε ευχαριστω..το περασα και οντωs σε διευκολυνει...στην ουσια ειναι ενα  plug in το app που μου προτεινεs που κουμπωνει στον browser που χρησιμοποιειs..και με το που οριζειs default να ανοιγει με το youtube προγραμμα.αυτο στο ανοιγει..αρκετα χρησιμο..σε ευχαριστω..

θυρα υπερυθρων εχει και το pro...κανονικα..

Είναι η καλυτερη λυση που μπορουμε να εχουμε στο θεμα του youtube ! μακαρι να το δουνε και αλλα παιδια εδω θα τους λυσει τα χερια ! 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, freddaras said:

Είναι η καλυτερη λυση που μπορουμε να εχουμε στο θεμα του youtube ! μακαρι να το δουνε και αλλα παιδια εδω θα τους λυσει τα χερια ! 

γινομαι ψυχαναγκαστικοs τωρα αλλα μου σπαει τα νευρα να το βλεπω..οταν ανοιγειs εναν τιουμπ συνδεσμο στον chrome σου βγαζει μπαρα επανω στο βιντεακι youtube open with app και εννοειται οταν πατησειs το open app αφου εχουμε σκοτωσει το μαμα tube app δεν ανοιγει κατι..αυτο το παραθυρακι μπαρα στον chrome γινετε να εξαφανιστει να μην το βλεπω..??(χαχαχα)..

 

Edited by Christos_Tz
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Christos_Tz said:

γινομαι ψυχαναγκαστικοs τωρα αλλα μου σπαει τα νευρα να το βλεπω..οταν ανοιγειs εναν τιουμπ συνδεσμο στον chrome σου βγαζει μπαρα επανω στο βιντεακι youtube open with app και εννοειται οταν πατησειs το open app αφου εχουμε σκοτωσει το μαμα tube app δεν ανοιγει κατι..αυτο στον chrome γινετε να εξαφανιστει να μην το βλεπω..??(χαχαχα)..

 

Εμένα δεν ανοιγει καν στον chrome ! (εχω κανει απο τις ρυθμισεις της καθε εφαρμογής καθαρισμό εδω στα λινκ που ανοιγουν κτλ ) ! Ανοίγει σε αυτο τον browser του facebook ! Πάντα μετα κοινοποίηση μεσω open with και παω κατευθείαν στο vanced ! 

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, freddaras said:

Εμένα δεν ανοιγει καν στον chrome ! (εχω κανει απο τις ρυθμισεις της καθε εφαρμογής καθαρισμό εδω στα λινκ που ανοιγουν κτλ ) ! Ανοίγει σε αυτο τον browser του facebook ! Πάντα μετα κοινοποίηση μεσω open with και παω κατευθείαν στο vanced ! 

αν θελειs μου το εξηγειs λιγο πιο αναλυτικα βημα βημα τι εχειs κανει..σε ευχαριστω..

 

Edited by Christos_Tz
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, Christos_Tz said:

αν θελειs μου το εξηγειs λιγο πιο αναλυτικα βημα βημα τι εχειs κανει..σε ευχαριστω..

 

αν καταλαβα καλα τι εννοεις οταν ανοιγεις ενα βντεο στο facebook σου το ανοιγει με τον chrome ? εγω εκανα εκκαθάρισή των επιλογων απο τις ρυθμισεις της εφαρμογης κτλ (τι να ανοιγει πως κτλ) και μου ανοιγει με τον ηλιθιο browser του facebook ! εκει παταω μετα κοινοποίηση open link και ερχεται το vanced ! Δεν μπλεκω με chrome καθολου ! 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, freddaras said:

αν καταλαβα καλα τι εννοεις οταν ανοιγεις ενα βντεο στο facebook σου το ανοιγει με τον chrome ? εγω εκανα εκκαθάρισή των επιλογων απο τις ρυθμισεις της εφαρμογης κτλ (τι να ανοιγει πως κτλ) και μου ανοιγει με τον ηλιθιο browser του facebook ! εκει παταω μετα κοινοποίηση open link και ερχεται το vanced ! Δεν μπλεκω με chrome καθολου ! 

οταν εννοειs εκκαθάρισή των επιλογων απο τις ρυθμισεις της εφαρμογης κτλ (τι να ανοιγει πως κτλ)...εννοειs απο τιs ρυθμισειs του chrome app η του FB app..?..για να το ψαξω να το βρω να κανω και εγω μια εκκαθαριση...

........s_nova,,??....μολιs μου εβγαλε καινουργιο update,,,1.07.0.UNLEUXM...(24mb...security patch February 2024)...το εκανα και ολα δειχνουν οκ....για παραπανω λεπτομερειεs το αφηνω σε εσενα το αθλημα..

Edited by Christos_Tz
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα είμαι ανάμεσα στο Poco x6 pro (259€) και το realme 12 pro (246€) . Οι τιμές είναι χωρίς ΦΠΑ από Amazon. To Realme, το έχει σε προσφορά. Δεν είχα ποτέ κινητό αυτών των δύο. Παιχνίδια δεν παίζω καθόλου. Με ενδιαφέρει κυρίως το multi tasking και να μην έχω θέματα με το λειτουργικό. Έρχομαι (ευχαριστημένος) από tcl 10 pro. 

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

On 20/3/2024 at 5:29 ΜΜ, nikotsal said:

Καλησπέρα είμαι ανάμεσα στο Poco x6 pro (259€) και το realme 12 pro (246€) . Οι τιμές είναι χωρίς ΦΠΑ από Amazon. To Realme, το έχει σε προσφορά. Δεν είχα ποτέ κινητό αυτών των δύο. Παιχνίδια δεν παίζω καθόλου. Με ενδιαφέρει κυρίως το multi tasking και να μην έχω θέματα με το λειτουργικό. Έρχομαι (ευχαριστημένος) από tcl 10 pro. 

Ευχαριστώ 

Καλησπερα .

Υπαρχει μια παρανοηση στις πληροφοριες και φυσικα δεν φταιει κανεις αλλα η εκαστοτε εταιρια λανσαρει καποιες συσκευες με διαφορετικο "Νοημα" .

Το X6 Pro  ειναι ανταγωνιστης σε "Επιδοσεις" της σειρας Galaxy S23 οπως ανακοινωθηκε στην παρουσιαση του πριν λιγες εβδομαδες.Θελω να σου πω δηλαδη οτι ειναι Flagship βαφτισμενο Midrange.Ενα αλλο θετικο φοραει το καινουργιο λειτουργικο Android 14 HyperOs το οποιο ειναι αρκετα Βελτιστοποιημενο .Το X6 Pro λοιπον ως ναυαρχιδα να υπαρχει στη μεσαια κατηγορια ειναι η πρωτη συσκευη παγκοσμιως που δημιουργει Ταραχη και ισως μελλοντικα υπαρξουν θετικα βηματα να ανεβασουν επιδοσεις και αλλες συσκευες εταιριων...

Αντιθετα το καινουργιο realme 12 pro  ειναι καθαρα midrange  μαλιστα σε επιδοσεις κυμαινεται σε μετρια επιπεδα για μεσαια κατηγορια . .Ειναι κυριως φωτογραφικο κινητο.Εννοειται οτι το X6 Pro δεν εχει προβληματα ταχυτητας μια και βρισκεται στις κορυφαιες συσκευες επιδοσεων .

Δες ενδειξεις επιδοσεων

Realme 12 Pro.

spacer.png

 

Galaxy S23.

spacer.png

 

X6 Pro .

spacer.png

Edited by s_nova
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, s_nova said:

Καλησπερα .

Υπαρχει μια παρανοηση στις πληροφοριες και φυσικα δεν φταιει κανεις αλλα η εκαστοτε εταιρια λανσαρει καποιες συσκευες με διαφορετικο "Νοημα" .

Το X6 Pro φιλε μου ειναι ανταγωνιστης σε "Επιδοσεις" της σειρας Galaxy S23 οπως ανακοινωθηκε στην παρουσιαση του πριν λιγες εβδομαδες.Θελω να σου πω δηλαδη οτι ειναι Flagship βαφτισμενο Midrange.

Αντιθετα το καινουργιο realme 12 pro  ειναι καθαρα midrange  μαλιστα σε επιδοσεις κυμαινεται σε μετρια επιπεδα για μεσαια κατηγορια . .Ειναι καθαρα φωτογραφικο κινητο.Εννοειται οτι το X6 Pro δεν εχει προβληματα ταχυτητας μια και βρισκεται στις κορυφαιες συσκευες επιδοσεων .

Δες ενδειξεις επιδοσεων

Realme 12 Pro.

spacer.png

 

Galaxy S23.

spacer.png

 

X6 Pro .

spacer.png

Καταρχήν σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Σωστά, έχουν μεγάλη διαφορά στον επεξεργαστή, το θέμα είναι σε real life (δική μου) χρήση πόσο θα είναι αυτό αντιληπτό. Σε υπολογιστή πχ αν δώσεις έναν i7 13700k και έναν i5 12600k σε κάποιον που το θέλει απλά για χρήση γραφείου, δεν θα καταλάβει καμία διαφορά, ενώ στα benchmarks οι διαφορές είναι τεράστιες. 

Και εγώ προς το Poco είμαι, αλλά όπως είπα δεν έχω εμπειρία με καμία από τις 2 εταιρίες. 

Link to comment
Share on other sites

 

48 minutes ago, nikotsal said:

Καλησπέρα είμαι ανάμεσα στο Poco x6 pro (259€) και το realme 12 pro (246€) . Οι τιμές είναι χωρίς ΦΠΑ από Amazon. To Realme, το έχει σε προσφορά. Δεν είχα ποτέ κινητό αυτών των δύο. Παιχνίδια δεν παίζω καθόλου. Με ενδιαφέρει κυρίως το multi tasking και να μην έχω θέματα με το λειτουργικό. Έρχομαι (ευχαριστημένος) από tcl 10 pro. 

Ευχαριστώ 

Αυτό που γράφεις για θέματα με το λειτουργικό είναι κάτι που δεν μπορεί να σου απαντήσει κάποιος.

Το Poco όπως και γενικά τα xiaomi έχουν το miui/HyperOS το οποιο σε πολλούς δεν αρέσει σαν Android skin και επίσης για να μείνει το κόστος χαμηλό έχει και διαφημίσεις μέσα που είναι ψιλο fail.

Σαν hardware φυσικά είναι πολλά σκαλιά πάνω.

Εγώ προσωπικά θα σου πρότεινα να πήγαινες από μια αλυσίδα να το έβλεπες από κοντά καλού κακού, και αν έβλεπες και σου άρεσε/βόλευε, να πήγαινες σε αυτό. 

Το Realme ειναι καλύτερο επιλογή καθαρά από πλευράς καμερών/φωτογραφιών και αν σου αρέσει/βολεύει παραπάνω το Android skin που έχει ή η εμφάνιση του.

Σε οθόνη και ειδικά επεξεργαστή και ταχύτητες μεταφοράς(UFS) είναι πολύ καλύτερο το poco.

Link to comment
Share on other sites

nikotsal :

Εχεις απολυτο δικιο .Εννοειται real life  κανενα προβλημα οχι μονο με το κατωτερο σε επιδοσεις realme 12 pro αλλα και σε πολυ κατωτερες συσκευες.Μια Android συακευη τρεχει "τιμια" απο 300.000 και πανω χωρις προβλημα .Τα θετικα που εχει το X6 Pro ειναι οτι φοραει τελευταιας γενιας 8πυρηνο επεξεργαστη(Νοεμβριος 2023)  στα 3.35G  , Υπερ-τουμπανο 6πυρινη καρτα καρτα γραφικων(Gpu) στα 1400Mhz τελευταιας γενιας μνημες 5X 4266 και αποθηκευτικο χωρο Ufs 4.0 υπερταχυτατος 3 φορες πανω απο τον 3 1. Δεν υπαρχει λοιπον συγκριση σαυτα τα παρομοια χρηματα με το realme 12 pro  αντικειμενικα. Αντιθετα υποκειμενικα ε  γουστα ειναι αυτα ο καθενας οτι θελει αγοραζει . . .

Edited by s_nova
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Fulgore1 said:

 

Αυτό που γράφεις για θέματα με το λειτουργικό είναι κάτι που δεν μπορεί να σου απαντήσει κάποιος.

Το Poco όπως και γενικά τα xiaomi έχουν το miui/HyperOS το οποιο σε πολλούς δεν αρέσει σαν Android skin και επίσης για να μείνει το κόστος χαμηλό έχει και διαφημίσεις μέσα που είναι ψιλο fail.

Σαν hardware φυσικά είναι πολλά σκαλιά πάνω.

Εγώ προσωπικά θα σου πρότεινα να πήγαινες από μια αλυσίδα να το έβλεπες από κοντά καλού κακού, και αν έβλεπες και σου άρεσε/βόλευε, να πήγαινες σε αυτό. 

Το Realme ειναι καλύτερο επιλογή καθαρά από πλευράς καμερών/φωτογραφιών και αν σου αρέσει/βολεύει παραπάνω το Android skin που έχει ή η εμφάνιση του.

Σε οθόνη και ειδικά επεξεργαστή και ταχύτητες μεταφοράς(UFS) είναι πολύ καλύτερο το poco.

Διαφημίσεις εννοείς τις έξτρα εφαρμογές που έχει ο κάθε κατασκευαστής; και σου πετάει πχ διαφήμιση στο ημερολόγιο ας πούμε; 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...