Jump to content

Samsung Galaxy S24 Ultra


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

19 ώρες πριν, xalaros said:

Για να μπεις στο Android Recovery Menu
========================================

https://www.youtube.com/watch?v=6ZNnyURTi_4

Αν έχεις lag σε εφαρμογές μπορείς να μπεις στο Android Recovery Menu και να κάνεις clearing cache partition.

1) Κλείνεις το κινητό (το απενεργοποιείς).
2) Το συνδέεις με καλώδιο USB σε έναν υπολογιστή.
3) Μόλις δεις τον μετρητή μπαταρίας πατάς ταυτόχρονα και παρατεταμένα χωρίς να τα αφήσεις τα κουμπιά power + volume up.
4) Μόλις δεις το λογότυπο "SAMSUNG Galaxy Secured by Knox" αφήνεις τα κουμπιά κι έχεις μπει στο Android Recovery Menu.
5) Βγάλε το καλώδιο.
Στο μενού του recovery mode ανεβοκατεβαίνεις με τα πλαϊνά κουμπιά ήχου Volume Up/Down (πάνω-κάτω). Εάν θέλεις να εκτελέσεις κάποια λειτουργία του πατάς το κουμπί Power, μπαίνεις και σου δίνει επιλογή Yes/No.
Μπορείς να κάνεις Wipe data/factory reset (ΠΡΟΣΟΧΗ...θα σβήσει οτιδήποτε υπάρχει στο κινητό) ή Wipe cache partition.
Δεν υπάρχει πλέον repair apps στο Recovery με το Android 14.

Για ηχογράφηση κλήσης
=======================
Εγκαθιστάς στο PC "Samsung Android USB Driver for Windows" από εδώ...
https://developer.samsung.com/android-usb-driver
και "SamFw Tool" από εδώ...
https://samfw.com/blog/samfw-frp-tool-1-0-remove-samsung-frp-one-click
Μετά ακολουθείς την ίδια διαδικασία με το S23 Ultra βγάζοντας την κάρτα sim. Προσωπικά έβαλα CSC της THL (Ταϊλάνδη) αλλά μπορείς και ILO (Ισραήλ), INS (Ινδία).
Προσφέρουν Spam control (ενημέρωση ως προς το ποιος καλεί σε περίπτωση που δεν τον έχεις στις επαφές) και ηχογράφηση κλήσεων χωρίς την ανάγκη 3ης εφαρμογής.
https://www.youtube.com/watch?v=uJPdAtGKPmI
https://www.youtube.com/watch?v=ntpibfAE8WQ
https://www.youtube.com/watch?v=pKYNzGb2jjI
Δεν κάνει factory reset, δεν διαγράφει δεδομένα από το κινητό, δεν επηρεάζεται η εγγύηση, δεν γράφει ο Knox και παίρνει αναβαθμίσεις κανονικά αλλά όταν είναι διαθέσιμη για τη χώρα που έχεις διαλέξει γιατί είναι σαν να είσαι σε εκείνη τη χώρα άρα πιθανώς να την παίρνεις λίγες μέρες νωρίτερα ή αργότερα από κάποιους που έχουν ευρωπαϊκό πάροχο (EUX ή EUY).
Η συγκεκριμένη αλλαγή δεν θα χαθεί με αναβάθμιση λογισμικού που πλέον θα παίρνει απ' την χώρα που επιλέξαμε.
Μετά την αλλαγή τυχών WiFi Calling, VoLTE που έχετε απ'τον πάροχο, τραπεζικές εφαρμογές ή εφαρμογές Cosmote TV, EON TV, Netflix ΔΕΝ θα επηρεασθούν.
Χρησιμοποιώ μετά την επί πληρωμής εφαρμογή Call Recorder του SKVALEX που γράφει τέλεια και τις δύο φωνές κι επίσης γράφει με bluetooth, ακουστικά και μέσω WiFi Calling.
https://callrecorder.skvalex.com/get

Το CSC είναι βασικά για τον πάροχο (δίκτυο) της χώρας ώστε να μπορεί να συνδεθεί και να λαμβάνει κλήσεις κ.λπ.
Η αλλαγή του CSC δεν θα κάνει factory reset.

Το CSC θα το δεις πηγαίνοντας Ρυθμίσεις > Πληροφορίες για το τηλέφωνο > Πληροφορίες για το λογισμικό > Έκδοση λογισμικ. παροχέα υπηρεσιών. 

CSC EUR στο S24 Ultra δεν υπάρχει.
Είναι μόνο το EUX για χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης (Ελλάδα, Γερμανία, Γαλλία κ.λπ) και EUY για χώρες εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης (Μεγάλη Βρετανία, Ελβετία κ.λπ)

Πρόταση:

Τέτοιου είδους χρησιμότατα tutorials, θα μπορούσαν με κάποιον τρόπο να γίνονται pin ή να συγκεντρώνονται σε ένα σημείο γιατί μέσα στις τόσες σελίδες συνομιλιών, ιδεών, αντιπαραθέσεων, παραπόνων κλπ χάνονται;

Edited by thabull

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, xalaros said:

Για να μπεις στο Android Recovery Menu
========================================

https://www.youtube.com/watch?v=6ZNnyURTi_4

Αν έχεις lag σε εφαρμογές μπορείς να μπεις στο Android Recovery Menu και να κάνεις clearing cache partition.

1) Κλείνεις το κινητό (το απενεργοποιείς).
2) Το συνδέεις με καλώδιο USB σε έναν υπολογιστή.
3) Μόλις δεις τον μετρητή μπαταρίας πατάς ταυτόχρονα και παρατεταμένα χωρίς να τα αφήσεις τα κουμπιά power + volume up.
4) Μόλις δεις το λογότυπο "SAMSUNG Galaxy Secured by Knox" αφήνεις τα κουμπιά κι έχεις μπει στο Android Recovery Menu.
5) Βγάλε το καλώδιο.
Στο μενού του recovery mode ανεβοκατεβαίνεις με τα πλαϊνά κουμπιά ήχου Volume Up/Down (πάνω-κάτω). Εάν θέλεις να εκτελέσεις κάποια λειτουργία του πατάς το κουμπί Power, μπαίνεις και σου δίνει επιλογή Yes/No.
Μπορείς να κάνεις Wipe data/factory reset (ΠΡΟΣΟΧΗ...θα σβήσει οτιδήποτε υπάρχει στο κινητό) ή Wipe cache partition.
Δεν υπάρχει πλέον repair apps στο Recovery με το Android 14.

 

Σε περίπτωση που θέλει κάποιος να αλλάξει rom υπάρχει κάποιος οδηγός ??

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Σε S23U με αυτη την εφαρμογη χωρις αναγκη αλλαγης rom 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.catalinagroup.callrecorder

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, anergos13 said:

Σε S23U με αυτη την εφαρμογη χωρις αναγκη αλλαγης rom 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.catalinagroup.callrecorder

Την εφαρμογή που προτείνεις την εχω και την χρησιμοποιώ συχνα. Δεν εννοούσα για την ηχογράφηση κλήσης. Έλεγα σε περίπτωση που θέλει κάποιος  να πειραματιστει και να αλλάξει rom αν υπάρχει κάποιος οδηγός. 

Edited by mips

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Ο συνηθεστερος λογος αναζητησης για αλλαγη rom ειναι η ηχογράφηση κλησεων γι αυτο το ποσταρα....

 

Edited by anergos13

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, anergos13 said:

Ο συνηθεστερος λογος αναζητησης για αλλαγη rom ειναι η ηχογράφηση κλησεων γι αυτο το ποσταρα....

 

Το κατάλαβα γιαυτό και εγώ εκανα τη διευκρίνηση 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

μετα το τελευταιο update εχω δει τα χειροτερα της μπαταριας.ουτε μερα δεν βγαζω με την ιδια χρηση που το κανω.

αναμενω για νεο update γιατι η τελευταια με εχει ξενερωσει..και η καμερα καπως δεν μαρεσει τελευταια.

 

my old profile -----> RAVER

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση αν γνωρίζετε.  Όταν θες να κάνεις hard reset την κάρτα σιμ την βγάζεις; ή δεν χρειάζεται;  

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, challenge143 said:

Παιδιά μια ερώτηση αν γνωρίζετε.  Όταν θες να κάνεις hard reset την κάρτα σιμ την βγάζεις; ή δεν χρειάζεται;  

Κανονικά δεν χρειάζεται. Τώρα για προληπτικούς-ψυχολογικους λόγους αφαίρεσε την. 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, challenge143 said:

Παιδιά μια ερώτηση αν γνωρίζετε.  Όταν θες να κάνεις hard reset την κάρτα σιμ την βγάζεις; ή δεν χρειάζεται;  

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να την αφήσεις μέσα, δεν παθαίνει απολύτως τίποτε από την επαναφορά.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για σας το εκανα παραγγελια το s24 ultra με 512Giga. Πρεπει να προσεξω κατι? Γενικα βλεπω δεν εχει θεματα και ολοι λενε πολυ καλα λογια. Επισης θα παρει για 7 χρονια ολα τα updates? να παρω και extra Φορτιστη με 45W? 

Edited by asdfaster
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, asdfaster said:

Για σας το εκανα παραγγελια το s24 ultra με 512Giga. Πρεπει να προσεξω κατι? Γενικα βλεπω δεν εχει θεματα και ολοι λενε πολυ καλα λογια. Επισης θα παρει για 7 χρονια ολα τα updates? να παρω και extra Φορτιστη με 45W? 

Με το καλό να το παραλάβεις. Από πού το έχεις παραγγείλει και πόσο;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, ostvarivanje said:

Με το καλό να το παραλάβεις. Από πού το έχεις παραγγείλει και πόσο;

Ευχαριστω απο bestprice το πειρα. Ειχα ενα κουπονι σε ενα καταστημα και εβαλα και απαλλαγη ΑΦΜ βγηκε στα 900 ευρο μαζι με θηκη και tempered glass. Νομιζω ειναι καλα για το ultra μοντελο στα 900 euro. Θα παρω εναν charger 45W extra απο το eshop νομιζω 25 euro κανει. Εχω ακομα το rooted Note9 δεν καταλαβενει τιποτα αλλα ηρθε η ωρα για νεο κινητο και λεω ας παω σε κατι top να μου μεινει χρονια.

Edited by asdfaster
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, asdfaster said:

Ευχαριστω απο bestprice το πειρα. Ειχα ενα κουπονι σε ενα καταστημα και εβαλα και απαλλαγη ΑΦΜ βγηκε στα 900 ευρο μαζι με θηκη και tempered glass. Νομιζω ειναι καλα για το ultra μοντελο στα 900 euro. Θα παρω εναν charger 45W extra απο το eshop νομιζω 25 euro κανει. Εχω ακομα το rooted Note9 δεν καταλαβενει τιποτα αλλα ηρθε η ωρα για νεο κινητο και λεω ας παω σε κατι top να μου μεινει χρονια.

Πολύ ωραία, σε ευχαριστώ πολύ. Εννοούσα από ποιο κατάστημα από bestprice. Αν δε θέλεις να το αναφέρεις εδώ, αν θες στείλε μου pm γιατί και εγώ είμαι κοντά στην αγορά του.

Γενικά όποιος έχει αγοράσει από κατάστημα skroutz ή bestprice και έμεινε ικανοποιημένος, αν θέλει, να μου αναφέρει το κατάστημα για άμεση αγορά.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, ostvarivanje said:

Πολύ ωραία, σε ευχαριστώ πολύ. Εννοούσα από ποιο κατάστημα από bestprice. Αν δε θέλεις να το αναφέρεις εδώ, αν θες στείλε μου pm γιατί και εγώ είμαι κοντά στην αγορά του.

Γενικά όποιος έχει αγοράσει από κατάστημα skroutz ή bestprice και έμεινε ικανοποιημένος, αν θέλει, να μου αναφέρει το κατάστημα για άμεση αγορά.

Απο εδω https://www.metrostore.gr/samsung-galaxy-s24-ultra-12gb-512gb-5g-titanium-black-25854-323850873.html παρα πολυ καλη εξυπηρετηση. 

Link to comment
Share on other sites

On 30/7/2024 at 2:48 ΜΜ, asdfaster said:

Ευχαριστω απο bestprice το πειρα. Ειχα ενα κουπονι σε ενα καταστημα και εβαλα και απαλλαγη ΑΦΜ βγηκε στα 900 ευρο μαζι με θηκη και tempered glass. Νομιζω ειναι καλα για το ultra μοντελο στα 900 euro. Θα παρω εναν charger 45W extra απο το eshop νομιζω 25 euro κανει. Εχω ακομα το rooted Note9 δεν καταλαβενει τιποτα αλλα ηρθε η ωρα για νεο κινητο και λεω ας παω σε κατι top να μου μεινει χρονια.

Φίλε προσοχή!!! Στο eshop πουλάνε μαϊμού φορτιστές, γράφουν samsung αλλά είναι ψεύτικοι, αγορασμένοι 100% από Κίνα ebay aliexlress κλπ 5-6€ και τα πουλάνε για αυθεντικά! Δε μπορείς να τα ξεχωρίσεις με τίποτα με τα αληθινά!! Την πάτησα με φορτιστή ευτυχώς όμως σε άλλο τηλέφωνο όχι στο s24 ultra κόντεψε να πάρει φωτιά, πολύ προσοχή! Όχι μόνο στο eshop, αλλά και σε σκρουτζομαγαζα! Αυθεντικούς φορτιστές ΜΌΝΟ και πάντα από μεγάλες αλυσίδες να έχεις το κεφάλι σου υσηχο... 

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, p.stafoj said:

Φίλε προσοχή!!! Στο eshop πουλάνε μαϊμού φορτιστές, γράφουν samsung αλλά είναι ψεύτικοι, αγορασμένοι 100% από Κίνα ebay aliexlress κλπ 5-6€ και τα πουλάνε για αυθεντικά! Δε μπορείς να τα ξεχωρίσεις με τίποτα με τα αληθινά!! Την πάτησα με φορτιστή ευτυχώς όμως σε άλλο τηλέφωνο όχι στο s24 ultra κόντεψε να πάρει φωτιά, πολύ προσοχή! Όχι μόνο στο eshop, αλλά και σε σκρουτζομαγαζα! Αυθεντικούς φορτιστές ΜΌΝΟ και πάντα από μεγάλες αλυσίδες να έχεις το κεφάλι σου υσηχο... 

Οκ θα δω σε κανα Public τοτε ευχαριστω. Αν δω και μου ζεσταινει πολυ το κινητό θα των γυρισω πισω τοτε.

 

PS: Αμα θελει κανεις να κανει Debloat απο την σαβουρα της samsung και της google. Καντε το με αυτο το προγραμμα ειναι πολυ καλο. Το χρησιμοποιώ πολλα χρονια. Αλλα με προσοχή τι θα βγάλετε off. Εχει και στο xda lists με τη ειναι safe να βγει off. Το ξαλαφρωσα πολυ το s24 ultra γιατι ειχε αρκετο bloatware μεσα...Εχει αισθητη διαφορα μετα απο αυτο. https://xdaforums.com/t/s24-ultra-debloat-and-privacy-list.4654142/

Edited by asdfaster
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.. κάποιο πρόγραμμα και κυρίως οδηγό για YouTube χωρίς διαφημίσεις.. έχω το s21 ultra 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, LELELO said:

Καλησπέρα.. κάποιο πρόγραμμα και κυρίως οδηγό για YouTube χωρίς διαφημίσεις.. έχω το s21 ultra 

Καναλι pc steps (youtube) δινει βημα προς βημα οδηγιες για revanced.

Επισης, πας με browser τον firefox με Ublock origin, καθως επίσης μπορεις να χρησιμοποιήσεις και τον browser Brave. Τα 2 τελευταία δεν ειναι βεβαια apps για το ΥΤ.

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια το Youtube premium κοστιζει 13€ το μηνα και μπορεις να το μοιραζεσε με 5 ατομα (family ), αυτο σημαινει ενα κοστος το μήνα 2,60€ . 

Δεν μποροω να καταλαβω πως καποιος δινει 1000- 1500€  για ενα κινητο , και μετα καθετε και παιδευεται με το revanced για 3,00€-5,00€ το μηνα 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, dimkit said:

Ρε παιδια το Youtube premium κοστιζει 13€ το μηνα και μπορεις να το μοιραζεσε με 5 ατομα (family ), αυτο σημαινει ενα κοστος το μήνα 2,60€ . 

Δεν μποροω να καταλαβω πως καποιος δινει 1000- 1500€  για ενα κινητο , και μετα καθετε και παιδευεται με το revanced για 3,00€-5,00€ το μηνα 

Το θεμα ειναι οτι τα 1500 ευρω τα δινεις για κατι που γουσταρεις ή για να κανεις τη δουλεια σου οπως πρεπει ενω τα 5 ευρω καθε μηνα ειναι νταβαντζηλικι.... για κατι που μεχρι προτινος ηταν δωρεαν....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι να κάνω την μετάβαση από OP12 στο Samsung. Στα σκρουτζομάγαζα το βλέπω 250 ευρώ φθηνότερα από τις αλυσίδες, υπάρχει κάποιο ρίσκο ως προς την εγγύηση; είναι μοντέλα που απευθύνονται σε μη Ευρωπαική αγορά;

Επειδή το νήμα είναι τεράστιο, μπορεί κάποιοι να αναφέρουν τα αρνητικά - bugs που τυχόν έχετε συναντήσει; Κάτι που να σας χάλασε και ελπίζετε σε μελλοντικό φιξ? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...