Jump to content

Sony Xperia 1 V


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

17 minutes ago, p_k said:

Σε αυτό έχεις απόλυτο δίκιο. Και εγώ θα το σκεφτόμουν, όταν μαλιστα πρόκειται για τόσο ακριβή συσκευή.

Από την άλλη τι άλλο μπορεί να γίνει; 

Προς το παρόν τίποτα μέχρι να έρθει η στιγμή που θα φαίνεται στις φωτογραφίες.

Επίσης με το να είναι το ένα νούμερο esim άρα θα μείνω χωρίς τηλέφωνο, θα πρέπει να είναι κάτι πολύ σοβαρό για να το στείλω.

Edited by alien2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 141
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Κατάλαβα, στη θέση που είναι το σκουπιδακι θεωρώ ότι δεν θα επηρεάσει τις φωτογραφίες 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 21/8/2023 at 11:44 ΠΜ, alien2 said:

Πραγματικά δε ξέρω αν αξίζει να ανοίξουν τη συσκευή με ότι αυτό συνεπάγεται απλά και μόνο για να καθαρίσουν το φακό. Σε αυτές τις unibody κατασκευές ποτέ η συσκευή δεν επιστρέφει ίδια.

Μια χαρά επιστρέφει (με ένα μεγάλο ερωτηματικό για την αντοχή της αδιαβροχοποίησης από εκεί και μετά), αλλά η κάμερα θα έχει 10 σκουπιδάκια μετά και όχι ένα. Είχα πάει για αλλαγή μπαταρίας και είχα κάνει ολόκληρη ιστορία. Υποτίθεται το καθάρισαν αλλά φυσικά φαίνονται ακόμη μέσα αρκετά κάτω από το φως. Δεν δουλεύουν στο περιβάλλον που κατασκευάζει η intel τα cpu οπότε είναι λογικό να υπάρχει σκόνη. Το εξοργιστικό είναι οτι δεν ρίχνουν λίγο αέρα μετά για να φύγουν έστω τα περισσότερα. Μιλάω πάντα για το επίσημο service. Γνώμη μου είναι να το  κρατήσεις το έτσι. Έτσι κι αλλιώς αν κρατήσεις αρκετά τη συσκευή και πας για αλλαγή μπαταρίας θα γίνει χειρότερο.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μετά από δημόσιο σχόλιο στη σελίδα της Cosmote στο fb για το θέμα με το 5G και το wifi calling στις συσκευές εκτός λίστας, μου έστειλαν προσωπικό μήνυμα να τους πω τι συμβαίνει. Να αναφέρω εδώ ότι το είχα κάνει και παλαιότερα και πήρα απάντηση ότι μόνο συσκευές που είναι στη λίστα τους μπορούν να έχουν 5G. Τους εξηγώ πάλι το πρόβλημα και τους ανέφερα αυτό που έλεγαν και άλλοι στο νημα για το 1 IV, πως αν αλλάξεις τη sim σε τηλέφωνο εντός λίστας και βάλεις ξανά τη sim στο άλλο, μετά έχεις 5G. Και μαντεψτε, μου το ενεργοποίησαν. Μαζί με το wifi calling. Αφού μπορούν, γιατί δε το φτιάχνουν; 

Edited by alien2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα στην παρέα, ο ξάδελφος μου έχει το εν λόγω κινητό και του παρουσίασε ένα θέμα με την κάρτα σιμ, δεν την αναγνωρίζει ξαφνικά, η κάρτα μπήκε σε άλλο κινητό και δουλεύει κανονικά, επίσης βάλαμε άλλη κάρτα σιμ και πάλι δεν την αναγνωρίζει. Ξέρουμε κανένα sony service εδώ Αθήνα περιοχές κοντά Καλλιθέα η γενικα Αθήνα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Το κινητό είναι στην εγγύηση 

Edited by giannismal
Link to comment
Share on other sites

Το επίσημο service της sony είναι αυτό: (https://www.omnitech.gr/)

Παίρνεις την απόδειξη μαζί και το πας. Όταν το φτιάξουν να τρέξετε όλα τα διαγνωστικά στο service menu ώστε να επιβεβαιώσετε οτι όλες οι υποσυσκευές του κινητού είναι συνδεδεμένες. Δύο φορές την έχω πατήσει στα service.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Καλημέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το προηγούμενο μοντέλο ( xperia 1iv ) αν κάποιος το είχε η το χει ακόμα αν έχει προβλήματα με το αδύναμο σήμα! Η την κεραία του γιατί με ενδιαφέρει η αγορά!

the reason i swear so much is because f**k you!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα. Σήμερα τρέχοντας τα διαγνωστικά είδα ότι 3 υποσυσκευές δεν λειτουργουν ή να το πω πιο σωστά το τεστ απέτυχε. GPS, αισθητήρας φωτός και επιταχυνσιόμετρο. Να σημειώσω εδώ πως στο google maps δε παρατηρώ κάποιο πρόβλημα και δουλεύει μια χαρά ο εντοπισμός, στο διαγνωστικό όμως μου λέει πως δε βρέθηκαν δορυφόροι παρόλο που είμαι σε εξωτερικό περιβάλλον. Ο αισθητήρας φωτός η αλήθεια είναι έχω δει πως η οθόνη συμπεριφέρεται αλλοπρόσαλλα όσον αφορά τη ρύθμιση της φωτεινότητας. Μίλησα με την omnitech και μου είπαν να το στείλω που μου είναι πρόβλημα καθώς ο ένας αριθμός είναι esim. Ερώτηση προς γνώστες, την esim τη χάνω αν γίνει επαναφορά ρυθμίσεων και θα πρέπει να πάω πάλι στην Cosmote να βγάλω νέα ή υπάρχει τρόπος να την περάσω ξανά όταν μου επιστρέψουν τη συσκευή; 

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, alien2 said:

Καλησπέρα. Σήμερα τρέχοντας τα διαγνωστικά είδα ότι 3 υποσυσκευές δεν λειτουργουν ή να το πω πιο σωστά το τεστ απέτυχε. GPS, αισθητήρας φωτός και επιταχυνσιόμετρο. Να σημειώσω εδώ πως στο google maps δε παρατηρώ κάποιο πρόβλημα και δουλεύει μια χαρά ο εντοπισμός, στο διαγνωστικό όμως μου λέει πως δε βρέθηκαν δορυφόροι παρόλο που είμαι σε εξωτερικό περιβάλλον. Ο αισθητήρας φωτός η αλήθεια είναι έχω δει πως η οθόνη συμπεριφέρεται αλλοπρόσαλλα όσον αφορά τη ρύθμιση της φωτεινότητας. Μίλησα με την omnitech και μου είπαν να το στείλω που μου είναι πρόβλημα καθώς ο ένας αριθμός είναι esim. Ερώτηση προς γνώστες, την esim τη χάνω αν γίνει επαναφορά ρυθμίσεων και θα πρέπει να πάω πάλι στην Cosmote να βγάλω νέα ή υπάρχει τρόπος να την περάσω ξανά όταν μου επιστρέψουν τη συσκευή; 

Θα πρέπει να ξαναβγάλεις, με το ανάλογο αντίτιμο.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 27/2/2024 at 1:43 ΜΜ, p_k said:

Θα πρέπει να ξαναβγάλεις, με το ανάλογο αντίτιμο.

Τελικά έχει επιλογή όταν κάνεις factory reset να κρατήσει την e-sim. Όσο ζεο μαθαίνει κανείς.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, alien2 said:

Τελικά έχει επιλογή όταν κάνεις factory reset να κρατήσει την e-sim. Όσο ζεο μαθαίνει κανείς.

Αυτό είναι πολύ σημαντικό φίλε!

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
1 hour ago, johnpapad24 said:

Μαλλον αυτο ειναι δυστυχως το τελευταιο καλο xperia συμφωνα με αναφορες...

 

Το επομενο θα ειναι σκετη απογοητευση

Ισα ίσα νομίζω το επόμενο θα είναι κορυφή 

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Γενικά, εδώ και καιρό απορώ με την εξέλιξη της σειράς Xperia, πραγματικά έχει χαθεί από προσώπου γης η εταιρεία, από κει που ήταν mainstream, αποφάσισε ότι απευθύνεται σε ένα συγκεκριμένο κοινό, πραγματικά αψυχολόγητη, βέβαια, προσπαθεί για κάτι διαφορετικό, δε συγκρίνεται με τον ανταγωνισμό, πιθανόν γι'αυτό υπάρχει αλλαγή πορείας στην πολιτική....

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, johnpapad24 said:

Οχι 4κ οθονη και ακριβως ιδια καμερα...

Απογοητευση αν ισχυει...

Αν κρατησει ιδιες καμερες οντως θα μεινει πισω. αν βαλει τις νεες που ελεγε, τοτε ισως ακολουθησει ανταγωνισμο, σε συνδυασμο με βελτιωση αναλογιας νομιζω θα αξιζει αρκει να μην χαλασει υλοποιηση και ποιοτητα, κατι που κατα καιρους εχει κανει.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...