Jump to content

Sony Xperia 1 V


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συγνώμη ρε παιδιά αλλά το πρόβλημα στις φωτογραφίες με το s23 ultra είναι για το αν είναι ψεύτικο το φεγγάρι ή όχι; Προερχόμενος από xperia να σας πω ότι οι φωτογραφίες του s23 ultra είναι φανταστικές με φοβερά χρώματα, όποιος τις βλέπει μένει με το στόμα ανοιχτό και λέει πω πω κατι φωτογραφίες, μόνο που δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα και με ότι βλέπει εκείνη τη στιγμή το ανθρώπινο μάτι...
Όποιος θέλει φωτογραφίες για social media το one click shot είναι ότι πρέπει για αυτόν, για όποιον θέλει ρεαλιστικές φωτογραφίες όμως, πρέπει να μπει μεσα στις ρυθμίσεις και να ψαχτεί λίγο, σε αντίθεση δηλαδή, με ότι γίνεται με τα xperia.
Για να μη μιλήσω για την ποιότητα του ήχου από τα ηχεία (με το ένα ηχείο να το έχει βάλει η samsung στην κάτω μεριά και όταν έχεις κάθετα ακουμπισμένο το κινητό πάνω σου, για να δεις κάτι, αλλοιώνεται ο ήχος) ή για τον fingerprint reader πού τον έχει βάλει κάτω από την οθόνη και μέχρι να ρθει το τελευταίο update, λίγες μέρες πριν, έβριζα θεούς και δαίμονες κάθε φορά που ήθελα να ξεκλειδώσω με αποτύπωμα το κινητό.
Και όλα αυτά τα συγκρίνω με το xperia II.
Αν ήξερα ότι η φωτεινότητα της οθόνης του xperia V είναι ίδια με αυτή του s23 ultra (που μπορώ και βλέπω με γυαλιά ηλίου κάτω από έντονο ήλιο) και ότι έχει ισάξια μπαταρία, πολύ ευχαρίστως θα άφηνα το s23 ultra και θα πήγαινα σε xperia V.
Το θέμα είναι ότι από reviews που έχω διαβάσει λένε ότι δεν είναι.
Επίσης στα μείον του xperia σε σχέση με το samsung είναι τα χρόνια υποστήριξης σε updates

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 141
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

την πηρα πισω, αλλα ο συγκεκριμενος το κανει για να προκαλεσει, εδω και χρονια. και αυτο φαινεται γιατι απαντησα σε σχολιο που ζητουσε τηλεφακο, και αν μη τι αλλο, ο τροπος του ηταν μονο για προκληση. Τελος παντων, δε με απασχολει κι ολας η αποψη ενος fanboy που εκανε διπλη κωλοτουμπα και τολουπ.. (toe loop..) σε σχεση με τα λεγομενα του αλλα κυριως με τον φανατισμο του τοσα χρονια.
Το καταλαβαίνεις ότι με τίς απαντήσεις σου εκτίθεται για το ποιός είναι Fanboy ?
Σε αφήνω εδώ και ώρα και γελάω με το πόσο τσιμπας.
Βγάλε φεγγάρια εσύ και άσε τα καλά κινητά να βγάζουν μέσα σε σπίτι με τηλέφωνο κινούμενα παιδιά! Μόνο τότε θα καταλάβεις τι πάει να πει τηλεφακός.
Μέχρι τότε καλή πανσέληνο και σε ευχαριστώ για τους χαρακτηρισμούς! :)

Στάλθηκε από το Pixel 7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αρχικα δεν εχω δοκιμασει να τραβήξω το φεγγάρι για να εχω αποψη ....Επισης δεν μπορω να ακουω αποψεις ανθρώπων που δεν εχουν την εκαστοτε συσκευη οταν εγω την εχω ....
ο φίλος guy δεν ειναι κακο παιδι αλλα φανατίζεται με οποια συσκευη εχει....περσι που ειχε Sony και ελεγα οτι καιει μου ελεγε οτι κανω λαθος....φετος πηγε σε pixel και ενω ολοι ειχαμε μεχρι τον Ιανουάριο χαμενες κλησεις αυτος τα έβλεπε ολα τέλεια....Νταξει τον καταλαβαινω το μονο που του εχω πει αρκετες φορες ειναι πως με τη μεθοδο αυτη παραπλανά καποιους αγοραστές και σκανε τα λεφτα τους παρασυρόμενοι απ τη γνωμη του που ειναι ξεκαθαρα λανθασμένη....
 
Τελοσπαντων κάθισα και έπαιξα σημερα με το video pro του Sony αν παίξεις στην υψηλότερη ανάλυση και fps πραγματικα τραβαει υπέροχα αρκει μετα να το παίξεις σε συσκευη που να αντέχει να το παιξει αλλιως κανει κοψίματα...
Θα το πω και παλι οποιος θελει συσκευη που να κάθεται υπέροχα στο χερι,να εχεις ποιοτητα,να ειναι ελαφρυ,να εχει πολυ καλο ηχο,υπεροχη επίπεδη οθονη αλλα και να ξεχωρίσει απ τις πιο τετριμμένες χωρις να τον απασχολεί το κοστος το παιρνει με κλειστα τα ματια....ωραιο εργαλειο ....
 
Αν θελει απόλυτη υποστηριξη καλυτερο οικοσύστημα ,point and shoot κορυφαια καμερα κλπ παει σε 23 ultra....
Η μπαταρια επι την ευκαιρια φαινεται κοντα στα επίπεδα 23 ultra....Πολυ καλη 
Αγορίνα μου για να σου φρεσκαρω την μνήμη δεν ήμουν ο μόνος, στο γράφανε αρκετοί μέχρι που στην πέσανε πολλοί αν θυμάσαι...

Στάλθηκε από το Pixel 7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πάντως σίγουρα το s23 ultra θα γίνει το καλύτερο καμεροκινητο σε περίπου 6 μήνες που θα πάρει τα updates που χρειάζεται για να στρώσει και η κάμερα.
Μέχρι τότε ο fan boy " moderator" έβγαλε την συζήτηση off topic όπως σε όλα τα topics των Xperia.
Έφυγα, φαγωθείτε μόνοι σας τώρα!
Δεκτοί και οι χαρακτηρισμοί, να μην τους σβήνεις, γιατί σε εκθέτουν άλλοι...

Στάλθηκε από το Pixel 7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, guy_fawkes said:

Το καταλαβαίνεις ότι με τίς απαντήσεις σου εκτίθεται για το ποιός είναι Fanboy ?
Σε αφήνω εδώ και ώρα και γελάω με το πόσο τσιμπας.
Βγάλε φεγγάρια εσύ και άσε τα καλά κινητά να βγάζουν μέσα σε σπίτι με τηλέφωνο κινούμενα παιδιά! Μόνο τότε θα καταλάβεις τι πάει να πει τηλεφακός.
Μέχρι τότε καλή πανσέληνο και σε ευχαριστώ για τους χαρακτηρισμούς! 🙂

Στάλθηκε από το Pixel 7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αγορίνα μου για να σου φρεσκαρω την μνήμη δεν ήμουν ο μόνος, στο γράφανε αρκετοί μέχρι που στην πέσανε πολλοί αν θυμάσαι...

Στάλθηκε από το Pixel 7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Πάντως σίγουρα το s23 ultra θα γίνει το καλύτερο καμεροκινητο σε περίπου 6 μήνες που θα πάρει τα updates που χρειάζεται για να στρώσει και η κάμερα.
Μέχρι τότε ο fan boy " moderator" έβγαλε την συζήτηση off topic όπως σε όλα τα topics των Xperia.
Έφυγα, φαγωθείτε μόνοι σας τώρα!
Δεκτοί και οι χαρακτηρισμοί, να μην τους σβήνεις, γιατί σε εκθέτουν άλλοι...

Στάλθηκε από το Pixel 7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Σε ολες τις χωρες που δεν πουλαει επισημως η Google ειναι γνωστο οτι υπαρχει προβλημα στις κλησεις και 3-4 ατομα εδω βαλθήκατε να λετε το αντιθετο.....βεβαια οταν σταμάτησε να υπαρχει το προβλημα αυτο σε χρηστες cosmote και εδωσε volte ξαφνικα ολοι ανακαλύψατε πως δε χάνονται κλησεις και οσοι ειναι με Vodafone ποτε θα το κανει και και Vodafone....Τελοσπαντων να σαι καλα 

Edited by eddiedimitris
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, guy_fawkes said:

Το καταλαβαίνεις ότι με τίς απαντήσεις σου εκτίθεται για το ποιός είναι Fanboy ?
Σε αφήνω εδώ και ώρα και γελάω με το πόσο τσιμπας.
Βγάλε φεγγάρια εσύ και άσε τα καλά κινητά να βγάζουν μέσα σε σπίτι με τηλέφωνο κινούμενα παιδιά! Μόνο τότε θα καταλάβεις τι πάει να πει τηλεφακός.
Μέχρι τότε καλή πανσέληνο και σε ευχαριστώ για τους χαρακτηρισμούς! 🙂

Στάλθηκε από το Pixel 7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αγορίνα μου για να σου φρεσκαρω την μνήμη δεν ήμουν ο μόνος, στο γράφανε αρκετοί μέχρι που στην πέσανε πολλοί αν θυμάσαι...

Στάλθηκε από το Pixel 7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Πάντως σίγουρα το s23 ultra θα γίνει το καλύτερο καμεροκινητο σε περίπου 6 μήνες που θα πάρει τα updates που χρειάζεται για να στρώσει και η κάμερα.
Μέχρι τότε ο fan boy " moderator" έβγαλε την συζήτηση off topic όπως σε όλα τα topics των Xperia.
Έφυγα, φαγωθείτε μόνοι σας τώρα!
Δεκτοί και οι χαρακτηρισμοί, να μην τους σβήνεις, γιατί σε εκθέτουν άλλοι...

Στάλθηκε από το Pixel 7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

εχεις δικιο. μες το σπιτι με Xperia βγαζεις κορυφαιες φωτο...γιαυτο στις αγγελιες υπαρχουν 2-3 κινητα καθε φορα που αλλαζουν χερια και τα εχουμε περασει ολοι. επειδη οταν τα δοκιμαζουμε βλεπουμε ποσο κορυφαια ειναι.

αστο φιλε, εχεις πει τρομερες ανακριβειες και υπερβολες. τα Xperia εχουν πλεονεκτηματα, ειμαι απο τους λιγους που ειχα ολα τα χπερια παλιοτερα αλλα ειτε μας αρεσει ειτε οχι εχει μεινει πισω σε πολλα

Οσο για τον ρεαλισμο των Samsung  Που αναφερει ο φιλος πιο πανω, μια χαρα ρεαλισμο εχει το Samsung σχεδον σε ολα τα ενδεχομενα. απλα καλο ειναι να μην τα κοιταζει στην οθονη του κινητου με ζωηρα χρωματα...δειτε και σε κανα pc Και καντε καμια συγκριση σε λιγο δυσκολες συνθηκες και πειτε μου ποιο κινητο ειναι ανωτερο.

Α! και να θυμισω οτι το ενα μπορει καμια φορα να εχει πιο ζωηρα (κυριως στο πρασινο) αλλα το αλλο ειναι εκτος συνηθως, ουτε χρωματα σωστα ουτε λεπτομερεια. Ελπιζω με το νεο μοντελο να κλεινει η ψαλιδα γιατι αγαπαμε σονυ και θελουμε να ειναι διπλα στους αλλους ισαξια. 

Edited by Nikos_Mpl

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Retourenschein ….
14 ημέρες δικαίωμα υπαναχώρησης … αυτό σημαίνει. Αν δεν σου αρέσει το επιστρέφεις κ παίρνεις τα χρήματα σου πίσω… το γνωστό doa εδώ σε εμάς …

Ας δει το παλικάρι (eddiedimitrisπου άλλαξε γνώμη για την αγορά του , αν είναι μέσα στην προθεσμία…

Edited by xabos
Link to comment
Share on other sites




Οσο για τον ρεαλισμο των Samsung  Που αναφερει ο φιλος πιο πανω, μια χαρα ρεαλισμο εχει το Samsung σχεδον σε ολα τα ενδεχομενα. απλα καλο ειναι να μην τα κοιταζει στην οθονη του κινητου με ζωηρα χρωματα...δειτε και σε κανα pc Και καντε καμια συγκριση σε λιγο δυσκολες συνθηκες και πειτε μου ποιο κινητο ειναι ανωτερο.
Α! και να θυμισω οτι το ενα μπορει καμια φορα να εχει πιο ζωηρα (κυριως στο πρασινο) αλλα το αλλο ειναι εκτος συνηθως, ουτε χρωματα σωστα ουτε λεπτομερεια. Ελπιζω με το νεο μοντελο να κλεινει η ψαλιδα γιατι αγαπαμε σονυ και θελουμε να ειναι διπλα στους αλλους ισαξια. 


Αρχηγέ σε οθόνη υπολογιστή τις βλέπω τις φωτογραφίες.
Γενικά καλά είναι να βλέπουμε αντικειμενικά κάποια πράγματα

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, AnDas said:


 

 


Αρχηγέ σε οθόνη υπολογιστή τις βλέπω τις φωτογραφίες.
Γενικά καλά είναι να βλέπουμε αντικειμενικά κάποια πράγματα

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

και βλεπεις οτι το sony ειναι καλυτερο? γιατι εγω μεχρι και το 5iv που ειχα, εχανα τρομερα σε λεπτομερεια ακομα και σε καλες συνθηκες, οσο για χρωματα ναι μεν δεν ηταν ζωηρα, αλλα ηταν λαθος, οι αποχρωσεις που επιανε αρα δεν ηταν ρεαλιστικες.  οποτε και αυτο μειονεκτημα ειναι, και ας μην τα εβγαζε κορεσμενα.

Edited by Nikos_Mpl

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

😄

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, xabos said:

Retourenschein ….
14 ημέρες δικαίωμα υπαναχώρησης … αυτό σημαίνει. Αν δεν σου αρέσει το επιστρέφεις κ παίρνεις τα χρήματα σου πίσω… το γνωστό doa εδώ σε εμάς …

Ας δει το παλικάρι (eddiedimitrisπου άλλαξε γνώμη για την αγορά του , αν είναι μέσα στην προθεσμία…

Το doa σημαίνει dead on arrival και γίνεται άμεσα αντικατάσταση σε περίπτωση ελαττώματος  / προβλήματος.
Το δικαίωμα υπαναχώρησης νομίζω ισχύει στην περίπτωση που δεν έχει ανοιχτεί η συσκευασία εκτός αν ο πωλητής έχει διαφορετικούς πιο - πιο ελαστικούς όρους (πχ Amazon). Δεν είμαι σίγουρος σε αυτό αλλά νομίζω ότι αυτό ισχύει και αυτό βγάζει λογική.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ανοιχτεί η συσκευασία …

πως θα διαπιστώσεις αν η συσκευή που πήρες σε καλύπτει σύμφωνα με τις ανάγκες σου , κ θα κανείς υπαναχώρηση ..

Link to comment
Share on other sites

Στο αμαζον το γυρνάς χωρίς πολλά πολλά.σε ελληνικο κατάστημα πάλι μπορείς να το γυρίσεις απλά θα ταλαιπωρηθείς λίγο και πάντα πρέπει να μιλήσεις με κεντρικα όχι το τι θα σου λέει ο κάθε υπάλληλος ότι δεν γίνεται επειδή το ανοίξεις και τέτοια 

Edited by zafitolis
Link to comment
Share on other sites

Στο εξωτερικό ανοίγεις, βλέπεις, χρησιμοποιείς την συσκευή και αν δεν σε καλύπτει, την στέλνεις πίσω με πλήρη επιστροφή χρημάτων συνήθως. Νόμος ΕΕ. Αμαζον ισχύει για 1 μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα το κινητό τη Παρασκευή και το ίδιο απόγευμα έφυγα για τζουμέρκα 2 μέρες και δούλεψα αρκετά το κινητό στο auto για τις φωτογραφίες γιατί είχα και τη κάμερα μαζί. Οι φωτογραφίες για τα δικά μου δεδομένα είναι μια χαρά και τα χρώματα ωραία.Σα πρώτες εντυπώσεις βέβαια.Τα ηχεία του για μένα είναι ότι καλύτερο στην αγορά αυτή τη στιγμή.Με την οθόνη και τη φωτεινότητα δεν μπορώ να πω ότι με ζόρισε και η μπαταρία του αντέχει τη μία μέρα πολύ άνετα! Θα φανεί και στη πορεία βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

Μπηκε χτες στη συλλογη και το Xperia 1 V σε μαυρο.
Μυριζει ποιοτητα απο μακρια. Πλατη σαγρε και πλαϊνά με γραμμες = ο,τι καλυτερο υπαρχει στην πιατσα.
Ηχεια πολυ καλα, βελτιωμενα σε σχεση με το παρελθον.
Ρολλαρισμα αριστο μεχρι τωρα.
Καμερα εμφανως βελτιωμενη στο auto.
Δυστυχως ζεσταινεται πανευκολα και πολυ.
Εχω βαλει και το τελευταιο Update.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και το δικό μου χθες. Χακι. Όπως έχουν πει και άλλοι, η ποιότητα κατασκευής είναι απίστευτη.

Λόγω φόρτου εργασίας δεν έχω προλάβει να το "παίξω" όπως θέλω με εφαρμογές κάμερα κτλ καθώς σε κάθε τηλέφωνο περνάω από την αρχή τις εφαρμογές και δεν κάνω cloning, το βλέπω και σαν ευκαιρία να κάνω ξεκαθάρισμα.

Μου φαίνεται περίεργη η αναλογία της οθόνης. Όπως επίσης ο αισθητήρας του αποτυπώματος στο πλάι. Πολλές φορές πατάω το κουμπί του ήχου αντί το on/off. Αν το πιάσω με δάχτυλο που έχω περάσει αποτύπωμα ξεκλειδώνει, αν όμως δεν βρει αποτύπωμα το βλέπει σαν αποτυχημένη προσπάθεια. Ούτε θετικό ούτε αρνητικό. Θεωρώ σε κάνα μήνα να τα έχω συνηθίσει όλα αυτά. Εύκολα το κρατάς με το ένα χέρι κάτι που είναι σημαντικό για εμένα.

Συμφωνώ με όσους λέγανε στα πρώτα reviews ότι χάνεσαι στις ρυθμίσεις της κάμερας και πως γενικά σαν συσκευή έχει έναν προσανατολισμό προς τους πιο εξειδικευμένους χρήστες. Θα έπρεπε να το είχαν κρατήσει πιο απλό και αν ήθελες να ανοίγεις ρυθμίσεις να πειράξεις ότι θες.

Η συγκεκριμένη έκδοση android δε μου αρέσει καθόλου σαν UI. Αλλά αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό αλλά θα μπορούσαν να το είχαν δουλέψει παραπάνω.

Πάμε όμως στο αρνητικό που το καταλαβαίνεις σχεδόν αμέσως. Ζεματάει ρε παιδιά. Δεν έχω ξαναπιάσει συσκευή που να ζεσταίνεται τόσο. Το περίεργο είναι πως ζεματάει όχι μόνο η πλάτη όπως κλασικά συμβαίνει με όλα σχεδόν τα android άλλα πολύ άλλα λίγο, και λέω android γιατί τα iphone δε καταλαβαίνουν τίποτα, αλλά ζεματάει και στα πλάγια. Συγκεκριμένα το φόρτιζα το βράδυ και ταυτόχρονα χάζευα τις ρυθμίσεις και το μενού. Το άφησα στην άκρη γιατί νόμιζα θα κάνει κτάου. Δηλαδή, σε μέρα με σχετική ζέστη, δε μιλάω για καύσωνα, είσαι ταξίδι που σημαίνει πως έχεις ανοικτά τα πάντα, δεδομένα τοποθεσίες χάρτες bluetooth κτλ, τραβάς φωτογραφίες κάνα βίντεο, τι θα γίνει; Δε γίνεται να μην το ξέρουν και να το άφησαν έτσι.

Τέλος, δεν είχα καταλάβει ότι αν θες δεύτερη sim πας αναγκαστικά σε esim και έχω πρόβλημα με τη Nova μιας και δεν είδα να δίνει, μόνο η cosmote και η vodafone.

Edited by alien2
Link to comment
Share on other sites

 

καλορίζικες οι συσκευες παιδιά

 

περιεργο αυτό με τη θερμοκρασία ειδικά με snap2, ισως βελτιωθεί με κάποιο update

 

Εδώ που τα λέμε το μεγαλύτερο ενδιαφέρον πέφτει στην κάμερα και στα applications επεξεργασίας που έχει δώσει η sony

Όποτε μπορέσετε ανεβάστε ενα δυο φωτογραφικά δείγματα με ήλιο και με νυχτερινές να πάρουμε ιδέα τι κάνει  (έστω και στο auto)

 

πριν NOKIA E72, ΝΟΚΙΑ Ν8, LUMIA 1020, Samsung Galaxy S7, S10+ ceramic, τώρα S23 ULTRA

Link to comment
Share on other sites

Εχω όλο το Σαββατοκύριακο μπροστά μου για αντιπαράθεση με τα …pixel /14 pro. 

Εδω θα πρέπει να πω ότι …

το pixel όταν βγήκε τον Οκτώβριο η λήψη πορτρέτο (σύγκριση  με iPhone) ήταν τραγική  

Τα πρόσωπα ήταν μέ πολύ λεπτομέρειες κ δεν κολάκευαν καθόλου …

 

Σήμερα έχει βελτιωθεί πάρα πολύ , σε σημείο που κάποιες φορές βγάζει καλύτερες φωτογραφίες κ κάποιες όχι…

Τωρα θα σταθώ σε μια λεπτομέρεια που είδα στο YouTube… είχε μια λήψη με basic , μετά μια manual κ μια τρίτη με s23 ultra.

Στην λήψη manual ήταν πάντα το καλύτερο αποτέλεσμα ..από τις 3 ..

Θα πρέπει επίσης να πω ότι από τα τρία τηλ που εχω συνολικά … θαυμάζω την τιμολογιακή πολιτική που ακολουθεί η Google…μου έδωσα με συνολικά 790 € ένα τηλέφωνο κ ένα ρολόι. 
ειναι σχεδόν τα μισά χρήματα από τους άλλους δυο …

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι. Το θέμα με τη θερμοκρασία είναι τραγικό. Σε σημείο να σε ενοχλεί και να αφήνεις τη συσκευή. Επειδή ακόμα το έχω χωρίς sim άρα χωρίς δεδομενα κτλ, τρομάζω τι θα γίνει όταν θα μπει στο παιχνίδι και η sim. Κάτι μου λέει ότι θα το γυρίσω πίσω. Τραγικό πραγματικά για συσκευή που κάνει 1450€.

Link to comment
Share on other sites

Στο αρχικό setup με την εγκατάσταση να παίρνει 2-3 ώρες … ανέβασε (αναμενόμενο θα έλεγα ) λίγο την θερμοκρασία του … 

λίγο ….+10 βαθμούς .. την επόμενη μέρα όλα ήταν σε φυσιολογικές συνθήκες. Το μόντεμ ανταποκρίνεται τέλεια κ οι κλήσεις με την COSMOTE είναι με vowifi/volte. 

Υπάρχει η ψευδαίσθηση ότι είναι μικρότερο … το κινητό. 

Μένει να δούμε τα δυο πιο σημαντικά σημεία .. …απόδοση μπαταρίας κ κάμερας…
 

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα θα σταθούμε στα λίγα αρνητικά στοιχεία που διαπίστωσα τις πρώτες μέρες….

Η συσκευή μου κόλλησε μια δυο φορές σε εφαρμογές (όπως Facebook)… κ αναγκάστηκα  να κάνω επανεκκίνηση .. μικρό το κακό , αλλά κάτι τέτοιο δεν το έχω δει ακόμα στο iPhone.

Συνολικά.. η απόδοση της οθόνης είναι χαμηλότερη από τα pixel/iPhone .

το ίδιο κ η κάμερα … δεν υπάρχει η απλότητα κ αμεσότητα σε κάθε λήψη που επιχειρείς κ το αποτέλεσμα … είναι λίγο πιο άτονο …. του λείπει το dynamic hdr που κάνουν με καλύτερη επεξεργασία  οι άλλες δυο εταιρίες  

Εδω τώρα βελτιώνεται κάπως η κατάσταση με manual ρυθμίσεις στο iso κ af….

Η μεγαλύτερη διαφορά είναι με το iPhone , λόγο τις διπλάσιας απόδοσης του πάνελ του iPhone… 

σην αρχή νόμιζα ότι δεν δουλεύει σωστά το auto brightness.. 

Η κάμερα για να αποδώσει το max πρέπει να επεξεργαστείς την σκηνή κανένα δεκάλεπτο … κ αν σε πιέζει ο χρόνος , δεν θα πάρεις το αποτέλεσμα που θέλεις..

Το ξέρω ότι είναι νωρίς κ δεν πρέπει να βιαστούνε να κρίνουμε … έτσι όπως είναι τα πράγματα σήμερα … η συσκευή δεν δικαιολογεί τα περισσότερα χρήματα που ζητάει από τα αλλά δυο τηλέφωνα …

 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, xabos said:

Σήμερα θα σταθούμε στα λίγα αρνητικά στοιχεία που διαπίστωσα τις πρώτες μέρες….

Η συσκευή μου κόλλησε μια δυο φορές σε εφαρμογές (όπως Facebook)… κ αναγκάστηκα  να κάνω επανεκκίνηση .. μικρό το κακό , αλλά κάτι τέτοιο δεν το έχω δει ακόμα στο iPhone.

Συνολικά.. η απόδοση της οθόνης είναι χαμηλότερη από τα pixel/iPhone .

το ίδιο κ η κάμερα … δεν υπάρχει η απλότητα κ αμεσότητα σε κάθε λήψη που επιχειρείς κ το αποτέλεσμα … είναι λίγο πιο άτονο …. του λείπει το dynamic hdr που κάνουν με καλύτερη επεξεργασία  οι άλλες δυο εταιρίες  

Εδω τώρα βελτιώνεται κάπως η κατάσταση με manual ρυθμίσεις στο iso κ af….

Η μεγαλύτερη διαφορά είναι με το iPhone , λόγο τις διπλάσιας απόδοσης του πάνελ του iPhone… 

σην αρχή νόμιζα ότι δεν δουλεύει σωστά το auto brightness.. 

Η κάμερα για να αποδώσει το max πρέπει να επεξεργαστείς την σκηνή κανένα δεκάλεπτο … κ αν σε πιέζει ο χρόνος , δεν θα πάρεις το αποτέλεσμα που θέλεις..

Το ξέρω ότι είναι νωρίς κ δεν πρέπει να βιαστούνε να κρίνουμε … έτσι όπως είναι τα πράγματα σήμερα … η συσκευή δεν δικαιολογεί τα περισσότερα χρήματα που ζητάει από τα αλλά δυο τηλέφωνα …

 

Με το θέμα της υπερθερμανσης τι κάνεις; Χθες δοκίμασα να τραβήξω βίντεο. Επίτηδες ήμουν μέσα στο σπίτι και το βίντεο ήταν σχεδόν στατικο 4Κ 60. Στο λεπτό άρχισε να ανεβάζει θερμοκρασία. Μόνο σε μένα συμβαίνει;

Όσον αφορά την οθόνη, με το να είναι στενή είναι πιο στενό και το πληκτρολόγιο και δε βολεύει καθόλου ειδικά όσους έχουν μεγάλα δάχτυλα. Δε ξέρω αλλά ήδη έχω μετανιώσει για την αγορά του. Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να το επιστρέψω και αυτό γιατί δε θα έχει καμία μα καμία μεταπωλητικη αξία.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει να ανεβάζει ….ελάχιστη όμως … θερμοκρασία , με λίγο σερφάρισμα στον chrome.. Το pixel έχει την ίδια ακριβώς συμπεριφορά  

Μετά όμως , από λίγο επανέρχεται σε φυσιολογικές θερμοκρασίες.  Αυτό είναι κάτι που μπορεί να λυθεί στο μέλλον … έτσι πιστεύω. 
Έχω  σκοπό να το κρατήσω , πιστεύω είναι νωρίς για να το καταδικάσουμε … το hardware είναι κορυφαίο , αλλά του λείπει ο προγραμματισμός κ λίγη πίστωση χρόνου…

Να … παρατηρήσω επίσης , ότι το spigen screen protector αφήνει αρκετό περιθώριο περιμετρικά κ φαίνεται απαίσιο..

Θα ήθελα εδώ κάποιες δικές σας προτάσεις για προϊόντα καλύτερης ποιότητας , αξιολογήσεις από ξένα sites. 

Edited by xabos
Link to comment
Share on other sites

Είναι κρίμα πάντως που πρακτικά οι εντυπώσεις  και τα προβλήματα παραμένουν ίδια ανά τις γενιές μοντέλων. Κορυφαίο hardware, μέτριο λογισμικό και κάμερα που θέλει πολύ ενασχόληση για καλό αποτέλεσμα, ενώ στα γρήγορα βγάζει υποδεέστερες φωτογραφίες έναντι φθηνότερων ναυαρχίδων. 

Link to comment
Share on other sites

Σαν κάτοχος του iv από day one, προσωπικά θα έδινα πίστωση χρόνου στην εταιρεία.Η θερμική συμπεριφορά του ήταν τόσο απαράδεκτη που έριχνε διαρκως τα hz  της οθόνης,ενώ το να τραβήξεις 4κ βίντεο ήταν απελπισία.Ενα μήνα μετά( και τρία updates) ,η συσκευή δούλευε όπως θα έπρεπε να δουλεύει όταν κυκλοφόρησε.Μπορουσα πχ στις διακοπές του Αυγούστου να τραβάω βίντεο 4κ διάρκειας 7-8 λεπτών μέχρι να κλείσει το κινητό από την άνοδο της θερμοκρασίας.

 

Στα της φωτογραφίας,είμαι χρήστης εδώ και χρόνια Sony alpha mirrorless και συνήθως οι φωτογραφίες που τραβάω είναι σε manual.Προφανώς δεν αντιπροσωπεύω το μέσο χρήστη.Εαν  προτεραιότητα είναι το point and shoot πάτε καλύτερα σε Samsung.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...