Jump to content

Samsung Galaxy S23 Ultra


Vlasismiriagos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

On 16/11/2023 at 10:50 ΠΜ, Panos_Znts said:

Δεν μπορεί να συνδεθεί με την IP...Γράφει συνεχώς failed to connect

Πήγαινε στο ρολόι σου και στις ρυθμίσεις (γρανάζι) > επιλογές προγραμματιστή > Εντοπισμός σφαλμάτων ADB (ανοιξέτο) > μετά πήγαινε στο Ασύρματος εντοπισμός σφαλμάτων (πιό κάτω) και άνοιξέ το για να συνδεθείς πάτατο κανα δυο τρεις φορές και θα γίνει αυτόματα > μετά κάνε Σύζευξη νέας συσκευής εκεί που είσαι δηλ. στον Ασύρματο εντοπισμό σφαλμάτων και μετά κάνε pair στην εφαρμογή που σου έδωσα. Έχεις κατεβασμένα τα apk στο κινητό σου τα βρίσκεις με το + και τα εγκαθιστάς στο ρολόι σου εύκολα.... έτσι παιρνάς, εκτός των άλλων και το F@cer premium σπ@σμένο και στο τηλ και στο κινητό με δυο διαφορετικές εφαρμογούλες....για να αλλάζεις (ανάλογα με την όρεξή σου) τα faces στο ρολόι σου! Μ' αυτόν τον τρόπο παίζεις μπαλίτσα στο καταπληκτικό ρολόι μας....

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, HSP said:

Καλημερα. 

Οσο αφορα βαση στηριξης αυτοκινητου  τι έχετε να προτεινετε??  Προτειμω κατι που μπαίνει στις γριλιες του air-condition (αν μπορει να σταθεί εκει, γιατι κ το βαρος ειναι αρκετο). 

Εχω καινούργιο αυτοκίνητο κ σιγουρα χρειαζομαι κατι σταθερο που δεν θα νου μου κατεβάσει (σπασει) τις γριλιες κατω. 

Εγώ δοκιμάζω από προχτές την παρακάτω βάση που έχει ασύρματη φόρτιση και είναι επίσημη της samsung. Είναι λίγο ακριβή αλλά είπα να δοκιμάσω της εταιρείας να δω τι λεει. Προς το παρών έχω μείνει ευχαριστημένος το μόνο ότι είναι λίγο ακριβή. 

 

https://www.skroutz.gr/s/33164233/Samsung-Vasi-Kinitou-Aytokinitou-CNT-me-Rythmizomena-Agistra-kai-Asyrmati-Fortisi-GP-PLU021SAABW.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. 
Οσο αφορα βαση στηριξης αυτοκινητου  τι έχετε να προτεινετε??  Προτειμω κατι που μπαίνει στις γριλιες του air-condition (αν μπορει να σταθεί εκει, γιατι κ το βαρος ειναι αρκετο). 
Εχω καινούργιο αυτοκίνητο κ σιγουρα χρειαζομαι κατι σταθερο που δεν θα νου μου κατεβάσει (σπασει) τις γριλιες κατω. 

Απλή και φτηνή. Καλη αλλα το πιάσιμο στις γρύλλθες ζορίζει λίγο και την έχω εφεδρικη.
https://www.skroutz.gr/s/26672391/Ugreen-Vasi-Kinitou-Aytokinitou-Air-Vent-Mount-Phone-Holder-Gray-me-Rythmizomena-Agistra-30283.html
 
Για βασική έχω την αντίστοιχη sentio από το ΠΛΑΙΣΙΟ. Ακόμη καλύτερη για αυτού του είδους holders. Πιάσιμο στις γρύλλιες χωρίς ιδιαίτερο ζόρισμα

Τελευταία ψήνομαι όμως για κάτι που να τοποθετώ το κινητό και να μη χρειάζεται να χρησιμοποιήσω και τα 2 χέρια. Κάτι σαν αυτές... Δείχνουν ελαφριές. Δεν έχουν βέβαια το μηχανισμό για να δίνεις ελαφρά κλίση στο τηλέφωνο, αλλά δεν ξέρω πόσο εύκολα μπορεί να χαλάσει αυτό λόγω βάρους.
https://www.skroutz.gr/s/18995271/Ugreen-Vasi-Kinitou-Aytokinitou-40907-Asimi-me-Rythmizomena-Agistra.html
https://www.skroutz.gr/s/24174332/Ugreen-Vasi-Kinitou-Aytokinitou-Vent-Mobile-Holder-Universal-me-Rythmizomena-Agistra-50564.html
 
(παρεμπιπτόντως δεν είμαι αντιπρόσωπος της συγκεκριμένης μάρκας...  )
 


ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Απλή και φτηνή. Αυτή έχω και είναι άψογη
https://www.skroutz.gr/s/26672391/Ugreen-Vasi-Kinitou-Aytokinitou-Air-Vent-Mount-Phone-Holder-Gray-me-Rythmizomena-Agistra-30283.html
 
Τελευταία ψήνομαι όμως για κάτι που να τοποθετώ το κινητό και να μη χρειάζεται να χρησιμοποιήσω και τα 2 χέρια. Κάτι σαν αυτές... Δείχνουν ελαφριές. Δεν έχουν βέβαια το μηχανισμό για να δίνεις ελαφρά κλίση στο τηλέφωνο, αλλά δεν ξέρω πόσο εύκολα μπορεί να χαλάσει αυτό λόγω βάρους.
https://www.skroutz.gr/s/18995271/Ugreen-Vasi-Kinitou-Aytokinitou-40907-Asimi-me-Rythmizomena-Agistra.html
https://www.skroutz.gr/s/24174332/Ugreen-Vasi-Kinitou-Aytokinitou-Vent-Mobile-Holder-Universal-me-Rythmizomena-Agistra-50564.html
 
(παρεμπιπτόντως δεν είμαι αντιπρόσωπος της συγκεκριμένης μάρκας...  )
 
Προσωπικά φοβάμαι να χρησιμοποιήσω στους αεραγωγούς βάσεις σε τόσο μεγάλες, σε βάρος και όγκο, συσκευές.

Εδώ και χρόνια έχω καταλήξει και χρησιμοποιώ βάση που μπαίνει στην υποδοχή cd. Εννοείται πως είναι κουραστικό για κάποιον που χρησιμοποιεί συνέχεια cd, άρα είναι μια πολύ καλή λύση για τους υπόλοιπους.
Και λέω καλή λύση γιατί καταρχήν είναι πολύ σταθερή, είναι στο ιδανικό σημείο χωρίς να "κρύβει" ορατότητα από το παρμπρίζ και δροσίζεται το καλοκαίρι από τους αεραγωγούς που συνήθως είναι στη πλάτη της συσκευής.

Αυτή είναι καθαρά η προσωπική μου άποψη.

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

 

On 17/11/2023 at 3:51 ΠΜ, HSP said:

Καλημερα. 

Οσο αφορα βαση στηριξης αυτοκινητου  τι έχετε να προτεινετε??  Προτειμω κατι που μπαίνει στις γριλιες του air-condition (αν μπορει να σταθεί εκει, γιατι κ το βαρος ειναι αρκετο). 

Εχω καινούργιο αυτοκίνητο κ σιγουρα χρειαζομαι κατι σταθερο που δεν θα νου μου κατεβάσει (σπασει) τις γριλιες κατω. 

πηρα απο αμαζον μια βαση η ποιοα και μπαινει στους αεραγωγους και με βεντουζα στο πρμπριζ η στο ταμπλο

δεν θα την βαλω στος αεραγωγους διοτι με το βαρος φοβαμαι μην σπασει τιποτα .

ειχε 4.5 αν θυμαμαι σχετικα σε μεσο ορο .κανενα 15 αρι ειχα δωσει.

τωρα εχει εκπτωση 47% και εχει 8,5 ευρω.!

https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B09TB8FVRW/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

Edited by gsa1967
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα από μένα. Από την στιγμή που έκανα αναβάθμιση έχω θέμα με το μεσετζερ. Το εγκατέστησα από την αρχή αλλά έχει θέματα. Τα ηχητικά μηνύματα πολλές φορές δεν ακούγονται και πρέπει να ξανανοίξω την εφαρμογή για να στρώσει. Έχει αναφερθεί και σε άλλους το ίδιο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Ναι με την αναβάθμιση στο Ui 6.0  όμως έχει στρώσει πια... κάνε ένα wipe cache partition... λογικά θα σου διορθωθεί.

Επίσης για όσους το ψάχνουν και θέλουν το κάτι παραπάνω στο κομμάτι της φωτογραφίας, πολύ έξυπνη επιλογή η λειτουργία του ND filter ειδικά για ημερήσια παγώματα εικόνας σε νερά κλπ

https://techblog.gr/software/samsung-expert-raw-efarmogi-enimerothike-ti-leitoyrgia-filtroy-nd/?amp

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

On 17/11/2023 at 2:23 ΜΜ, Andreaszel said:

Ποιο από τα δύο μετράει σωστά?

Οπως έχει αναφερθεί πολλές φορές εδώ και χρόνια, δεν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα όπως τα παραπάνω που να μετράει 100% σωστά την υγεία της κάθε μπαταρίας(ούτε σε Iphone μεριά).

Οποιος θέλει να δει την πραγματική υγεία της μπαταρίας, πρέπει να πάει την συσκευή σε εργαστήρι, να γίνουν οι ανάλογες μετρήσεις με σωστά εργαλεία/όργανα.

Link to comment
Share on other sites

Καλά ενάμιση μήνα έλειψα, πήγα σε ios, γύρισα και βρήκα το good lock.... Επιτελους

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Fulgore1 said:

Οπως έχει αναφερθεί πολλές φορές εδώ και χρόνια, δεν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα όπως τα παραπάνω που να μετράει 100% σωστά την υγεία της κάθε μπαταρίας(ούτε σε Iphone μεριά).

Οποιος θέλει να δει την πραγματική υγεία της μπαταρίας, πρέπει να πάει την συσκευή σε εργαστήρι, να γίνουν οι ανάλογες μετρήσεις με σωστά εργαλεία/όργανα.

Δε ρωτάω για την υγεία της μπαταρίας αλλά για της μετρήσεις των εφαρμογών. Έχουν διαφορά στο sot της οθόνης 

Screenshot_20231118_111334_GSam Battery Monitor.jpg

Screenshot_20231118_111341_BatteryOne.jpg

Link to comment
Share on other sites

σημερα βρηκα χρονο και αποφασισα να ενεργοποιησω την συσκευη και να κανω εγκατασταση απο την αρχη.στο θεμα μας..υπαρχει κατι εξτρα εφαρμογη καμερας που πρεπει να κατεβαω απο galaxy store.

στα ++ οτι το μεγεθος εμενα δεν με τρομαζει.το περιμενα μεγαλυτερο..ακομα και στο κρατημα απο iphone 14 pro max θεωρω καλυτερο στο χερι.εχω βαλει spigen ultra thin για τις πρωτες μερες και παλι καθετε καλα στο χερι.

επισης κατεβαζω ενημερωση την 14 , μεγεθος 4gb .1ο μεγαλο update  απο την ενεργοποιηση της συσκευης

Edited by ktikti

my old profile -----> RAVER

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα 

Διαβάζοντας αρκετές από τις σελίδες του συγκεκριμένου θέματος επειδή αντιμετωπίζω πρόβλημα με το wifi calling είπα να δοκιμάσω να αλλάξω firmware. 

Οι απορίες μου 

Αν κατάλαβα καλά χρησιμοποιώ το πρόγραμμα Frija για να το κάνω. Επίσης να βάλω την THL που διαβάζω εδώ θα μου λύσει το θέμα?? Αυτή τη στιγμή το λογισμικό που έχω μετά το S918B ακολουθεί το XXU. Δεν έχω βρει τι χώρας είναι. Στον παροχέα υπηρεσιών έχει τα ακόλουθα EUX/-/EUX/EUX.

Το περίεργο είναι πως κάποτε το WIFI Calling δούλευε με το λογισμικό που έχω. Κάποια στιγμή με τα update μάλλον σταμάτησε να λειτουργεί. Ούτε εικονίδιο Ούτε τίποτα. Ενώ το έχω ενεργοποιημένο.

Κάθε βοήθεια πολύτιμη 

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα 
Διαβάζοντας αρκετές από τις σελίδες του συγκεκριμένου θέματος επειδή αντιμετωπίζω πρόβλημα με το wifi calling είπα να δοκιμάσω να αλλάξω firmware. 
Οι απορίες μου 
Αν κατάλαβα καλά χρησιμοποιώ το πρόγραμμα Frija για να το κάνω. Επίσης να βάλω την THL που διαβάζω εδώ θα μου λύσει το θέμα?? Αυτή τη στιγμή το λογισμικό που έχω μετά το S918B ακολουθεί το XXU. Δεν έχω βρει τι χώρας είναι. Στον παροχέα υπηρεσιών έχει τα ακόλουθα EUX/-/EUX/EUX.
Το περίεργο είναι πως κάποτε το WIFI Calling δούλευε με το λογισμικό που έχω. Κάποια στιγμή με τα update μάλλον σταμάτησε να λειτουργεί. Ούτε εικονίδιο Ούτε τίποτα. Ενώ το έχω ενεργοποιημένο.
Κάθε βοήθεια πολύτιμη 
Ευχαριστώ 
Νομίζω πρέπει να βάλεις OXM

Sent from my SM-S918B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, konakis said:

Ναι με την αναβάθμιση στο Ui 6.0  όμως έχει στρώσει πια... κάνε ένα wipe cache partition... λογικά θα σου διορθωθεί.

Επίσης για όσους το ψάχνουν και θέλουν το κάτι παραπάνω στο κομμάτι της φωτογραφίας, πολύ έξυπνη επιλογή η λειτουργία του ND filter ειδικά για ημερήσια παγώματα εικόνας σε νερά κλπ

https://techblog.gr/software/samsung-expert-raw-efarmogi-enimerothike-ti-leitoyrgia-filtroy-nd/?amp

Πολύ καλό νέο. Αφουγκράστηκαν και ακολούθησαν την apple. Δεν το πρόλαβα και έδωσα ήδη ένα 30άρι για αγορά φίλτρου ND1000, ενώ είχα δώσει και παλιότερα για adaptive ND 2-400.

Τα χαμηλότερα stops (μέχρι 400) βοηθάνε κυρίως στο video, αλλά σε κάθε περίπτωση, η διαβάθμιση είναι super χρήσιμη καθώς το 1000άρι είναι μερικές φορές υπερβολικό.

Μεγάλο μπράβο στη Sammy !!!!!!!!!!!!!!!

(έχω και τhν GoPro και το S20FE για τα φίλτρα. Δε θα πάνε χαμένα.... 😃 )

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα και γω πρίν λίγες μέρες ερχόμενος απο note 10+ 

Συνολικά δεν είναι τεράστια η διαφορά, αλλά φυσικά σε κάποια σημεία είναι παραπάνω απο εμφανής, οθόνη/κάμερες σίγουρα!

20 ώρες πριν, konakis said:

Επίσης για όσους το ψάχνουν και θέλουν το κάτι παραπάνω στο κομμάτι της φωτογραφίας, πολύ έξυπνη επιλογή η λειτουργία του ND filter ειδικά για ημερήσια παγώματα εικόνας σε νερά κλπ

https://techblog.gr/software/samsung-expert-raw-efarmogi-enimerothike-ti-leitoyrgia-filtroy-nd/?amp

Πραγματικά θέλω να δω τι κάνει στα 10 στοπ ND! Σε dslr που χρησιμοποιώ, συνήθως ο θόρυβος είναι το μεγαλύτερο θέμα (κυρίως σε crop αισθητήρες)

Έχει κανείς να προτείνει κάποιο mount για τρίποδο που να έχει χρησιμοποιήσει και να το κρατάει σωστά;

Γιατί υπάρχουν 2 τρίποδα με ballheads...

Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE /Corsair RM850x/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250GB/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech MX Master 3/Dell UP2716+SE2419/

MyFlickr

Link to comment
Share on other sites

Στην επεξεργασία βίντεο αν θυμάμαι καλά είχε την επιλογή να ρυθμίσεις την ταχύτητα playback . Πλέον δεν το βρίσκω, το αφαίρεσαν ή έχει θέμα ο δικός μου video editor ?

Link to comment
Share on other sites

On 17/11/2023 at 2:29 ΜΜ, Tips2022 said:

Πήγαινε στο ρολόι σου και στις ρυθμίσεις (γρανάζι) > επιλογές προγραμματιστή > Εντοπισμός σφαλμάτων ADB (ανοιξέτο) > μετά πήγαινε στο Ασύρματος εντοπισμός σφαλμάτων (πιό κάτω) και άνοιξέ το για να συνδεθείς πάτατο κανα δυο τρεις φορές και θα γίνει αυτόματα > μετά κάνε Σύζευξη νέας συσκευής εκεί που είσαι δηλ. στον Ασύρματο εντοπισμό σφαλμάτων και μετά κάνε pair στην εφαρμογή που σου έδωσα. Έχεις κατεβασμένα τα apk στο κινητό σου τα βρίσκεις με το + και τα εγκαθιστάς στο ρολόι σου εύκολα.... έτσι παιρνάς, εκτός των άλλων και το F@cer premium σπ@σμένο και στο τηλ και στο κινητό με δυο διαφορετικές εφαρμογούλες....για να αλλάζεις (ανάλογα με την όρεξή σου) τα faces στο ρολόι σου! Μ' αυτόν τον τρόπο παίζεις μπαλίτσα στο καταπληκτικό ρολόι μας....

Καλημέρα! Ευχαριστώ για τις οδηγίες! το απόγευμα που θα έχω λίγο χρόνο θα το δουλέψω! Και πάλι ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας .

Ερχόμενος ξανά εδώ είπα να αξιοποιήσω το google photos. 

Έχω λοιπόν όλα τα άλμπουμ που είχα στην προηγούμενη συσκευή μου και τα βλέπω στην εφαρμογή αλλά θέλω να ξέρω πως γίνεται να κατέβουν τοπικά στην συσκευή όλα. Είναι περίπου 30 γιγα.  Δεν βρήκα πουθενά τέτοια επιλογή στις ρυθμίσεις πάρα μόνο για το αντίθετο.

Καταρχήν υποθέτω πως είναι δυνατόν σωστά? 

Live now , stop thinking yesterday and tomorow...

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, stiflerakos said:

Καλημέρα σας .

Ερχόμενος ξανά εδώ είπα να αξιοποιήσω το google photos. 

Έχω λοιπόν όλα τα άλμπουμ που είχα στην προηγούμενη συσκευή μου και τα βλέπω στην εφαρμογή αλλά θέλω να ξέρω πως γίνεται να κατέβουν τοπικά στην συσκευή όλα. Είναι περίπου 30 γιγα.  Δεν βρήκα πουθενά τέτοια επιλογή στις ρυθμίσεις πάρα μόνο για το αντίθετο.

Καταρχήν υποθέτω πως είναι δυνατόν σωστά? 

Δεν υπάρχει τρόπος στο κινητό.
Μέσω PC και μεταφορά στο κινητό (στο folder DCIM ή/και σε άλλα folders ανάλογα με το πώς θέλεις εσύ να είναι οργανωμένο το Photo gallery σου).

https://support.google.com/accounts/answer/3024190?sjid=12030640259436483628-EU

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...