Jump to content

CU Liquid


blizard
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

9 minutes ago, thanos678 said:

Αν μπω liquid και μετα απο καποιες μερες βγω χωρις να παρω το δωρεαν μηνα, μπορω να τον παρω την επομενη φορα που θα μπω?  Αν θυμαμαι καλα απο οτι εχω διαβασει μπορω. Ετσι δεν ειναι?

Μπορείς, προχθές το έκανα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλησπέρα και καλή χρονιά...

Έριξα αρκετό διάβασμα και μπορώ να πω ότι έχω καταλάβει σε ποσοστό 60-70% την λειτουργία του liquid και σχεδόν όλα τα καλά που προσφέρει.

Έχω όμως μερικές απορίες, καθώς από αυτά που διάβασα δεν μου έχουν γίνει ξεκάθαρα.

Έχω καταλάβει ότι αν κάνεις την μεγαλύτερη των 15€ ανανέωση, αν γυρίσεις στο CU και ξαναμπείς χάνεις το ποσό-δώρο του πρώτου μήνα.

Δεν έχω καταλάβει καλά όμως τι γίνεται με τον απεριόριστο χρόνο ομιλίας. Αυτός χάνεται?

Γιατί αν χάνεται και αυτός, πως γίνεται να γυρίζουμε στο CU για να κάνουμε cashback? 

Γιατί έτσι χάνουμε ένα σημαντικό πλεονέκτημα του Liquid και πρέπει να κάνουμε αυστηρό χρονοδιάγραμμα για το πότε μπαίνουμε και βγαίνουμε από το Liquid.

Αυτό προς το παρόν αλλά θα επανέλθω με 1-2 ακόμη απορίες αν δεν τις λύσω με την συνέχεια του διαβάμσατος.

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, kokalo said:

Καλησπέρα και καλή χρονιά...

Έριξα αρκετό διάβασμα και μπορώ να πω ότι έχω καταλάβει σε ποσοστό 60-70% την λειτουργία του liquid και σχεδόν όλα τα καλά που προσφέρει.

Έχω όμως μερικές απορίες, καθώς από αυτά που διάβασα δεν μου έχουν γίνει ξεκάθαρα.

Έχω καταλάβει ότι αν κάνεις την μεγαλύτερη των 15€ ανανέωση, αν γυρίσεις στο CU και ξαναμπείς χάνεις το ποσό-δώρο του πρώτου μήνα.

Δεν έχω καταλάβει καλά όμως τι γίνεται με τον απεριόριστο χρόνο ομιλίας. Αυτός χάνεται?

Γιατί αν χάνεται και αυτός, πως γίνεται να γυρίζουμε στο CU για να κάνουμε cashback? 

Γιατί έτσι χάνουμε ένα σημαντικό πλεονέκτημα του Liquid και πρέπει να κάνουμε αυστηρό χρονοδιάγραμμα για το πότε μπαίνουμε και βγαίνουμε από το Liquid.

Αυτό προς το παρόν αλλά θα επανέλθω με 1-2 ακόμη απορίες αν δεν τις λύσω με την συνέχεια του διαβάμσατος.

Μα τον πρωτο (δωρεάν) μηνα ΔΕΝ φεύγεις απο λικουιντ. Πριν μπεις λικουιντ φροντισε να εχεις κάποιο υπόλοιπο π.χ. 8 ευρω.

 

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, VIPdriver said:

Μα τον πρωτο (δωρεάν) μηνα ΔΕΝ φεύγεις απο λικουιντ. Πριν μπεις λικουιντ φροντισε να εχεις κάποιο υπόλοιπο π.χ. 8 ευρω.

 

Αν παρει τα 30 ευρω δωρεαν και τα απεριοστα λεπτά στις 9 το πρωί της μέρας που επιλέξει (μπαρα χρέωσης) δεν χρειάζεται να έχει αλλο υπόλοιπο μέσα . (Ακόμα και να περάσει το 2μηνο που σβήνονται τα κανονικά χρήματα , μας έχουν πει στο chat  ότι τα δωρεαν χρήματα και η ομιλία δώρο δεν χανονται και μιλάς - εχεις ιντερνετ κανονικα.)

Δεν εχεις ανάγκη το cashback γενικα αφου μπορεις να τους αφήσεις να σου παίρνουν 15 ευρω αυτόματα καθε μήνα, να παιρνεις τα δωρακια και οτι περισέυει το χαλας σε e-food

Αν θές  ομως cashback και διατηρείς ετσι το υπόλοιπό σου απλά πρόσεξε να έχεις ακομα 30 μερες οταν παρεις τα δώρα ωστε να μην βγείς (τα δωρεαν χρήματα δεν ανανεωνουν υπόλοιπο) προς το παρον δεν εχεις καν αναγκη να βγείς βεβαια απο liquid αφου η παλες εφαρμογές δουλέυουν (πριν νοεμβριο 2022) 

Edited by blizard
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, VIPdriver said:

Μα τον πρωτο (δωρεάν) μηνα ΔΕΝ φεύγεις απο λικουιντ. Πριν μπεις λικουιντ φροντισε να εχεις κάποιο υπόλοιπο π.χ. 8 ευρω.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.....

Δεν μιλάω για τον πρώτο μήνα..... το ότι θα μείνω μέσα τον πρώτο μήνα το έχω καταλάβει....

αν μετά όμως βάλω τα 15 και μετά θέλω να βγω να κάνω ένα cash back για να μην χάσω τα χρήματα στην λήξη τους τότε τα απεριόριστα χάνονται ή όχι....?

 

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kokalo said:

Ευχαριστώ για την απάντηση.....

Δεν μιλάω για τον πρώτο μήνα..... το ότι θα μείνω μέσα τον πρώτο μήνα το έχω καταλάβει....

αν μετά όμως βάλω τα 15 και μετά θέλω να βγω να κάνω ένα cash back για να μην χάσω τα χρήματα στην λήξη τους τότε τα απεριόριστα χάνονται ή όχι....?

 

Αυτό δεν το ξέρω καθόλου. Οταν χρειάστηκα περισσότερα χρήματα εβαζα ονλαιν ως απλο cu. Δεν εχω αφήσει να με χρεωσει την καρτα το λικουιντ ποτέ. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kokalo said:

Ευχαριστώ για την απάντηση.....

Δεν μιλάω για τον πρώτο μήνα..... το ότι θα μείνω μέσα τον πρώτο μήνα το έχω καταλάβει....

αν μετά όμως βάλω τα 15 και μετά θέλω να βγω να κάνω ένα cash back για να μην χάσω τα χρήματα στην λήξη τους τότε τα απεριόριστα χάνονται ή όχι....?

Οπως σε ολα τα κορτοκινητά έτσι και εδω δεν χανεις ποτε λεφτα αν βαζεις εστω λίγα καθε 60 μερες.

Οπως σου ειπα και πριν  θα σου παίρνει 15 ευρω αυτόματα και θα σου δίνει δωρακια, και τα λεφτα θα τα τρώς σε σουβλάκια η e-fresh σουπερμαρκετ αν μαζευτουν πολλα.

Αν δεν μπορεις να χαλάσεις ολα τα λεφτά θα κουνας μια φορά το 2μηνο την μπάρα να μην σε χρεώνει κάθε μήνα.

Αν δεν μπορείς να χαλάσεις τίποτα λόγο περιοχής , ή αν υπάρξει οικονομικό θέμα στην οικογένεια και δεν μπορεις να βάζεις λεφτα θα ανανεωνεις μονο με cash back - μπορεί να γίνει και με μια επίστεψη σε σουπερμαρκετ ανα  3-4 μήνες.
(καλυτερα να έχεις παντα εστω15-20 ευρω για ασφάλεια σε τετοια περίπτωση μεσα .. αυτα τα λεφτά σου δίνουν 15gb η 2.000 λέπτα που αρκούν να σε βγάλουν μηνες η και χρόνια μέχρι να ληθεί το πρόβλημα , ενώ ταυτόχρονα είναι και πιο φτηνό απο οτιδήποτε αλλο υπαρχει για μικρή μετρια η μεγάλη χρήση - Ενημερωσε μετα και τους γνωστούς σου γιατι χάνουν πολλά λεφτά η βασανίζονται, τους συμφέρει όλους)

Edited by blizard
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, blizard said:

Οπως σε ολα τα κορτοκινητά έτσι και εδω δεν χανεις ποτε λεφτα αν βαζεις εστω λίγα καθε 60 μερες.

Οπως σου ειπα και πριν  θα σου παίρνει 15 ευρω αυτόματα και θα σου δίνει δωρακια, και τα λεφτα θα τα τρώς σε σουβλάκια η e-fresh σουπερμαρκετ αν μαζευτουν πολλα.

Αν δεν μπορεις να χαλάσεις ολα τα λεφτά θα κουνας μια φορά το 2μηνο την μπάρα να μην σε χρεώνει κάθε μήνα.

Αν δεν μπορείς να χαλάσεις τίποτα λόγο περιοχής , ή αν υπάρξει οικονομικό θέμα στην οικογένεια και δεν μπορεις να βάζεις λεφτα θα ανανεωνεις μονο με cash back - μπορεί να γίνει και με μια επίστεψη σε σουπερμαρκετ ανα  3-4 μήνες.
(καλυτερα να έχεις παντα εστω15-20 ευρω για ασφάλεια σε τετοια περίπτωση .. αυτα τα λεφτά σου δίνουν 15gb η 2.000 λέπτα που αρκούν να σε βγάλουν μηνες η και χρόνια μέχρι να ληθεί το πρόβλημα , ενώ ταυτόχρονα είναι και πιο φτηνό απο οτιδήποτε αλλο υπαρχει για μικρή μετρια η μεγάλη χρήση - Ενημερωσε μετα και τους γνωστούς σου γιατι χάνουν πολλά λεφτά η βασανίζονται, τους συμφέρει όλους)

Πριβέ μνμ δεν δέχεσαι?

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, blizard said:

Οπως σε ολα τα κορτοκινητά έτσι και εδω δεν χανεις ποτε λεφτα αν βαζεις εστω λίγα καθε 60 μερες.

Οπως σου ειπα και πριν  θα σου παίρνει 15 ευρω αυτόματα και θα σου δίνει δωρακια, και τα λεφτα θα τα τρώς σε σουβλάκια η e-fresh σουπερμαρκετ αν μαζευτουν πολλα.

Αν υπάρξει οικονομικό θέμα στην οικογένεια και δεν μπορεις να βάζεις τίποτα θα ανανεωνεις μονο με cash back (μπορεί να γίνει και με μια επίστεψη σε soypermarket ανα  3-4 μήνες) 
(καλυτερα να έχεις ενα ποσο 15-20 ευρω για ασφάλεια σε τετοια περίπτωση .. αυτα τα λεφτά σου δίνουν 15gb η 2.000 λέπτα που αρκούν να σε βγάλουν μηνες η και χρόνια μέχρι να ληθεί το πρόβλημα

Σε ευχαριστώ πολύ @blizard....

Είσαι γνώστης του θέματος όσο διαβάζω και εκτιμώ την γνώμη σου......

Άρα στην συγκεκριμένη μου ερώτηση μάλλον δεν την διατυπώνω καλά γιατί μου απαντάς πράγματα που ήδη ξέρω κι έχω καταλάβει....

Θαπροσπαθήσω ξανάλοιπόν....

Έχουμε φύγει από τους πρώτους μήνες και βάζουμε σταθερά 15€ τον μήνα και έχουμε την απεριόριστη ομιλία για αυτό τον μήνα (30 ημέρες).

Ας πούμε λοιπόν ότι αποφασίζουμε ότι την απόμενη ανανέωση να την κανουμε με cashback. 

που σημαίνει ότι πρέπει να βγω από το liquid για να σκανάρω την απόδειξη και να πάρω το cashback.

Mετά όταν ξαναμπω στο liquid, o απεριόριστος χρόνος ομιλίας που είχα από την ανανέωση των 15€ χάνεται ή όχι?

Αυτό ρωτάω....

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

Kαθε χρηματική ανανεωση (απο 5 cent του cashe back ώς καθε ανανεωση του cu η του liquid) ανανεωνει ολα τα λεφτά σου για 60μερες ,  Τα δωρεαν απεριόριστα λεπτά με 15 ευρω και πανω ανανεωση ,όπως και κάθε χρηματικό δώρο κρατάει 30 μέρες και δεν ανανεωνεται επιπλέον (αναγοράσεις όμως πακετο με τα δωρεαν χρήματα τότε κραταει κανονικα)

Επόμενος αν θέλεις την δέυτερη φορά να ανανεωσεις με cashback και 10 cents , θα βγείς μετά τις 30 μέρες αλλα πριν τις 60 μέρες απο την τελευταία ανανεωση .

1)Πρακτικά, δίνεις 15 ευρω 1/1/2024 και έχεις 33 μερες δωρεαν ομιλια , μπορείς ακομα και 3 gb shake, και να παρεις 10 ευρω σουβλάκια .. θα σου μείνουν 4.63 ευρω υπόλοιπο απο τα 15 (για τους κάτω των 30 θα μείνουν 6 ευρω λογο εκπτωσης 10% των e-food - φόρο τηλεφωνιας) 

2)Τα δώρα λήγουν τις πρώτες μερες φεβρουαρίου και μετα μιλάς με  0.0065/λεπτο ενω εχεις ιντερνετ με 0.0012/mb

3) Πριν μπει ο μαρτιος βγαίνεις και ανανεωνεις με cashback μέχρι τέλος Απριλίου για να μην χαθούν τα 4.63 και συνεχίζεις με τις ίδιες χρεώσεις για 2 ακομα μηνες

Δλδ για 4 μήνες (Ιαν - τελος απρίλη) δίνεις 15 ευρω σε καρτα , 1 ευρω για προιόν απο σουπερ μαρκετ ,  εχεις 1 μηνα δώρα και αλλους 3 μήνες ομιλία με χρονοχρέωση που φτάνει μέχρι 727 λεπτα/sms  , ή μέχρι 4gb (η όποιο συνδιασμό των 2)  ... αν σου μείνουν χρηματα μετα τους 4 μηνες συνεχίζεις με cashback ,  αν θές περισσότερο δώρα βάζεις πιο πολλά λεφτά και αγοράζεις περισσότερα απο e-food e-fresh . Υπάρχουν και κάποια πακέτα για πολλά data πιο φτηνα , και να μην ξεχνάς να μεταφέρεις την μπάρα μπροστά για να μην χρεωθείς αν δεν το θέλεις

ΥΓ
Με λιγα λόγια, δεν υπάρχει περίπτωση να λήξει κατι για να θες ανανεωση και να να σε αναγκάσει να χασεις τα δώρα με το να βγείς...  αν θές να κάνεις cash bacκ γιατί βρήκες πολυ φτηνό προιόν καντο στο pockee και τα λεφτα εκει στα στέλνει στο paypal

Edited by blizard
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να βάλει μια χρεωστική κάρτα με πολύ χαμηλό υπόλοιπο, ώστε σε περιπτωση που ξεχαστεί να μην μπορεί να χρεωθεί η κάρτα. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, kokalo said:

Σε ευχαριστώ πολύ @blizard

Έχουμε φύγει από τους πρώτους μήνες και βάζουμε σταθερά 15€ τον μήνα και έχουμε την απεριόριστη ομιλία για αυτό τον μήνα (30 ημέρες).

Ας πούμε λοιπόν ότι αποφασίζουμε ότι την απόμενη ανανέωση να την κανουμε με cashback. 

που σημαίνει ότι πρέπει να βγω από το liquid για να σκανάρω την απόδειξη και να πάρω το cashback.

Mετά όταν ξαναμπω στο liquid, o απεριόριστος χρόνος ομιλίας που είχα από την ανανέωση των 15€ χάνεται ή όχι?

Καλησπέρα,

Βάζεις 15€ μέσα στο liquid και παίρνεις 30 μέρες απεριόριστη ομιλια.

Τα 15€ έχουν διάρκεια 60 ημέρες. Άρα τις πρώτες 30 μέρες δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα.

Την τελευταία μερα ή θα μετακινήσεις την μπάρα ή θα κλειδώσεις την κάρτα σου και δεν θα χρεωθείς τίποτα. Έχεις πλέον 15€ (ή όσα σου έχουν μείνει, γιατί μπορεί να είχες ξόδεψες από αυτά σε data, sms, big bang, efood) τα οποία έχουν διάρκεια άλλες 30 μέρες. Τα κάνεις ότι θες από ομιλία, data, sms, big bang. Πριν τελειωσουν οι (δεύτερες) 30 μέρες βγαίνεις, δεν χάνεις τπτ, καταχωρείς μια απόδειξη, ξαναμπαίνεις, σε 2-3 μέρες ξαναβγαίνεις, κάνεις cashback και ανανεώνεις τα χρήματα που έχεις για άλλες 60 μέρες. Και ξαναμπαίνεις στο liquid.

Για να μην μπαινοβγαίνεις 2 φορές όταν θα βγαίνεις για να κάνεις cashback να έχεις έτοιμη και μια απόδειξη για να την καταχωρήσεις. Οπότε θα βγαίνεις μόνο μια φορά το διμηνο. 

Ελπιζω να έλυσα την απορία σου😉

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά νομίζω ότι δεν λύσατε την απορία του ανθρώπου..

Ας μιλήσουμε με παράδειγμα. Γίνεται ανανέωση της συνδρομής  15€ στις 15/1 κι εσύ αποφασίζεις να βγεις στις 20/1. Όταν ξαναμπείς θα έχεις τα απεριόριστα που πήρες στις 15 ή θα χαθούν επειδή βγήκες;

Edited by kalitexnis_g
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, kalitexnis_g said:

Παιδιά νομίζω ότι δεν λύσατε την απορία του ανθρώπου..

Ας μιλήσουμε με παράδειγμα. Γίνεται ανανέωση της συνδρομής  15€ στις 15/1 κι εσύ αποφασίζεις να βγεις στις 20/1. Όταν ξαναμπείς θα έχεις τα απεριόριστα που πήρες στις 15 ή θα χαθούν επειδή βγήκες;

 

Screenshot_2024-01-14-21-46-41-402_gr.mobile.vodafone-edit.jpg

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, staurosmar said:

 

Screenshot_2024-01-14-21-46-41-402_gr.mobile.vodafone-edit.jpg

Μάλιστα.. και να υποθέσω @staurosmarότι άπαξ και χαθεί δεν επανέρχεται αν ξαναγίνεις liquid..

Edited by kalitexnis_g
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, kalitexnis_g said:

Μάλιστα.. και να υποθέσω @staurosmarότι άπαξ και χαθεί δεν επανέρχεται αν ξαναγίνεις liquid..

Δεν έχω κάνει κάτι τέτοιο αλλά δεν το νομίζω να δουλεύει έτσι. Μάλλον χάνονται. Αλλιώς θα έλεγε κάτι του στυλ "όταν ξαναγίνεις liquid τα απεριόριστα θα σε περιμένουν εκεί".

Edited by staurosmar
Link to comment
Share on other sites

To παιδί όμως ρωταει πως θα κάνει την επομενη ανανεωση με cash back χωρις να χάσει το δώρο της προηγούμενης  ... οπότε του απαντήσαμε πως δεν εχει πρόβλημα σε αυτο.

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, kokalo said:

αν μετά όμως βάλω τα 15 και μετά θέλω να βγω να κάνω ένα cash back για να μην χάσω τα χρήματα στην λήξη τους τότε τα απεριόριστα χάνονται ή όχι....?

 

Ναι, χάνονται. Φρόντισε να κάνεις έξοδο προς το τέλος του μηνιαίου κύκλου. 😎

13 ώρες πριν, kalitexnis_g said:

Μάλιστα.. και να υποθέσω @staurosmarότι άπαξ και χαθεί δεν επανέρχεται αν ξαναγίνεις liquid..

Σωστά. Δεν επανέρχεται. 

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τα γραφόμενα, για κάποιον που χαλάει γύρω στα 20+ γιγα το μήνα (εγώ δηλαδή) θα χρειαστεί πάνω από 20Ε το μήνα για το liquid.

Χωρίς καθόλου τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, hercoulis said:

Σύμφωνα με τα γραφόμενα, για κάποιον που χαλάει γύρω στα 20+ γιγα το μήνα (εγώ δηλαδή) θα χρειαστεί πάνω από 20Ε το μήνα για το liquid.

Χωρίς καθόλου τηλέφωνο.

Αν διαθέτεις μισή ώρα τη βδομάδα σε σκότωμα πλανητών με τη συνδρομή των 15€ έχεις απεριόριστη ομιλία και με τα 10 από τα 15 έχεις 200GB. Άρα συνολικά απεριόριστη ομιλία και 200GB με 12€ το μήνα.

Screenshot_2024-01-15-22-12-44-878_gr.mobile.vodafone.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα πακέτα του big bang που έχεις βάλει στη φωτογραφία στα δείχνει η εφαρμογή cu με νούμερο liquid?

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, kmpatra said:

Τα πακέτα του big bang που έχεις βάλει στη φωτογραφία στα δείχνει η εφαρμογή cu με νούμερο liquid?

Όχι δεν είναι liquid. Αλλά με το liquid τα βλέπεις και τα ενεργοποιείς από την εφαρμογή του Big Bang. Επίσης αυτό είναι φοιτητικό. Στα κανονικά δεν υπάρχουν τα student.

Edited by kalitexnis_g
Link to comment
Share on other sites

Α οκ γιατί είχα την εντύπωση ότι μέχρι πρότεινος πατώντας επάνω στο εικονίδιο του big bang και σε liquid αριθμό σου έδειχνε τα πακέτα. Αλλά τώρα τουλάχιστον γίνεται μόνο σε μη liquid αριθμό

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...