Jump to content

Google Pixel 7 Pro


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προφανώς φταίει η συσκευή 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ενεργοποιήσεις το 5g σε συσκευή που υποστηρίζει η Cosmote και μετά δεν θα έχεις πρόβλημα. Δεν είναι ενεργοποιημένο το 5g για την συγκεκριμένη sim από τον πάροχο, απλά πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έκανα εγώ πριν λίγο καιρό και με βοήθησε ήταν να βγάλω την κάρτα sim και να την βάλω σε κάποια άλλη υποστηριζόμενη συσκευή με δυνατότητα 5g και εκεί έστειλα το μήνυμα στο 1333 ,5g και με αυτόν τον τρόπο η διαδικασία αυτήν δούλεψε . Και μετά προφανώς ξανά βάζεις την κάρτα sim πίσω στο κινητό σου και δουλεύει αυτόματα . Ελπίζω να σε βοήθησε αυτο!

Link to comment
Share on other sites

αυτο ισχυει μονο για την cosmote?

γιατι ουτε η wind το υποστηριζε το πιξελ αλλα 5g ειχα τοσο καιρο

ηταν λογω του module του universal modem fix μαλλον που τωρα δε δουλευει..

 

θα ψαξω να βρω κανα αλλο module που να αλλαζει το μοντελο της συσκευης πριν καταφυγω στην λυση να ψαχνω συμβατο τηλεφωνο να βαλω την sim..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε τρώει ...για προβλήματα...

στο είπαν ήδη...βρες ένα iphone ή samsung, βάλε την κάρτα , στείλε το sms και εισαι οκ Τέλος προβλήματος.

Link to comment
Share on other sites

On 8/2/2024 at 11:46 ΜΜ, azuli said:

Το γυρισα προσφατα απο Nova σε Cosmote και δεν εχω 5g πια.

Ειμαι root και μολις ειχα παρει το κινητο ειχα κανει τα κολπα με Network Signal Guru,Universal Modem fix module (το χω κλειστο απο πριν παω στην Cοsmote γιατι οταν ηταν ανοιχτο δεν συνδεοταν στη Nova για καποιο λογο) και Volte properties (παλι κλειστο το χω αφου δινουν Volte ετσι κι αλλιως)

Κανεις καμια ιδεα?

Στο preferred network type γραφει 5g (recommended) παρολαυτα,αλλα 2 μερες που ειμαι cosmote οπου κι αν εχω κυκλοφορησει δεν εχω δει πουθενα 5g,μονο LTE,και εχω βρεθει σε μερη που ειχα στανταρ 5g με τη Nova.

Aν στειλω ''5g'' στο 1333 της cosmote για ενεργοποιηση 5g μου ερχεται οτι δεν υποστηριζεται η συσκευη.

Καμια ιδεα?Παιζει να χρησιμοποιει τοσο το LTE η cosmote που δεν πετυχα πουθενα καλυψη 5g η κατι πρεπει να κανω??

Θα βάλεις την sim σου σε άλλη συσκευή που υποστηρίζεται και θα περιμένεις να σου έρθουν τα απαντητικα μηνύματα της κοσμοτε. Θα στείλεις και για το 5g και για το wificalling ώστε να έχεις και volte. Googlαρε να βρεις τι στέλνεις και που. Μόλις σου απαντήσει η cosmote θα ξαναβάλεις την sim στο pixel και θα σου λειτουργουν όλα. 

Link to comment
Share on other sites

εγω αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι η google υποβαθμιζει απο μονη της τα μοντελα της δεν θα τους δωσει τα χαρακτηριστικα του ΑΙ οπως στο Ρ8Ρ .θαβει το Ρ7Ρ και το fold συσκευες που τις χρυσοπληρωσε ο κοσμακης

και μην μου πειτε ο επεξεργαστης ειναι παλιος αυτα δικαολογιες

βλ.τι εκαναν οι κορεατες πως υποστηριζουν το s23u

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Στην συσκευη μας (pixel 7 Pro) σας ικανοποιεί φωτογραφικά το πορτρέτο; Εγώ ειδικά όταν βγάζω την κόρη μου, όταν φοράει κάποια στέκα με αυτιά κτλ, αυτά τα κόβει και τα μουτζουρωνει. Άλλες φορές μπορεί να κόψει το ένα από τα δύο. Στο huawei P30 pro που είχα δε γινόταν ποτέ αυτό. Υπάρχει άλλος τρόπος λήψης να γίνεται πιο σωστά το πορτρέτο; 

Link to comment
Share on other sites

On 3/3/2024 at 10:29 ΠΜ, _NikitaS_ said:

Στην συσκευη μας (pixel 7 Pro) σας ικανοποιεί φωτογραφικά το πορτρέτο; Εγώ ειδικά όταν βγάζω την κόρη μου, όταν φοράει κάποια στέκα με αυτιά κτλ, αυτά τα κόβει και τα μουτζουρωνει. Άλλες φορές μπορεί να κόψει το ένα από τα δύο. Στο huawei P30 pro που είχα δε γινόταν ποτέ αυτό. Υπάρχει άλλος τρόπος λήψης να γίνεται πιο σωστά το πορτρέτο; 

δεν έχω παρατηρήσει τέτοια θέματα αλλά ένας άλλος τρόπος είναι να την τραβάς κανονικά και ύστερα να πηγαίνεις στο google photos να την κάνεις πορτραίτο εκ των υστέρων.

Δοκίμασε το , εγώ είμαι ευχαριστημένος και με αυτόν τον τρόπο

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Με March update σε Pixel 7 / Cosmote,  δεν λειτουργεί με τίποτα το VoLTE.

IMS Status Unregistered, ότι και να κάνω,

Unrooted με Shizuku / Pixel IMS.
 

Έχει κανείς το ίδιο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα με APN ims λειτουργεί και σε Cosmote και σε Nova. Το πρόβλημα που έχω εγώ είναι ότι αν αφήσω το τηλέφωνο στην άκρη για καμιά ώρα τότε αν γίνει κλήση δεν καλεί. Και όταν το ανοίξω έρχεται μήνυμα ότι είχα κλήση. Το κάνει και στην Cosmote και στην Nova. Ενώ πριν το update Μαρτίου δεν είχα χαμένες κλήσεις. Φαίνεται σαν να μπαίνει το modern της τηλεφωνίας σε sleep mode και δεν ξυπνάει. Αν ξεκλειδώσω την συσκευή μετά δέχεται κανονικά κλήσεις. Το έχω επιβεβαιώσει και στην συσκευή της γυναίκας μου. Ίσως να φταίει ο συνδυασμός φυσικής sim Nova και esim Cosmote που έχουμε και οι δύο γιατί δεν έχει σχολιάσει κανένας άλλος κάτι παρόμοιο

Link to comment
Share on other sites

Εμένα unrooted με φυσική sim cosmote και esim vodafone, όταν ενεργοποιώ την esim (για internet γιατί δε ξέρει κανένας το νούμερο), μετά από λίγη ώρα δε δέχομαι κλήσεις στο cosmote. Αν καλέσω, καλεί κανονικά. Αν απενεργοποιήσω την esim τότε πάλι λειτουργεί κανονικά η cosmote. Δε ξέρω αν υπήρχε το πρόβλημα παλαιότερα, γιατί έχω τρεις μέρες esim. Και λογικά θα την έχω συνέχεια κλειστεί. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω τον συνδιασμό αυτό, φυσική Nova και esim Cosmote από όταν πήρα το κινητό, δηλ από Φεβρουάριο του 2023, πάνω από ένα χρόνο και δεν είχα αυτό το πρόβλημα. Data έχω εναλλάξ ένα μήνα στην Cosmote κι ένα στην Nova. Εδώ και 20 μέρες έχω data στην Cosmote όπου και με βρήκε το update Μαρτίου. Έχω και μια esim Orange Μολδαβίας από τον Σεπτέμβριο 2023 που την ενεργοποιώ όταν πάω Μολδαβία και απενεργοποιώ είτε την Nova είτε την Cosmote. Μέχρι τώρα δεν είχα κανένα θέμα με αυτόν τον συνδιασμό. Αυτό το update Μαρτίου έχει κάνει τη ζημιά, κάτι με την διαχείριση των sim που αν αφήσεις στην άκρη το κινητό για λίγη ώρα δεν δέχεται εισερχόμενες, σαν να βγαίνει εκτός δικτύου κινητής. Αν το πάρεις στα χέρια σου και το ανοίξεις ξαναμπαίνει στο δίκτυο, δέχεται κανονικά εισερχόμενες και κάνει κανονικά εξερχόμενες.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι μετά το update, λογικά θα το φτιάξουν. Προσωπικά πολύ μικρό το κακό. Έτσι κι αλλιώς την esim την έχω μόνο για κάνα sms. Απλά έτυχε τώρα να έχω απεριόριστα και έλεγα να την χρησιμοποιήσω. Δε με νοιάζει όμως και πολύ. Αν αλλάξει κάτι με κάποιο update σας παρακαλώ ενημερώστε απλά να το ξέρω! 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, ispithash said:

Με March update σε Pixel 7 / Cosmote,  δεν λειτουργεί με τίποτα το VoLTE.

IMS Status Unregistered, ότι και να κάνω,

Unrooted με Shizuku / Pixel IMS.
 

Έχει κανείς το ίδιο πρόβλημα;

shizuku γιατί έχεις τώρα? Εγω με cosmote σε p7p και δεν αντιμετωπίζω κανενα θέμα!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, guy_fawkes said:

shizuku γιατί έχεις τώρα? Εγω με cosmote σε p7p και δεν αντιμετωπίζω κανενα θέμα!

Δεν χρειάζεται για ενεργοποίηση VoLTE;

Έχω αυτά τα settings + το APN. Ενεργοποιημένο και από τις ρυθμίσεις του κινητού. Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι Unavailable.
Το WIFI Calling λειτουργεί μια χαρά.

Screenshot_20240315-201527.png

Screenshot_20240315-201531.png

Screenshot_20240315-201559.png

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, ispithash said:

Δεν χρειάζεται για ενεργοποίηση VoLTE;

Έχω αυτά τα settings + το APN. Ενεργοποιημένο και από τις ρυθμίσεις του κινητού. Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι Unavailable.
Το WIFI Calling λειτουργεί μια χαρά.

Screenshot_20240315-201527.png

Screenshot_20240315-201531.png

Screenshot_20240315-201559.png

Κλείσε το router στο σπίτι για να μην έχεις wifi και θα ενεργοποιηθεί το VoLTE. Θα απενεργοποιηθεί βέβαια το VoWIFI!

Edited by jorjo v
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, ispithash said:

Δεν χρειάζεται για ενεργοποίηση VoLTE;

Έχω αυτά τα settings + το APN. Ενεργοποιημένο και από τις ρυθμίσεις του κινητού. Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι Unavailable.
Το WIFI Calling λειτουργεί μια χαρά.

Screenshot_20240315-201527.png

Screenshot_20240315-201531.png

Screenshot_20240315-201559.png

Σε προηγούμενο μήνυμα έγραψες πως στο IMS registration λέει Unregistered.

Τα Shizuku/Pixel IMS χρειάζονται αν θες ΚΑΙ VoWiFi εκτός του VoLTE που εδώ και καιρό είναι ενεργοποιημένο by default σε stable/beta εκδόσεις Android.

Όταν λοιπόν έχεις και τα 2 ενεργοποιημένα και είσαι συνδεδεμένος σε κάποιο δίκτυο Wi-Fi και αναλόγως της προτίμησης που έχεις ορίσει, το ένα θα δείχνει Available και το άλλο Unavailable. Αντίστοιχα όταν είσαι έξω και χρησιμοποιείς δεδομένα, θα βλέπεις μόνο το VoLTE available.

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, lykourgos said:

Σε προηγούμενο μήνυμα έγραψες πως στο IMS registration λέει Unregistered.

Τα Shizuku/Pixel IMS χρειάζονται αν θες ΚΑΙ VoWiFi εκτός του VoLTE που εδώ και καιρό είναι ενεργοποιημένο by default σε stable/beta εκδόσεις Android.

Όταν λοιπόν έχεις και τα 2 ενεργοποιημένα και είσαι συνδεδεμένος σε κάποιο δίκτυο Wi-Fi και αναλόγως της προτίμησης που έχεις ορίσει, το ένα θα δείχνει Available και το άλλο Unavailable. Αντίστοιχα όταν είσαι έξω και χρησιμοποιείς δεδομένα, θα βλέπεις μόνο το VoLTE available.

Ευχαριστώ παιδιά. Είμαι χαζός.

Η ένδειξη πάνω συνέχισε να γράφει LTE. Περίμενα να γράφει VoLTE ή LTE+.

Τώρα μου έμεινε το 5G. Πιθανό να πρέπει να το ενεργοποίησω από άλλη συσκευή με μήνυμα

Link to comment
Share on other sites

On 15/3/2024 at 5:42 ΜΜ, jorjo v said:

Εγώ έχω τον συνδιασμό αυτό, φυσική Nova και esim Cosmote από όταν πήρα το κινητό, δηλ από Φεβρουάριο του 2023, πάνω από ένα χρόνο και δεν είχα αυτό το πρόβλημα. Data έχω εναλλάξ ένα μήνα στην Cosmote κι ένα στην Nova. Εδώ και 20 μέρες έχω data στην Cosmote όπου και με βρήκε το update Μαρτίου. Έχω και μια esim Orange Μολδαβίας από τον Σεπτέμβριο 2023 που την ενεργοποιώ όταν πάω Μολδαβία και απενεργοποιώ είτε την Nova είτε την Cosmote. Μέχρι τώρα δεν είχα κανένα θέμα με αυτόν τον συνδιασμό. Αυτό το update Μαρτίου έχει κάνει τη ζημιά, κάτι με την διαχείριση των sim που αν αφήσεις στην άκρη το κινητό για λίγη ώρα δεν δέχεται εισερχόμενες, σαν να βγαίνει εκτός δικτύου κινητής. Αν το πάρεις στα χέρια σου και το ανοίξεις ξαναμπαίνει στο δίκτυο, δέχεται κανονικά εισερχόμενες και κάνει κανονικά εξερχόμενες.

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά!

Ενημερωτικά, το πρόβλημα με τις χαμένες κλήσεις φαίνεται να έχει φτιάξει. Έκανε προχτές ένα update το carrier services, μεταξύ άλλων, και δεν έχω πια χαμένες κλήσεις! Για κάποιο λόγο είχε αργήσει να κάνει αυτό το update στο δικό μου. Στης γυναίκας μου είχε μάλλον κάνει κάποιες μέρες πιο πριν αυτό το update γιατί είχε σταματήσει πιο νωρίς το πρόβλημα από ότι μου είπε. Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, jorjo v said:

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά!

Ενημερωτικά, το πρόβλημα με τις χαμένες κλήσεις φαίνεται να έχει φτιάξει. Έκανε προχτές ένα update το carrier services, μεταξύ άλλων, και δεν έχω πια χαμένες κλήσεις! Για κάποιο λόγο είχε αργήσει να κάνει αυτό το update στο δικό μου. Στης γυναίκας μου είχε μάλλον κάνει κάποιες μέρες πιο πριν αυτό το update γιατί είχε σταματήσει πιο νωρίς το πρόβλημα από ότι μου είπε. Αυτά.

Εμένα το carier setting βλέπω είναι τελευταία αναβάθμιση 27/02/2024. Άρα περιμένω νέα αναβάθμιση; Δε μου βγάζει κάτι στο play store. 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, _NikitaS_ said:

Εμένα το carier setting βλέπω είναι τελευταία αναβάθμιση 27/02/2024. Άρα περιμένω νέα αναβάθμιση; Δε μου βγάζει κάτι στο play store. 

Τόσο έχει πάει και σε μένα τώρα

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, jorjo v said:

Τόσο έχει πάει και σε μένα τώρα

Άρα με αναβάθμιση 27 Φεβρουαρίου δεν έχεις θέμα με την esim και τις κλήσεις. Θα το δοκιμάσω και εγώ. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, _NikitaS_ said:

Άρα με αναβάθμιση 27 Φεβρουαρίου δεν έχεις θέμα με την esim και τις κλήσεις. Θα το δοκιμάσω και εγώ. 

Δυστυχώς ακόμα έχω. Τζάμπα χάρηκα. Ίσως ο συνδυασμός Nova sim + Cosmote esim να έχει κάποιο θέμα. Τεσπά. Θα περιμένω το update Απριλίου

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...