Jump to content

Google Pixel 7 Pro


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

17 minutes ago, spyridon70 said:

Με Vodafone έχοντας το pixel σε stock κατάσταση δεν έχω χάσει καμμία κλήση.Το κινητό δούλευε άψογα σε 2G δίκτυο όταν είχα κλήση.Με cosmote αφού ενεργοποίησα το volte στην SIM μου σε συμβατό κινητό, δουλεύει καλύτερα από την Vodafone.Ολες οι κλήσεις είναι σε HD και συνδέεται στην κλήση άμεσα χωρίς καθυστέρηση.Προχθες μίλησα 50 λεπτά με πολύ καθαρή φωνή χωρίς κροτάλισμα και φωνή ρομπότ.Στην Vodafone ξεκίναγε το κροτάλισμα μετά από 10λεπτα όταν μίλαγα.

Κ γω κοσμοτε εχω, δεν εχω προβλημα με κλησεις, οντως είναι αψογες, εκτος απο τη forthnet. Ωστοσο με 2g πριν βγει το patch για το volte, ειχα πρηστει κε τις κλησεις κ dro signals

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, sm4rt said:

Και με vodafone δε χανει καθόλου κλησεις? Ουτε απο πρωην forthnet? Εχεις δοκιμασει?

Νομίζω ότι δεν χάνει - δεν μου έχει παραπονεθεί κανείς, αλλά γενικά δεν δέχομαι και τόσο συχνά κλήσεις από σταθερά τηλ. Είχαμε κάνει μάλιστα μία δοκιμή με τον _NikitaS_, και είχε δουλέψει. Αν θέλει κάποιος να το τσεκάρουμε, ευχαρίστως να στείλω τον αριθμό μου με pm.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, NickNT said:

Νομίζω ότι δεν χάνει - δεν μου έχει παραπονεθεί κανείς, αλλά γενικά δεν δέχομαι και τόσο συχνά κλήσεις από σταθερά τηλ. Είχαμε κάνει μάλιστα μία δοκιμή με τον _NikitaS_, και είχε δουλέψει. Αν θέλει κάποιος να το τσεκάρουμε, ευχαρίστως να στείλω τον αριθμό μου με pm.

Με vodafone δεν έχει κανένα θέμα η forthnet σε volte. Ο μόνος λόγος που γύρισα στην cosmote πάλι από την  vodafone είναι ότι δε κράταγε το pixel ενεργό το volte όταν έχανε το σήμα του (πχ σε ένα ασανσέρ). Έτσι έμενα με απλή κλήση συν χειρότερο δίκτυο εδώ στην περιοχή. Τώρα όμως που μου λέει ο Nick ότι δε χάνει το volte του με την πτώση του σήματος λέω μετά τις διακοπές να ξαναδοκιμάσω την Κυρά vodafone. Ελπίζω μετά την αναβάθμιση του Αυγούστου να μην αλλάξει αυτό. Και αν ισχύει ίσως πάω και σε κάνα unlimited πρόγραμμα της. Επίσης διάβασα ότι εδωσε ενημέρωση ρυθμίσεων δικτύου για την vodafone χωρίς να δίνει όμως volte κτλ. 

Edited by _NikitaS_
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, _NikitaS_ said:

Με vodafone δεν έχει κανένα θέμα η forthnet σε volte. Ο μόνος λόγος που γύρισα στην cosmote πάλι από την  vodafone είναι ότι σε κράταγε το pixel ενεργό το volte όταν έχανε το σήμα του (πχ σε ένα ασανσέρ). Έτσι εμένα με απλή κλήση συν χειρότερο δίκτυο εδώ στην περιοχή. Τώρα όμως που μου λέει ο Nick ότι δε χάνει το volte του με την πτώση του σήματος λέω μετά τις διακοπές να ξαναδοκιμάσω την Κυρά vodafone. Και αν ισχύει ίσως πάω και σε κάνα unlimited πρόγραμμα της. 

Δεν υπάρχει Volte σε Vodafone 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, spyridon70 said:

Δεν υπάρχει Volte σε Vodafone 

Αυτό λέμε εδώ και τόσο καιρό. Με shizuku υπάρχει αλλά έχανε την εγγραφή IMS όταν έχανε το σήμα του. Τώρα λέει ο nick ότι πλέον δε την χάνει. 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, _NikitaS_ said:

Αυτό λέμε εδώ και τόσο καιρό. Με shizuku υπάρχει αλλά έχανε την εγγραφή IMS όταν έχανε το σήμα του. Τώρα λέει ο nick ότι πλέον δε την χάνει. 

Οκ κατάλαβα 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, _NikitaS_ said:

Αυτό λέμε εδώ και τόσο καιρό. Με shizuku υπάρχει αλλά έχανε την εγγραφή IMS όταν έχανε το σήμα του. Τώρα λέει ο nick ότι πλέον δε την χάνει. 

Πράγματι, βγαίνοντας από το υπόγειο πάρκιγνκ του σπιτιού ή της δουλειάς, όταν ξαναβρει σήμα είναι πάλι 4G+. Πριν "έπεφτε" όντως σε 2G, και έπρεπε να ανοιγοκλείσω το airplane mode για να επανέλθει - πλέον όμως όχι. Δεν ξέρω βέβαια αν είναι η τελευταία αναβάθμιση ή η νεότερη έκδοση Pixel IMS (1.2.6, αν θυμάμαι καλά)... σε κάθε περίπτωση, ας περιμένουμε να δούμε τα της ενημέρωσης του Αυγούστου!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, το πρόβλημα με την συνεχεί απουσία σήματος χθες το βράδυ λύθηκε αλλάζοντας την ζώνη συχνοτήτων πομπού από automatic σε europe.

Τώρα όμως πιάνω με edge και όταν ανοίγω δεδομένα και κλείνω WiFi μου βγάζει E στο σήμα ( βέβαια δεν ξέρω αν αλλάζει στη περίπτωση που έχω πραγματικά Mb)

 

+ Για έναν φίλο που ρώτησε αν με λειτουργία πτήσης πραγματοποιώ κλήσεις, όχι . Για κάποιο λόγο κλείνει η ισχύς  πομπού κινητής τηλεφωνίας, αν μπω και την ενεργοποιήσω (έχοντας ενεργοποιημένη την λειτουργία πτήσης) τότε και μόνο τότε πραγματοποιώ κλήσεις.

 Screenshot_20230807-150537.thumb.png.3423c584e771d8183a0c5e8c9d6fbf35.png

Screenshot_20230807-150412.png

Screenshot_20230807-150627.png

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Pixeluser said:

Καλησπέρα, το πρόβλημα με την συνεχεί απουσία σήματος χθες το βράδυ λύθηκε αλλάζοντας την ζώνη συχνοτήτων πομπού από automatic σε europe.

Τώρα όμως πιάνω με edge και όταν ανοίγω δεδομένα και κλείνω WiFi μου βγάζει E στο σήμα ( βέβαια δεν ξέρω αν αλλάζει στη περίπτωση που έχω πραγματικά Mb)

 

+ Για έναν φίλο που ρώτησε αν με λειτουργία πτήσης πραγματοποιώ κλήσεις, όχι . Για κάποιο λόγο κλείνει η ισχύς  πομπού κινητής τηλεφωνίας, αν μπω και την ενεργοποιήσω (έχοντας ενεργοποιημένη την λειτουργία πτήσης) τότε και μόνο τότε πραγματοποιώ κλήσεις.

Εάν το WiFi calling σου έχει ενεργοποιηθεί σωστά, τότε με λειτουργία πτήσης και εφ' όσον μετά ανοίξεις *μόνο* το WiFi, θα μπορείς να πραγματοποιήσεις κλήσεις. Στο Pixel IMS σου δίνει τη δυνατότητα να εμφανίζεται το "WiFi Calling" στο όνομα του παρόχου όταν η υπηρεσία είναι διαθέσιμη (π.χ. αντί για σκέτο "COSMOTE", όταν είσαι σε WiFi δίκτυο, εμφανίζεται "COSMOTE WiFi Calling"). Ενεργοποίησε το για να βλέπεις κατευθείαν αν το WiFi Calling λειτουργεί. Θα πρέπει, ακόμα και σε λειτουργία πτήσης, εφ' όσον συνδεθείς σε κάποιο WiFi φυσικά, να σου εμφανίσει "COSMOTE WiFi Calling" και να μπορείς να πραγματοποιείς κλήσεις. Αλλιώς, κάτι έχει πάει στραβά. Είτε δεν έχει γίνει η ενεργοποίηση του WIFICALL από το 1333, είτε δεν έχει σεταριστεί σωστά το IMS APN, είτε κάτι έχει γίνει λάθος από το Pixel IMS.

Όσο για το Edge, μάλλον έχεις αποκλείσει το 4G από τις συχνότητες. Πόσο καλή κάλυψη 4G έχεις στην περιοχή σου; Το 2G/GPRS/EDGE έχει πολύ μεγαλύτερη εμβέλεια, γι αυτό και ίσως δεν χάνεις το σήμα όπως πριν με το 4G. Δοκίμασε να κατεβάσεις το NetMonster από το Play Store και να δεις στο χάρτη τα σημεία που βρίσκονται οι κεραίες 4G της περιοχής σου και πόσο κοντά είσαι σε αυτές.

Επίσης, άλλες συσκευές σου είχαν/έχουν το ίδιο θέμα;

Μπορεί εν τέλει να καταλήξεις ότι είναι ένας συνδυασμός κακής ποιότητας σήματος στην περιοχή σου και συσκευής με όχι και τόσο δυνατή κεραία. Σε σύγκριση με POCO F3 που είχα πριν το Pixel, το POCO είχε πιο δυνατή κεραία και δεν είχα χάσει ποτέ κλήση, ενώ με το Pixel χάνω και τώρα (σπάνια όμως), είτε με VoLTE/VoWiFi ενεργό, είτε χωρίς.

Edited by gpolydoros
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, gpolydoros said:

Εάν το WiFi calling σου έχει ενεργοποιηθεί σωστά, τότε με λειτουργία πτήσης και εφ' όσον μετά ανοίξεις *μόνο* το WiFi, θα μπορείς να πραγματοποιήσεις κλήσεις. Στο Pixel IMS σου δίνει τη δυνατότητα να εμφανίζεται το "WiFi Calling" στο όνομα του παρόχου όταν η υπηρεσία είναι διαθέσιμη (π.χ. αντί για σκέτο "COSMOTE", όταν είσαι σε WiFi δίκτυο, εμφανίζεται "COSMOTE WiFi Calling"). Ενεργοποίησε το για να βλέπεις κατευθείαν αν το WiFi Calling λειτουργεί. Θα πρέπει, ακόμα και σε λειτουργία πτήσης, εφ' όσον συνδεθείς σε κάποιο WiFi φυσικά, να σου εμφανίσει "COSMOTE WiFi Calling" και να μπορείς να πραγματοποιείς κλήσεις. Αλλιώς, κάτι έχει πάει στραβά. Είτε δεν έχει γίνει η ενεργοποίηση του WIFICALL από το 1333, είτε δεν έχει σεταριστεί σωστά το IMS APN, είτε κάτι έχει γίνει λάθος από το Pixel IMS.

Όσο για το Edge, μάλλον έχεις αποκλείσει το 4G από τις συχνότητες. Πόσο καλή κάλυψη 4G έχεις στην περιοχή σου; Το 2G/GPRS/EDGE έχει πολύ μεγαλύτερη εμβέλεια, γι αυτό και ίσως δεν χάνεις το σήμα όπως πριν με το 4G. Δοκίμασε να κατεβάσεις το NetMonster από το Play Store και να δεις στο χάρτη τα σημεία που βρίσκονται οι κεραίες 4G της περιοχής σου και πόσο κοντά είσαι σε αυτές.

Επίσης, άλλες συσκευές σου είχαν/έχουν το ίδιο θέμα;

Μπορεί εν τέλει να καταλήξεις ότι είναι ένας συνδυασμός κακής ποιότητας σήματος στην περιοχή σου και συσκευής με όχι και τόσο δυνατή κεραία. Σε σύγκριση με POCO F3 που είχα πριν το Pixel, το POCO είχε πιο δυνατή κεραία και δεν είχα χάσει ποτέ κλήση, ενώ με το Pixel χάνω και τώρα (σπάνια όμως), είτε με VoLTE/VoWiFi ενεργό, είτε χωρίς.

Πολύ παράξενο. Ενω το άλλαξα πάλι σε Automatic . Και ενώ το VoWifi είναι ενεργό πριν βάλω λειτουργία πτήσης. όταν βάζω λειτουργία πτήσης εξαφανίζεται.   (  πράγμα που δεν μου κάνει με το edge . Εκεί λειτουργεί κανονικά σε λειτουργία πτήσης) 

https://tempclip.com/MhQVHBmi0xim7Ui/watch

 

Οι ρυθμίσεις ims apn( είναι καταγραμμένες στο βίντεο) και Pixel ims μια χαρά φαίνονται.Screenshot_20230807-163652.thumb.png.9aa28cda9770b5eac5555baeb534148d.png

Screenshot_20230807-163701.thumb.png.24a06a34a5cda3acea6bd18a03ee3a81.png

 

Πρόβλημα με το σήμα ποτέ δεν είχα με καμία συσκευή μου , και η κεραία είναι πολύ κοντά , παρόλαυτα το σήμα τις ίδιες κρίσεις φυγής βαράει Screenshot_20230807-161132.thumb.png.f2782f481257f7d9fd498ec7a2da2227.png

Screenshot_20230807-161649.thumb.png.4597ef73b52d10786b8d5e1fc7956f7f.png

 

(Παρόλαυτα προς στιγμήν που δειχθεί ενεργό το Vo WiFi με την ρύθμιση αυτή. Το σήμα δεν πέφτει καθόλου.)

 

Ίσως να είναι προβληματική η συγκεκριμένη συσκευή;

Δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ.

Link to comment
Share on other sites

εσύ δεν έχεις βάλει hedai rom , shizuku, ims κτλ?

θα σου έλεγα ότι τα έχεις κάνει λίγο αχταρμά όλα μαζί....καλύτερα να τα ξαναδιαβάσεις όλα από την αρχή, να κάνεις ένα φορμάτ και να βάλεις μόνο τα απαραίτητα, που είναι τσεκαρισμένα και δουλεύουν.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nikos_s3 said:

εσύ δεν έχεις βάλει hedai rom , shizuku, ims κτλ?

θα σου έλεγα ότι τα έχεις κάνει λίγο αχταρμά όλα μαζί....καλύτερα να τα ξαναδιαβάσεις όλα από την αρχή, να κάνεις ένα φορμάτ και να βάλεις μόνο τα απαραίτητα, που είναι τσεκαρισμένα και δουλεύουν.

Αδερφούλη με όλο το σεβασμό. Καθόλου αχταρμά δεν τα έχω κάνει. Πέρασα Hentai rom για την βέλτιστη και ομαλότερη λειτουργία του Pixel. Και έβαλα και shizuku+ims για να ενεργοποιησω το Volte και το Volwifi. Αυτό "κτλπ" που αναφέρεις δεν υπάρχει. Αυτά τα δύο πράγματα έχω. Και πριν δεν λειτουργούσε για αυτό κατέφυγα στο hentai rom από χρήστες pixel που με προέτρεψαν πως λειτουργεί καλύτερα το κινητό έτσι, και όντως λειτουργεί πολύ καλύτερα, δεν έχει να κάνει σε καμία περίπτωση το Hentai rom με το πρόβλημα μου.

 

 

Edited by Pixeluser
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, mavrovelos said:
47 minutes ago, Pixeluser said:

Βγήκε αναβάθμιση Αυγούστου, την έβαλε κανείς;

Είναι 20mb περίπου, αρα λογικά security update είναι. Εγώ το κατεβάζω τώρα. Δε περιμένω και τίποτα να αλλάξει 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
30 minutes ago, petraan said:

Κανένα link με tempered glass της προκοπής ; 

https://www.amazon.de/gp/product/B0BGHYQCND/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o01_s00?ie=UTF8&th=1

το εχω 5 μηνες τωρα χωρις κανενα θεμα

Edited by vaggos_24
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος να ρυθμίσουμε το pixel να προσθέτει το +30 αυτόματα στο νούμερο μιας επαφής όταν είμαστε στο εξωτερικό και καλούμε μια επαφή?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος να ρυθμίσουμε το pixel να προσθέτει το +30 αυτόματα στο νούμερο μιας επαφής όταν είμαστε στο εξωτερικό και καλούμε μια επαφή?
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.Astalavist4.prependcountrycodefree

Ενημερώνεις όλες σου τις επαφές και καθάρισες.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.Astalavist4.prependcountrycodefree

Ενημερώνεις όλες σου τις επαφές και καθάρισες.
Ευχαριστώ

Άρα το assisted dialing του phone app που προσθέτει αυτόματα το πρόθεμα δεν λειτουργεί στο pixel όπως γίνεται σε άλλες συσκευές?e5004aaec1abfeb99ee1ba784b3dabd4.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω αν λειτουργεί στην Ελλάδα, εγώ έχω περάσει το +30 σε όλες μου τις επαφές.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο. Όταν κουνάτε το τηλέφωνο δίπλα από το αφτί σας ακούτε ακούτε τπτ μπλιγκι μπλιγκι;
Ναι σε όλες τις συσκευές που έχουν ois στην κάμερα, έτσι ακούγεται.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

On 21/8/2023 at 1:35 ΜΜ, Pixeluser said:

Άσχετο. Όταν κουνάτε το τηλέφωνο δίπλα από το αφτί σας ακούτε ακούτε τπτ μπλιγκι μπλιγκι;

Μήπως δεν έχει ντριγκιντράγκα το τηλέφωνο;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...