Jump to content

alany
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

13 ώρες πριν, jsimeo said:

Αν δεν ειναι "προσωρινο" προβλημα αυτο με τις εκκαθαρισεις που καθυστερουν, ειναι ενας πολυ καλος λογος να σταματησω να δουλευω την payzy συχνα, θα μεινει μονο για χρηση οπου δεν θελω καρτα με υπολοιπο. Αυτα που διαβαζω παραπανω οτι λενε στο σαπορτ, ειναι κατι που δεν υπηρχε πριν ουτε υπαρχει σε αλλες καρτες και στις τραπεζες που παντα σε 2-3 ημερες το πολυ εχει γινει η καθε εκκαθαριση. Γενικοτητες για να αποφυγουν να πουν τον πραγματικο λογο. Και καλα κανουν, δεν λεγονται αυτα στους πελατες.

Κουραστηκα να περιμενω τα coins.

 Και απο την αλλη εχεις βρει κατι παρομοιο με το 1% παντου ωστε να πεις οτι την αφηνεις;

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι κρατάνε 200€ ακαθάριστα επίτηδες. Όταν κάνω μία αγορά, εκκαθαρίζεται κάτι.. αν δεν κάνω μένουν εκεί.

Edited by kalitexnis_g
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, stathis123 said:

 Και απο την αλλη εχεις βρει κατι παρομοιο με το 1% παντου ωστε να πεις οτι την αφηνεις;

Στα περισσοτερα ναι εχω 1% χωρις την payzy. Αλλου με μια καρτα, αλλου με αλλη. 

Σε ελαχιστες περιπτωσεις που δεν το εχω, προτιμω ακομα και να μην εχω το 1% παρα να εχω πιθανοτητες να καθυστερει στον πωλητη η πληρωμη. Γενικα σε οτιδηποτε δεν εχω το προιον στα χερια μου στο ταμειο, δεν θα ξαναχρησιμοποιησω την payz. Σε κανενα σουπερμαρκετ δια ζωσης που σιγουρα δεν καθυστερει κατι, παιρνεις τα προιοντα και φευγεις , θα μπορουσα να την χρησιμοποιησω, αλλα αφου εχω 1% και με αλλη καρτα γιατι να βλεπω μια εκκρεμοτητα τοσες πολλες ημερες; Δεν payzy...

Edited by jsimeo
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, δεν εχω καταλαβει πως γινεται να εχεις δυο καρτες, πχ μια virtual κ μια physical σε ενα λογαριασμο! οταν θελω να φορτισω μια απο τις δυο καρτες απλα θα επιλεγω ποια απο τις δυο θελω να φορτισω;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, jsimeo said:

Σε ελαχιστες περιπτωσεις που δεν το εχω, προτιμω ακομα και να μην εχω το 1% παρα να εχω πιθανοτητες να καθυστερει στον πωλητη η πληρωμη.

Πάντως αν είναι έτσι τα πράγματα, θα αρχίσουν και δεν θα δέχονται οι επιχειρήσεις την payzy. 

2 minutes ago, tzotol said:

καλησπερα, δεν εχω καταλαβει πως γινεται να εχεις δυο καρτες, πχ μια virtual κ μια physical σε ενα λογαριασμο! οταν θελω να φορτισω μια απο τις δυο καρτες απλα θα επιλεγω ποια απο τις δυο θελω να φορτισω;

Ναι θα τις αλλάζεις μέσα από την εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kalitexnis_g said:

Πάντως αν είναι έτσι τα πράγματα, θα αρχίσουν και δεν θα δέχονται οι επιχειρήσεις την payzy. 

Ναι θα τις αλλάζεις μέσα από την εφαρμογή.

Κ μπορώ να έχω λεφτά κ στις δύο κ να διαλέγω από ποια θέλω να πληρώσω την κάθε φορά! Σωστά; Μπορεί πχ να θέλω τη μια για τα έξοδα του σπιτιού κ την άλλη για προσωπικά μου έξοδα

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, tzotol said:

Κ μπορώ να έχω λεφτά κ στις δύο κ να διαλέγω από ποια θέλω να πληρώσω την κάθε φορά! Σωστά; Μπορεί πχ να θέλω τη μια για τα έξοδα του σπιτιού κ την άλλη για προσωπικά μου έξοδα

Ναι εννοείται.. το διαχειρίζεσαι όπως θέλεις!

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, kalitexnis_g said:

Έχω την εντύπωση ότι κρατάνε 200€ ακαθάριστα επίτηδες. Όταν κάνω μία αγορά, εκκαθαρίζεται κάτι.. αν δεν κάνω μένουν εκεί.

Αν ισχυει κατι τετοιο εχει ξεφυγει το πραγμα! Που αναγραφει στους ορους οτι μπορουν να κρατανε 2€ επιστροφης δεσμευμενο χωρις να στο πιστωνουν για 180 ημερες;

Εγω σημερα χαλασα 110 ευρω με αλλες καρτες - δεν πληρωσα τιποτα με payzy!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, jsimeo said:

Εγω σημερα χαλασα 110 ευρω με αλλες καρτες - δεν πληρωσα τιποτα με payzy!

Τότε είσαι off topic αδερφέ

Link to comment
Share on other sites

Όσο κράτησε (για την δική μου περίπτωση) η payzy καλή ήταν. 

Απο 14 Δεκεμβρίου δεν περνάει καμία συναλλαγή μέσα από την curve, κάτι που με είχε βολέψει. 

Είμαστε συνέχεια σε επικοινωνία αλλά δεν μπορεί να βρεθεί άκρη, η απάντηση που δέχομαι συνέχεια είναι πως φταίει η curve, έχω συνδέσει και άλλες κάρτες (στην curve) που λειτουργούν, οπότε από εκεί είμαστε εντάξει. 

Το κόλλημα ξεκίνησε από φόρτιση που απέτυχε, δέσμευση του ποσού από την τράπεζα μου δίχως να εμφανιστεί στην payzy, μετά από επικοινωνία και 2 μέρες αναμονής λύθηκε (κάτι που είχε συμβεί και ένα χρόνο πριν) αλλά από εκείνη την ημέρα έπαψε να εγκρίνει τις πληρωμές με την curve. 

Θα διαγράψω τον λογαριασμό μου και θα βγάλω μια curve στην σύζυγο, μιας και payzy έχει από την προσφορά της δωροεπιταγης των 40€. 

Η απάντηση της ομάδας υποστήριξης σε σχετική ερώτηση ήταν πως δεν μπορεί εάν καταργηθεί κάποιος λογαριασμός να ανοίξει νέος στα ίδια στοιχεία. 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, andreasomageiras said:

Η απάντηση της ομάδας υποστήριξης σε σχετική ερώτηση ήταν πως δεν μπορεί εάν καταργηθεί κάποιος λογαριασμός να ανοίξει νέος στα ίδια στοιχεία. 

Ναι, αν σβηστεί δεν μπορείς να ξανά κάνεις μετά

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, sou_d said:

Τότε είσαι off topic αδερφέ

Offtopic εισαι εσυ ισως επειδη δεν εχεις διαβασει καθολου την τελευταια σελιδα... : Αν εκαναν κανονικα οπως οφειλουν τις εκκαθαρισεις, θα ειχα πληρωσει μεσω payzy. Επομενως καθολου offtopic αυτο που εγραψα.

Link to comment
Share on other sites

On 24/2/2024 at 11:48 ΠΜ, jsimeo said:

Εγω σημερα χαλασα 110 ευρω με αλλες καρτες - δεν πληρωσα τιποτα με payzy!

Δεν χρειάζεται να θυμώνεις. Δες τι έγραψες και δες πού βρίσκεσαι. Δεν σου φταίει κανείς άλλος.

Σαν να πηγαίνω εγώ στο νήμα της Samsung και να λέω μόνο Huawei

Edited by sou_d
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, sou_d said:

Δεν χρειάζεται να θυμώνεις. Δες τι έγραψες και δες πού βρίσκεσαι. Δεν σου φταίει κανείς άλλος.

Σαν να πηγαίνω εγώ στο νήμα της Samsung και να λέω μόνο Huawei

Ο,τι να ναι λες. Ο μονος που θυμωνει και αρχιζει τα offtopic εισαι εσυ. 😉 

Link to comment
Share on other sites

Μπλέξαμε Κυριακάτικα. Έγινε ρε φίλε, συνέχισε να μας ενημερώνεις για το τι δεν θα χρησιμοποιείς

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν περνάει η RF πληρωμή των τελών κυκλοφορίας;

Edited by user_one

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, user_one said:

Γιατί δεν περνάει η RF πληρωμή των τελών κυκλοφορίας;

Δεν περνάει τίποτα από πληρωμές δημοσίου.

3 ώρες πριν, jsimeo said:

Offtopic εισαι εσυ ισως επειδη δεν εχεις διαβασει καθολου την τελευταια σελιδα... : Αν εκαναν κανονικα οπως οφειλουν τις εκκαθαρισεις, θα ειχα πληρωσει μεσω payzy. Επομενως καθολου offtopic αυτο που εγραψα.

Συμφωνώ στο ότι είναι κακό να αργούν να εκκαθαριστούν οι συναλλαγές αλλά κι εμείς δεν γίνεται να περιμένουμε την επιστροφή για να κάνουμε μία αγορά. Το go4more και τα yellows κανείς δεν κάθεται να τα περιμένει για να πάει για ψώνια. Κάποια στιγμή σε ρωτάνε αν θες εξαργύρωση και την κάνεις.

Γιατί στην payzy πρέπει να καθόμαστε από πάνω και να περιμένουμε την επιστροφή;

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, user_one said:

Γιατί δεν περνάει η RF πληρωμή των τελών κυκλοφορίας;

Προς το παρόν (;) δεν υποστηρίζονται πληρωμές οφειλών προς το δημόσιο.

Δες περισσότερα εδώ: https://support.payzy.gr/hc/el-gr/articles/9229059162641-Ποιους-λογαριασμούς-μπορώ-να-πληρώσω-με-το-payzy

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, kalitexnis_g said:

Συμφωνώ στο ότι είναι κακό να αργούν να εκκαθαριστούν οι συναλλαγές αλλά κι εμείς δεν γίνεται να περιμένουμε την επιστροφή για να κάνουμε μία αγορά. Το go4more και τα yellows κανείς δεν κάθεται να τα περιμένει για να πάει για ψώνια. Κάποια στιγμή σε ρωτάνε αν θες εξαργύρωση και την κάνεις.

Κανεις δεν περιμενει την επιστροφη για να κανει μια αγορα. Ποιος δηλωσε κατι τετοιο; Εγω τουλαχιστον δεν περιμενω τα coins για να κανω αγορα. Απλα θελω να γινονται οι δουλειες οπως εχει συμφωνηθει, σε ολους.

Ειναι offtopic η κουβεντα που ανοιγεις, αλλα θα σου απαντησω οτι go4more , yellows και Επιστροφη eurobank, περνανε αμεσα, τους βλεπεις ακομα και στο χαρτακι του POS στους συνεργατες. Πριν γινει η εκκαθαριση. Μονο οταν εχει προωθητικες με 15-20-30% επιστροφης μπορει να περιμενεις στις περισσοτερες περιπτωσεις, σε αλλες ακομα και εκει περνανε αμεσα και τα βλεπεις στο χαρτακι του POS.

Link to comment
Share on other sites

Τι γίνετε βρε παιδιά? Γιατί δεν περνάνε τους πόντους? Έχει να γίνει εκκαθάριση πολύ καιρό και είναι να μπουν 600 πόντοι τουλάχιστον σε μένα. Έχει φάει κανένα σκάλωμα η payzy τελευταία? 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, P_papadis said:

Τι γίνετε βρε παιδιά? Γιατί δεν περνάνε τους πόντους? Έχει να γίνει εκκαθάριση πολύ καιρό και είναι να μπουν 600 πόντοι τουλάχιστον σε μένα. Έχει φάει κανένα σκάλωμα η payzy τελευταία? 

Κι εγώ περιμένω 250+. Ρώτησα και επιμένουν πως από πλευράς τους δεν έχει αλλάξει τίποτα. Δεν βγάζεις άκρη.

IMG_20240226_154614.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, kalitexnis_g said:

Κι εγώ περιμένω 250+. Ρώτησα και επιμένουν πως από πλευράς τους δεν έχει αλλάξει τίποτα. Δεν βγάζεις άκρη.

IMG_20240226_154614.jpg

Εγώ έλαβα αυτό ως απάντηση:

Quote

Ευχαριστούμε για την επικοινωνία!
'Όταν χρησιμοποιείς την payzy κάρτα σου για συναλλαγές, ο έμπορος δεσμεύει το ποσό στο λογαριασμό σου τη στιγμή της συναλλαγής αλλά το ποσό αυτό χρεώνεται μέσα στις επόμενες ημέρες.
Το χρονικό διάστημα μεταξύ της αρχικής δέσμευσης και της τελικής χρέωσης του ποσού είναι αυτό που σου εμφανίζεται υπό εκκαθάριση.
Η συναλλαγή θα εκκαθαριστεί μόλις σταλεί και η χρέωση από τον έμπορο και εξαρτάται από την πληρώτρια τράπεζα του εμπόρου και συνήθως είναι περίπου 3-4 ημέρες. Ωστόσο, το χρονικό διάστημα αυτό μπορεί να είναι και μεγαλύτερο, καθώς ο έμπορος έχει το δικαίωμα να στείλει την τελική χρέωση, που θα οδηγήσει στην εκκαθάριση της συναλλαγής, έως και 180 ημέρες μετά και συνεπώς θα αποδωθούν τα coins.
Συνοπτικά, δεν χρειάζεται να γίνει κάποια ενέργεια από μέρους σου για την εκκαθάριση της συναλλαγής και θα χρειαστεί να αναμένεις καθώς ούτε εμείς έχουμε τη δυνατότητα να επέμβουμε στη διαδικασία."

 

Edited by zurabi_97

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, zurabi_97 said:

Εγώ έλαβα αυτό ως απάντηση:

Κι εγώ.. την πρώτη φορά που ρώτησα.

Σήμερα μου είπαν αυτό που πόσταρα πριν.

Τεσπα δεν έχει νόημα.. δεν μπορούμε να ξέρουμε τι ακριβώς κάνουν. Ελπίζω να μην μας σπάσουν τα νεύρα και την ακυρώσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Η πιο πρόσφατη εκκαθάρισή μου είναι από τις 23 του μηνός και υπάρχουν κάποιες από 15. Έχει ξανά συμβεί στο παρελθόν, οπότε δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...