Jump to content

alany
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χθες κάνοντας φόρτιση της payzy έφαγε κόλλημα, το πέρασα στο "ντούκου" νομίζοντας ότι κάτι δεν έκανα σωστά,στο καπάκι επιχειρώ δεύτερη φόρτιση και δεν έγινε ούτε αυτή. 

Μπήκα στην εφαρμογή της τράπεζας και βλέπω δέσμευση και τον 2 ποσών. 

Άνοιξα θέμα με το bot μέσω της εφαρμογής μέχρι που έλαβα απάντηση στο mail από άνθρωπο, πέρασε η ώρα, ξανά απάντηση ότι λύθηκε το πρόβλημα και εμφανίζεται μόνο η μία φόρτιση. Στο καπάκι έρχεται απάντηση ότι το πρόβλημα λύθηκε και ο λογαριασμός μου είναι εντάξει (λείπουν όμως τα χρήματα της δεύτερης φόρτισης ενώ έχουν "φύγειψ από την τράπεζα. 

Έκτοτε (27 ώρες μετά) ούτε φωνή ούτε ακρόαση, έχω συνεχίσει την γραπτή ενημέρωση για την μη επίλυση του προβλήματος μέσω του τσατ της εφαρμογής αλλά μέσω του mail. 

 Το ίδιο είχα πάθει και πέρσι τέτοιες μέρες με ποσό κάπου 250€ το οποίο μάλιστα (τότε) έμεινε δεσμευμένο κάπου 2 μέρες εμφανίζοντας μου και το ίδιο ποσό ως αρνητικό υπόλοιπο. 

Χρησιμοποιώ την payzy ένα χρόνο και λίγο, θεωρούσα ότι τέτοιες "παιδικές" ασθένειες είχαν εκλείψει. 

Δεν πιστεύω ότι θα χαθούν τα χρήματα, από την άλλη πάλι πρέπει δεν μου εμπνέει και εμπιστοσύνη ότι δεν θα βρεθώ ξαφνικά με κάποιο ποσό δεσμευμένο, μη μπορώντας να το χρησιμοποιήσω ούτε από την payzy ούτε από την χρεωστική μου, για κάποιες μέρες. 

Δεν κατηγορώ την εφαρμογή απλά βλέπω μια μη σταθερότητα, μου κάνει λούπες. 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Ενδεχομένως αυτοι να μην την βλέπουν γιατί ήδη να εχουν αντιστραφεί οι χρεώσεις και να θέλει μερικές ώρες να εμφανιστεί στην τράπεζα σου

Edited by paanos
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, paanos said:

Ενδεχομένως αυτοι να μην την βλέπουν γιατί ήδη να εχουν αντιστραφεί οι χρεώσεις και να θέλει μερικές ώρες να εμφανιστεί στην τράπεζα σου

Θα φανεί αύριο. 

Δεν αμφισβητώ την φερεγγυότητα τους, την σιωπή τους κρίνω, ας έλεγαν κάτι μετά από τόσες ώρες... 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο καλοκαίρι είχα παρόμοιο πρόβλημα με παραγγελία μέσω box γύρω στα 17€ μου έβγαζε "σφάλμα προσπαθήστε πάλι" πατούσα εγώ και εν τέλει δέσμευσε το ποσό των 17€ 3 φορές χωρίς να γίνει με επιτυχία η συναλλαγή και εν τέλει έβαλα επιλογή με μετρητά. Μετά όμως μέσα από την εφαρμογή είδα ότι είχαν δεσμευτεί και μιλούσα με τη payzy με έλεγαν μιλά με το box και το αντίστροφο.. πέρασαν κάπου 4 5 μέρες για να λυθεί το πρόβλημα με τηλεφωνική και γραπτή επικοινωνία και με τις 2 εφαρμογές. Είναι λίγο ταλαιπωρία αν σου τύχει.

Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η υπόθεσης και η εξέλιξη της. 

Δευτέρα προσπάθεια φόρτισης με το ίδιο ποσό 2 φορές, η φορτίσεις δεν έγιναν, δε φάνηκε το υπόλοιπο στην payzy. 

Τα ποσά φαίνονται χρεωμένα στην κύρια τράπεζα, σε 2 κινήσεις του λογαριασμού όπως έγιναν.

Επικοινωνία με το bot της payzy, συνέχεια με εκπρόσωπο και έπειτα από μία με δύο ώρες λαμβάνω mail ότι έχει αποκατασταθεί το πρόβλημα μου και έχουν πιστωθεί στο λογαριασμό τα χρήματα. Είδα και μία ειδοποίηση από την payzy (που κακός δεν άνοιξα). 

Χθες το πρωί μπαίνοντας στο λογαριασμό της payzy είδα πως έχει πιστωθεί μόνο το ένα από τα δύο ποσά, άρχισε νέος κύκλος επικοινωνίας με αρκετά "συγνώμη για την αναστάτωση".

Το αποτέλεσμα, λίγα λεπτά πριν αρχίσω να γράφω το μήνυμα δέχτηκα mail και ειδοποίηση από την εφαρμογή ότι έχει πιστωθεί και το υπόλοιπο ποσό. 

Το αίσθημα που μου έμεινε μετά από το deja vu (περίπου ένα χρόνο πριν είχα μια παρόμοια εμπειρία): Υπάρχει θέληση για εξυπηρέτηση, αλλά όχι εμπειρία. Από εμένα δεν είναι όχι, αλλά θα έχω το νου μου, φροντίζοντας να έχω "πισινή" πέρα από τα ποσά που θα περνάω στην payzy. 

Συμπέρασμα: να το κοιτάξω / κοιτάξουν ποιος από τους δύο μας έχει πρόβλημα λίγο πριν τις γιορτές 😂😂😂

 

Edited by andreasomageiras

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, andreasomageiras said:

Η υπόθεσης και η εξέλιξη της. 

Δευτέρα προσπάθεια φόρτισης με το ίδιο ποσό 2 φορές, η φορτίσεις δεν έγιναν, δε φάνηκε το υπόλοιπο στην payzy. 

Τα ποσά φαίνονται χρεωμένα στην κύρια τράπεζα, σε 2 κινήσεις του λογαριασμού όπως έγιναν.

Επικοινωνία με το bot της payzy, συνέχεια με εκπρόσωπο και έπειτα από μία με δύο ώρες λαμβάνω mail ότι έχει αποκατασταθεί το πρόβλημα μου και έχουν πιστωθεί στο λογαριασμό τα χρήματα. Είδα και μία ειδοποίηση από την payzy (που κακός δεν άνοιξα). 

Χθες το πρωί μπαίνοντας στο λογαριασμό της payzy είδα πως έχει πιστωθεί μόνο το ένα από τα δύο ποσά, άρχισε νέος κύκλος επικοινωνίας με αρκετά "συγνώμη για την αναστάτωση".

Το αποτέλεσμα, λίγα λεπτά πριν αρχίσω να γράφω το μήνυμα δέχτηκα mail και ειδοποίηση από την εφαρμογή ότι έχει πιστωθεί και το υπόλοιπο ποσό. 

Το αίσθημα που μου έμεινε μετά από το deja vu (περίπου ένα χρόνο πριν είχα μια παρόμοια εμπειρία): Υπάρχει θέληση για εξυπηρέτηση, αλλά όχι εμπειρία. Από εμένα δεν είναι όχι, αλλά θα έχω το νου μου, φροντίζοντας να έχω "πισινή" πέρα από τα ποσά που θα περνάω στην payzy. 

Συμπέρασμα: να το κοιτάξω / κοιτάξουν ποιος από τους δύο μας έχει πρόβλημα λίγο πριν τις γιορτές 😂😂😂

 

Έχει μερικές μέρες που κι εμένα δεν μου ολοκληρώνει την φόρτιση. Ωστόσο, το υποψιάστηκα, γιατί την πάτησα όπως εσύ, και πάω πίσω. Βλέπω ότι έχει φορτιστεί κανονικά και όλα κομπλέ. Συνήθως συμβαίνει όταν είμαι με data και όχι wifi. Δεν ξέρω αν οφείλεται σε φτωχή ποιότητα δικτύου.

Edited by sou_d
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, sou_d said:

Έχει μερικές μέρες που κι εμένα δεν μου ολοκληρώνει την φόρτιση. Ωστόσο, το υποψιάστηκα, γιατί την πάτησα όπως εσύ, και πάω πίσω. Βλέπω ότι έχει φορτιστεί κανονικά και όλα κομπλέ. Συνήθως συμβαίνει όταν είμαι με data και όχι wifi. Δεν ξέρω αν οφείλεται σε φτωχή ποιότητα δικτύου.

Αυτό που περιγράφεις (εάν κατάλαβα καλά) είναι μόνιμο φαινόμενο, το να αργεί ή κολλάει στην φόρτιση και απλά να πρέπει να κάνεις πίσω για να δεις ότι ολοκληρώθηκε. 

Η περίπτωση μου, τώρα και πριν ένα χρόνο, ήταν ότι τα χρήματα "έφυγαν" από την τράπεζα αλλά έφτασαν στην payzy μετά από 2 μέρες. 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, andreasomageiras said:

Αυτό που περιγράφεις (εάν κατάλαβα καλά) είναι μόνιμο φαινόμενο, το να αργεί ή κολλάει στην φόρτιση και απλά να πρέπει να κάνεις πίσω για να δεις ότι ολοκληρώθηκε. 

Η περίπτωση μου, τώρα και πριν ένα χρόνο, ήταν ότι τα χρήματα "έφυγαν" από την τράπεζα αλλά έφτασαν στην payzy μετά από 2 μέρες. 

Διευκρίνιση, το έκανες από κάρτα ή από iban; Γιατί αν το έκανες από iban, είναι φυσιολογικό

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, sou_d said:

Διευκρίνιση, το έκανες από κάρτα ή από iban; Γιατί αν το έκανες από iban, είναι φυσιολογικό

Απο κάρτα κάνω τις όποιες κινήσεις. 

Σήμερα δεν περνάει συναλλαγή με την payzy που έχω πίσω από curve (και την χρειάζομαι το απόγευμα για εκτός συνόρων). Θα θεωρήσω πως είναι τυχαίο και θα δοκιμάσω αργότερα. 

 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, sou_d said:

Έχει μερικές μέρες που κι εμένα δεν μου ολοκληρώνει την φόρτιση. Ωστόσο, το υποψιάστηκα, γιατί την πάτησα όπως εσύ, και πάω πίσω. Βλέπω ότι έχει φορτιστεί κανονικά και όλα κομπλέ. Συνήθως συμβαίνει όταν είμαι με data και όχι wifi. Δεν ξέρω αν οφείλεται σε φτωχή ποιότητα δικτύου.

Αν περιμένεις, τελικά προχωράει. Απλώς θέλει το χρόνο του. Αν είσαι βιαστικός, πας πίσω χειροκίνητα και βγαίνει το ποσό. Εμένα ως που να βγει το ποσό μου έρχονται τα email από τράπεζα και payzy.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, kalitexnis_g said:

Αν περιμένεις, τελικά προχωράει. Απλώς θέλει το χρόνο του. Αν είσαι βιαστικός, πας πίσω χειροκίνητα και βγαίνει το ποσό. Εμένα ως που να βγει το ποσό μου έρχονται τα email από τράπεζα και payzy.

Αργεί αρκετά ρε γμτ. Αλλά 99% όταν είμαι με data. Με wifi δεν θυμάμαι να αντιμετώπισα τέτοιο πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, sou_d said:

Αργεί αρκετά ρε γμτ. Αλλά 99% όταν είμαι με data. Με wifi δεν θυμάμαι να αντιμετώπισα τέτοιο πρόβλημα

Εγώ με WiFi πάντα το κάνω και αργεί.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Da_rudakos said:

Παιδιά ισχύει ακόμα η δωροεπιταγη 40€ από Γερμανό;

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Έχει γραφτεί ότι πήρε παράταση Μέχρι και αύριο. 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα αλλά στη βιντεοκλήση είπαν οτι έχω παλαιού τύπου ταυτότητα και δεν ολοκληρώθηκε η εγγραφή! Ευχαριστώ.

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάνεις τι κρατήσεις έχει στο εξωτερικο σε χώρες που είναι εκτός του Ευρώ ? Επίσης το cashback ισχυει και σε νομισμα διαφορετικο του ευρω? Την εχω καταβρει με το 2%

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, georgebad said:

Ξέρει κάνεις τι κρατήσεις έχει στο εξωτερικο σε χώρες που είναι εκτός του Ευρώ ? Επίσης το cashback ισχυει και σε νομισμα διαφορετικο του ευρω? Την εχω καταβρει με το 2%

Μέχρι πριν από λίγο διάστημα, έκανα χρήση στο εξωτερικό (Σκόπια) της payzy έχοντας την πίσω από μία curve. Το τελευταίο διάστημα δεν προχώρησε καμία συναλλαγή με τον τρόπο αυτό. Να σημειώσω πως έχω περάσει την payzy στην curve και την curve στο πορτοφόλι της google, οπότε οι συναλλαγές (προσπαθούν να γίνουν) χωρίς φυσική κάρτα. 

Πίσω σε αυτό το θέμα είχα γράψει ακριβός τις χρεώσεις της payzy στο τοπικό νόμισμα αλλά δεν θυμάμαι πότε ακριβώς (μέσα στο φθινόπωρο κάποια στιγμή). Αν έχεις υπομονή θα το βρεις. 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, georgebad said:

Ξέρει κάνεις τι κρατήσεις έχει στο εξωτερικο σε χώρες που είναι εκτός του Ευρώ ? Επίσης το cashback ισχυει και σε νομισμα διαφορετικο του ευρω? Την εχω καταβρει με το 2%

Κοίτα, εγώ παρήγγειλα από ali και είχε κανονικά επιστροφή

Screenshot_2023-12-23-10-21-47-21_4c59a88e5637a0ffa35f73e6731f0c60.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 23/12/2023 at 10:02 ΠΜ, georgebad said:

Ξέρει κάνεις τι κρατήσεις έχει στο εξωτερικο σε χώρες που είναι εκτός του Ευρώ ? Επίσης το cashback ισχυει και σε νομισμα διαφορετικο του ευρω? Την εχω καταβρει με το 2%

σε συναλλαγες σε αλλο νόμισμα ισχυει η μετατροπη συναλλαγματος σε ευρω με ισοτιμια της visa. εφοσον γινει η μετατροπη θα σε χρεωσει σε ευρω και θα υπολογισει το 2% επιστροφης που αναλογει για τη συναλλαγη.

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους!!!

Αν φτιάξω payzy, θα μπορώ να μεταφέρω λεφτά από paypal σε payzy;

Κι αν ναι γνωρίζετε αν έχει κάποιο fee;

Σας ευχαριστώ πολύ!!!

Sent from my SM-A528B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, siberiantiger said:

Καλησπέρα, χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους!!!

Αν φτιάξω payzy, θα μπορώ να μεταφέρω λεφτά από paypal σε payzy;

Κι αν ναι γνωρίζετε αν έχει κάποιο fee;

Σας ευχαριστώ πολύ!!!

Sent from my SM-A528B using Tapatalk
 

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά. Αν εννοείς μέσω Iban, προσπάθησα να το κάνω μόλις και έβγαζε σφάλμα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...