Jump to content

iPhone 14 Pro Max


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εν τω μεταξυ εκει στην προσβασιμοτητα ειναι πολλες χρησιμες ρυθμισεις κατι που δεν περιμενα γιατι συνηθως αυτο το μενου ηταν κυριως για εξειδικευμενες ρυθμισεις, για ατομα με ειδικες αναγκες κτλ, ενω τελικα ειναι χωμενα πολλα χρησιμα πραγματα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
16 minutes ago, Nikos_Mpl said:

πσσ, ωραιος. θελω να δω αν θα κανει διαφορα στην μπαταρια καθως σαν εικονα δε με ενδιαφερει η οποια διαφορα υπαρχει και επειδη οριακα δε βγαζω 2η μερα, θα ηθελα να βγαζω και να κανω τις μισες φορτισεις μες το χρονο αν πετυχει..

Εγώ πάλι πιστεύω ότι αν έχεις δουλέψει στα 120Hz, δεν έχει γυρισμό...

Ότι σε βολεύει βέβαια και ανάλογα τις προτεραιότητές σου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Η πραγματικότητα στο iOS είναι ότι από iPhone με 60hz η διαφορά στο μάτι με τα 120hz δεν είναι τόσο μεγάλη όπως με άλλες συσκευές/οθόνες. Λόγο των ομαλών animation; Δεν ξέρω.
Στην περίπτωση όμως που κλείσεις τα 120hz σε συσκευή που τα υποστηρίζει (13 και 14 pro) τότε το μειωμένο framerate δεν είναι τόσο smooth όπως μια παλαιότερη συσκευή που δεν πάει πάνω από 60. Εκεί βλέπεις μια ενοχλητική διαφορά.

Αυτό τουλάχιστον παρατήρησα εγώ και αρκετοί ακόμα σε ξένα φόρουμ που το συζητούσαμε πριν κάποιους μήνες.

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, athanaso77 said:

Εγώ πάλι πιστεύω ότι αν έχεις δουλέψει στα 120Hz, δεν έχει γυρισμό...

Ότι σε βολεύει βέβαια και ανάλογα τις προτεραιότητές σου.

κοιτα, το εχω ξανα δοκιμασει στα Samsung. περα απο ενα καλυτερο ρολαρισμα στο μενου, σε καταλογο και settings, αντε και σε εναλλαγη παραθυρων, σε ο,τι αφορα τη χρηση ιντερνετ, μονιμως λαγκαρουν ολες οι συνδεσεις με αποτελεσμα να μην αξιοποιειται οπως θα επρεπε αυτο το χαρακτηριστικο. Επομενως, το να καταναλωνω μπαταρια για να κυλαει καλυτερα ο καταλογος ας πουμε, δε με απασχολει. 

Βεβαια τωρα οσο το εχω ενεργο βλεπω διαφορα οταν σερνω το δαχτυλο προς τα πανω να ξεκλειδωσει ή να παω στην κεντρικη οθονη, εχει ενα λαγκ το εφε κινησης που δεν ειχε πριν. κατι τετοιο στο s22 δεν το ειχα απο τη μειωση του ρυθμου ανανεωσης. θα το παρατηρησω κι αλλο βεβαια να βγαλω πιο ασφαλη συμπερασματα αλλα ειναι κατι που με αφηνει αδιαφορο. δεν το βλεπω καν δηλαδη.

2 minutes ago, nikos523 said:

Η πραγματικότητα στο iOS είναι ότι από iPhone με 60hz η διαφορά στο μάτι με τα 120hz δεν είναι τόσο μεγάλη όπως με άλλες συσκευές/οθόνες. Λόγο των ομαλών animation; Δεν ξέρω.
Στην περίπτωση όμως που κλείσεις τα 120hz σε συσκευή που τα υποστηρίζει (13 και 14 pro) τότε το μειωμένο framerate δεν είναι τόσο smooth όπως μια παλαιότερη συσκευή που δεν πάει πάνω από 60. Εκεί βλέπεις μια ενοχλητική διαφορά.

Αυτό τουλάχιστον παρατήρησα εγώ και αρκετοί ακόμα σε ξένα φόρουμ που το συζητούσαμε πριν κάποιους μήνες.

γραφαμε ταυτοχρονα και ειδα τωρα το ποστ σου. αυτο ακριβως ειδα και εγω, οτι ενω ενα 12αρι αι φον ειναι απιστευτα ομαλο, τωρα το 14αρι με το κλεισιμο εγινε χειροτερο στο μενου και στις εναλλαγες εφαρμογων κτλ κατι που δεν περιμενα, και κατι που δε συνεβαινε στο ανδροιδ που το ειχα μονιμα κλειστο. anyway αν συνεχισει να με ενοχλει αυτο (ειναι το μονο που παρατηρω και ενοχλει) θα το ανοιξω. αλλα θελω να μετρησω και ποση διαφορα κανει στη μπαταρια, αν κανει

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, jimmys121979 said:

9.6 gb ο χώρος του ios 16.3.1, 70 gb ο χώρος του Android 13 του Samsung galaxy s23 Ultra. No comments 

70gb πιανει το android ??😲 Πάρα πολλά δεν είναι?

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σκέφτομαι να αγοράσω το 14 pro max θα ήθελα να ρωτήσω τα 128 gb θα μου είναι αρκετά μαζί με 200 icloud η θα το μετανιώσω ευχαριστώ 

Γιωργος

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 Pixels και 16,3 KBytes.

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, gatuso said:

Καλησπέρα σκέφτομαι να αγοράσω το 14 pro max θα ήθελα να ρωτήσω τα 128 gb θα μου είναι αρκετά μαζί με 200 icloud η θα το μετανιώσω ευχαριστώ 

Αυτό εσύ το ξέρεις ανάλογα τι χρήση κάνεις. Αν τραβάς 20 video τη μερα μάλλον δεν φτάνουν...

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
33 minutes ago, gatuso said:

Καλησπέρα σκέφτομαι να αγοράσω το 14 pro max θα ήθελα να ρωτήσω τα 128 gb θα μου είναι αρκετά μαζί με 200 icloud η θα το μετανιώσω ευχαριστώ 

Ούτως ή άλλως στο iCloud θα μπαίνουν φωτογραφίες και βίντεο. Άρα θεωρώ ότι θα είσαι εντάξει με το 128άρι.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, koutsis said:

Αυτό εσύ το ξέρεις ανάλογα τι χρήση κάνεις. Αν τραβάς 20 video τη μερα μάλλον δεν φτάνουν...

Όχι τόσο βίντεο πιο πολύ φωτογραφία και κάνα youtube premium για μουσική 

Just now, athanaso77 said:

Ούτως ή άλλως στο iCloud θα μπαίνουν φωτογραφίες και βίντεο. Άρα θεωρώ ότι θα είσαι εντάξει με το 128άρι.

Σε ευχαριστώ ξέρεις πόσο ελεύθερο χώρο καθαρό θα έχω 

Γιωργος

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 Pixels και 16,3 KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Just now, gatuso said:

Όχι τόσο βίντεο πιο πολύ φωτογραφία και κάνα youtube premium για μουσική 

Σε ευχαριστώ ξέρεις πόσο ελεύθερο χώρο καθαρό θα έχω 

Εξαρτάται από τις εφαρμογές που έχεις σκοπό να εγκαταστήσεις και τα δεδομένα τους. Το λειτουργικό δεν πιάνει πολύ χώρο, δε θα σε απασχολήσει θεωρώ ο ελεύθερος χώρος ακόμα και με το 128άρι. Εγώ για παράδειγμα στο στήσιμο που έχω κάνει και με πλήρη χρήση έχω περισσότερα από 90GB ελεύθερα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δες απλά την συσκευή σου τώρα.
Αν για παράδειγμα χρησιμοποιείς 50γβ αυτή την στιγμή στην συσκευή σου, δεν υπάρχει περίπτωση ξαφνικά να χρειάζεσαι 250γβ στην επόμενη.
Εκτός φυσικά αν έχεις σκοπό ας πούμε αντί για 10 φωτογραφίες την ημέρα, να πας στις 500.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Just now, nikos523 said:

Δες απλά την συσκευή σου τώρα.
Αν για παράδειγμα χρησιμοποιείς 50γβ αυτή την στιγμή στην συσκευή σου, δεν υπάρχει περίπτωση ξαφνικά να χρειάζεσαι 250γβ στην επόμενη.
Εκτός φυσικά αν έχεις σκοπό ας πούμε αντί για 10 φωτογραφίες την ημέρα, να πας στις 500.

Σωστό και αυτό, απλά ο ελεύθερος χώρος σε μια iOS συσκευή είναι πολύ μικρότερος από τον αντίστοιχο σε μια Android συσκευή με αντίστοιχες εφαρμογές. Επίσης στο Android δεν έχεις αυτή την ευκολία του iCloud για τις φωτογραφίες και video και αλλάζουν πολύ περισσότερο τα δεδομένα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, athanaso77 said:

Σωστό και αυτό, απλά ο ελεύθερος χώρος σε μια iOS συσκευή είναι πολύ μικρότερος από τον αντίστοιχο σε μια Android συσκευή με αντίστοιχες εφαρμογές. Επίσης στο Android δεν έχεις αυτή την ευκολία του iCloud για τις φωτογραφίες και video και αλλάζουν πολύ περισσότερο τα δεδομένα.

Εγώ στο android είμαι περίπου 80 με 90 gb πιστεύω θα είμαι καλά στο iphone σε ευχαριστώ 

Γιωργος

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 Pixels και 16,3 KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Σωστό και αυτό, απλά ο ελεύθερος χώρος σε μια iOS συσκευή είναι πολύ μικρότερος από τον αντίστοιχο σε μια Android συσκευή με αντίστοιχες εφαρμογές. Επίσης στο Android δεν έχεις αυτή την ευκολία του iCloud για τις φωτογραφίες και video και αλλάζουν πολύ περισσότερο τα δεδομένα.

Αυτό ακριβώς.
Λίγο το σύστημα, λίγο το offload εφαρμογών / φωτό / βίντεο στο iCloud αυτόματα κλπ, δεν υπάρχει περίπτωση να ανέβουν οι απαιτήσεις για χώρο αλλά το αντίθετο.
Εκτός φυσικά αν αλλάξει η χρήση.

Επίσης για παλαιότερες φωτογραφίες/βίντεο και λοιπά αρχεία που ίσως θελουμε να έχουμε στο αρχείο μας αλλά όχι απαραίτητα στην γκαλερί, μπορούμε να τα κάνουμε αποθήκευση στο iCloud Drive σε κάποιο φάκελο, σβήσιμο από την γκαλερί και έτσι πιάνουν χώρο μόνο στο cloud και όχι την συσκευή.
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, jimmys121979 said:

9.6 gb ο χώρος του ios 16.3.1, 70 gb ο χώρος του Android 13 του Samsung galaxy s23 Ultra. No comments 

χαοτικη διαφορα. Αλλα μην ξεχναμε την παραμετροποιηση που παιρνει το ενα και το αλλο. Τωρα για bloat, Οκ 10 εφαρμογες που εχει δε νομιζω οτι αρκουν για να δικαιολογησουν τοση διαφορα αλλα μαλλον απο εφαρμογες συστηματος για να κανουν ολα αυτα που κανει συν τον κωδικα? 

πχ κουρτινα ειδοποιησεων, δε συγκρινεται η μια με την αλλη σε παραμετρους και επιλογες.

27 minutes ago, gatuso said:

Καλησπέρα σκέφτομαι να αγοράσω το 14 pro max θα ήθελα να ρωτήσω τα 128 gb θα μου είναι αρκετά μαζί με 200 icloud η θα το μετανιώσω ευχαριστώ 

νομιζω οτι δεν αξιζει πλεον αν εχεις λιγα δεδομενα τωρΑ. Εγω ειχα 300gb σε φωτο και βιντεο στην SD πριν 2 χρονια με αποτελεσμα μετα να ψαχνω κινητα των 512 εσωτερικη κτλ. εν τελει το πηρα αποφαση να μην εχω τα δεδομενα μου παντα μαζι, αν και ηθελα, και βολευομαι με μικρες εκδοσεις και cloud. ο λογος που ηθελα τα δεδομενα μου ηταν επειδη ειχα κανει και συνεχιζω να αλμπουμς με τα πιτσιρικια μου, απο τη γεννα μεχρι και σημερα και κρατουσα απο καθε καλη στιγμη τα βασικα (φαντασου να κρατουσα ο,τι εβγαζα). Βεβαια πλεον το εχω μειωσει πολυ αλλα πολλες φορες σε συζητησεις θελω να δειξω κατι απο αυτα τα αλμπουμ και αν δεν εχω πολυ καλο ιντερνετ αυτο ειναι λιγο δυσκολο γιατι σερνεται ειδικα αν θες να ανακτησεις βιντεο. 

αν δεν επιζητας κατι τετοιο, απλα παιξε λιγο παραπανω απο εκει που εισαι.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι κάνει η συσκευή με την 16.3.1; Μέσα σε 5 λεπτά έπεσε η μπαταρία 7%! Έκανα restart το κινητό μετά την αναβάθμιση και όταν άνοιξε είχε 4% κάτω από όταν έκανα το restart & γενικά την βλέπω και πέφτει στην χρήση πολύ γρήγορα το εχει παρατηρήσει κανείς άλλος ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ουδείς αγνωμονέστερος του ευεργετηθέντος.
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Hd1980 said:

Παιδιά τι κάνει η συσκευή με την 16.3.1; Μέσα σε 5 λεπτά έπεσε η μπαταρία 7%! Έκανα restart το κινητό μετά την αναβάθμιση και όταν άνοιξε είχε 4% κάτω από όταν έκανα το restart & γενικά την βλέπω και πέφτει στην χρήση πολύ γρήγορα emoji22.png το εχει παρατηρήσει κανείς άλλος ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

μην αγχώνεσαι, θα στρώσει με τις μέρες...

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Hd1980 said:

Παιδιά τι κάνει η συσκευή με την 16.3.1; Μέσα σε 5 λεπτά έπεσε η μπαταρία 7%! Έκανα restart το κινητό μετά την αναβάθμιση και όταν άνοιξε είχε 4% κάτω από όταν έκανα το restart & γενικά την βλέπω και πέφτει στην χρήση πολύ γρήγορα emoji22.png το εχει παρατηρήσει κανείς άλλος ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Και σε μένα το ίδιο !

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, athanaso77 said:

Εξαρτάται από τις εφαρμογές που έχεις σκοπό να εγκαταστήσεις και τα δεδομένα τους. Το λειτουργικό δεν πιάνει πολύ χώρο, δε θα σε απασχολήσει θεωρώ ο ελεύθερος χώρος ακόμα και με το 128άρι. Εγώ για παράδειγμα στο στήσιμο που έχω κάνει και με πλήρη χρήση έχω περισσότερα από 90GB ελεύθερα.

Για δώσε λεπτομέρειες για το ...στήσιμο.

Έχω καμιά 50αριά GB media και σκεφτομαι να παίξω με Cloud. Όμως έλεγα να το κάνω με OneDrive λόγω και των υπολοίπων λογαριασμών προσωπικών και επαγγελματικών. Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα το iCloud των φωτό. Αν έχεις χρόνο, γράψε πιθανά πλεονεκτήματα που έχει που δεν έχω σκεφτεί, δεν έχω πρόβλημα να το κάνω με iCloud.

Από το Ericsson GF768, στο 12 Pro Max, μια αιωνιότητα

Highlights: Nokia E66, HTC HD2, iPhone 4, LG G3, Xiaomi Mi Max

 

http://mowned.com/sig/george_soutzouk.smart.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kagio said:

Για δώσε λεπτομέρειες για το ...στήσιμο.

Έχω καμιά 50αριά GB media και σκεφτομαι να παίξω με Cloud. Όμως έλεγα να το κάνω με OneDrive λόγω και των υπολοίπων λογαριασμών προσωπικών και επαγγελματικών. Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα το iCloud των φωτό. Αν έχεις χρόνο, γράψε πιθανά πλεονεκτήματα που έχει που δεν έχω σκεφτεί, δεν έχω πρόβλημα να το κάνω με iCloud.

Καλό το 128 αλλά η ProRes λειτουργία είναι διαθέσιμη από τα 256 + πάνω  οπότε εάν έχεις σκοπό να τραβάς βίντεο υψηλής ανάλυσης τότε το 256 είναι μονόδρομος. 
Απ την άλλη εάν δεν είσαι τύπος με υψηλές απαιτήσεις στην λήψη βίντεο τότε το 128 μια χαρά είναι. ( Αρκεί να σε φτάνει ο αποθηκευτικός χώρος φυσικά). 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
51 minutes ago, pol2410 said:

Καλό το 128 αλλά η ProRes λειτουργία είναι διαθέσιμη από τα 256 + πάνω  οπότε εάν έχεις σκοπό να τραβάς βίντεο υψηλής ανάλυσης τότε το 256 είναι μονόδρομος. 

Για την ακρίβεια, ProRes έχεις και με το 128άρι αλλά με τον περιορισμό των 1080p @ 30fps, ενώ με την έκδοση των 256gb και πάνω μπορείς να το αξιοποιήσεις πλήρως στην ανάλυση 4Κ @ 30fps.

Ωστόσο πιστεύω ότι το ProRes προορίζεται κυρίως σε επαγγελματίες μιας και ένας μέσος χρήστης δε πρόκειται να αξιοποιήσει ένα βίντεο που καταλαμβάνει 6GB το λεπτό.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, athanaso77 said:

Για την ακρίβεια, ProRes έχεις και με το 128άρι αλλά με τον περιορισμό των 1080p @ 30fps, ενώ με την έκδοση των 256gb και πάνω μπορείς να το αξιοποιήσεις πλήρως στην ανάλυση 4Κ @ 30fps.

Ωστόσο πιστεύω ότι το ProRes προορίζεται κυρίως σε επαγγελματίες μιας και ένας μέσος χρήστης δε πρόκειται να αξιοποιήσει ένα βίντεο που καταλαμβάνει 6GB το λεπτό.

Έτσι ακριβώς. Νομίζω είναι υπερβολή. Ήταν ένας λογος που πήρα 256 ενώ είχα 128 τις πρώτες μέρες και τελικά δεν το δούλεψα ποτέ. Υπερβολικά μεγάλος όγκος για χρήση που δεν αξίζει αν δεν είσαι επαγγελματίας ή αν δεν έχεις τρομερή αγάπη στην επεξεργασία βίντεο

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Μετά από δυο μήνες … η μπαταρία έχει φτάσει σε διάρκεια ,  στις 2+ μέρες. 
Δεν ήταν η ίδια απόδοση , στην αρχή … τον Δεκέμβριο . Τότε ήταν περίπου στην μια γεμάτη ημέρα.
Δηλαδή τώρα είναι … ακριβώς στα επίπεδα του 13 pro max. Έχουμε όμως μια οθόνη με αυξημένη φωτεινότητα (δεν την συγκρίνω με καμία άλλη) , νέο επεξεργαστή με  καλύτερες επιδόσεις κ την always on που δεν υπήρχε στο 13. 
Αυτά τα λίγα , τα αναφέρω γιατί … δεν μπορώ να διαβάζω σχόλια, με δηλώσεις … το βράδι είχα 7% κ μετά έγινε …

Νομίζω η apple μας έχει αποδείξει όλο αυτό τον καιρό ότι δεν θα δώσει ναυαρχίδα της που να μην είναι καλή κ σε διάρκεια. 
Να μην περάσουμε σε vs … έχω στα χέρια μου Samsung κ pixel … δεν !!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...