Jump to content

iPhone 14 Pro Max


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
2 ώρες πριν, greg2310 said:

Υπάρχει τρόπος μέσα από το μενου,δες προσβασιμότητα άγγιγμα, εμφανίζει ένα εικονικό κουμπί που μπορείς να το ρυθμίσεις .εγώ από εκεί ανεβοκατεβάζω φωνή και κάνω αγορές μέσω Apple Pay 

Υπάρχει και αυτή η λύση, αλλά σε καμία περίπτωση δεν πιάνει την ευκολία του double click για το Apple Pay.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα κουμπιά ποτέ δεν το κατάλαβα. Το έβλεπα και παλιά συνήθως σε αιφον που είχανε φυσικό κουμπί.
Δηλαδή κάποιος είναι οκ με το να χρησιμοποεί εικονικό κουμπί ή καθόλου κάποιο κουμπί σαν να είναι χαλασμένο ήδη, απλά για «για να μην χαλάσει» στο μέλλον. Αλλά το να το δουλέψει κανονικά και ΑΝ κάποτε χαλάσει να πάει να το φτιάξει, ή πολύ απλά ΤΟΤΕ να βάλει αυτά τα εικονικά κουμπιά δεν είναι λύση;
Αφού στην περίπτωση που χρησιμοποιούμε εικονικά κουμπιά ή αποφεύγουμε να πατάμε κάποια, έχουμε ήδη (και μάλιστα οικειοθελώς) την εμπειρία χρήσης χαλασμένης συσκευής και είμαστε οκ με αυτό. Τι διαφορά θα έχει αν όντως χαλάσει;

Το ίδιο ακριβώς με τις μπαταρίες και αυτά τα μην πέσει κάτω από τόσο, μην πάει πάνω από τόσο κλπ. Πάλι εμπειρία χρήσης συσκευής που έχει φαγωμένη μπαταρία με το καλημέρα, για να μην χαλάσει από μόνη της. Που θα χαλάσει, γιατί είναι μπαταρία..

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, nikos523 said:

Αυτό με τα κουμπιά ποτέ δεν το κατάλαβα. Το έβλεπα και παλιά συνήθως σε αιφον που είχανε φυσικό κουμπί.
Δηλαδή κάποιος είναι οκ με το να χρησιμοποεί εικονικό κουμπί ή καθόλου κάποιο κουμπί σαν να είναι χαλασμένο ήδη, απλά για «για να μην χαλάσει» στο μέλλον. Αλλά το να το δουλέψει κανονικά και ΑΝ κάποτε χαλάσει να πάει να το φτιάξει, ή πολύ απλά ΤΟΤΕ να βάλει αυτά τα εικονικά κουμπιά δεν είναι λύση;
Αφού στην περίπτωση που χρησιμοποιούμε εικονικά κουμπιά ή αποφεύγουμε να πατάμε κάποια, έχουμε ήδη (και μάλιστα οικειοθελώς) την εμπειρία χρήσης χαλασμένης συσκευής και είμαστε οκ με αυτό. Τι διαφορά θα έχει αν όντως χαλάσει;

Το ίδιο ακριβώς με τις μπαταρίες και αυτά τα μην πέσει κάτω από τόσο, μην πάει πάνω από τόσο κλπ. Πάλι εμπειρία χρήσης συσκευής που έχει φαγωμένη μπαταρία με το καλημέρα, για να μην χαλάσει από μόνη της. Που θα χαλάσει, γιατί είναι μπαταρία..

Αυτό με το κουμπί στην οθόνη υπάρχει για άτομα με αναπηρίες που δεν μπορούν να πατήσουν φυσικά κουμπιά. Άσχετο αν το χρησιμοποιούν και άλλοι χωρίς αναπηρία.

Edited by koutsis

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

To assistive touch ωστόσο παρέχει και κάποιες ευκολίες δεδομένων των μεγάλων δυνατοτήτων παραμετροποίησής του.

Προσωπικά εγώ το χρησιμοποιώ γιατί με βολεύει πολύ το double tap για να σβήνει η οθόνη.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Στην 16.4 έρχονται δομικές αλλαγές στο iOS, αλλάζει ο τρόπος λειτουργίας του κινητού σε πολλά.


Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στην 16.4 έρχονται δομικές αλλαγές στο iOS, αλλάζει ο τρόπος λειτουργίας του κινητού σε πολλά.


Sent from my iPad using Tapatalk

Τι συνταρακτικό έρχεται δηλαδή πέρα από το web push notifications?
Το νέο emoji, το widget για το wallet ή οι βελτιώσεις στην εφαρμογή podcasts?
Link to comment
Share on other sites


Τι συνταρακτικό έρχεται δηλαδή πέρα από το web push notifications?
Το νέο emoji, το widget για το wallet ή οι βελτιώσεις στην εφαρμογή podcasts?

Όλα μέσα από συντομεύσεις


Sent from my iPad using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, rebel1 said:

Στην 16.4 έρχονται δομικές αλλαγές στο iOS, αλλάζει ο τρόπος λειτουργίας του κινητού σε πολλά.


Sent from my iPad using Tapatalk

Εγώ καμία αλλαγή δε βλέπω. Λεπτομέρειες μόνο. Τι δομικες αλλαγές βλέπεις εσύ; 

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ καμία αλλαγή δε βλέπω. Λεπτομέρειες μόνο. Τι δομικες αλλαγές βλέπεις εσύ; 



Δες και το τελευταίο τρικ εδώ, όλα θα μπορείς να τα ορίζεις από συντόμευση




Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα την χρήση του καθένα, αλλά προσωπικά δεν βλέπω κάτι ground breaking.
Shutdown επιλογή στα shortcuts που υπάρχει ήδη, αυτό με το Face ID που βλέπεις τον κωδικό Wi-Fi υπάρχει πολλούς μήνες, το control nearby επίσης πολλούς μήνες και τέλος τα web apps που κυριολεκτικά υπάρχουν από το 2007 πριν καν βγει το App Store. Απλά τώρα θα έχουν και ειδοποιήσεις όπως εδώ και πολλά χρόνια στα desktop.

Μήπως απλά δεν είχαν πέσει στην αντίληψη σου αρκετά feature και τα είδες τώρα μαζεμένα;

Link to comment
Share on other sites

Αξίζουν 300€ δηλαδή? Τα σκέφτομαι και εγώ αλλά έχω ακούσει ότι τα Sony earbuds έχουν καλύτερο noise cancelation!
Tι λέτε?

Έχω τα Sony ακουστικά WH 1000XM4 και τα WF 1000XM4. Αισθητή ακύρωση θορύβου μονο σε over ear ακουστικά.


Sent from my iPhone using Tapatalk
nokia....., nokia N8, nokia 808, lumia 950.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Το integration που έχουν οι συσκευές με τα AirPods (και τα τελευταία beats) δε συγκρίνεται με κανένα ακουστικό εκτός του οικοσυστήματος.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα την χρήση του καθένα, αλλά προσωπικά δεν βλέπω κάτι ground breaking.
Shutdown επιλογή στα shortcuts που υπάρχει ήδη, αυτό με το Face ID που βλέπεις τον κωδικό Wi-Fi υπάρχει πολλούς μήνες, το control nearby επίσης πολλούς μήνες και τέλος τα web apps που κυριολεκτικά υπάρχουν από το 2007 πριν καν βγει το App Store. Απλά τώρα θα έχουν και ειδοποιήσεις όπως εδώ και πολλά χρόνια στα desktop.

Μήπως απλά δεν είχαν πέσει στην αντίληψη σου αρκετά feature και τα είδες τώρα μαζεμένα;

Ίσως έχεις δίκιο φίλε, γω τρία χρόνια είμαι μόνο στο iOS


Sent from my iPad using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

έγινε βλακεια και έσβησα τις photo από την εφαρμογή της apple νομίζοντας ότι είναι οι ίδιες στην εφαρμογή της google που έχουμε και πλάνο με τα 100gb. μετά πήγα και στο deleted photos και τις αποτελειωσα... υπάρχει τρόπος να τις ξανά βρω η μπα;


τώρα μετά το πάθημα σταμάτησα την συνδρομή στο google one και ξεκίνησα στης apple γιατί μου φαίνεται με της google δεν συνεργάζεται σωστά!

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, ilka71 said:

έγινε βλακεια και έσβησα τις photo από την εφαρμογή της apple νομίζοντας ότι είναι οι ίδιες στην εφαρμογή της google που έχουμε και πλάνο με τα 100gb. μετά πήγα και στο deleted photos και τις αποτελειωσα... υπάρχει τρόπος να τις ξανά βρω η μπα;


τώρα μετά το πάθημα σταμάτησα την συνδρομή στο google one και ξεκίνησα στης apple γιατί μου φαίνεται με της google δεν συνεργάζεται σωστά!
 

Εννοείς ανέβασες τις φωτογραφίες σου στο google photos και μετά τις έσβησες απο τις φωτογραφίες του κινητού? Και αν ναι, τι εννοείς δεν είναι οι ίδιες?

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ανέβασες τις φωτογραφίες σου στο google photos και μετά τις έσβησες απο τις φωτογραφίες του κινητού? Και αν ναι, τι εννοείς δεν είναι οι ίδιες?
ότι φώτο έβγαιναν πίστευα ότι φαίνονταν και στο τοπικό apple photos (δεν είχα ενεργοποιήσει το icloud γιατί είχα αυτό των google photo) και στο Google photos που όμως πίστευα ότι είχαν ανέβει στο google cloud! έσβησα τις photo μέσα από την εφαρμογή photos της apple πήγα στο google photo και δεν υπήρχαν που νόμιζα ότι δεν θα χάνονταν αφού ανέβαιναν στο cloud της google! τώρα σκέφτομαι μήπως επειδή ήταν βίντεο της τελευταίας μέρας όταν μπήκαμε σπίτι στο wifi δεν προλαβαν να ανέβουν γμτ! τώρα χάθηκαν ε;
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, ilka71 said:
42 minutes ago, koutsis said:
Εννοείς ανέβασες τις φωτογραφίες σου στο google photos και μετά τις έσβησες απο τις φωτογραφίες του κινητού? Και αν ναι, τι εννοείς δεν είναι οι ίδιες?

ότι φώτο έβγαιναν πίστευα ότι φαίνονταν και στο τοπικό apple photos (δεν είχα ενεργοποιήσει το icloud γιατί είχα αυτό των google photo) και στο Google photos που όμως πίστευα ότι είχαν ανέβει στο google cloud! έσβησα τις photo μέσα από την εφαρμογή photos της apple πήγα στο google photo και δεν υπήρχαν που νόμιζα ότι δεν θα χάνονταν αφού ανέβαιναν στο cloud της google! τώρα σκέφτομαι μήπως επειδή ήταν βίντεο της τελευταίας μέρας όταν μπήκαμε σπίτι στο wifi δεν προλαβαν να ανέβουν γμτ! τώρα χάθηκαν ε;

Ναι,αυτο έγινε. Για να ανέβουν στο google photos πρέπει να συνδεθείς σε wi-fi και καμιά φορα δεν ανεβαίνουν και κατευθείαν και αν είναι μεγάλα αρχεία χρειάζεται κάποιος χρόνος.  Εννοείται έπρεπε να  τσεκάρεις αν ανέβηκαν πριν τις σβήσεις από το κινητό. Τώρα δεν νομίζω να μπορείς να κάνεις κάτι. Επίσης πρόσεξε πως δουλευει το icloud που λες πως θα αρχίσεις να χρησιμοποιείς γιατί εκει αν σβήσεις φωτογραφίες απο το κινητο σβήνονται και από το cloud!

Edited by koutsis

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα cloud κάνουν συγχρονισμό. Άρα ότι σβήνεις στη συσκευή σβήνει και στο cloud.  Αν θες να αδειάσεις κινητό και τα έχεις cloudυπαρχει άλλος τρόπος νομίζω. Προσοχή μεγάλη λοιπόν. 

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Nikos_Mpl said:

Παιδιά τα cloud κάνουν συγχρονισμό. Άρα ότι σβήνεις στη συσκευή σβήνει και στο cloud.  Αν θες να αδειάσεις κινητό και τα έχεις cloudυπαρχει άλλος τρόπος νομίζω. Προσοχή μεγάλη λοιπόν. 

Αυτό ισχύει με το  icloud αλλά σίγουρα όχι με το google photos. Αν ανέβει κάτι στο photos και μετά το σβήσεις από το κινητό δεν χάνεται. Σου το προτείνει άλλωστε και η ίδια η εφαρμογή να το κάνεις. Απλά εδώ δεν είχαν ανέβει καν τα αρχεία στο photos για αυτό χάθηκαν!

Edited by koutsis

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

αααα στο icloud άμα σβήσεις μια φώτο/βίντεο από την εφαρμογή photos σβήνει και από το icloud; παράξενο και χαζό νομίζω! το cloud έπρεπε να είναι η ασφάλεια σου εάν ΚΑΤΆ ΛΆΘΟΣ σβήσεις κάτι από την εφαρμογή photos! εάν πριν πουλήσω ενα iphone σβήσω apple id και κάνω και reset οι photos θα σβηστούν και από το icloud;; πως θα τις έχω στο επόμενο κινητό;

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ilka71 said:

αααα στο icloud άμα σβήσεις μια φώτο/βίντεο από την εφαρμογή photos σβήνει και από το icloud; παράξενο και χαζό νομίζω! το cloud έπρεπε να είναι η ασφάλεια σου εάν ΚΑΤΆ ΛΆΘΟΣ σβήσεις κάτι από την εφαρμογή photos! εάν πριν πουλήσω ενα iphone σβήσω apple id και κάνω και reset οι photos θα σβηστούν και από το icloud;; πως θα τις έχω στο επόμενο κινητό;

Όταν πουλάς συσκευή δεν σβήνεις το icloud. Το αποσυνδέσεις με την συσκευή. Δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο ....

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

τελικά δουλεύουν ταυτόχρονα και οι 2 εφαρμογές της apple και της google.; δηλαδή ότι φώτο βγάζω φαίνεται και στις 2 εφαρμογές; (άσχετα με τα cloud που μιλάμε)

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, ilka71 said:

τελικά δουλεύουν ταυτόχρονα και οι 2 εφαρμογές της apple και της google.; δηλαδή ότι φώτο βγάζω φαίνεται και στις 2 εφαρμογές; (άσχετα με τα cloud που μιλάμε)

Ναι, αν έχεις ενεργοποιημένα και τα 2 cloud , οι φωτογραφίες θα ανέβουν και στα 2.

Το icloud έχει διαφορετική φιλοσοφία. οτι φωτογραφια βγάζεις ανεβαινει στο cloud και στο κινητό μένει μια μικρογραφία που δεν πιάνει χώρο. Όταν βλέπεις τις φωτογραφίες στο κινητό, ουσιαστικά βλέπεις τις φωτογραφίες του cloud, όχι του κινητού. Πρόσεχε όμως γιατί συγχρονίζονται με τη συσκευή. Αν δηλαδή σβήσεις τη φωτογραφια στο κινητό σβήνεται ταυτόχρονα και στο icloud! Εγώ πάντως χρησιμοποιώ μόνο το google photos που δουλεύει όπως θέλω και εχω κλειστό το icloud για φωτογραφίες!

Edited by koutsis

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αν έχεις ενεργοποιημένα και τα 2 cloud , οι φωτογραφίες θα ανέβουν και στα 2.
Το icloud έχει διαφορετική φιλοσοφία. οτι φωτογραφια βγάζεις ανεβαινει στο cloud και στο κινητό μένει μια μικρογραφία που δεν πιάνει χώρο. Όταν βλέπεις τις φωτογραφίες στο κινητό, ουσιαστικά βλέπεις τις φωτογραφίες του cloud, όχι του κινητού. Πρόσεχε όμως γιατί συγχρονίζονται με τη συσκευή. Αν δηλαδή σβήσεις τη φωτογραφια στο κινητό σβήνεται ταυτόχρονα και στο icloud! Εγώ πάντως χρησιμοποιώ μόνο το google photos και εχω κλειστό το icloud για φωτογραφίες!
το κακό ξεκίνησε όταν μου λέει ο μικρός ότι γέμισε ο αποθηκευτικός χώρος του κινητού. κοντά στα 128 γιγα
μόλις είχε μπει και ειχε τραβήξει βίντεο από ένα πάρτυ. εγώ βιάστηκα του λέω είναι στο google photos και ξεκινάω να σβήνω! αλλά δεν είχαν προλάβει να ανέβουν μάλλον!
όταν είδα τι καταναλωνε τον χώρο όμως έλεγε 70 γιγα φώτο. άρα έπιαναν χώρο τελικά;γιατί μετά που τις έσβησα άδειασε τόσος χώρος
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...