Jump to content

Sony Xperia 5 IV


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

3 ώρες πριν, filkatsxlt said:

Φιλε μου νομιζω οτι ολα ξεκινανε απο την πεποιθηση που εχεις οτι αν ανοιχτει το κινητο χανει την αδιαβροχοποιηση, αυτο που πρεπει να δεις ειναι αν ισχυει αυτο που πιστευεις επιστημονικα. Εγω στην θεση σου πχ αν ειχα το οποιοδηποτε μηχανικο θεμα με το κινητο απλα θα ζητουσα επισκευη και θα περιμενα να παραλαβω ενα κινητο οπως το αγορασα τιποτα λιγοτερο.

Πάλι δεν βοηθάς πουθενά,δεν απαντάς σε τίποτα από ότι έχω γράψει πάνω, και είσαι και λάθος. 

Όλα ξεκινάνε απο το σημείωμα που αγνόησαν και το απαράδεκτο σέρβις. Αν όντως στεγανοποιειται το κινητό και με είχαν πάρει ένα τηλέφωνο να μου εξηγήσουν τι ή πως γίνεται, και μου έλεγαν πως αν παθει κάτι στο μέλλον είμαι καλυμμένος (γραπτά) , εγώ ευχαρίστως να το δοκίμαζα, και γιατί όχι, να αποδειχθεί ότι είμαι και καχύποπτος εν τέλει. 

ΑΝΤΙ ΑΥΤΟΥ, έβαλαν χέρι στο κινητό και μου το έδωσαν με ανοιχτή πλάτη. Οχι ευχαριστώ, δε θα τους εμπιστευτώ. Ούτε κι εσύ θα τους εμπιστευοσουν με τον τρόπο που τα πράγματα εξελίχθηκαν. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 227
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

8 ώρες πριν, guy_fawkes said:

Για τον φίλο από πάνω έκανα αυτό το σχόλιο για την σκόνη και την ip68.
Δεν παρεξηγούμαι το γνωρίζω ότι τα γράφεις με καλή διάθεση!
Επίσης δεν έχω ποτέ το χούι να βουτάω κινητά στο νερό.

Στάλθηκε από το Pixel 7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatal

Δεν κατάλαβες, εννοώ ότι η πιστοποίηση ip68 περιλαμβάνει προστασία έναντι στην σκόνη. Οπότε δεν θεωρώ λογικό να βρεθεί σκόνη μετά το service.

Link to comment
Share on other sites

Προς κάθε ενδιαφερόμενο 
 

Παρέλαβα το κινητό στην κατάσταση που βλέπετε ΕΔΩ, με επισκευασμένο τον αισθητήρα δαχτυλικού αποτυπώματος, πλήκτρου κάμερας και πλακέτα κάμερας. Γύρισα σπίτι να κάνω το setup. Απλά δείτε την πλάτη του κινητού και πείτε μου αν εσείς θα το εμπιστευόσασταν σε νερό.

Η κάμερα είχε δαχτυλιές εσωτερικά , κάθε φορά που τραβάς βίντεο, ακούγεται ο ήχος που θα δείτε σε αυτό το βίντεο , και σε αυτό.

Το πλήκτρο της κάμερας δεν έχει πλέον την ανάδραση που είχε πρωτού μου το ''επισκευάσουν''. Δεν κάνει το κλικ για Shutter και μετά για Capture. Όσοι χρησιμοποιείτε κινητό Xperia θα καταλάβετε ακριβώς τι λέω.

Το επέστρεψα σήμερα για να το διαπιστώσουν και οι ίδιοι τι κινητό παρέδωσαν , και τους έχω ξεκαθαρίσει πως δεν θα παραλάβω πίσω ένα κινητό σε αυτή την άθλια κατάσταση.

Αυτά, για όσους με θεωρούσαν υπερβολικό. 

Ίσως η χειρότερη εμπειρία που έχω αντιμετωπίσει ποτέ μου με σέρβις.

Edited by Zouk Ju
Link to comment
Share on other sites

Ούτε εξαρχής έπρεπε να παραλάβεις έτσι. Τώρα θα πούνε δεν ξέρουμε δεν είδαμε. Αφού είναι τόσο ζώα, τραβά το στα άκρα δικαστικά και κάνε υπομονή. Εγώ δε βλέπω καμιά άλλη λύση.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, r31134 said:

Ούτε εξαρχής έπρεπε να παραλάβεις έτσι. Τώρα θα πούνε δεν ξέρουμε δεν είδαμε. Αφού είναι τόσο ζώα, τραβά το στα άκρα δικαστικά και κάνε υπομονή. Εγώ δε βλέπω καμιά άλλη λύση.

Ημουν στο δρόμο, πέρασα, το παρέλαβα, και οσο να φτασω σπιτι και να κανω set up η πλάτη ήταν ανοιχτή. Αν μου το έστελναν με κουριερ δηλαδη, τι θα αλλαζε; παλι θα το παραλάμβανα σε αυτη την κατάσταση. Κατα τα αλλα περνανε τεστ αδιαβροχοποιησης και καλης λειτουργίας πριν τα παραδώσουν.

Link to comment
Share on other sites

ποιο λιπαρο απροσεκτο και ατεχνο πλασμα εχει παρει το ποστο να αγγιζει κ οχι μονο , επισκευαζει τετοιες πολυσυσκευες ; επισης αυτος που παρελαβε κ εδωσε για παραδοση την συσκευη ποσο αδιάφορος παιζει κ να ειναι ; 

να το παω για μπαταρια που σκεφτομαι και να το παρω ετσι με λιπαροτητα απο μεσα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, georgerapp said:

ποιο λιπαρο απροσεκτο και ατεχνο πλασμα εχει παρει το ποστο να αγγιζει κ οχι μονο , επισκευαζει τετοιες πολυσυσκευες ; επισης αυτος που παρελαβε κ εδωσε για παραδοση την συσκευη ποσο αδιάφορος παιζει κ να ειναι ; 

να το παω για μπαταρια που σκεφτομαι και να το παρω ετσι με λιπαροτητα απο μεσα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 

 Το ερώτημα είναι , θα δεχόσουν την συσκευή για δεύτερη επισκευή μετά από όλο αυτο;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Zouk Ju said:

Ημουν στο δρόμο, πέρασα, το παρέλαβα, και οσο να φτασω σπιτι και να κανω set up η πλάτη ήταν ανοιχτή. Αν μου το έστελναν με κουριερ δηλαδη, τι θα αλλαζε; παλι θα το παραλάμβανα σε αυτη την κατάσταση. Κατα τα αλλα περνανε τεστ αδιαβροχοποιησης και καλης λειτουργίας πριν τα παραδώσουν.

Για σενα το λεω,οτι αφου πηγες απο εκει, θα ηταν καλυτερα να μεινει εκει το τηλεφωνο χωρις να απομακρυνθει.

Οτι εγινε εγινε και δεν αλλαζει τωρα να γυρισουμε πισω το χρονο.

Για να φτιαχτει αυτο το τηλεφωνο δεν βλεπω πλεον λυση οποτε νομικη οδος για μενα θα ειναι μονοδρομος αν και χρονοβορος.

Να πω οτι υπαρχει εστω καποιο αλλο αξιοπιστο σερβις να το πας, να πω οκ. 

Δεν κοστισε 50 ευρω να πεις δεν ασχολεισαι.Ειναι σεβαστης αξιας το κινητο και εχεις οικονομικη ζημια

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Zouk Ju said:

Προς κάθε ενδιαφερόμενο 
 

Παρέλαβα το κινητό στην κατάσταση που βλέπετε ΕΔΩ, με επισκευασμένο τον αισθητήρα δαχτυλικού αποτυπώματος, πλήκτρου κάμερας και πλακέτα κάμερας. Γύρισα σπίτι να κάνω το setup. Απλά δείτε την πλάτη του κινητού και πείτε μου αν εσείς θα το εμπιστευόσασταν σε νερό.

Η κάμερα είχε δαχτυλιές εσωτερικά , κάθε φορά που τραβάς βίντεο, ακούγεται ο ήχος που θα δείτε σε αυτό το βίντεο , και σε αυτό.

Το πλήκτρο της κάμερας δεν έχει πλέον την ανάδραση που είχε πρωτού μου το ''επισκευάσουν''. Δεν κάνει το κλικ για Shutter και μετά για Capture. Όσοι χρησιμοποιείτε κινητό Xperia θα καταλάβετε ακριβώς τι λέω.

Το επέστρεψα σήμερα για να το διαπιστώσουν και οι ίδιοι τι κινητό παρέδωσαν , και τους έχω ξεκαθαρίσει πως δεν θα παραλάβω πίσω ένα κινητό σε αυτή την άθλια κατάσταση.

Αυτά, για όσους με θεωρούσαν υπερβολικό. 

Ίσως η χειρότερη εμπειρία που έχω αντιμετωπίσει ποτέ μου με σέρβις.

ρε συ πραγματικα,

εχεις κανει θεμα εδω μεσα ποσο τρομερο ηταν που εκαναν κατι που δεν ηθελες (και δε διαφωνω μαζι σου εφοσον το εχεις ζητησει), αλλα:

το συζηταμε τοσο καιρο, σου λεμε κανε ελεγχο, τσεκαρε, βουτηξε το κτλ και πας και παραλαμβανεις χωρις να τσεκαρεις επι τοπου ωστε να διεκδικησεις αυτο που λες ακομα πιο δικαια?συγγνωμη αλλα το χειριζεσαι λαθος.

ΕΠισης ποιο σερβις σου εκανε τετοια δουλεια? σε επισημο πηγες???

Τελος, εγω θα τους ζητουσα να το βαλουν στο νερο μπροστα μου

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Θα το αναγνωρίσουν οτι έγινε από αυτούς.. Στείλε όμως mail στη διεύθυνση που σου έγραψα την προηγούμενη φορά. Αν δεν τους ενοχλήσει κανείς, θα το φτιάξουν με το μικρότερη δυνατό κόστος και με τη μεγαλύτερη ταλαιπωρία για εσένα. Απο εδώ και στο εξής θέλει λίγη υπομονή.
Όταν είπα για σκόνες μέσα απο την κάμερα, δεν εννοούσα οτι μπαίνουν σκόνες μετά, αλλά πριν κλείσουν το καπάκι στο service. Δεν το φυσάνε δηλαδή με λίγο αέρα για να γίγει η όποια σκόνη κάθισε πάνμω στις κάμερες και τα προστατευτικά των φακών όσο ήταν ανοιχτό.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, Zouk Ju said:

 Το ερώτημα είναι , θα δεχόσουν την συσκευή για δεύτερη επισκευή μετά από όλο αυτο;

φυσικα , μονοδρομος , ξανα παει σε αυτους , κανε γιογκα και ΔΙΧΩΣ φωνες θα τους πεις , δεν εκλεισε καλα παιδια ενω σας παραθετω κ καποια βιντεο οπου ακουγετε μια βοη κατα την καταγραφη βιντεο ενω υπαρχουν στιγματα εσωτερικα του φακου . θα το δεχθουν , την επομενη θα παραλλαβεις εκει , οπως εγραψε ο νικος θα κανεις ελεγχο οπτικο μα και ολα τα τεστ , εαν κατι παει στραβα μενει ξανα εκει , η ωρες σου δεν γυριζουν πισω , η ταλαιπωρια ουτε , το οτι το στερησε επισης , το δεχεσε και συνεχιζεις μεχρι να εχεις μια συσκευη σωστη , επισης αφου εχει γινει μπελαντονα δεν αλλαζεις κ μια μπαταρια ; να ειναι μετα για αλλα 5 ετη κομπλε . 

ευγενικα , ανάσες και ευγενικα , δεν κανεις χαρη σε αυτους , στον εαυτο σου κανεις για να βγει ακρη .

μπορεις ομως να κανεις μια κριτικη στο google , και ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ , αυτο τους ποναει , ολα τα μαγαζια τις κοιτανε , μερικα απαντανε κιολας . αν περιεχει και εικονες βιντεο ; τους αναστατώνει .   

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με την κριτική στο google. Φρόντισε να είναι λεπτομερής με ντοκουμέντα και θα πονέσει (όπως και πρέπει). 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Το κινητό με έχει απογοητεύσει, κυρίως επειδή είναι τέτοια ψησταριά που τώρα το καλοκαίρι ειδικά μπορεί να γίνει επικίνδυνα προβληματικό.

Προσωπικά έχω δώσει πολλές ευκαιρίες στη Sony, αυτή ήταν και από τις πιο ακριβές περιπτώσεις μου, αλλά πλέον δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναδώσω cent για κινητό της.

Το ότι έβγαλαν έτσι αβίαστα μια συσκευή με τόσο κακή ψύξη είναι παντελώς απαράδεκτο, καλά καλά βινετοκλήση δεν μπορείς να τελειώσεις χωρίς να σβήσει η μπροστινή κάμερα και έχεις θέματα με τη δουλειά. Δεν μιλάμε να τραβάς 4Κ στα 120, δεν μιλαμε καν για να κάνεις κλήση από 5g μιλάμε για τη μπροστινή κάμερα σε χώρο με κλιματισμό.

Επίσης σήμερα που το είχα σε power bank επειδή ταξίδευα από τη ζέστη απλά έτρωγε μπαταρία από το power bank και φόρτιζε με ρυθμούς χελώνας.

Χάλασα μισό 10χιλιαρο power bank για να πάρει 30% σε σχεδόν 2 ώρες γελάει ο κόσμος

Ίσως πρέπει να το δώσω με την όποια χασούρα ή να περιμένω να πιάσει φθινόπωρο για να πω ότι έχω ξανά τηλέφωνο, απλα ξενερώνω πολύ άσχημα να έχω ένα καλό κατά τα άλλα κινητό που σε τελείως απλά πράγματα είναι πολύ χειρότερο από το poco f3 που έδωσα στη γυναίκα και έκανε 300€ αλλά έχει αξιοπρεπή ψύξη και δεν έχει φτάσει να σου καίει το χέρι

Σκέφτομαι δηλαδή να της δώσω το Xperia και να πάρω το poco πίσω αλλά σκέφτομαι ότι και αυτή δεν κάνει χαλαρή χρήση και θα με βρίσει στο τέλος και η ίδια δεν έχει και τις καλύτερες αναμνήσεις από το xz1 που είχε αποδειχθεί πατάτα.

Κρίμα το καλό μέγεθος κρίμα η οθόνη με τα πολύ σωστά χρώματα πραγματικά κρίμα, ειδικά πτώση στα 60fps (και ενδεχομένως λιγότερα με τέτοιο stutter..) την έχω για πρωινό καθώς την παθαίνω σχεδόν καθημερινά το καλοκαίρι..

 

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, qsis said:

Το κινητό με έχει απογοητεύσει, κυρίως επειδή είναι τέτοια ψησταριά που τώρα το καλοκαίρι ειδικά μπορεί να γίνει επικίνδυνα προβληματικό.

Προσωπικά έχω δώσει πολλές ευκαιρίες στη Sony, αυτή ήταν και από τις πιο ακριβές περιπτώσεις μου, αλλά πλέον δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναδώσω cent για κινητό της.

Το ότι έβγαλαν έτσι αβίαστα μια συσκευή με τόσο κακή ψύξη είναι παντελώς απαράδεκτο, καλά καλά βινετοκλήση δεν μπορείς να τελειώσεις χωρίς να σβήσει η μπροστινή κάμερα και έχεις θέματα με τη δουλειά. Δεν μιλάμε να τραβάς 4Κ στα 120, δεν μιλαμε καν για να κάνεις κλήση από 5g μιλάμε για τη μπροστινή κάμερα σε χώρο με κλιματισμό.

Επίσης σήμερα που το είχα σε power bank επειδή ταξίδευα από τη ζέστη απλά έτρωγε μπαταρία από το power bank και φόρτιζε με ρυθμούς χελώνας.

Χάλασα μισό 10χιλιαρο power bank για να πάρει 30% σε σχεδόν 2 ώρες γελάει ο κόσμος

Ίσως πρέπει να το δώσω με την όποια χασούρα ή να περιμένω να πιάσει φθινόπωρο για να πω ότι έχω ξανά τηλέφωνο, απλα ξενερώνω πολύ άσχημα να έχω ένα καλό κατά τα άλλα κινητό που σε τελείως απλά πράγματα είναι πολύ χειρότερο από το poco f3 που έδωσα στη γυναίκα και έκανε 300€ αλλά έχει αξιοπρεπή ψύξη και δεν έχει φτάσει να σου καίει το χέρι

Σκέφτομαι δηλαδή να της δώσω το Xperia και να πάρω το poco πίσω αλλά σκέφτομαι ότι και αυτή δεν κάνει χαλαρή χρήση και θα με βρίσει στο τέλος και η ίδια δεν έχει και τις καλύτερες αναμνήσεις από το xz1 που είχε αποδειχθεί πατάτα.

Κρίμα το καλό μέγεθος κρίμα η οθόνη με τα πολύ σωστά χρώματα πραγματικά κρίμα, ειδικά πτώση στα 60fps (και ενδεχομένως λιγότερα με τέτοιο stutter..) την έχω για πρωινό καθώς την παθαίνω σχεδόν καθημερινά το καλοκαίρι..

 

Επειδή είμαι κι εγώ κάτοχος του xperia 5 iv, μήπως κάτι δεν πάει καλά με την δική σου συσκευή; Το ρωτάω γιατί είμαι διακοπές και είμαι φουλ με δεδομένα χρήση κάμερα, βίντεο και social κάτω από ήλιο με φωτεινότητα και δεν έχω κάποιο σοβαρό θέμα με θερμοκρασία. Πρόβλημα είχα την εβδομάδα με το 45αρι και το έβρισκα λογικό να ζεσταθεί αρκετά και να έχω fps drop. Γενικά το δικό μου θα ζεσταθεί ας πούμε στο βαρύ gaming ( genshin impact ) η στο πολύωρο σκρολαρισμα στο Instagram.

Ο 8 gen 1 είχε πρόβλημα σχεδόν σε όλες τις συσκευές που μπήκε όπως και ο exynos και ο αντίστοιχος της google που βασίστηκε στον exynos ανέβαζαν θερμοκρασίες.

Link to comment
Share on other sites

Δε μιλάω να χαζεύεις ίντερνετ για λίγο ή να τραβάς κάνα σύντομο βίντεο.

Δοκίμασε να κάνεις κάνα μισάωρο call με βίντεο και πες μου, θα υπερθερμανθεί η κάμερα και θα σε πετάξει έξω και θα περιμένεις σα χαζός 3-4 λεπτά να συνδεθείς ξανά

Στα παιχνίδια ούτε εγώ έχω θέμα, ( εγώ παίζω cod) θέμα έχω όταν θέλω για πολλή ώρα δεδομένα ειδικά με μέτριο σήμα

Και ειδικά όταν θες να κάνεις δουλειά δε μπορείς να μην είσαι σίγουρος για τη συσκευή σου

Το soc είναι σίγουρα προβληματικό ειδικά σε σχέση με το άψογο 970 που είχα πριν, αλλά δε με νοιάζει στη τελική κάντο να ψύχεται ή μην κυκλοφορείς τη συσκευή έτσι, ειδικά όταν χρεώνεις τέτοια ποσά.

Αν ήταν Κινέζος στο 500αρικο δε θα μιλούσα καν

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και εγώ που το δούλευα Περισυ κάτω από τον ήλιο με το drone που φορτίζει ταυτόχρονα δεν είχα κάποιο θέμα καθώς εκεί ζοριζεται αρκετά λόγω οθόνης σε Φουλ χρήση και ταυτόχρονα φόρτιση και χρήση εφαρμογής. Βιντεοκλήσεις δεν είχα κάνει και δεν έχω άποψη αλλά έχεις δοκιμάσει μια επαναφορά και καθαρή εγκατάσταση; 

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν ειμαι τώρα σε κατάσταση να κάνω επαναφορά και δεν είναι βέβαιος αν θα έλυνε κάτι.

Το θέμα με τι ς(βίντεο) κλήσεις πάντως το έχω παρατηρήσει από τον χειμώνα απλά το χειμώνα ζεσταίνονταν έντονα μόνο, δεν έπεφτε τελείως η κλήση. Έχω κάνει και μονοώρη με 5g από το αυτοκίνητο κάποια στιγμή που δεν προλάβαινα να φτάσω γραφείο, τώρα στα 20κατι λεπτά με wifi παπαλα

Κάποιες φορές μπορεί να φταίει και κάποιο λογισμικό πχ χρειάστηκε πρόσφατα να απεγκαταστήσω τελείως το Disney+ που τα είχε παίξει και φαινόταν ότι ζοριζε όλη τη συσκευή και πάλι όμως όταν έχεις μια συσκευή που idle έχει 40αρια σε κλιματιζόμενο χώρο δεν θέλει και πολύ να πιάσει 70+ και να αρχίσουν τα θέματα όταν τη χρειαστείς.

Αλλά δεν περίμενα να μου το κάνει αυτό και η μπροστινή κάμερα.

Σε άλλα πράγματα η συσκευή είναι εξαιρετική όπως το να κάνω απλές κλήσεις με Bluetooth 1.5+ ώρες και ειδικά στο θέμα κατανάλωσης παρόλο που έχω τα πάντα ανοικτά διαρκώς ή ακόμα και στην πλοήγηση που επίσης ζοριζει πολλές συσκευές, καλή αυτονομία ποτέ δε μου σκοτεινιάζει η οθόνη..

Απλά σε κάποια σενάρια θέλω να το σπάσω. Αν ήταν πιο φθηνό θα το είχα χαρίσει ήδη, τώρα θα το ανεκτώ για κάποιο καιρό ακόμα, αλλά νομίζω ότι ήρθε το τέλος μου με τη Sony, ειδικά αν συνυπολογίσουμε και την περιορισμένη υποστήριξη. Ας πάρω iPhone δηλαδή και ας τα αντιπαθώ, πλέον αρχίζω και καταλαβαίνω απόλυτα το νόημα τους και το λόγο που τα προτιμούν

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, qsis said:

Δε μιλάω να χαζεύεις ίντερνετ για λίγο ή να τραβάς κάνα σύντομο βίντεο.

Δοκίμασε να κάνεις κάνα μισάωρο call με βίντεο και πες μου, θα υπερθερμανθεί η κάμερα και θα σε πετάξει έξω και θα περιμένεις σα χαζός 3-4 λεπτά να συνδεθείς ξανά

Στα παιχνίδια ούτε εγώ έχω θέμα, ( εγώ παίζω cod) θέμα έχω όταν θέλω για πολλή ώρα δεδομένα ειδικά με μέτριο σήμα

Και ειδικά όταν θες να κάνεις δουλειά δε μπορείς να μην είσαι σίγουρος για τη συσκευή σου

Το soc είναι σίγουρα προβληματικό ειδικά σε σχέση με το άψογο 970 που είχα πριν, αλλά δε με νοιάζει στη τελική κάντο να ψύχεται ή μην κυκλοφορείς τη συσκευή έτσι, ειδικά όταν χρεώνεις τέτοια ποσά.

Αν ήταν Κινέζος στο 500αρικο δε θα μιλούσα καν

Ούτε εγώ μίλησα για χαζεμα στο internet. Μίλησα για βαριά χρήση διακοπών με ότι συνεπάγεται αυτο...στο ταμπλό του αυτοκινήτου ντάλα ήλιος να το χτυπάει, gps,δεδομένα, Spotify παρασκήνιο να παίζει με Bluetooth και φυσικά φωτεινότητα ψηλά για να βλέπεις και ταυτόχρονα το είχα στη φόρτιση και ήταν ζεστό το οποίο είναι απόλυτα λογικό...γενικά δεν κάνω απλή χρήση στο κινητό για αυτό σε ρώτησα αν το δικό σου έχει κάποιο θέμα... Καλή ιδέα θα ήταν ,αν δεν το έχεις κάνει ήδη, να κάνεις κάποια επαναφορά

Link to comment
Share on other sites

Ίσως το δοκιμάσω αλλά δε μπορώ να καταλάβω πού θα βοηθήσει η επαναφορά

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, qsis said:

Ίσως το δοκιμάσω αλλά δε μπορώ να καταλάβω πού θα βοηθήσει η επαναφορά

Μπορεί κάτι να πηγαίνει λάθος στο παρασκήνιο και να σου τρώει πολύ ram για παράδειγμα ή να θέλει clean instal για να διορθωθεί κάποιο σφάλμα στο λειτουργικό. 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, qsis said:

Όχι δεν ειμαι τώρα σε κατάσταση να κάνω επαναφορά και δεν είναι βέβαιος αν θα έλυνε κάτι.

Το θέμα με τι ς(βίντεο) κλήσεις πάντως το έχω παρατηρήσει από τον χειμώνα απλά το χειμώνα ζεσταίνονταν έντονα μόνο, δεν έπεφτε τελείως η κλήση. Έχω κάνει και μονοώρη με 5g από το αυτοκίνητο κάποια στιγμή που δεν προλάβαινα να φτάσω γραφείο, τώρα στα 20κατι λεπτά με wifi παπαλα

Κάποιες φορές μπορεί να φταίει και κάποιο λογισμικό πχ χρειάστηκε πρόσφατα να απεγκαταστήσω τελείως το Disney+ που τα είχε παίξει και φαινόταν ότι ζοριζε όλη τη συσκευή και πάλι όμως όταν έχεις μια συσκευή που idle έχει 40αρια σε κλιματιζόμενο χώρο δεν θέλει και πολύ να πιάσει 70+ και να αρχίσουν τα θέματα όταν τη χρειαστείς.

Αλλά δεν περίμενα να μου το κάνει αυτό και η μπροστινή κάμερα.

Σε άλλα πράγματα η συσκευή είναι εξαιρετική όπως το να κάνω απλές κλήσεις με Bluetooth 1.5+ ώρες και ειδικά στο θέμα κατανάλωσης παρόλο που έχω τα πάντα ανοικτά διαρκώς ή ακόμα και στην πλοήγηση που επίσης ζοριζει πολλές συσκευές, καλή αυτονομία ποτέ δε μου σκοτεινιάζει η οθόνη..

Απλά σε κάποια σενάρια θέλω να το σπάσω. Αν ήταν πιο φθηνό θα το είχα χαρίσει ήδη, τώρα θα το ανεκτώ για κάποιο καιρό ακόμα, αλλά νομίζω ότι ήρθε το τέλος μου με τη Sony, ειδικά αν συνυπολογίσουμε και την περιορισμένη υποστήριξη. Ας πάρω iPhone δηλαδή και ας τα αντιπαθώ, πλέον αρχίζω και καταλαβαίνω απόλυτα το νόημα τους και το λόγο που τα προτιμούν

Καλησπέρα! Ευτυχώς έχω ανοιχτές τις ειδοποιήσεις και είδα τα σχόλια σου. Μέχρι να πουλήσω το Xperia 5 III που είχα, μετά το τελευταίο update που είχε βγάλει η sony, το κινητό μου είχε γίνει άχρηστο (και πολλών άλλων,όπως θα δεις στο λινκ). Ευτυχώς βρέθηκε λύση και μπορούσα να το χρησιμοποιήσω,μέχρι που θα έβγαινε το επόμενο fix. (Διάβασε το σχόλιο του ZoukJu, εγώ είμαι, και ελπίζω να λύσει τα προβλήματα σου)   

Link

 

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα τώρα το καλοκαιρι αν ανοίξω βαρια εφαρμογη οπως βιντεοκληση η gps ζεσταίνεται αρκετα. Βεβαια ποτέ δεν εχει κλείσει  η καμερα η να εχω καποιο λειτουργικό θεμα.

:respect:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εμένα το πρόβλημα μου τελικά είναι όταν δουλεύουν οι κάμερες στη ζέστη

Κατά τα άλλα όπως όταν πχ κάνω πλοήγηση είμαι οκ, άντε να απενεργοποιηθούν τα 120fps κατά τα άλλα δεν έχει σβήσει η ίδια η συσκευή ούτε έχει ρίξει φωτεινότητα οθόνης σώστε να μη βλέπω

Επίσης ψιλο-θέμα έχω δει και όταν έχω κακό σήμα 5g και προσπαθώ να χρησιμοποιήσω data, αλλά αυτό δεν είναι κάτι νέο και μπορεί να έχει να κάνει με πολλά

Εδώ ένα στιγμιότυπο όπου ήμουν στα ούτε 2 λεπτά να τραβάω φωτό όχι βίντεο

 

Screenshot_20230822-145729.png

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

κατοχος iphone 14 pro δεν αντισταθηκα καθολου μιας και βρηκα απο φιλο ενα 5 iv σε κατασταση κουτας σε σουπερ τιμη

Ερωτησεις 2 παρακαλω

αγορασμενο απο κωτσο 12-22 ...εχουν 1 η 2 χρονια εγγυηση?

 Δευτερον αυτος βεβαια εκανe reset  για να μου το δωσει

Το στηνω κατευθειαν η κανω ενα reset μεσω companion ?

Link to comment
Share on other sites

κατοχος iphone 14 pro δεν αντισταθηκα καθολου μιας και βρηκα απο φιλο ενα 5 iv σε κατασταση κουτας σε σουπερ τιμη
Ερωτησεις 2 παρακαλω
αγορασμενο απο κωτσο 12-22 ...εχουν 1 η 2 χρονια εγγυηση?
 Δευτερον αυτος βεβαια εκανe reset  για να μου το δωσει
Το στηνω κατευθειαν η κανω ενα reset μεσω companion ?
2 χρόνια έχει, δεν χρειάζεται να κάνεις reset, αλλά και ν κάνεις αφού ήδη έχει γίνει δεν παθαίνει κάτι. Για Καλό θα είναι!
Καλορίζικο!

Στάλθηκε από το Pixel 7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...