Jump to content

Sony Xperia 5 IV


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν δεν βαριεστε, καντε καθαρη εγκατασταση και ξαναστηστε απο την αρχη. Επειδη ειναι μεγαλη αναβαθμιση που αλλαζουν αρκετα πραγματα.

Απο θερμοκρασιες πως τα πηγαινει η συσκευη? Αν και ο χειμωνας βοηθαει στην μη εμφανιση αυξημενης θερμοκρασιας.

Ζαχαρωνω το iv οσο τιποτα αλλα ακομα ειναι πανακριβο. Εχω το ii 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 227
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

4 minutes ago, r31134 said:

Αν δεν βαριεστε, καντε καθαρη εγκατασταση και ξαναστηστε απο την αρχη. Επειδη ειναι μεγαλη αναβαθμιση που αλλαζουν αρκετα πραγματα.

Απο θερμοκρασιες πως τα πηγαινει η συσκευη? Αν και ο χειμωνας βοηθαει στην μη εμφανιση αυξημενης θερμοκρασιας.

Ζαχαρωνω το iv οσο τιποτα αλλα ακομα ειναι πανακριβο. Εχω το ii 

αμ δεν έπαιρνες το δικό μου....😀

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

σειρά 1😁

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, r31134 said:

Αν δεν βαριεστε, καντε καθαρη εγκατασταση και ξαναστηστε απο την αρχη. Επειδη ειναι μεγαλη αναβαθμιση που αλλαζουν αρκετα πραγματα.

Απο θερμοκρασιες πως τα πηγαινει η συσκευη? Αν και ο χειμωνας βοηθαει στην μη εμφανιση αυξημενης θερμοκρασιας.

Ζαχαρωνω το iv οσο τιποτα αλλα ακομα ειναι πανακριβο. Εχω το ii 

Θα το κάνω εγώ! Δεν υπάρχει το παραμικρό θέμα με θερμοκρασίες με το 5III όπως έχω ξανα γράψει.

 

Θέλω να βρω λίγο χρόνο να περάσω στον σκληρό τα πάντα... Και βαριέμαι αφάνταστα να ξανα περνάω εφαρμογές ,είναι καμια 50αρια που πρέπει να ξανα στήσω. 

Από την αρχή δεν έχω κάνει ούτε μια εγκατάσταση καθαρή. Οχι οτι έχω κάποιο πρόβλημα ,αλλα ευκαιρία είναι τώρα να το κάνω μιας που άλλαξε ολόκληρη version...

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, r31134 said:

Επειδη μπερδευτηκα λιγο. Εχεις και το ΙΙΙ και το IV?

 

5III έχω! 

 

 

4 ώρες πριν, r31134 said:

Αν δεν βαριεστε, καντε καθαρη εγκατασταση και ξαναστηστε απο την αρχη. Επειδη ειναι μεγαλη αναβαθμιση που αλλαζουν αρκετα πραγματα.

Απο θερμοκρασιες πως τα πηγαινει η συσκευη? Αν και ο χειμωνας βοηθαει στην μη εμφανιση αυξημενης θερμοκρασιας.

Ζαχαρωνω το iv οσο τιποτα αλλα ακομα ειναι πανακριβο. Εχω το ii 

Ξεκινάω...! Το πιο πιθανό είναι οτι δεν θα δω καμία διαφορά, παρόλο που για πρώτη φορά απο τότε που το αγόρασα κανω clean install. Θα το λιώσω τωρα στις εγκαταστάσεις , ΜΠΑΣ , και βγαλει ειδοποίηση για θερμοκρασία!

image.thumb.png.34b2ae0b1445e96150ab93242832e43b.png

Edited by Zouk Ju
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο λιγες μερες που το χρησιμοποιώ μπορω να πω οτι ειμαι ενθουσιασμενος με το κινητο.. Θεματα με θερμοκρασιες δεν εχω αλλα κανω μετρια χρηση, πχ βιντεο 4κ και παιχνιδια βαρια δεν παιζω.. Μπαταρια μια χαρα 2 μερες μου κραταει με την χρηση μου. Σαν συσκευή πολυ ομορφη και compact. Φωτο και βιντεο που εβγαλα ηταν πολυ ισοροπημενα δεν ειδα υπερβολες στα χρωματα. Σημα μεχρι τωρα κανενα θεμα αλλα μονιμα στο 2g και οταν θελω ιντερνετ το αλλαζω σε 4g, 5g δεν μου δειχνει αρα μαλλον πρεπει να παω cosmote να μου το ενεργοποιήσουν η να βαλω την καρτα μου σε αλλο κινητο με 5g. Εσας σας εδειξε κατευθείαν? Το δαχτυλικο αρκετα γρηγορο και βολευει η θεση του, αλλα δεν βρηκα διπλο χτυπημα στην οθονη να κλειδώνω το κινητο, εσεις το κλείνετε απο το κουμπι η εχετε κατεβασει καμιά καλη εφαρμογή? Επισης δεν βρηκα στην κουρτίνα που κατεβάζουμε να ενεργοποιώ το nfc. Πρέπει να μπαίνω στις ρυθμίσεις? 

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Για κλειδωμα οθονης με διπλο ταπ ή αλλες χειρονομιες, κατεβασε nova launcher και θα απογειωσεις το κινητο. Και την prime εκδοση αξιζει ολα τα λεφτα να την αγορασεις. Και αλλοι launchers το κανουν αλλα ο nova ειναι σουπερ. Για το nfc, αστο μονιμα ενεργοποιημενο κατα τη γνωμη μου. Δεν καταναλωνει μπαταρια και δεν κινδυνευεις απο κατι. Ισα ισα σου κανει ευκολοτερη τη ζωη για πληρωμενες με το κινητο αντι καρτων. 5G νομιζω μεσω sms ενεργοπειται και στις ρυθμισεις δικτυου. Δες την σελιδα τους για αρχη. Το δακτυλικο αν θες περνα του ξανα και ξανα οσες φορεις σ αφηνει η συσκευη και με περιεργες γωνιες οποτε θα πιανει σχεδον παντα υπο ολες τις συνθηκες.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατεβασα αυτη την εφαρμογη και κανει μια χαρα την δουλεια της..

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jordigordillo.dtswidget&hl=el&gl=US

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Ασε ανοιχτό nfc Bluetooth και το 4g , δεν καταναλώνουν όσο νομίζεις. 

Πιο πολύ θα καταναλωνει πχ αυτή η εφαρμογή που μενει άγρυπνη για να περιμένει τον χρήστη να κανει την δουλειά της . 

Για 5g παρε τηλ στην cosmote κ να στο ενεργοποιήσουν, ετσι έκανα εγώ. Δεν πηγα την sim άλλου. 

 

Αλλα αν υπαρχει κανενα sammy iphone κοντά κανε το κ θα γλυτώσεις το μπλα μπλα .

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το έκανα επαναφορά απο Xperia companion παιδιά.

Δεν έχω παρατηρήσει καμία διαφορά με πριν. Ούτε πριν υπήρχε πρόβλημα με κάτι στο κινητό με όλες τις αναβαθμίσεις η μία 'πάνω' από την άλλη ,ούτε τώρα.

Ξανα πέρασα περίπου 45 εφαρμογές + όλες τις ενημερώσεις που ήθελα ,δεν εμφανίστηκε ποτέ η ειδοποίηση για θερμοκρασία. (60hz η οθόνη και 5G κλειστό)

Μου αρέσουν πιο πολύ τα animations του android 13, νοιώθω οτι είναι πιο σβέλτο το κινητό, μιας που το πεθαίνω σε multi task. 

Xperia 5 III.

Link to comment
Share on other sites

On 15/12/2022 at 4:52 ΜΜ, Zouk Ju said:

Λοιπόν το έκανα επαναφορά απο Xperia companion παιδιά.

Δεν έχω παρατηρήσει καμία διαφορά με πριν. Ούτε πριν υπήρχε πρόβλημα με κάτι στο κινητό με όλες τις αναβαθμίσεις η μία 'πάνω' από την άλλη ,ούτε τώρα.

Ξανα πέρασα περίπου 45 εφαρμογές + όλες τις ενημερώσεις που ήθελα ,δεν εμφανίστηκε ποτέ η ειδοποίηση για θερμοκρασία. (60hz η οθόνη και 5G κλειστό)

Μου αρέσουν πιο πολύ τα animations του android 13, νοιώθω οτι είναι πιο σβέλτο το κινητό, μιας που το πεθαίνω σε multi task. 

Xperia 5 III.

Δε βρίσκω το λόγο να έχεις κινητό με 120 Hz και να μένεις με 60 και πριν μου πεις ότι δεν βλέπεις διάφορα, σου λέω ότι άμα είσαι κάποιο διάστημα με 120 το παρατηρείς αμέσως, για εμένα ήταν η πρώτη ρύθμιση που έψαξα καθώς ούτε iPhone δεν μου φαίνεται σβέλτο και smooth στα 60.

Μπαταρία έτσι κι αλλιώς θα βγάλει μέρα

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, qsis said:

Δε βρίσκω το λόγο να έχεις κινητό με 120 Hz και να μένεις με 60 και πριν μου πεις ότι δεν βλέπεις διάφορα, σου λέω ότι άμα είσαι κάποιο διάστημα με 120 το παρατηρείς αμέσως, για εμένα ήταν η πρώτη ρύθμιση που έψαξα καθώς ούτε iPhone δεν μου φαίνεται σβέλτο και smooth στα 60.

Μπαταρία έτσι κι αλλιώς θα βγάλει μέρα

Σαφώς και βλέπω διαφορά. Η διαφορά αυτή μου είναι αχρείαστη στην καθημερινότητα ,και σίγουρα όταν είσαι για κάποιο διάστημα με 120, τα 60 μετά σου φαίνονται κάπως. Τα 120 frames τα θέλω στο pc μου, οχι στο κινητό μου. Ειδικά εγώ που βλέπω κάμποσες ταινίες (και ο MX player δεν έχει variable refresh rate για να ρίξει στα 60 frames τη λειτουργία όσο βλέπω ταινία ) μου είναι σχεδόν αχρείαστο.

Προσοχή, δεν είπα οτι είναι άχρηστο σαν feature ,ίσα ίσα ,είναι και πάρα πολύ όμορφο στο μάτι ,αλλα μία που το είδα ,και μία που το απενεργοποιησα εγώ.

Αν έβγαινε έκδοση με 60hz πχ, αυτήν θα αγόραζα χαχα. Ελπίζω να σε κάλυψα.

Link to comment
Share on other sites

Για τις φωτο χρησιμοποιείτε το basic το auto η καποιο απο τα αλλα που τα προγραμματίζεις εσυ? Εχετε να μου προτείνετε καποιον οδηγο η βιντεο για να μπορω μονος μου να κανω χειροκίνητα αλλαγες? Τελος το φλας το εχετε στο αυτόματο η απενεργοποιημένο?

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να ενεργοποιήσω το wifi calling αλλα μου λεει οτι δεν ειναι συμβατή η συσκευή μου. Υπαρχει καποιος τροπος ενεργοποίησης η το ξεχνάω?

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Πάρε τηλέφωνο στον πάροχο κ ζήτησε να στο ανοίξουν. 

Εγώ έτσι εκανα στην cosmote. 

Αν εχεις κοντά σου μια πιστοποιημένη συσκευή, οπως samsung iphone τοτε βαλε την κάρτα σου εκει κ τοτε στειλε το μύνημα να ενεργοποιηθεί οπως δινει οδηγίες ο καθε πάροχος. 

Μολις ενεργοποιηθεί βαλε πίσω την κάρτα στο sony κ θα το έχεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα παίδες. Έχει κανείς το κινητό και μαζί με αυτό drone DJI? Υπάρχει ένα APK που χακαρει το σήμα του drone και παίζει fcc αντί για ce αλλά από χθες που έστησαν το κινητό δεν παίζει. Δεν αναγνωρίζει το drone. Η εφαρμογή fly δουλεύει κανονικά. Μόνο το patch έχει θέμα. Θεωρώ ότι κάτι φταίει στο κινητό ή στις ρυθμίσεις usb. Έχει κανείς αντίστοιχο θέμα; Θα είναι λόγος να σουτάρω το κινητό. Πριν 1 εβδομάδα με galaxy a53 δούλευε σωστα

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν εχω drone.. Κριμα πάντως να το σουταρεις γιατι ειναι καλο κινητο..

:respect:
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, filkatsxlt said:

Δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν εχω drone.. Κριμα πάντως να το σουταρεις γιατι ειναι καλο κινητο..

Φίλε μου έφαγα τρελό ξενερωμα.ειναι αυτά τα κλασικά που πάντα κάτι μου φταίει σε σονυ και λέω έλεος. Παρόλα αυτά τώρα βρήκα λύση αλλά οκ δεν είναι το ίδιο. Δουλεύει το patch μόνο αν έχω κλειστό το χειριστήριο του drone, το συνδέσω στο κινητό και μετά το ανοίξω.  Τότε αναγνωρίζει το app ότι συνδέεται το χειριστήριο και κάνει patch το hack και δουλεύει αλλά όχι πάντα. Ίσως θέλει λίγο αναμονή να συνδεθεί και με το drone κατά το αναμμα και μετά να κάνεις patch. Γενικά δούλεψε αλλά με λίγη ταλαιπωρία ενώ με Samsung που ήμουν πριν δεν είχα τέτοια. Έπαιζε πάντα. Τουλάχιστον δεν θα πάρω και ένα 3ο τηλ για το drone μόνο γιατί ήμουν έτοιμος να πάρω a52s μόνο για αυτό και ήδη έχω ένα iphone ως βασικό (το patch είναι μόνο για android)

Edited by Nikos_Mpl

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Απλά να ενημερώσω ότι βρήκα λύση σε περίπτωση που τύχει σε κάποιον άλλο με Xperia. Θέλει να έχεις συνδέσει το κινητό με το χειριστήριο πριν το ανάψεις και όταν αυτό ανάψει (χειριστήριο) να δει κατευθείαν το patch και να το τρέξεις. Δεν δουλεύει πάντα έτσι.. θέλει ίσως να περιμένεις λίγο να συνδεθει και με το drone. Δεν είμαι σίγουρος τι ακριβώς παίζει αλλά σίγουρα ξεκινάς με σβηστό χειριστήριο και συνδεδεμένο κινητό. 

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Nikos_Mpl said:

Απλά να ενημερώσω ότι βρήκα λύση σε περίπτωση που τύχει σε κάποιον άλλο με Xperia. Θέλει να έχεις συνδέσει το κινητό με το χειριστήριο πριν το ανάψεις και όταν αυτό ανάψει (χειριστήριο) να δει κατευθείαν το patch και να το τρέξεις. Δεν δουλεύει πάντα έτσι.. θέλει ίσως να περιμένεις λίγο να συνδεθει και με το drone. Δεν είμαι σίγουρος τι ακριβώς παίζει αλλά σίγουρα ξεκινάς με σβηστό χειριστήριο και συνδεδεμένο κινητό. 

Πως σου φενετε το sony σε σχεση με το iphone? μπορεις να κανεις ενα συγκριτικο? Ολο λεω να δοκιμασω iphone αλλα λόγω τιμης και επειδη ειχα παντα android κινητο δεν το εχω δοκιμάσει ποτε.

:respect:
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, filkatsxlt said:

Πως σου φενετε το sony σε σχεση με το iphone? μπορεις να κανεις ενα συγκριτικο? Ολο λεω να δοκιμασω iphone αλλα λόγω τιμης και επειδη ειχα παντα android κινητο δεν το εχω δοκιμάσει ποτε.

Και τα 2 τα πήρα τώρα οπότε δεν έχω άποψη ακόμα. Συγκριτικο σε κάμερα θες; Ίσως κάνω κάτι έχω και το s22 ultra της γυναίκας. Αλλά γενικά είναι ένα κλικ πιο κάτω. Απλά είναι πανέμορφο, βολικό στο κράτημα και γρήγορο.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...