Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την αποσυνδεση απο την κεντρικη θερμανση την εχει κανει ο υδραυλικος ηδη. ο σωληνας θα περναει απο τον τοιχο ψηλα... Οχι μεσα απο το μαγαζι του.

Δεν ξερω αν επιτρεπεται να σας στειλω φωτογραφια εδω μεσα....

 

Ευχαρσιτω πολυ!!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 84 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Του τα ειπα ή μαλλον προσπαθησα να τα πω... αλλα οπως προειπα ειναι τραμπουκος κ επειδη ειναι 30 χρονια στην οικοδομη

πιστευει οτι του ανηκει... Πραγματικα μια απελπισια... Αν κ διαβασα κ αλλων ανθρωπων τα προβληματα εδω στο φορουμ

και ειδα οτι υπαρχουν κ χειροτερα... ή τουλαχιστον δεν ειμαι μονη...

 

Ευχαριστω πολυ!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Από ό,τι ξέρω,μόνον σε μεγάλες λεωφόρους,πχ Πατησίων, δεν επιτρέπουν το πέρασμα της σωλήνας από την πρόσοψη.Το ξέρω από φίλο γιατρό που του το απαγόρευσαν.

Και κάτι ακόμα.Πες του ότι θα βάψεις τη σωλήνα με το ίδιο χρώμα του τοίχου ώστε να μη φαίνεται.Πέφτει πρώτα ένα αστάρι,και μετά η μπογιά.

 

 

Μαλλον πρεπει να επιλεγω παραθεση κ οχι απαντηση...

Θα το μαθω, που θα παει...:O

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλησπέρα! Ειμαι καινουρια στο forum Και ισως εχει απαντηθει το θέμα μου (θα προσπαθήσω να ειμαι συντομη κ περιεκτικη)

 

Σε τετραοροφη πολυκατοικία με 5 διαμερίσματα κ 2 καταστηματα στο ισογειο, επιθυμω να βαλω φυσικο αεριο, κανείς άλλος.

Από όσο γνωρίζω ο νομος πλεον σου δινει το δικαιωμα ανευ το 51% της συνενεσης της πολυκατοικιας.

Ετσι λοιπον ηρθαν απο την ΕΔΑ κ εγκατεστησαν τη μονάδα δίπλα στην εισοδο ωστε να εξυπηρετει αργοτερα κ καποιον αλλον

ενδιαφερομενο κατοικο. Μας υπεδειξαν οτι θα περασει ο σωληνας (χρειαζεται κ υποβολη μελετης απο μηχανικο δικο μου) εξωτερικα,

πανω απο το ενα μαγαζι κ μετα θα παει ευθεια πανω στον τελευταιο οροφο οπου κ μενω.

Με οσους μηχανικους εχω μιλησει με επιβεβαιωσαν οτι η προσοψη της πολυκατοικιας ειναι κοινοχρηστη κ εχω το δικαιωμα να τη χρησιμοποιησω. Ο καταστηματαρχης ωρυεται βεβαια κ ισχυριζεται οτι μιλησε με τον δικηγορο του κ του ειπε οτι ο τοιχος μεχρι το μπαλκονι του πρωτου οροφου ειναι δικος του κ δε μου επιτρεπει να περασω τπτ...

Προσπαθησα να του εξηγησω αλλα ειναι ανενδοτος κ τραμπουκος, δεν μπορεις να συζητησεις μαζι του.

Εχει βαλει ταμπελες ολουθε, κρεμαστες μεχρι τον δρομο και αναρωτιεμαι αν καποια απο αυτες ειναι νομιμες.

Δε θελω να το τραβηξω το θεμα. Το μονο που θελω ειναι να εχω θερμανση κ ζεστο νερο.

Η πολυκατοικια εχει χρονια να αναψει καλοριφερ κ γενικα δεν πληρωνει κανεις τπτ.... δεν υπαρχει καμια συνεννοηση.

Ξεχασα να ενημερωσω οτι το διαμερισμα το αγορασα τον δεκεμβριο. Ειμαι καινουργια στην πολυκατοικια.

 

Αν γνωριζει καποιος κατι παραπανω, θα ηταν για εμενα πολυ χρησιμο κ ανακουφιστικο

γιατι κοντευω να αρρωστησω με την κατασταση αυτη. :(

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων

 

καλησπέρα, καλως ηρθες στο forum!

καλοριζικο και το διαμερισμα.

Επειδη λογω της δουλειας μου ασχολουμε καθημερινα με θεματα του φυσικου αεριου και εγω εχω κανει και αιτηση για το δικο μου διαμερισμα και εχει εγκριθει και εχει γινει και το συμβολαιο περιμενω τον μετρητη και να κανω τα αλλα μετα.

Θα πω λοιπον οτι συμφωνα με τον νομο πλεον μπορεις να βαλεις μοναδα επιτοιχη στο διαμερισμα σου χωρις καμια απολυτως εγκριση απο την πολυκατοικια, δεν εχει καμια σημασια τι λενε οι κανονισμοι, η διαχειριση ή οποιοσδηποτε αλλος.

Απλα αν ποτε αναψουν κεντρικη θερμανση αν εχει εξοδα συντηρησης πρεπει να πληρωνεις και εσυ οχι ομως πετρελαιο.

Σχετικα με την εγκατασταση λες οτι η μοναδα μπηκε διπλα στην εισοδο? τι εννοεις μοναδα? μηπως εννοεις τον μετρητη φυσικου αεριου?

γιατι η επιτοιχη μοναδα (λεβητας) φυσικου αεριου παει στο διαμερισμα μας στο μπαλκονι και οχι κατω στην εισοδο!

Ο μετρητης ναι μπαινει κατω ειτε διπλα στην εισοδο απεξω απο την πολυκατοικια, ειτε κοντα στην πορτα οχι μεσα απο αυτην ομως.

Επισης οι σωληνες εννοειτε οτι περνανε απεξω για να πανε στα μπαλκονια, δεν υπαρχει πειραζει την προσοψη, δεν αρεσει σε καποιον, ειναι δικο του ο τοιχος και αλλες τετοιες σαχλαμαρες. Οι εξωτερικοι τοιχοι ειναι κοινοχρηστοι καταρχην. Οπως σωστα λες και αυτος στο μαγαζι δεν ειναι νομιμος να εχει πιασει τα παντα.

Εχουμε κανει ΑΠΕΙΡΕΣ τοποθετησεις και οχι μονο σε ενα διαμερισμα ανα πολυκατοικια αλλα και σε περισσοτερα και σε ολους ετσι γινεται ΠΑΝΤΑ.

Δεν μας εχει τυχει ομως ποτε καπου να υπαρχει αυτο το θεμα, οποτε δεν μπορω να απαντησω νομικα τι γινεται.

Φανταζομαι οτι αν επιμεινει θα πρεπει να απευθυνθεις στην πολεοδομια. Για αρχη ρωτα στην Εταιρια φυσικου αεριου τι κανεις αν ξερουν κατι αυτοι.

Δεν περνας μεσα απο το μαγαζι του η προσοψη της πολυκατοικιας πρεπει να χρησιμοποιηθει δεν μπορει να γινει αλλιως.

Δεν γινεται να διανυκτιστει το φυσικο αεριο σε καποιο διαμερισμα! ουτε να ερθει δορυφορικα!

ειτε του αρεσει ειτε οχι ετσι πρεπει να παει και ετσι ειναι το σωστο και το ΝΟΜΙΜΟ!

 

Εχουμε βαλει αερια σε λεωφορους μπροστα κτλ δεν μας ειπε ποτε κανενας οτι απαγορευεται και ουτε νομιζω ή πιστευω οτι ισχυει κατι τετοιο.

Οι σωληνες που πανε το φυσικο αεριο σε διαμερισμα ΠΡΕΠΕΙ να ειναι ΟΡΑΤΟΙ για τους προφανεις λογους.

Μπορουν απλα να βαφτουν ή να μπουν καποια διακοσμητικα καναλια να μην φαινονται ασχημα αλλα θα φαινονται οι μετρητες στις εισοδους.

 

Βρηκα και αυτο το σχετικο θεμα και αναρωτιεμαι ποσο κακος ειναι ο κοσμος και σκεφτεται μονο την παρτυ του.....

http://www.diaxeiristis.com/forum/viewtopic.php?f=7&t=3807

 

Ασχετο και σχετικο σε αλλο forum και θεμα, υπηρχε περιπτωση που καποιος εβαλε την INALAN FTTH δλδ οπτικη ινα στο σπιτι και ενας γειτονας του εκοβε την οπτικη ινα επειδη λεει οτι ειναι δικος του ο τοιχος ενω το μπαλκονι του ειναι μετρα ποιο περα!!!

Τι να πουμε..... για ενα καλωδιο. Τι θα γινει δλδ με τις σωληνες αμα καποιος ειναι προβληματικος.

 

Ξεχασα να πω το οτι ρωτησε αυτος τον δικηγορο του εγω τα βλεπω μπαρουφες σιγουρα ψευδεται.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Με οσους μηχανικους εχω μιλησει με επιβεβαιωσαν οτι η προσοψη της πολυκατοικιας ειναι κοινοχρηστη κ εχω το δικαιωμα να τη χρησιμοποιησω. Ο καταστηματαρχης ωρυεται βεβαια κ ισχυριζεται οτι μιλησε με τον δικηγορο του κ του ειπε οτι ο τοιχος μεχρι το μπαλκονι του πρωτου οροφου ειναι δικος του κ δε μου επιτρεπει να περασω τπτ...

Προσπαθησα να του εξηγησω αλλα ειναι ανενδοτος κ τραμπουκος, δεν μπορεις να συζητησεις μαζι του.

 

Καλώς ήλθες στο φόρουμ.

Και εγώ είχα τέτοιο θέμα, μάλωνε και με τα συνεργεία του αερίου, με απείλησε και προσωπικά με αγωγές και άλλα χαζά. Το μόνο που έκανα ήταν να τον γράψω στα παλιότερα παπούτσια και να τα πετάξω κιόλας. Το αέριο μπήκε κανονικά και δεν είχα ποτέ ξανά άλλο πρόβλημα.

Μην ασχοληθείς καθόλου με το συγκεκριμένο θέμα, σε εσένα σίγουρα δε μπορεί να κάνει τίποτα. Άλλωστε το μόνο που έκανες ήταν να ζητήσεις αέριο. Ούτε να υποδείξεις από που θα περάσουν οι σωλήνες μπορείς, ούτε τίποτα άλλο, αυτά δεν είναι δική σου δουλειά.

 

Απλα αν ποτε αναψουν κεντρικη θερμανση αν εχει εξοδα συντηρησης πρεπει να πληρωνεις και εσυ οχι ομως πετρελαιο.

Ότι προβλέπται από τον κανονισμό. Αν δεν προβλέπεται τίποτα και δεν έχει αποφασιστεί κάτι από τη γενική συνέλευση, πληρώνει κανονικά όλα τα κοινόχρηστα.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, καλως ηρθες στο forum!

καλοριζικο και το διαμερισμα.

Επειδη λογω της δουλειας μου ασχολουμε καθημερινα με θεματα του φυσικου αεριου και εγω εχω κανει και αιτηση για το δικο μου διαμερισμα και εχει εγκριθει και εχει γινει και το συμβολαιο περιμενω τον μετρητη και να κανω τα αλλα μετα.

Θα πω λοιπον οτι συμφωνα με τον νομο πλεον μπορεις να βαλεις μοναδα επιτοιχη στο διαμερισμα σου χωρις καμια απολυτως εγκριση απο την πολυκατοικια, δεν εχει καμια σημασια τι λενε οι κανονισμοι, η διαχειριση ή οποιοσδηποτε αλλος.

Απλα αν ποτε αναψουν κεντρικη θερμανση αν εχει εξοδα συντηρησης πρεπει να πληρωνεις και εσυ οχι ομως πετρελαιο.

Σχετικα με την εγκατασταση λες οτι η μοναδα μπηκε διπλα στην εισοδο? τι εννοεις μοναδα? μηπως εννοεις τον μετρητη φυσικου αεριου?

γιατι η επιτοιχη μοναδα (λεβητας) φυσικου αεριου παει στο διαμερισμα μας στο μπαλκονι και οχι κατω στην εισοδο!

Ο μετρητης ναι μπαινει κατω ειτε διπλα στην εισοδο απεξω απο την πολυκατοικια, ειτε κοντα στην πορτα οχι μεσα απο αυτην ομως.

Επισης οι σωληνες εννοειτε οτι περνανε απεξω για να πανε στα μπαλκονια, δεν υπαρχει πειραζει την προσοψη, δεν αρεσει σε καποιον, ειναι δικο του ο τοιχος και αλλες τετοιες σαχλαμαρες. Οι εξωτερικοι τοιχοι ειναι κοινοχρηστοι καταρχην. Οπως σωστα λες και αυτος στο μαγαζι δεν ειναι νομιμος να εχει πιασει τα παντα.

Εχουμε κανει ΑΠΕΙΡΕΣ τοποθετησεις και οχι μονο σε ενα διαμερισμα ανα πολυκατοικια αλλα και σε περισσοτερα και σε ολους ετσι γινεται ΠΑΝΤΑ.

Δεν μας εχει τυχει ομως ποτε καπου να υπαρχει αυτο το θεμα, οποτε δεν μπορω να απαντησω νομικα τι γινεται.

Φανταζομαι οτι αν επιμεινει θα πρεπει να απευθυνθεις στην πολεοδομια. Για αρχη ρωτα στην Εταιρια φυσικου αεριου τι κανεις αν ξερουν κατι αυτοι.

Δεν περνας μεσα απο το μαγαζι του η προσοψη της πολυκατοικιας πρεπει να χρησιμοποιηθει δεν μπορει να γινει αλλιως.

Δεν γινεται να διανυκτιστει το φυσικο αεριο σε καποιο διαμερισμα! ουτε να ερθει δορυφορικα!

ειτε του αρεσει ειτε οχι ετσι πρεπει να παει και ετσι ειναι το σωστο και το ΝΟΜΙΜΟ!

 

Εχουμε βαλει αερια σε λεωφορους μπροστα κτλ δεν μας ειπε ποτε κανενας οτι απαγορευεται και ουτε νομιζω ή πιστευω οτι ισχυει κατι τετοιο.

Οι σωληνες που πανε το φυσικο αεριο σε διαμερισμα ΠΡΕΠΕΙ να ειναι ΟΡΑΤΟΙ για τους προφανεις λογους.

Μπορουν απλα να βαφτουν ή να μπουν καποια διακοσμητικα καναλια να μην φαινονται ασχημα αλλα θα φαινονται οι μετρητες στις εισοδους.

 

Βρηκα και αυτο το σχετικο θεμα και αναρωτιεμαι ποσο κακος ειναι ο κοσμος και σκεφτεται μονο την παρτυ του.....

http://www.diaxeiristis.com/forum/viewtopic.php?f=7&t=3807

 

Ασχετο και σχετικο σε αλλο forum και θεμα, υπηρχε περιπτωση που καποιος εβαλε την INALAN FTTH δλδ οπτικη ινα στο σπιτι και ενας γειτονας του εκοβε την οπτικη ινα επειδη λεει οτι ειναι δικος του ο τοιχος ενω το μπαλκονι του ειναι μετρα ποιο περα!!!

Τι να πουμε..... για ενα καλωδιο. Τι θα γινει δλδ με τις σωληνες αμα καποιος ειναι προβληματικος.

 

Ξεχασα να πω το οτι ρωτησε αυτος τον δικηγορο του εγω τα βλεπω μπαρουφες σιγουρα ψευδεται.

 

Ευχαριστω πολύ για το χρονο σου καταρχάς που αφιέρωσες για το θέμα μου!

Κ εγω πιστεύω οτι αυτα περι δικηγορου ειναι μπαρουφες...

Οι μηχανικοι ολοι μου λενε να το τοποθετησουμε μια κυριακη κ μετα ας μου κανει μηνυση... (κατι που δε θα συμβει σιγουρα)

Κ αν προσπαθησει να το καταστρεψει τοτε εχει βρει τον μπελα του απο το αεριο...

Αυτος επιμενει στο να το περασουμε απο μέσα......και οταν του ειπα, λες οι μηχανικοι να μην ξερουν, μου απαντησε οτι εγω ξερω καλυτερα γιατι μιλαω με βαση τη λογικη... βγαλε συμπερασμα τωρα...

Και πραγματικα αν δεις το μαγαζι κ τις ταμπελες που εχει τοποθετησει περαν του οτι ειναι παρανομες

ειναι κ ενα τερατουργημα...

 

ΥΓ ναι έχεις δικιο, στην είσοδο τοποθετήθηκε ο μετρητης. Τη μοναδα θα τη βαλουμε στο μπαλκονι μου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 73 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλώς ήλθες στο φόρουμ.

Και εγώ είχα τέτοιο θέμα, μάλωνε και με τα συνεργεία του αερίου, με απείλησε και προσωπικά με αγωγές και άλλα χαζά. Το μόνο που έκανα ήταν να τον γράψω στα παλιότερα παπούτσια και να τα πετάξω κιόλας. Το αέριο μπήκε κανονικά και δεν είχα ποτέ ξανά άλλο πρόβλημα.

Μην ασχοληθείς καθόλου με το συγκεκριμένο θέμα, σε εσένα σίγουρα δε μπορεί να κάνει τίποτα. Άλλωστε το μόνο που έκανες ήταν να ζητήσεις αέριο. Ούτε να υποδείξεις από που θα περάσουν οι σωλήνες μπορείς, ούτε τίποτα άλλο, αυτά δεν είναι δική σου δουλειά.

 

 

Σ ευχαριστώ πολύ!

Κι εγω αυτο θα κανω λογικα... αλλα ειναι που δεν μπορω τις εντασεις αλλα σε αναγκαζουν καποιοι ανρθωποι...

Link to comment
Share on other sites

Πες στην εταιρία αερίου να σου στείλει ένα χαρτί στο οποίο να αναγράφεται το δικαίωμα σου να το κάνεις,μετά πήγαινε και στην πολεοδομία να πάρεις κι από κει μία απάντηση,και μετά βάλε το συνεργείο να τραβήξει τη σωλήνα την Κυριακή.

Αμα τον ειδοποιήσουν και έλθει, και αρχίσει να φωνάζει ή να καλέσει την Αστυνομία,να τους δείξεις το χαρτί και θα κάνουν πίσω.

Η πολεοδομία στην Αθήνα είναι Σωκράτους.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολύ για το χρονο σου καταρχάς που αφιέρωσες για το θέμα μου!

Κ εγω πιστεύω οτι αυτα περι δικηγορου ειναι μπαρουφες...

Οι μηχανικοι ολοι μου λενε να το τοποθετησουμε μια κυριακη κ μετα ας μου κανει μηνυση... (κατι που δε θα συμβει σιγουρα)

Κ αν προσπαθησει να το καταστρεψει τοτε εχει βρει τον μπελα του απο το αεριο...

Αυτος επιμενει στο να το περασουμε απο μέσα......και οταν του ειπα, λες οι μηχανικοι να μην ξερουν, μου απαντησε οτι εγω ξερω καλυτερα γιατι μιλαω με βαση τη λογικη... βγαλε συμπερασμα τωρα...

Και πραγματικα αν δεις το μαγαζι κ τις ταμπελες που εχει τοποθετησει περαν του οτι ειναι παρανομες

ειναι κ ενα τερατουργημα...

ΥΓ ναι έχεις δικιο, στην είσοδο τοποθετήθηκε ο μετρητης. Τη μοναδα θα τη βαλουμε στο μπαλκονι μου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 73 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Σ ευχαριστώ πολύ!

Κι εγω αυτο θα κανω λογικα... αλλα ειναι που δεν μπορω τις εντασεις αλλα σε αναγκαζουν καποιοι ανρθωποι...

 

Καλησπέρα, ρωτησα και ανθρωπο που ηρθε σημερα στην δουλεια μου της Baxi hellas που είναι συνεργατες της ΕΠΑ, αλλα και τα αφεντικα μου μηχανολογοι και εγκαταστάτες και ολοι μου ειπαν ότι είναι 100% νομιμο οι σωλήνες μπορουν να μπουν ΜΟΝΟ σε προσοψη πολυκατοικίας και περνανε σαφως και στο πλαι από αλλα μπαλκονια γιατι επιτρεπεται να είναι ΜΟΝΟ ορατες και όχι θαμενες εξαλου αυτό είναι μαλλον ανεφικτο σε τελειωμένα πραγματα να γινει.

Ο παράνομος είναι αυτος λοιπον και δεν μπορει να σου απαγορευσει τιποτα.

Προχωρας κανονικα και δεν ρωτας καν, δεν τίθεται καν θεμα ερωτησης.

Αν θες να παρεις γνωματευση πολεοδομιας ακομα καλυτερα όμως.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ρωτησα και ανθρωπο που ηρθε σημερα στην δουλεια μου της Baxi hellas που είναι συνεργατες της ΕΠΑ, αλλα και τα αφεντικα μου μηχανολογοι και εγκαταστάτες και ολοι μου ειπαν ότι είναι 100% νομιμο οι σωλήνες μπορουν να μπουν ΜΟΝΟ σε προσοψη πολυκατοικίας και περνανε σαφως και στο πλαι από αλλα μπαλκονια γιατι επιτρεπεται να είναι ΜΟΝΟ ορατες και όχι θαμενες εξαλου αυτό είναι μαλλον ανεφικτο σε τελειωμένα πραγματα να γινει.

Ο παράνομος είναι αυτος λοιπον και δεν μπορει να σου απαγορευσει τιποτα.

Προχωρας κανονικα και δεν ρωτας καν, δεν τίθεται καν θεμα ερωτησης.

Αν θες να παρεις γνωματευση πολεοδομιας ακομα καλυτερα όμως.

 

Σε ευχαριστω όσο δεν μπορεις να φανταστεις!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πες στην εταιρία αερίου να σου στείλει ένα χαρτί στο οποίο να αναγράφεται το δικαίωμα σου να το κάνεις,μετά πήγαινε και στην πολεοδομία να πάρεις κι από κει μία απάντηση,και μετά βάλε το συνεργείο να τραβήξει τη σωλήνα την Κυριακή.

Αμα τον ειδοποιήσουν και έλθει, και αρχίσει να φωνάζει ή να καλέσει την Αστυνομία,να τους δείξεις το χαρτί και θα κάνουν πίσω.

Η πολεοδομία στην Αθήνα είναι Σωκράτους.

 

Σ Ευχαριστω παρα πολυ!

 

Επισης εχω τυπωσει τη νομοθεσια περι των πινακιδων σε κτιρια κ

σκεφτομαι να το πεταξω κατω απο την πορτα του...(για την ωρα δε θα το κανω)

Ειναι 100% παρανομος αλλα επειδη ειναι εκει 30 χρονια κ το θεωρει ολο δικο του κτιριο

δυσκολευεται να το καταλαβει....

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω όσο δεν μπορεις να φανταστεις!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Σ Ευχαριστω παρα πολυ!

 

καλησπερα, παρακαλω δεν κανει τιποτα, δεν ειναι κοπος με αυτα ασχολουμαστε καθε μερα.

Παντως οφειλω να πω οτι εχουμε κανει ποσες εγκαταστασεις σε διαφορες περιοχες και ΠΡΩΤΗ φορα ακουω κατι σαν την περιπτωση σου!

τι να πω επεσες σε περιπτωση!

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα,ηθελα λιγο την βοηθεια σας και τις γνωσεις σας.

 

σχετικα καινουριος διαχειριστης/ιδιοκτητης διαμερισματος και προσπαθω να μαθω τα δικαιωματα και τις υποχρεωσεις συμφωνα με τον νομο και τα δικα μου και των υποψηφιων ενοικιαστων.επειδη οι μεσιτες λενε ο καθενας διαφορετικα πραγματα δεν ξερω ποιος εχει δικιο.

 

πρωτος μου ενοικος ηταν ενας δημοσιος υπαλληλος .μου ειχε δωσει μια εγγυηση στο ιδιο ποσο με αυτο του ενοικιου,το διαμερισμα ειναι επιπλωμενο.ειχαμε συμβολαιο ενα χρονο που ανανεωθηκε με σιωπηρη παραταση οπως ονομαζεται για αλλα δυο.συνολο εμεινε δλδ. 3 χρονια.πληρωνε κανονικα και σε γενικες γραμμες πλην καποιοων εξαιρεσεων ηταν καλο ενοικος.

 

ηθελλα να ρωτησω τα εξης:

οταν καποιος ειναι να αφησει το διαμερισμα μετα την ληξη του τυπικου συμβολαιου πρεπει υποχρεωτικα να προειδοπιησει συμφωνα με καποιο νομο η'δεν προβλεπει ο νομος κατι τετοιο?ρυθμιζεται απλα με συνενοηση?

εμενα ηρθε 30 του μηνος και λεει οτι φευγει και ηθελε μια εβδομαδα περιθωριο να μαζεψει.παρεπιπτοντως εκλεινε ακριβως 3 χρονια πριν ,μαιο μπηκε.του λεω οτι κανονικα πρεπει να πληρωσει ενοικιο για τοσο πολυ που θελει να μεινει και μετα να δουμε το σπιτι και οτι περισευει απο λογ.σμους και ζημιες/φθορες να του τα επιστρεψω.μου λεει οτι δυσκολευεται και δεν μπορουσε.του προτεινα να πληρωσει μονο τις 5 μερες που θα εμενε και μετα παλι το ιδιο με την επιστροφη οπως ειπα.δεν δεχτηκε και του ειπα οτι και εγω δυσκολευομαι να του δωσω ολη την εγγυηση χωρις να εχω βρει ενοικιαστη πρωτα.και το αφησαμε ετσι γιατι εφυγε τελικα πιο νωρις στις 3 μαιου για να μην πληρωσει τιποτα αλλα του ζητησα να βρω καποιον πρωτα ,να δω και το σπιτι και μετα να δουμε για την εγγυηση και τι θα του επιστρεψω.

δεν θελω να τον ριξω απλα ηθελα να μαθω τι πρεπει να κανω και νομικα και ηθικα .ειμαι ευχαριστημενος στους καιρους που ζουμε απο αυτον αλλα δυσαρεστηθηκα που ενω τον προειδοποιησα οτι οταν ειναι να φυγει να μου το πει ενα μηνα πριν ωστε να μην χασω ενοικιο εκεινος με εγραψε.νομικα διαβασα οτι πρεπει να προειοδοποιησει 3 μηνες πριν.δεν το βρισκω πρακτικο στους καιρους μας αλλα ισχυει ακομα αυτο νομικα? και αν ναι πρεπει να αναγραφτει στο συμβολαιο η' ειμαι καλυμμενος απο τον νομο?

ενας μεσιτης λεει οτι ειναι νομιμο χωρις να γραφτει αλλα οτι δεν μπορω να ειμαι σιγουρος αν νευριασει που δεν με προειδοποιησε και κρατησω την εγγυηση σαν ενοικιο,συμψηφιστικα,οτι θα μου κανει καποιες ζημιες πριν φυγει σε ηλεκτρικα η' υδραυλικα.

 

οσον αφορα τις φθορες ο νομος ειναι ασαφης για το ποιες φθορες ειναι εγω η' εκεινος υποχρεοι.φερνω παραδειγματα δικα μου να μου πειτε ποιες ειναι δικη μου και ποιες δικες του φθορες.

ενα απο τα στορια ο μηχανισμος του οταν μπηκε ηταν ενταξει,μετα κολλησε για λιγο και ζητησε επισκευη.ποιος αναλμβανει?εβαψε το σπιτι οταν εφυγε ,ηταν ορος στο συμβολαιο,και εβαψε μερικα επιπλα και γενικα δεν καθαρισε το σπιτι οταν του το ζητησα.ενα κρεβατι σε ενα μερος του χαλασε ο μηχανισμος του.ετσι ηταν λεει και ελεγε ψεμματα.

επισης αφου ειπε οτι θα φυγει παει την επομενη και κοβει το ρευμα.εγω καθισα απο το βραδυ και εκανα τεστ το πλυντηριο και το ψυγειο αλλα για λιγο.δεν μπορεσαν να ολοκληρωσουν την λειτουργια τους.πως ειμαι σιγουρος οτι θα δουλευουν κανονικα και δεν υπαρχει βλαβη μετα?ενας μεσιτης ειπε να σηκωσω το ρολοι κατω για να τα δουλεψω για μια μερα αν και παρανομο δεν θα πει τιποτα η δεη ,θα καταλαβει.

θα ηθελα τις απαντησεις σας,ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι σου χάρισαν έναν καλό ενοικιαστή και τον κοιταγες στα δόντια.

Ο άνθρωπος δεν σου άφησε φέσι και δεν σου γκρέμισε το σπίτι και κοιτάς να φας και 5 μέρες νοίκι παραπάνω.

Για τις ζημιές εξαρτάται τι ζημιές είναι.το ότι κόλλησε μπορεί να οφείλεται σε κατασκευαστικό πρόβλημα και όχι σε κακό χειρισμό

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

α μαλιστα νατος...μιλησα σε πολυ ευγενικο και πολιτισμενο τονο και αν ειδες τα γραφομενα μου που δεν τα ειδες ειμαι απειρος και επισης προσπαθω να καταλαβω και τον ενοικιαστη γιαυτο και ζητησα αποψεις .αν ημουν αυτο που λες δεν θα ρωταγα ...

το σπιτι το νοικιαζω για εισοδημα οχι για χομπι.οποτε το κανω για να κερδισω,οχι για να χασω.το οτι ηταν καλοπληρωτης αυτο μειωνει την αξια των ενοικιαστων και οχι οτι εγω σαν ιδιοκτητης ειμαι πλεονεκτης,οπως και οτι ενα ιδιοκτητης ηταν κακος διαχειρστης μειωνει την αξια των ιδιοκτητων και οχι των ενοικιαστων ετσι οπως τα λες..φυσικα και ρωταω αν πρεπει να πληρωσει για ενα μηνα που ακιομα δεν βρηκα ενοικιαστη γιατι κρατουσε το σπιτι και εχασα χρηματα δλδ. τον λογο σου υπενθυμιζω για τον οποιο νοικιαζω.

.μπορει να εισαι και απο αυτους που το παιζουν ρομπεν των δασων των ενοικιαστων εναντιον των κακων ιδιοκτητων που τρωνε την σαρκα του φτωχου ενοικιαστη.

 

συγκεκριμενα τωρα...το οτι ειχα ενα καλο ενοικιαστη που πληρωνει στην ωρα τους δεν σημαινει οτι ηταν και καλος σαν ανθρωπος.και επισης και καλος ανθρωπος να ηταν και καλοπληρωτης αυτο δεν σημαινει οτι θα πρεπει να του κανω και χαρη...δλδλ. πρεπει να λεμε και ευχαριστω που δεν μας αφησε φεσι αφηνοντας τελειωνοντας η μισθωση να παρεκλινει απο τους ορους και να μου αφησει και ζημιες και να μεινει τζαμπα και 1 ενδομαδα? ελα μωρε καλος ησουν ,σευχαριστω που ησουν το αυτονοητο δλδ. ενας καλος καλοπληρωτης και τωρα αγα μου φεσωσε με και κανε οτι ζημια θελεις με κανα 2 ενοικια ετσι για να σου δειξω ποσο σε εκτιμησα...

το νομιμο ζητησα να μαθω οχι το ηθικο.ηθικη να διδαξεις στους δικους σου.

το οτι κολλησε μπορει επισης να οφειλεται σε κακο χειριμο και οχι σε κατασκευαστικο προβλημα.οχι γιατι πας αμεσως να δικαιολογησεις.δλδ. ερχεται ο ιδιοκτητης και λες να μην ξερει αν ηταν κατασκευαστικο?μα για να ρωταει σημαινει οτι δεν ειναι,αν ηταν θα ηξερε οτι φταιει και δεν θα ρωτουσε...

δεν ειχε κατασκευαστικο προβλημα ,αμεσως να δικαιολογησεις ,εδω και 10 χρονια.μεσα σε 2 χρονια απεκτησε γιατι βαριοταν ο πισινος του να το κλεισει σωστα οπως του υπεδειξα,στον χειρισμο ειχε αντιρηση,στο αλλο που δεν το κατεβαζε συχνα μια χαρα ειναι ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Ήθελες να σου πληρώσει τις 5 μέρες παραπάνω να κρατήσεις και τη εγγύηση και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο.

να είσαι ευχαριστημένος που δεν σου είπε κρατά την εγγύηση εγώ φεύγω τον άλλο μηνά και αντί για μηνιάτικο θα έχεις την εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι προσπαθείς να βρεις άλλοθι/συμπαράσταση σε κάτι που είναι κατά τη γνώμη μου υπερβολικό. Οι καλές συνεργασίες πρέπει να εκτιμώνται και από τα 2 μέρη. Και πριν πεις οτιδήποτε, έχω υπάρξει και ενοικιαστής και νοίκιαζω σε άλλον.

Νομίζω αν έχει λήξει το συμβόλαιο μπορεί να φύγει οπότε θέλει. Αν θες εσύ το σπίτι πρέπει να του δώσεις περιθώριο 1-3 μήνες.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

α μαλιστα νατος...μιλησα σε πολυ ευγενικο και πολιτισμενο τονο και αν ειδες τα γραφομενα μου που δεν τα ειδες ειμαι απειρος και επισης προσπαθω να καταλαβω και τον ενοικιαστη γιαυτο και ζητησα αποψεις .αν ημουν αυτο που λες δεν θα ρωταγα ...

το σπιτι το νοικιαζω για εισοδημα οχι για χομπι.οποτε το κανω για να κερδισω,οχι για να χασω.το οτι ηταν καλοπληρωτης αυτο μειωνει την αξια των ενοικιαστων και οχι οτι εγω σαν ιδιοκτητης ειμαι πλεονεκτης,οπως και οτι ενα ιδιοκτητης ηταν κακος διαχειρστης μειωνει την αξια των ιδιοκτητων και οχι των ενοικιαστων ετσι οπως τα λες..φυσικα και ρωταω αν πρεπει να πληρωσει για ενα μηνα που ακιομα δεν βρηκα ενοικιαστη γιατι κρατουσε το σπιτι και εχασα χρηματα δλδ. τον λογο σου υπενθυμιζω για τον οποιο νοικιαζω.

.μπορει να εισαι και απο αυτους που το παιζουν ρομπεν των δασων των ενοικιαστων εναντιον των κακων ιδιοκτητων που τρωνε την σαρκα του φτωχου ενοικιαστη.

 

συγκεκριμενα τωρα...το οτι ειχα ενα καλο ενοικιαστη που πληρωνει στην ωρα τους δεν σημαινει οτι ηταν και καλος σαν ανθρωπος.και επισης και καλος ανθρωπος να ηταν και καλοπληρωτης αυτο δεν σημαινει οτι θα πρεπει να του κανω και χαρη...δλδλ. πρεπει να λεμε και ευχαριστω που δεν μας αφησε φεσι αφηνοντας τελειωνοντας η μισθωση να παρεκλινει απο τους ορους και να μου αφησει και ζημιες και να μεινει τζαμπα και 1 ενδομαδα? ελα μωρε καλος ησουν ,σευχαριστω που ησουν το αυτονοητο δλδ. ενας καλος καλοπληρωτης και τωρα αγα μου φεσωσε με και κανε οτι ζημια θελεις με κανα 2 ενοικια ετσι για να σου δειξω ποσο σε εκτιμησα...

το νομιμο ζητησα να μαθω οχι το ηθικο.ηθικη να διδαξεις στους δικους σου.

το οτι κολλησε μπορει επισης να οφειλεται σε κακο χειριμο και οχι σε κατασκευαστικο προβλημα.οχι γιατι πας αμεσως να δικαιολογησεις.δλδ. ερχεται ο ιδιοκτητης και λες να μην ξερει αν ηταν κατασκευαστικο?μα για να ρωταει σημαινει οτι δεν ειναι,αν ηταν θα ηξερε οτι φταιει και δεν θα ρωτουσε...

δεν ειχε κατασκευαστικο προβλημα ,αμεσως να δικαιολογησεις ,εδω και 10 χρονια.μεσα σε 2 χρονια απεκτησε γιατι βαριοταν ο πισινος του να το κλεισει σωστα οπως του υπεδειξα,στον χειρισμο ειχε αντιρηση,στο αλλο που δεν το κατεβαζε συχνα μια χαρα ειναι ακομα.

Νομιζα οτι ευγενικα μιλησα και εγω.Αυτα που σε ενοχλησαν ειναι οι πραξεις σου προφανως.Αλλα εχεις δικιο.

Επρεπε να τηρησει πιστα οτι λεει το συμβολαιο.Κυνηγησε τον δικαστικα.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Λες στο πρώτο post:

...δεν θελω να τον ριξω απλα ηθελα να μαθω τι πρεπει να κανω και νομικα και ηθικα ...

...θα ηθελα τις απαντησεις σας,ευχαριστω.

 

και στο αμέσως επόμενο:

α μαλιστα νατος...

...το νομιμο ζητησα να μαθω οχι το ηθικο.ηθικη να διδαξεις στους δικους σου.

 

Οπότε μάλλον κάτι κανείς λάθος.

Όσον αφορά τον πρώην νοικάρη σου, να είσαι σίγουρος ότι στο μέλλον θα παρακαλάς να βρεις κάποιον αντίστοιχό του, γιατί δυστυχώς οι περισσότεροι δεν είναι τόσο τυπικοί όσο ήταν αυτός. Τέλος απλά να σου πω ότι το δικό μου πλυντήριο παρέδωσε πνεύμα στα 10 χρόνια.

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7

Καλησπέρα στο παρεάκι. Θα ήθελα να κάνω μερικές (ίσως ανόητες) ερωτήσεις με κάποια θέματα που έχουν προκύψει στην πολυκατοικία. Το story έχει ως εξής:

 

Ο διαχειριστής, λόγω προσωπικών/οικογενειακών προβλημάτων έδωσε τα κοινόχρηστα σ' άλλον ιδιοκτήτη, λέγοντας μάλιστα πως τα έδωσε ΌΛΑ. Ο νέος διαχειριστής (σκοπεύει να τα ξεφορτωθεί τα κοινόχρηστα, αλλά ακόμα δεν έχει γίνει συνέλευση) έχει αμολύσει αετό, όσο πιο ευγενικά μπορώ να το θέσω, μπήκε 3ος μήνας που δεν έχει εκδώσει κοινόχρηστα, δεν έχει γίνει η καταμέτρηση για το φυσικό αέριο κι έχουμε και τα ακόλουθα προβλήματα:

1) Η αποχέτευση βρωμάει και κάθε μήνα καθαρίζεται από συνεργείο. Την τελευταία φορά που έγινε καθαρισμός έβγαλαν από μέσα πάνες και μωρομάντηλα :!: Αυτό μας πάει καροτσάκι κάθε μήνα, διότι οι ενοικιαστές του 3ου ορόφου που έχουν το μωρό, μάλλον μεγάλωσαν σε στάβλο. Μπορούμε/έχουμε δικαίωμα ν' αρνηθούμε να πληρώσουμε τα έξοδα καθαρισμού αποχέτευσης, μιας που το πρόβλημα γνωρίζουμε από ποιον προέρχεται?

2) Ο ανεκλυστήρας, είχε αλλαχθεί εξ' ολοκλήρου με νέου τύπου με τις εσωτερικές πόρτες κ.λ.π. Πλέον σταματάει όπου θέλει, οι πόρτες είτε δεν κλείνουν είτε αργούν ν' ανοίξουν και καμιά φορά χρειάζεται άλμα για να βγείς. Έγινε μια επιδιόρθωση, αλλά ο μάστορας ανέφερε πως θέλει αλλαγή η κλειδαριά (κάτι τέτοιο). Προχειροδουλειά μου μυρίζεται. Αυτά τί χρόνο ζωής/εγγύηση έχουν?

3) Κερασάκι στην τούρτα, χάλασαν τα κουδούνια κι έπειτα η κάμερα. Χοντρικά δεν είναι ούτε 10ετίας (δε θυμάμαι ακριβώς) έχουν ήδη διορθωθεί/χαλάσει άλλες 3 φορές. Τώρα δεν έχει γίνει κίνηση για επιδιόρθωση βλάβης. Ο προσωρινός διαχειριστής, ανέφερε πως του είπε ο τεχνικός που ήρθε να τα δει, πως χάλασαν τα κουδούνια του 4ου ορόφου και παρέσυραν τα υπόλοιπα κι η κάμερα βραχυκύκλωσε. Η ζημιά αγγίζει τα 520 ευρώ κι όταν ρωτήσαμε: γιατί δεν τα τραβάς απ' τ' αποθεματικό, απήντησε πως ο προηγούμενος δεν τα έχει παραδώσει όλα... Τί γίνεται σε περίπτωση που κάποιος καλός άνθρωπος "έφαγε" τα χρήματα του αποθεματικού? Και περί κουδουνιών/κάμερας, αυτά δεν έχουν εγγύηση?

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά και συγγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα.

Υ.Γ. Θεωρώ πιο λογικό να ρωτήσω εδώ, παρά να γίνει πηγαδάκι στην πολυκατοικία προς αποφυγήν παραξηγήσεων!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο παρεάκι. Θα ήθελα να κάνω μερικές (ίσως ανόητες) ερωτήσεις με κάποια θέματα που έχουν προκύψει στην πολυκατοικία. Το story έχει ως εξής:

 

Ο διαχειριστής, λόγω προσωπικών/οικογενειακών προβλημάτων έδωσε τα κοινόχρηστα σ' άλλον ιδιοκτήτη, λέγοντας μάλιστα πως τα έδωσε ΌΛΑ. Ο νέος διαχειριστής (σκοπεύει να τα ξεφορτωθεί τα κοινόχρηστα, αλλά ακόμα δεν έχει γίνει συνέλευση) έχει αμολύσει αετό, όσο πιο ευγενικά μπορώ να το θέσω, μπήκε 3ος μήνας που δεν έχει εκδώσει κοινόχρηστα, δεν έχει γίνει η καταμέτρηση για το φυσικό αέριο κι έχουμε και τα ακόλουθα προβλήματα:

1) Η αποχέτευση βρωμάει και κάθε μήνα καθαρίζεται από συνεργείο. Την τελευταία φορά που έγινε καθαρισμός έβγαλαν από μέσα πάνες και μωρομάντηλα :!: Αυτό μας πάει καροτσάκι κάθε μήνα, διότι οι ενοικιαστές του 3ου ορόφου που έχουν το μωρό, μάλλον μεγάλωσαν σε στάβλο. Μπορούμε/έχουμε δικαίωμα ν' αρνηθούμε να πληρώσουμε τα έξοδα καθαρισμού αποχέτευσης, μιας που το πρόβλημα γνωρίζουμε από ποιον προέρχεται?

2) Ο ανεκλυστήρας, είχε αλλαχθεί εξ' ολοκλήρου με νέου τύπου με τις εσωτερικές πόρτες κ.λ.π. Πλέον σταματάει όπου θέλει, οι πόρτες είτε δεν κλείνουν είτε αργούν ν' ανοίξουν και καμιά φορά χρειάζεται άλμα για να βγείς. Έγινε μια επιδιόρθωση, αλλά ο μάστορας ανέφερε πως θέλει αλλαγή η κλειδαριά (κάτι τέτοιο). Προχειροδουλειά μου μυρίζεται. Αυτά τί χρόνο ζωής/εγγύηση έχουν?

3) Κερασάκι στην τούρτα, χάλασαν τα κουδούνια κι έπειτα η κάμερα. Χοντρικά δεν είναι ούτε 10ετίας (δε θυμάμαι ακριβώς) έχουν ήδη διορθωθεί/χαλάσει άλλες 3 φορές. Τώρα δεν έχει γίνει κίνηση για επιδιόρθωση βλάβης. Ο προσωρινός διαχειριστής, ανέφερε πως του είπε ο τεχνικός που ήρθε να τα δει, πως χάλασαν τα κουδούνια του 4ου ορόφου και παρέσυραν τα υπόλοιπα κι η κάμερα βραχυκύκλωσε. Η ζημιά αγγίζει τα 520 ευρώ κι όταν ρωτήσαμε: γιατί δεν τα τραβάς απ' τ' αποθεματικό, απήντησε πως ο προηγούμενος δεν τα έχει παραδώσει όλα... Τί γίνεται σε περίπτωση που κάποιος καλός άνθρωπος "έφαγε" τα χρήματα του αποθεματικού? Και περί κουδουνιών/κάμερας, αυτά δεν έχουν εγγύηση?

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά και συγγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα.

Υ.Γ. Θεωρώ πιο λογικό να ρωτήσω εδώ, παρά να γίνει πηγαδάκι στην πολυκατοικία προς αποφυγήν παραξηγήσεων!

 

Παρε τα κοινοχρηστα...και καντε συνελευση αμεσα.Οσο για αυτους στο 3ο καντε μια συσταση οι υπολοιποι και πειτε του να καθαριζει αυτος την αποχετευση.Επιπλεον για το ασανσερ,ρωτα τον συντηρητη τι ακριβως εκανε.Αν δεν βγαλετε ακρη,αλλαξτε συντηρητη.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7
Παρε τα κοινοχρηστα...και καντε συνελευση αμεσα.Οσο για αυτους στο 3ο καντε μια συσταση οι υπολοιποι και πειτε του να καθαριζει αυτος την αποχετευση.Επιπλεον για το ασανσερ,ρωτα τον συντηρητη τι ακριβως εκανε.Αν δεν βγαλετε ακρη,αλλαξτε συντηρητη.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Επειδή αυτοί είναι ενοικιαστές κι η ιδιοκτήτρια δεν εμφανίζεται πουθενά, είναι εφικτό να γίνει?

Link to comment
Share on other sites

με τα λογια οχι.Μονο με τις πραξεις.Αρχικα παρε ενα χαρτι απο το τεχνικο γιατι βουλωνει το φρεατιο.
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Επειδή αυτοί είναι ενοικιαστές κι η ιδιοκτήτρια δεν εμφανίζεται πουθενά, είναι εφικτό να γίνει?

 

εφοσον οι ενοικιαστες κανουν το προβλημα αυτοι πρεπει να πληρωσουν.Καλο θα ηταν ομως να εμφανιστει και η ιδιοκτητρια γιατι οι ενοικιαστες σημερα ειναι,αυριο φευγουν.Το σπιτι ειναι ιδιοκτησια της και το νοικιαζει και εχει μεριδιο στην συνελευση.

Φροντιστε να αυτονομηθειτε απο την κοινοχρηστη θερμανση πλεον δεν χρειαζεται το 51% των ενοικων για να το κανετε.

Για τα κουδουνια...τεχνικο και αλλαγη δια τον αριθμο των ενοικων και τελος.

Τα κοινοχρηστα αν μπορεις παντως παρε τα και βαλε ταξη.Συννενοησου με τους αλλους και να παρεις οτιδηποτε αποθεματικο ειχατε.Και αν τα εφαγε,να τα βαλει απο την τσεπη του.Καλυτερα να τα εχει ιδιοκτητης που εχει ελευθερο χρονο και να μενει μονιμα εκει.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια και τις απαντήσεις σας.

Έχουμε δουλειά να κάνουμε!!!!

Όσο για τις ερωτήσεις τεχνικού περιεχόμενου ,σίγουρα κάποιο λάκκο έχει η φάβα.και τα 500€ ακούγονται πολλά για κάτι καινούργιο και βέβαια με τον ανελκυστήρα πρέπει να σωθούν διευκρινήσεις.τι αλλάχτηκε πότε και γιατί.
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7
Όσο για τις ερωτήσεις τεχνικού περιεχόμενου ,σίγουρα κάποιο λάκκο έχει η φάβα.και τα 500€ ακούγονται πολλά για κάτι καινούργιο και βέβαια με τον ανελκυστήρα πρέπει να σωθούν διευκρινήσεις.τι αλλάχτηκε πότε και γιατί.

Δυστυχώς, επειδή βαριούνται να ψάξουν εναλλακτική, ότι τιμή τους ζητήσουν, την αποδέχονται, χωρίς να ρωτήσουν κανέναν. Και το κακό είναι πως δε ζητούν βοήθεια από άλλους, έστω στο ψάξιμο γι' αντιπρόταση. Τα κουδούνια χθες τα έφτιαξαν, με τα 520€ που σας είπα... :mad:

 

Εν αναμονή για συνέλευση, για να τα πάρω εγώ και να τους κάνω άλογα όλους, γιατί ζούμε σε δύσκολους καιρούς και δε γίνεται να πληρώνουμε φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

 

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και το χρόνο σας, πραγματικά με βοηθήσατε αρκετά (μου ανοίξατε παραπάνω τα μάτια, για την ακρίβεια).

Link to comment
Share on other sites

Στο καταστατικό δεν αναφέρει το μέγιστο ποσό που μπορεί να ξοδέψει ο διαχειριστής χωρίς να ρωτήσει;

Σε εμάς, για παράδειγμα, είναι 150 ευρώ (50.000 δρχ). Από εκεί και πάνω πρέπει να αποφασιστεί σε συνέλευση

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...