Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα, τι να φτιαξω εγω? δεν μπορω να φτιαξω κατι εγω κατι αφού είναι από διπλα η διαρροη!

και εγω τρεχω και? παλι δεν κανουν κατι. Έχω πάει άπειρες φορές, μετρήσεις ύδρευσης, δοκιμές κτλ. Σίγουρα δεν είναι από ύδρευση.

Οποτε πρεπει να κανω και αλλους να τρεχουν μπας και πιεσουν περισσοτερο, μονο από εμενα δεν αρκει προφανως.

Δικαστικα δεν μπορεις να πας εξηγησα τον λογο, δεν υπαρχει τροπος να είμαι σιγουρος από που είναι η διαρροη αλλιως θα το έφτιαχναν όπως μου έχουν πει όλοι! Εχω προτείνει εταιρίες ανεύρεσης διαρροών να δώσω και τα μισά χρήματα εγώ και δεν θέλουν!

Το πρόβλημα το βασικό είναι ότι δεν ξέρουμε ακριβώς που είναι η διαρροή και κάνουμε υποθέσεις, δεν είναι ότι ξέρουν σίγουρα και δεν το φτιάχνουν. Και δεν μπορώ να αποδείξω και εγώ που είναι. Και από την θέρμανση θα μπορούσε κάλλιστα να είναι.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Νικηφόρε, η διπλανή πολυκατοικία τι χρονολογίας είναι στο περίπου;

 

 

Την τελευταια φορα βαλαμε καμερα κατω από την μπανιερα και ηταν ολο υγρασίες ειχε σκαθάρια!!! :blink::blink: κουνουπακια αυτά της υγρασίας-νερου κτλ και λεει πιστευει ότι είναι η στηλη της κεντρικης αποχέτευσης.

Περιττο να πω ότι στην πυλωτη τους βγαινουν νερα από την τρυπα της κεντρικης στηλης!!!

και πανω που ειχα συνενοηθει ωραια με τον διαχειριστη τους αλλαξε και ο παλιος τον κινεζοοοοο!!!

τωρα ο υδραυλικος του 1ου λεει δεν τον βρισκει δεν κανει δεν ρανει, εγω μενω αλλου δεν μπορω να τρεχω συνεχεια εκει, τι κανουμε???

 

Αφού είδατε ότι κάτω από την μπανιέρα έχει υγρασία, δεν έχει ψιλο-περιοριστεί η πηγή του θέματος;

Το άλλο που θέλω να ρωτήσω (αν μπορείς να μιλήσεις με τον άνθρωπο που μένει μέσα), γίνεται να κάνετε δοκιμές με το καζανάκι/τα καζανάκια του;

 

Πρόσφατα που είχαμε θέμα στην πολυκατοικίας μας, το θέμα ήταν με το "Τ" της λεκάνης μου στην κεντρική στήλη.

Το θεώρησα λογικό να σκαφτεί το μπάνιο μου σε ένα σημείο για να ελεγχθεί.. Δεν υπάρχει άλλος ασφαλέστερος τρόπος ελέγχου από το να ανοιχτεί/σκαφτεί.

Στην τελική, δεν είναι τεράστιο το κόστος σε σχέση με το μέγεθος του προβλήματος, ειδικά αν έχουν απόθεμα στα πλακάκια.

 

Να φανταστείς σε εμένα δεν το βρήκαν με την πρώτη και μου έκαναν χάλια και το μπάνιο αλλά και το WC. (όλα από την τσέπη μου γιατί τελικά ήταν σε εμένα το πρόβλημα)

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα εγραψα όλα πολύ σωστα γιατι πρεπει να γραψω εκθεση.

Διπλα νοικιαζει ενας καπετανιος, όταν λειπει μπορει να είναι 3-6μηνες σερι κλεινουν τα ΠΑΝΤΑ. Με την μανα του συνταντιομασταν να μας ανοιγει το σπιτι.

Οποτε δεν μπορει να είναι η αποχετευση από το δικο του διαμερισμα.

Απλα πισω από την μπανιερα του περναει η κεντρικη στηλη της πολυκατοικίας, από πανω εχει πολλα ακομα διαμερίσματα.

Η διαρροη δεν είναι σταθερη, άλλες φορες βγαζει άλλες όχι.

Εχει διακλαδώσεις και λεμε μηπως και ανοιξε κανα ΤΑΦ-ΗΜΙΤΑΦ αλλα πρεπει να σπασουν το μπανιο για να δουν.

Επειδή είναι όμως στην κεντρικη στηλη, πρεπει να παρουν αδεια από τον διαχειριστη καθως και συνενοηση με ολους για να μην ριχνουν νερα κτλ, γιατι εχουμε δει και ατυχήματα καταλαβαίνεται τι εννοω, καποιος να κανει χοντρα και να είναι κομμενη η αποχετευση καπου και να τραβηξουν καζανακι! :lol::lol::lol::wacko:

Επισης μπορει να είναι θερμανση που τωρα την αναβουν και θελει δυσκολες δοκιμες και χρονοβόρες αλλα δεν χρειαζεται να γινει ζημια σε κατι.

Ειχα προτεινει δοκιμες και ηταν κατι που απέφυγαν. Τελικα ο υδραυλικος του 1ου ειπε ότι εκλεισε συλλεκτες θερμανσης εξω από το διαμερισμα ένα 3μηνο και κοιτάξαμε και παλι εχουμε διαρροες.

Η πυλωτη της πολυκατοικίας διπλα στον πλαινο τοιχο με μας γινεται μουσκεμα είναι υγρος δλδ ο τοιχος και σε εμενα βγαζει νερα όχι πολλα αλλα βγαζει.

Οποτε εχει αποκλεισει αυτος την θερμανση. Εγω όμως δεν είμαι απολυτα σιγουρος καθως δεν εχουν γινει οι σωστες δοκιμες όπως πρεπει, δλδ πρεσαρισμα των γραμμων των συλλεκτων με πρεσα, και να κλεισει η βανα του αυτοματου πληρωσης στον λεβητα τους και ελεγχο των διαμερισμάτων από πανω μεχρι κατω αν μενουν χωρις θερμανση. Αυτό ειδικα είναι χρονοβορο πολύ και απαιτει συνεργασια ολων των ενοικων.

 

Τελος τονιζω ότι το διαμερισμα του 1ου οροφου τους είναι ΟΛΑ τα δάπεδα τιγκα στην μουχλα αναμεσα στα πλακακια και υγρασίες από κατω προς τα πανω μεχρι 20cm στους τοιχους και σοβαντεπια, και εκει που τελειωνει το μπαλκονι μου και συνεχιζει η πολυκατοικια τους είναι οριζοντια πράσινος ο τοιχος ακριβως στο επιπεδο του δαπέδου τους!!!

κατι που με κανει να πιστευω ότι είναι η θερμανση καθως ολες οι σωλήνες είναι στο δαπεδο! μονοσωληνιο συστημα θερμανσης.

Η πολυκατοικια πρεπει να είναι του 85 περιπου αυτή. Εχει χαλκο στο δαπεδο και πλαστικα στις αποτεχευσεις.

 

βρηκα το τηλ της συνδιαχειριστριας των διπλα που με ξερει καιρο πιστευω που είναι καλη γυναικα να την πεισω.:)

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Μωρέ καλά τα έγραψες, μόνο για τον καπετάνιο δεν είχα καταλάβει ότι έλειπε τόσο καιρό.

 

Στη δική μου περίπτωση ήταν στην ένωση με το ΤΑΦ αλλά στη δική μου πλευρά και όχι στο κοινόχρηστο, αυτό είχε ως αποτέλεσμα να κάνει δουλειά ο υδραυλικός χωρίς να χρειαστεί να ενημερώσει τους υπόλοιπους ενοίκους (μου είπε δε χρειάζεται). Είχε και ένα άλλο αποτέλεσμα αυτό, αλλά προσωπικά είχα κλείσει την πόρτα και λύθηκε για όση ώρα δούλευε ο υδραυλικός :lol:

 

Όπως και να έχει, κάτι τέτοιο θα μπορούσε να εξεταστεί, επίσης θα μπορούσε να εξεταστεί η παροχή από/προς ηλιακό αν έχουν (και βγάλεις άκρη/συμφωνήσουν και δε σου κάνουν τη ζωή κι άλλο δύσκολη). Αυτά τα δυο προβλήματα έχουν παρουσιαστεί στην πολυκατοικία εδώ. Άλλες γνώσεις δεν έχω...

 

Το λογικό είναι να φέρεις δικό σου υδραυλικό (εμπιστοσύνης σου για να έχετε σωστή συνεννόηση), αν είναι δικό τους θέμα και το βρεί θα έχετε συμφωνήσει ότι θα πληρωθεί από αυτούς (ψιλά γράμματα αυτά όμως, ας βρείτε το πρόβλημα πρώτα)

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, εχω φερει τους παντες και εγω είμαι και υδραυλικος επι χρονια και τωρα δουλευω σε μαγαζι όχι απεξω όμως.

Όπως και να εχει θελει σπασιματα στο μπανιο του 1ου οροφου, τα εχουνε κλεισει όλα με την μπανιερα και τα πλακακια γυρω της.

Και στην κεντρικη στηλη να είναι, αμα δεν τα σπασεις αυτά να βγουν όλα πως θα τα δει ο υδραυλικος?

αφου ο ιδιοκτητης του 1ου οροφου εχει ορισει υδραυλικο τον κολλητο του!!! αφου κανει και αγγαρια και δεν θα παρει και λεφτα που μου το εχει τονισει πολλες φορες, δεν είναι λογικο να μην θελει να κανει τέτοιες ιστοριες?

ζητησα το τηλ του ιδιοκτητη και λεει ότι μιλας μαζι μου δεν υπαρχει λογος να τον ενοχλούμε αρκετα προβλήματα εχει....

ωραια και εγω τι να κανω δλδ?

και να μιλησω με την διαχειριση θα πουν οκ σπαστε και βρειτε που είναι η διαρροη και μετα βλέπουμε....

αρα που καταληγουμε παλι?

Καλα λοιπον δεν προτεινα εγω εταιρεια ανευρευσης διαρροων που εχουν 45 τροπους να την βρουν όπως λενε?

μεχρι και θερμοκαμερες και ΧΩΡΙΣ να κανουν ζημιες!!!

δλδ τι να κανω να πω να τους πληρωσω εγω 200-300 ευρω να βρουμε κατι που ξερουμε και μετα να μην το φτιαχνει παλι?

και αυτό πιστευω γιατι ο ιδιοκτητης εχει βολευτει με τον νοικαρη που ολο λειπει και δεν τον ζοριζει και αφου παιρνει και τα νοικια τον κινεζο!!! μηπως παταει εκει καθολου να δει το διαμερισμα του πως εχει γινει? :wacko:

Δυστυχως χωρις εταιρεια που βρισκει διαρροες οσον αφορα αποχευτευση ΜΗ ορατη δεν γινεται να αποδειξει καποιος κατι χωρις ζημιες!

Όπως είναι η μπανιερα στο μπανιο του την εχουν ποιο εξω και εχει πλακακια από πισω της, δλδ εχουν κανει τραπεζι να το πω ετσι.

Εκει πισω στην ακρη περναει η κεντρικη στηλη. Αυτά όλα τωρα πρεπει να σπασουν για να δεις τις διακλαδώσεις.

Για να εχει κατω από την μπανιερα σκαθάρια να κανουν rave party και κουνουπακια αυτά τα χοντρα που γινονται στις υγρασίες σιγουρα εκει κατι τρεχει.

Εφόσον λοιπον ο ιδιοκτητης λειπει μηνες τωρα πανω από 3! και είναι κλειστο και το ρολοι του μενει μονο η κεντρικη στηλη αποχέτευσης των μπανιων.

 

Όπως ειπα και παλι εχω έναν ενδιασμο και για την θερμανση, καθως δεν μπορει από την αποχετευση της κεντρικης στηλης να εχουν ξηλωθεί πχ σοβαδες στην εισοδο του σπιτιου εξω από την εξωπορτα στον πλαινο τοιχο!!! που είναι οι συλλεκτες της θερμανσης!!!

ουτε ολο το σπιτι να εχει σε όλα τα πλακακια μουχλες στους αρμους! ουτε να εχει υγρασίες σε ολους τους τοιχους καπου 20cm από δαπεδο!!!

όλα αυτά δειχνουν ότι μεσα στο δαπεδο πρεπει να εχει νερα!

γιαυτο επισης ηθελα θερμοκαμερες!!!

Εχω σπαστει και με τον υδραυλικο του γιατι δεν κανει κινησεις δειχνει να βαριεται να ασχοληθεί, ουτε τις μετρήσεις που ειχα πει για την θερμανση, που προτειναν 5 αλλοι υδραυλικοι!!!! και 2 μηχανολογοι μηχανικοι του ΤΕΕ από ΕΜΠ!

και δεν μου δινει και το τηλ του ιδιοκτητη κιολας να του μιλησω απευθειας!

 

Δδλ να σπασει το μπανιο χωρις να είναι 100% σιγουρος? πραγματικα δεν ξερω τι να κανω, απλα αποφευγουν να κανουν δουλεια αυτό ξερω!

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Τραγικές καταστάσεις.

 

Χειρότερος από όλους ο ιδιοκτήτης.

Το δικό μου το νοίκιαζα και μπήκα μέσα πρίν από μερικά χρόνια. Δεν είμαι της άποψης να μπαίνω μέσα (μετά από συνεννόηση/ραντεβού) όσο είναι νοικιασμένο για έλεγχο, και μάλλον κακώς όπως αποδείχτηκε γιατί βρήκα μούχλα τρύπες παντού είχαν πουλιά (μέχρι και στην αποθήκη!!!!!), βαμμένα κουφώματα κτλ κτλ (τους μάζεψα και 2 κάδους σκουπίδια όταν βγήκανε).

Το διαμέρισμα γενικά σε άθλια κατάσταση με το κυριότερο, μούχλα στον τοίχο ακριβώς δίπλα από το κρεβάτι που κοιμόταν η μία κόρη. Δε μου το είπαν ποτέ με αποτέλεσμα να ξηλωθεί μεγάλο κομμάτι του τοίχου (όχι τούβλα) και να έχει δημιουργηθεί τεράστιο πρόβλημα με αυτό το δωμάτιο με μόνιμη υγρασία εδώ και χρόνια. Λες και θα τους έριχνα ευθύνη για τη διαρροή που μάλλον ήταν από το μπάνιο μου και πλέον την έχω διορθώσει.

 

Τεσπα, δεν έχει σχέση το θέμα σου απλά το σκεπτικό του κάθε ανθρώπου δεν είναι πάντα βασισμένο στη λογική και γι' αυτό το αναφέρω.

Μήπως να βρεις τη μητέρα του καπετάνιου και να πάρεις το τηλ του ιδιοκτήτη;

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παλι, αστα να πανε δεν λες τιποτα! και εχω δει πολλα πραγματα λογω της δουλειας μου.

Καλη ιδεα αυτή λογικα θα εχει το τηλ αυτή η κυρια, είναι πολύ καλη και εξυπηρετικη, παιζει να εχουμε συναντηθεί και καμια 15αρια φορες! την εχω πριξει την γυναικα και δεν μου αρεσει να την ενοχλω, αλλα δυστυχως....:O

 

επειδή θα μιλησω με την διαχειριση της διπλα πολυκατοικίας, θα δω μηπως το εχουν αυτοι για να μην την ζαλιζω την κυρια παλι.

Νομιζω και η διαχειριση πρεπει να κυνηγησει λιγο τον ιδιοκτητη, γιατι η πυλωτη της πολυκατοικίας εχει ζημιες σε ολο τον τοιχο σχεδόν τον πλαινο κολλητα της δικιας μου δλδ πολυκατοικίας.

 

Απλα καποια στιγμη ειχε διαρροη ο από πανω μου από την μπαταρια μπανιέρας μεσα στον τοιχο και ο παλιος διαχειριστης τους τα φορτωσε όλα ότι είναι από εκεινον ενώ ειχε επισκευαστεί η διαρροη!

αυτή μου εβγαινε στο W.C στο παταρι όχι στο υπνοδωματιο!!!

μαλιστα εστειλα δικο μου μαστορα από την δουλεια τον καλυτερο μας για να περασει εξωτερικο δικτυο σωληνώσεων ύδρευσης (ζεστο-κρυο) και το εχω ελεγξει ολο 2 φορες εγω προσωπικα και με αλλον υδραυλικο μαζι.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα ερώτημα έχω 1 μπριζα τηλεορασης. Πρόσθεσα καλώδιο και συνδεσα την τηλεόραση του σαλονιού, του ενός και του άλλου υπνοδωματιου. Μετά από καιρό η μια τηλεόραση στο ένα δωμάτιο δείχνει από ΕΡΤ μέχρι σταρ και η άλλη από άλφα μέχρι έψιλον και αν θα τα πιάνει. Τι μπορώ να κανω
Link to comment
Share on other sites

Σε παλιά πολυκατοικία δεν λειτουργεί το κουδούνι στο διαμέρισμά μου. Οι υπόλοιποι των οποίων μάλλον λειτουργεί φυσικά δεν ενδιαφέρονται και ούτε σκέψη για αλλαγή ή επιδιόρθωση.

 

Πως θα καταφέρω να το νοικιάσω;; Μπορώ να πιέσω με κάποιον τρόπο;

Link to comment
Share on other sites

Σε παλιά πολυκατοικία δεν λειτουργεί το κουδούνι στο διαμέρισμά μου. Οι υπόλοιποι των οποίων μάλλον λειτουργεί φυσικά δεν ενδιαφέρονται και ούτε σκέψη για αλλαγή ή επιδιόρθωση.

Πως θα καταφέρω να το νοικιάσω;; Μπορώ να πιέσω με κάποιον τρόπο;

 

καλησπερα, δεν καταλαβα βασικα τιποτα...

τι να νοικιασεις και σε ποιον ή απο ποιον?

το διαμερισμα σου τι ειναι? δεν ειναι δικο σου?

απο την στιγμη που δεν δουλευει μονο στο διαμερισμα σου κατι που αφορα εσενα δεν ειναι αυτο?

και οταν λες στο διαμερισμα που λεμε? γιατι την πορτα εισοδου στο διαμερισμα ή στην εισοδο της πολυκατοικιας?

Οπως και να εχει απο την στιγμη που ειναι μονο σε εσενα βαζεις ηλεκτρολογο να το δει. Εβαλες καποιον?

Δεν μπορεις να υποχρεωσεις τους αλλους να αλλαξουν τα παντα αν δεν δουλευει μονο σε εσενα!

 

ΑΣΧΕΤΟ, να ρωτησω και εγω κατι, βρηκα και αυτο http://www.michanikos.gr/topic/45961-%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B1-%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%A4%CE%91%CE%A0-%CF%83%CE%B5-%CE%BA%CE%B5%CE%BD%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BC%CE%B7-%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%84%CE%BF/

Στην πολυκατοικια που μενω ειμαστε 7 διαμερισματα, τα κοινοχρηστα ειναι μονο δημοτικα τελη-φοροι και ΔΕΗ που ειναι λιγα ευρω σκαλες-κουδουνια.

Επειδη ΔΕΝ τα πληρωνουν οι περισσοτεροι χρονια τωρα εχουν μαζευτει πολλα, και δεν εχουμε εταιρια κοινοχρηστων κιολας οποτε αυτα πανε...

ετσι αποφασισαμε να μην πληρωνουμε πλεον την ΔΕΗ.

Ομως δεν ξερω τι θα γινει μετα, οκ πες το ρευμα το κοψανε ή και δεν το κοψανε, με τα δημοτικα τελη κτλ τι γινεται?

αν ειδικα το κοψουν μετα που πανε?

ο λογαριασμος ΔΕΗ ειναι σε ονομα απεθανωντας γυναικας και τα 2 παιδια τους εχουν εδω αδεια διαμερισματα και δεν πληρωνουν τιποτα.

Δεν μπορουμε εγω και ο απο πανω να πληρωνουμε για ολους!!! ΕΛΕΟΣ ποια!!!

ο καθε λογαριασμος που ερχεται ειναι περιπου 50 ευρω και απο αυτα ζητημα αν η ΔΕΗ ειναι τα 5! τα αλλα ειναι δημοτικα πραγματα.

Τα κοινοχρηστα εδω ειναι ΜΟΝΟ ο λογαριασμος ΔΕΗ και τιποτα αλλο!

Μολις βρηκα και αυτο το σχετικο https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/allagi-onomatos-sto-logariasmo-upografi-sumvolaiou/koinoxristoi-xwroi31031

αλλα περιττο να πω πως και τα τετραγωνικα ειναι οτι νανε απο αυτον που τα δηλωσε οταν ακομα δεν ηταν προφανως πολυκατοικια??? ενα μπαχαλο!!!!

ειχε ρωτησει ο πατερας μου και θελει απειρα ευρω που δεν πληρωνει κανεις, και ετσι απλα ΔΕΝ....

και αυτοι που επρεπε να τα κανουν δεν τα εκαναν γιατι ηταν πολλα τα λεφτα απο τις βλακειες που ειχαν κανει!!!

δλδ θελει πιστοποιητικο απο ηλεκτρολογο που για να βγει θελει μηχανικο να βγαλει τα τετραγωνικα των κοινοχρηστων χωρων που ειναι οχι 1 αλλα ισως 3-4 φορες περισσοτερα απο οσα λεει τωρα!

οποτε θα το αφησουμε στην τυχη του και ας προσεχανε αυτοι που τα κανανε!

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Σίγουρα θα το έχει ρωτήσει κάποιος αλλά σε τόσες σελίδες χάθηκα!

Στα κοινόχρηστα το αποθεματικό ποιος το πληρώνει; Την ασφάλεια αστικής ευθύνης του διαχειριστή επίσης ποιος;

 

Τέλος στην πολυκατοικία όπου ειμαι ενοικιαστής χαλάει ΣΥΝΕΧΕΙΑ ο λέβητας και τα 2 ασανσέρ. Μιλάμε ειδικά τα ασανσέρ σε εβδομαδιαία βάση. Έτσι πέρα από την τακτική συντήρηση συνεχώς χρεώνονται στα κοινόχρηστα επισκευές. Είναι σωστό αυτό να τα πληρώνω εγώ;

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Το 2ο που λες δεν εχω ιδεα τι ειναι, το αποθεματικο το πληρωνουν φυσικα οι ιδιοκτητες, για τις επισκευες τις πληρωνεις κανονικα γιατι ειναι λογω χρησης που γινεται ενω εισαι ενοικιαστης, αν εννοεις αν πανε στον ιδιοκτητη οχι δεν πανε.

Στον ιδιοκτητη πανε πραγματα που "μενουν". Πχ εγω σε σπιτι που νοικαζαμε σε αλλον εχω πληρωσει ανακαινιση στο ασανσερ πορτα, μεσα και εξω διαφορα πραγματα καθως και αλλαγη της πορτας εισοδου της πολυκατοικιας.

Οι συντηρησεις ολες κανονικα τις πληρωνουν οι νοικαρηδες γιατι αυτοι τα χρησιμοποιουν. Εκτος αν υπαρχει αντιθετη συμφωνια στο συμβολαιο.

Αν σε αυτα που χαλανε κανουν αλλαγες πχ αλλαξουν λεβητα ή καυστηρα ή μοτερ ασανσερ (λεω εγω τωρα) κανονικα πανε στον ιδιοκτητη τοτε.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα ερώτημα έχω 1 μπριζα τηλεορασης. Πρόσθεσα καλώδιο και συνδεσα την τηλεόραση του σαλονιού, του ενός και του άλλου υπνοδωματιου. Μετά από καιρό η μια τηλεόραση στο ένα δωμάτιο δείχνει από ΕΡΤ μέχρι σταρ και η άλλη από άλφα μέχρι έψιλον και αν θα τα πιάνει. Τι μπορώ να κανω

να καλεσεις καποιον τεχνικο να ελεγξει την γραμμη ή τις γραμμες.

 

Σε παλιά πολυκατοικία δεν λειτουργεί το κουδούνι στο διαμέρισμά μου. Οι υπόλοιποι των οποίων μάλλον λειτουργεί φυσικά δεν ενδιαφέρονται και ούτε σκέψη για αλλαγή ή επιδιόρθωση.

 

Πως θα καταφέρω να το νοικιάσω;; Μπορώ να πιέσω με κάποιον τρόπο;

θα φωναξεις ενα τεχνικο να ελεγξει και να αποκαταστησει το προβλημα.Αυτα τα εξοδα ειναι κοινοχρηστα οπου και θα περαστουν σε αυτα.(Εκτος αν η ζημια προερχεται απο το διαμερισμα σου.

 

Εβαλες καποιον?

Δεν μπορεις να υποχρεωσεις τους αλλους να αλλαξουν τα παντα αν δεν δουλευει μονο σε εσενα!

 

ΑΣΧΕΤΟ, να ρωτησω και εγω κατι, βρηκα και αυτο http://www.michanikos.gr/topic/45961-%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B1-%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%A4%CE%91%CE%A0-%CF%83%CE%B5-%CE%BA%CE%B5%CE%BD%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BC%CE%B7-%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%84%CE%BF/

Στην πολυκατοικια που μενω ειμαστε 7 διαμερισματα, τα κοινοχρηστα ειναι μονο δημοτικα τελη-φοροι και ΔΕΗ που ειναι λιγα ευρω σκαλες-κουδουνια.

Επειδη ΔΕΝ τα πληρωνουν οι περισσοτεροι χρονια τωρα εχουν μαζευτει πολλα, και δεν εχουμε εταιρια κοινοχρηστων κιολας οποτε αυτα πανε...

ετσι αποφασισαμε να μην πληρωνουμε πλεον την ΔΕΗ.

Ομως δεν ξερω τι θα γινει μετα, οκ πες το ρευμα το κοψανε ή και δεν το κοψανε, με τα δημοτικα τελη κτλ τι γινεται?

αν ειδικα το κοψουν μετα που πανε?

ο λογαριασμος ΔΕΗ ειναι σε ονομα απεθανωντας γυναικας και τα 2 παιδια τους εχουν εδω αδεια διαμερισματα και δεν πληρωνουν τιποτα.

Δεν μπορουμε εγω και ο απο πανω να πληρωνουμε για ολους!!! ΕΛΕΟΣ ποια!!!

ο καθε λογαριασμος που ερχεται ειναι περιπου 50 ευρω και απο αυτα ζητημα αν η ΔΕΗ ειναι τα 5! τα αλλα ειναι δημοτικα πραγματα.

Τα κοινοχρηστα εδω ειναι ΜΟΝΟ ο λογαριασμος ΔΕΗ και τιποτα αλλο!

Μολις βρηκα και αυτο το σχετικο https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/allagi-onomatos-sto-logariasmo-upografi-sumvolaiou/koinoxristoi-xwroi31031

αλλα περιττο να πω πως και τα τετραγωνικα ειναι οτι νανε απο αυτον που τα δηλωσε οταν ακομα δεν ηταν προφανως πολυκατοικια??? ενα μπαχαλο!!!!

ειχε ρωτησει ο πατερας μου και θελει απειρα ευρω που δεν πληρωνει κανεις, και ετσι απλα ΔΕΝ....

και αυτοι που επρεπε να τα κανουν δεν τα εκαναν γιατι ηταν πολλα τα λεφτα απο τις βλακειες που ειχαν κανει!!!

δλδ θελει πιστοποιητικο απο ηλεκτρολογο που για να βγει θελει μηχανικο να βγαλει τα τετραγωνικα των κοινοχρηστων χωρων που ειναι οχι 1 αλλα ισως 3-4 φορες περισσοτερα απο οσα λεει τωρα!

οποτε θα το αφησουμε στην τυχη του και ας προσεχανε αυτοι που τα κανανε!

 

Για την απαντηση σου στο φιλο,δεν μπορει να υποχρεωσει κανεναν να αλλαξει ολα τα κουδουνια(μπορει να βαλει και ενα ξεχωριστο στην αναγκη),αλλα μπορει να τους υποχρεωσει να αποκατασταθει η ζημια.

για το δευτερο σκελος,μονδαικη λυση ειναι δικαστικα.Θα μαζεψετε ολα τα εξοδα που εχετε κανει και τους αναλογουν και θα απευθυνθειτε σε ενα δικηγορο.Δυστηχως δεν υπαρχει αλλη λυση και τα εξοδα θα συνεχισουν να μεγαλωνουν.Με τα τελη καπου καποτε θα σας ζητηθουν(και αναδρομικα) και θα ειναι αργα.

 

Καλησπέρα παιδιά. Σίγουρα θα το έχει ρωτήσει κάποιος αλλά σε τόσες σελίδες χάθηκα!

Στα κοινόχρηστα το αποθεματικό ποιος το πληρώνει; Την ασφάλεια αστικής ευθύνης του διαχειριστή επίσης ποιος;

 

Τέλος στην πολυκατοικία όπου ειμαι ενοικιαστής χαλάει ΣΥΝΕΧΕΙΑ ο λέβητας και τα 2 ασανσέρ. Μιλάμε ειδικά τα ασανσέρ σε εβδομαδιαία βάση. Έτσι πέρα από την τακτική συντήρηση συνεχώς χρεώνονται στα κοινόχρηστα επισκευές. Είναι σωστό αυτό να τα πληρώνω εγώ;

το αποθεματικο κατοπιν συννενοησης ή οτι γραφει το καταστατικο.Το συνεχεια οταν λετε?Θα μπορουσαμε να εχουμε μια εικονα?Εχετε μιλησει με τον συντηρητη για τον λογο που χαλανε?

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

για το δευτερο σκελος,μονδαικη λυση ειναι δικαστικα.Θα μαζεψετε ολα τα εξοδα που εχετε κανει και τους αναλογουν και θα απευθυνθειτε σε ενα δικηγορο.Δυστηχως δεν υπαρχει αλλη λυση και τα εξοδα θα συνεχισουν να μεγαλωνουν.Με τα τελη καπου καποτε θα σας ζητηθουν(και αναδρομικα) και θα ειναι αργα.

 

Καλημέρα,

Σχετικα με την πολυκατοικια μου δεν γινεται....

εχω ρωτησει τον δικηγορο μου και προτεινε απλα να μην πληρωνουμε τιποτα γιατι δεν υπαρχει καποιος τροπος να αποδειξουμε ότι μας χρωστανε κοινόχρηστα ή δεν πληρωνουν.

Υπενθυμίζω ότι δεν εχουμε εταιρεια κοινοχρηστων και δεν ξερουμε χιλιοστα, καταστατικο δεν υπαρχει.

Την πολυκατοικια την ξεκινησε μια γυναικα (αυτή που είναι στο ονομα της το ρευμα), και εδωσε στα παιδια της 2 διαμερίσματα, εμεις πηραμε αερα, χτισαμε πανω από τον 1ο οροφο και μετα εκανε άλλο ένα ο άλλος γιος.

Ηταν οικογενειακη δλδ και βρεθήκαμε στην μεση γιαυτο υπαρχει αυτό το μπαχαλο.

Τωρα τα εδωσαν όλα τα αλλα και εχουν μεινει 2 δικα τους μονο. Χωρις να πουν τιποτα μια μερα ειπανε μετακομίζουμε και βρεθήκαμε εμεις θελουμε δεν θελουμε να προσπαθουμε να βαλουμε μια ταξη, αλλα ΔΕΝ γινεται!

Εφόσον κανεις δεν πληρωνει εκτος εμας και τον από πανω μου (το αγορασε μια οικογενεια το διαμερισμα του ενός γιου) οποτε δεν γινεται κατι.

 

Ξαναπαμε στο ερωτημα, ποσο καιρο κανει η ΔΕΗ να διακοψει απληρωτο λογαριασμο? και εφόσον θα εχει καταναλωση?

και τι γινεται με τα δημοτικα τελη-φορους εφόσον δεν θα πληρωνονται ποτε ξανα? εκτος αν αρχισουν να πληρωνουν κοινόχρηστα!!!

υπενθυμίζω ότι η ΔΕΗ που αφορα το κοινοχρηστο ρευμα είναι σε ονομα απεθανουσας γυναικας.

Και δεν φτανουν αυτά, στο υπογειο ειχε μαγαζι ξυλουργειο με πορτα απεξω, πριν φυγουν το εκαναν 2 διαμερίσματα, εβαλαν μεσα πορτες και τωρα αυτή που τα εχει αγορασει ΔΕΝ πληρωνει γιατι ετσι λεει το συμβολαιο της!!! λογικο γιατι πριν ηταν απεξω η πορτα!!!

επισης εχουν κανει αυλη τον ακαλυπτο χωρο και με τεντα παρακαλω!

οποτε ερχεται μας πουλαει και ιστοριες....

τι ακρη να βγαλουμε? ακομα και δικαστικα να μπορούσαμε να παμε που ΔΕΝ γινεται, λεφτα ΔΕΝ υπαρχουν απλα! οποτε δεν υπαρχει καμια απολυτως περιπτωση.

Δεν πληρωνουμε ΔΕΗ και problem SOLVED! και εννοείτε ότι τα χρωστουμενα τα ξεχναμε αφου δεν υπαρχει τροπος κανενας να τα διεκδικήσουμε! ετσι ειπε και ο δικηγόρος μου αλλωστε, και τοσο καιρο που δεν πληρωνουν μαλλον μιλαμε αν θυμαμαι καλα ισως και πανω από 1000 ευρω...

 

Μαλιστα καποτε στα κοινόχρηστα είχαμε και αλλα πραγματα πχ καθαρισμα σκαλας, θερμανση, καθαρισμα αποχετεύσεων κτλ κτλ.

Πλεον είναι ΜΟΝΟ αυτος ο λογαριασμος της ΔΕΗ, παρολο ότι μιλαμε για μικρο κοστος στο καθενα συνεχιζουν να μην πληρωνουν!!!

για να αλλαξει ο λογαριασμος να γινει κοινόχρηστος, θελει γενικη αποφαση πολυκατοκιας με υπογραφες (δεν γινεται ποτε γιατι δεν ερχονται ποτε!!!), θελει από αυτους να κανουν μετατροπή γιατι είναι στο ονομα της μανας τους που δεν το κανουν επισης, και θελει πληρωμη μηχανολογου, ηλεκτρολογου κτλ που πρεπει να μπει στα κοινόχρηστα που ΔΕΝ πληρωνουν! λεει εδώ τι χρειαζεται https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/allagi-onomatos-sto-logariasmo-upografi-sumvolaiou/koinoxristoi-xwroi31031 εχει ρωτησει ο πατερας μου και δεν μπορει να γινει γιατι απλα κανεις δεν είναι συνεργάσιμος όχι μονο για να πληρωσει κοινόχρηστα εξοδα αυτων εστω, αλλα ουτε καν να ερθει να δει τι κανει το σπιτι του!!!

 

Από τα 7 διαμερίσματα που ειμαστε, μενουμε στα 4 μονο, τα αλλα είναι αδεια για ενοικιαση ή πωληση.

Και από αυτά τα 4 μονο εγω και από πανω πληρωνουμε, για τα αλλα μην το συζητήσουμε καν!

θα ηθελα να επικεντρωθούμε στα BOLD για τα αλλα δεν χρειαζεται συζητηση δεν υπαρχει άλλη λυση. Ξεχασα να πω ότι και η ιδιοκτήτρια των 2 υπογειων διαμερισμάτων και ο από πανω μου και εμεις λεμε να μην πληρωνουμε την ΔΕΗ οποτε η πλειοψηφια 4 από τα 7 διαμερίσματα εχει πει να το κοψουμε....οι αλλοι είναι χαμενοι, όταν τους βρουμε θα δουμε αλλα αφου δεν ερχονται ποτε αλλα ΟΥΤΕ και πληρωνουν τι να τους νοιαζει?

 

Υ.Γ Σορρυ για το μεγαλο ποστ κιολας!

Edited by Nikifoross
συμπληρωματα....
Link to comment
Share on other sites

Τί ρώτησες τοτε ψαχνοντας λύση αφού δεν υπάρχει;

Δυστυχώς κανένας δεν μπορεί να σου επιβεβαιώσει γιατί αυτά κάθε λίγα χρόνια αλλάζουν.καποια στιγμή όλα αυτά θα τα βρείτε μπροστά σας δυστυχώς.σε κάποια υπηρεσία ,την ώρα της κληρονομιάς ίσως,ποιος ξέρει.να έχετε υπόψη σας ότι η "λύση" που ακολουθείται προϋποθέτει ότι το ακίνητο σας πιστώνεται τις οφειλές με ότι αυτό συνεπάγεται.φανταζομαι ότι σε λίγα χρόνια θα κυνηγάει και ο δήμος (για τα τέλη)μέσω εφορίας όπως κάνει και για τις κλήσεις.

 

Για τα ερωτήματα σου.η ΔΕΗ ξεκινάει διαδικασίες στον δεύτερο απλήρωτο λογαριασμό.εαν δεν μπορεί να εισέλθει του χώρου που βρίσκεται το ρολόι τότε το κόβει από κολώνα.Για τον δήμο,όπως αναφέραμε,αν και κάθε δήμος κινείται διαφορετικά.

Το ρολόι δεν ανηκε της συγχωρεμενης αλλά του ακινήτου.ο αποδεχόμενος την κληρονομιά αποδέχεται και τα χρέη του ακινήτου και της συγχωρεμενης.καποτε θα του χτυπήσουν την πόρτα.

Edited by vasilimertzani
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Τί ρώτησες τοτε ψαχνοντας λύση αφού δεν υπάρχει;

Δυστυχώς κανένας δεν μπορεί να σου επιβεβαιώσει γιατί αυτά κάθε λίγα χρόνια αλλάζουν.καποια στιγμή όλα αυτά θα τα βρείτε μπροστά σας δυστυχώς.σε κάποια υπηρεσία ,την ώρα της κληρονομιάς ίσως,ποιος ξέρει.να έχετε υπόψη σας ότι η "λύση" που ακολουθείται προϋποθέτει ότι το ακίνητο σας πιστώνεται τις οφειλές με ότι αυτό συνεπάγεται.φανταζομαι ότι σε λίγα χρόνια θα κυνηγάει και ο δήμος (για τα τέλη)μέσω εφορίας όπως κάνει και για τις κλήσεις.

 

Για τα ερωτήματα σου.η ΔΕΗ ξεκινάει διαδικασίες στον δεύτερο απλήρωτο λογαριασμό.εαν δεν μπορεί να εισέλθει του χώρου που βρίσκεται το ρολόι τότε το κόβει από κολώνα.Για τον δήμο,όπως αναφέραμε,αν και κάθε δήμος κινείται διαφορετικά.

Το ρολόι δεν ανηκε της συγχωρεμενης αλλά του ακινήτου.ο αποδεχόμενος την κληρονομιά αποδέχεται και τα χρέη του ακινήτου και της συγχωρεμενης.καποτε θα του χτυπήσουν την πόρτα.

 

Καλησπέρα, ετσι ακριβως νομιζω και εγω. Αυτη εχει 2 γιους που διατηρουν εδω περα απο ενα διαμερισμα ο καθενας, δεν πατανε ΠΟΤΕ εδω περα, εδω και χρονια!!! και ΔΕΝ πληρωνουν ΤΙΠΟΤΑ. Το ρευμα λοιπον αυτο ειναι στο ονομα της μανας τους και δεν το εβαλαν ποτε στο δικο τους ή ο ενας ή ο αλλος απο τοτε που εμεναν εδω και ετσι εμεινε!

οποτε δεν θα παει κανεις σε εμενα αλλα στους κληρονομους που ειναι αυτοι!!!

εγω δεν ρωτησα για λυση στο προβλημα αφου ξερω οτι η λυση ειναι απλα να μην πληρωνουμε!

δεν γινεται 2 ατομα να πλήρωνουν για 7 διαμερισματα! και βασικα ο απο πανω το μεριδιο του δινει, εμεις πληρωνουμε ολων των αλλων!

Εγω ρωτησα τι γινεται με την ΔΕΗ και τον δημο.

Και ωραια ας πουμε αυτα πανε στην εφορια, σε ποιον? στην γυναικα που εχει απεβιωσει? ή σε οσους ειναι κληρονομοι της?

Απο την στιγμη που δεν πληρωνουν δεν υπαρχουν επιλογες. Απο δω και περα δεν θα ξαναπληρωσουμε και ας κανει οτι θελει και η ΔΕΗ και ο δημος...

προσβαση θα εχει η ΔΕΗ στο ρολοι θα τραβηξουμε καλωδια απο τα μπαλκονια για τα κουδουνια ηδη εχω μιλησει με τον απο πανω.

Οι αλλοι ας βρουν τροπο i dont care....

H αλλη στο υπογειο με 2 παρανομα διαμερισματα λεει τι με νοιαζει εμενα το ρευμα, ανοιγω το φως εξω απο το διαμερισμα και βλεπω...

αλλα οταν μπαινει μεσα αναβει τα φωτα ομως!!! οτι νανε!!!

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Στον φιλο που ψαχνει λυση για ΔΕΗ δημο.

 

Η προταση ειναι ακραια ΑΛΛΑ σε τετοιους τυπους πρεπει να φερεσαι ακραια και εσυ (3ος νομος)

 

Γιατι δεν κανετε ενα "μπαμ" σε ενα απο τα 2 διαμερισματα και να το νοικιασετε!!!

 

Πρωτα απο ολα αν δεν πατα οπως λες αυτο ειναι κακο για το διαμερισμα (καταστροφες κ.λπ.) ΑΛΛΑ και για την οικοδομη συνολικα!

 

Καντε ενα ντου (χωρις ονοματα κ.λπ.) και νοικιαστε σε ιδιωτη στο ονομα της εταιρεια ΤΑΔΕ.

 

Οτι παιρνετε απο ενοικιο παει για τα κοινοχρηστα. Τα υπολοιπα στο αποθεματικο και αν γυρισει πισω, παρε τα υπολοιπα.

 

ΑΚΟΜΗ ΚΑΛΥΤΕΡΑ επικοινωνησε μαζι του και ΠΕΣ ΤΟΥ ΤΟ (αν γινεται). Θ α πρεπει ομως να περιμενεις να συμφωνησει.

 

Το πιο πιθανο ειναι οτι η μανα τους δεν εκανε διαθηκη. Τωρα αυτοι θα πρεπει να πληρωσουν φορο κληρονομιας. ΑΝ ομως συμφωνησετε ολοι μαζι και στο τελος κατι μενει και σε αυτους (διαφορα), τοτε θα συμφωνησουν εστω και για αυτο το λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις μπαμ? να παραβιασω διαμερισμα?

δεν θα εκανα ποτε κατι τετοιο!!!! αν φυσικα εννοεις αυτο.

Ναι οντως κακο για ολους, για παραδειγμα βαραει ενα παραθυρο στο μπανιο του απο κατω, ειναι ποσα χρονια ανοιχτο!!! και δεν ερχονται να το κλεισουν!!!

τις προαλες πεσανε κατι πλαστικα απο την ταρατσα στην υδροροη κολλησαν στην εξοδο στο πεζοδρομιο, βουλωσαν ολα και επειδη ειναι αυτος στον 1ο μπηκαν τα νερα στο σπιτι του μεσα κατεβηκαν απο τις σωληνες του καλοριφερ (δισωληνιο) στο ισογειο και ΔΕΝ ηρθε καν!!!!

μαλιστα αυτος με το ισογειο τον απειλησε οτι θα του σπασει την πορτα να μπει μεσα και παλι ουδεποτε εμφανιστηκε!

Τελικα για να λυθει το θεμα πηρα για βαριοπουλα και εκανα φετες την υδροροη πανω απο το πεζοδρομιο και τα πεταγε στον δρομο, ετσι εμεινε και i dont care κιολας....

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις μπαμ? να παραβιασω διαμερισμα?

δεν θα εκανα ποτε κατι τετοιο!!!! αν φυσικα εννοεις αυτο.

Ναι οντως κακο για ολους, για παραδειγμα βαραει ενα παραθυρο στο μπανιο του απο κατω, ειναι ποσα χρονια ανοιχτο!!! και δεν ερχονται να το κλεισουν!!!

τις προαλες πεσανε κατι πλαστικα απο την ταρατσα στην υδροροη κολλησαν στην εξοδο στο πεζοδρομιο, βουλωσαν ολα και επειδη ειναι αυτος στον 1ο μπηκαν τα νερα στο σπιτι του μεσα κατεβηκαν απο τις σωληνες του καλοριφερ (δισωληνιο) στο ισογειο και ΔΕΝ ηρθε καν!!!!

μαλιστα αυτος με το ισογειο τον απειλησε οτι θα του σπασει την πορτα να μπει μεσα και παλι ουδεποτε εμφανιστηκε!

Τελικα για να λυθει το θεμα πηρα για βαριοπουλα και εκανα φετες την υδροροη πανω απο το πεζοδρομιο και τα πεταγε στον δρομο, ετσι εμεινε και i dont care κιολας....

 

 

Το μπαμ δεν εννοω να το κανεις μονος σου αλλα ολοι που ειναι ενοικοι εκει μαζι σου. Τα (περαιτερω) προβληματα που θα εχεις στο μελλον ειναι δεδομενα αν οι δυο κληρονομοι συνεχισουν να αδιαφορουν. Καντε μια συνελευση και αποφασιστε αυτο το πραγμα μιας και ολων οι ιδιοκτησιες κινδυνευουν αλλα και υπονομευονται (π.χ. αν πεσει τοιχος απο διαρροη σε σωληνα κ.λπ. στο μελλον τι θα κανεις)?

Εδω κινδυνευει και η αξια της περιουσιας σου.

 

Το καλυτερο θα ειναι να τον βρεις και να του πειτε τι θελετε να κανετε ***. Το πιο πιθανο ειναι οτι κληρονομικα δεν τους ανηκει ιδιως αν δεν εγινε διαθηκη. Ακομη και ετσι ομως επρεπε να πληρωσουν φορο κληρονομιας και πιθανον δεν τους συμφερει οικονομικα. Αρα νομικα δεν πρεπει να ειναι καν ιδιοκτητες. Το κρατος δε ΔΕΝ τα κθνηγα ακομα αυτα!!! Δεν το συμφερει ακομα να τα αξιοποιησει.

 

Παντως για ολους εσας τωρα το ρισκο δεν ειναι τα δημοτικα τελη αλλα το τι αλλες ζημιες και απαξιωση θα επακολουθησει!!! Ιδιως αν παραμενει ακατοικητο.

 

Επειδη το στορυ το εχω δει, μαζεψε τους ολους τους αλλους ενοικους και δραστε ολοι μαζι. Αλλιως σε 5 χρονια θα τα κλαις ολα. Φιλικα

 

***μιλω για το θεμα της ενοικιασης και της αποσβεσης των κοινοχρηστων. Αν κατι μπαινει στην τσεπη του εστω και πλαγιως προφανως και δε θα το αρνηθει. Κατα τα αλλα οπως ειπα και πριν πιστευω οτι ΕΠΙΣΗΜΩΣ δεν τους ανηκει. Τετοιες περιπτωσεις χιλιαδες πλεον στην Ελλαδα (ιδιως και με τις αποποιησεις)

Edited by JIMJFK
Link to comment
Share on other sites

συνελευση με ποιον να κανω? μονο εγω και απο πανω ενδιαφερομαστε!

λες να μην τα εχουμε πει 1.000.000 φορες? κανεις δεν νοιαζεται!

σταματαμε να πληρωνουμε τον περιβοητο λογαριασμο και ας κανουν οτι θελουν.

Link to comment
Share on other sites

ΔΙαβασα στον Βυρωνα περσι ειχαν στειλει 3800 κατασχετηρια και ειχαν παγωσει λογαριασμους οφειλετων.Οποτε κανενας δεν μπορει να απαντησει με βεβαιοτητα τι θα γινουν οι απληρωτοι λογαριασμοι και ποσο καιρο θα μεινουν ετσι.

Εαν δεν εχετε περιουσιακα στοιχεια και κληρονομους τοτε αφηστε τα απληρωτα και εσεις και οσο καιρο κρατησει η ηρεμια σας,αλλωστε ενα κουδουνι δεν ειναι τιποτα.Στο υποθηκοφυλακειο μπορειτε να μαθετε σε ποιον ανηκουν τα ακινητα και αν εχουν κανει αποδοχη κληρονομιας οι κληρονομοι και να αναζητησετε τα οφειλομενα σας.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Ας ρωτήσω κι εγώ κάτι τώρα.

Είμαι διαχ/στής και μαζί με τον αδελφό μου παλαιότερα και τη μακαρίτισσα τη μάνα μου,έχουμε φορτωθεί τη "θέση" για 10ετίες.

Το ότι δεν πληρώνουν είναι δεδομένο,αλλά πρωταθλητής είναι κάποιος,που μας έχει αφησει χρόνους εδώ και 7 χρόνια περίπου, του οποίου οι κληρονόμοι είναι στην Αυστραλία και τους οποίους και δεν γνωρίζω.

Τι μπορώ να κάνω σ' αυτή την περίπτωση;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικώς δες εάν στον Δήμο έχει καταχωρηθεί πιστοποιητικό πλησιεστέρων συγγενών του θανόντος...εάν όχι κάνε μία αγωγή κατ' αγνώστου και όταν εκδοθεί απόφασις κατάσχεση στο διαμέρισμά του...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικώς δες εάν στον Δήμο έχει καταχωρηθεί πιστοποιητικό πλησιεστέρων συγγενών του θανόντος...εάν όχι κάνε μία αγωγή κατ' αγνώστου και όταν εκδοθεί απόφασις κατάσχεση στο διαμέρισμά του...

Σ' ευχαριστώ πολύ.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...