Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αφολυ εσείς πληρώνετε,παρε την απόδειξη και πήγαινε κάνε αίτηση στη ΔΕΗ να κοπεί το ρεύμα,οπότε θα κοπεί αμέσως,αν τους πεις ότι θα φύγεις και θες να το δεις να κόβεται.

 

δεν μπορουμε να το κοψουμε εμεις, εκτος οτι αναφερετε ως κοινοχρηστο, εχει μεσα δημοτικους φορους-τελη δεν ξερω τι γινεται με αυτα, αλλα το κυριοτερο των ολων που ξεχασα να αναφερω ειναι πως ειναι στο ονομα της μανας αυτων που ειχαν φτιαξει την πολυκατοικια, τοτε ηταν και αυτη εν ζωη, οποτε? ουτε να μπουν στο κοπο τοτε που ηταν εδω αυτοι να το γυρισουν στο ονομα τους! ΕΛΕΟΣ! :wacko:

 

και να πας να το κοψεις και να σου πουν βρες την να σου κανει εξουσιοδοτηση....:lol::lol::lol:

απλα δεν θα πληρωνουμε και ας κανει οτι θελει....στο AΦΜ της ειναι, ας πανε να την βρουν μετα να τους πληρωσει...

 

Eνταξει τι να πουμε ειναι γελοια πραγματα αυτα, το ρευμα ειναι ενα κοστος 50 ευρω ας πουμε και ειναι 7 διαμερισματα, δλδ μιλαμε για πολυ μικρο ποσο και ομως δεν πληρωνουν και τωρα εχουν γινει πολλα. Και δαπανες αλλες δεν εχει απολυτως τπτ μονο ρευμα ειναι!

και οχι οτι δεν εχουν, με το ετσι θελω δεν πληρωνουν ολοι! για αλλα πραγματα μια χαρα εχουν!

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ασχετο,αλλά μιάς και έβαλα θέρμανση αεριου μόνος μου,ασχολήθηκα πάλι με καλοριφέρ.Ετσι,είδα ότι υπάρχουν κάτι φύλλα μονώσεως με αλουμίνιο μπροστά,τα οποία μπαίνουν στον τοίχο πίσω από τα σώματα ώστε να αντανακλούν τη ζέστη προς τα μέσα αντί να ζεσταίνουν τους τοίχους.

Να και ένα λινκ. https://www.google.gr/search?q=%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CF%89%CF%83%CE%B7+%CF%83%CF%89%CE%BC%CE%B1%CF%84%CF%89%CE%BD+%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CF%81%CE%B9%CF%86%CE%B5%CF%81+%CE%BC%CE%B5+%CF%86%CF%85%CE%BB%CE%BB%CE%BF+%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B9%CE%BD%CE%B9%CE%BF%CF%85+%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD+%CF%84%CE%BF%CE%B9%CF%87%CE%BF&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b&gfe_rd=cr&dcr=0&ei=QXuEWu7OKI-EygW5-oSQAw

Ξέρει κανείς τίποτα για το θέμα αυτό;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο,αλλά μιάς και έβαλα θέρμανση αεριου μόνος μου,ασχολήθηκα πάλι με καλοριφέρ.Ετσι,είδα ότι υπάρχουν κάτι φύλλα μονώσεως με αλουμίνιο μπροστά,τα οποία μπαίνουν στον τοίχο πίσω από τα σώματα ώστε να αντανακλούν τη ζέστη προς τα μέσα αντί να ζεσταίνουν τους τοίχους.

Να και ένα λινκ. https://www.google.gr/search?q=%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CF%89%CF%83%CE%B7+%CF%83%CF%89%CE%BC%CE%B1%CF%84%CF%89%CE%BD+%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CF%81%CE%B9%CF%86%CE%B5%CF%81+%CE%BC%CE%B5+%CF%86%CF%85%CE%BB%CE%BB%CE%BF+%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B9%CE%BD%CE%B9%CE%BF%CF%85+%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD+%CF%84%CE%BF%CE%B9%CF%87%CE%BF&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b&gfe_rd=cr&dcr=0&ei=QXuEWu7OKI-EygW5-oSQAw

Ξέρει κανείς τίποτα για το θέμα αυτό;

 

τι θες να ρωτησεις?, ανακλαστηρες ειναι αυτα θερμοτητας, καλα αποτελεσματα εχουν, δεν τα εχω δοκιμασει προσωπικα, αλλα τα εχω ακουσει απο πελατες.

Τα θερμαντικα σωματα της μαρκας ΚERMI εχουν συστημα ενσωματωμενο που απο μπροστα βγαζουν τουλαχιστον διπλη θερμοτητα απο οτι προς τον τοιχο και δεν φαινεται κατι εμφανισιακα.

Link to comment
Share on other sites

τι θες να ρωτησεις?, ανακλαστηρες ειναι αυτα θερμοτητας, καλα αποτελεσματα εχουν, δεν τα εχω δοκιμασει προσωπικα, αλλα τα εχω ακουσει απο πελατες.

Τα θερμαντικα σωματα της μαρκας ΚERMI εχουν συστημα ενσωματωμενο που απο μπροστα βγαζουν τουλαχιστον διπλη θερμοτητα απο οτι προς τον τοιχο και δεν φαινεται κατι εμφανισιακα.

Σ΄ευχαριστώ πολύ.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορουμε να το κοψουμε εμεις, εκτος οτι αναφερετε ως κοινοχρηστο, εχει μεσα δημοτικους φορους-τελη δεν ξερω τι γινεται με αυτα, αλλα το κυριοτερο των ολων που ξεχασα να αναφερω ειναι πως ειναι στο ονομα της μανας αυτων που ειχαν φτιαξει την πολυκατοικια, τοτε ηταν και αυτη εν ζωη, οποτε? ουτε να μπουν στο κοπο τοτε που ηταν εδω αυτοι να το γυρισουν στο ονομα τους! ΕΛΕΟΣ! :wacko:

 

και να πας να το κοψεις και να σου πουν βρες την να σου κανει εξουσιοδοτηση....:lol::lol::lol:

απλα δεν θα πληρωνουμε και ας κανει οτι θελει....στο AΦΜ της ειναι, ας πανε να την βρουν μετα να τους πληρωσει...

 

Eνταξει τι να πουμε ειναι γελοια πραγματα αυτα, το ρευμα ειναι ενα κοστος 50 ευρω ας πουμε και ειναι 7 διαμερισματα, δλδ μιλαμε για πολυ μικρο ποσο και ομως δεν πληρωνουν και τωρα εχουν γινει πολλα. Και δαπανες αλλες δεν εχει απολυτως τπτ μονο ρευμα ειναι!

και οχι οτι δεν εχουν, με το ετσι θελω δεν πληρωνουν ολοι! για αλλα πραγματα μια χαρα εχουν!

 

Θεωρητικά αφού είναι σε άλλο ΑΦΜ, άστο και μην το πληρώσετε. Θα αργήσει όμως να κοπεί, ειδικά αφού έρχετε μόνο 50 το δίμηνο, θα κάνει αρκετά δίμηνα. Λογικά όμως, θα μπορεί να σας κυνηγήσει νομικά "η κυρία με το ΑΦΜ" (όχι εσένα προσωπικά αλλά όλους τους ενοικους). Τουλάχιστον, αν ισχύει κάτι τέτοιο, θα είναι να πληρώσεις μόνο το δικό σου ποσοστό, άρα θα είσαι κερδισμένος όπως και να έχει.

 

Βέβαια, επειδή είναι κοινόχρηστο δε νομίζω να είναι υπεύθυνο το άτομο που είναι στο όνομα του και μόνο αυτό, αλλά ίσως να μπορεί και κάποιος άλλος ιδιοκτήτης (μέσω δικηγόρου ή απόφαση συνέλευσης ή κάτι άλλο) να το κόψει; Δεν έχω ιδέα να σου πω την αλήθεια, αλλά θα το έψαχνα μέσω της ΔΕΗ.

 

Στην τελική αν δε μπορείς να το κόψεις εσύ, αλλά μόνο αυτή που έχει το λογαριασμό στο ΑΦΜ της, θα μπορούσες να πας σε αυτήν και να της πεις ότι δεν πρόκειται να το πληρώσετε και να πάει να το κόψει.

 

τι θες να ρωτησεις?, ανακλαστηρες ειναι αυτα θερμοτητας, καλα αποτελεσματα εχουν, δεν τα εχω δοκιμασει προσωπικα, αλλα τα εχω ακουσει απο πελατες.

Τα θερμαντικα σωματα της μαρκας ΚERMI εχουν συστημα ενσωματωμενο που απο μπροστα βγαζουν τουλαχιστον διπλη θερμοτητα απο οτι προς τον τοιχο και δεν φαινεται κατι εμφανισιακα.

 

Ευχαριστώ κι εγώ... και εσένα και τον συνονόματο. Είναι κάτι που δεν το ήξερα και δεν το είχα σκεφτεί. Θα το κοιτάξω να κάνω κι εγώ κάτι τέτοιο

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβες Θοδωρή, η κυρία που της ανοίκει το ΑΦΜ εχει απεβιωσει εδω και χρονια!!!

και οι κληρονομοι της που ακομα διατηρηρουν εδω διαμερισματα, ο ενας ειναι το απο κατω μου και ο αλλος γιος ενα στο ισογειο, μας χρωστανε πολλα κοινοχρηστα! οποτε πρακτικα δεν γινεται απολυτως τιποτα.

Και μετα εφοσον δεν πληρωνουν τα κοινοχρηστα σχεδον ολοι, εχουμε καθε δικαιωμα να μην πληρωνουμε την ΔΕΗ.

Αν κοπει κοπηκε απλα πραγματα!

το θεμα ειναι οτι αμα ποτε θελουμε να το ξανασυνδεσουμε θα φαμε μεγαλο πακετο, γιατι ειναι τα χιλιοστα ολα λαθος, ειναι μερικα πραγματα αλλαγμενα και θελει μηχανολογο, ενεργειακο πιστοποιητικο κτλ κτλ.

Επισης αν κοπει θα φαμε πακετο με τον φωτισμο στις σκαλες, καθως και με τα κουδουνια, αν και εχω φιλους ηλεκτρολογους και μου ειπαν διαφορα ωραια κολπακια κατι θα κανουμε αμα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβες Θοδωρή, η κυρία που της ανοίκει το ΑΦΜ εχει απεβιωσει εδω και χρονια!!!

και οι κληρονομοι της που ακομα διατηρηρουν εδω διαμερισματα, ο ενας ειναι το απο κατω μου και ο αλλος γιος ενα στο ισογειο, μας χρωστανε πολλα κοινοχρηστα! οποτε πρακτικα δεν γινεται απολυτως τιποτα.

Και μετα εφοσον δεν πληρωνουν τα κοινοχρηστα σχεδον ολοι, εχουμε καθε δικαιωμα να μην πληρωνουμε την ΔΕΗ.

Αν κοπει κοπηκε απλα πραγματα!

το θεμα ειναι οτι αμα ποτε θελουμε να το ξανασυνδεσουμε θα φαμε μεγαλο πακετο, γιατι ειναι τα χιλιοστα ολα λαθος, ειναι μερικα πραγματα αλλαγμενα και θελει μηχανολογο, ενεργειακο πιστοποιητικο κτλ κτλ.

Επισης αν κοπει θα φαμε πακετο με τον φωτισμο στις σκαλες, καθως και με τα κουδουνια, αν και εχω φιλους ηλεκτρολογους και μου ειπαν διαφορα ωραια κολπακια κατι θα κανουμε αμα ειναι.

 

Για κολπάκια μην αναφέρεσαι εδώ καλύτερα.

Θέλει ενεργειακό πιστοποιητικό η ΔΕΗ; Νόμιζα μόνο μελέτη ηλεκτρολόγου ότι χρειάζεται για αλλαγή ονόματος. Για σύνδεση/επανασύνδεση δε ξέρω, όπως επίσης δε ξέρω αν στα κοινόχρηστα χρειάζεται κάτι διαφορετικό από ότι σε οικίες.

 

Αφού υπάρχουν θέματα στην πολυκατοικία και αφού έχει απεβιώσει, τότε λογικά δε θα είναι και το πιο εύκολο πράγμα να γίνει αλλαγή στο όνομα (αρχικά) και μετά να κάνετε ότι θέλετε (να το κόψετε κτλ), γιατί μπαίνουν οι κληρονόμοι μέσα στο θέμα. Όπως και να έχει, δε θα έπαιρνα κάτι τόσο "προβληματικό" στο όνομα μου, ασχέτως αν είναι κοινόχρηστο.

Επίσης, είναι και θέμα το ότι θα υπάρχει πρόβλημα σε τυχόν επανασύνδεση αν σου ζητήσουν κάτι από αυτά που λες.

Να σου πω την αλήθεια, δε ξέρω τι λύση μπορεί να υπάρχει, πέρα από συμβουλή δικηγόρου......

 

Σχετικά με την απόφραξη, αφού την πληρώσανε άστους να κουρεύονται.

Στην τελική το πρόβλημα το έχουν κυρίως τα ισόγεια, άντε και τα υπόγεια αν είναι κοντά στην αποχέτευση ή αν ο σωλήνας περνάει εσωτερικά της πολυκατοικίας.

 

edit: Το κουδούνι πες ότι θα μπορούσες να το συνδέσεις (το δικό σου μόνο) με τη δική σου παροχή, με το φως όμως είναι θέμα.

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

καταρχην εγραψα κολπακια δεν σημαινει οτι ειναι κατι παρανομο, εννοω πχ να παρουμε καλωδια απο το σπιτι μας για το κουδουνι μας, υπαρχουν ασυρματα κουδουνια, για φωτισμο μπορει κατι με μπαταριες θα δουμε.

Για το ρευμα τωρα δεν μας ενδιαφερει τι κανουν οι κληρονομοι κανεις δεν ενδιαφερεται εδω περα ουτε καν πατανε εδω περα, εδω και χρονια!!! οι φακελοι που εχω μαζεψει ειναι απειροι!

απλα δεν θα το πληρωνουμε, αν το κοψουν το κοψανε.

Σε καμια περιπτωση ακομα και να γινοτανε δεν θα βαζαμε στο ονομα μας κατι τετοιο που δεν πληρωνουν και θα εχει παντα χρεη.

Γιατι μπορει η ΔΕΗ καποια στιγμη να κυνηγησει το ΑΦΜ ή να τα στειλει εφορια τα χρεη.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα! δειτε τι εγινε ΠΟΛΥ σημαντικο....

 

http://www.tanea.gr/news/economy/article/5518692/apofash-stathmos-gia-th-xrhsh-ths-piloths-se-polykatoikies/

και πολύ σωστο κατ εμε! :)

Link to comment
Share on other sites

εννοεί ότι κάποιος ΜΗ ιδιοκτήτης δεν μπορεί να ΑΓΟΡΆΣΕΙ θέση στην πιλωτη η δεν μπορεί και να ΝΟΙΚΙΆΣΕΙ;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εννοεί ότι κάποιος ΜΗ ιδιοκτήτης δεν μπορεί να ΑΓΟΡΆΣΕΙ θέση στην πιλωτη η δεν μπορεί και να ΝΟΙΚΙΆΣΕΙ;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

καλησπερα, αυτο καταλαβαινω εγω, δεν ξερω βεβαια τι ισχυει αμα ειναι νοικαρης αλλα και για υπογεια παρκινγκ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Ένοικιαζω ένα διαμέρισμα στο κέντρο του πύργου Ηλείας όπου διαμένει η τετραμελής Για να μπω στο ψητό το νερό λόγω βλάβης σε μετρητές του νερού ή πολυκατοικία. Απο τη ξέρω γιατί αυτό είναι πολλά χρονια ενώ εγώ μένω 4 χρόνια αποφάσισε να κάνει αίτημα προς την δευα πύργου να μετράνε την κατανάλωση ως πολυκατοικία και όχι ως άτομα Αποτέλεσμα: να πληρώνω στα κοινόχρηστα της πολυκατοικίας το νερό. Την τελευταία φορά πληρωσα 25€ το πάγιο + 23+23+23+23€ το άτομο σύνολο 117€ με αυτά τα δεδομένα λόγο ότι λήγει το συμβόλαιο σκέφτομαι να ξενοικιασω η να βρω μια λύση προκειμένου να μην φύγω. Ποιος μπορεί να μου δώσει συμβουλή;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Ένοικιαζω ένα διαμέρισμα στο κέντρο του πύργου Ηλείας όπου διαμένει η τετραμελής Για να μπω στο ψητό το νερό λόγω βλάβης σε μετρητές του νερού ή πολυκατοικία. Απο τη ξέρω γιατί αυτό είναι πολλά χρονια ενώ εγώ μένω 4 χρόνια αποφάσισε να κάνει αίτημα προς την δευα πύργου να μετράνε την κατανάλωση ως πολυκατοικία και όχι ως άτομα Αποτέλεσμα: να πληρώνω στα κοινόχρηστα της πολυκατοικίας το νερό. Την τελευταία φορά πληρωσα 25€ το πάγιο + 23+23+23+23€ το άτομο σύνολο 117€ με αυτά τα δεδομένα λόγο ότι λήγει το συμβόλαιο σκέφτομαι να ξενοικιασω η να βρω μια λύση προκειμένου να μην φύγω. Ποιος μπορεί να μου δώσει συμβουλή;

 

H συμβουλή μου είναι να γράφεις έτσι ώστε να γίνεται κατανοητό το κείμενο σου.

Αν εσύ το διαβάζεις και βγάζεις νόημα απο αυτό .................τι να πω;

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πω ότι παλιά στην πολυκατοικία που μένω πλήρωναν όλοι με βάση τους μετρητές. Οι μετρητές νερού χάλασαν και η πολυκατοικία αποφάσισε να κάνει αίτημα στη δευα πύργου να μετράει τι καταναλωνει η πολυκατοικία. Λόγω του μεγάλου κόστους πρέπει να κάνω κάτι δεν γίνεται κάθε 3μηνο να πληρωνω 100 μέχρι και 150€ αλλά όμως δεν θέλω να ξενοικιασω το σπίτι λόγω ότι είναι δίπλα στην δουλειά και άλλους λόγους. Αν μπορώ να μου μετράνε το δικό μου μετρητή που λειτουργεί η να κάνω κάτι αλλο
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πω ότι παλιά στην πολυκατοικία που μένω πλήρωναν όλοι με βάση τους μετρητές. Οι μετρητές νερού χάλασαν και η πολυκατοικία αποφάσισε να κάνει αίτημα στη δευα πύργου να μετράει τι καταναλωνει η πολυκατοικία. Λόγω του μεγάλου κόστους πρέπει να κάνω κάτι δεν γίνεται κάθε 3μηνο να πληρωνω 100 μέχρι και 150€ αλλά όμως δεν θέλω να ξενοικιασω το σπίτι λόγω ότι είναι δίπλα στην δουλειά και άλλους λόγους. Αν μπορώ να μου μετράνε το δικό μου μετρητή που λειτουργεί η να κάνω κάτι αλλο

 

σορρυ κιολας, τι θα πει ΧΑΛΑΣΑΝ???? να τους φτιαξουν!!!! και που ξανακουστηκε να μετρανε με αυτον τον τροπο? αν ειναι ΠΟΤΕ δυνατον!!!

Link to comment
Share on other sites

Ό ιδιοκτήτης δεν θέλει να ανακατευτει με όλο αυτο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 42 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και όμως ειναι

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με το όρο χάλασαν ή διαχειρίστρια λέει ότι είναι μεγάλο το ποσό για να αλλαχτουν. Οι μετρητές που εννοώ χάλασαν μερικοί από την φθορά του χρόνου σταμάτησαν να μετράνε ή δεν μετράνε όπως πρεπεί Έχει γίνει θέμα αρκετές φορές στην συνέλευση αλλά δεν θέλουν να γίνει αλλαγή μετρητων

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν ξέρω τι να κάνω να πάω στα γραφεία και να μετράνε τον μετρητή τον δικό και όπως Έχει για τους υπόλοιπους ή να ψάξω για άλλο διαμερισμα

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το νερό ο λογαριασμός έρχεται ένας και μετά κάθονται τα υπολογίζουν και τα βάζουν στα κοινόχρηστα.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν καταλαβα καλα, αλλα αν εκαναν εμενα κατι τετοιο χωρις να εχω συμφωνησει απλα δεν θα πληρωνα τιποτα απολυτως!!

φυσικα και να πας να ρωτησεις! πως το εκαναν με το ετσι θελω?

αν ειναι ο δικος σου μετρητης ενταξει να σε μετρανε οπως πρεπει σωστα!

 

αυτο που εκαναν να το κανουν για αυτους που εχουν χαλασει οχι για ολους!

μαλλον η διαχειριση του νερου τους χρεωνει και οπως εχω ακουσει ειναι πανακριβοι! γιαυτο προφανως και δεν τους αλλαζουν.

Αλλα κανονικα δεν θα επρεπε να υπαρχει τετοια επιλογη.

Τουλαχιστον οσον αφορα την ΕΥΔΑΠ επειδη ξερω ατομα μεσα λογω της δουλειας μου, αυτο που σας εκαναν ειναι παντελως ανεφικτο.

 

Το νερο ειναι στο ονομα του ιδιοκτητη του διαμερισματος?

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

σορρυ κιολας, τι θα πει ΧΑΛΑΣΑΝ???? να τους φτιαξουν!!!! και που ξανακουστηκε να μετρανε με αυτον τον τροπο? αν ειναι ΠΟΤΕ δυνατον!!!

 

Όσες φορές έχω μιλήσει και μιλάνε άλλοι 2 ή 3 ιδιοκτήτες ωστόσο λόγο ότι θα πληρονανε μεγάλο ποσό δεν θέλουν συζητηση

 

----- προσθήκη μηνύματος 104 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν αφηνουν να μιλήσει κανένας για αυτό το θέμα

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

δεν ξερω αν καταλαβα καλα, αλλα αν εκαναν εμενα κατι τετοιο χωρις να εχω συμφωνησει απλα δεν θα πληρωνα τιποτα απολυτως!!

φυσικα και να πας να ρωτησεις! πως το εκαναν με το ετσι θελω?

αν ειναι ο δικος σου μετρητης ενταξει να σε μετρανε οπως πρεπει σωστα!

 

αυτο που εκαναν να το κανουν για αυτους που εχουν χαλασει οχι για ολους!

μαλλον η διαχειριση του νερου τους χρεωνει και οπως εχω ακουσει ειναι πανακριβοι! γιαυτο προφανως και δεν τους αλλαζουν.

Αλλα κανονικα δεν θα επρεπε να υπαρχει τετοια επιλογη.

Τουλαχιστον οσον αφορα την ΕΥΔΑΠ επειδη ξερω ατομα μεσα λογω της δουλειας μου, αυτο που σας εκαναν ειναι παντελως ανεφικτο.

 

Δεν το επέλεξα ήταν πολλά χρόνια πριν έρθω στην πολυκατοικία. Συγγνώμη για Πώς μιλάω αλλά δεν ξέρω από το ιντερνετ

Link to comment
Share on other sites

Και βαση ποιου μετρητή έρχεται λογαριασμός;

Κοίτα πόσο κάνει ένας μετρητής νερού https://www.skroutz.gr/c/1889/ydraylika.html?keyphrase=%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%B7%CF%84%CE%B7%CF%82+%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%85

Και αφού ο δικός σου δουλευει γιατί δεν αφαιρούν απο το σύνολο το δικό σου και να πληρώνείς εσύ την δικιά σου κατανάλωση;

Link to comment
Share on other sites

Και βαση ποιου μετρητή έρχεται λογαριασμός;

Κοίτα πόσο κάνει ένας μετρητής νερού https://www.skroutz.gr/c/1889/ydraylika.html?keyphrase=%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%B7%CF%84%CE%B7%CF%82+%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%85

Και αφού ο δικός σου δουλευει γιατί δεν αφαιρούν απο το σύνολο το δικό σου και να πληρώνείς εσύ την δικιά σου κατανάλωση;

 

αυτοι οι μετρητες που δειχνεις ειναι ενδιαμεσοι εχω στην δουλεια μου τετοιους, δεν ειναι οι κανονικοι που βαζουν πχ απο την ΕΥΔΑΠ.

Τωρα σε επαρχια και αλλες πολεις δεν ξερω τι παιζουν οι δημοι εκει περα.

Οι νεοι της ΕΥΔΑΠ ανθρωπος που τους βαζει μου εχει πει μεγαλα ποσα.

Βρηκα και αυτο τωρα https://www.eydap.gr/CustomerSupport/Procedures/

 

Ειναι απλα τα πραγματα πρεπει να πει ο φιλος να μετρανε κανονικα οσα δουλευουν και οσα δεν δουλευουν να τα κανουν οπως τα εκαναν.

Απο την στιγμη κιολας που δεν εχει συμφωνησει ετσι πως εγινε αυτο ετσι αυθερετα?

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Από ότι ξέρω από τον ιδιοκτήτη ο μετρητής του νερού του δικού μου αλλά και εκ των πολλών Έχει στο όνομα του αρχιτεκτονα

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Από ότι ξέρω από τον ιδιοκτήτη ο μετρητής του νερού του δικού μου αλλά και εκ των πολλών αλλων μετρητών είναι στο όνομα του αρχιτέκτονα! Έχω μιλήσει στην τελευταία συνέλευση αλλά δεν θέλαν οι περισσότεροι να με ακούσουν!
Link to comment
Share on other sites

αν τυχαινε σε εμενα απλα δεν θα πληρωνα τιποτα....

να πας να ρωτησεις στον δημο εκει που ανηκει το νερο.

Link to comment
Share on other sites

Λεες αν όμως μου πουν δεν μπορω να κάνω τίποτα λόγο ότι ο μετρητής είναι στο όνομα του αρχιτέκτονα από το 1980!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

αν τυχαινε σε εμενα απλα δεν θα πληρωνα τιποτα....

να πας να ρωτησεις στον δημο εκει που ανηκει το νερο.

Δεν μπορώ να μην πληρώσω λόγο ότι είναι μέσα στα κοινόχρηστα και το συμβόλαιο του σπτιου λέει αν αφήσω απλήρωτο έστω ένα μέρος των κοινοχρήστων απλήρωτο με πετάνε έξω!

 

----- προσθήκη μηνύματος 109 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τι μου απομένει ΠΑω στην δευαπ αύριο και να δω το

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

να ρωτησω και εγω για ένα πρόβλημα που εχω κοντα 2χρονια τωρα! το ειχα ξανααναφερει αλλα τωρα θα σταθω περισσοτερο στον διαχειριστη μας.

 

Σε μια πολυκατοικια με 27διαμερισματα εχουμε διαρροη μεσα στην ντουλαπα του υπνοδωματίου μονο στο δικο μου διαμερισμα που είναι διαμπερες ισογειο (είναι αδειο καιρο τωρα) από την διπλανη πολυκατοικια.

Όπως όλα δειχνουν είναι από το επιπεδο του 1ου οροφου της.

 

Ο διαχειριστης της δικιας μου λοιπον εκανε μαζι με μενα και υδραυλικο κατι απλους ελεγχους πχ αν εχουμε σωλήνες από εκει οκ δεν εχουμε και αυτό ηταν.

Μετα γυρναει και μου λεει ΕΓΩ θα λυσω το πρόβλημα σου? δικο σου πρόβλημα είναι γιατι τα νερα πανε στο διαμερισμα σου....

ενώ τα νερα πηγαν και στο λεβητοστασιο, σταζανε στον λεβητα πανω, γιατι περασαν κατω από το πατωμα μου!!!

επισης στο υπογειο εχει ένα παλιο μαγαζι και λενε και αυτοι για νερα.

 

Ετσι κανει τον κινεζο, εγω μιλαω με τον υδραυλικο του ιδιοκτητη του 1ου της διπλανης και αυτος είναι κολλητος με τον ιδιοκτητη και επειδή δεν πληρωνετε αργα τα ζα που λενε.

Την τελευταια φορα βαλαμε καμερα κατω από την μπανιερα και ηταν ολο υγρασίες ειχε σκαθάρια!!! :blink::blink: κουνουπακια αυτά της υγρασίας-νερου κτλ και λεει πιστευει ότι είναι η στηλη της κεντρικης αποχέτευσης.

Περιττο να πω ότι στην πυλωτη τους βγαινουν νερα από την τρυπα της κεντρικης στηλης!!!

και πανω που ειχα συνενοηθει ωραια με τον διαχειριστη τους αλλαξε και ο παλιος τον κινεζοοοοο!!!

τωρα ο υδραυλικος του 1ου λεει δεν τον βρισκει δεν κανει δεν ρανει, εγω μενω αλλου δεν μπορω να τρεχω συνεχεια εκει, τι κανουμε???

 

Εχω ρωτησει τον δικηγορο μου και ειπε θελει μελετη-εκθεση από μηχανολόγους ΤΕΕ για να βγαλουν από που είναι η διαρροη μιλαμε για μεγαλο κοστος λεει οποτε σε καμια περιπτωση δεν συμφερει, προτεινει να τα βρουμε με συζητηση.

Ειχα προτεινει από την αρχη δοκιμες και ο παλιος τους διαχειριστης δεν εκανε τπτ από αυτά και δεν θελουν και εταιρεια ανευρευσης διαρροων.

 

Το διαμερισμα αμα δειτε πως εχει γινει θα τρελαθείτε, το πατωμα εχει γινει σαν το εβερεστ, η ντουλαπα ολη για πεταμα, εχουν αρχισει και περνουν όλα από την υγρασια.

 

Εγω αποφασισα για αρχη ότι ΔΕΝ θα ξαναπληρωσω ΠΟΤΕ ξανα κοινόχρηστα αμα ο διαχειριστης δεν αρχισει να ασχολειτε.

αυτος μενει εκει είναι συνταξιούχος και μπορει ανετα να βρει τον διπλα. Εξαλου είναι υποχρεωση του καθως γινεται ζημια στην πολυκατοικια και όχι μονο στο δικο μου διαμερισμα!

σωστο ή όχι εγω αυτό θα κανω μπας και ξυπνησει καμια μερα από τον ληθαργο και καταλάβει ότι εχει και καποιες υποχρεώσεις.

Αλλιως ΝΑ ΜΗΝ είναι διαχειριστης!!!! απλα είναι τα πραγματα!!!

Δεν γινεται εγω να είμαι σωστος στις υποχρεώσεις μου και αυτος να με γραφει!!! :mad::mad::mad:

 

Εξαλου άλλη ισχυ εχει να μιλησει αυτος στον διπλα και άλλη να το πω εγω.

Γιατι αυτος μπορει να πει και για ολη την πολυκατοικια εμενα μπορουν να με γραψουν.

 

Ξεχασα να πω ότι ο ιδιοκτητης του 1ου διπλα εχει βαλει τον υδραυλικο και αυτος δεν ασχολειτε και δεν εχει μιλησει καν μαζι μου.

Εχω δει μονο την νοικαρισα που το εχει για τον γιο της που είναι καπετανιος και το διαμερισμα είναι μεσα όλα τα δάπεδα μουχλα και υγρασίες, οι τοιχοι χαμηλα κτλ! είναι απιστευτο αυτό απλα!

 

Αν εχει κατι να προτεινει καποιος εκτος δικηγορο ας γραψει. Σορρυ για το μεγαλο ποστ, αλλα είναι ένα μεγαλο πρόβλημα που με ταλαιπωρει συνεχεια και δεν ξερω τι να κανω!

Ευχαριστω!

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

οπως και να εχει η διαρροη πρεπει να φτιαχτει γιατι ειναι το σπιτι σου και 2 χρονια ειναι παρα πολυς καιρος.αν δε τρεξεις εσυ μη περιμενεις απο κανενα διαχειριστη.και οπως τα λες απο τη διπλα πολυκατοικια δε βλεπεις φως μαλλον δε θελουν να πληρωσουν η οτιδηποτε αλλο.δε τους νοιαζει.που και παλι κουφο το φανταζομαι να εχεις πληρωσει μια ιδιοκτησια και να μη σε νοιαζει η συντηρηση της.θα μου πεις θα πληρωσω τη ζημια του διπλανου εγω?η θα πας δικαστικα και θα περιμενεις να πεσει κανα πατωμα η το φτιαχνεις.ταπεινη μου γνωμη

 

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...