Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το αποθεματικο κατοπιν συννενοησης ή οτι γραφει το καταστατικο.Το συνεχεια οταν λετε?Θα μπορουσαμε να εχουμε μια εικονα?Εχετε μιλησει με τον συντηρητη για τον λογο που χαλανε?

 

Χαλάνε λόγω παλαιότητας. Κι όταν λέω συνέχεια, εννοώ πραγματικά συνέχεια. Ένα από τα 2 τουλάχιστον μία φορά στις 10 θα χαλάσει για κανένα 2ημερο με 3ημερο μέχρι να επισκευαστεί. Χαλάει εννοώ δεν λειτουργεί καθόλου. Πολύ συχνά εχει τύχει να εγκλωβίζονται και ένοικοι μέσα. Σε άκυρες στιγμές απλά σταματάει μεταξύ 2 ορόφων κλπ.

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

ΔΙαβασα στον Βυρωνα περσι ειχαν στειλει 3800 κατασχετηρια και ειχαν παγωσει λογαριασμους οφειλετων.Οποτε κανενας δεν μπορει να απαντησει με βεβαιοτητα τι θα γινουν οι απληρωτοι λογαριασμοι και ποσο καιρο θα μεινουν ετσι.

Εαν δεν εχετε περιουσιακα στοιχεια και κληρονομους τοτε αφηστε τα απληρωτα και εσεις και οσο καιρο κρατησει η ηρεμια σας,αλλωστε ενα κουδουνι δεν ειναι τιποτα.Στο υποθηκοφυλακειο μπορειτε να μαθετε σε ποιον ανηκουν τα ακινητα και αν εχουν κανει αποδοχη κληρονομιας οι κληρονομοι και να αναζητησετε τα οφειλομενα σας.

 

Καλημέρα!

αποδοχή κληρονομιας φυσικα και θα εχουν κανει γιατι είναι όλα στα ονόματα τους κανονικα.

Ο από κατω μαλιστα το πουλάει αλλα με τις τιμες που θελει δεν θα πουληθεί ποτε των ποτών!

επισης εκανε δανειο και υπολογισε μεσα τα λεφτα αυτά ότι θα τα επαιρνε και εμεινε μπουκαλα!

στην ΔΕΗ μονο χρωστάει πανω από 3000 ευρω τι να λεμε!!! μην πω για το δανειο καλυτερα...

οποτε δεν περιμενω από αυτόν τον ανθρωπο να πληρωσει ποτε κοινόχρηστα!

η γυναικα του μαλιστα μας την ειπε, ότι δεν υπαρχει λογος να πληρωνει αφου δεν ερχονται εκει...:wacko:

Όταν εμεναν εκει και ηταν αυτος διαχειριστης μια χαρα τα κανονιζε όμως, τωρα στα παλια τους τα παπούτσια. Ετσι είναι δυστυχως!

 

Απλα το κοινοχρηστο δεν το εβαλαν ποτε όπως πρεπει, γιατι εχουν δηλωμένα ψευδη τετραγωνικα για κοινοχρηστους χωρους, και θελει μηχανολογο να κανει μετρήσεις, θελει ηλεκτρολογο για πιστοποιητικο, να πληρωθουν οι διαφορες που προκυπτουν στον δημο μαζι με προστιμα προφανως κτλ και το αφησαν ετσι και τα βρηκαμε εμεις τωρα. Μαλιστα η γυναικα του μας ειπε ότι δεν θα πληρωνανε τοσα λεφτα που ζητουσαν και γιαυτο το αφησαν ετσι.

Αλλα εφόσον δεν νοιαζεται κανεις και δεν πληρωνει κανεις δεν μπορούμε να κανουμε κατι.

Ουτε τηλεφωνο δεν σηκωνουν οι περισσοτεροι.

Φαντασου τα τετραγωνικα κοινοχρηστων ηταν όταν ηταν μονο ο 1ος οροφος με 2 ισογεια διαμερίσματα και ένα υπογειο που ηταν αποθηκη με εξωτερικη πορτα, τωρα αυτό εγινε 2 υπογεια (παρανομα βεβαια) διαμερίσματα, και εχει και 2ο οροφο εμενα δλδ και εχει και 3ο.

Ότι νανε λοιπον! Το μονο που ειχε καταφερει ο πατερας μου ηταν να βγαλουμε την ΕΡΤ γιατι και αυτή την πληρωναμε για χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Χαλάνε λόγω παλαιότητας. Κι όταν λέω συνέχεια, εννοώ πραγματικά συνέχεια. Ένα από τα 2 τουλάχιστον μία φορά στις 10 θα χαλάσει για κανένα 2ημερο με 3ημερο μέχρι να επισκευαστεί. Χαλάει εννοώ δεν λειτουργεί καθόλου. Πολύ συχνά εχει τύχει να εγκλωβίζονται και ένοικοι μέσα. Σε άκυρες στιγμές απλά σταματάει μεταξύ 2 ορόφων κλπ.

:p Οταν εννοουσα τι χαλαει ,ρωταγα αν χαλαει το ιδιο πραγμα ή καθε φορα και κατι αλλο.Πρεπει να ερθετε σε επαφη με τον τεχνικο και να σας ενημερωσει σχετικα.να τον ρωτησετε κιολας και να σας δωσει το πιστοποιητικο ελεγχου του ασανσερ που εχει εκδωσει ,να του ριξουμε μια ματια :lol:

 

Καλημέρα!

αποδοχή κληρονομιας φυσικα και θα εχουν κανει γιατι είναι όλα στα ονόματα τους κανονικα.

Ο από κατω μαλιστα το πουλάει αλλα με τις τιμες που θελει δεν θα πουληθεί ποτε των ποτών!

επισης εκανε δανειο και υπολογισε μεσα τα λεφτα αυτά ότι θα τα επαιρνε και εμεινε μπουκαλα!

στην ΔΕΗ μονο χρωστάει πανω από 3000 ευρω τι να λεμε!!! μην πω για το δανειο καλυτερα...

οποτε δεν περιμενω από αυτόν τον ανθρωπο να πληρωσει ποτε κοινόχρηστα!

η γυναικα του μαλιστα μας την ειπε, ότι δεν υπαρχει λογος να πληρωνει αφου δεν ερχονται εκει...:wacko:

Όταν εμεναν εκει και ηταν αυτος διαχειριστης μια χαρα τα κανονιζε όμως, τωρα στα παλια τους τα παπούτσια. Ετσι είναι δυστυχως!

 

Απλα το κοινοχρηστο δεν το εβαλαν ποτε όπως πρεπει, γιατι εχουν δηλωμένα ψευδη τετραγωνικα για κοινοχρηστους χωρους, και θελει μηχανολογο να κανει μετρήσεις, θελει ηλεκτρολογο για πιστοποιητικο, να πληρωθουν οι διαφορες που προκυπτουν στον δημο μαζι με προστιμα προφανως κτλ και το αφησαν ετσι και τα βρηκαμε εμεις τωρα. Μαλιστα η γυναικα του μας ειπε ότι δεν θα πληρωνανε τοσα λεφτα που ζητουσαν και γιαυτο το αφησαν ετσι.

Αλλα εφόσον δεν νοιαζεται κανεις και δεν πληρωνει κανεις δεν μπορούμε να κανουμε κατι.

Ουτε τηλεφωνο δεν σηκωνουν οι περισσοτεροι.

Φαντασου τα τετραγωνικα κοινοχρηστων ηταν όταν ηταν μονο ο 1ος οροφος με 2 ισογεια διαμερίσματα και ένα υπογειο που ηταν αποθηκη με εξωτερικη πορτα, τωρα αυτό εγινε 2 υπογεια (παρανομα βεβαια) διαμερίσματα, και εχει και 2ο οροφο εμενα δλδ και εχει και 3ο.

Ότι νανε λοιπον! Το μονο που ειχε καταφερει ο πατερας μου ηταν να βγαλουμε την ΕΡΤ γιατι και αυτή την πληρωναμε για χρονια.

 

Απαντησε ο greece gus στο 3256 για τον τροπο που πρεπει να κινηθείτε.Οταν ξαφνικα θα ψαχνουν να βρουν το ακινητο τοτε θα νοιαστουν να πληρωσουν.Δυστηχως αυτοι ειμαστε.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Απαντησε ο greece gus στο 3256 για τον τροπο που πρεπει να κινηθείτε.Οταν ξαφνικα θα ψαχνουν να βρουν το ακινητο τοτε θα νοιαστουν να πληρωσουν.Δυστηχως αυτοι ειμαστε.

 

καλησπερα, μηπως εχεις γραψει λαθος νουμερο? εψαχνα ποσες σελιδες πισω να το βρω και ειναι εντελως ασχετο και εχει γραψει και αλλος μαλιστα εκει.

Ασε οτι τοσο παλια δεν ειχα αναφερει καν αυτο το θεμα!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, μηπως εχεις γραψει λαθος νουμερο? εψαχνα ποσες σελιδες πισω να το βρω και ειναι εντελως ασχετο και εχει γραψει και αλλος μαλιστα εκει.

Ασε οτι τοσο παλια δεν ειχα αναφερει καν αυτο το θεμα!

 

Μάλλον εννοεί το 5236. Είναι στην αρχή αυτής της σελίδας.

Νομίζω είναι απάντηση σε ερώτηση άλλου μέλους.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εννοεί το 5236. Είναι στην αρχή αυτής της σελίδας.

Νομίζω είναι απάντηση σε ερώτηση άλλου μέλους.

 

Ναι για αλλο μελος ειναι, αυτο μπορει να εχει καποια σχεση, αλλα δεν καταλαβαινω γιατι να μου πει εμενα ο δημος κατι τετοιο αμα παω να ρωτησω, ετσι λενε σε οποιον νανε?

και κατα δευτερον αγωγη σημαινει χρηματα και δεν παιζει κατι τετοιο σε καμια περιπτωση απολυτως, εκτος αν υπαρχουν δωρεαν αγωγες...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εννοεί το 5236. Είναι στην αρχή αυτής της σελίδας.

Νομίζω είναι απάντηση σε ερώτηση άλλου μέλους.

Έχεις δίκιο.αναγραμματισμος..
Ναι για αλλο μελος ειναι, αυτο μπορει να εχει καποια σχεση, αλλα δεν καταλαβαινω γιατι να μου πει εμενα ο δημος κατι τετοιο αμα παω να ρωτησω, ετσι λενε σε οποιον νανε?

και κατα δευτερον αγωγη σημαινει χρηματα και δεν παιζει κατι τετοιο σε καμια περιπτωση απολυτως, εκτος αν υπαρχουν δωρεαν αγωγες...

Για άλλο μέλος είναι αλλά αν σε ενδιαφέρει να μάθεις σε ποιον ανήκει το ακίνητο τότε μπορείς εύκολα.απορω νικηφόρε γιατί έχεις μπει στον κόπο να ρωτήσεις εδώ μέσα.τι ακριβώς περιμένεις να σου πουν;καλά κάνεις μην πληρώνεις ούτε εσύ;καταλαβαίνω ότι οικονομικά είναι δυσκολα,αλλα άλλη λύση δεν υπαρχει.
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, εγω ρωτησα 2-3 συγκεκριμενα πραγματα και η συζητηση απλωθηκε και σε αλλα που δεν ρωτησα καν.

Μαλιστα οι ερωτησεις μου ειχαν γινει bolt. Μπορει βεβαια να εγραψα μερικα πραγματα παραπανω για να καταλαβαινουμε για τι πραγμα συζηταμε. Τελικα ομως δεν πηρα συγκεκριμενες απαντησεις στα bolt, αλλα υποθεσεις και ασχετα με εκεινα που ρωτησα. Οκ δεν πειραζει ομως. Μπορει να μην εχουν τυχει σε καποιον ακριβως αυτα που ρωτησα. Ομως για τα αλλα δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα και ξερω οτι απλα δεν θα πληρωνουμε ειναι τετελεσμενο γεγονος και δεν σηκωνει καμια απολυτως συζητηση.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο αλλά δεν είναι κακό, πολλές φορές ξεφεύγουν οι συζητήσεις.

 

Ξαναπαμε στο ερωτημα, ποσο καιρο κανει η ΔΕΗ να διακοψει απληρωτο λογαριασμο? και εφόσον θα εχει καταναλωση?

και τι γινεται με τα δημοτικα τελη-φορους εφόσον δεν θα πληρωνονται ποτε ξανα? εκτος αν αρχισουν να πληρωνουν κοινόχρηστα!!!

υπενθυμίζω ότι η ΔΕΗ που αφορα το κοινοχρηστο ρευμα είναι σε ονομα απεθανουσας γυναικας.

 

Το ρεύμα κόβεται συνήθως μετά το δεύτερο απλήρωτο λογαριασμό, αλλά αυτό δεν είναι σταθερό, μπορεί να κάνει και περισσότερο.

Τα δημοτικά τέλη αυξάνονται και πληθύνονται ως χρέος στο δήμο και κάποια στιγμή στο μακρινό μέλλον θα ψάξει τρόπους είσπραξης. Από τη στιγμή που δεν είναι στο όνομα σου δε μπορείς να κάνεις κάτι. Το μόνο που σε απασχολεί είναι η αναλογία σου, αλλά επειδή δε μπορείς να κάνεις τίποτα απολύτως για αυτό, δεν έχεις λόγο να ασχοληθείς. Αν ποτέ έρθει εκείνη η ώρα και στα ζητήσουν σαν κοινόχρηστα που είναι (είτε ο δήμος, είτε οι υπόχρεοι) τότε θα το δεις.

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, αλλά δεν είναι κακό, πολλές φορές ξεφεύγουν οι συζητήσεις.

Το ρεύμα κόβεται συνήθως μετά το δεύτερο απλήρωτο λογαριασμό, αλλά αυτό δεν είναι σταθερό, μπορεί να κάνει και περισσότερο.

Τα δημοτικά τέλη απλά αυξάνονται και πληθύνονται στο δήμο και κάποια στιγμή στο μακρινό μέλλον θα ψάξει τρόπους είσπραξης.

 

Καλημερα και καλο ΣΚ!

φυσικα και δεν ειναι κακο, εξαλου εγω ειπα μερικα πραγματα παραπανω αλλα για την ιστορια για να καταλαβαινουμε για τι πραγμα ρωταω.

Αλλα οι απαντησεις που με ενδιαφερουν ειναι μονο σε αυτα, γιατι στα αλλα δεν υπαρχει αλλη λυση.

Ας πουμε οτι κοπηκε το ρευμα λοιπον και ανεβαινουν οι λογαριασμοι, εφοσον ειναι στο ονομα της απεθανουσας ο λογαριασμος και φυσικα εκει παει και η ΔΕΗ και τα δημοτικα κοινοχρηστα τελη τι γινεται μετα με αυτα?

θα πανε λογικα στους κληρονομους της?

εμεις φυσικα οφειλουμε και αυτο θα κανουμε να τους ενημερωσουμε οτι θα σταματησουμε να πληρωνουμε καθως και οι ΙΔΙΟΙ αυτοι ειδικα ο απο κατω ειναι που δεν πληρωνει και ειναι ο δευτερος που εχει τα περισσοτερα χρωστουμενα.

 

Ενταξει οι ανθρωποι ειναι τι να πω....εδω στο ενα ισογειο διαμερισμα που μενουν (ειναι το ενα διπλα στο αλλο) καηκε η λαμπα μπροστα στην πορτα και δεν την αλλαξανε ποτε! φυσικα και εγω δεν την αλλαζω γιατι αφου δεν πληρωνουν τι με νοιαζει εμενα?

αλλα θελω να πω οτι μια λαμπα που ποσο κανει και δεν την αλλαζουν. Δλδ τι αλλο να πεις????

Μεχρι και τις σκαλες ειπανε να τις καθαριζουν εναλλαξ γιατι παλια πληρωναν κατι στα κοινοχρηστα να τις καθαριζει μια απο τις γυναικες, και τωρα καταντησανε να κανουν η καθε μια οπου παταει μονο! πχ αυτη στο ισογειο κανει μπροστα της και μεχρι την εξοπορτα!!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Η βλακεια εδω περα εχει βαρεσει κοκκινο στους κοφτες! ενταξει τι να κανω να καθομαι να τσακωνομαι?

Δεν ξαναπληρωνω τιποτα οτι χαλασε χαλασε....

και για κατσαριδες κτλ δεν κανουμε τπτ οπως παλια, πηρα ενα ψεκαστηρι απο το χρωματοπωλειο και φαρμακο και ψεκαζω μονος μου.

Αμα δεν με ενοιαζε γιατι ερχονται και σε εμας ουτε αυτο θα εκανα....

 

Μαλιστα εκανα προχτες αιτηση φυσικου αεριου και ετοιμαζομαι για ανακαινιση στο διαμερισμα μου.

Να μην πω την προφανες λεξη για την κεντρικη θερμανση (το παλιο δισωληνιο συστημα με σιδηροσωληνες και σωματα ΑΚΑΝ με φετες), δεν με ενδιαφερει καν.

Θα πεταξω ολα τα σωματα, νεες σωληνωσεις με χαλκο και δικια μου θερμανση, στον επομενο Χειμωνα ΔΕΝ θα ειμαι με σομπες αγκαλια.

Και λογω της δουλειας μου πολυ φτηνα ολα, και με επιδοτηση μαλιστα , δουλιτσα θελει αλλα της δουλειας ειμαι οποτε οκ.

Ο απο πανω εχει δικια του θερμανση ταρατσα, θα μπορουσα να πεταξω και τις σωληνωσεις αλλα μην μπω και σε αλλα εξοδα, μερεμετια κτλ.

Απλα συμφωνα με την υπαρχον νομοθεσια, αν ποτέ αναψει η θερμανση που ΔΕΝ νομιζω, πρεπει να μονωσω τις σωληνωσεις μου γιατι αν αναβει θα ζεσταινονται και θα εχει απωλειες το συστημα. Αν τις αφαιρεσω ολες μεχρι τα δαπεδα τοτε δεν τιθεται αυτο το θεμα.

Απλα δεν θα τις μονωσω τωρα γιατι δεν πιστευω οτι θα αναψει ποτε, οχι συντομα τουλαχιστον. Μπορει οταν το βαψω ολο να τις ξηλωσω καποια στιγμη τωρα οχι.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα. Αρκετές φορές καθώς έμπαινα στην είσοδο της πολυκατοικίας μύριζε τσιγαρίλα καθώς και όταν έμπαινα μέσα στο ασανσέρ είχε ντουμάνι απο καπνό τσιγάρου. Είχα σκεφτεί να το αναφέρω στον διαχειριστή να αφήσει ένα σημείωμα πως απαγορεύεται το κάπνισμα εντός ανελκυστήρα και πολυκατοικίας και να μην πετάνε γόπες στην είσοδο. Προχθες βράδυ βλέπω τον ίδιο το διαχειριστή να κατεβαίνει απο το διαμέρισμά του με ένα τσιγάρο στο στόμα αναμμένο, έβγαινε κι εγώ έμπαινα. Μόλις μπήκα βρωμούσε τσιγαρίλα παντού.

Τώρα που ο ίδιος ο διαχειριστής παρανομεί πως πρέπει να αντιδράσουμε σε αυτή τη περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που ο ίδιος ο διαχειριστής παρανομεί πως πρέπει να αντιδράσουμε σε αυτή τη περίπτωση;

 

Οχι υπερβολικά όπως εσύ φαντάζομαι.:lol:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Είναι παράνομο να καπνίζεις σε κοινόχρηστο χώρο;

 

ΔΕΝ ειναι στο δρόμο... Ειναι σε εισοδο πολυκατοικιας και σε ΑΣΑΝΣΕΡ.... σε Κλειστους χωρους που ΔΕΝ ΑΕΡΙΖΟΝΤΑΙ.

 

μπαινουν παιδια..... και ο αλλος καπνιζει ? θα τον ειχα κρεμασει αν ημουν στη θεση του φιλου και ανεπνεε το παιδι μου τον καπνο του αλλου που ΒΑΡΙΕΤΑΙ να περιμενει να βγει απο την πολυκατοικια

Link to comment
Share on other sites

Είναι παράνομο να καπνίζεις σε κοινόχρηστο χώρο;

A καλά μάλλον απευθύνομαι σε απολίτιστους. Συγγνώμη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οχι υπερβολικά όπως εσύ φαντάζομαι.:lol:

 

Μήπως να του κάνουμε δώρο και ένα πούρο να το ανάβει μέσα στο ασανσέρ; Να του πούμε και ευχαριστώ; Εϊναι παράνομο μέσα σε κλειστό χώρο όπως το ασανσέρ, μπαίνουν παιδάκια και άτομα που μπορεί να έχουν πρόβλημα υγείας. Μα είναι δυνατόν; Πόσο άλλαξε αυτό το φόρουμ; Απο τι άτομα αποτελείται πλέον;

Link to comment
Share on other sites

Ωραίοι τρόποι . Μας βρίζεις κιόλας επειδή δεν συμφωνούμε μαζί σου;

 

Δεν είναι γνώμη σου αυτό το πράγμα, είναι η υποκειμενική απάνθρωπη πλευρά που αντιμετωπίζεις το θέμα.

Αν έγραφες δηλαδή "που είναι το κακό να παρκάρουμε σε θέσεις αναπήρων και ράμπες αφού είναι δημόσιοι χώροι" και σου επιτεθούν, θα νιώσεις θιγμένος επειδή δεν συμφωνούν με την άποψή σου;

Το ότι δεν πρέπει να καπνίζουνε μέσα στο ασανσέρ δεν είναι απόψή μου, όπως και το να παρκάρουν σε θέσεις αναπήρων, ούτε αυτό είναι άποψή μου, είναι γεγονός που χαρακτηρίζει έναν απολίτιστο άνθρωπο. Αυτό είναι απλά απαράδεκτο και δε χωράει συζήτηση. Δεν έβρισα κανέναν. Το απολίτιστος δεν είναι βρισιά, είναι χαρακτηρισμός για κάποιον που δεν σέβεται τον συνάνθρωπό του και κάνει ότι γουστάρει.

Σύνελθε και διάβασε τι έγραψες.

Edited by nekrosouvlaki
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!

https://edu.klimaka.gr/nomothesia/diaforoi-nomoi/218-dievkrinhseis-apagorevsh-kapnismatos-se-dhmosius-chwrus.html

 

αν οι χωροι είναι κλειστοι απαγορευεται ρητως το καπνισμα όπως και να εχει.

 

Παραθετω συγκεκριμένα :

 

4. Στην έννοια των χώρων όπου το κάπνισμα απαγορεύεται, εμπίπτουν ενδεικτικά:

- Το αίθριο των κτιρίων και των καταστημάτων, εφόσον είναι κλεισμένο με συρόμενη ή αποσπώμενη οροφή. Ως «αίθριο» λογίζεται «το μη στεγασμένο τμήμα του οικοπέδου ή του κτιρίου που περιβάλλεται από όλες τις πλευρές του από το κτίριο ή τα κτίρια του οικοπέδου» (ΓΟΚ Ν. 1577/ 1985 όπως τροποποιήθηκε με το Ν. 2831/ 2000 και ισχύει).

- Όλες οι στοές ισόγειες, υπόγειες, υπέργειες.

- Οι εξωτερικοί χώροι των κτιρίων και των καταστημάτων εφόσον έχουν σκέπαστρο και ταυτόχρονα είναι κλεισμένοι περιμετρικά με οποιοδήποτε τρόπο (τζαμαρία, μουσαμά, νάϊλον, διαχωριστικά).

- Όλοι οι χώροι των Νοσηλευτικών και Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων στους οποίους περιλαμβάνονται οι ακάλυπτοι χώροι, οι ταράτσες, τα αίθρια, οι εξώστες καθώς και λοιποί υπαίθριοι και ημιυπαίθριοι χώροι, κ.λ.π.). Το κάπνισμα επιτρέπεται στους υπαίθριους χώρους του νοσοκομείου μόνο για τους ψυχιατρικούς ασθενείς.

5. Στην έννοια των χώρων όπου το κάπνισμα επιτρέπεται εμπίπτουν ενδεικτικά:

- Οι εξωτερικοί χώροι των καταστημάτων υγειονομικού ενδιαφέροντος και όλων των δημόσιων και ιδιωτικών χώρων, που είναι ανοιχτοί περιμετρικά από δύο τουλάχιστον πλευρές.

- Οι εξωτερικοί χώροι των καταστημάτων και των κτιρίων που έχουν ομπρέλες ή σκίαστρα – τέντες.

- Τα μπαλκόνια και οι ταράτσες των κτιρίων

- Οι χώροι οι οποίοι είναι περιμετρικά κλειστοί, αλλά δεν διαθέτουν οροφή, όπως θερινοί κινηματογράφοι, ανοιχτά θέατρα, ανοιχτά γήπεδα και αθλητικές εγκαταστάσεις, καθώς και καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος που δεν διαθέτουν οροφή.

- Το αίθριο των κτιρίων και καταστημάτων, που είναι ανοικτό (χωρίς στέγαστρο οποιασδήποτε μορφής).

 

Οσοι θελουν να καπνισουν να το κανουν εκει που πρεπει, δεν ειμαστε οι αλλοι υποχρεωμένοι να αναπνεουμε τον καρκινο τους....

εχει καταντησει αηδια αυτή η ηλιθιοτητα που το λενε καπνισμα....

εγω είμαι φανατικος αντικαπνιστης για οσους αναρωτιουνται.

 

Στην πολυκατοικια μου καποιος-οι καπνιζουν το βραδυ μεσα στην εισοδο, το πρωι κατεβαινω πρωι και παω να λιποθυμήσω από την μποχα!!!!

και τι καπνιζουν....δεν ξερω τι είναι κατι χειροτερο από τσιγαρο! επειδή δεν τα ξερω δεν μπορω να είμαι σιγουρος, πιθανως χορτο!

αμα τον βρω θα γινει της ποπης....

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι γνώμη σου αυτό το πράγμα, είναι η υποκειμενική απάνθρωπη πλευρά που αντιμετωπίζεις το θέμα.

Αν έγραφες δηλαδή "που είναι το κακό να παρκάρουμε σε θέσεις αναπήρων και ράμπες αφού είναι δημόσιοι χώροι" και σου επιτεθούν, θα νιώσεις θιγμένος επειδή δεν συμφωνούν με την άποψή σου;

Το ότι δεν πρέπει να καπνίζουνε μέσα στο ασανσέρ δεν είναι απόψή μου, όπως και το να παρκάρουν σε θέσεις αναπήρων, ούτε αυτό είναι άποψή μου, είναι γεγονός που χαρακτηρίζει έναν απολίτιστο άνθρωπο. Αυτό είναι απλά απαράδεκτο και δε χωράει συζήτηση. Δεν έβρισα κανέναν. Το απολίτιστος δεν είναι βρισιά, είναι χαρακτηρισμός για κάποιον που δεν σέβεται τον συνάνθρωπό του και κάνει ότι γουστάρει.

Σύνελθε και διάβασε τι έγραψες.

Και συνεχίζεις να είσαι εριστικός .

Και συνεχίζεις να απαντάς σε αυτό που νομίζεις ότι έγραψα.

Εγώ δεν έγραψα κάπου ότι καλά κάνει και καπνίζει.Απλά έκανα μια ερώτηση στην οποία κοσμιότατα απάντησε ο Nikifoross .

Edited by bill33
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!

https://edu.klimaka.gr/nomothesia/diaforoi-nomoi/218-dievkrinhseis-apagorevsh-kapnismatos-se-dhmosius-chwrus.html

 

αν οι χωροι είναι κλειστοι απαγορευεται ρητως το καπνισμα όπως και να εχει.

 

Ευχαριστώ για το link!

Link to comment
Share on other sites

Και συνεχίζεις να είσαι εριστικός .

Και συνεχίζεις να απαντάς σε αυτό που νομίζεις ότι έγραψα.

Εγώ δεν έγραψα κάπου ότι καλά κάνει και καπνίζει.Απλά έκανα μια ερώτηση στην οποία κοσμιότατα απάντησε ο Nikifoross .

 

Τι θα εκανες αν ησουν σε ασανσερ και ο αλλος καπνιζε ενω κρατουσες το παιδι σου απ'το χερι ?

 

Θα ζητουσες και εσυ τζουρα ?

Link to comment
Share on other sites

Και συνεχίζεις να είσαι εριστικός .

Και συνεχίζεις να απαντάς σε αυτό που νομίζεις ότι έγραψα.

Εγώ δεν έγραψα κάπου ότι καλά κάνει και καπνίζει.Απλά έκανα μια ερώτηση στην οποία κοσμιότατα απάντησε ο Nikifoross .

 

Υπερβολές;

 

 

 

Να σημειώσω ότι δεν καπνίζω.

 

Βασικά φάσκεις και αντιφάσκεις

Link to comment
Share on other sites

Είναι παράνομο να καπνίζεις σε κοινόχρηστο χώρο;

 

Είναι λάθος όπως και να το δεις.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ωραίοι τρόποι . Μας βρίζεις κιόλας επειδή δεν συμφωνούμε μαζί σου;

 

Είναι. Και παράνομη και αντικοινωνική ως συμπεριφορά.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...