Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιατί δεν δοκιμάζεις να τους φοβίσεις μπας και ο φόβος τους κινητοποιήσει;

Δηλαδή, βγάλε μια ανακοίνωση στην είσοδο και των δύο πολυκατοικιών όπου θα γράφεις ότι λόγω μεγάλης διαρροής ενδέχεται να υπάρχει πρόβλημα στη στατικότητα των κτηρίων, με άγνωστες συνέπειες.

Και άστους να τρέχουν μετά... :)

 

καλημέρα, το σκεφτηκα αυτό, να κανω μια εκθεση πειστικη αλλα κανονικα πρεπει να εχει υπογραφη και σφραγγιδα μηχανολογου.

Αλλα οι αδαεις θα τρομαξουν.

Σιγουρα θα υπαρχει πρόβλημα σχεδόν 2 χρονια είναι αυτή η ιστορια που πανε όλα αυτά τα νερα?

 

Anyway να μην σας κουραζω πολύ χαλαρωσω από τα αλλα προβλήματα που με βρηκαν θα ασχοληθώ περισσοτερο και θα ενημερωσω τοτε.

 

Τωρα εχω να παω εκει ποσο καιρο ελπιζω να μην χρειαστω βαρκα ή με δαγκωσει κανας κροκοδιλας….:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

αυτο ειπα και εγω στον δικηγορο! του λεω αφου δεν ξερουμε που ειναι η διαρροη, δλδ αυτοι του ΤΕΕ που σορρυ κιολας αλλα ειναι γνωστο οτι μενουν σε θεωρητικα επιπεδα πως θα συνταξουν μια εκθεση αφου πρεπει να γινουν διαδικασιες και μαλιστα και χρονοβορες και με κοστος.

Δλδ θεωρητικα ολα θα τα κανουν?

ποιας πολυκατοικιας της διπλα? εννοεις της διαχειρισης προφανως.

Και ξαναλεω οτι ρωτησα τον δικηγορο και χωρις εκθεση απο ΤΕΕ δεν μπορεις να αποδειξεις οτι υπαρχει διαρροη αρα δεν μπορεις να κανεις αγωγη.

Μαλλον η μελετη απο ΤΕΕ μενει σε θεωρητικο επιπεδο δλδ απλα λενε τι βλεπουν και συντασουν μια εκθεση, δεν θα βρουν αυτοι την διαρροη!!!

καπου βρηκα μια μεγαλη μελετη τους που ειχαν παρει μερος πολλοι μηχανολογοι για ολοκληρα συγκροτηματα κατοικιων πολλες σελιδες! ολα ηταν σε θεωρητικο επιπεδο.

Δεν βρισκω το ιδιο αλλα κατι σχετικο εδω http://www.michanikos.gr/forums/topic/13154-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BE%CF%8D-%CF%80%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CE%B3%CE%BD%CF%89%CE%BC%CE%BF%CF%83%CF%8D%CE%BD%CE%B7%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%80%CE%BB%CE%AE%CF%82-%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%BF%CF%88%CE%AF%CE%B1%CF%82/

με λιγα λογια για να συνταξουν μια εκθεση πραγματογνωμοσυνης δεν θελει ουτε να βρουν την διαρροη ουτε να γινουν εργασιες για να βρεθει. Αμα ηταν ετσι θα τα κανανε απο πριν και δεν θα συζητουσαμε αυτο το θεμα τωρα!

 

Δεν εχω χρονο να ασχοληθω αυτον τον καιρο μου εχουν τυχει πολλα, μολις βρω χρονο θα προσπαθησω να πεισω τον διπλα διαχειριστη το νεο για δοκιμες ή εστω να βαλουμε μια εταιρια να βρει τις διαρροες. Δεν ειναι κατασταση αυτη φετος τον Σεπτ θα κλεισουμε 2 χρονια!!!

δεν ειναι ακριβως ετσι ομως.τι πραγματογνωμοσυνη θα γινει αν δεν βρουν διαρροη?

Εδω συζηταμε οτι υπαρχει διαρροη απο καποιο σημειο και πρεπει να επισκευαστει.Καλη τι πιστη ο υποχρεως επρεπε να σπασει το σπιτι του να την επισκευασει.Στο δικο σου θεμα δεν αναλαμβανει κανενας υποχρεος.Αυτο λοιπον που πρεπει να κανεις εσυ ειναι να παρουσιασεις ενωπιων του δικαστηριου τον υποχρεο.Θεωρω λοιπον οτι η γνωματευση ενος μηχανικου ειναι αρκετη .

Εξαλλου αυτος αποφασιζει-προτεινει την διαδικασια ανευρεσης βλαβης και το δικαστηριο θα προχωρησει στην παραχωρηση αδειας για αυτες τις εργασιες(εννοειται ολα με δικα σου εξοδα).

το ΤΕΕ θα χρειαστει σε περιπτωση διαφωνιας μηχανικων(ο δικος σου και ενας αλλος που καλεσανε οι διπλα ιδιοκτητες).

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

https://www.karagiannislawfirm.gr/%CE%BD%CE%B5%CE%B1/axiwsh-episkeyhs-berantas-mpalkonioy-logw-proklhshs-blabhs-se-geitoniko-diamerisma

 

διαβασε εδω που εγινε πραγματογνωμοσυνη απο μηχανικο(τεε ανηκουν ολοι)

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, οπως μου ειπε ο δικηγορος η εκθεση απο ΤΕΕ δεν ειναι για να σου βρουν την ιδια την διαρροη, αλλα να δειξουν τι ζημιες εχουν προκληθει απο μια διαρροη που ερχεται απο την διπλα πολυκατοικια. Ειναι πολυ πιθανως αν ο διαχειριστης της δεν κανει κατι να κινηθει το θεμα εναντιον αυτου. Για να βρεθει η διαρροη εφοσον δεν ειναι ορατο αυτο ακριβως που την προκαλει πρεπει να γινουν εργασιες με κοστος και χρονο που δεν μπορεις να αποδειξεις ακριβως ποιος φταιει, παρα μονο με υποθεσεις απο καποιες δοκιμες.

Ακομα και να υποθεσω οτι δεν θες ΤΕΕ μηχανολογο και θες μονο δικηγορο-κλητηρα τα χρηματα ειναι πολλαπλασια του κοστους της εταιρειας ανευρευσης διαρροων!!!

Οποτε αυτο που θελω να κανω ειναι 1ον να καταφερω να τους πεισω για δοκιμες, 2ον να πεισω και τον δικο μου διαχειριστη να "πριζει" τον διπλα με το να μην πληρωνω τπτ απο κοινοχρηστα και αυτο ακριβως θα κανω, αρκετα κολοβαρεσε τοσο καιρο!!! και 3ον στην αναγκη μπορω να δωσω τα χρηματα εγω για την εταιρεια αυτην (εχω ηδη μαλιστα ρωτησει) ωστε να διευκολυνθει το θεμα, καθως ειναι πολλυυυυυυ λιγοτερα των δικαστικων εξοδων (μη συμπεριλαμβανομενου πληρωμη μηχανολογου ΤΕΕ).

Τροπος με δικηγορο κτλ ειναι περιττο να τα συζηταμε, γιατι εχω προβλημα πληρωμων απο την δουλεια μου και εχω αλλα προβληματα που χρειαζονται ολα χρηματα αρα δεν παιζει σε καμια απολυτως περιπτωση ακομα και να πεσει κατω η πολυκατοικια ολοκληρη δεν μπορω να δωσω πανω απο 200-300 ευρω το πολυ....

Για να μην τα γραφουμε και λεμε συνεχεια και σας κουραζω, θα ενημερωσω οταν με το καλο μπορεσω να ασχοληθω.

Μεσα σε ολα τα προβληματα μου κοψανε και την γραμμη του ΟΤΕ απο σκαψιμο για να μου βαλουν μετρητη αεριου και δεν το φτιαχνουν (ασυνενοησια με τη NOVA) με αποτελεσμα να μην εχω τηλεφωνα απο τις 2 του μηνα!!!!!, αρα απο αυτο και μονο δεν μπορω να ασχοληθω με το παραπανω θεμα....δεν θα χρεωνομαι και καρτες στο κινητο...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Aν γυρίσεις στην πολυκατοικία που μένεις και έχουν αλλάξει κλειδαριές εισόδου ,χωρίς να σε ενημερώσουν τι κάνεις ; Δεδομένου μπορείς να λείπεις για δουλειά επαρχία ,αλλά και να λείπουν άλλοι ένοικοι να σου ανοίξουν αν πρόκειται για μικρό κτήριο ,είτε και για διακοπές.Φέρνεις κλειδαρά εννοείται ,αλλά θα πρέπει να τους δώσεις τα νέα κλειδιά ,αλλά δεν ξέρεις πότε θα τους βρείς ,και δεν ξέρεις και τι έχει γίνει μην σε κατηγορήσουν για τίποτε.
Link to comment
Share on other sites

Εχει γραφτεί τίποτα για το airbnb στο site παρακαλώ;Γιατί είμαι διαχ/στής,και εχει γίνει το διαμ/μα του 5ου ορόφου και πολλές φορές κάνουν φασαρία,και έχω ταλαιπωρία και εγώ απ' αυτό,μένοντας στον 4ο αλλά και από τον διπλανό που δεν ανέχεται ούτε μύγα να πετάει για να μην τον ενοχλεί.Μου έφερε τον κανονισμό και λέει ότι απαγορεύεται να γίνει airbnb το διαμ/μα,γιατί κάτι λέει για φιλοξενίες κλπ.

Εχει ασχοληθεί κανείς με αυτό το καινούριο φρούτο;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση... Νοικιάζω ένα σπίτι σε έναν άλλον... Του το παραδίδω πένα. Και σπάει πχ μια ντουλάπα.. Μια πόρτα... Τη λεκάνη.. Οτιδήποτε μέσα στο σπίτι... Ποιος το φτιάχνει; είναι υποχρεωμένος να το επισκευάσει;
Link to comment
Share on other sites

Οι ζημιές που οφείλονται σε καλή καθημερινή χρήση, επιβαρύνουν τον ιδιοκτήτη.

Οτιδήποτε άλλο, τον ενοικιαστή

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι επιβαρύνεται ο ενοικιαστής δηλαδή;
Ο ενοικιαστης επιβαρυνεται ζημιες. Οχι φυσιολογικες φθορες απο τη χρηση.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το σπάσιμο ντουλάπας, πόρτας, τζαμιού κλπ είναι κακομεταχείριση, οπότε πληρώνει ο ενοικιαστής.

 

Τη χαλασμένη βρύση(φυσιολογική ζημιά όμως), καζανάκι, θερμοσίφωνο, κλπ ο ιδιοκτήτης

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχω ενα προβλημα στο πατρικο μου σπιτι με το ασανσερ και δεν ξερω τι να κανω.Το πατρικο ειναι σε σχετικα καινουργια οικοδομη 18ετιας και το ασανσερ το ιδιο δηλαδη δεν ειναι απο τα παλια.Το προβλημα ειναι απο τις αρχες που μπηκε σε λειτουργια ειχε θεματα.Π.χ σταματουσε λιγο πιο κατω και αλλα πολλα.Μεχρι τωρα ερχοταν κανονικα ο μαστορας-συντηρητης το εφτιαχνε και ξαναχαλουσε.Εδω και καιρο το πραγμα σοβαρεψε πριν ανοιξεις την πορτα αυτο ξεκιναει και παει πιο κατω.Πλεον τιθεται θεμα ασφαλεις.Το προβλημα ειναι ενω τα προβληματα τα λεμε στον συντηρητη αυτος λεει αποκλειεται να συμβαινει και αν ερθει να το φτιαξει ξανα υστερα απο μερικες μερες χαλαει και δεν βγαζουμε ακρη.Ωρες ωρες σκεφτομαι αν γινει κατι κακο ο συντηρητης θα ειναι καλυμενος με τις υπογραφες και εμεις δεν θα μπορουμε να αποδειξουμε τιποτα.Το ερωτημα ειναι τι γινεται σε αυτην την περιπτωση γιατι γινονται συνελευσεις και δεν βγαινει ακρη.Ειναι θεμα συντηρητη μηπως πρεπει να τον αλλαξουμε;Εμεις οι ιδιοκτητες πως ειμαστε καλυμενοι?Απο την στιγμη που γινεται συντηρηση κανονικα και τα προβληματα μενουν;Σε περιπτωση ατυχηματος ποις θα φταιει;

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχω ενα προβλημα στο πατρικο μου σπιτι με το ασανσερ και δεν ξερω τι να κανω.Το πατρικο ειναι σε σχετικα καινουργια οικοδομη 18ετιας και το ασανσερ το ιδιο δηλαδη δεν ειναι απο τα παλια.Το προβλημα ειναι απο τις αρχες που μπηκε σε λειτουργια ειχε θεματα.Π.χ σταματουσε λιγο πιο κατω και αλλα πολλα.Μεχρι τωρα ερχοταν κανονικα ο μαστορας-συντηρητης το εφτιαχνε και ξαναχαλουσε.Εδω και καιρο το πραγμα σοβαρεψε πριν ανοιξεις την πορτα αυτο ξεκιναει και παει πιο κατω.Πλεον τιθεται θεμα ασφαλεις.Το προβλημα ειναι ενω τα προβληματα τα λεμε στον συντηρητη αυτος λεει αποκλειεται να συμβαινει και αν ερθει να το φτιαξει ξανα υστερα απο μερικες μερες χαλαει και δεν βγαζουμε ακρη.Ωρες ωρες σκεφτομαι αν γινει κατι κακο ο συντηρητης θα ειναι καλυμενος με τις υπογραφες και εμεις δεν θα μπορουμε να αποδειξουμε τιποτα.Το ερωτημα ειναι τι γινεται σε αυτην την περιπτωση γιατι γινονται συνελευσεις και δεν βγαινει ακρη.Ειναι θεμα συντηρητη μηπως πρεπει να τον αλλαξουμε;Εμεις οι ιδιοκτητες πως ειμαστε καλυμενοι?Απο την στιγμη που γινεται συντηρηση κανονικα και τα προβληματα μενουν;Σε περιπτωση ατυχηματος ποις θα φταιει;

Οι συντηρητές έχουν σύλλογο.Κάνε ένα τηλέφωνο και ρώτα τι γίνεται σ' αυτή την περίπτωση,γιατί να σου πω να ψάξεις σε κρατικό μαγαζί δεν ξέρω αν θα βρεις άκρη.

Επίσης υπάρχει και η ΠΟΜΙΔΑ που στηρίζει τους ιδιοκτήτες και κάτι θα υπάρχει και για τους ενοικιαστές.

Επίσης ρώτα το διαχ/στή να σου πού έχει ασφαλιστεί το ασανσέρ και πάρε την Ασφαλιστική και πες το.Να δεις πώς θα τρέξουν για να μη συμβεί η στραβή και πληρώνουν εκατομμύρια.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχω ενα προβλημα στο πατρικο μου σπιτι με το ασανσερ και δεν ξερω τι να κανω.Το πατρικο ειναι σε σχετικα καινουργια οικοδομη 18ετιας και το ασανσερ το ιδιο δηλαδη δεν ειναι απο τα παλια.Το προβλημα ειναι απο τις αρχες που μπηκε σε λειτουργια ειχε θεματα.Π.χ σταματουσε λιγο πιο κατω και αλλα πολλα.Μεχρι τωρα ερχοταν κανονικα ο μαστορας-συντηρητης το εφτιαχνε και ξαναχαλουσε.Εδω και καιρο το πραγμα σοβαρεψε πριν ανοιξεις την πορτα αυτο ξεκιναει και παει πιο κατω.Πλεον τιθεται θεμα ασφαλεις.Το προβλημα ειναι ενω τα προβληματα τα λεμε στον συντηρητη αυτος λεει αποκλειεται να συμβαινει και αν ερθει να το φτιαξει ξανα υστερα απο μερικες μερες χαλαει και δεν βγαζουμε ακρη.Ωρες ωρες σκεφτομαι αν γινει κατι κακο ο συντηρητης θα ειναι καλυμενος με τις υπογραφες και εμεις δεν θα μπορουμε να αποδειξουμε τιποτα.Το ερωτημα ειναι τι γινεται σε αυτην την περιπτωση γιατι γινονται συνελευσεις και δεν βγαινει ακρη.Ειναι θεμα συντηρητη μηπως πρεπει να τον αλλαξουμε;Εμεις οι ιδιοκτητες πως ειμαστε καλυμενοι?Απο την στιγμη που γινεται συντηρηση κανονικα και τα προβληματα μενουν;Σε περιπτωση ατυχηματος ποις θα φταιει;

 

Επειδη τετοιο ασανσερ σε οικοδομη 20ετιας εχουμε και εμεις δυσκολα το παιρνει αλλος συντηρητης.Πες του ή να ερθει να το φτιαξει και να τον πληρωσετε οσα ειναι ειτε να αλλαξετε συντηρητη.Απλα για το κοστος επισκευης μιλας και με τους υπολοιπους ενοικους.Απλα ο συντηρητης βαριεται να το φτιαξει στην προβλεπομενη συντηρηση γι αυτο το αφηνει ετσι και εμμεσως θελει να κανει επισκευη,χωριστα απο το ποσο συντηρησης.

Σε ατυχημα,φταιει ο διαχειρηστης πρωτα και μετα ο συντηρητης.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ο διαχειριστής γιατί,από τη στιγμή που το ασανσέρ είναι ασφαλισμένο και ο συντηρητής είναι αδειούχος και υπογράφει για ό,τι κάνει;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος είπε ότι δεν αναλαμβάνει άλλη εταιρία την συντήρηση;

Αν θες να είσαι καλυμμένος καταρχήν πρέπει να περάσει έλεγχο που σίγουρα δεν έχει και θα έχει λήξει.

Αν θες να είσαι ασφαλής να αλλάξετε συντηρητή.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις βλέπω ότι μπλέξαμε και ο καθένας σκέφτεται πως να βγάλει λεφτά.Τι να πω θα θέσω αυτές τις απόψεις στην επόμενη συγκέντρωση να δούμε τι θα γινει

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

Και άλλο συντηρητή να βρείτε και να αναλάβει κανείς δεν εγγυάται δεν θα έχετε τα ίδια .Θεωρητικά καλύπτεσαι από την απόδειξη και βεβαίωση συντήρισης.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Bernadi7

Καλησπέρα στην παρέα. Την Κυριακή είχαμε το εξής συμβάν: ο διπλανός μου έφερε την καθαρίστρια της πολυκατοικίας, για να του καθαρίσει το σπίτι. Κατά το μεσημεράκι, κάθισα να τσεκάρω τα videos της κάμερας, που έχω τοποθετήσει στην εξώπορτά μου, η οποία καταγράφει την εξώπορτά μου ΜΟΝΟ και το κομματάκι του διαδρόμου στην πόρτα μου (μαζί με την απαραίτητη σήμανση ότι βάσει Νόμου, ο χώρος βιντεοσκοπείται). Όταν ήρθε η εν λόγω "κυρία" το πρωϊ κοντοστάθηκε πλάι απ' την κάμερα μου, ώστε να μην την παίρνει, κούνησε και τα χέρια, ώστε να διαπιστώσει αν είναι αληθινή. Αργότερα την ίδια μέρα, άνοιξε την πόρτα του διπλανού, πίσω απ' την κάμερα έβαλε τα χέρια της (ακουγόταν ένας χαρακτηριστικός ήχος και φαινόταν η σκιά στον τοίχο), ήρθε σκυμμένη στην πόρτα μου όπου κοίταζε την κλειδαριά, καταγράφηκε η φάτσα της κι έκανε όπισθεν στην αρχική της θέση στην πόρτα του διπλανού και κούνησε την κάμερα.... Όλη εκείνη την ώρα, δεν καθάριζε.

 

Δεν του χτύπησα, διότι ήταν μεσημέρι. Τ' απόγευμα που βγήκε στο μπαλκόνι του ο διπλανός, τον ενημέρωσα για τις πράξεις της κι απαθέστατα μου είπε: ας την έπιανες όταν την είδες... Συγγνώμη που δεν είμαι ολημερίς στο μόνιτορ του υπολογιστή μου του είπα κι επίσης είναι και δικό σου θέμα, διότι ως πρώην διαχειριστής είχες ενημερωθεί για τις κλοπές που είχε διαπράξει στην είσοδό μου (έκλεψε μέχρι και το διακοσμητικό της πόρτας, αλλά τότε δεν είχαμε την κάμερα) και δεν έκανες τίποτα, τώρα είναι αποκλειστικά ευθύνη σου, διότι την κάλεσες εσύ και την άφησες αναξέλεγκτη. Του είπα επίσης πως όταν θα γίνει συνέλευση, θα ενημερωθούν όλοι οι ιδιοκτήτες της πολυκατοικίας και θα τους βάλω να δουν και το βίντεο. Δεν απήντησε τίποτα, έκανε κάτι μορφασμούς και μπήκε μέσα.

 

Επίσης να σημειωθεί, πως ο προσωρινός διαχειριστής λείπει διακοπές από αρχές Ιουνίου, κοινόχρηστα δεν έχουν εκδοθεί κι έχουμε αφεθεί στις μοίρες μας. Κι όταν τοποθέτησα την κάμερα, είχε βγεί στο μπαλκόνι (ο διπλανός) και ρωτούσε τη μητέρα μου αν γράφει η κάμερα, αν είναι αληθινή κλπ. Σίγουρα όλα αυτά γίνονται με τις ευλογίες του διπλανού πρώην διαχειριστή.. Θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να κινηθώ.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Την Κυριακή είχαμε το εξής συμβάν: ο διπλανός μου έφερε την καθαρίστρια της πολυκατοικίας, για να του καθαρίσει το σπίτι. Κατά το μεσημεράκι, κάθισα να τσεκάρω τα videos της κάμερας, που έχω τοποθετήσει στην εξώπορτά μου, η οποία καταγράφει την εξώπορτά μου ΜΟΝΟ και το κομματάκι του διαδρόμου στην πόρτα μου (μαζί με την απαραίτητη σήμανση ότι βάσει Νόμου, ο χώρος βιντεοσκοπείται). Όταν ήρθε η εν λόγω "κυρία" το πρωϊ κοντοστάθηκε πλάι απ' την κάμερα μου, ώστε να μην την παίρνει, κούνησε και τα χέρια, ώστε να διαπιστώσει αν είναι αληθινή. Αργότερα την ίδια μέρα, άνοιξε την πόρτα του διπλανού, πίσω απ' την κάμερα έβαλε τα χέρια της (ακουγόταν ένας χαρακτηριστικός ήχος και φαινόταν η σκιά στον τοίχο), ήρθε σκυμμένη στην πόρτα μου όπου κοίταζε την κλειδαριά, καταγράφηκε η φάτσα της κι έκανε όπισθεν στην αρχική της θέση στην πόρτα του διπλανού και κούνησε την κάμερα.... Όλη εκείνη την ώρα, δεν καθάριζε.

 

Δεν του χτύπησα, διότι ήταν μεσημέρι. Τ' απόγευμα που βγήκε στο μπαλκόνι του ο διπλανός, τον ενημέρωσα για τις πράξεις της κι απαθέστατα μου είπε: ας την έπιανες όταν την είδες... Συγγνώμη που δεν είμαι ολημερίς στο μόνιτορ του υπολογιστή μου του είπα κι επίσης είναι και δικό σου θέμα, διότι ως πρώην διαχειριστής είχες ενημερωθεί για τις κλοπές που είχε διαπράξει στην είσοδό μου (έκλεψε μέχρι και το διακοσμητικό της πόρτας, αλλά τότε δεν είχαμε την κάμερα) και δεν έκανες τίποτα, τώρα είναι αποκλειστικά ευθύνη σου, διότι την κάλεσες εσύ και την άφησες αναξέλεγκτη. Του είπα επίσης πως όταν θα γίνει συνέλευση, θα ενημερωθούν όλοι οι ιδιοκτήτες της πολυκατοικίας και θα τους βάλω να δουν και το βίντεο. Δεν απήντησε τίποτα, έκανε κάτι μορφασμούς και μπήκε μέσα.

 

Επίσης να σημειωθεί, πως ο προσωρινός διαχειριστής λείπει διακοπές από αρχές Ιουνίου, κοινόχρηστα δεν έχουν εκδοθεί κι έχουμε αφεθεί στις μοίρες μας. Κι όταν τοποθέτησα την κάμερα, είχε βγεί στο μπαλκόνι (ο διπλανός) και ρωτούσε τη μητέρα μου αν γράφει η κάμερα, αν είναι αληθινή κλπ. Σίγουρα όλα αυτά γίνονται με τις ευλογίες του διπλανού πρώην διαχειριστή.. Θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να κινηθώ.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Το θέμα όμως είναι, τώρα σου έκλεψε κάτι (το οποίο να φάνηκε στην κάμερα); Γιατί αν δεν έκανε κάτι παράνομο, δε νομίζω ότι μπορεί να σταθεί κάποια "κατηγορία".

Αρχικά να το δείξεις όπως λες στη συνέλευση και μετά, ανάλογα και με το αποτέλεσμα της συνέλευσης, βλέπεις τι θα κάνεις. Αν και θεωρώ ότι η συγκεκριμένη πρέπει να φύγει από τον καθαρισμό της πολυκατοικίας, τουλάχιστον εγώ προσωπικά αυτό θα ζητούσα.

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7465107#post7465107

Για να μη ξαναγράφω την προ-ιστορία, είχαν συμβεί αυτά. Αρχές Ιουνίου, ενώ είχαμε βάλει αλυσίδες στα ντουλαπάκια, βρήκα έξω παρατημένο 1 παπούτσι μου, εικάζω πως έβαλε το χέρι για να δει τί είχε μέσα, άκουσε θόρυβο και το παράτησε. Βγήκα εγώ διότι ήθελα να φύγω, είδα το παπούτσι, έκοψα ανάποδες και τα μάζεψα όλα απ' τα ντουλαπάκια, ο προσωρινός διαχειριστής λείπει, ενημέρωσα την κυρία που κρατά τα κοινόχρηστα αλλά δεν ήταν στο χέρι της να κάνει κάτι και τέλος Ιουνίου έκλεψε το διακοσμητικό της πόρτας. Όλα τα περιστατικά λάμβαναν χώρα όταν καθάριζε. Έκτοτε βάλαμε πόρτα στο κομμάτι μας εκεί δλδ που ήταν τα ντουλαπάκια κι η πόρτα του διαμερίσματος και κάμερα. Όταν μπήκε η κάμερα, ο διπλανός ρώτησε αν είναι αληθινή, αν γράφει κλπ Αυτή, όσες φορές έχει έρθει, για να καθαρίσει την πολυκατοικία, έρχεται πλάτη και καθαρίζει.

 

Στις συγκεκριμένες καταγραφές, θεωρητικά δεν έκανε κάτι παράνομο, αλλά θα μπορούσε να θεωρηθεί ως φθορά ξένης περιουσίας γιατί πρέπει να προσπαθούσε να τραβήξει τα καλώδια της κάμερας. Αλλά για ποιό λογικό λόγο έρχεται κάποιος, πειράζει την κάμερά σου κι εξετάζει την εξώπορτά σου? Αυτό ζήτησα αρχικά, όταν έγινε η πρώτη κλοπή, αλλά ο διπλανός την έχει υπό την προστασία του?! Δε ξέρω, ειλικρινά. Και τώρα περιμένω τη συνέλευση, για να το ζητήσω. Ασφαλιστικά μέτρα δεν παίζουν, σωστά?

 

Ευχαριστώ για την απάντησή σου

Link to comment
Share on other sites

Τα θυμάμαι αυτά που λες (μέσες-άκρες), αλλά από ότι έχω καταλάβει, δεν είχες την κάμερα τότε. Ναι μεν μπορείς να το πεις στη συνέλευση αλλά δε μπορεί να σταθεί νομικά (θεωρώ, μιας και δεν είμαι δικηγόρος). Η "κατηγορία" που είπα πριν, είναι για κάποια καταγγελία που ενδεχομένως να έκανες.

 

Σχετικά με το "πείραγμα" πίσω από την κάμερα, πιστεύω ότι θα μπορούσε να πει ότι καθάριζε πίσω από την κάμερα (π.χ. είχε αράχνες).

 

Μπορεί να συμφωνώ μαζί σου, λόγω ενδείξεων, αλλά θα μπορούσε κάλλιστα κάποιος να πει ότι δε συμφωνεί μιας και δεν υπάρχει κάτι άλλο πέρα από εικασίες.

Όπως σου είπα και πριν αυτό που θα έκανα στη θέση σου, είναι να το συζητήσω σε μια συνέλευση και να απαιτήσω να αλλάξει το συνεργείο καθαρισμού.

Δεν είναι μόνο δικό σου πρόβλημα. Ασε που αργά η γρήγορα θα γίνει και σε άλλον.

 

Το κακό είναι ότι, ό,τι ειπωθεί στη συνέλευση, θα το μάθει μέσω του διπλανού σου γιατί από ότι έχω καταλάβει είναι γνωστοί.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Την Κυριακή είχαμε το εξής συμβάν: ο διπλανός μου έφερε την καθαρίστρια της πολυκατοικίας, για να του καθαρίσει το σπίτι. Κατά το μεσημεράκι, κάθισα να τσεκάρω τα videos της κάμερας, που έχω τοποθετήσει στην εξώπορτά μου, η οποία καταγράφει την εξώπορτά μου ΜΟΝΟ και το κομματάκι του διαδρόμου στην πόρτα μου (μαζί με την απαραίτητη σήμανση ότι βάσει Νόμου, ο χώρος βιντεοσκοπείται). Όταν ήρθε η εν λόγω "κυρία" το πρωϊ κοντοστάθηκε πλάι απ' την κάμερα μου, ώστε να μην την παίρνει, κούνησε και τα χέρια, ώστε να διαπιστώσει αν είναι αληθινή. Αργότερα την ίδια μέρα, άνοιξε την πόρτα του διπλανού, πίσω απ' την κάμερα έβαλε τα χέρια της (ακουγόταν ένας χαρακτηριστικός ήχος και φαινόταν η σκιά στον τοίχο), ήρθε σκυμμένη στην πόρτα μου όπου κοίταζε την κλειδαριά, καταγράφηκε η φάτσα της κι έκανε όπισθεν στην αρχική της θέση στην πόρτα του διπλανού και κούνησε την κάμερα.... Όλη εκείνη την ώρα, δεν καθάριζε.

 

Δεν του χτύπησα, διότι ήταν μεσημέρι. Τ' απόγευμα που βγήκε στο μπαλκόνι του ο διπλανός, τον ενημέρωσα για τις πράξεις της κι απαθέστατα μου είπε: ας την έπιανες όταν την είδες... Συγγνώμη που δεν είμαι ολημερίς στο μόνιτορ του υπολογιστή μου του είπα κι επίσης είναι και δικό σου θέμα, διότι ως πρώην διαχειριστής είχες ενημερωθεί για τις κλοπές που είχε διαπράξει στην είσοδό μου (έκλεψε μέχρι και το διακοσμητικό της πόρτας, αλλά τότε δεν είχαμε την κάμερα) και δεν έκανες τίποτα, τώρα είναι αποκλειστικά ευθύνη σου, διότι την κάλεσες εσύ και την άφησες αναξέλεγκτη. Του είπα επίσης πως όταν θα γίνει συνέλευση, θα ενημερωθούν όλοι οι ιδιοκτήτες της πολυκατοικίας και θα τους βάλω να δουν και το βίντεο. Δεν απήντησε τίποτα, έκανε κάτι μορφασμούς και μπήκε μέσα.

 

Επίσης να σημειωθεί, πως ο προσωρινός διαχειριστής λείπει διακοπές από αρχές Ιουνίου, κοινόχρηστα δεν έχουν εκδοθεί κι έχουμε αφεθεί στις μοίρες μας. Κι όταν τοποθέτησα την κάμερα, είχε βγεί στο μπαλκόνι (ο διπλανός) και ρωτούσε τη μητέρα μου αν γράφει η κάμερα, αν είναι αληθινή κλπ. Σίγουρα όλα αυτά γίνονται με τις ευλογίες του διπλανού πρώην διαχειριστή.. Θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να κινηθώ.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Εγω δεν αντιλαμβανομαι τι ευθυνη εχει ο γειτονας σου. Επειδη την πηρε για να του καθαρισει ειναι και υπευθυνος για τις πραξεις της? Αυτο εννοεις? Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Εχετε ασχοληθεί καθόλου με το Airbnb;Ρωτάω,γιατί μάλλον στον 5ο πρέπει να το χρησιμοποιούν και με έχει τρελάνει ο διπλανός,ο οποίος είναι κολλημένος και ψάχνει το παραμικρό και τρέχει από Τράπεζες,Εφορίες και Αστυνομίες για να το βγάλει παράνομο.Εγώ του λέω ότι δεν μπορεί να είναι παράνομο γιατί θα το μαθαίναμε από τα ΜΜΕ,αλλά αυτός εκεί το βιολί του.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...