Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχετε ασχοληθεί καθόλου με το Airbnb;Ρωτάω,γιατί μάλλον στον 5ο πρέπει να το χρησιμοποιούν και με έχει τρελάνει ο διπλανός,ο οποίος είναι κολλημένος και ψάχνει το παραμικρό και τρέχει από Τράπεζες,Εφορίες και Αστυνομίες για να το βγάλει παράνομο.Εγώ του λέω ότι δεν μπορεί να είναι παράνομο γιατί θα το μαθαίναμε από τα ΜΜΕ,αλλά αυτός εκεί το βιολί του.

Θοδωρε, αν δεν υπάρχει αντίθετη πρόβλεψη στον κανονισμό της πολυκατοικίας (που δεν θα υπάρχει) είναι απολύτως νόμιμο. Από φορολογικής πλευράς όμως, πρέπει να δηλώνονται τα ενοίκια. Μόνο εκεί μπορεί να υπάρχει κάποια παρατυπία.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Εγω δεν αντιλαμβανομαι τι ευθυνη εχει ο γειτονας σου. Επειδη την πηρε για να του καθαρισει ειναι και υπευθυνος για τις πραξεις της? Αυτο εννοεις?

Σα διαχειριστής δεν έκανε απολύτως τίποτα. Απ' τη στιγμή που γνωρίζει τα προηγούμενα, θεωρώ πως δε θα έπρεπε να την έχει χωρίς επίβλεψη

Link to comment
Share on other sites

Σα διαχειριστής δεν έκανε απολύτως τίποτα. Απ' τη στιγμή που γνωρίζει τα προηγούμενα, θεωρώ πως δε θα έπρεπε να την έχει χωρίς επίβλεψη

 

Οκ, σέβομαι την άποψή σου. Αλλά η γνώμη μου είναι ότι ο διαχειριστής της πολυκατοικίας δεν έχει αστυνομικά καθήκοντα. Οι διαχειριστές στην πράξη έχουν κάποιες "διαχειριστικές" αρμοδιότητες. Δεν είναι υπεύθυνοι για ό,τι γίνεται στην πολυκατοικία.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Οκ, σέβομαι την άποψή σου. Αλλά η γνώμη μου είναι ότι ο διαχειριστής της πολυκατοικίας δεν έχει αστυνομικά καθήκοντα. Οι διαχειριστές στην πράξη έχουν κάποιες "διαχειριστικές" αρμοδιότητες. Δεν είναι υπεύθυνοι για ό,τι γίνεται στην πολυκατοικία.

Προς Θεού, συζήτηση κάνουμε κι ανταλλαγή απόψεων :)

Πιστεύω, πως στη θεωρία, ως διαχειριστής απ' τα προηγούμενα κρούσματα κλοπών, θα 'πρεπε ήδη να την είχε διώξει.

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να μην φέρνει τον καπνό σπίτι σας(όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά).ευθύνη όμως δεν μπορείς να ρίξεις σε κανέναν.
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Προς Θεού, συζήτηση κάνουμε κι ανταλλαγή απόψεων :)

Πιστεύω, πως στη θεωρία, ως διαχειριστής απ' τα προηγούμενα κρούσματα κλοπών, θα 'πρεπε ήδη να την είχε διώξει.

 

Καλό θα ήταν να μην φέρνει τον καπνό σπίτι σας(όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά).ευθύνη όμως δεν μπορείς να ρίξεις σε κανέναν.

 

Απο την αλλη, αν μιλαμε για προηγουμενα περιστατικα κλοπων, μηπως θα ηταν καλο και σωστο να της εχει γινει καποια μηνυση απο τα θυματα;

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να μην φέρνει τον καπνό σπίτι σας(όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά).ευθύνη όμως δεν μπορείς να ρίξεις σε κανέναν.

Όταν λέω ευθύνη, δεν εννοώ πως θα "τραβήξω" τον διπλανό μου, του το είπα μη τυχόν κι ίδρωνε τ' αυτάκι του, αλλά μόνο με τη λογική πως δεν έπρεπε να την έχει ανεξέλεγκτη.

 

Απο την αλλη, αν μιλαμε για προηγουμενα περιστατικα κλοπων, μηπως θα ηταν καλο και σωστο να της εχει γινει καποια μηνυση απο τα θυματα;

Στα προηγούμενα περιστατικά, δεν είχαμε τοποθετήσει κάμερα δυστυχώς, οπότε φαντάζομαι η όποια "κατηγορία" σ' επίσημη Αρχή δε θα μπορέσει να σταθεί. Όλα τα προηγούμενα συμβάντα, είχαν λάβει χώρα όταν ερχόταν να καθαρίσει την πολυκατοικία.

 

 

Σας ευχαριστώ για το χρόνο και τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα , θα χρειαστω λίγο την βοήθεια σας .

Ενοικιαζω ένα διαμέρισμα σε μια πολυκατοικία 12 διαμερισμάτων που μόνο στα δύο μένουν μεσα ιδιοκτήτες .

Τα υπόλοιπα τα διαχειριζόταν και τα ενοικίαζε ,μέχρι πρόσφατα, η κατασκευαστική .

Στην πολυκατοικία έχουμε φυσικό αέριο .

Τα διαμερίσματα πουλήθηκαν, σ ξεχωριστούς ιδιοκτήτες το καθένα , σε Κινέζους οι οποίοι εκπροσωπούνται από μια αλλη εταιρεία στη Ελλάδα . (Διαχείρισης ακινήτων).

Το πρόβλημα είναι το φυσικό αέριο το οποίο ήταν στο όνομα της αρχικής ιδιοκτησίας (κατασκευαστική) . Τώρα που τα πούλησε έκανε αίτηση να το κόψει και μας ενημέρωσε ότι πρέπει η πολυκατοικία να κάνει νέα σύμβαση .

Το θέμα μου είναι λοιπόν ότι ο διαχειριστής ζητάει από τους ενοίκους τα χρήματα της επανασύνδεσης .

Εγώ από την πλευρά μου του απάντησα ότι αυτό είναι θέμα των ιδιοκτητών , και πως πρέπει να μιλήσει με την εταιρεία που διαχειρίζεται τα διαμερίσματα και πως εγώ έχω απλά ενοικιάσει ένα διαμέρισμα ,που στους όρους λέει ότι μου παρέχει φυσικό αέριο όχι ότι θα πληρώσω γιατην σύνδεση του .

Ο διαχειριστής αρνείται να επικοινωνήσει με την εταιρεία , κα η εταιρία μου απάντησε ότι πρεπει να δεχτεί αίτημα από τον διαχειριστή ωστε να επικοινωνήσει με τους πελάτες της , και αμα το δεχτουν???

Ρε παιδιά τι κάνω πως να κινηθώ ? Γιατί μας βλέπω να χειμωνιαζει και ακόμα να τσακωνόμαστε ....

 

 

 

Sent from my G8341 using Tapatalk

Follow the White Rabbit....
Link to comment
Share on other sites

Που έκανε άιτηση να το κόψει το φυσικό αέριο; Στον πάροχο;
Νομίζω ναι , δεν είμαι και πολύ σίγουρος .... Έχει σημασία αυτο?

Ο διαχειριστής πάντως μας είπε ότι θα χάσουμε το ρολόι αν δεν πληρωσουμε γρηγορα...

 

Sent from my G8341 using Tapatalk

Follow the White Rabbit....
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ναι , δεν είμαι και πολύ σίγουρος .... Έχει σημασία αυτο?

Ο διαχειριστής πάντως μας είπε ότι θα χάσουμε το ρολόι αν δεν πληρωσουμε γρηγορα...

 

Sent from my G8341 using Tapatalk

 

Άρα όχι στον προμηθευτή (εκ παραδρομής έγραψα πριν πάροχο), αλλά στην ΕΔΑ.

Να σου πω την αλήθεια δε γνωρίζω σχετικα με το ερώτημα σου. Ίσως κάποιος άλλος μπορεί να σε βοηθήσει.

 

Ένα τηλέφωνο στην ΕΔΑ δε βλάπτει. Συνήθως τα τέλη ενεργοποίησης έχουν έκπτωση 100% (σίγουρα για κάποιες περιόδους κάθε έτους, αν όχι όλο το χρόνο) τα οποία είναι ~700 ευρώ. Σε θέμα επανασύνδεσης δε γνωρίζω όμως.

Από τη στιγμή που δε θα γίνει νεα εγκατάσταση όμως, τι χρήματα σας ζητάνε;

 

Ασχολίαστος ο "διαχειριστής", που δεν επικοινωνεί με την εταιρία πάντως.

 

Εδώ ίσως έχει κάτι χρήσιμο

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω,

 

Αυτοι οι Κινέζοι (και οι εταιρία διαχείρισης), έχουν και το δικό σου διαμέρισμα;

 

Από τη στιγμή που υπάρχει εταιρία διαχείρισης, απλά μιλάς μαζί τους (βασικά εξ αρχή ο διαχειριστής δεν έπρεπε να σου χτυπήσει την πόρτα και θα έπρεπε να μιλήσει αυτός με την εταιρία) και αυτοί μιλάνε με τους Κινέζους.

Τουλάχιστον έτσι θεωρώ ότι έχει νόημα να γίνεται, αν και δεν έχω συναντήσει κάτι παρόμοιο.

 

Αλλιώς συνεννοήσου να τα δόσεις εσύ και να τα αφαιρέσεις από το ενοίκιο (αν και από ότι καταλαβαίνω μέχρι και στην επικοινωνία υπάρχει πρόβλημα)

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω,

 

Αυτοι οι Κινέζοι (και οι εταιρία διαχείρισης), έχουν και το δικό σου διαμέρισμα;

 

Από τη στιγμή που υπάρχει εταιρία διαχείρισης, απλά μιλάς μαζί τους (βασικά εξ αρχή ο διαχειριστής δεν έπρεπε να σου χτυπήσει την πόρτα και θα έπρεπε να μιλήσει αυτός με την εταιρία) και αυτοί μιλάνε με τους Κινέζους.

Τουλάχιστον έτσι θεωρώ ότι έχει νόημα να γίνεται, αν και δεν έχω συναντήσει κάτι παρόμοιο.

 

Αλλιώς συνεννοήσου να τα δόσεις εσύ και να τα αφαιρέσεις από το ενοίκιο (αν και από ότι καταλαβαίνω μέχρι και στην επικοινωνία υπάρχει πρόβλημα)

 

Tελικά πήρα εγώ την εταιρεία διαχείρισης και μου είπαν ότι αν πληρώσω κάτι τέτοιο είναι υποχρεωμένος ο διαχειριστής να το περάσει στα κοινόχρηστα στα έξοδα ιδιοκτήτη και πως μετά απλά τα αφαιρώ εγώ από το ενοίκιο .

Η κοπέλα στην εταιρεία γέλαγε με το πείσμα του διαχειριστή να μην θέλει να καλέσει .

 

Τώρα το μόνο που μένει είναι μα του το πω να δω πως θα αντιδράσει . Γενικά κάτι τέτοιες συμπεριφορές τις θεωρώ ύποπτες γι'υτό και γω ήμουν κάθετος απέναντι του .

Follow the White Rabbit....
Link to comment
Share on other sites

Tελικά πήρα εγώ την εταιρεία διαχείρισης και μου είπαν ότι αν πληρώσω κάτι τέτοιο είναι υποχρεωμένος ο διαχειριστής να το περάσει στα κοινόχρηστα στα έξοδα ιδιοκτήτη και πως μετά απλά τα αφαιρώ εγώ από το ενοίκιο .

Η κοπέλα στην εταιρεία γέλαγε με το πείσμα του διαχειριστή να μην θέλει να καλέσει .

 

Τώρα το μόνο που μένει είναι μα του το πω να δω πως θα αντιδράσει . Γενικά κάτι τέτοιες συμπεριφορές τις θεωρώ ύποπτες γι'υτό και γω ήμουν κάθετος απέναντι του .

 

Όπως σου είπα δηλαδή. Πάντως μια χαρά επικοινωνία υπάρχει με της εταιρία διαχείρισης.

Δε θα πρέπει να υπάρξει θέμα αντίδρασης του διαχειριστή, έτσι κι αλλιώς οι αποδείξεις είτε μπαίνουν στον πίνακα ανακοινώσεων (φωτοτυπίες τους) είτε δίνονται μαζί με το ειδοποιητήριο της πληρωμής των κοινοχρήστων (πάλι φωτοτυπίες).

Για την δεδομένη χρέωση από την ΕΔΑ, θα πρέπει να υπάρξει απόδειξη (έτσι κι αλλιώς θα υπάρχει, απλά καλό θα είναι να την ζητήσεις να την έχεις κι εσύ στα χέρια σου) έτσι ώστε να είσαι κι εσύ καλυμμένος προς τον ιδιοκτήτη.

 

Προσοχή, ο διαχειριστής πρέπει να το περάσει στα κοινόχρηστα (έξοδα ιδιοκτήτη), αλλιώς δεν πληρώνεις τίποτα.

Προσωπικά, πρόσφατα που κάναμε αίτηση για φυσικό αέριο, σε έναν ένοικο που έχουμε, δεν του χτύπησα την πόρτα, απλά τον ενημέρωσα κάποια στιγμή ότι θα βάλουμε φυσικό αέριο και αυτό μόνο. (έτριβε τα χέρια του από χαρά μιας και το καίει πολύ το καλοριφέρ).

 

Επίσης, αυτό με τις αποδείξεις, το τηρούσα κι εγώ, αλλά πλέον στα πάγια έξοδα (αυτά που έχουμε κάθε μήνα) όπως συντήρηση ασανσέρ, καθαρισμό κτλ, έχω σταματήσει να τα βάζω μιας και είναι σταθερό το ποσό κάθε μήνα.

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπα δηλαδή. Πάντως μια χαρά επικοινωνία υπάρχει με της εταιρία διαχείρισης.

Δε θα πρέπει να υπάρξει θέμα αντίδρασης του διαχειριστή, έτσι κι αλλιώς οι αποδείξεις είτε μπαίνουν στον πίνακα ανακοινώσεων (φωτοτυπίες τους) είτε δίνονται μαζί με το ειδοποιητήριο της πληρωμής των κοινοχρήστων (πάλι φωτοτυπίες).

Για την δεδομένη χρέωση από την ΕΔΑ, θα πρέπει να υπάρξει απόδειξη (έτσι κι αλλιώς θα υπάρχει, απλά καλό θα είναι να την ζητήσεις να την έχεις κι εσύ στα χέρια σου) έτσι ώστε να είσαι κι εσύ καλυμμένος προς τον ιδιοκτήτη.

 

Προσοχή, ο διαχειριστής πρέπει να το περάσει στα κοινόχρηστα (έξοδα ιδιοκτήτη), αλλιώς δεν πληρώνεις τίποτα.

Προσωπικά, πρόσφατα που κάναμε αίτηση για φυσικό αέριο, σε έναν ένοικο που έχουμε, δεν του χτύπησα την πόρτα, απλά τον ενημέρωσα κάποια στιγμή ότι θα βάλουμε φυσικό αέριο και αυτό μόνο. (έτριβε τα χέρια του από χαρά μιας και το καίει πολύ το καλοριφέρ).

 

Επίσης, αυτό με τις αποδείξεις, το τηρούσα κι εγώ, αλλά πλέον στα πάγια έξοδα (αυτά που έχουμε κάθε μήνα) όπως συντήρηση ασανσέρ, καθαρισμό κτλ, έχω σταματήσει να τα βάζω μιας και είναι σταθερό το ποσό κάθε μήνα.

 

Ναί όντως , το κακό είναι ότι βρισκόμαστε και σε αλλαγή διαχειριστή δηλαδη ο συγκεκριμένος παραλαμβάνει τώρα και το όλο σκηνικό έπαιξε λίγο περίεργα , γιαυτό ρώτησα .Συν ότι θυμάμαι στην προηγούμενη πολυκατοικία , είχε πετρέλαιο , όταν ήθελαν κάτι για το αποθεματικό δεν με ενοχλούσαν ποτέ , μόνο μια φορά η ιδιοκτήτρια που μου ζήτησε να δώσω κάτι λεφτά στην διαχείριση και να μην βάλω ενοίκιο.

Ευχαριστώ πάντως.

Follow the White Rabbit....
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Βροχερές καλησπέρες!

 

Γι' άλλη μια φορά, βανδάλισαν την κεντρική είσοδο!!! Έχουμε βάλει μηχανισμό στην πόρτα, όπου πατάς το κουμπάκι για να βγείς και για να εισέλθεις στην πολυκατοικία, στα κουδούνια είναι το μηχανηματάκι που κάνεις μπιπ το ηλεκτρονικό κλειδί με σένσορα. Τα καλώδια καταλήγουν μέσα, όπου γι ακόμη μια φορά τα ξήλωσαν... Το παράξενο είναι, πως κανονικά η πόρτα δε θα έπρεπε ν'ανοίγει με το πόμολο και τώρα ανοίγει! Τα κουδούνια λειτουργούν μόνο όταν "χτυπήσει" κάποιος, αλλά όχι για ν' ανοίξεις. Πριν 2 μέρες, κάποιος έξυπνος κλείδωσε κι έβαλε ένα καλώδιο στην κλειδαριά μ' αποτέλεσμα να κλειστούμε απ' έξω... Πριν μερικούς μήνες χάλασαν και δώσαμε 520€ :!: Κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού, έγιναν 4 φορές τα τραβήγματα και δώσαμε 120€ για καλώδια κι εργασία του μάστορα. Συζήτηση για κάμερες ούτε λόγος.

 

Ο διαχειριστής είπε πως δεν πρόκεται να το φτιάξει και δε βλέπω κανένας να διαμαρτύρεται. Έγραψε μια ανακοίνωση για συνέλευση, αλλά δεν έχει γίνει εδω και μια βδομάδα. Χθες που κατέβηκα να δώσω τα κοινόχρηστα, μου είπε πως θα περιμένουν τον παλιό διαχειριστή να γυρίσει, για να γίνει συνέλευση, ο οποίος επιστρέφει τέλος Οκτωβρίου:!: Είπα πως αυτό δεν είναι δυνατόν να συμβεί, διότι είμαστε ήδη μια βδομάδα με πάνω-κάτω για να ανοίγουμε τις πόρτες. Επίσης είπε πως θα γίνει συνέλευση για ν' αναλάβει διαχειριστής αυτός ο οποίος έχει σειρά, στο παλιό σύστημα πως όλοι θα γίνονται διαχειριστές κι όποιος δε θέλει, θα πληρώνει με δικά του έξοδα εταιρεία. Εγώ απήντησα πως υπάρχει πλειοψηφία και δε μπορεί αυτό να τ' αποφασίσει μόνος του. Όταν είπα ν' αναλάβω εγώ μου απήντησε με ειρωνικό ύφος: "μυρίστηκες χρήμα?" κι έκανε τάχα πως αστειευόταν... Περιττό ν' αναφέρω πως ο για 10+ χρόνια διαχειριστής μας έβαζε με το έτσι θέλω αποθεματικό 50€ κι ενώ γίνοταν ζημιές/συντηρήσεις εξακολουθούσε να τα χρεώνει στα κοινόχρηστα. Απ' τα τόσα χρόνια αποθεματικών ακούστηκε πως υπάρχουν μόνο 2,500€:!:

 

Επίσης, πρότεινα με εντολή διαχειριστή κι υπογραφές των ιδιοκτητών να πάμε στην Αστυνομία, για τα όσα λαμβάνουν χώρα στην πολυκατοικία, αλλά έκανε το κουνάβι....

 

Θα ήθελα να σας ρωτήσω τα εξής: υπάρχει δυνατότητα άρνησης πληρωμής αποθεματικού? Μπορούμε είτε ατομικά είτε μαζικά να πάμε στην Αστυνομία για τα συμβάντα? Μπορεί αυτός να επιβάλει με το έτσι θέλω, κάποιον που δε θέλει ν' αναλάβει, να πληρώσει για 1 χρόνο εταιρεία?

 

Συγγνώμη για το μακροσκελές πόστ :)

Κι όμως, αυτά συμβαίνουν, δεν είναι ταινία :(

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

 

Νοικιασα μια γκαρσονιερα σε πολυκατοικια και μου ζηταν χρηματα για αποθεμα πετρελαιου οταν θα αναψουν την θερμανση.

Ειμαι υποχρεωμενος να πληρωσω, γιατι εαν θυμαμαι καλα (μπορει και οχι) αυτο πληρωνεται αρχικα απο τον ιδιοκτητη και οχι απο τον ενοικιαστη?

 

Ποια ειναι η γνωμη σας?

Ευχαριστω!

LG G4
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

 

Νοικιασα μια γκαρσονιερα σε πολυκατοικια και μου ζηταν χρηματα για αποθεμα πετρελαιου οταν θα αναψουν την θερμανση.

Ειμαι υποχρεωμενος να πληρωσω, γιατι εαν θυμαμαι καλα (μπορει και οχι) αυτο πληρωνεται αρχικα απο τον ιδιοκτητη και οχι απο τον ενοικιαστη?

 

Ποια ειναι η γνωμη σας?

Ευχαριστω!

Όχι δεν είσαι υποχρεωμένος και κάνεις δεν μπορεί να σου κόψει την θέρμανση γι αυτό το λόγο

 

Στάλθηκε από το STF-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει και ο από πάνω.

Στη δική μας περίπτωση, τα έδωσε ο ενοικιαστής βέβαια. Αλλά δεν τον πίεσε κανείς.

Αν δεν τα έδινε, θα τα έδινε ο ιδιοκτήτης. Απλά ήρθαν σε συμφωνία για το συγκεκριμένο έξοδο/αποθεματικό (του πετρελαίου).

 

Για το αποθεματικό για τα πάγια έξοδα, τα έχει δώσει ο ιδιοκτήτης βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Θα ηθελα να κανω και εγω μοα ερωτηση αν ξερει καποιος. Προσπαθησα να βρω κατι στο συγκεκειμενο θεμα αλλα ειναι καπως πιο συγκεκριμενη η ερωτηση που θελω να κανω.

 

Διαμενω ως ενοικιαστης σε μια πολυκατοικια εδω και 10 χρονια. Το τελευταιο καιρο εχει διαταραχθει καπως η ηρεμια μας αφου η καποιοι ιδιοκτητες προκαλουν καποια θεματα και γενικα μυριζει μπαρουτι. Καταφεραν να κανουν τη διαχειριστρια να παραιτηθει και εχει αναλαβει αλλος ο οποιος πανω κατω λειρουργει με βαση την "κλικα" αποτι εχω καταλαβει της πολυκατοικιας. Μεσα σε διαστημα δυο εβδομαδων εχω δει κατι πραγματα που πραγματικα με κανουν να θελω να φυγω τελειως απο τη πολυκατοικια. Καποια απο αυτα ειναι η απαγορευση μετακινησης τετραποδων με ασανσερ, το να μην ταιζουμε αδεσποτα για να μη μαζευονται στο χωρο της πολυκατοικιας και να μη διανοηθει κανεις να ανοιγει την πορτα το χειμωνα να μπαινει μια συγκεκριμενη αδεσποτη γατα στο χωρο της εισοδου, να απαγορευεται χωρος που ειχε αρχικα συμφωνηθει για χωρο σταθμευσης μοττων σε χωρο που δε φαινεται και δεν ενοχλει, αλλα το πιο παρατραβηγμενο αυτο που αποφασισαν εχθες και ξαφνικα θυμηθηκαν, οτι υπαρχει αρθρο στο κανονισμο για ποινικη ρητρα στη μη καταβολη κοινοχρηστων με διπλασιασμο του οφειλομενου ποσου.

 

Η αληθεια ειναι οτι με εχουν παρει μπαλα ολα αυτα, σε φαση που εχω αρχισει να πιστευω οτι γινεται και καπου στοχευμενα ολο αυτο. Γνωριζετε τι παιζει σε αυτες τις περιπτωσεις; Επειδη εγω το σπιτι με αυτα τα γνωρισματα το πηρα, ηξερα για το χωρο απο κατω για το μηχανακι, ηξερα οτι δεν εχουν θεμα με τα ζωα, επισης χρονια τωρα ηξερα οτι αν καθυστερησω καποιο μηνα σε κοιμοχρηστα δε θα γινει και τιποτα. Και ειδικα για το τελευταιο (κοινοχρηστα) μου φαινεται περιεργο γιατι να γινει τωρα που αλλαξε ο διαχειριστης. Χωρια που εχω ενα αρκετα σημαντικο ποσο απο τα τελευταια κοινοχρηστα που δεν εχω καλυψει λογω προβληματων υγειας που εχω και που τα περισσοτερα ηταν αυξημενα απο εργασιες και εχουν χρεη ιδιοκτητη και οχι δικα μου. Για ριξτε λιγο τα φωτα σας γιατι μπορει να εχουν τα δικια ολου του κοσμου σε καποια θεματα (κυριως της μη πκηρωμης των κοινοχρηστων), αλλα καπου σκεφτομαι να φωναξω φιλοζωικες καναλια για να δειξω τη καταντια τους... χωρια οτι μου βρωμαει κατι. Γιατι ολα αυτα με το που αλλαξε ο διαχειριστης...

Α και κατι ακομα. Γινεται ο διαχειριστης της πολυκατοικιας να εχει τη κανονικη δουλεια του και να εργαζεται επι πληρωμη και σαν κηπουρος της πολυκατοικιας;

Σας ευχαριστω για το χρονο σας.

Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7
Παιδια καλησπερα. Θα ηθελα να κανω και εγω μοα ερωτηση αν ξερει καποιος. Προσπαθησα να βρω κατι στο συγκεκειμενο θεμα αλλα ειναι καπως πιο συγκεκριμενη η ερωτηση που θελω να κανω.

 

Διαμενω ως ενοικιαστης σε μια πολυκατοικια εδω και 10 χρονια. Το τελευταιο καιρο εχει διαταραχθει καπως η ηρεμια μας αφου η καποιοι ιδιοκτητες προκαλουν καποια θεματα και γενικα μυριζει μπαρουτι. Καταφεραν να κανουν τη διαχειριστρια να παραιτηθει και εχει αναλαβει αλλος ο οποιος πανω κατω λειρουργει με βαση την "κλικα" αποτι εχω καταλαβει της πολυκατοικιας. Μεσα σε διαστημα δυο εβδομαδων εχω δει κατι πραγματα που πραγματικα με κανουν να θελω να φυγω τελειως απο τη πολυκατοικια. Καποια απο αυτα ειναι η απαγορευση μετακινησης τετραποδων με ασανσερ, το να μην ταιζουμε αδεσποτα για να μη μαζευονται στο χωρο της πολυκατοικιας και να μη διανοηθει κανεις να ανοιγει την πορτα το χειμωνα να μπαινει μια συγκεκριμενη αδεσποτη γατα στο χωρο της εισοδου, να απαγορευεται χωρος που ειχε αρχικα συμφωνηθει για χωρο σταθμευσης μοττων σε χωρο που δε φαινεται και δεν ενοχλει, αλλα το πιο παρατραβηγμενο αυτο που αποφασισαν εχθες και ξαφνικα θυμηθηκαν, οτι υπαρχει αρθρο στο κανονισμο για ποινικη ρητρα στη μη καταβολη κοινοχρηστων με διπλασιασμο του οφειλομενου ποσου.

 

Η αληθεια ειναι οτι με εχουν παρει μπαλα ολα αυτα, σε φαση που εχω αρχισει να πιστευω οτι γινεται και καπου στοχευμενα ολο αυτο. Γνωριζετε τι παιζει σε αυτες τις περιπτωσεις; Επειδη εγω το σπιτι με αυτα τα γνωρισματα το πηρα, ηξερα για το χωρο απο κατω για το μηχανακι, ηξερα οτι δεν εχουν θεμα με τα ζωα, επισης χρονια τωρα ηξερα οτι αν καθυστερησω καποιο μηνα σε κοιμοχρηστα δε θα γινει και τιποτα. Και ειδικα για το τελευταιο (κοινοχρηστα) μου φαινεται περιεργο γιατι να γινει τωρα που αλλαξε ο διαχειριστης. Χωρια που εχω ενα αρκετα σημαντικο ποσο απο τα τελευταια κοινοχρηστα που δεν εχω καλυψει λογω προβληματων υγειας που εχω και που τα περισσοτερα ηταν αυξημενα απο εργασιες και εχουν χρεη ιδιοκτητη και οχι δικα μου. Για ριξτε λιγο τα φωτα σας γιατι μπορει να εχουν τα δικια ολου του κοσμου σε καποια θεματα (κυριως της μη πκηρωμης των κοινοχρηστων), αλλα καπου σκεφτομαι να φωναξω φιλοζωικες καναλια για να δειξω τη καταντια τους... χωρια οτι μου βρωμαει κατι. Γιατι ολα αυτα με το που αλλαξε ο διαχειριστης...

Α και κατι ακομα. Γινεται ο διαχειριστης της πολυκατοικιας να εχει τη κανονικη δουλεια του και να εργαζεται επι πληρωμη και σαν κηπουρος της πολυκατοικιας;

Σας ευχαριστω για το χρονο σας.

Καλημέρα! Περί ανελκυστήρα, αυτό που υποθετικά αναγράφεται ως απαγόρευση είναι η μεταφορά βαρέων αντικειμένων, κάτι που κανείς δεν το τηρεί (συνήθως στις μετακομίσεις) μ' αποτέλεσμα να "κρεμάσει" και να χρειαστεί συντήρηση.

 

Ρίξε μια ματιά εδώ για το ζωάκι σου https://www.e-nomothesia.gr/kat-zoa-suntrophias-prostasia-zoon/n-4039-2012.html Άρθρο 8 Νόμος 4039/2012. Για τ' αδεσποτάκια υπεύθυνος είναι ο εκάστοτε Δήμος κι οι φιλοζωϊκές. Ακολουθεί επικόλληση χωρίου, για να μη ψάχνεις :)

 

1. Επιτρέπεται η διατήρηση δεσποζόμενων ζώων συντροφιάς σε κάθε κατοικία. Στις πολυκατοικίες, που αποτελούνται από δύο διαμερίσματα και πάνω, επιτρέπεται η διατήρηση δεσποζόμενων ζώων συντροφιάς σε κάθε διαμέρισμα με την προϋπόθεση ότι αυτά: α) διαμένουν στο ίδιο διαμέρισμα με τον ιδιοκτήτη τους ή τον κάτοχό τους, β) δεν παραμένουν μόνιμα στις βεράντες ή στους ανοιχτούς χώρους του διαμερίσματος, γ) η παραμονή στα διαμερίσματα πολυκατοικιών τελεί υπό την επιφύλαξη της τήρησης των κανόνων ευζωίας, των υγειονομικών διατάξεων και των αστυνομικών διατάξεων περί κοινής ησυχίας και δ) έχουν ελεγχθεί ηλεκτρονικά, έχουν σημανθεί, καταγραφεί και φέρουν βιβλιάριο υγείας.

Δεν μπορεί να απαγορευθεί η διατήρηση ζώων συντροφιάς με τον κανονισμό της πολυκατοικίας, εφόσον πληρούνται οι προϋποθέσεις του προηγούμενου εδαφίου. Με τον ίδιο κανονισμό μπορεί να περιορίζεται ο μέγιστος αριθμός των ζώων, που επιτρέπονται, στα δύο (2) ζώα ανά διαμέρισμα.

 

Περί ρήτρας μη καταβολής κοινοχρήστων βρήκα αυτό http://www.michanografiki.gr/blog/53-poiniki-ritra-logo-kathysterisis-koinoxriston.html πρώτη φορά βέβαια το βλέπω κι εγώ, όπου δυστυχώς ισχύει.

 

Περί μισθού διαχειριστού, http://www.koinonet.gr/ell/categories/Αμοιβη-διαχειριστη-πολυκατοικιας αν και δεν το έχω δει πουθενά στην πράξη. Στην πολυκατοικία μου, ο παλαιός διαχειριστής βάφτιζε "αποθεματικό" και ρούφαγε από εκεί, ο δικός σου είναι γατάκι!

 

Ελπίζω να βοήθησα αν και μεταξύ μας τώρα, βάσει των ερωτήσεών σου, έμαθα κι εγώ κάτι!!!

Link to comment
Share on other sites

Περί ρήτρας μη καταβολής κοινοχρήστων βρήκα αυτό http://www.michanografiki.gr/blog/53-poiniki-ritra-logo-kathysterisis-koinoxriston.html πρώτη φορά βέβαια το βλέπω κι εγώ, όπου δυστυχώς ισχύει.

 

Υπάρχει και σε εμάς αυτό (στον κανονισμό εννοώ). Δεν το τηρούμε και δεν πρόκειται

 

Περί μισθού διαχειριστού, http://www.koinonet.gr/ell/categories/Αμοιβη-διαχειριστη-πολυκατοικιας αν και δεν το έχω δει πουθενά στην πράξη. Στην πολυκατοικία μου, ο παλαιός διαχειριστής βάφτιζε "αποθεματικό" και ρούφαγε από εκεί, ο δικός σου είναι γατάκι!

 

Αν είναι γατάκι, σύμφωνα με τα προηγούμενα που έγραψε το μέλος, θα έπρεπε να μην του δίνουν φαγητό και να μην τον αφήνουν στο χώρο της πολυκατοικίας.

Πέρα από την πλάκα τώρα, δεν κόβει μισθό δαιχειριστή, αλλά ως κηπουρός. Κάτι το οποίο είναι παράνομο έτσι όπως περιγράφεται από το μέλος "nayin"

Γενικά πείτε μου που θα βρείτε κηπουρό και να σας κόψει νόμιμη απόδειξη;!! Από αγγελίες που είχα κοιτάξει μια φορά, μου ήρθε ένας υπάλληλος δήμου παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7
Υπάρχει και σε εμάς αυτό (στον κανονισμό εννοώ). Δεν το τηρούμε και δεν πρόκειται

 

 

 

Αν είναι γατάκι, σύμφωνα με τα προηγούμενα που έγραψε το μέλος, θα έπρεπε να μην του δίνουν φαγητό και να μην τον αφήνουν στο χώρο της πολυκατοικίας.

Πέρα από την πλάκα τώρα, δεν κόβει μισθό δαιχειριστή, αλλά ως κηπουρός. Κάτι το οποίο είναι παράνομο έτσι όπως περιγράφεται από το μέλος "nayin"

Γενικά πείτε μου που θα βρείτε κηπουρό και να σας κόψει νόμιμη απόδειξη;!! Από αγγελίες που είχα κοιτάξει μια φορά, μου ήρθε ένας υπάλληλος δήμου παρακαλώ.

 

Να σου πω την αμαρτία μου, εμείς τώρα ψάχνουμε τον κανονισμό, γιατί έχουμε άλλα παρατράγουδα.

 

Συγγνώμη, κεκτημένη ταχύτητα, νόμιζα πως ήταν μισθός διαχειριστού. :O

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...