Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα

 

Θα ήθελα να άποψη των ειδικών σε ένα ζήτημα που με απασχολεί.

 

Με την αδερφή μου έχουμε από 50% μαγαζιού σε κτήριο που ο πρώτος όροφος έχει δύο διαμερίσματα στην κατοχή μου και στον δεύτερο όροφο έχει η αδερφή μου άλλα δύο διαμερίσματα δηλαδή πρόκειται για οικογενειακή πολυκατοικία 4 διαμερισμάτων και ενός μαγαζιού.

 

Το μαγαζί βρέθηκε υποψήφιος ενοικιαστής για είδη κυνηγίου και ορειβατικά είδη. Λόγο των όπλων απαιτείται κάτι επιπλέον σε σχέση με τα συνηθισμένα? Για παράδειγμα χρειάζεται η έγγραφη σύμφωνη γνώμη τη πλειοψηφίας των ενοικιαστών ή αρκεί η σύμφωνη γνώμη των ιδιοκτητών? Αλλιώς είναι μπέρδεμα κάθε φορά που νοικιάζει νέος φοιτητής να υπογράφει ότι συμφωνεί και δεν έχω καμία διάθεση να τρέχω στους πατεράδες των φοιτητών για να μου υπογράψουν κάτι τέτοιο.

 

Ευχαριστώ

 

Δεν νομίζω να έχουν πρόβλημα οι πατεράδες των φοιτητών διότι να βγάλεις άδεια οπλοφορίας Θέλει συγκεκριμένες απαιτήσεις δεν είμαστε Αμερική..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Γιατί να τρέχεις στους πατεράδες;

Ενήλικες δεν είναι οι φοιτητές;

 

sent from my Amstrad CPC6128

Ναι αλλά πρώτον είναι στα ονόματα των πατεράδων τους τα συμβόλαια και δεύτερον και σημαντικότερο δεν θέλω να τους μπλέκω.

 

Επίσης κάθε φορά που θα ψάχνω ενοικιαστή θα πρέπει να του ζητάω και υπογραφή αν συμφωνεί με το είδος του μαγαζιού?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει καταστατικό της πολυκατοικίας που συνήθως ορίζει τι είδους μαγαζιά δεν επιτρέπονται στην πολυκατοικία. Όπως πχ στην δικιά μου δεν μπορεί να ανοίξει κάποιος γραφείο τελετών ή μηχανουργειο ή Σχολή χώρου. Συμβουλέψου το και δεν θα έχεις θέμα.

 

Στάλθηκε από το SM-N910C μου

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει καταστατικό της πολυκατοικίας που συνήθως ορίζει τι είδους μαγαζιά δεν επιτρέπονται στην πολυκατοικία. Όπως πχ στην δικιά μου δεν μπορεί να ανοίξει κάποιος γραφείο τελετών ή μηχανουργειο ή Σχολή χώρου. Συμβουλέψου το και δεν θα έχεις θέμα.

 

Στάλθηκε από το SM-N910C μου

Δεν υπάρχει καταστατικό.. Βέβαια ότι ώρα θέλω φτιάχνω αφού ιδιοκτήτες είναι η αδερφή μου και εγώ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις κανένα θέμα ως προς το σε ποιον θα εκμισθώσεις και για ποια χρήση... απλώς στην θέση σου θα προέβλεπα κάποιον όρο ότι σε περίπτωση που δεν θα μπορέσει να βγάλει άδεια καταστήματος ο μισθωτής. να εξακολουθεί να καταβάλλει το μίσθωμα τουλάχιστον μέχρι την αποχώρησή του και υπό τον όρο ότι θα σου κοινοποιεί την απορριπτική απόφαση της αρμοδίας αρχής ώστε να αποδεικνύεται η ανυπαίτια αδυναμία του..
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις κανένα θέμα ως προς το σε ποιον θα εκμισθώσεις και για ποια χρήση... απλώς στην θέση σου θα προέβλεπα κάποιον όρο ότι σε περίπτωση που δεν θα μπορέσει να βγάλει άδεια καταστήματος ο μισθωτής. να εξακολουθεί να καταβάλλει το μίσθωμα τουλάχιστον μέχρι την αποχώρησή του και υπό τον όρο ότι θα σου κοινοποιεί την απορριπτική απόφαση της αρμοδίας αρχής ώστε να αποδεικνύεται η ανυπαίτια αδυναμία του..

Σε ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπέρα,

 

ειμαστε μια πολυκατοικια με πολυ λιγα διαμερισματα και ο διαχειριστιης μαζι με καποιους αλλους ιδιοκτητες δεν θεωρει απαραιτητο να εχουμε νομιμες αποδειξεις για οτιδηποτε φτιαχνουμε στην πολυκατοικια, δεν εννοω για το ασανσερ και την αποχετευση που ετσι και αλλιως αυτα ειναι με αποδειξεις εννοω για ολα τα υπολοιπα ενω εγω θελω νομιμες αποδειξεις απο ολους, υπαρχει καποια νομοθεσια να μας υποχρεωνει για κατι τετοιο?

σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Ο νομος ειναι συγκεκριμενος.πες τον διαχειριστη οτι θα πληρωνεις μονο την αναλογια που σου αντιστοιχει σε οτι υπαρχει νομιμη αποδειξη με φπα.αλλιως να ψαξει δικαστικα να τα παρει και μην σου πω οτι θα παρει το μακρυτ....ρο

 

Μου ειπε οτι θα κανουμε σημερα γενικη συνελευση για να αποφασισουμε με πλειοψηφια αμα θα περνουμε νομιμες αποδειξεις η οχι, ειναι δυνατον?

Link to comment
Share on other sites

Μία τυχόν τέτοια απόφαση Γ.Σ. ναι μεν είναι εξ ορισμού παράνομη...αλλά από την άλλη πάλι, πολλοί με την κρίση προσπαθούν να αποφύγουν την επιβάρυνση ΦΠΑ και επομένως και του καταναλωτή..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

σε εμπορικη μισθωση που το μισθωμα μειωθηκε με κοινη συμφωνια και παραταθηκε δεν υπηρξε μνεια για το χαρτοσημο Η αρχικη μισθωση προεβλεπε να το πληρωνει ο μισθωτης με το μισθωμα Εγινε εν τουτοις στην ανανεωση μνεια οτι ισχυουν κατα τα λοιπα, περαν της μειωσης μισθωματος δηλαδη, οι αρχικοι οροι Ετσι ο μισθωτης πληρωνε μονο το νεο συμφωνηθεν μισθωμα ενω το χαρτοσημα το πληρωνα εγω με τη δηλωση εισοδηματος Τωρα παμε για νεα ανανεωση Να το αφησουμε οπως εχει η να γινει συμφωνια και σ αυτο το θεμα Δευτερο ερωτημα Τι ισχυ εχει το εγγραφο συμφωνητικο παρατασης μισθωσης μεταξυ των μερων αν δεν κατατεθει ηλεκτρονικα στην εφορια μεσω ταχις Η αρχικη μισθωση που ειναι πολυ παλια και οι τροποποιησεις της εχουν κατατεθει Θα εχω προβλημα ασπουμε σε περιπτωση εκδοσης διαταγης πληρωμης η αποδοσης μισθιου ?

Link to comment
Share on other sites

Οι μισθώσεις εξακολουθούν να καταρτίζονται εγγράφως, απλώς έχει αλλάξει ο τρόπος καταχώρισης στην εφορία, ώστε να ενημερώνεται αυτομάτως το ΑΦΜ μισθωτού και εκμισθωτού..

 

Δεν θα έχεις κάποιο θέμα. αφού πλέον έχει καταργηθεί η υποχρέωση προσκόμισης πισ/κού δήλωσης των μισθωμάτων στο δικαστήριο όταν ζητείται η έξωσις του μισθωτού...

Link to comment
Share on other sites

Μαζί με άλλους 2 ιδιοκτήτες σε οικοδομή με 22 διαμερίσματα που δεν διαθέτει κανονισμό και με πολλά προβλήματα, αναλάβαμε μετά από γενική συνέλευση και εδώ και 2 χρόνια και την φέραμε σε ένα καλό λειτουργικό επίπεδο.

Σκοπεύουμε να κάνουμε Γ.Σ για αλλαγή επιτροπής (από ότι μου είπε δικηγόρος η επιτροπές αυτές δεν είναι νόμιμες μιας και δεν υπάρχει κανονισμός). Να σημειώσω ότι οι 2 από τους 3 (μέσα κι εγώ) δεν μένουμε στην οικοδομή. Οι υπόλοιποι ένοικοι και ιδιοκτήτες είναι το λιγότερο αδιάφοροι. ΑΝ δεν δεχθεί κανείς να αναλάβει διαχείριση τι γίνεται; Μπορώ να γράψω στα πρακτικά ότι δεν δέχθηκε κανείς και ότι αποχωρεί η παλιά επιτροπή και να το κοινοποιήσω στην εταιρία διαχείρισης κοινοχρήστων (βοηθός διαχειριστή), ώστε να μην έχω κάποια ευθύνη;

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τον Ν.3749/1929 :

 

Άρθρο 5

Εν ελλείψει πάσης μεταξύ των συνιδιοκτητών συμφωνίας ως προς τα δικαιώματα και τας υποχρεώσεις αυτών περί των κοινών πραγμάτων,κρατούσι τα εξής:

α.Έκαστος των συνιδιοκτητών δικαιούται να ποιήται απόλυτον χρήσιν των κοινών πραγμάτων,και να προβαίνη εις την επισκευήν και ανανέωσιν αυτών,υπό τον όρο να μη βλάπτη τα δικαιώματα των λοιπών συνιδιοκτητών,μηδέ να μεταβάλλη τον συνήθη προορισμόν αυτών.

β.Έκαστος των συνιδιοκτητών υποχρεούται να συνεισφέρη εις τα κοινά βάρη επί τη βάσει της αξίας του ορόφου ή διαμερίσματος ού είναι κύριος.

γ.Κοινά βάρη θεωρούνται η συντήρησις και επισκευή των εν άρθρω 2 παραγρ.1 του παρόντος μερών του ακινήτου,εφ’ ων καθορίζεται αναγκαστική συνιδιοκτησία και οι παντός είδους φόροι οι βαρύνοντες την κοινήν οικοδομήν.

 

Ο ίδιος νόμος στο άρθρο 4 προβλέπει κατ’ αρχήν την σύσταση κανονισμού δι’ ομοφωνίας. Υπάρχει όμως μία εξαίρεση :

 

άρθρο 9 του Ν. 1562/1985 «Αν υπάρχει ήδη χωριστή κατά ορόφους ή διαμερίσματα ιδιοκτησία, δεν έχει όμως καταρτισθεί κανονισμός των σχέσεων των συνιδιοκτητών, η πλειοψηφία τουλάχιστον 60% των συγκυρίων δικαιούται να ζητήσει δικαστικώς, κατά ανάλογη εφαρμογή των διατάξεων των προηγουμένων άρθρων, να καταρτιστεί κανονισμός, εφόσον είναι αναγκαίος για τον καθορισμό των σχέσεων των συνιδιοκτητών. Κατά τον ίδιο τρόπο και με πλειοψηφία τουλάχιστον 65% των συγκυρίων μπορεί να επιτραπεί η συμπλήρωση ή και η τροποποίηση του κανονισμού, όπου εμφανίζει ελλείψεις που εμποδίζουν τη λειτουργία της συνιδιοκτησίας ή τη χρήση των χωριστών ιδιοκτησιών σύμφωνα με τον προορισμό του ακινήτου».

 

Από κει και πέρα. Ναι μεν δεν υπάχει πρόβλεψη διαχειριστού αφού δεν υφίσταται κανονισμός μετά τα περί εκλογής του, αλλά κατά την άποψή μου, φρονώ ότι μέχρις και σήμερον είσαι διαχειριστής ‘’εν τοις πράγμασιν’’ , αφού ενεργείς καλόπιστα και προ όφελος και συμφέρον των συνιδιοκτητών ως ομάδος συμφερόντων με επιδίωξη κοινού σκοπού, έχοντας όμως και υποχρέωση λογοδοσίας των πεπραγμένων σου. Με άλλα λόγια κι εάν ακόμη δεχθούμε την μη ύπαρξη διαχειριστού, θεωρώ ότι ενεργείς κατ’ εντολήν των υπολοίπων συνιδιοκτητών με σχέση εντολέως προς εντολοδόχο…

Link to comment
Share on other sites

Δεκτόν. Το θέμα είναι μπορουμε να αποχωρήσουμε χωρίς να ορισθει άλλη επιτροπή; Γιατί η διαχειριστικη ζητάει να υπάρχει κάποιος διαχειριστής, για να είναι αυτή βοηθός κατά κάποιο τρόπο.
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Ασφαλώς και μπορείς να παραιτηθείς ανά πάσα ώρα και στιγμή, αλλά σύμφωνα με τα ισχύοντα περί διαχείρισης, θα πρέπει να προβείς μέχρι την αντικατάστασή σου σε όλες τις άκρως απαραίτητες ενέργειες για την ασφάλεια της οικοδομής π.χ. να ασφαλίσεις τον ανελκυστήρα,να αποκλείσεις την πρόσβαση σε τυχόν επικίνδυνους χώρους κ.λ.π.

 

Στην θέση σου, θα τοιχοκολλούσα μία ανακοίνωση με εύλογη προθεσμία π.χ. 15-20 ημερών για την αντικατάστασή σου, επικαλούμενος προσωπικούς λόγους (υγείας, αναχώρησης κ.λ.π.) μετά το πέρας της οποίας ουδεμία ευθύνη θα έχεις...καλό θα ήταν να ρίξεις και σε κάθε διαμέρισμα και από ένα φωτοαντίγραφο προς γνώσιν τους...

Link to comment
Share on other sites

Θα το γράψουμε στο πρακτικό της Γενικής Συνέλευσης ( ότι μέχρι τάδε του μηνός η επιτροπή θα αποχωρήσει και από εκεί και πέρα ουδεμία ευθύνη φέρει, αν δεν αναλάβουν άλλοι) και θα υπογράψουν η παρόντες της δεύτερης, επαναληπτικής και τελεσίδικης Γ.Σ.

Ο κόσμος τελικά είναι τρελός. Υπάρχουν ιδιοκτήτες που έχουν εκεί την πρώτη και μοναδική τους κατοικία. Η πολυκατοικία, αν δεν αναλάβει κάποιος, που να ενδιαφέρεται, θα πάει κατά διαόλου και όλοι σφυράνε αδιάφορα. Όταν καμία μέρα μείνουν χωρίς σπίτι θα είμαι από έξω και θα τους χαιρετάω. Τελικά είμαστε τα αποτελέσματα των πράξεων μας και δεν φταίει κανένας άλλος.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Εμείς δεν αντιμετωπίζουμε πρόβλημα στην ίδια την πολυκατοικία αλλά δίπλα σε αυτήν και εξηγούμαι.

Μεσοτοιχία με την πολυκατοικία και στη μέση του τετραγώνου υπάρχει μονοκατοικία στην οποία έχουν θεωρήσει σωστό να φτιάξουν περιστερώνα.Ο εν λόγω γείτονας έχει γύρω στα 40+ περιστέρια τα οποία αφήνει ελεύθερα και έχουν γεμίσει κου******ές όλες τις γύρω πολυκατοικίες και αυτοκίνητα,γεγονός που επαναλαμβάνεται σε καθημερινή φυσικά βάση.

Εκτός αυτό το τελευταίο 2μηνο έχουν εμφανιστεί κάποια έντομα παντού(σαν μαύρες πασχαλίτσες σε μέγεθος και μορφή) όπου η εταιρεία απολύμανσης μας είπε ότι σίγουρα ευθύνεται ο περιστερώνας,ενώ πλέον εμφανίζονται και πολλές κατσαρίδες που παλιότερα δεν υπήρχε το παραμικρό πρόβλημα.

Η περιοχή είναι Πετρούπολη/Περιστέρι συνεπώς είναι αστικό κέντρο όχι χωριό.Η ερώτησή μου είναι,δεδομένου του προβλήματος, είναι δυνατόν να είναι αυτό το πράγμα νόμιμο να υπάρχει σε κατοικημένη περιοχή?

Αν όχι,πού πρέπει να απευθυνθούμε?Δήμο,αστυνομία,πολεοδομία?

 

Έχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι αντίστοιχο ώστε να μας κατευθύνει ως προς το τι πρέπει να κάνουμε?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Εμείς δεν αντιμετωπίζουμε πρόβλημα στην ίδια την πολυκατοικία αλλά δίπλα σε αυτήν και εξηγούμαι.

Μεσοτοιχία με την πολυκατοικία και στη μέση του τετραγώνου υπάρχει μονοκατοικία στην οποία έχουν θεωρήσει σωστό να φτιάξουν περιστερώνα. Ο εν λόγω γείτονας έχει γύρω στα 40+ περιστέρια τα οποία αφήνει ελεύθερα και έχουν γεμίσει κου******ές όλες τις γύρω πολυκατοικίες και αυτοκίνητα, γεγονός που επαναλαμβάνεται σε καθημερινή φυσικά βάση.

Εκτός αυτό το τελευταίο 2μηνο έχουν εμφανιστεί κάποια έντομα παντού(σαν μαύρες πασχαλίτσες σε μέγεθος και μορφή) όπου η εταιρεία απολύμανσης μας είπε ότι σίγουρα ευθύνεται ο περιστερώνας, ενώ πλέον εμφανίζονται και πολλές κατσαρίδες που παλιότερα δεν υπήρχε το παραμικρό πρόβλημα.

Η περιοχή είναι Πετρούπολη/Περιστέρι συνεπώς είναι αστικό κέντρο όχι χωριό .Η ερώτησή μου είναι, δεδομένου του προβλήματος, είναι δυνατόν να είναι αυτό το πράγμα νόμιμο να υπάρχει σε κατοικημένη περιοχή?

Αν όχι, πού πρέπει να απευθυνθούμε?Δήμο, αστυνομία, πολεοδομία?

 

Έχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι αντίστοιχο ώστε να μας κατευθύνει ως προς το τι πρέπει να κάνουμε?

 

Ειναι παράνομο έχω την εντύπωση να έχεις πάνω από 10 αλλά ακριβώς τον νόμο δεν μπορώ να τον βρω στο παρελθόν έχουν καταδικαστεί άτομα και έχουν πληρώσει και βαρύ χρηματικό πρόστιμο ενημέρωσε το υγειονομικό και αυτό θα σου δώσει της κατάλληλες απαντήσεις

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

N. 4056/2012

Αρθρο 4

Επιτροπή Σταυλισμού

 

1. Στην έδρα κάθε Περιφερειακής Ενότητας συνιστάται τριμελής επιτροπή σταυλισμού που αποτελείται από:

α) Έναν γεωπόνο ή κτηνίατρο των υπηρεσιών του υποτομέα Γεωργίας της αρμόδιας Περιφερειακής Ενότητας, ως Πρόεδρο.

β)Έναν ιατρό - υγιεινολόγο ή επόπτη δημόσιας υγείας των υπηρεσιών του τομέα Υγείας της αρμόδιας Περιφερειακής Ενότητας.

γ) Έναν υπάλληλο των υπηρεσιών του τομέα Έργων-Χωροταξίας-Περιβάλλοντος της αρμόδιας Περιφερειακής Ενότητας.

2. Η επιτροπή σταυλισμού είναι αρμόδια για τον έλεγχο, τη διενέργεια αυτοψίας, την παροχή γνώμης για κάθε θέμα εγκατάστασης κτηνοτροφικής εγκατάστασης και επιβολής των διοικητικών κυρώσεων και μέτρων του άρθρου 10, καθώς και για την παροχή γνώμης για θέματα της

περίπτωσης β` του άρθρου 3 και για θέματα των παραγράφων 6, 7 και 8 του άρθρου 5.

 

Άρθρο 5

 

Θέσεις, ελάχιστη έκταση, ελάχιστες αποστάσεις

κτηνοτροφικών εγκαταστάσεων και τρόπος

μέτρησης αυτών

 

1. Οι κάθε είδους κτηνοτροφικές εγκαταστάσεις ιδρύονται και λειτουργούν πέρα από κατοικημένες περιοχές (πόλεις, κωμοπόλεις, χωριά, οικισμούς), καθώς επίσης και από λουτροπόλεις, παραδοσιακούς οικισμούς, εθνικούς και επαρχιακούς δρόμους, σιδηροδρομικές γραμμές, ποτάμια, λίμνες, αιγιαλούς, παραλίες, τη ζώνη Α` κηρυγμένων αρχαιολογικών χώρων ή χαρακτηρισμένους τουριστικούς χώρους, νοσοκομεία, ευαγή ιδρύματα, εκπαιδευτήρια, καθώς και από ξενοδοχειακές επιχειρήσεις, στρατόπεδα, εργοστάσια, βιοτεχνίες, κατασκηνωτικούς χώρους, μοναστήρια με αυξημένη επισκεψιμότητα και άλλους αντίστοιχους χώρους....

Link to comment
Share on other sites

Συνεπώς πού πρέπει να απευθυνθούμε κατά τη γνώμη σας?

Τα τηλέφωνα στην περιφέρεια δεν τα σηκώνουν,όσες φορές έχουμε προσπαθήσει.Οι επιτροπές αυτές σταυλισμού με μια γρήγορη αναζήτηση το ίντερνετ δε βρήκα κάτι σχετικό ή στοιχεία επικοινωνίας.

Link to comment
Share on other sites

Βρες τον νόμο και κατέβασέ τον και κάνε μία έγγραφη αίτηση-καταγγελία στην Νομαρχία μαζί με τυχόν άλλους ενδιαφερομένους, εάν είναι δυνατόν συνοδευομένη από τον νόμο και από φωτογραφίες....
Link to comment
Share on other sites

Βρες τον νόμο και κατέβασέ τον και κάνε μία έγγραφη αίτηση-καταγγελία στην Νομαρχία μαζί με τυχόν άλλους ενδιαφερομένους, εάν είναι δυνατόν συνοδευομένη από τον νόμο και από φωτογραφίες....

 

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια,

Θα ξεκινήσουμε ενέργειες και ελπίζω να βρούμε κάποια άκρη σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σε όλους. Είδα και άλλες ερωτήσεις εδώ περί ενοικιάσεων και θα σας κάνω και εγώ τη δική μου!

 

Παρασκευή 24/6/2016 είδα ένα διαμέρισμα στο Αιγάλεω που άρεσε. Εκεί ήρθε να μου το δείξει κάποιος Κώστας διαχειριστής των διαμερισμάτων γιατί ο ιδιοκτήτης (Χρήστος) μένει Ρόδο. Το διαμέρισμα είναι στο τρίτο όροφο στυλ ρετιρέ - δωμά, τριώροφης παλιάς πολυκατοικίας. Εγώ επειδή πρώτη φορά πήγαινα να δω σπίτι για ενοίκιο δεν το ξεψάχνισα!!! Απλά μου έκανε εντύπωση που ο διαχειριστής μου είπε ότι δεν υπάρχει συμβόλαιο και αποδείξεις προς το παρόν (τα λεφτά θα τα δίνω σε αυτόν χέρι με χέρι) και ότι μετά από κανένα χρόνο θα μπορεί ο ιδιοκτήτης να δώσει! Γενικά ο όροφος που θα νοίκιαζα, όπως και όλα τα υπόλοιπα στην εκεί περιοχή που έφταναν τόσο ψηλά έκαναν μπαμ ότι ήταν παράνομα χτισμένα! Το μόνο που αρχικά είδα και ήθελα ήταν ένα aircondition στον ενιαίο χώρο που παίρνοντας τηλέφωνο ο Κώστας τον ιδιοκτήτη στη Ρόδο του είπε ότι θα το κανονίσει. Μετά από λίγο τον ξαναπήραμε τηλέφωνο για το ενοίκιο και συμφωνήσαμε τελικά στα 280 ευρώ μηνιαίως. Οπότε έδωσα στον Κώστα 100 ευρώ προκαταβολή.

 

Τρίτη 26/6/2016 πήγα στο δωμά με τα υπόλοιπα 460 γιατί ήθελε ένα ενοίκιο και άλλο ένα εγγύηση (280+280=560). Ρώτησα για ΔΕΗ κτλ και μου είπε ο Κώστας ότι αυτός θα με ενημερώνει για το ποσό πληρωμής γιατί δεν μπορεί να γυρίσει το ρολόι στο όνομα μου. Βλέποντας λίγο καλύτερα το διαμέρισμα είδα και ένα από τα παράθυρα του να είναι σαν παραβιασμένο και να έχει τη κλειδαριά του σπασμένη. Που σημαίνει ότι αυτό το παράθυρο δεν κλείνει!!! Τη πρώτη μέρα λόγω ζέστης όλα τα παράθυρα ήταν ανοιχτά οπότε δεν το πρόσεξα. Μιλήσαμε με τον ιδιοκτήτη και το έπαιζαν μαζί με τον Κώστα Κινέζοι για το πως το έκανε ο προηγούμενος ενοικιαστής και δεσμεύτηκαν να το φτιάξουν. Για το aircondition μου είπε να το βάλω εγώ και να μου το αφαιρέσει από τα ενοίκια που επειδή δεν μπορούσα ξαναείπε οκ θα το βάλει αυτός! Σε μια βδομάδα είπε θα ερχόταν Αθήνα και θα τα έφτιαχνε όλα. Επειδή όμως εγώ ήθελα άμεσες λύσεις και όχι μετά από μια βδομάδα μου είπε ότι θα το κανόνιζε με τον Κώστα. Τελικά του έδωσα τα λεφτά μου έδωσε τα κλειδιά και έφυγε. Κάθισα να καθαρίσω το διαμέρισμα και βρήκα άλλα 5-6 μικρά θεματάκια που τα έγραψα σε ένα χαρτί για να τα πω την επόμενη μέρα στον Κώστα. Το πιο σοβαρό βέβαια ήταν ότι η πόρτα εισόδου του διαμερίσματος για να κλείσει και να μην μπορεί να ανοίξει με σπρώξιμο από μέσα ή τράβηγμα από έξω πρέπει να κλειδωθεί και όχι απλά να κλείσει!

 

Τετάρτη 27/6/2016 πήγα κάποια αρχικά πράγματα όχι ιδιαίτερης αξίας αφού δεν έκλεινε το παράθυρο. Ήρθε και ο Κώστας του είπα και όλα τα άλλα προβληματάκια με σημαντικότερο της πόρτας και ειπε οτι θα τα δει. Ο ιδιοκτήτης στον κόσμο του πάλι είπε να φτιάξουμε μόνο το παράθυρο και άντε και τη πόρτα και τα άλλα θα τα δει μετά. Για το aircondition πάλι μια από τα ίδια, "βάλτο εσύ και βλέπουμε", "εγώ δε βρίσκω μάστορα να έρθει να το βάλει κτλ." Άρχισα να στραβώνω άγρια που όλα τα άλλαζε πάλι αλλά συγκρατήθηκα!

 

Σάββατο 2/7/2016 πήγα κάποια επιπλέον πράγματα και εννοείται στο δωμά δεν είχε γίνει τίποτα. Πήρα τηλ. τον Κώστα που δε μπορούσε να έρθει και του είπα ότι αν δε φτιαχτούν άμεσα τα πράγματα μαζί με το aircondition που αρχικά είχαμε συμφωνήσει, να μου δώσουν πίσω τα λεφτά μου για να μην αρχίσω τις καταγγελίες σε εφορία, πολεοδομία, αστυνομία κτλ. Μου είπε ότι θα πει στον Χρήστο να με πάρει τηλ. Από τις 7 το απόγευμα που έγινε αυτό ο ιδιοκτήτης με πήρε 23:40 αν είναι δυνατόν!!! Μου είπε ότι είδα το διαμέρισμα πως ήταν οπότε κακώς το έκλεισα αφού δε μου έκανε και ότι λεφτά δεν δίνει πίσω να κάνω ότι καταγγελία θέλω. Και σαν λύση πρότεινε να φτιάξει το παράθυρο να κλείνει, να μείνω τους 2 μήνες που έχω πληρώσει, να μη πληρώσω τίποτα σε λογαριασμό που έτσι και αλλιώς δεν θα ερχόταν στο όνομα μου και μετά να φύγω!

 

Πείτε μου από Δευτέρα ποιες κινήσεις πρέπει να κάνω για να πάρω πίσω τα λεφτά μου και να ψάξω εξονυχιστικά αυτή τη φορά νέο σπίτι;;; Από που να αρχίσω; Αστυνομία, εφορία ή πολεοδομία; Από αυτούς τους 2 έχω μόνο όνομα και τηλέφωνο για στοιχεία. Στα ενοίκια δικαίωμα υπαναχωρήσεις τις πρώτες 14 μέρες δεν υπάρχει για να το επικαλεστώ και να τελειώνω σύντομα; Παρακαλώ βοηθήστε και πείτε μου τι να κάνω γιατί πρέπει άμεσα να κλείσω σπίτι!

 

Ευχαριστώ και συγγνώμη για το μεγάλο post!

Σαν τα Xiaomi τίποτα!!! :lol:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...