Jump to content

Φακοί επαφής


Spyros86
 Κοινοποίηση

Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?  

711 members have voted

  1. 1. Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?

    • Ναι
      511
    • Όχι
      200


Recommended Posts

Λοιπόν κι εγώ μετά απο χρήση φακών επαφής κάποια στιγμή σκέφτηκα να δοκιμάσω χρωματιστούς. Πιστεύω οι πιο αληθοφανής είναι οι πράσινοι και οι μελί μάρκας freshlook colorblends. Το μπλε είναι "κάπως" ψεύτικο ρε παιδί μου. Καλύτερα να πας να δοκιμάσεις κάποια χρώματα εκεί και να επιλέξεις πιο σίγουρα για το τι σου πηγαίνει. Η συγκεκριμένη εταιρία έβγαλε πρόσφατα τρεις νέες αποχρώσεις που μου φάνηκαν αξιόλογες. Απλά όπως σου είπα, οι μπλε φακοί σε καστανά μάτια δείχνουν ξένοι και πολλές φορές κάνουν μπαμ ότι είναι ψεύτικοι. Πειραματίσου με διάφορα χρώματα και επιλέγεις τι σου πηγαίνει καλύτερα. Αν και πιστεύω γρήγορα θα γυρίσεις στους διάφανους φακούς λόγο κόστους. Οι έγχρωμοι είναι πολύ ακριβοί!

 

Εδώ και καιρό το αριστερο μου ματι έχει παραμορφωθει λόγω εγχειρησης,ειναι λιγο αυαισθητο σε μολύνσεις αλλά δεν μου αρεσει η ασυμμετρια των χροματων.θα η θελα να μου προτεινει καποιος καποιο ειδος μου να εχει μεγαλη διαρκεια και και να μη φενεται και τοσο ψευτικο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για το στρατό τι κάνει να χρησιμοποιείς, φακούς ή γυαλιά? Κάπου είδα ότι καλύτερα να φοράς γυαλιά που είναι εύκολο να τα βάλεις αλλά απο την άλλη αν σου σπάσουν...
ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΜΕ ΚΑΙ Η ΓΗ ΘΑ ΤΡΕΜΕΙ!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και καιρό το αριστερο μου ματι έχει παραμορφωθει λόγω εγχειρησης,ειναι λιγο αυαισθητο σε μολύνσεις αλλά δεν μου αρεσει η ασυμμετρια των χροματων.θα η θελα να μου προτεινει καποιος καποιο ειδος μου να εχει μεγαλη διαρκεια και και να μη φενεται και τοσο ψευτικο.

νομιζω πως εχεις αντενδειξεις για την χρηση φακων επαφης και μαλιστα χρωματιστων!!

καλυτερα να το κουβεντιασεις με τον οφθαλμιατρο σου!

 

 

εχει δοκιμασει κανεις τις σταγονες optonic?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Στους ετησιους (=διετια με σωστη και αραιη χρηση) φακους που εχω, μεχρι τωρα χρησιμοποιουσα novasoft υγρο καθαρισμου.

Μου ειπε ομως η οφθαλμιατρος καλυτερα να παρω το υγρο novasept.

Ωστοσο, το συζητησα με την οπτικο και μου ειπε, οτι ακομη κι αν αφησεις πολλες ωρες απο τοτε που θα χρησιμοποιησεις το novasept στους φακους, οταν τους βαλεις μπορει να ερεθισουν τα ματια σου.

Τελικα τι ειναι καλυτερο, novasoft ή novasept?

 

Εγω δεν ξερω ποιον να πιστεψω, την οφθαλμιατρο ή την οπτικο?

Ο καθενας τα λεει αλλιως.

 

To θετικό του novasept είναι ότι κάνει πολύ καλό καθαρισμό των φακών, κάτι που είναι απαραίτητο για τους ετήσιους φακούς που δεν ανανεώνονται συχνά.

Το αρνητικό είναι ότι από τη στιγμή που τους βάλεις, αν επιχειρήσεις να τους φορέσεις σε μικρότερο διάστημα από κάποιες ώρες (γύρω στις 4-6 αν θυμάμαι καλά), απλά δεν μπορείς γιατί τα μάτια τσούζουν τρομέρα.

Το καλύτερο πιστεύω είναι να χρησιμοποιείς και τα δύο αν δεν σε καλύπτει μόνο το novasept, για παράδειγμα να χρησιμοποιείς novasept τις βραδινές ώρες που έτσι κι αλλιώς θα μείνουν αρκετές ώρες οι φακοί στη θήκη, και κατά τη διάρκεια της μέρας novasoft.

Link to comment
Share on other sites

Για το στρατό τι κάνει να χρησιμοποιείς, φακούς ή γυαλιά? Κάπου είδα ότι καλύτερα να φοράς γυαλιά που είναι εύκολο να τα βάλεις αλλά απο την άλλη αν σου σπάσουν...

 

Θα σου συνιστούσα καλύτερα τα γυαλιά. Δεν ξέρεις ποτέ στις ασκήσεις που θα κανείς τι μπορεί να συμβεί με καμιά απότομη κίνηση και να σου φύγει ο φακός ή να έχεισ άλλες ιστορίες. Τα γυαλιά λίγο δύσκολο να σου φύγουν άμα είναι βιδομένες οι βίδες στα μπράτσα και δε χτυπήσεις το κεφάλι σου κάπου.. δε φεύγουν.

Link to comment
Share on other sites

Έξω από το κουτί του υγρού συντήρησης των φακών επαφής, γραφει ότι μετά το τρίμηνο από τότε που ανοίχτηκε για πρωτη φορα, πρέπει να πεταχτεί, ανεξάρτητα αν δεν έχει χρησιμοποιηθεί όλο το διάλυμα. Εσείς το πετάτε, αυστηρά στο τρίμηνο και ανοίγετε καινουριο?
Link to comment
Share on other sites

Εγω το κραταω και περισσοτερο. Ισως και 6-7 μήνες. Δεν εχω πάθει κατι...προς το παρόν (αν και μαλλον ειναι βλακεια αυτο που κάνω):O
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Έξω από το κουτί του υγρού συντήρησης των φακών επαφής, γραφει ότι μετά το τρίμηνο από τότε που ανοίχτηκε για πρωτη φορα, πρέπει να πεταχτεί, ανεξάρτητα αν δεν έχει χρησιμοποιηθεί όλο το διάλυμα. Εσείς το πετάτε, αυστηρά στο τρίμηνο και ανοίγετε καινουριο?

Έτσι κι αλλιώς ποτέ δεν με κράτησε 3 μήνες.Αλλάζω το υγρό κάθε φορά που τους φοράω,δηλαδή κάθε μέρα ή δύο μέρες.Καλό είναι να μην παίζεις με αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και εγω τα αλλαζω καθε φορα που τα φοραω. Απλα δεν τα φοραω τοσο συχνα οποτε μου μενει το υγρο στο μπουκαλι περισσοτερο χρόνο
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

επειδη το θεμα με το λειζερ για την διορθωση της μυωπιας ειναι κλειδωμενο, θα μπορουσε κανεις -εστω και με πμ- να μου συστησει καποιον οφθαλμιατρο που να αναλαμβανει τετοιου ειδους επεμβασεις??

 

μιλησα με ενα συναδελφο,αλλα δεν εχω συστασεις απο κανεναν για την δουλεια του και επειδη με ενδιαφερει καθως θα στειλω συγγενικο μου προσωπο, θελω καποιον που να εχει δοκιμασει τις υπηρεσιες του.

 

ευχαριστω

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εχτεσ πέρασα από ένα οπτικό κέντρο στο μεσολόγγι και ρώτησα για τους μηναιους φακούς πόσο πρέπει να τους κρατάω και μου είπε ότι είναι 30 χρήσεις και όχι 30 ημέρες από την στιγμή που θα ανοίξω το καινούργιο φακό. Επίσης μου είπε ότι εάν δεν τους βάλω μια μέρα θα πρέπει να αλλάζω υγρό κάθε βράδυ διότι το υγρό γίνεται νερό και δεν συντηρεί τους φακούς αλλιώς εάν το κάνω αυτό σημαίνει ότι τον εχω φορέσει και ότι θα πρέπει να τον υπολογίσω ως μέρα χρήση εκείνη την ημέρα. Επίσης ρώτησα για το καινούργιο υγρό φακών που βγήκε που είναι όπως τα δακρυα μας και δημιουργεί ερεθισμούς και μου είπε ότι όντως είναι πολύ καλύτερο από όλα τα υγρα που υπάρχουν. Εγώ φοράω μηνιαίους φακούς και τους κρατώ 1 μήνα ακριβώς από την ημέρα που θα ανοίξω τον φακό χωρίς να υπολογίζω τις ημέρες χρήσης του και επιπλέον 10 μέρες. Και στην 10η μέρα τον πετάω. Θέλω να ακούσω τις απόψεις σας για το παραπάνω θέμα διότι εγώ πρώτη φορά το ακούω και ο οφθαλμίατρος μου δεν μου είχε πει να κάνω κάτι τέτοιο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση , αν μια φορα εβαλα λιγο νερο κανονικο πανω στον φακο και τον εβαλα στο ματι για καμια ωρα, πειραζει ? ?
Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση , αν μια φορα εβαλα λιγο νερο κανονικο πανω στον φακο και τον εβαλα στο ματι για καμια ωρα, πειραζει ? ?

 

προφανώς ναι. Πότε δεν το εχω κάνει διότι το νερό μπορεί να έχει μικρόβια μέσα.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εχτεσ πέρασα από ένα οπτικό κέντρο στο μεσολόγγι και ρώτησα για τους μηναιους φακούς πόσο πρέπει να τους κρατάω και μου είπε ότι είναι 30 χρήσεις και όχι 30 ημέρες από την στιγμή που θα ανοίξω το καινούργιο φακό. Επίσης μου είπε ότι εάν δεν τους βάλω μια μέρα θα πρέπει να αλλάζω υγρό κάθε βράδυ διότι το υγρό γίνεται νερό και δεν συντηρεί τους φακούς αλλιώς εάν το κάνω αυτό σημαίνει ότι τον εχω φορέσει και ότι θα πρέπει να τον υπολογίσω ως μέρα χρήση εκείνη την ημέρα. Επίσης ρώτησα για το καινούργιο υγρό φακών που βγήκε που είναι όπως τα δακρυα μας και δημιουργεί ερεθισμούς και μου είπε ότι όντως είναι πολύ καλύτερο από όλα τα υγρα που υπάρχουν. Εγώ φοράω μηνιαίους φακούς και τους κρατώ 1 μήνα ακριβώς από την ημέρα που θα ανοίξω τον φακό χωρίς να υπολογίζω τις ημέρες χρήσης του και επιπλέον 10 μέρες. Και στην 10η μέρα τον πετάω. Θέλω να ακούσω τις απόψεις σας για το παραπάνω θέμα διότι εγώ πρώτη φορά το ακούω και ο οφθαλμίατρος μου δεν μου είχε πει να κάνω κάτι τέτοιο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

 

Για καινούργιο υγρό δεν έχω ακούσει τίποτα ... Για τις χρήσεις όμως εγώ ακολουθώ τελείως διαφορετικό τρόπο σκέψης ...

 

Φοράω φακούς μηνιαίους λίγο πάνω από 8 χρόνια ... Ποτέ μα ποτέ δεν πέταξα πεντακάθαρο φακό στις 30 χρήσεις .... Δεν υπάρχει λόγος ... Ειδικά αν τους προσέχεις πολύ, δεν παθαίνουν τίποτα ακόμα και μετά από 70 χρήσεις ...

 

Δεν είμαι φοιτητής ιατρικής, ούτε έχουμε τα ίδια μάτια και έχει τύχει να πετάξω φακούς σε 2 λεπτά και σε 2 μηνες, αλλά την τεράστια πλειοψηφία τους κρατάω 1μιση μήνα και δεν είχα ποτέ μα ποτέ κανένα πρόβλημα ...

 

Επίσης αυτό με το ότι πρέπει να αλλάζεις υγρό κάθε μέρα, ακόμα και αν δεν έχουν χρησιμοποιηθεί, δεν ισχύει, ο οφθαλμίατρος θα σου πει πως κάθε δεύτερη μέρα να το αλλάζεις θα είσαι μια χαρά ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση , αν μια φορα εβαλα λιγο νερο κανονικο πανω στον φακο και τον εβαλα στο ματι για καμια ωρα, πειραζει ? ?

 

Ναι!

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Acanthamoeba_keratitis

 

 

Επίσης αυτό με το ότι πρέπει να αλλάζεις υγρό κάθε μέρα, ακόμα και αν δεν έχουν χρησιμοποιηθεί, δεν ισχύει, ο οφθαλμίατρος θα σου πει πως κάθε δεύτερη μέρα να το αλλάζεις θα είσαι μια χαρά ...

 

Όχι κάθε μέρα. Εξαρτάται από το υγρό, διαβάστε τις οδηγίες! Λχ. το Novasoft Aqua έγραφε IIRC έως 7 ημέρες, όσο παραμένει κλειστή η θήκη. Εννοείται ότι από τη στιγμή που ανοιχτεί, έστω και να μην φορέσουμε τους φακούς, θα πρέπει να τους επαναπολυμάνουμε.

Motorola Razr i XT890 + Alcatel 2005D + Samsung GT-N5110
Link to comment
Share on other sites

Για καινούργιο υγρό δεν έχω ακούσει τίποτα ... Για τις χρήσεις όμως εγώ ακολουθώ τελείως διαφορετικό τρόπο σκέψης ...

 

Φοράω φακούς μηνιαίους λίγο πάνω από 8 χρόνια ... Ποτέ μα ποτέ δεν πέταξα πεντακάθαρο φακό στις 30 χρήσεις .... Δεν υπάρχει λόγος ... Ειδικά αν τους προσέχεις πολύ, δεν παθαίνουν τίποτα ακόμα και μετά από 70 χρήσεις ...

 

Δεν είμαι φοιτητής ιατρικής, ούτε έχουμε τα ίδια μάτια και έχει τύχει να πετάξω φακούς σε 2 λεπτά και σε 2 μηνες, αλλά την τεράστια πλειοψηφία τους κρατάω 1μιση μήνα και δεν είχα ποτέ μα ποτέ κανένα πρόβλημα ...

 

Επίσης αυτό με το ότι πρέπει να αλλάζεις υγρό κάθε μέρα, ακόμα και αν δεν έχουν χρησιμοποιηθεί, δεν ισχύει, ο οφθαλμίατρος θα σου πει πως κάθε δεύτερη μέρα να το αλλάζεις θα είσαι μια χαρά ...

 

με το υγρό που εχω εδώ και καιρό δηλαδή το optifree γράφει στις οδηγίες ότι εάν δεν χρησιμοποιηθούν οι φακοί για ένα μήνα τότε να αλλάξεις υγρό στην θήκη των φακών. Και εγώ ακολουθώ τις οδηγίες που γράφει το υγρό. Πάντως πιστεύω ότι είναι μια λύση για να έχουνε δουλειά τα οπτικά κέντρα και να σου τελειώνει το υγρό γρήγορα και να αγοράζεις άλλο για να έχουνε δουλειά.. Εγώ παίρνω υγρό συνήθως από το φαρμακείο διότι πιστεύω ότι στα οπτικά είναι πανάκριβα απλά αυτό πιστεύω. Όσο για το καινούργιο υγρό που έχει την σύσταση των δακρύων μας δεν ξέρω περισσότερα για τις οδηγίες χρήσης που γράφει διότι δεν το εχω πάρει πότε. Ίσως το δοκιμάσω να δω τι διαφορά έχει .. Τελικά το νέο υγρό λέγεται biotrue και έχει γύρω στα 13€.

Edited by JOHNMEGARYTHMOS
Διόρθωση

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

με το υγρό που εχω εδώ και καιρό δηλαδή το optifree γράφει στις οδηγίες ότι εάν δεν χρησιμοποιηθούν οι φακοί για ένα μήνα τότε να αλλάξεις υγρό στην θήκη των φακών. Και εγώ ακολουθώ τις οδηγίες που γράφει το υγρό. Πάντως πιστεύω ότι είναι μια λύση για να έχουνε δουλειά τα οπτικά κέντρα και να σου τελειώνει το υγρό γρήγορα και να αγοράζεις άλλο για να έχουνε δουλειά.. Εγώ παίρνω υγρό συνήθως από το φαρμακείο διότι πιστεύω ότι στα οπτικά είναι πανάκριβα απλά αυτό πιστεύω. Όσο για το καινούργιο υγρό που έχει την σύσταση των δακρύων μας δεν ξέρω περισσότερα για τις οδηγίες χρήσης που γράφει διότι δεν το εχω πάρει πότε. Ίσως το δοκιμάσω να δω τι διαφορά έχει ..

 

Πιο φτηνα τα υγρα στο φαρμακειο απ' οτι στα οπτικαδικα? Πλακα μου κανεις? Εγω μια φορα πηρα απο φαρμακειο και το πληρωσα 10€ παραπανω. Και γενικα οσες φορες εχω κοιταξει τις τιμες στα φαρμακεια για υγρο παντα ειναι πιο πανω απ' οτι στα οπτικα.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Πιο φτηνα τα υγρα στο φαρμακειο απ' οτι στα οπτικαδικα? Πλακα μου κανεις? Εγω μια φορα πηρα απο φαρμακειο και το πληρωσα 10€ παραπανω. Και γενικα οσες φορες εχω κοιταξει τις τιμες στα φαρμακεια για υγρο παντα ειναι πιο πανω απ' οτι στα οπτικα.

 

εγώ στην κηφισιά και στο μεσολόγγι το εχω παρατηρήσει αυτό . Γενικά τα οπτικά τα έχουνε ακριβότερα από όσο είδα. Επίσης διόρθωσα το προηγούμενο ποστ μου και έγραψα το καινούργιο υγρό που βγήκε..

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Πιο φτηνα τα υγρα στο φαρμακειο απ' οτι στα οπτικαδικα? Πλακα μου κανεις? Εγω μια φορα πηρα απο φαρμακειο και το πληρωσα 10€ παραπανω. Και γενικα οσες φορες εχω κοιταξει τις τιμες στα φαρμακεια για υγρο παντα ειναι πιο πανω απ' οτι στα οπτικα.

 

ο λογος που στο φαρμακειο ειναι πιο φτηνο απ οτι στους οπτικους ειναι οτι στα καταστηματα οπτικων μαζι με καθε παραγγελια φακων, τους δινουν δωρο ή σε μειωμενη τιμη τα υγρα,ενω στα φαρμακεια κατι τετοιο δεν ισχυει

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

ο λογος που στο φαρμακειο ειναι πιο φτηνο απ οτι στους οπτικους ειναι οτι στα καταστηματα οπτικων μαζι με καθε παραγγελια φακων, τους δινουν δωρο ή σε μειωμενη τιμη τα υγρα,ενω στα φαρμακεια κατι τετοιο δεν ισχυει

 

Οπως και να εχει εγω κοιταω την τσεπη μου... και την πιτσιρικα πωλητρια στο οπτικαδικο!! :p

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

ο λογος που στο φαρμακειο ειναι πιο φτηνο απ οτι στους οπτικους ειναι οτι στα καταστηματα οπτικων μαζι με καθε παραγγελια φακων, τους δινουν δωρο ή σε μειωμενη τιμη τα υγρα,ενω στα φαρμακεια κατι τετοιο δεν ισχυει

 

τι να πω εχω αυτό δεν εχω παρατηρήσει που λες..

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

sorry ,αναποδα το εγραψα αρχικα.στο φαρμακειο ειναι πιο ακριβα απο οτι στο καταστημα των οπτικων.
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

 

Καλα ντε, με τρομαξες λιγο με αυτο το λινκ :( , ελπιζω με μια φορα που το εκανα επειδη ειχε στεγνωσει να μην παθω και τιποτα :blink:

Link to comment
Share on other sites

Θα σου συνιστούσα καλύτερα τα γυαλιά. Δεν ξέρεις ποτέ στις ασκήσεις που θα κανείς τι μπορεί να συμβεί με καμιά απότομη κίνηση και να σου φύγει ο φακός ή να έχεισ άλλες ιστορίες. Τα γυαλιά λίγο δύσκολο να σου φύγουν άμα είναι βιδομένες οι βίδες στα μπράτσα και δε χτυπήσεις το κεφάλι σου κάπου.. δε φεύγουν.

γυαλια οπωσδηποτε,μπορει να την περνας ζαχαρη στο στρατο αν εισαι τυχερος,μπορει ομως και να βρεθεις υπο χειριστες συνθηκες υγιεινης και να τρεχεις...μη θεωρεις πως θα εχεις παντα διπλα ενα καθαρο μπανιο και σαπουναδιτσα και πετσετουλα σιδερωμενη να καθαριζεσαι και να βαζεις τους φακους σου,μπορει να εισαι σε κανα βρωμοφυλακιο με απλυτη 30 χρονων μαλλινη κουβερτα τιγκα στη σκονη και ενα μπανιο που θα σου ερχεται αναγουλα μολις μπεις.Παρτους μαζι αν θες για οταν θα εχεις εξοδο (εγω ετσι εκανα).Ετσι κι αλλιως γυαλι ηλιου απαγορευεται να φορας οποτε δεν εχει νοημα...

Link to comment
Share on other sites

γυαλια οπωσδηποτε,μπορει να την περνας ζαχαρη στο στρατο αν εισαι τυχερος,μπορει ομως και να βρεθεις υπο χειριστες συνθηκες υγιεινης και να τρεχεις...μη θεωρεις πως θα εχεις παντα διπλα ενα καθαρο μπανιο και σαπουναδιτσα και πετσετουλα σιδερωμενη να καθαριζεσαι και να βαζεις τους φακους σου,μπορει να εισαι σε κανα βρωμοφυλακιο με απλυτη 30 χρονων μαλλινη κουβερτα τιγκα στη σκονη και ενα μπανιο που θα σου ερχεται αναγουλα μολις μπεις.Παρτους μαζι αν θες για οταν θα εχεις εξοδο (εγω ετσι εκανα).Ετσι κι αλλιως γυαλι ηλιου απαγορευεται να φορας οποτε δεν εχει νοημα...

 

ξερω εναν γνωστο μου που ειχε μυωπια 7 βαθμους και τους φορουσε πολλα χρονια απο τοτε που πηγαινε γυμνασιο. και στον στρατο τους φορουσε χωρις προβληματα . δεν μου ειχε πει οτι απαγορευοταν οι φ.ε. τεσπα εγω που φοραω οταν με το καλο θα παω στρατο θα τους παρω μαζι μου και οτι βγει . να σου οταν πρωτο παμε απο οσο ξερω μας υποχρεωνουμαι να κανουμε εξετασεις αιματος. και κανουμε και εξετασεις και για την μυωπια ; . π.χ. εαν φοραμε φακους και δεν το πουμε τι γινεται; .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...