Jump to content

Φακοί επαφής


Spyros86
 Κοινοποίηση

Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?  

711 members have voted

  1. 1. Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?

    • Ναι
      511
    • Όχι
      200


Recommended Posts

παιδιά για αγορές από lens.com, τι παίζει με το τελωνείο; εχει παραγγείλει κανεις;

θέλω να κάνω δύο αγορές απο 100$ περίπου η καθεμία.

επίσης ξερει κανεις τι παίζει με τους soflens 59 και soflens 38;

στο εξωτερικό τους αναφέρουν ως 1-2 week disposable και εδώ τους δίνουν ως μηνιαίους..

Edited by szzs
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ξερω εναν γνωστο μου που ειχε μυωπια 7 βαθμους και τους φορουσε πολλα χρονια απο τοτε που πηγαινε γυμνασιο. και στον στρατο τους φορουσε χωρις προβληματα . δεν μου ειχε πει οτι απαγορευοταν οι φ.ε. τεσπα εγω που φοραω οταν με το καλο θα παω στρατο θα τους παρω μαζι μου και οτι βγει . να σου οταν πρωτο παμε απο οσο ξερω μας υποχρεωνουμαι να κανουμε εξετασεις αιματος. και κανουμε και εξετασεις και για την μυωπια ; . π.χ. εαν φοραμε φακους και δεν το πουμε τι γινεται; .

 

εξετασεις αιματος κανεις, για μυωπια δεν κανεις. απλα του λες αν εχεις και ποσο.

παρε γιαλια να εχεις και αν θες να βγεις εξω βολτα εχε και τους φακους.

εγω δεν τους ειχα παρει μαζι διοτι το πρωι στα μπανια γινεται της που....

και πρεπει να προλαβεις να κανεις πολλα (πλυσιματα ξυρισματα στρωσιμο κρεβατι κλπ) για να καθαρισεις φακους κλπ. δεν προλαβαινεις.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
...εγω που φοραω οταν με το καλο θα παω στρατο θα τους παρω μαζι μου και οτι βγει . να σου οταν πρωτο παμε απο οσο ξερω μας υποχρεωνουμαι να κανουμε εξετασεις αιματος. και κανουμε και εξετασεις και για την μυωπια ; . π.χ. εαν φοραμε φακους και δεν το πουμε τι γινεται; .

 

Καλά μη νομίζεις πως θα σε εξετάσουν και με με μηχάνημα για τα ματια! Το πολύ να σε βάλουν να διαβάσεις μερικά νούμερα από απόσταση (το γνωστό test) και αυτό είναι όλο! Οπότε δεν θα καταλάβει κανείς τίποτα.

:)

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα προσφατα φακους σιλικονης υδρογελης και ηταν αρκετα ανοχλητικοι στο ματι...Επισης επαθα επιπεφικυτιδα αλλα δεν ξερω αν συνδεεται με τους φακους αυτο...Το θεμα ειναι οτι μου ειχαν πει οτι αυτοι οι φακοι ειναι πιο ανετοι απο τους απλους μαλακους φακους, αλλα ηταν μακραν χειροτεροι. Τους χρησιμοποιει κανεις αλλος?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα προσφατα φακους σιλικονης υδρογελης και ηταν αρκετα ανοχλητικοι στο ματι...Επισης επαθα επιπεφικυτιδα αλλα δεν ξερω αν συνδεεται με τους φακους αυτο...Το θεμα ειναι οτι μου ειχαν πει οτι αυτοι οι φακοι ειναι πιο ανετοι απο τους απλους μαλακους φακους, αλλα ηταν μακραν χειροτεροι. Τους χρησιμοποιει κανεις αλλος?

 

εγω εχω βολευτει πολυ τους purevision που ειναι σιλικονης υδρογελης και δεν αντεχω αλλο φακο στο ματι μου . ειναι πολυ καλοι. απο τους γνωστους μου που φορανε μου λενε πως τους αντεχεις; λεω μια χαρα μου λενε οτι εισαι ο μονος που τους αντεχει... . επισης εχω διαβασει οτι ειναι καταληλοι να κοιμηθεις την νυχτα αλλα ποτε δεν τους φοραω νυχτα.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

κι εγω με purevision μια χαρα, δε με ενοχλούν καθόλου.

 

για αγορές από lens.com, τι γίνεται με το τελωνείο;

θέλω να κάνω δύο αγορές απο 100$ περίπου η καθεμία.

 

επίσης ξερει κανεις τι παίζει με τους soflens 59 και soflens 38;

στο εξωτερικό τους αναφέρουν ως 1-2 week disposable και εδώ τους δίνουν ως μηνιαίους..

Link to comment
Share on other sites

κι εγω με purevision μια χαρα, δε με ενοχλούν καθόλου.

 

για αγορές από lens.com, τι γίνεται με το τελωνείο;

θέλω να κάνω δύο αγορές απο 100$ περίπου η καθεμία.

 

επίσης ξερει κανεις τι παίζει με τους soflens 59 και soflens 38;

στο εξωτερικό τους αναφέρουν ως 1-2 week disposable και εδώ τους δίνουν ως μηνιαίους..

 

δεν εχω αγορασει ποτε μου μεσω ιντερνετ και δεν ξερω.. οσο για τους softlens 59&38 δεν τους εχω δοκιμασει ποτε...ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ!!

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Όταν ο φακός κινείται στο μάτι με κάθε βλεφαρισμό , παίρνουμε φακούς με μικρότερη καμπυλότητα;
Link to comment
Share on other sites

Όταν ο φακός κινείται στο μάτι με κάθε βλεφαρισμό , παίρνουμε φακούς με μικρότερη καμπυλότητα;

 

ο φακος παντα κινειται με καθε βλεφαρισμο.εαν σε ενοχλει πηγαινε σε εναν οπτικο να σου δωσει φακο με χαληλοτερη καμπυλοτητα.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τώρα τελευταία χρησιμοποιώ τους air optix.Είναι οι καλύτεροι φακοί που έχω χρησιμοποιήσει από τότε που άρχισα να φοράω φακούς, δηλαδή εδώ και 4 χρόνια περίπου!

Μπορείς να τους φοράς άνετα για πάρα πολλές ώρες χωρίς καμία ενόχληση.Αναφέρουν ότι είναι breathable και ο οπτικός μου με είπε ότι ακόμα και αν τύχει να κοιμηθείς φορώντας τους δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Μέχρι τώρα ότι φακούς χρησιμοποίησα πάντα το βράδυ άρχιζα να νιώθω μια ενόχληση, στέγνωναν.Με τους air optix απολύτως τίποτα:happy:

Link to comment
Share on other sites

Και από κόστος ????? Γνωρίζεις εάν βγαίνουν σε τορικούς ???

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Και από κόστος ????? Γνωρίζεις εάν βγαίνουν σε τορικούς ???

Ναι, και τορικοί:)

Τώρα για το κόστος, σε μένα βγήκε 90 ευρώ για 3 ζευγάρια που μπορούν να βγάλουν και δίμηνο.

Το κλειδί της απόδοσής τους είναι η υψηλή οξυγόνωσή τους.

 

Στην ιστοσελίδα τους αναφέρουν ότι μπορείς να τους φοράς μέχρι και 6 μέρες συνεχόμενα!

Δεν το δοκίμασα βέβαια αλλά είναι στα συν.

 

Πάνω από 5-6 φορές περισσότερη οξυγόνωση σε σχέση με τους υπόλοιπους.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό !!! Βλέπεις, είμαι ένα από τα πολλά άτομα που τα φοράω για πολλές μέρες συνεχόμενα παρόλες τις προειδοποιήσεις του οφθαλμίατρου μου και το μοναδικό που με σώζει είνα η άριστη κατάσταση που τους διατηρώ ...

 

Θα το ψάξω και ένα δυο μήνες αργότερα γιατί έχω ακόμα 4 ζευγάρια, αλλά εν πάσει περιπτώσει ευχαριστώ !!!! :)

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τώρα τελευταία χρησιμοποιώ τους air optix.Είναι οι καλύτεροι φακοί που έχω χρησιμοποιήσει από τότε που άρχισα να φοράω φακούς, δηλαδή εδώ και 4 χρόνια περίπου!

Μπορείς να τους φοράς άνετα για πάρα πολλές ώρες χωρίς καμία ενόχληση.Αναφέρουν ότι είναι breathable και ο οπτικός μου με είπε ότι ακόμα και αν τύχει να κοιμηθείς φορώντας τους δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Μέχρι τώρα ότι φακούς χρησιμοποίησα πάντα το βράδυ άρχιζα να νιώθω μια ενόχληση, στέγνωναν.Με τους air optix απολύτως τίποτα:happy:

 

τους ειχα δοκιμασει σαν δειγμα και δεν μπορεσα να τους συνηθησω στο ματι .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

τους ειχα δοκιμασει σαν δειγμα και δεν μπορεσα να τους συνηθησω στο ματι .

Ίσως επειδή τα δείγματα συνήθως είναι κατώτερης ποιότητας από τους κανονικούς.

Από την άλλη εξαρτάται και από το κάθε μάτι.Κάτι που σε μένα είναι άνετο σε σένα ίσως δεν είναι και αντίστροφα.

Εγώ χρησιμοποιώ αυτούς που είναι και για αστιγματισμό

http://www.airoptix.com/contact-lenses/air-optix-for-astigmatism.shtml

και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος:)

 

Πολύ καλό !!! Βλέπεις, είμαι ένα από τα πολλά άτομα που τα φοράω για πολλές μέρες συνεχόμενα παρόλες τις προειδοποιήσεις του οφθαλμίατρου μου και το μοναδικό που με σώζει είνα η άριστη κατάσταση που τους διατηρώ ...

 

Θα το ψάξω και ένα δυο μήνες αργότερα γιατί έχω ακόμα 4 ζευγάρια, αλλά εν πάσει περιπτώσει ευχαριστώ !!!! :)

Τίποτα :)

 

Και εγώ, τους φοράω από τη στιγμή που θα ξυπνήσω μέχρι την ώρα που θα κοιμηθώ.Όχι κάθε μέρα βέβαια.Έχω και τα γυαλάκια μου:)

Αλλά με τους προηγούμενους είχα πρόβλημα το βράδυ όταν κοιτούσα πολύ ώρα στην οθόνη του υπολογιστή.Με ενοχλούσαν, στέγνωναν και θόλωναν.Πολύ εκνευριστικό.

Με αυτούς τώρα no problem no stress:lol::p

Edited by zafos90
Link to comment
Share on other sites

Ίσως επειδή τα δείγματα συνήθως είναι κατώτερης ποιότητας από τους κανονικούς.

Από την άλλη εξαρτάται και από το κάθε μάτι.Κάτι που σε μένα είναι άνετο σε σένα ίσως δεν είναι και αντίστροφα.

Εγώ χρησιμοποιώ αυτούς που είναι και για αστιγματισμό

http://www.airoptix.com/contact-lenses/air-optix-for-astigmatism.shtml

και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος:)

 

Τίποτα :)

 

Και εγώ, τους φοράω από τη στιγμή που θα ξυπνήσω μέχρι την ώρα που θα κοιμηθώ.Όχι κάθε μέρα βέβαια.Έχω και τα γυαλάκια μου:)

Αλλά με τους προηγούμενους είχα πρόβλημα το βράδυ όταν κοιτούσα πολύ ώρα στην οθόνη του υπολογιστή.Με ενοχλούσαν, στέγνωναν και θόλωναν.Πολύ εκνευριστικό.

Με αυτούς τώρα no problem no stress:lol::p

 

Επειδη βλεπω οτι γραφεται πολλα καλα λογια σκεφτομαι να τους ξανα ζητησω ενα δειγμα δεν το ρισκαρω να παρω μηνιαιους ή καθημεριμενους φακους και να μην μπορεσω να τους ανεκτω και να μεινω χωρις φακους. Διοτι πολλες ωρες στον υπολογιστη με τους φακους που εχω ξεραινουνε τα ματια. Ενημερωτικα και μονο Το κοστος τους το μηνα ποσο εχει ?. ειδα εδωhttp://www.alfalens.gr/product_info.php?cPath=61&products_id=66 οτι εχουνε 20,50ευρω οι 3 φακοι. παρα πολλα χρηματα για να παρεις 6 φακους. εγω τους purevision τους παιρνω γυρω στα 30ευρω το ενα κουτι. -2,75 μυωπια και στα δυο ματια εχω και μεσα 3 ζευγαρια. η μιο μεγαλη καμπυλοτητα που εχουνε αυτοι οι φακοι ποσο ειναι; διοτι δεν γραφει στο παραπανω σιτε που εψαξα. εγω εχω βολευτει με 8,6 καμπυλοτητα απο οσο θυμαμαι και μικροτερη δεν μπορω ισως το δειγμα που μου ειχανε δωσει να ητανε μικροτερη η καμπυλοτητα για αυτο να μην μπορω να τους ανεκτω. Ο ομφθαλμιατρος μου μου εχει δωσει τετοια καμπυλοτητα διοτι ειναι πιο flat το ματι μου. Δεν χανω να τους ξανα δοκιμασω και αμα παλι δεν μου κανουνε το δειγμα το πεταω. Ευχαριστω γενικα ποια η διαφορα τους απο τους purevision σε οξυγωνωση και οτιδηποτε αλλο ; . Αλλα πιστευω οτι ολοι οι φακοι με πολυ χρηση υπολογιστη ξεραινονται .ευχαριστω εκ των προτερων.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιει κανεις τους softlens59 της bausch & lomb; Εχω ακουσει οτι μπορεις να τους φορας επι πολλες μερες χωρις προβλημα και κυριως χωρις να ξεραινονται μετα απο καποιες ωρες.
Link to comment
Share on other sites

Επειδη βλεπω οτι γραφεται πολλα καλα λογια σκεφτομαι να τους ξανα ζητησω ενα δειγμα δεν το ρισκαρω να παρω μηνιαιους ή καθημεριμενους φακους και να μην μπορεσω να τους ανεκτω και να μεινω χωρις φακους. Διοτι πολλες ωρες στον υπολογιστη με τους φακους που εχω ξεραινουνε τα ματια. Ενημερωτικα και μονο Το κοστος τους το μηνα ποσο εχει ?. ειδα εδωhttp://www.alfalens.gr/product_info.php?cPath=61&products_id=66 οτι εχουνε 20,50ευρω οι 3 φακοι. παρα πολλα χρηματα για να παρεις 6 φακους. εγω τους purevision τους παιρνω γυρω στα 30ευρω το ενα κουτι. -2,75 μυωπια και στα δυο ματια εχω και μεσα 3 ζευγαρια. η μιο μεγαλη καμπυλοτητα που εχουνε αυτοι οι φακοι ποσο ειναι; διοτι δεν γραφει στο παραπανω σιτε που εψαξα. εγω εχω βολευτει με 8,6 καμπυλοτητα απο οσο θυμαμαι και μικροτερη δεν μπορω ισως το δειγμα που μου ειχανε δωσει να ητανε μικροτερη η καμπυλοτητα για αυτο να μην μπορω να τους ανεκτω. Ο ομφθαλμιατρος μου μου εχει δωσει τετοια καμπυλοτητα διοτι ειναι πιο flat το ματι μου. Δεν χανω να τους ξανα δοκιμασω και αμα παλι δεν μου κανουνε το δειγμα το πεταω. Ευχαριστω γενικα ποια η διαφορα τους απο τους purevision σε οξυγωνωση και οτιδηποτε αλλο ; . Αλλα πιστευω οτι ολοι οι φακοι με πολυ χρηση υπολογιστη ξεραινονται .ευχαριστω εκ των προτερων.

Κόστος όπως ανέφερα και πιο πάνω εμένα με βγήκε 90 ευρώ για 3 ζευγάρια φακούς όπου το καθένα μπορεί να κρατήσει 1,5 με 2 μήνες.

 

Για καμπυλότητα δυστυχώς δεν γνωρίζω να σε πω:O

 

Η διαφορά που έχω παρατηρήσει σε σχέση με οτιδήποτε άλλο είχα μέχρι τώρα είναι ότι δεν νιώθω καμία απολύτως ενόχληση όσες ώρες και να τους φοράω.Ο οφθαλμίατρός μου, ανέφερε ότι λόγω του ότι το μάτι παίρνει πολύ οξυγόνο συνιστά τον φακό ιδανικό για πολύωρη χρήση ή ακόμα και για χρήση κατά τη διάρκεια του ύπνου(χωρίς όμως να το συνιστά).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους σας!!

 

Είμαι καινούρια στο forum - το οποίο παρεπιπτόντως είναι πάρα πολύ καλό - το οποίο και ανακάλυψα σε μια στιγμή απελπισίας.

 

Φορούσα για 15 ολόκληρα χρόνια φακούς επαφής για μυωπία και συγκεκριμένα τους ετήσιους της CIBASOFT (Visitint blue-vis) με καμπυλότητα 8.9 και διάμετρο 13.8

μετά από μία επιπεφυκήτιδα πέρυσι τον Μάιο πήγα σε έναν... να μην τον χαρακτηρίσω τώρα... οφθαλμίατρο ο οποίος μου έδωσε κάτι κολλύρια ισχυρής κορτιζόνης τα οποία μου προκάλεσαν ισχυρή αλλεργική αντίδραση. Το αποτέλεσμα ήταν να πάρω ένα σωρό άλλα κολλύρια για να ξεπριστούν τα μάτια μου και μετά από 2 μήνες ταλαιπωρίας (εννοείται χωρίς φακούς όλο αυτό το διάστημα) και με την επιπεφυκήτιδα να παραμένει, πήγα στο Οφθαλμολογικό Κέντρο Αθηνών (από το οποίο έχω να πω τα καλύτερα λόγια) όπου εκτός από την επιπεφυκήτιδα μου διέγνωσαν και βλεφαρίτιδα και ξηροφθαλμία την οποία μου προκάλεσαν τα 100 κολλύρια κορτιζόνης που μου έδωσαν όλο αυτό το διάστημα. Μου έδωσαν το Tobradex (με κορτιζόνη) για 15 ημέρες και το Opatanol (χωρίς κορτιζόνη) για 1 μήνα και μου συνέστησαν κομπρέσες και τεχνικά δάκρυα κάθε μέρα.. και φυσικά να ξεχάσω τελείως τους φακούς επαφής για πάααααααρα πολύ μεγάλο διάστημα.

 

Αισίως μετά και την τελευταία εξέταση ευτυχώς ξεφορτώθηκα την επιπεφυκήτιδα αλλά μου επεσήμαναν ότι τα μάτια μου δεν είναι σε καλή κατάσταση, ότι το πρόβλημα της ξηροφθαλμίας και της βλεφαρίτιδας παραμένει και θα κάνει πολύ καιρό να επανέλθει κι ότι αν θέλω μπορώ να φοράω φακούς μόνο 1 φορά τη βδομάδα και κυρίως ημερήσιους.

 

Αυτό που ήθελα να σας ρωτήσω, και συγνώμη για την τόσο μεγάαααλη εισαγωγή, είναι να μου πείτε τη γνώμη σας για μάρκες ημερήσιων φακών επαφής. Έχω μπερδευτεί πάρα πολύ. Τόσα χρόνια αγόραζα φακούς από οφθαλμίατρο στον οποίο και δεν θέλω να ξαναπάω. Πήγα σε έναν οπτικό ο οποίος μου έδωσε κάποιους φακούς της CIBA αλλά με 14 διάμετρο οι οποίοι και με "κόβανε" και δεν μπορούσα να τους ανεχτώ με τίποτα. Τώρα πήγα σε μια άλλη οπτικό η οποία μου έδωσε τους ACUVUE με 14.2 διάμετρο. Αν και δυσανασχέτησα με την τόσο μεγάλη διάμετρο όταν τους φόρεσα ήταν πάρα πολύ άνετοι, λες και δεν φοράω καν φακούς αλλά με προβληματίζει ότι ενώ στην κάτω μεριά ο φακός εφαρμόζει ακριβώς γύρω γύρω από την ίριδα, στο επάνω τμήμα της ίριδας περισσεύει αρκετά χιλιοστά σε σχέση με όλο το φακό (... γιατί προφανώς είναι πολύ μεγάλη η διάμετρος) ξέρει κανείς τί προβλήματα μπορεί να δημιουργήσει μεγαλύτερη από το κανονικό διάμετρος φακού;;; Συγνώμη αν η ερώτησή μου είναι χαζή αλλά δεν μπορείται να φανταστείται πόσο έχω τρομοκρατηθεί πλέον με όλη αυτή την περιπέτεια...

 

Μαρία

Link to comment
Share on other sites

μαρια μου καταρχας περαστικα.νομιζω οτι δεν κανει καλο διοτι μπορει σε βαθος χρονου να προκαλεσει προβλημα ακομα και αν σου καθονται τωρα μην φρικαρεις αλλα θα σου προτεινα να πας σε ενα σοβαρο μαγαζι οπου θα σου κανουν παρουσιαση ολων των φακων με δειγματα και ολα τα σχετικα.
Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς, σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ομολογουμένος πήγα σε κατάστημα με οπτικά που μου συνέστησαν και μου είπαν ότι είναι αρκετά καλό. Μου έδωσαν διάφορα δείγματα ομολογουμένως απλά οι συγκεκριμένοι με βόλεψαν. Θα πάω αύριο να τους δει και στο μηχάνημα λογικά, απλά ήθελα μια γνώμη μη μου αρχίσουν τα "ε, εντάξει, αφού δεν σε ενοχλεί δεν πειράζει" και τα γνωστά. Η βλακεία είναι ότι τη Δευτέρα φεύγω εκτός Αθηνών και μέχρι τον Απρίλη και ήθελα να βρω κάτι τώρα από δω από την Αθήνα πριν φύγω. Αλλά τελικά ίσως δε θα πρέπει να βιαστώ.
Link to comment
Share on other sites

Κόστος όπως ανέφερα και πιο πάνω εμένα με βγήκε 90 ευρώ για 3 ζευγάρια φακούς όπου το καθένα μπορεί να κρατήσει 1,5 με 2 μήνες.

 

Για καμπυλότητα δυστυχώς δεν γνωρίζω να σε πω:O

 

Η διαφορά που έχω παρατηρήσει σε σχέση με οτιδήποτε άλλο είχα μέχρι τώρα είναι ότι δεν νιώθω καμία απολύτως ενόχληση όσες ώρες και να τους φοράω.Ο οφθαλμίατρός μου, ανέφερε ότι λόγω του ότι το μάτι παίρνει πολύ οξυγόνο συνιστά τον φακό ιδανικό για πολύωρη χρήση ή ακόμα και για χρήση κατά τη διάρκεια του ύπνου(χωρίς όμως να το συνιστά).

 

ενταξει σε ευχαριστω πολυ για την χρησιμη πληροφορια να εισαι καλα θα δω τι θα κανω .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς, σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ομολογουμένος πήγα σε κατάστημα με οπτικά που μου συνέστησαν και μου είπαν ότι είναι αρκετά καλό. Μου έδωσαν διάφορα δείγματα ομολογουμένως απλά οι συγκεκριμένοι με βόλεψαν. Θα πάω αύριο να τους δει και στο μηχάνημα λογικά, απλά ήθελα μια γνώμη μη μου αρχίσουν τα "ε, εντάξει, αφού δεν σε ενοχλεί δεν πειράζει" και τα γνωστά. Η βλακεία είναι ότι τη Δευτέρα φεύγω εκτός Αθηνών και μέχρι τον Απρίλη και ήθελα να βρω κάτι τώρα από δω από την Αθήνα πριν φύγω. Αλλά τελικά ίσως δε θα πρέπει να βιαστώ.

α ενταξει νομιζα οτι ηταν κανενα τραγικο μαγαζι με τετοια διαφορα που περιέγραφες στους φακους:lol:

μην φοβασαι δεν θα σου πουν κατι τετοιο..ακομα και αν δεν βρεις κατι αλλο η λυση ειναι προσωρινη.πιστευω οταν γινεις καλα θα γυρισεις στους κλασικους φακους που σε βολεύουν ε?

Link to comment
Share on other sites

Έτσι θέλω να πιστεύω γιατί και τώρα μου είπαν ότι ούτως ή άλλως ψάχνουμε φακό για ένα μάτι μη υγειές κι ότι μόλις λυθεί το πρόβλημα θα ξανακάνω εφαρμογή για άλλους τύπους φακών. Είναι να μην σου τύχει τελικά. Γιατί απ'ότι έμαθα και αυτοί οι ετήσιοι της CIBA που έπαιρνα καταργήθηκαν τελικά. :mad:
Link to comment
Share on other sites

δεν σε θελει με τιποτα!!

ασχετο, εχει δοκιμασει κανεις το νεο νερο της bausch and lomb το biotrue?αν ναι σε σχεση με το renu εχει διαφορα?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...