Jump to content

Φακοί επαφής


Spyros86
 Κοινοποίηση

Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?  

711 members have voted

  1. 1. Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?

    • Ναι
      511
    • Όχι
      200


Recommended Posts

FREAK_OF_NATURE

ωραία η Θεσσαλονίκη, αλλά μου πέφτει (μόλις!!!!!!) 504 χιλιόμετρα μακριά.

 

 

neofitosgr

έχω την εντύπωση ότι είναι το ίδιο ακριβώς πράγμα.

Όπως τα γυαλιά είναι διορθωτικά της οράσεως, έτσι ακριβώς και οι φακοί είναι διορθωτικοί της οράσεως, οπότε, λογικά σκεπτόμενοι, θα χρειαζόμαστε φακούς του αυτού βαθμού μυωπίας...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εννοούσα ότι έχει 2 φακούς κάθε κουτάκι με 1 ζευγάρι γιατί είπες ότι ένα κουτάκι έχει 30 ευρώ.Προφανώς τα 30 ευρώ αντιστοιχούν σε ένα ζευγάρι.Το ξέρω ότι κάθε κουτάκι έχει 3 ζευγάρια. 3*30=90 ευρώ.Το λέω και πιο πάνω:)

 

ναι καλε το καταλαβα αλλα δεν εχουν ολα τα κουτια 3 ζευγαρια ειναι αναλογα τη μαρκα αλλα το σχολιο σου στην αρχη ηταν αστειο"ενα για καθε ματι":lol:

και αυτο διοτι εγω το καθε κουτι το περνω για ενα ματι μιας και εχω διαφορετικη μυωπία:lol:

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις ποια η αντιστοιχια βαθμων μυωπίας μεταξυ γυαλιων με φακούς ?

π.χ. εαν εχω 7 βαθμους μυωπια τι φακους θέλω ?

 

7 βαθμους θα παρεις και για φακους. Ποιος σου ειπε οτι ειναι αλλοι βαθμοι για φακους;

Link to comment
Share on other sites

ναι καλε το καταλαβα αλλα δεν εχουν ολα τα κουτια 3 ζευγαρια ειναι αναλογα τη μαρκα αλλα το σχολιο σου στην αρχη ηταν αστειο"ενα για καθε ματι":lol:

και αυτο διοτι εγω το καθε κουτι το περνω για ενα ματι μιας και εχω διαφορετικη μυωπία:lol:

Εγώ μέχρι τώρα όσοι πήρα πάντα είχαν 3 ζευγάρια μέσα.Εντάξει φυσικά και είναι δύο κουτάκια, ένα για κάθε μάτι γιατί και σε μένα η μυωπία είναι διαφορετική σε κάθε μάτι.Και ο οπτικός μου για να ξεχωρίσει τα 2 κουτάκια βάζει στο κουτάκι των αριστερών ένα Α σαν των αναρχικών:lol:

Link to comment
Share on other sites

FREAK_OF_NATURE

ωραία η Θεσσαλονίκη, αλλά μου πέφτει (μόλις!!!!!!) 504 χιλιόμετρα μακριά.

 

 

neofitosgr

έχω την εντύπωση ότι είναι το ίδιο ακριβώς πράγμα.

Όπως τα γυαλιά είναι διορθωτικά της οράσεως, έτσι ακριβώς και οι φακοί είναι διορθωτικοί της οράσεως, οπότε, λογικά σκεπτόμενοι, θα χρειαζόμαστε φακούς του αυτού βαθμού μυωπίας...

 

λογικά θα υπάρχουν πολλα καταστηματα ανα την ελλάδα με παρομοιες προσφορες.

προσωπικα χρησιμοποιω οπως εχω πει αυτους, http://www.contactlenses.co.uk/details305_41.html που τους αγοραζω απο το συγκεκριμενο σαιτ,το χρωμα true hazel.

αυτο τον μήνα ωστοσο τα αφησα χωρις χρωμα,στο φυσικο τους φορωντας μηνιαους που μου εκανε δωρο η οπτικος μου.δεν θυμαμαι τη μαρκα τους, το "αλουμινοχαρτο" απο πανω ειναι σε πρασινο χρωμα.τους βρηκα λιγο σκληρους.

 

κατα τα αλλα εχω δοκιμασει και εχω μεινει ευχαριστημενη τοσο απο air optix οσο και απο focus dailies..

μακραν χειροτεροι για μενα-τους φορουσα μαλιστα χρονια oi baush and lomb.

αρχικα τους θεωρουσα κορυφαιους μεχρι που αγοραζοντας απο διαφορετικα μαγαζια φακους,μου παρουσιαζαν ολοι προβλημα!

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

7 βαθμους θα παρεις και για φακους. Ποιος σου ειπε οτι ειναι αλλοι βαθμοι για φακους;

 

Λιγοτερο πρεπει, περιπου μισο βαθμο κατω, γιατι οι φακοι ακουμπανε απευθειας πανω στο ματι, και κατ'επεκταση ειναι πιο κοντα..

Link to comment
Share on other sites

Που το ακουσες αυτο το πραμα; Μου θυμιζει την αρχαια μεθοδο μερικων οφθαλμιατρων οτι τα πρωτα γυαλια πρεπει να εχουν λιγοτερο μυωπια απο οσο εχεις για να συνιθισει το ματι και φορας γυαλια και δεν βλεπεις κιολας.
Link to comment
Share on other sites

βασικα νομιζω και σε εμενα ετσι μου εδωσαν τους φακους με μισο βαθμο πισω..εχουν περασει χρονια απο τοτε και δεν θυμαμαι!!:lol:

οτι και να ειναι βλεπω τελεια so δεν θα ασχοληθω...αλλα εχεις ρωτησει και το ξερεις αυτο cpt?

edit:θυμήθηκα!!δεν ηταν μισο σε εμενα ηταν 0.25 πισω

Edited by cute_eyes
Link to comment
Share on other sites

Που το ακουσες αυτο το πραμα; Μου θυμιζει την αρχαια μεθοδο μερικων οφθαλμιατρων οτι τα πρωτα γυαλια πρεπει να εχουν λιγοτερο μυωπια απο οσο εχεις για να συνιθισει το ματι και φορας γυαλια και δεν βλεπεις κιολας.

Ισχύει.Πάνε ρώτα όποιον οπτικό θες.

Link to comment
Share on other sites

Yes, ισχυει, στους φακους ειναι νομιζω μισο βαθμο κατω απο την συνταγη που θα σου δωσει για τα γυαλια. Η' 0.25 κατω, δεν ειμαι σιγουρη.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω τι μου ειπε ο οφθαλμιατρος.

Και μου ειπε τον ιδιο λογο που ειπε καποιος παραπανω, οτι δλδ εχει να κανει με το οτι ειναι σε απευθειας επαφη με το ματι, κατι τετοιο περιπου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Hey guys,

εγώ που πήγα και ξαναρώτησα τον οφθαλμίατρό μου

μου είπε ότι φακό με ίδιο βαθμό μυωπίας αγοράζεις είτε πρόκειται για φακούς επαφής, είτε πρόκειται για τα παραδοσιακά κλασικά γυαλιά.

Και πήρα από έναν φακό για το κάθε μάτι...γύρω στα 13 ευρώ οι φακοί και άλλο τόσο περίπου το υγρό καθαρισμού.

Και μου είπε και ο οφθαλμίατρος και ο οπτικός ότι με καλή χρήση μπορώ να τους χρησιμοποιώ και για 2 μήνες ακόμα, καίτοι γράφουν ότι είναι μηνιαίοι...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Και μου είπε και ο οφθαλμίατρος και ο οπτικός ότι με καλή χρήση μπορώ να τους χρησιμοποιώ και για 2 μήνες ακόμα, καίτοι γράφουν ότι είναι μηνιαίοι...

 

Αν και δεν μου το σύστηναν ποτέ ούτε οφθαλμίατρος ούτε και οπτικός, είναι αλήθεια ... Έχω βγάλει και 4 μήνες με ένα ζευγάρι μηνιαίους γιατί πάντα τους προσέχω πάρα πολύ ....

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Hey guys,

εγώ που πήγα και ξαναρώτησα τον οφθαλμίατρό μου

μου είπε ότι φακό με ίδιο βαθμό μυωπίας αγοράζεις είτε πρόκειται για φακούς επαφής, είτε πρόκειται για τα παραδοσιακά κλασικά γυαλιά.

Και πήρα από έναν φακό για το κάθε μάτι...γύρω στα 13 ευρώ οι φακοί και άλλο τόσο περίπου το υγρό καθαρισμού.

Και μου είπε και ο οφθαλμίατρος και ο οπτικός ότι με καλή χρήση μπορώ να τους χρησιμοποιώ και για 2 μήνες ακόμα, καίτοι γράφουν ότι είναι μηνιαίοι...

 

Φιλε μου οτι λες ειναι πολυ σωστο. Πηγα και γω σημερα στον οπτικο μου και μου ειπε αυτο που ειχα φανταστει πιο πανω για κατι εμπειρικες θεωριες που δεν εχουν επιστημονικη τεκμηριωση. Παλαιοτερα οι οφθαλμιατροι εδιναν γυαλια με λιγοτερο μυωπια για να "συνιθισει" το ματι. Αποτελεσμα ηταν απλα να μην βλεπεις.

Ετσι και με τους φακους. Εχουν φτιαχτει για να ειναι πανω στο ματι. Αρα η διαφορα απο τα γυαλια εχει ηδη υπολογιστει πανω στους φακους. Τωρα βεβαια 0,25 δεν ειναι πολυ σχεδον τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου οτι λες ειναι πολυ σωστο. Πηγα και γω σημερα στον οπτικο μου και μου ειπε αυτο που ειχα φανταστει πιο πανω για κατι εμπειρικες θεωριες που δεν εχουν επιστημονικη τεκμηριωση. Παλαιοτερα οι οφθαλμιατροι εδιναν γυαλια με λιγοτερο μυωπια για να "συνιθισει" το ματι. Αποτελεσμα ηταν απλα να μην βλεπεις.

Ετσι και με τους φακους. Εχουν φτιαχτει για να ειναι πανω στο ματι. Αρα η διαφορα απο τα γυαλια εχει ηδη υπολογιστει πανω στους φακους. Τωρα βεβαια 0,25 δεν ειναι πολυ σχεδον τιποτα.

 

Εξ άλλου, η απόκλιση μπορεί να υπάρχει σε κάποιον πάσχοντα, όπως εγώ, και από μυωπία και από αστυγματισμό, και ο οποίος παίρνει διορθωτικό φακό μόνο για την μυωπία. Ναι μεν καλύπτεις όλη την μυωπία, αλλά αφήνεις και την λίγη θολούρα του αστυγματισμού.

Από την άλλη πλευρά και επειδή ουδέν κακόν αμιγές καλού αυτό βοηθάει τον οφθαλμό να μην τεμπελιάζει. Γιατί το αναγκάζει να ζοριστεί για να δει καλύτερα, με αποτέλεσμα να μην υποβοηθά την αύξουσα πορεία της πάθησης. Ενω΄τα παραδοσιακά γυαλιά εάν τα φοράς συνεχώς χωρίς να τα αποχωρίζεσαι καθόλου, απλώς βοηθάνε το μάτι να τεμπελιάζει.

Τάδε έφησαν ο οφθαλμίατρος (εδώ και χρόνια) και ο οπτικός μου.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Ok καθε γιατρος λοιπον εχει τη θεωρια του. Εμενα αυτη η θεωρια παντως με το τεμπελικο ματι πολυ απαρχαιωμενη μου κανει και καθολου λογικη. Ενα διαστημα μαλιστα που ειχα τσακωθει με τα γυαλια μου και δεν τα φορουσα καθολου(ενω ειχα 3 βαθμους :O) μου ανεβηκε η μυωπια.

 

Αυτο που εχω διαβασει παντως και δεν ξερω αν ισχυει ειναι οτι σε περιπτωση που φορατε για χρονια φακους, αλλοιωνεται η κλιση του ματιου ή καπως ετσι, με αποτελεσμα μερικες φορες να μην γινεται πλεον να κανεις λεηζερ... Αν τους φορας συνεχεια ομως. Γι'αυτο οταν ειστε σπιτι βαλτε γυαλακια αμεσως, δεν υπαρχει λογος να κουραζουμε το ματι.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ok καθε γιατρος λοιπον εχει τη θεωρια του. Εμενα αυτη η θεωρια παντως με το τεμπελικο ματι πολυ απαρχαιωμενη μου κανει και καθολου λογικη. Ενα διαστημα μαλιστα που ειχα τσακωθει με τα γυαλια μου και δεν τα φορουσα καθολου(ενω ειχα 3 βαθμους :O) μου ανεβηκε η μυωπια.

 

Αυτο που εχω διαβασει παντως και δεν ξερω αν ισχυει ειναι οτι σε περιπτωση που φορατε για χρονια φακους, αλλοιωνεται η κλιση του ματιου ή καπως ετσι, με αποτελεσμα μερικες φορες να μην γινεται πλεον να κανεις λεηζερ... Αν τους φορας συνεχεια ομως. Γι'αυτο οταν ειστε σπιτι βαλτε γυαλακια αμεσως, δεν υπαρχει λογος να κουραζουμε το ματι.

Ακριβως τα ιδια μου ειχε πει ο εξαιρετικος οφθαλμιατρος μου. Μαλιστα και μενα μου ανεβηκε ελαχιστα η μυωπια επειδη ο προηγουμενος οφθαλμιατρος μου ειχε δωσει λιγοτερη μυωπια στα γυαλια. Και το θεμα ειναι οτι στην αρχη βλεπεις και λες ολα καλα αλλα απο ενα σημειο και μετα εχεις προβλημα. Ειδικα αν εισαι στο σχολειο και καθεσαι πισω πισω:)

Link to comment
Share on other sites

Ok καθε γιατρος λοιπον εχει τη θεωρια του. Εμενα αυτη η θεωρια παντως με το τεμπελικο ματι πολυ απαρχαιωμενη μου κανει και καθολου λογικη. Ενα διαστημα μαλιστα που ειχα τσακωθει με τα γυαλια μου και δεν τα φορουσα καθολου(ενω ειχα 3 βαθμους :O) μου ανεβηκε η μυωπια.

 

 

Δεν ξέρω αν είναι απηρχαιωμένη ή μη, αλλά μου την είπε ο θείος μου που είναι καθηγητής, οπότε υποθέτω κάτι παραπάνω θα ξέρει, λόγω της δουλειάς του...

Το ότι κάτι είναι πολύ παλιό, δεν σημαίνει ότι δεν ισχύει.

Όσο για την πορεία της μυωπίας σίγουρα πολλά πράγματα παίζουν ρόλο, άγχος, πόση ώρα βλέπεις τηλεόραση υπολογιστή διάφορα τέτοια αντικείμενα, η απόσταση από την οποία παρακολουθείς, η απόσταση που κρατάς από το βιβλίο όταν διαβα΄ζεις κλπ.

Για το λέιζερ χρειάζεται πάντως σίγουρα πρώτα να σταθεροποιηθεί αυτή η ηλίθια πάθηση και μετά καθίσταται δυνατή η οποιαδήποτε διορθωτική ε πέμβαση.

 

Καλά αυτό με το σχολείο και το πίσω-πίσω έχεις απόλυτο δίκαιο. εγώ έχω ρίξει καβγάδες για να κάθομαι πρώτο θρανίο πίστα, γιατί από δεύτερο και πίσω δεν βλέπω τίποτα. Λόγω ύψους δεν με άφηναν τα άλλα παιδιά να κάθομαι μπροστά, ώσπου έκανα χοντρή φασαρία, είπα και σε μια κότα που παρίστανε την καθηγήτρια "πίσω να κάτσετε εσείς κι άμα βλέπετε εκεί να κατασκηνώσετε", και έληξε το θέμα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος εδώ που να έχει παραγγείλει φακούς μέσω internet από Αμερική;

Θέλω να ρωτήσω αν πληρώνουμε τελωνείο και πόσο χρόνο κάνουν περίπου να φτάσουν οι φακοί στην Ελλάδα.

Συγκεκριμένα από LensDiscounters.com ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα με ενδιεφερε και μενα να ξερω, αν υπαρχει καποιο ευρωπαϊκο 'eshop' που να πουλα online προιοντα οπτικων.

Θα ηθελα να αγοραζω μονος μου τους φακους μου απο καποιο ηλεκτρονικο καταστημα (κατα προτιμηση εντος ΕΕ), ωστε και οικονομια να κανω, και να μην μπλεκω στο καταστημα οπτικων.

Και λεω μπλεκω, γιατι πχ. εγω προτιμω να αγοραζω 'ετησιους' φακους που δεν εχουν και μεγαλη περαση πια, και στο καταστημα που παω χρόνια μου λενε οτι θελουν ειδικη παραγγελια, οτι θα αργησουν, οτι πανε για καταργηση και κατι τετοια.

Εχει κανεις εμπειρια απο ευρωπαικο eshop?

Συγκεκριμενα ενδιαφερομαι για φακους της vaycon.

Περιμενω προτασεις!

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση απο απλη περιεργια? Γιατι προτιματε να παιρνετε φακους απο το εξωτερικο μεσω e-shop? Λογω χρηματων? Εχει τοσο μεγαλη διαφορα στις τιμες?

 

Προσωπικα φοραω φακους που κρατανε πανω απο χρονο (αυτους τους εχω απο το 4/07).

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση απο απλη περιεργια? Γιατι προτιματε να παιρνετε φακους απο το εξωτερικο μεσω e-shop? Λογω χρηματων? Εχει τοσο μεγαλη διαφορα στις τιμες?

 

Προσωπικα φοραω φακους που κρατανε πανω απο χρονο (αυτους τους εχω απο το 4/07).

 

Απο τον 4ο του 2007 αν καταλαβα καλα; Τι σοι φακοι ειναι αυτοι;

Link to comment
Share on other sites

Ναι απο τον Απριλιο του 2007. Ο οφθαλμιατρος μου τοσα χρονια τετοιους φακους μου δινει. Κρατανε αναλογως την χρηση 3-5 χρονια, μαλιστα νομιζω εχει αναφερθει και σε παλιοτερα posts.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...