Jump to content

Φακοί επαφής


Spyros86
 Κοινοποίηση

Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?  

711 members have voted

  1. 1. Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?

    • Ναι
      511
    • Όχι
      200


Recommended Posts

Εγω μεχρι 2χρονους φακους ξερω...

Απο κει και περα και γκομενος/α να 'ναι τον/την αλλαζεις, ποσο μαλλον τους φακους.:p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μακριά από φακούς μεγάλης διαρκείας.Εγώ όταν πρωτοέβαλα φακούς είχα πάρει 6μηνιαίους που κρατούσαν και 8-10 μήνες.Αργότερα, ρώτησα διάφορους οπτικούς και κατευθύνθηκα στους μηνιαίους.Είναι πολύ καλύτερης ποιότητας σε κάθε περίπτωση.Όσο φοράς τον φακό φθείρεται και μετά από μια μεγάλη διάρκεια χρήσης το υγρό δεν μπορεί να τους καθαρίσει όπως πρέπει.
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, αλλά δεν θα το χουν υπολογίσει αυτό στην κατασκευή των φακών μεγαλύτερης διάρκειας ????

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, αλλά δεν θα το χουν υπολογίσει αυτό στην κατασκευή των φακών μεγαλύτερης διάρκειας ????

Προφανώς και το έχουν υπολογίσει αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι έχουν την ίδια απόδοση με τους μηνιαίους.Άλλωστε άμα ήταν το ίδιο θα έπαιρναν όλοι ένα ζευγάρι και θα το κρατούσαν χρόνια.Ποιος θέλει να αλλάζει φακούς κάθε λίγο και λιγάκι?

Link to comment
Share on other sites

Αυτός που δεν φοβάται να κάνει βλακείες με τους φακούς ... Αυτός που κοιμάται με τους φακούς, αυτός που κάνει μπάνιο με τους φακούς, αυτός που φοράει τους φακούς 5 φορές τον μήνα αλλά τους υποβάλλει στις χειρότερες πράξεις ....

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Αυτός που δεν φοβάται να κάνει βλακείες με τους φακούς ... Αυτός που κοιμάται με τους φακούς, αυτός που κάνει μπάνιο με τους φακούς, αυτός που φοράει τους φακούς 5 φορές τον μήνα αλλά τους υποβάλλει στις χειρότερες πράξεις ....

Και καταλήγει με κατακόκκινα μάτια, με κολλύρια και απαγόρευση χρήσης φακών για 1 χρόνο τουλάχιστον!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι όλοι οι οργανισμοί το ίδιο ... Τέλος πάντων, δεν αντιλέγω και δεν είναι αυτός ο σκοπός μου ούτε αυτό το θέμα μας .....

 

Εγώ απλά ανέφερα τις αφελείς πράξεις από τις οποίες θα μπορούσε να επωφεληθεί κάποιος με την χρήση μηνιαίων φακών επαφής ....

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

3,5 χρόνια τουσ ίδιους φακούς;!;!;!;!;!;!;!;!;!;1:!;!;!

 

πολύ δεν είναι;;;;;;

 

γιατί νιώθω ότι όταν πάω λίγο έστω να σκύψω το κεφάλι μου ότι θα μου φύγει κάποιος φακός απο΄το μάτι;

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση απο απλη περιεργια? Γιατι προτιματε να παιρνετε φακους απο το εξωτερικο μεσω e-shop? Λογω χρηματων? Εχει τοσο μεγαλη διαφορα στις τιμες?

 

Προσωπικα φοραω φακους που κρατανε πανω απο χρονο (αυτους τους εχω απο το 4/07).

 

Eγώ πάντως φοράω εδώ και χρόνια μηνιαίους και συγκεκριμένα της Baush and Lomb τους Soflens 59 και είμαι ευχαριστημένος.Μάλιστα τώρα τελευταία είμαι περισσότερο ευχαριστημένος καθώς τους βρίσκω και φθηνά.Οχι από το net, αλλά πρόσφατα ανακάλυψα ένα μαγαζί (μάλλον αλυσίδα για την ακρίβεια) που τους έχει φθηνά.

Check it out : http://www.ez2c.gr/

Συγκεκριμένα ενώ αγόραζα μέχρι πρότεινος το κουτάκι 30 ευρώ, εκεί το βρήκα με 22 ευρώ.Μάλιστα έχουν και μια προσφορά που άμα πάρεις και 2ο κουτί σου έρχεται όλο πακέτο στα 40 ευρώ, άρα 20 ευρώ το κουτί με λίγα λόγια.Πιο φθηνά στο internet δεν έχω βρει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Eγώ πάντως φοράω εδώ και χρόνια μηνιαίους και συγκεκριμένα της Baush and Lomb τους Soflens 59 και είμαι ευχαριστημένος.Μάλιστα τώρα τελευταία είμαι περισσότερο ευχαριστημένος καθώς τους βρίσκω και φθηνά.Οχι από το net, αλλά πρόσφατα ανακάλυψα ένα μαγαζί (μάλλον αλυσίδα για την ακρίβεια) που τους έχει φθηνά.

Check it out : http://www.ez2c.gr/

Συγκεκριμένα ενώ αγόραζα μέχρι πρότεινος το κουτάκι 30 ευρώ, εκεί το βρήκα με 22 ευρώ.Μάλιστα έχουν και μια προσφορά που άμα πάρεις και 2ο κουτί σου έρχεται όλο πακέτο στα 40 ευρώ, άρα 20 ευρώ το κουτί με λίγα λόγια.Πιο φθηνά στο internet δεν έχω βρει.

 

ξέρεις αν έχουν προσφορά και για τους bausch&lomb purevision? το έψαξα λίγο στο site αλλα δεν βρήκα κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ πάντως φοράω εδώ και χρόνια μηνιαίους και συγκεκριμένα της Baush and Lomb τους Soflens 59 και είμαι ευχαριστημένος.Μάλιστα τώρα τελευταία είμαι περισσότερο ευχαριστημένος καθώς τους βρίσκω και φθηνά.Οχι από το net, αλλά πρόσφατα ανακάλυψα ένα μαγαζί (μάλλον αλυσίδα για την ακρίβεια) που τους έχει φθηνά.

Check it out : http://www.ez2c.gr/

Συγκεκριμένα ενώ αγόραζα μέχρι πρότεινος το κουτάκι 30 ευρώ, εκεί το βρήκα με 22 ευρώ.Μάλιστα έχουν και μια προσφορά που άμα πάρεις και 2ο κουτί σου έρχεται όλο πακέτο στα 40 ευρώ, άρα 20 ευρώ το κουτί με λίγα λόγια.Πιο φθηνά στο internet δεν έχω βρει.

 

Και πού πέφτει αυτό το μαγαζί;

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

FREAK_OF_NATURE

ωραία η Θεσσαλονίκη, αλλά μου πέφτει (μόλις!!!!!!) 504 χιλιόμετρα μακριά.

 

...

το συγκεκριμενο μαγαζι εχει υποκαταστηματα ανα την ελλαδα..αυριο ή το βραδυ θα γραψω την διευθυνση!

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Και πού πέφτει αυτό το μαγαζί;

 

Εκει και εκει! :)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμενο μαγαζι εχει υποκαταστηματα ανα την ελλαδα..αυριο ή το βραδυ θα γραψω την διευθυνση!

 

Οντως έχει υποκαταστήματα.Εγώ πήγα σε αυτό του Πειραιά.Αν θες να πας είναι Βασ. Γεωργίου 29. Πάντως τσέκαρε το site , http://www.ez2c.gr/ , έχει τις διευθύνσεις.

Link to comment
Share on other sites

Οντως έχει υποκαταστήματα.Εγώ πήγα σε αυτό του Πειραιά.Αν θες να πας είναι Βασ. Γεωργίου 29. Πάντως τσέκαρε το site , http://www.ez2c.gr/ , έχει τις διευθύνσεις.
εμμμ..

δεν αναφερομουν σε αυτα,αλλα σε αυτα!

 

 

http://www.anastasiadis-optica-stores.gr/index2.php

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, να ρωτησω, λετε να υπαρχει κανενα προβλημα που ενα 5μηνο τωρα που φοραω τους φακους ειναι λιγο διαφορετικη βαθμοι απο τα γυαλια μου ?

Οταν πηγα στον οπτικο μου εκανε κατι μετρησεις εκει περα και επειδη εβλεπα καλα με λιγο μικροτερο βαθμο απο τα γυαλια μου στους φακους ( της ταξης του 0.25) ,ειπε καλυτερα να τους βαλουμε με οσο το δυνατον μικροτερο . Και τωρα μια χαρα βλεπω με τους φακους, απλα επειδη φοραω τα γυαλια οταν καθομαι στο σπιτι ,στον υπολογιστη ειδικα , αναρωτιεμαι μηπως δημιουργειται κανενα προβλημα με την αλλαγη βαθμων ουσιαστικα ?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, να ρωτησω, λετε να υπαρχει κανενα προβλημα που ενα 5μηνο τωρα που φοραω τους φακους ειναι λιγο διαφορετικη βαθμοι απο τα γυαλια μου ?

Οταν πηγα στον οπτικο μου εκανε κατι μετρησεις εκει περα και επειδη εβλεπα καλα με λιγο μικροτερο βαθμο απο τα γυαλια μου στους φακους ( της ταξης του 0.25) ,ειπε καλυτερα να τους βαλουμε με οσο το δυνατον μικροτερο . Και τωρα μια χαρα βλεπω με τους φακους, απλα επειδη φοραω τα γυαλια οταν καθομαι στο σπιτι ,στον υπολογιστη ειδικα , αναρωτιεμαι μηπως δημιουργειται κανενα προβλημα με την αλλαγη βαθμων ουσιαστικα ?

 

 

Κανονικά θα έρπεπε να πάρεις τους βαθμούς που σου έγραψε ο οφθαλμίατρός σου. Το να φοράς διαφορετικό βαθμό στους φακούς και διαφορετικό βαθμό στα γυαλιά, ε σίγουρα θέλει κάποια προσοχή... Γιατί λίγο τα "τρελαίνεις" τ α μάτια σου μια το ένα και μια το άλλο......

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

biomedics -cooper vision

 

το ενα 10.00 τα δυο,15.00

 

πηρα ενα για δοκιμη..

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, να ρωτησω, λετε να υπαρχει κανενα προβλημα που ενα 5μηνο τωρα που φοραω τους φακους ειναι λιγο διαφορετικη βαθμοι απο τα γυαλια μου ?

Οταν πηγα στον οπτικο μου εκανε κατι μετρησεις εκει περα και επειδη εβλεπα καλα με λιγο μικροτερο βαθμο απο τα γυαλια μου στους φακους ( της ταξης του 0.25) ,ειπε καλυτερα να τους βαλουμε με οσο το δυνατον μικροτερο . Και τωρα μια χαρα βλεπω με τους φακους, απλα επειδη φοραω τα γυαλια οταν καθομαι στο σπιτι ,στον υπολογιστη ειδικα , αναρωτιεμαι μηπως δημιουργειται κανενα προβλημα με την αλλαγη βαθμων ουσιαστικα ?

 

Στους φακούς μου έχουν πει ότι μπορείς να φοράς μικρότερο βαθμό από τα γυαλιά, μέχρι 0,25 μιλάμε.

ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, να ρωτησω, λετε να υπαρχει κανενα προβλημα που ενα 5μηνο τωρα που φοραω τους φακους ειναι λιγο διαφορετικη βαθμοι απο τα γυαλια μου ?

Οταν πηγα στον οπτικο μου εκανε κατι μετρησεις εκει περα και επειδη εβλεπα καλα με λιγο μικροτερο βαθμο απο τα γυαλια μου στους φακους ( της ταξης του 0.25) ,ειπε καλυτερα να τους βαλουμε με οσο το δυνατον μικροτερο . Και τωρα μια χαρα βλεπω με τους φακους, απλα επειδη φοραω τα γυαλια οταν καθομαι στο σπιτι ,στον υπολογιστη ειδικα , αναρωτιεμαι μηπως δημιουργειται κανενα προβλημα με την αλλαγη βαθμων ουσιαστικα ?

 

Οσο ακριβως σου μετρησε ο οφθαλμιατρος τοσο ακριβως θα παρεις και σε φακους. Το οτι πρεπει να βαζεις λιγοτερο στους φακους ειναι μυθος και το μονο που καταφερεις ειναι να κουραζεις το ματι σου και να μην βλεπεις καλα. Δες στις προηγουμενες σελιδες εχει συζητηθει αρκετα το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Στους φακούς μου έχουν πει ότι μπορείς να φοράς μικρότερο βαθμό από τα γυαλιά, μέχρι 0,25 μιλάμε.

 

Ποιος στα έχει πει αυτά;

Κι εγώ που πριν από 1 μήνα φόρεσα φακούς, έχοντας πάει αμέσως πιο πριν στον οφθαλμίατρό μου, και αφού τον ρώτησα, μου είπε ότι φοράς τον ίδιο βαθμό είτε πρόκειται για το κλασσικό ομματογυάλι, είτε για φακούς επαφής.

Όλα τ' άλλα είναι έπεα πτερόεντα......

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Οσο ακριβως σου μετρησε ο οφθαλμιατρος τοσο ακριβως θα παρεις και σε φακους. Το οτι πρεπει να βαζεις λιγοτερο στους φακους ειναι μυθος και το μονο που καταφερεις ειναι να κουραζεις το ματι σου και να μην βλεπεις καλα. Δες στις προηγουμενες σελιδες εχει συζητηθει αρκετα το θεμα.

 

Δηλαδη τοσο καιρο που φοραω διαφορετικα στους φακους , διαφορετικα στα γυαλια ( μπορει η μυωπια μου να ειναι καπου στη μεση :p αλλα τελευταια φορα που ειχα παειστην οφθαλμιατρο μου ειπε να μεινω με τα ιδια γυαλια μιας και ημουν μια χαρα ) να το αλλαξω ? Το επομενο ζευγαρι φακους να το παρω οσο στα γυαλια ?

Link to comment
Share on other sites

Στους φακούς μου έχουν πει ότι μπορείς να φοράς μικρότερο βαθμό από τα γυαλιά, μέχρι 0,25 μιλάμε.

 

και εμένα έτσι μου έχουν πει, 2-3 διαφορετικοί οφθαλμιατροι

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη τοσο καιρο που φοραω διαφορετικα στους φακους , διαφορετικα στα γυαλια ( μπορει η μυωπια μου να ειναι καπου στη μεση :p αλλα τελευταια φορα που ειχα παειστην οφθαλμιατρο μου ειπε να μεινω με τα ιδια γυαλια μιας και ημουν μια χαρα ) να το αλλαξω ? Το επομενο ζευγαρι φακους να το παρω οσο στα γυαλια ?

Φυσικα και θα το παρεις οσο τα γυαλια.

 

και εμένα έτσι μου έχουν πει, 2-3 διαφορετικοί οφθαλμιατροι

Δεν ισχυει αυτο το εχουμε πει. Διαβαστε σε προηγουμενες σελιδες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...