Jump to content

Φακοί επαφής


Spyros86
 Κοινοποίηση

Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?  

711 members have voted

  1. 1. Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?

    • Ναι
      511
    • Όχι
      200


Recommended Posts

δεν σε θελει με τιποτα!!

ασχετο, εχει δοκιμασει κανεις το νεο νερο της bausch and lomb το biotrue?αν ναι σε σχεση με το renu εχει διαφορα?

 

Φιλε το πρωτο που ειχα παρει ηταν το renu και αμεσως μετα ενα biosoak υποτιθεται βιολογικο αλλα οχι πολυ γνωστο. Το δευτερο ηταν κλασης ανωτερο απο το renu. Απο την πρωτη μερα το καταλαβα. Το renu ποσο το παιρνεις;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το renu είναι το μόνο υγρό που από τη πρώτη στιγμή με έχει καταβολεψει.συνήθως το περνώ από 8 μεχρι 12 ευρώ.απλά τελειώνει τώρα και παντού δείχνουν αυτο το biotrue και με έπιασε η περιέργεια...
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια υπαρχουν φακοι επαφης που τους φορας χρονια και δεν τους βγαζεις ουτε στον υπνο ουτε πουθενα? μου το ειπε χθες μια γνωστη μου οτι ειναι ειδικη παραγγελια απο ελβετια και ειναι πανακριβοι κτλ κτλ..

μηπως με κοροιδευει? πολυ μουφα μου ακουστηκε ολο αυτο και δεν το χω ξανακουσει στην ζωη μου! εγω 12 ωρες φοραω τους δικους μου καθημερινα και επαθα μολυνση επειδη το ματι δεν ανεπνεε αρκετες ωρες..αυτη που λεει οτι δεν τους βγαζει ποτε πως ειναι μια χαρα??

Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια υπαρχουν φακοι επαφης που τους φορας χρονια και δεν τους βγαζεις ουτε στον υπνο ουτε πουθενα? μου το ειπε χθες μια γνωστη μου οτι ειναι ειδικη παραγγελια απο ελβετια και ειναι πανακριβοι κτλ κτλ..

μηπως με κοροιδευει? πολυ μουφα μου ακουστηκε ολο αυτο και δεν το χω ξανακουσει στην ζωη μου! εγω 12 ωρες φοραω τους δικους μου καθημερινα και επαθα μολυνση επειδη το ματι δεν ανεπνεε αρκετες ωρες..αυτη που λεει οτι δεν τους βγαζει ποτε πως ειναι μια χαρα??

 

Καταρχας μολυνση δεν παθαινεις επειδη δεν αναπνεει το ματι. Συνηθως ξηροφθαλμια παθαινεις κατι που περναει απο μερικα λεπτα μεχρι μερικες μερες δεν ειναι κατι ανησυχητικο. Θεωρητικα κανενας φακος δεν πρεπει να χρησιμοποιειται κατα τη διαρκεια του υπνο αλλα υπαρχουν μερικοι οι οποιοι επιτρεπουν στο ματι να οξυγονωνεται περισσοτερο. Αυτους σε συνδιασμο με τεχνητα δακρια μπορεις να τους φορας συνεχομενα για μεγαλο χρονικο διαστημα αλλα κανεις δεν το συνηστα χωρις ομως να το απαγορευει κιολας.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια υπαρχουν φακοι επαφης που τους φορας χρονια και δεν τους βγαζεις ουτε στον υπνο ουτε πουθενα? μου το ειπε χθες μια γνωστη μου οτι ειναι ειδικη παραγγελια απο ελβετια και ειναι πανακριβοι κτλ κτλ..

μηπως με κοροιδευει? πολυ μουφα μου ακουστηκε ολο αυτο και δεν το χω ξανακουσει στην ζωη μου! εγω 12 ωρες φοραω τους δικους μου καθημερινα και επαθα μολυνση επειδη το ματι δεν ανεπνεε αρκετες ωρες..αυτη που λεει οτι δεν τους βγαζει ποτε πως ειναι μια χαρα??

 

Γενικώς πολλά ακούγονται, για τους συγκεκριμένους φακούς δεν έχω ακούσει κάτι αλλά πολύ πιθανό να υπάρχουν. Γνώμη μου είναι ότι καλύτερα να ρωτήσεις τον οφθαλμίατρο σου γιατί δυστυχώς αν μπλέξεις με ξηροφθαλμία δεν είναι ότι το καλύτερο. Περνάει πολύ δύσκολα και εκτός αυτού και με τα γυαλιά ταλαιπωρείσαι (με την ξηροφθαλμία δεν αντέχεις πχ να είσαι σε κλιματιζόμενο χώρο, σε χώρο όπου καπνίζουν και άλλα πολλά)

 

ρε παιδια υπαρχουν φακοι επαφης που τους φορας χρονια και δεν τους βγαζεις ουτε στον υπνο ουτε πουθενα? μου το ειπε χθες μια γνωστη μου οτι ειναι ειδικη παραγγελια απο ελβετια και ειναι πανακριβοι κτλ κτλ..

μηπως με κοροιδευει? πολυ μουφα μου ακουστηκε ολο αυτο και δεν το χω ξανακουσει στην ζωη μου! εγω 12 ωρες φοραω τους δικους μου καθημερινα και επαθα μολυνση επειδη το ματι δεν ανεπνεε αρκετες ωρες..αυτη που λεει οτι δεν τους βγαζει ποτε πως ειναι μια χαρα??

 

Ξέχασα να σου πω ότι πιθανότατα να εξαρτάται κι από τον κάθε οργανισμό. Π.χ. και εγώ και η κολλητή μου φοράμε 15 χρόνια φακούς, εγώ πάντα τους πρόσεχα όσον αφορά το καθαρισμό, δεν τους φόραγα ποτέ όταν κοιμόμουν, τους πέταγα ακριβώς όταν έληγαν κτλ και παρ'όλα αυτά κάθε χρόνο πάθαινα κι από μια επιπεφυκήτιδα, με αποκορύφωμα τώρα και την ξηροφθαλμία. Εκείνη ποτέ μα ποτέ δεν πρόσεχε τίποτα απ'όλα αυτά (π.χ. μπορεί να τους φορούσε και 3 μέρες συνεχόμενα πρωί βράδυ χωρίς να τους βγάλει καθόλου ή να τους φοράει 2 και 3 μήνες αφότου έχουν λήξει) και - φτου φτου να μην τη ματιάσω κιόλας - τοσα χρόνια δεν έχει πάθει απολύτως τίποτα.

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να σου πω ότι πιθανότατα να εξαρτάται κι από τον κάθε οργανισμό. Π.χ. και εγώ και η κολλητή μου φοράμε 15 χρόνια φακούς, εγώ πάντα τους πρόσεχα όσον αφορά το καθαρισμό, δεν τους φόραγα ποτέ όταν κοιμόμουν, τους πέταγα ακριβώς όταν έληγαν κτλ και παρ'όλα αυτά κάθε χρόνο πάθαινα κι από μια επιπεφυκήτιδα, με αποκορύφωμα τώρα και την ξηροφθαλμία. Εκείνη ποτέ μα ποτέ δεν πρόσεχε τίποτα απ'όλα αυτά (π.χ. μπορεί να τους φορούσε και 3 μέρες συνεχόμενα πρωί βράδυ χωρίς να τους βγάλει καθόλου ή να τους φοράει 2 και 3 μήνες αφότου έχουν λήξει) και - φτου φτου να μην τη ματιάσω κιόλας - τοσα χρόνια δεν έχει πάθει απολύτως τίποτα.

 

Ακριβως ετσι ειναι εξαρταται απο τον καθε οργανισμο αλλα δυστυχως αυτο το μαθαινεις αφου την παθεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι στο δίλημμα: να φορέσω ή να μη φορέσω φακούς επαφής;

και εάν ναι, καλύτεροι είναι αυτοί που τους αλλάζεις κάθε μήνα ή αυτοί που είναι για 6μηνο ή 12μηνο;

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι στο δίλημμα: να φορέσω ή να μη φορέσω φακούς επαφής;

και εάν ναι, καλύτεροι είναι αυτοί που τους αλλάζεις κάθε μήνα ή αυτοί που είναι για 6μηνο ή 12μηνο;

Εξαρτάται από τις ανάγκες σου.Εγώ τόσα χρόνια είχα κουραστεί με τα γυαλιά και τους προτίμησα.Σε κάποιους ανθρώπους είναι άνετοι οι φακοί σε άλλους όχι.Δοκίμασε.

 

Προτείνω μηνιαίους.Καλύτερη ποιότητα και λιγότερες πιθανότητες μόλυνσης.

 

Σε κάθε περίπτωση μην αντικαταστήσεις τα γυαλιά με τους φακούς.Μην αρχίσεις να φοράς τους φακούς κάθε μέρα όλη μέρα γιατί θα καταλήξεις με κόκκινα μάτια (όπως εγώ).

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ zafos90 μάλλον σε μηνιαίους προσανατολίζομαι....ρώτησα σήμερα και στον οπτικό μας και μου είπε τα ίδια με σένα.

αλλά το βρίσκω λίγο κουλό να κοιμάσαι με φακούς επαφής. Είναι σαν να λες ότι πέφτεις στο κρεβάτι με γυαλιά!

thanks πάντως.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ zafos90 μάλλον σε μηνιαίους προσανατολίζομαι....ρώτησα σήμερα και στον οπτικό μας και μου είπε τα ίδια με σένα.

αλλά το βρίσκω λίγο κουλό να κοιμάσαι με φακούς επαφής. Είναι σαν να λες ότι πέφτεις στο κρεβάτι με γυαλιά!

thanks πάντως.

Μα δεν κοιμάσαι με τους φακούς φίλε.Τους βγάζεις πριν κοιμηθείς:cool:

Πάντα!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πήγαινε σε ένα μήνυμα πιιο πάνω που είδα που έγραφε ότι κοιμάται με φακούς.......

θα το έβρισκα πολύ ριψοκίνδυνο!

 

Όσο για το όνειρά μου, με 3 βαθμούς μυωπίας και άλλο τόσο αστυγματισμό, πάντα καθαρά είναι......σαν να μην έχω μυωπία ένα πράγμα..................

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει, δεν θα τυφλωθεις κιολας αν π.χ. σε παρει ο υπνος με τους φακους για λιγες ωρες ή κατι τετοιο, αλλα δεν οξυγονονεται καλα το ματι, κατι τετοιο εχω διαβασει κι ειναι επιβλαβες φανταζομαι αν το κανεις συνηθειο. Ασε που ξυπνας και τα βλεπεις ολα θολα για λιγο και τρως μια φρικη...:p

 

Κι εγω προτεινω μηνιαιους γιατι εκτος τον αλλων που ανεφεραν παραπανω, θα κλαις λιγοτερα λεφτα αν τους χασεις π.χ. ή σου κοπει ( μου χει συμβει 2 φορες :O )

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μερικές φορές δεν τους βγάζω το βράδυ...όχι συνέχεια αλλά 1-2 φορές την εβδομάδα το κάνω...όταν μένω σε κανα φίλο για βράδυ ή όταν νυστάζω πολύ ακόμα και για να βγάλω τους φακούς....Βέβαια το πρωί τα μάτια είναι ψιλο-ερεθισμένα και την υπόλοιπη μέρα μπορεί να σε ψιλοενοχλούν οι φακοί...

Sony Ericcson K550i

Samsung Wave S8500

LG NEXUS 4 E960 (16gb)

And it goes talking (και πάει λέγοντας) :p

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... Ενφιαφέρουσες πληροφορίες!

Απ' αυτά που διάβασα και σε προηγούμενες σελίδες, θα φοβόμουν να κοιμηθώ με φακούς. Θα προτίμαγα να βάλω άμα πάω να κοιμηθώ σε φίλους τα γυαλιά μου, παρά φακούς.

Και στο ψητό, πόσο περίπου κοστίζουν;

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

εξαρταται ποιους θα διαλεξεις..πχ ο μηνιαίοι που εχω εγω κυμαίνονται στα 30 ευρω το κουτι.οι καινούργιοι που αναπνέει οπως λενε το ματι πιο πολυ οξυγόνο(κατι τετοιο δε λενε??) ειναι ποιοι ακριβοι βεβαια αν αγορασεις μεσω ιντερνετ ο τιμες ειναι πολυ καλυτερες.
Link to comment
Share on other sites

Και τώρα μπήκαμε στα ζόρικα!!!!

εγώ να τους αγοράσω από το Διαδίκτυο, αλλά :

1ον) τυπικώς είμαι στα 18, αλλά δεν τα έχω κλείσει, δεν έχω ενηλικιωθεί, οπότε μπορώ να κάνω διαδικτυακή συναλλαγή-αγοραπωλησία;

2ον) δεν έχω εγώ πιστωτική κάρτα, άλλα εάν το παραβλέψουμε, μπορώ να ζητήσω να μου δώσει την δική του ο πατέρας μου....

3ον) Είπες γύρω στα 30 ευρώ το κουτί, φίλε cute_eyes. Και πόσους έχει μέσα το κουτί;

Καλό ξημέρωμα!

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Πόσους λες να χει μέσα το κουτί αδερφέ?:D

2 έχει.Ένα για κάθε μάτι:lol:

 

Δεν ξέρω περί online αγορών αλλά γιατί δεν κοιτάς σε ένα τοπικό κατάστημα οπτικών?

Έτσι θα μπορείς να μιλήσεις με τον οπτικό, να του πεις τις ανάγκες σου και να σου προτείνει εκείνος.

Οι μηνιαίοι που έχω πάρει μέχρι τώρα έρχονται 3 ζευγάρια στα 90 ευρώ.Αλλά ο οπτικός μου με λέει ότι μπορούν να πάνε και για 1,5 μήνα.Εγώ τους πάω για 2 χωρίς πρόβλημα:)

Link to comment
Share on other sites

Eprahat οι τιμες που σου ειπα ειναι απο καταστημα οπτικων οπου αγοραζω απλα σκεφτηκα να σου πω στο ιντερνετ υπαρχουν και ποιο φτηνά αν ασχολείσαι...οσο για τη ποσοτητα(:lol: zafos90)εχει 6 φακους το καθε κουτι...
Link to comment
Share on other sites

Eprahat οι τιμες που σου ειπα ειναι απο καταστημα οπτικων οπου αγοραζω απλα σκεφτηκα να σου πω στο ιντερνετ υπαρχουν και ποιο φτηνά αν ασχολείσαι...οσο για τη ποσοτητα(:lol: zafos90)εχει 6 φακους το καθε κουτι...

Εννοούσα ότι έχει 2 φακούς κάθε κουτάκι με 1 ζευγάρι γιατί είπες ότι ένα κουτάκι έχει 30 ευρώ.Προφανώς τα 30 ευρώ αντιστοιχούν σε ένα ζευγάρι.Το ξέρω ότι κάθε κουτάκι έχει 3 ζευγάρια. 3*30=90 ευρώ.Το λέω και πιο πάνω:)

Link to comment
Share on other sites

Για να περιμένω την Δευτέρα να περάσω από τον οφθαλμίατρό μου να δω που ακριβώς έχει φτάσει αυτό το αναθεματισμένο πράγμα (σύνθετος υφέρπων μυωπικός αστυγματισμός) που έχω.

Και μετά θα περάσω από τον οπτικό μας και θα δώ.

Όντως μου φαίνεται καλύτερο να πάρω αυτούς τους μηνιαίους, ιδίως τώρα στηνα ρχή, μη τυχόν και μου φύγει κάνας φακός ή διαλυθεί και είναι 6ημνοι πχ και κλαίω τα λεφτά μου...

Όσο για το διαδίκτυο ψιλοασχολούμαι, απλώς δεν έχω κάνει ποτέ ηλεκτρονική αγορά.

από Δευτέρα τα σπουδαία!

Τα λέμε!

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ακριβα τους παιρνετε. Πολυ ακριβα βασικα. Στα καταστηματα που ψωνιζω εχουν 5 οι περισσοτεροι (δηλαδη 10 το ζευγαρι), 7 μερικοι πιο "σπεσιαλ" και καλα και ελαχιστοι πανω απο αυτες τις τιμες που οπως μου εχει πει ο οπτικος μου ειναι ψιλοαπατη. Εγω εδω και χρονια παιρνω αυτους με τα 5 ευρω και δεν εχω κανενα προβλημα παρολο που πολλες φορες τους κραταω πολυ παραπανω απο μηνα και κοιμαμαι κιολας μερικες φορες.
Link to comment
Share on other sites

Αυτοί που παίρνω εγώ είναι πάρα πολύ υψηλής ποιότητας και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.Για τα μάτια μου επιλέγω πάντα το καλύτερο.Και έχω ψάξει αρκετά.
Link to comment
Share on other sites

κατα καιρους ορισμενα καταστηματα οπτικων βγαζουν προσφορες.

π.χ καταστημα στο κεντρο της θεσσαλονικης εχει ενα ζευγαρι μηνιαιους με 20 ευρω, 3 ζευγαρια με 30(αν δεν κανω λαθος) και 5 ζευγαρια με 50.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις ποια η αντιστοιχια βαθμων μυωπίας μεταξυ γυαλιων με φακούς ?

π.χ. εαν εχω 7 βαθμους μυωπια τι φακους θέλω ?

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις ποια η αντιστοιχια βαθμων μυωπίας μεταξυ γυαλιων με φακούς ?

π.χ. εαν εχω 7 βαθμους μυωπια τι φακους θέλω ?

Σίγουρα λιγότερο πάντως.Έτσι κι αλλιώς καλύτερα να μετρηθείς σε έναν οπτικό πριν πάρεις φακούς και θα σε πει εκείνος ακριβώς.Παίζουν και άλλοι παράγοντες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...