Jump to content

Φακοί επαφής


Spyros86
 Κοινοποίηση

Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?  

711 members have voted

  1. 1. Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?

    • Ναι
      511
    • Όχι
      200


Recommended Posts

Γιατι δεν πατε σε οφθαλμιατρο και εμπιστευεστε τα ματια (!) σας σε οπτικους που δεν εχουν σχεση με ιατρικη;

 

Που κολλάει αυτό; :worry: :wacko:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κολλάει στο οτι εμπιστεύεσαι τα μάτια σου σε κάποιον άσχετο.. Δικαιωμά σου φυσικά αλλά κάτι παραπάνω θα ξέρει ένας γιατρός από έναν πωλητή φακών :)
Link to comment
Share on other sites

Κολλάει στο οτι εμπιστεύεσαι τα μάτια σου σε κάποιον άσχετο.. Δικαιωμά σου φυσικά αλλά κάτι παραπάνω θα ξέρει ένας γιατρός από έναν πωλητή φακών :)

Καταλαβαίνεις ποια είναι η δουλειά του καθενός έτσι?Και οι δύο ασχολούνται με τα μάτια αλλά ο καθένας από τελείως διαφορετική σκοπιά.Ο οφθαλμίατρος ΔΕΝ θα σου πει τί φακούς να αγοράσεις ή τί υγρό να χρησιμοποιείς γιατί ΔΕΝ ξέρει από αυτά.Δεν είναι αυτή η δουλειά του.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και οι οφθιαλμίατροι μπορούν να σου πουν και τέτοια πράματα.. Είναι και αυτό η δουλειά τους.. Εγώ πριν χρόνια όταν άρχισα να φοράω φακούς δεν μπορούσα να τους βάλω επειδή δίπλωναν όταν ακούμπαγαν στις βλεφαρίδες.. Τότε οφθαλμιάτρος μου πρότεινε να πάρω φακό που έχει λίγο νερό και είναι πιο σκληρός από τους άλλους.. Δεν μου πρότεινε μάρκα αλλά μου έδωσε μια κατεύθυνση και βρήκα μόνος μου βλέποντας τα συστατικά σε κουτάκια σε μαγαζί με οπτικά..

 

Τέλοσπαντων, εγώ αναφέρομαι σε αυτό που έγραψε η irenegate77 πιο πριν και δεν έχω σκοπό να δημιουργήσω φασαρία σε καμία περίπτωση..

 

Nα πω ότι έχω 4 βαθμούς μυωπίας, 0,50 και 0,75 αστιγματισμό.

 

Και οι δύο οπτικοί μου είπαν ότι ΔΕΝ χρειάζεται να «βάλω» μέσα στους φακούς τον αστιγματισμό αλλά να «βάλω» παραπάνω 0,25 μυωπία και στους δύο φακούς. Έτσι θα καλυφθεί και ο αστιγματισμός μου είπαν.

 

Ισχύει αυτό ή λένε βλακείες;;

 

Αυτό είναι μια ερώτηση που ένας γιατρός θα ήξερε να απαντήσει τεκμηριωμένα και όχι οπτικός..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημερα παιδια εχω χρησιμοποιησει διαφορους φακους επαφης αλλα το προβλημα πανντα ηταν πως συνηθως μου εφευγε ο ενας φακος απο το ματι διοτι στην αρχη με πειραζε κ μετα με ενα περιεργο τικ που ειχα εβγαινε .

Ποιους φακους θα μου συνηστουσατε εχω μυωπια γυρω στο 2 κ απο τα δυο ματια κ επισης πιο υγρο ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια εχω χρησιμοποιησει διαφορους φακους επαφης αλλα το προβλημα πανντα ηταν πως συνηθως μου εφευγε ο ενας φακος απο το ματι διοτι στην αρχη με πειραζε κ μετα με ενα περιεργο τικ που ειχα εβγαινε .

Ποιους φακους θα μου συνηστουσατε εχω μυωπια γυρω στο 2 κ απο τα δυο ματια κ επισης πιο υγρο ?

 

εγω χρησιμοποιω του purevision πολυ καλοι δεν με ενοχλουνε πολυ ελαχιστα καποιες φορες και υγρο optifree δεν το αλλαξω με τιποτα το υγρο, σε οσους εχω πει να τους δοκιμασουνε μου λενε πως τους αντεχεις, εγω παντως δεν μπορω αλλους φακους που ειχα δοκιμασει . Πρωτα απο ολα πηγαινε σε ενα καλο ομθαλμιατρο να σου μετρηση την καμπυλοτητα και να σου κανει καλη μετρηση ή σε ενα πολυ καλο οπτικο κεντρο που να εμπιστευεσαι. π.χ. εγω ειχα παει σε ενα αλλα δεν μου ειχανε κανει καλη μετρηση και με ενοχλουσανε δηλαδη με εκοβαν και μετα πηγα σε μια οφθαλμιατρο φανταστικη στο μαρουσι και μου εκανε σωστη μετρηση και μου μετρησε την καμπυλοτητα ( πρωτη φορα ακουω οφθαλμιατρο να λεει οτι ειναι καλυτεροι οι φακοι απο τα γυαλια οι περισσοτεροι σου προτεινανε να κανεις leiser. ) . Εγω θα σου προτεινα τους δοκιμασεις και βλεπεις. Επισης εγω το πακετο που ειχε μεσα 6 φακους απο ενα οπτικο κεντρο τους ειχα βρηκα με μεγαλη διαφορα τιμης . στο ενα στην αθηνα 50ευρω και στο μεσολογγι το ιδιο , ενω σε ενα αλλο παλι στην αθηνα 28ευρω και απο εκει τους ψωνιζω.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους. εγώ φοράω φακούς εδώ και 2 χρόνια περίπου (μυωπικούς -3.50) μηνιαίους πάντα, και δεν αντιμετώπισα ποτέ κανένα πρόβλημα. πρώτα χρησιμοποιούσα τους air optics που ήταν πάρα πολύ καλοί ομολογώ και δεν είχα κανένα μα κανένα πρόβλημα εκτός του ότι τις βραδυνές ώρες (μετά από όλη τη μέρα που τους φορούσα) θόλωναν πάρα πολύ τα μάτια μου με αποτέλεσμα να μην το αντέχω.

τώρα εδω και μισό μήνα χρησιμοποιώ τους pure vision 2 HD της baush&lomb και είμαι πάρα πάρα πολύ ικανοποιημένη. καθαρή οπτική και δεν μου θολώνουν ΠΟΤΕ. Αφού και στη θάλασσα που τους φορούσα δεν είχα κανένα πρόβλημα αν έμπαινε καμία σταγονίτσα, πολύ σούπερ!

 

όσο για το υγρό έχω περάσει από πολλά.. καθόλου ευχαριστημένη δεν έμεινα από το NovaSoft aqua και ούτε πρόκειται να το ξαναπάρω. κάθε φορά που ξέπλενα τους φακούς μου και τους έβαζα, με έτσουζε τόσο πολύ το μάτι μου που γινόταν κατακόκκινο σα ζόμπι, χαχα. Πλέον χρησιμοποιώ της baush&lomb το bio true που είναι καταπληκτικό!!

http://mice.re4ction.org/wp-content/uploads/2015/10/asusrog.jpg

Το τέρας μου: ASUS ROG GL752VW T4108D Core i7 6700HQ / 4x 2.60GHz / NVIDIA GeForce GTX 960M / 8GB DDR4 / SSD 850 EVO mSATA 250GB

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιο εδω και 4 χρονια Bosh and Lomb.Αρκετα ευχαριστημενος και ποτε δεν ειχα προβλημα.Θελει μονο προσοχη να εχεις καθαρα χερια οταν του βαζει και ολα ειναι οκ
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ποια ειναι η γνωμη σας για τους φακους υδρογελης?

Ειχα παει σε ενα οπτικο για να αγορασω γυαλια ηλιου κ μου εδωσε ενα δοκιμαστικο ζευγαρι ενος μηνα... Ειναι η 4η μερα που τους φοραω κ μπορω να πω πως ειναι η μερα με τη νυχτα με τους B&L που χρησιμοποιουσα ως τωρα...

Καταρχας ειναι πολυ ''μαλακοι''.. Ενω οι αλλοι (που αν δεν κανω λαθος ειναι απο σιλικονη) οταν μπαινουν σε καποιες στιγμες αισθανεσαι οτι τους φορας , με αυτους με το που τους βαζεις δεν αισθανεσαι τπτ! Επιπλεον (κ πολυ βασικο για μενα) δεν θαμπωνουν!

Ποτε! Μετα απο ενα 12ωρο χρησης τους δοκιμασα με κοντρα κρυο αερα, κοντρα ζεστο αερα κ τπτ! Εβλεπα πεντακαθαρα... Που τετοια τυχη με τους απλους που με το που περναγαν 10 ωρες χρησης αρχισαν να θαμπωνουν κ να σκληραινουν μονοι τους...

Γενικα ειμαι ετοιμος να ''πεταξω'' οτι ζευγαρι εχω στο σπιτι τωρα κ να παιρνω μονο υδρογελης απο εδω κ στο εξης...

Α! Κ μου ειπαν στο οπτικο οτι μ αυτους μπορεις να κοιμασε (το μεσημερι για παραδειγμα) χωρις να χρειαστει να τους βγαλεις!

Το μονο αρνητικο που τους βρηκα ειναι η δυσκολια για να τους βγαλεις αφου βεντουζαρουν απιστευτα καλα στο ματι!

Κανενας αλλος που χρησιμοποιει να μου τη γνωμη του?

Edited by karn
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ποια ειναι η γνωμη σας για τους φακους υδρογελης?

Ειχα παει σε ενα οπτικο για να αγορασω γυαλια ηλιου κ μου εδωσε ενα δοκιμαστικο ζευγαρι ενος μηνα... Ειναι η 4η μερα που τους φοραω κ μπορω να πω πως ειναι η μερα με τη νυχτα με τους B&L που χρησιμοποιουσα ως τωρα...

Καταρχας ειναι πολυ ''μαλακοι''.. Ενω οι αλλοι (που αν δεν κανω λαθος ειναι απο σιλικονη) οταν μπαινουν σε καποιες στιγμες αισθανεσαι οτι τους φορας , με αυτους με το που τους βαζεις δεν αισθανεσαι τπτ! Επιπλεον (κ πολυ βασικο για μενα) δεν θαμπωνουν!

Ποτε! Μετα απο ενα 12ωρο χρησης τους δοκιμασα με κοντρα κρυο αερα, κοντρα ζεστο αερα κ τπτ! Εβλεπα πεντακαθαρα... Που τετοια τυχη με τους απλους που με το που περναγαν 10 ωρες χρησης αρχισαν να θαμπωνουν κ να σκληραινουν μονοι τους...

Γενικα ειμαι ετοιμος να ''πεταξω'' οτι ζευγαρι εχω στο σπιτι τωρα κ να παιρνω μονο υδρογελης απο εδω κ στο εξης...

Α! Κ μου ειπαν στο οπτικο οτι μ αυτους μπορεις να κοιμασε (το μεσημερι για παραδειγμα) χωρις να χρειαστει να τους βγαλεις!

Το μονο αρνητικο που τους βρηκα ειναι η δυσκολια για να τους βγαλεις αφου βεντουζαρουν απιστευτα καλα στο ματι!

Κανενας αλλος που χρησιμοποιει να μου τη γνωμη του?

 

Δεν ξερω τι ειναι οι φακοι υδρογελης.

 

Αλλα το σωστο ειναι (το λενε ολοι οι οφθαλμιατροι και οι οπτικοι) οταν φορας φακους ανα τακτα χρονικα διαστηματα να βαζεις δακρυα. Ειναι φυσικο μετα απο 10+ ωρες χρησης να ξηραινεται το ματι.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ποια ειναι η γνωμη σας για τους φακους υδρογελης?

Μαλλον αναφερεσαι στους νεους φακους σιλικονης-υδρογελης....

Σκετο υδρογελης ειναι λογικα οι παλιοι φακοι που φορουσες;)

 

Τα θετικα των νεων φακων τα ειπες και μονο σου,πραγματι τεραστια διαφορα με τους παλιους.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον αναφερεσαι στους νεους φακους σιλικονης-υδρογελης....

Σκετο υδρογελης ειναι λογικα οι παλιοι φακοι που φορουσες;)

 

Τα θετικα των νεων φακων τα ειπες και μονο σου,πραγματι τεραστια διαφορα με τους παλιους.

 

έχουν πρόβλημα αν πχ είσαι σε μέρος που καπνίζουν ?

γιατί εμενα με ενοχλούν λίγο :\

επίσης ποσο κανού ?

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον αναφερεσαι στους νεους φακους σιλικονης-υδρογελης....

Σκετο υδρογελης ειναι λογικα οι παλιοι φακοι που φορουσες;)

 

Τα θετικα των νεων φακων τα ειπες και μονο σου,πραγματι τεραστια διαφορα με τους παλιους.

 

Xμμ... Ναι σιλικονης-υδρογελης αυτο εννοουσα... Οι παλιοι νομιζω ηταν μονο σιλικονης... Τουλαχιστον ετσι μου ειπαν στο οπτικο..

 

 

έχουν πρόβλημα αν πχ είσαι σε μέρος που καπνίζουν ?

γιατί εμενα με ενοχλούν λίγο :\

επίσης ποσο κανού ?

 

Εγω δεν εχω παρατηρησει κατι... Περα απ τη βρωμα του τσιγαρου :P

H τιμη ειναι περιπου στο διπλασιο απ τους απλους... :/

Link to comment
Share on other sites

έχουν πρόβλημα αν πχ είσαι σε μέρος που καπνίζουν ?

γιατί εμενα με ενοχλούν λίγο :\

επίσης ποσο κανού ?

Εχω διαπιστωσει διαφορα σε σχεση με τους υδρογελης... αν και ενοχλουν και οι σιλικονης-υδρογελης αλλα λιγοτερο.

Oi bausch and lomb στοιχιζουν σε φυσικο καταστημα στα 50 περιπου τα 3 ζευγαρια(μηνιαιοι)...διαδικτυακα τους βρισκεις και φθηνοτερα.

Επομενη δοκιμη μου θα ειναι με τους air-optix

 

Xμμ... Ναι σιλικονης-υδρογελης αυτο εννοουσα... Οι παλιοι νομιζω ηταν μονο σιλικονης... Τουλαχιστον ετσι μου ειπαν στο οπτικο..

 

 

Οι παλιοι ηταν σκετο υδρογελης...

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Ειναι φυσικο μετα απο 10+ ωρες χρησης να ξηραινεται το ματι.

 

Ειναι λογικο οχι φυσικο. Εξαρταται απο τον φακο την παλαιοτητα του και τον συνδαισμο με υγρο. Πχ εχω παρατηρησει οτι τις πρωτες μερες που ο φακος ειναι καινουριος κραταει περισσοτερες ωρες μεχρι να αρχισει να ξερενεται.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λογικο οχι φυσικο. Εξαρταται απο τον φακο την παλαιοτητα του και τον συνδαισμο με υγρο. Πχ εχω παρατηρησει οτι τις πρωτες μερες που ο φακος ειναι καινουριος κραταει περισσοτερες ωρες μεχρι να αρχισει να ξερενεται.

 

εγώ το αντίθετο εχω παρατηρήσει.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει οτι τα δειγματα φακων επαφης ειναι κατωτερης ποιοτητας απο αυτους που αγοραζεις τελικα?

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει οτι τα δειγματα φακων επαφης ειναι κατωτερης ποιοτητας απο αυτους που αγοραζεις τελικα?

 

πιστεύω ότι μπορεί να ισχύει αυτό που λες σαν να ξερενεται ο φακός περισσότερο έτσι θυμάμαι παλιά που είχα δοκιμάσει δείγματα. Αλλά αν το σκεφτείς ξεκάθαρα δεν τους συμφέρει διότι με το δείγμα το δοκιμάζεις και άμα σου κάνει αγοράζεις το πακέτο άρα δεν συμφέρει τον πωλητή κάτι τέτοιο. Τώρα δεν ξέρω τι ισχύει τελικά. Εσυ έχεις παρατηρήσει να ξερενεται το δείγμα του φακού;

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω ότι μπορεί να ισχύει αυτό που λες σαν να ξερενεται ο φακός περισσότερο έτσι θυμάμαι παλιά που είχα δοκιμάσει δείγματα. Αλλά αν το σκεφτείς ξεκάθαρα δεν τους συμφέρει διότι με το δείγμα το δοκιμάζεις και άμα σου κάνει αγοράζεις το πακέτο άρα δεν συμφέρει τον πωλητή κάτι τέτοιο. Τώρα δεν ξέρω τι ισχύει τελικά. Εσυ έχεις παρατηρήσει να ξερενεται το δείγμα του φακού;

Aκριβως αυτο εχω παρατηρησει...ισως να τους ενδιαφερει στο δειγμα απλα για την καμπυλοτητα,δηλαδη αν καθεται καλα στο ματι (?).Δεν ξερω...

Αν καποιος γνωριζει....

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ίσως το πιο μεγάλο thread του forum. Τελικά σχεδόν όλοι αντιμετωπίζουμε πρόβλημα μυωπίας. Φακούς φορούσα στο παρελθόν. Από ένα σημείο και μετά άρχισαν τα προβλήμα και το μάτι δεν τους ήθελε. Μετά για κάποια χρόνια φορούσα μόνο γυαλιά, μέχρι που έκανα εγχείρηση laser για τη διόρθωση της μυωπίας και ξέγνοιασα μια για πάντα :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Καλοί οι φακοί όταν φοριούνται λόγω προβλήματος,όπως φοράνε οι περισσότεροι πλέον!Δεν έχεις τα γυαλιά να σε δυσκολεύουν σ'αυτά που θες να κάνεις..

Αλλά ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω αυτούς που βάζουν φακούς για ομορφιά..Ποιος ο λόγος να έχεις κάτι ψεύτικο πάνω σού?

 

(Να σου λένε : Αχ,τι όμορφα μάτια από ποιον τα πήρες? (κληρονόμησες)

Απάντηση: από τη γώνια εκεί τα οπτικά)

 

:P

 

 

 

______________

Φόρμες Εργασίας"]Φόρμες Εργασίας[/url]

Link to comment
Share on other sites

Bausch & Lomb SofLens 59 εδω και κανα 2 χρονια.

Φθηνοι, μαλακοι και χωρις ιδιαιτερα προβληματα. Δεν ηταν τέλειοι αλλα σιγουρα ηταν πολυ ανετοι και μονο στο τελος του μηνα με κουραζαν

 

Προσφατα αλλαξα σε ciba Nova Monthlies

Αρχισαν οι θολουρες στο δεξι ματι, οι ενοχλησεις και το γεγονος πως τους αισθανομουν (νομιζω ειναι ημισκληροι) σε αντιθεση με τουυς softlens 59 :mad:

απογοητευση

 

Σκεφτομαι μηπως ειναι αντιδραση του ματιου μου στο υλικο στο οποιο ειναι φτιαγμενοι οι nova (Vifilcon A)

Link to comment
Share on other sites

Τους Nova Monthlies Plus;;; :rolleyes:

 

Αυτούς φοράω τώρα και εγώ αλλά θολώνουν. Εννοώ ότι μετά από λίγη ώρα που τους φοράω αρχίζω να βλέπω κάτι «φωτοστέφανα» να σχηματίζονται γύρω από τα φώτα π.χ. λάμπες κτλ. Εσυ τι ακριβώς εννοείς; :!:

 

Κατα τ' άλλα βλέπω πολύ καθαρά και δεν με ενοχλούν καθόλου στο μάτι. :D

Link to comment
Share on other sites

έχετε σκεφτεί πόσα θα δώσετε σε όλη σας τη ζωή σε φακούς επαφής; Για το κόστος μιλάω.

 

Υπολογίστε και μετά συγκρίνετε με το κόστος μια επέμβασης laser...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...