Jump to content

Φακοί επαφής


Spyros86
 Κοινοποίηση

Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?  

711 members have voted

  1. 1. Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?

    • Ναι
      511
    • Όχι
      200


Recommended Posts

Είχες χρησιμοποιήσει κάποιους ειδικούς για μέρα&νύχτα ή με τους κλασσικούς; :worry:
http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πήγα στον οφθαλμίατρο, και μου μέτρησε ακτίνα καμπυλότητας 7.50.

Τώρα τι βάζω; Στα site είναι συνήθως 8.40 ή 8.60.

 

Πάντως μου είπε οτι αν βάλω διαφορετική καμπυλότητα, στην μία περίπτωση θα μου είναι πολύ σφιχτός και δεν θα οξυγονώνεται καλά το μάτι, ενώ στην άλλη περίπτωση δεν θα κάθεται καλά στη θέση του.

 

Αυτό που κατάλαβα είναι οτι ή βρίσκω στο νούμερό μου, ή λίγο μεγαλύτερο. Όχι μικρότερο.

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Είχες χρησιμοποιήσει κάποιους ειδικούς για μέρα&νύχτα ή με τους κλασσικούς; :worry:

 

O φίλος που μου είχε προτείνει να αλλάξω σε μηνιαίους μου είπε ότι αυτός τους φορούσε μέρα νύχτα χωρίς πρόβλημα. Να σου πω την αλήθεια μετά από τόσα χρόνια δεν πηγαίνεις σε γιατρούς χωρίς σοβαρό λόγο. Πάντως φακοί, γυαλιά...όλα είναι μηδέν μπροστά στο λέιζερ που στο τέλος κάνει και απόσβεση.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, οι φακοί Purevision καθώς και μιας άλλης μάρκας night and day (αν θυμάμαι καλά) χρειάζονται πρωτού τους πάρω να ρωτήσω την οφθαλμίατρο μου;;

 

Γιατι τον τελευταίο καιρό είχα κάποιες κοκκινίλες (μη φανταστείτε τπτ τρελό), η οφθαλμίατρος μου μου έδωσε κάποια κολλήρια και μου είπε την επόμενη φορά που θα πάω ότι μπορεί να παραγγείλουμε κάποιους που αναπνέει καλύτερα το μάτι. Πιστεύετε θα δω διαφορά στο κοκκίνισμα και στην άνεση σε σχέση με τους μηνιαίους που φοράω τώρα;;

Link to comment
Share on other sites

Φοράω τους Purevision (μηνιαίους). Είναι σιλικόνης οπότε το μάτι όντως οξυγονώνεται καλύτερα. Τους φοράω πολλές ώρες την ημέρα χωρίς καμία ενόχληση. Είναι τι βολεύει τον καθένα. Μπορεί να μην σου κάνουν. Πάρε ένα ζευγάρι να τους δοκιμάσεις. Αλλιώς με την θεωρία δεν θα βγάλεις άκρη.
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με τους κλασσικούς δίμηνους πιστεύεις είναι καλύτερoi όσον αφορά την άνεση και πιθανόν ερυθρότητα (που ίσως έχεις ) στο μάτι;;
Link to comment
Share on other sites

Nαι οι σιλικόνης είναι άλλη κατηγορία εντελώς. Πολύ πιο άνετοι ειδικά στις πολλές ώρες η διαφορά είναι μεγάλη.
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως χθες δοκίμασα τους air optix aqua και έχω εντυπωσιαστεί! Πάρα πολυ καλοί!

 

Επόμενη δοκιμή θα είναι οι day and night της ίδιας εταιρίας, και μετά οι purevision 2 high definition (με έξοδο hdmi, 1080p, blue-ray κλπ! LOL).

Και βλέπουμε στην πορεία...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια, για να μην ανοιγω νεο θεμα...

Αυτα τα ειδικα μικρα σπρευ για ψεκασμα-καθαρισμο των γυαλιων, ειναι μονο για γυαλια μυωπιας-κρυσταλλα, ή και για γυαλια ηλιου-πλαστικες επιφανειες; Ξερει κανεις;

Φοβαμαι μηπως δεν ειναι για πλαστικα, και ψεκαζοντας τας τα να τα καθαρισω, τα χαλασω.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια, για να μην ανοιγω νεο θεμα...

Αυτα τα ειδικα μικρα σπρευ για ψεκασμα-καθαρισμο των γυαλιων, ειναι μονο για γυαλια μυωπιας-κρυσταλλα, ή και για γυαλια ηλιου-πλαστικες επιφανειες; Ξερει κανεις;

Φοβαμαι μηπως δεν ειναι για πλαστικα, και ψεκαζοντας τας τα να τα καθαρισω, τα χαλασω.

 

εαν το μπουκαλακι γραφει πανω για γυαλια ειναι για γυαλια, καλυτερα παρε απο ενα οπτικο καταστημα ενα μπουκαλακι με σπρευ καθαρισμου για να εισαι σιγουρος, διοτι αυτα που εχει το jumbo δεν ξερεις τι μπορει να προκαλεσουνε στα γυαλια σου , αν και δεν το νομιζω αλλα ποτε δεν ξερεις .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

εαν το μπουκαλακι γραφει πανω για γυαλια ειναι για γυαλια, καλυτερα παρε απο ενα οπτικο καταστημα ενα μπουκαλακι με σπρευ καθαρισμου για να εισαι σιγουρος, διοτι αυτα που εχει το jumbo δεν ξερεις τι μπορει να προκαλεσουνε στα γυαλια σου , αν και δεν το νομιζω αλλα ποτε δεν ξερεις .

 

To μπουκαλακι γραφει πανω οτι ειναι για γυαλια, και το ειχα παρει απο καταστημα οπτικων.

Το θεμα ειναι, οταν λεμε γυαλια, εννοει ολα τα γυαλια(δηλαδη και το πλαστικο των γυαλιων ηλιου), ή μονο τα κρυσταλλα απο γυαλια μυωπιας;

Link to comment
Share on other sites

To μπουκαλακι γραφει πανω οτι ειναι για γυαλια, και το ειχα παρει απο καταστημα οπτικων.

Το θεμα ειναι, οταν λεμε γυαλια, εννοει ολα τα γυαλια(δηλαδη και το πλαστικο των γυαλιων ηλιου), ή μονο τα κρυσταλλα απο γυαλια μυωπιας;

 

Είναι όπως η διαφήμιση! Κάποια καθαριστικά, οταν λένε "όλοι", εννοούνε όλοι ΕΚΤΌΣ από τους πλαστικούς!

 

Άρα πρέπει να βρεις ένα σπρέι που οταν λέει όλοι, να εννοεί όοοολοι!

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Επόμενη δοκιμή θα είναι οι day and night της ίδιας εταιρίας, και μετά οι purevision 2 high definition (με έξοδο hdmi, 1080p, blue-ray κλπ! LOL).

Και βλέπουμε στην πορεία...

 

Εχεις καποιο νεοτερο απο την δοκιμη των purevision HD? Αυτη την στιγμη εχω τους Softlens για αστιγματισμο και σκεφτομαι να δομιμασω τους HD.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις καποιο νεοτερο απο την δοκιμη των purevision HD? Αυτη την στιγμη εχω τους Softlens για αστιγματισμο και σκεφτομαι να δομιμασω τους HD.

 

Μαλλον θα εννοει τους purervision 2 , εγω που πηγα στο καταστημα και ρωτησα για τους hd που ειπανε οτι υπαρχουνε οι purervision 2 και τους παραγγειλα να δω τι διαφορα εχουνε απο τους 1, μου ειπε οτι εχουνε καλυτερη διαπερατοτητα οξυγονου απο τους 1. Τι να πω ελπιζω να εχουνε ιδιο υλικο και να μπορει να τους ανεχτει το ματι μου , διοτι ειχα μια επιφυλαξη που τους παραγγειλα , αλλα μου λεει ο οπτικος μου οτι πρεπει να τους αλλαζεις τους φακους την μαρκα ή να δοκιμαζεις κατι καινουργιο διοτι ειναι μου λεεει οπως π.χ. τα κινητα οταν παλιωνουνε παιρνουμε αλλα νεας τεχνολογιας ετσι ειναι και αυτοι , και επειδη μου λεει οτι οι 1 ειναι πολλοι παλιοι καλο ειναι να δοκιμασεις τους 2. Διοτι δειγμα των 2 δεν μπορει να μου δωσει διοτι εχουνε κοπει τα δειγματα και τους δινουνε , αυτο μου ειπε. Τους πηρα τους 2 αλλα δεν τους εχω δοκιμασει ακομα.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Εχεις καποιο νεοτερο απο την δοκιμη των purevision HD? Αυτη την στιγμη εχω τους Softlens για αστιγματισμο και σκεφτομαι να δομιμασω τους HD.

 

Όχι ακόμα. Τους έχω παραγγείλει σε ένα αθηναϊκό μαγαζί από αρχές του μήνα, και ακόμα να έρθουν...

Από εξωτερικό άλλη φορά, και θα έρθουν και πιο γρήγορα...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Έχω ψωνίσει μόνο από το φυσικό τους κατάστημα και δεν είχα κάποιο πρόβλημα
Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανεις αυτό το ηλεκτρονικό κατάστημα? είναι αξιόπιστο ? :worry:

 

http://www.eye-shop.gr/eye-shop/gr/default.asp

 

Απο τα αξιοπιστα και με ονομα e-shop αλλα δεν παυει να ειναι e-shop.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λόγω μιας προσφοράς στο ίντερνετ τελευταία δοκίμασα ένα υγρό της Biooptic.

Έμεινα πολύ ευχαριστημένος

 

Διάβασα στο ίντερνετ γενικά για υγρά μετά από αυτό και συγκεκριμένα για το υαλουρονικό οξύ και τα οφέλη που έχει.

Πλέον θα αγοράζω υγρά μόνο όταν έχουν υαλουρονικό οξύ.

Edited by spiros29
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά οι Night and day φακοί επαφής το ζευγάρι πόσο περίπου κοστίζουν;;;

 

Γιατί μίλησα με ένα οπτικό σήμερα και μου είπε ότι θα πρέπει να πάρω δυο κουτιά (με 3 φακούς για κάθε κάτι το καθένα κουτί) που θα έχουν διαφορετική μυωπία μιας και δεν έχω ίδια μυωπία σε κάθε μάτι.. Δηλαδή 6 ζευγάρια γύρω στα 140 ευρώ μου είπε...

 

Για ένα ζευγάρι δεν παίζει να βρω να τους δοκιμάσω πρώτα;; ΑΠό τιμή πόσο πάνε;;

Link to comment
Share on other sites

Και με διαφορετικη μυωπία σε κάθε μάτι; 45-50 ευρώ;

 

Ρε συ, το κάθε κουτί των 3ων τεμαχίων έχει περίπου 50 ευρώ. Το κουτί είναι για συγκεκριμένη μυωπία.

Αφού έχεις διαφορετική μυωπία σε κάθε μάτι, θα πάρεις 2 κουτιά, διαφορετικών βαθμών το κάθε κουτί. Και το κάθε κουτί θα έχει 3 φακούς της ίδιας μυωπίας...

 

Άρα θες 100 ευρώ περίπου, για 3 ζευγάρια.

(Η τιμή είναι για τους air optix night and day. Π.χ. εδώ http://eshop.markaalen.gr/node/162 - τυχαίο online καταστημα)

Edited by agiorgitis
http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σου. Μάλλον έπεσα σε "ζητάω όσα μου λείπουν" οπτικό γιατί άλλο 70 ευρώ το κουτί και άλλο 50 ...
Link to comment
Share on other sites

Εχει εδω και ενα τριμηνο περιπου που αρχισα να φοραω φακους επαφης και ομολογο οτι τωρα εχω συνηθησει και χωρις αυτους δεν μπορω (Δεν εχω και τεραστια μυωπια , 1,75 βεβαια ) .....

 

Ολο αυτο τον καιρο χρησιμοποιουσα τους φθηνους Bausch and Lomb Soflens 59 ....

Παρατηρησα οτι ολα τα μαγαζια εδω στην Ελλαδα (κυριως e-shops) τους παρουσιαζουν σαν μηνιαιους ....

Το εψαξα ομως το θεμα και ειδα οτι στο site της Bausch and Lomb , γραφει οτι ειναι για 15 ημερες (1-2 weeks )....

 

Θα ηθελα να μου προτεινετε 2-3 καλους μηνιαιους φακους !!!....

 

 

Επισης , βρηκα ενα site απο την Ινδια (!) το οποιο εχει παααρα πολυ χαμηλες τιμες ....

http://www.lenskart.com/monthly-disposable-contact-lenses.html

Ρωτησα και μου ειπαν οτι τα μεταφορικα για Ελλαδα ειναι 15$ και οτι κανει μαξιμουν 8-10 εργασιμες ημερες για να ερθει...

Εχει ψωνισει κανεις απο εκει ?

 

 

Να πω την αληθεια ειμαι πολυ επιφυλακτικος για 2 λογους .


  1. Κατα ποσο το site ειναι αξιοπιστο για αγορες .
    Κατα ποσο οι φακοι ειναι "αυθεντικοι" και οχι απλες απομιμησεις - αντιγραφα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...