Jump to content

Ποιο είναι το καλύτερο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας; (No2)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

20 minutes ago, cmvr said:

Για αποκατάσταση της τάξης επειδή γράφονται διαφορά που δεν ευσταθούν, ακόμα στην περιφέρεια εκτός τουριστικών σημείων και μεγάλων πόλεων η νόβα έχει το περισσότερο b20 με διαφορά 1 προς 3 και σε σχέση με την VODAFONE που κοροϊδεύετε μερικοί. Θα τα αλλάξει και αυτά τα επόμενα χρονιά είμαστε σίγουροι.

Αν εξαιρέσουμε τις προβληματικές περιοχές της Cosmote ιδιαίτερα βορειά είναι nobraner ότι στα ίδια λεφτά πας Cosmote χωρίς πολλές κουβέντες και χωρίς να κοιτάς πίσω τις άλλες δυο.

Εάν έρθεις εδώ που βρίσκομαι εγώ, 24 χιλιόμετρα από το κέντρο της πόλης δίπλα στο αεροδρόμιο Θεσσαλονίκης με Cosmote, δεν θα μπορέσεις όχι δεδομένα, ούτε να μιλήσεις. 

Τρεις νέοι συνάδελφοι στη δουλειά όλοι με Cosmote έχουν απογοητευτεί πλήρως

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλά αν η cosmote δίνει το πρόγραμμα στα ίδια λεφτά με τις άλλες δύο είναι σίγουρο πως πας cosmote. Αυτό με τη nova και τη b20 εγώ το έχω δει κυρίως στην εθνική οδό και στους επαρχιακούς. Όπου πιάνεις κάτι περισσότερο από b20 είναι από κεραία που καλύπτει κάποια πόλη. Εγώ σε μεγάλη πόλη δεν είμαι και ούτε τουριστική είναι η περιοχή και η κεραία της nova εδώ έχει όλες τις μπάντες και n1 5g. Μπορεί απλά να είμαι πολύ τυχερός. Αν ασχοληθεί και με το wifi calling που το έχει παρατημένο δεν θα έχω κανένα παράπονο. Αλλά εννοείται θα προτιμούσα να είμαι cosmote. 

Edited by dasnowy

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, p_k said:

Εάν έρθεις εδώ που βρίσκομαι εγώ, 24 χιλιόμετρα από το κέντρο της πόλης δίπλα στο αεροδρόμιο Θεσσαλονίκης με Cosmote, δεν θα μπορέσεις όχι δεδομένα, ούτε να μιλήσεις. 

Τρεις νέοι συνάδελφοι στη δουλειά όλοι με Cosmote έχουν απογοητευτεί πλήρως

Έχω πελάτες κοντά στο αεροδρόμιο με τηλεμετρίες και μόνο η κόσμοτε θέριζε. Τώρα εξαρτάτε το σημείο. 

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, cmvr said:

Έχω πελάτες κοντά στο αεροδρόμιο με τηλεμετρίες και μόνο η κόσμοτε θέριζε. Τώρα εξαρτάτε το σημείο. 

Σωστός και όπως πολύ σωστά επεσήμανες εξαρτάται και το σημείο

Ανακοινώθηκε το μερίδιο κινητής της μαύρης και τολμώ να πω ότι κατώτερο από αυτό που περίμενα. Περίμενα γύρω στα 25-26 τοις εκατό  και ήταν 21 και κάτι

Edited by aektzhs 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, cmvr said:

Για αποκατάσταση της τάξης επειδή γράφονται διαφορά που δεν ευσταθούν, ακόμα στην περιφέρεια εκτός τουριστικών σημείων και μεγάλων πόλεων η νόβα έχει το περισσότερο b20 με διαφορά 1 προς 3 και σε σχέση με την VODAFONE που κοροϊδεύετε μερικοί. Θα τα αλλάξει και αυτά τα επόμενα χρονιά είμαστε σίγουροι.

Αν εξαιρέσουμε τις προβληματικές περιοχές της Cosmote ιδιαίτερα βορειά είναι nobraner ότι στα ίδια λεφτά πας Cosmote χωρίς πολλές κουβέντες και χωρίς να κοιτάς πίσω τις άλλες δυο.

Δεν έχω λόγο να διαφωνήσω μαζί σου! Αλλά θα δεχτώ την παραπάνω σύγκριση εάν παραμένει η ίδια κατάσταση και στις 22/9 του 2024. Τότε εγώ ο ίδιος θα τους κρίνω αυστηρά μη ανανεώνοντας την σύμβαση μαζί τους στο κινητό. Τώρα αναπτύσσονται!

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

ΚΤΕΛ Λιοσίων με το που μπαίνεις από μπροστά, άρα εσωτερικός χώρος

Nova

Screenshot-2023-09-22-11-42-52-27-79d0ff

Screenshot-2023-09-22-11-42-56-33-852d9a

Cosmote

Screenshot-2023-09-22-11-44-03-15-79d0ff

Screenshot-2023-09-22-11-44-06-03-852d9a

Εξωτερικός χώρος

Nova

Screenshot-2023-09-22-11-47-03-14-79d0ff

Screenshot-2023-09-22-11-47-06-01-852d9a

Cosmote

Screenshot-2023-09-22-11-48-43-32-79d0ff

Screenshot-2023-09-22-11-48-46-46-852d9a

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Arinos said:

ΚΤΕΛ Λιοσίων με το που μπαίνεις από μπροστά, άρα εσωτερικός χώρος

Nova

Screenshot-2023-09-22-11-42-52-27-79d0ff

Screenshot-2023-09-22-11-42-56-33-852d9a

Cosmote

Screenshot-2023-09-22-11-44-03-15-79d0ff

Screenshot-2023-09-22-11-44-06-03-852d9a

Εξωτερικός χώρος

Nova

Screenshot-2023-09-22-11-47-03-14-79d0ff

Screenshot-2023-09-22-11-47-06-01-852d9a

Cosmote

Screenshot-2023-09-22-11-48-43-32-79d0ff

Screenshot-2023-09-22-11-48-46-46-852d9a

Δεν υπάρχει καμία αμφιβολία ότι η Cosmote είναι πρώτη πανελλαδικά (τοπικά υπάρχουν διαφορές, λογικό είναι) και με τεράστια διαφορά από τις άλλες δύο και συμφωνούν όλες οι έγκυρες εταιρείες μετρήσεων. Δεύτερη θα ψηφίσω τη Vodafone τουλάχιστον στη βόρεια Ελλάδα που κινούμαι. Η NOVA έχει πολύ δουλειά ακόμη δυστυχώς... τρέχει και δε φτάνει με τίποτα τις άλλες δύο... τελευταία σε τεχνολογία και νέες υπηρεσίες όταν αυτές οι υπηρεσίες ήταν στις άλλες δύο αρκετά χρόνια πριν.... φανταστείτε πόσο ακόμη δουλειά χρειάζεται... δεν ξέρω αν αξίζει να περιμένει κανείς...σαν κι εμένα π.χ. που δηλώνει θαυμαστής της από εποχής Telestet ως και τα σήμερα....

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, damierom said:

Δεν υπάρχει καμία αμφιβολία ότι η Cosmote είναι πρώτη πανελλαδικά (τοπικά υπάρχουν διαφορές, λογικό είναι) και με τεράστια διαφορά από τις άλλες δύο και συμφωνούν όλες οι έγκυρες εταιρείες μετρήσεων. Δεύτερη θα ψηφίσω τη Vodafone τουλάχιστον στη βόρεια Ελλάδα που κινούμαι. Η NOVA έχει πολύ δουλειά ακόμη δυστυχώς... τρέχει και δε φτάνει με τίποτα τις άλλες δύο... τελευταία σε τεχνολογία και νέες υπηρεσίες όταν αυτές οι υπηρεσίες ήταν στις άλλες δύο αρκετά χρόνια πριν.... φανταστείτε πόσο ακόμη δουλειά χρειάζεται... δεν ξέρω αν αξίζει να περιμένει κανείς...σαν κι εμένα π.χ. που δηλώνει θαυμαστής της από εποχής Telestet ως και τα σήμερα....

Επειδή δεν έχω μείνει μόνιμα Βόρεια δεν ξέρω,αλλά η COSMOTE σίγουρα κορυφή

Link to comment
Share on other sites

Ενα ζητημα που δεν απασχολει πολλους παρα μονο την ιδια την εταιρια ποσο μαλλον οταν προκειται για ενα σχετικα μικρο κομματι του Πειραια προσπαθω να καταλαβω γιατι επρεπε να χαλασουν την σωστη και ευρεια λειτουργια κανονικης κεραιας προσθετοντας micro διπλα ακριβως. 

Ιδια ενοχληση παρατηρηθηκε στην Ξανθη απο την συνεργατιδα προσφατα με micro σκετη Β3 ενω υπαρχει κεραια πολυ κοντα που καλυπτει με 5G απο συμφορουμιτη. 

Αυτη η ευθεια προς την κατηφορα της πυλης αλλα και γυρω απο το micro χαλαει την εικονα στους συνδρομητες που εμπιστευονται την Κοκκινη μαζι με δυο γνωστους μου οχι τοσο κολλημενους με την κινητη παρολαυτα εχουν σχολιασει την δυσαρεσκεια τους για την κακη τοποθετηση του micro σχολιαζοντας τους το προφανες. 

 

Screenshot_2023-09-22-21-56-07-79_ffbad1d3365dc318e70a4282340f21a4.jpg

Edited by CamuCamu
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, CamuCamu said:

Ενα ζητημα που δεν απασχολει πολλους παρα μονο την ιδια την εταιρια ποσο μαλλον οταν προκειται για ενα σχετικα μικρο κομματι του Πειραια προσπαθω να καταλαβω γιατι επρεπε να χαλασουν την σωστη και ευρεια λειτουργια κανονικης κεραιας προσθετοντας micro διπλα ακριβως. 

Ιδια ενοχληση παρατηρηθηκε στην Ξανθη απο την συνεργατιδα προσφατα με micro σκετη Β3 ενω υπαρχει κεραια πολυ κοντα που καλυπτει με 5G απο συμφορουμιτη. 

Αυτη η ευθεια προς την κατηφορα της πυλης αλλα και γυρω απο το micro χαλαει την εικονα στους συνδρομητες που εμπιστευονται την Κοκκινη μαζι με δυο γνωστους μου οχι τοσο κολλημενους με την κινητη παρολαυτα εχουν σχολιασει την δυσαρεσκεια τους για την κακη τοποθετηση του micro σχολιαζοντας τους το προφανες. 

 

Screenshot_2023-09-22-21-56-07-79_ffbad1d3365dc318e70a4282340f21a4.jpg

Δεν μπορω να καταλαβω γιατί δεν βάζουν NR στα micro τους , το έχω παρατηρήσει όμως και εγώ ναι 

Link to comment
Share on other sites

On 22/9/2023 at 12:23 ΜΜ, Arinos said:

ΚΤΕΛ Λιοσίων με το που μπαίνεις από μπροστά, άρα εσωτερικός χώρος

Nova

Screenshot-2023-09-22-11-42-52-27-79d0ff

Screenshot-2023-09-22-11-42-56-33-852d9a

Cosmote

Screenshot-2023-09-22-11-44-03-15-79d0ff

Screenshot-2023-09-22-11-44-06-03-852d9a

Εξωτερικός χώρος

Nova

Screenshot-2023-09-22-11-47-03-14-79d0ff

Screenshot-2023-09-22-11-47-06-01-852d9a

Cosmote

Screenshot-2023-09-22-11-48-43-32-79d0ff

Screenshot-2023-09-22-11-48-46-46-852d9a

Black-White

Μέρα-Νύχτα

Τρομερές διαφορές.

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, georgebad said:

Δεν μπορω να καταλαβω γιατί δεν βάζουν NR στα micro τους , το έχω παρατηρήσει όμως και εγώ ναι 

NR σε micro με VF εγω προσωπικα δεν εχω δει ποτε 😂

Να δω παραπανω μπαντες(το αφεντικο εδω τρελαθηκε) ναι και εχω καταγραψει το eNb αυτο στον Πειραια τουλαχιστον συνηθως τα περισσοτερα micro εκπεμπουν σε Β7 και αρκετα λιγοτερο σε Β3

Τωρα τεχνικα πως εξηγειται το απο πανω ειλικρινα δεν εχω ιδεα ουτε εχω καμια επαφη με το επαγγελμα αλλα feedback δεν παιρνουν? 

Edited by CamuCamu
Link to comment
Share on other sites

Κι όμως εγώ εχω δει 5G Micro των συνεργατιδων.
δυο. 
Το ένα είναι στον περιφερειακό Αρτας μετά την εφορία πηγαίνοντας προς τον Ξυνο(νυν Σκλαβενίτη). Εχω ανεβάσει μέτρηση, το μαξ που εχω δει είναι 350mbps down/160mbps up. 
 

Το άλλο είναι μόνο της Vodafone στη ναπολεωντος ζερβα στα Γιάννενα. ιστός micro με Ν1+Β3+Β7. Κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να έχουν βάλει και Β20 (οπως έκανε η nova στο macro που έβαλε τον Αύγουστο στην ίδια οδο) γιατί είναι πυκνά δομημένη περιοχή. Γενικά αυτός ο ιστός καλύπτει πολλά σημεία. Πλατεία Παργης, οδο Πυρσινελλα, την Δωδώνης από το δικαστικό Μέγαρο μέχρι το Κλασικό Λυκειο.

Ομως εκει στο Public πίσω από τη νομαρχία στο nott έχει edge η vf. Εκεί η κοσμοτε γαζώνει με γύρω στα 300mbps ενώ και τη Nova δεν την λες και καλή. Τουλαχιστον δεν κανει εναλλαγες με edge και εχει σταθερες ταχύτητες. Τόσο μου έδωσε την Τρίτη εκεί με 2-3 μπαρες 5G από την 15407(λιγκιαδες)IMG_9032.thumb.png.f4eb21357be64e3d61eb0e68b909d1a5.png
με την πρασινη δεν έκανα μέτρηση, έληξαν τα απεριόριστα. Παλιότερα είχα δει 300mbps

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

Η cosmote έχει σήμα και κάλυψη αλλά η vodafone την κερδίζει στα σημεια είναι καλύτερη, στις περιοχές που κινούμαι και με φίλους που συζητάμε αυτο βλέπουμε, έχουν κάνει καλή διαχείριση του φάσματος καθώς και πολύ καλό σχεδιασμό δικτύου.

Link to comment
Share on other sites

Σε πληθυσμιακή κάλυψη 4G/5G Cosmote και πάλι Cosmote. Ακολουθούν οι άλλες δυο. 

Σε γεωγραφική κάλυψη οι άλλες δυο είναι καλύτερες απ την άποψη του ότι πέφτουν λίγο πιο δυσκολα εκτός δικτύου. 


Θεωρω ότι η Vodafone κάνει την χειρότερη διαχείρηση του φασματος που έχει, το οποίο είναι και υπεραρκετό. Β7 με το σταγονόμετρο…

Ο σχεδιασμός που αναφέρεις είναι κάτι γενικο και πολύπτυχο. Όσον αφορά την κάλυψη, τις συνεργάτιδες τις έχει βοηθήσει πολυ η κοινή χρήση θέσεων την ύπαιθρο. Έχουν και οι δυο αρκετες πολυ καλές θέσεις από τα 90s. 
Απ την άλλη όμως, ο σχεδιασμός του δικτύου είναι χείριστος απ την πλευρά της Vodafone στην αλλαγή κεραιων και κυψελών, κυριως εν κινήσει. Η Nova δεν το έχει αυτό το πρόβλημα, Έχει όμως πολλή Β20 only στην ύπαιθρο. Το αποτέλεσμα τραγικές ταχύτητες. Της vf της είχε «κόψει» τότε και έβαλε και καμία Β3. 
 

ΥΓ: Μιλάω γενικά, όχι ειδικά. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, panos.k2 said:

Κι όμως εγώ εχω δει 5G Micro των συνεργατιδων.
δυο. 
Το ένα είναι στον περιφερειακό Αρτας μετά την εφορία πηγαίνοντας προς τον Ξυνο(νυν Σκλαβενίτη). Εχω ανεβάσει μέτρηση, το μαξ που εχω δει είναι 350mbps down/160mbps up. 
 

Το άλλο είναι μόνο της Vodafone στη ναπολεωντος ζερβα στα Γιάννενα. ιστός micro με Ν1+Β3+Β7. Κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να έχουν βάλει και Β20 (οπως έκανε η nova στο macro που έβαλε τον Αύγουστο στην ίδια οδο) γιατί είναι πυκνά δομημένη περιοχή. Γενικά αυτός ο ιστός καλύπτει πολλά σημεία. Πλατεία Παργης, οδο Πυρσινελλα, την Δωδώνης από το δικαστικό Μέγαρο μέχρι το Κλασικό Λυκειο.

Ομως εκει στο Public πίσω από τη νομαρχία στο nott έχει edge η vf. Εκεί η κοσμοτε γαζώνει με γύρω στα 300mbps ενώ και τη Nova δεν την λες και καλή. Τουλαχιστον δεν κανει εναλλαγες με edge και εχει σταθερες ταχύτητες. Τόσο μου έδωσε την Τρίτη εκεί με 2-3 μπαρες 5G από την 15407(λιγκιαδες)IMG_9032.thumb.png.f4eb21357be64e3d61eb0e68b909d1a5.png
με την πρασινη δεν έκανα μέτρηση, έληξαν τα απεριόριστα. Παλιότερα είχα δει 300mbps

Λήγουν τα "απεριόριστα";

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, memoriesradio said:

Λήγουν τα "απεριόριστα";

Εχω ένα καρτοκινητο what’s up, ένα εταιρικό nova με ολα απεριόριστα που είναι και το κύριο μου νούμερο και ένα εταιρικό vf της δεύτερης δουλειας με ελάχιστα GB. 
 

Αρα ναι, στο what’s up τα απεριόριστα δεδομένα λήγουν

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, panos.k2 said:

Εχω ένα καρτοκινητο what’s up, ένα εταιρικό nova με ολα απεριόριστα που είναι και το κύριο μου νούμερο και ένα εταιρικό vf της δεύτερης δουλειας με ελάχιστα GB. 
 

Αρα ναι, στο what’s up τα απεριόριστα δεδομένα λήγουν

Οπότε δεν ισχύει What's Up + απεριόριστα δεδομένα, όπως είπες πιο πάνω.

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, odim said:

Η cosmote έχει σήμα και κάλυψη αλλά η vodafone την κερδίζει στα σημεια είναι καλύτερη, στις περιοχές που κινούμαι και με φίλους που συζητάμε αυτο βλέπουμε, έχουν κάνει καλή διαχείριση του φάσματος καθώς και πολύ καλό σχεδιασμό δικτύου.

Σε ποιές περιοχές;;

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, memoriesradio said:

Οπότε δεν ισχύει What's Up + απεριόριστα δεδομένα, όπως είπες πιο πάνω.

Δάσκαλε δεν καταλαβαίνω τι εννοείς, εξήγησε μου τι ειπα λάθος😂


Είχα βάλει 18/8 απεριόριστα δεδομένα στο what’s up και 18/9 έληξαν. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, panos.k2 said:

Δάσκαλε δεν καταλαβαίνω τι εννοείς, εξήγησε μου τι ειπα λάθος😂


Είχα βάλει 18/8 απεριόριστα δεδομένα στο what’s up και 18/9 έληξαν. 

Ζητώ ταπεινά συγνώμη για την παρανόηση...

Edited by memoriesradio

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω ότι η Vodafone είναι πολύ κάτω σε ταχύτητες,αλλά και σε περιπτώσεις μη λειτουργική. Με την COSMOTE και με την Nova δεν έχω δει κάτι τέτοιο. Γενικά η COSMOTE πετάει,η Nova το παλεύει και η Vodafone απλά θέλει να διατηρήσει την συνδρομητική της βάση βελτιώνοντας μόνο το 5G

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, aektzhs 1 said:

Εγώ ξέρω ότι η Vodafone είναι πολύ κάτω σε ταχύτητες,αλλά και σε περιπτώσεις μη λειτουργική. Με την COSMOTE και με την Nova δεν έχω δει κάτι τέτοιο. Γενικά η COSMOTE πετάει,η Nova το παλεύει και η Vodafone απλά θέλει να διατηρήσει την συνδρομητική της βάση βελτιώνοντας μόνο το 5G

Εκεί που είσαι μπορεί σε άλλες γεωγραφικές περιοχές συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο. Η Νοβα έχει τις περισσότερες b20 ακόμα στην επαρχία και είναι η μόνη που ιδιαίτερα βόρεια έκτος πόλεων δίνει Ε.  

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, cmvr said:

Εκεί που είσαι μπορεί σε άλλες γεωγραφικές περιοχές συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο. Η Νοβα έχει τις περισσότερες b20 ακόμα στην επαρχία και είναι η μόνη που ιδιαίτερα βόρεια έκτος πόλεων δίνει Ε.  

Δεν αντιλέγω,γενικά είναι ανοικτές η δεύτερη και η τρίτη θέση. Πρώτη ξέρουμε όλοι ποια είναι(εξαιρούνται ορισμένες περιοχές)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...