Jump to content

Ποιο είναι το καλύτερο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας; (No2)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

21 ώρες πριν, George6633 said:

Ακριβώς,είχα καλύτερη εμπειρία με την vodafone αν και δεν χρειάστηκε καθόλου να ανοίξω το 5G,το έκανα μόνο για την μέτρηση. 

Η εμπειρία χρήσης με Vodafone ήταν πολύ καλή. Από πλευράς δικτύου όμως η ταχύτητα δεν ανταποκρίνεται σε αυτό που θα έπρεπε να έχεις. Λίγο πολύ φαίνεται ότι υπάρχει γενικό πρόβλημα με τον εξοπλισμό που χρησιμοποιούνε οι συνεργάτιδες. Το gigabit NR είναι δύσκολη υπόθεση και μόνο σε μικρή γεωγραφική κάλυψη. Και όμως συνεχίζουν με τον προμηθευτή τους. Αυτό το πράγμα ΔΕΝ το κατανοώ. Εκτός αν τους το δίνουν τζάμπα τον εξοπλισμό... Καλά η Wind να το καταλάβω, δεν έχει πολύ χρήμα από πίσω και παλεύει για επιβίωση πολλά χρόνια, αλλά η Vodafone;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, mixtri said:

Η εμπειρία χρήσης με Vodafone ήταν πολύ καλή. Από πλευράς δικτύου όμως η ταχύτητα δεν ανταποκρίνεται σε αυτό που θα έπρεπε να έχεις. Λίγο πολύ φαίνεται ότι υπάρχει γενικό πρόβλημα με τον εξοπλισμό που χρησιμοποιούνε οι συνεργάτιδες. Το gigabit NR είναι δύσκολη υπόθεση και μόνο σε μικρή γεωγραφική κάλυψη. Και όμως συνεχίζουν με τον προμηθευτή τους. Αυτό το πράγμα ΔΕΝ το κατανοώ. Εκτός αν τους το δίνουν τζάμπα τον εξοπλισμό... Καλά η Wind να το καταλάβω, δεν έχει πολύ χρήμα από πίσω και παλεύει για επιβίωση πολλά χρόνια, αλλά η Vodafone;

Δεν είχε χρήμα θες να πεις. Τώρα η Nova οικονομικά είναι ισάξια της Deutsche Telekom που ανήκει η Cosmote. Θα ανέβει και άλλο το δίκτυο της NOVA/WIND μελλοντικά. Θέλει περισσότερο χρόνο απλώς. Ήδη την ιδία περίοδο του χρόνου θα επέλθει βελτίωση. Εδώ θα είμαστε...

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Chrischal1908 said:

Δεν έχει χρήμα θες να πεις. Τώρα η Nova οικονομικά είναι ισάξια της Deutsche Telekom που ανήκει η Cosmote. Θα ανέβει και άλλο το δίκτυο της NOVA/WIND μελλοντικά. Θέλει περισσότερο χρόνο απλώς. Ήδη την ιδία περίοδο του χρόνου θα επέλθει βελτίωση. Εδώ είμαστε...

Ακριβώς, η United είναι υπολογίσιμη δύναμη. Και επειδή ορισμένοι μπορεί να πουν "και ποια είναι η united, την ξέραμε από χθες;" εγώ θα απαντήσω λέγοντας οτι ουδεμία σημασία έχει αυτό.

Θα πρέπει δηλαδή να παραμείνουν σε έναν χώρο, στον χώρο των τηλεπικοινωνιών μόνο οι παραδοσιακές δυνάμεις και οι παλιές καραβάνες;

Είδαμε κάποιες από αυτές σε τι κατάσταση βρίσκονται σήμερα...

Δεν πρέπει να μπούνε νέοι παίκτες στον χώρο;

Δεν πρέπει να τους δοκιμάσουμε;

Δεν πρέπει να δούμε τι προτίθενται να κάνουν;

Ο λογικός άνθρωπος έτσι θα σκεφτεί.

 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ο λογικός άνθρωπος θα αποφανθεί όταν δει να γίνονται κινήσεις που έχουν ως αποτέλεσμα αισθητή βελτίωση. Οτιδήποτε άλλο αυτή τη στιγμή, εκτός από ευσεβής πόθος κάποιου, η wind είναι για τα μπάζα από την εμπειρία μου. Και δεν πάει να είναι από πίσω οποιαδήποτε united που έχει κάνει οτιδήποτε στο εξωτερικό. Αν είμαστε στο 2022 και δεν μπορείς ούτε να μιλήσεις σωστά σε εσωτερικό τηλέφωνο, δεν είναι να ασχολείται κανείς σοβαρά.

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, p_k said:

Ακριβώς, η United είναι υπολογίσιμη δύναμη. Και επειδή ορισμένοι μπορεί να πουν "και ποια είναι η united, την ξέραμε από χθες;" εγώ θα απαντήσω λέγοντας οτι ουδεμία σημασία έχει αυτό.

Θα πρέπει δηλαδή να παραμείνουν σε έναν χώρο, στον χώρο των τηλεπικοινωνιών μόνο οι παραδοσιακές δυνάμεις και οι παλιές καραβάνες;

Είδαμε κάποιες από αυτές σε τι κατάσταση βρίσκονται σήμερα...

Δεν πρέπει να μπούνε νέοι παίκτες στον χώρο;

Δεν πρέπει να τους δοκιμάσουμε;

Δεν πρέπει να δούμε τι προτίθενται να κάνουν;

Ο λογικός άνθρωπος έτσι θα σκεφτεί.

 

Πλέον καλύτερο και χειρότερο δίκτυο δεν υπάρχει αλλά είναι αυτό που παίζει καλά στην περιοχή σου και σε καλύπτει. Έμενα που η βάση μου είναι στην Αττικη Cosmote all the way. Η ψαλίδα είναι τεράστια σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Αν διέμενα βόρεια η κεντρική Ελλάδα υπάρχουν πολλές διαφορετικές εμπειρίες και γνώμες.


Όσο αν δεν αρέσει και κάποιους αν η Cosmote μέχρι τέλος του χρόνου δεν κλείσει τα προβλήματα της Β. Ελλάδα  και ιδιαίτερα στα βορειοανατολικά που είναι ανύπαρκτη μέσα στις πόλεις ανά περιοχές  δε θα έχει τον τίτλο του καλύτερου δικτύου. 


H United δεν έχει ακόμα ανοίξει τα φτερά της και από την άλλη δεν είμαστε και σίγουροι για το αν θα ανταγωνιστεί πραγματικά σε ταχύτητες και καλυψη τη Cosmote. Στα βόρεια και ανατολικά είναι καλύτερη ανά περιοχές.


Αυτή που έχει θέματα χοντρά πια είναι η VODAFONE και όσο και αν ακούγονται ότι είναι καθαρά θέμα εξοπλισμού δεν είναι αυτή όλη την αλήθεια. Έχουμε δει χώρες πχ όπως η γειτονική εχθρική χώρα Τουρκία που όλα είναι Huawei σφυράει το δίκτυο στα παράλια και στην Κωνσταντινούπολη.

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Mark_K said:

Ο λογικός άνθρωπος θα αποφανθεί όταν δει να γίνονται κινήσεις που έχουν ως αποτέλεσμα αισθητή βελτίωση. Οτιδήποτε άλλο αυτή τη στιγμή, εκτός από ευσεβής πόθος κάποιου, η wind είναι για τα μπάζα από την εμπειρία μου. Και δεν πάει να είναι από πίσω οποιαδήποτε united που έχει κάνει οτιδήποτε στο εξωτερικό. Αν είμαστε στο 2022 και δεν μπορείς ούτε να μιλήσεις σωστά σε εσωτερικό τηλέφωνο, δεν είναι να ασχολείται κανείς σοβαρά.

"Ευσεβής πόθος κάποιου". Επειδή το σχόλιο πάει σε εμένα, θέλω να απαντήσω το εξής. Το 1,3+ δις πλάνο που έχει ανακοινώσει ότι θα επενδύσει είναι αμελητέα επένδυση;; Ο ΟΤΕ εάν δεν είχε σε κάθε χωριό κτήριο και από πάνω συνήθως σταθμό βάσης και φυσικά διευκολύνσεις από το κράτος σαν ο "Εθνικός πάροχος" σε τι κατάσταση θα ήταν; Θα κοίταζε η Deutsche Telekom για να τον αγοράσει;; Με τέτοια, αλλά έτοιμη υποδομή. Εδώ είμαστε και θα δούμε τους "ευσεβείς πόθους κάποιων" για το εάν θα υπάρξει βελτίωση στο δίκτυο κινητής φυσικά και με τις οπτικές ίνες. Το δίκτυο της NOVA θα επεκταθεί και θα "ανέβει" είτε το θέλουν κάποιοι είτε αναφέρουν για "ευσεβείς πόθους κάποιων".

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

Καλά ηρέμησε λίγο. Το σχόλιο πήγαινε και σε ένα άλλο μέλος του forum πάντως αλλά εσύ έχεις τη μύγα και μυγιαζεσαι. Περιμένω πως θα "μυγιαστει" και το άλλο μέλος

Poco X3 Pro



Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, georgeavl3 said:

Καλά ηρέμησε λίγο. Το σχόλιο πήγαινε και σε ένα άλλο μέλος του forum πάντως αλλά εσύ έχεις τη μύγα και μυγιαζεσαι

Poco X3 Pro
 

Ήρεμος είμαι! Απλά απάντησα!

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

Οι ανακοινώσεις δεν είναι τίποτα παραπάνω από γνωστοποίηση μιας πρόθεσης να κάνεις κάτι. Όπως είπα, το αποτέλεσμα μετράει. Μόνο όταν δω ότι έχουν γίνει κινήσεις να φτιαχτεί δίκτυο, τότε θα συζητήσω σοβαρά το ενδεχόμενο να μεταφέρω τον αριθμό μου σε αυτό και να το προτείνω στον κύκλο μου. Μέχρι τότε, να επαναλάβω. Ευσεβείς πόθοι. Για οποιονδήποτε και να θέλει να οικειοποιηθεί και την ιδιότητα του ενοχλητικού εντόμου που μας σπάει τα νεύρα κάθε καλοκαίρι. Έχουμε ακόμη χρονιά μπροστά μας....

Link to comment
Share on other sites

Εγω λογο εργασιας χρησιμοποιω και τις 3, στο κινητο εχω Q (wind) και cosmote data sim(τωρα τελευταια εβαλα λογο των  25 ευρω 3 μηνες απεριοριστα data)  και σπιτι Data sim vodafone.. Απο εμπειρια σε σημα και ταχυτητα η cosmote ειναι η καλυτερη  ομως η q wind δεν ειναι κακια εχει βελτιωθει πολυ και εχει και πολυ καλες προσφορες.. η vodafone για μενα βγαινει τριτη σε ταχυτητα αλλα και σταθεροτητα,  εμενα μου αρεσει και η εξυπηρετηση οταν χρειαζομαι κατι στα καταστηματα wind.. Με τις αλλες δυο δεν εχω και τις καλυτερες εμπειριες απο εξυπηρετηση στα καταστηματα..Μενω Αθηνα αλλα ταξιδευω λογο εργασιας συχνα  επαρχια οποτε μπορω να πω οτι εχω μια  γενικη αποψη..αλλα και παλι ειναι που μενεις.. 

Edited by John37
Link to comment
Share on other sites

Μια φορά έκανα το λάθος να υποστηρίξω θερμά τη Wind και να μεταφέρω κάποια νούμερα γνωστών και φίλων στην εταιρία (από Cosmote κατά κύριο λόγο) και μόνο που δεν με έβρισαν.Ηταν τότε που είχε μείνει τελευταία και καταϊδρωμένη στην επαρχία (Τρίκαλα στην περίπτωση μας) όταν οι άλλες είχαν 4G και η Wind σκέτο Η.Σέβομαι την προσπάθεια που έκανε να φτάσει ως εδώ και άντεξε παρόλες τις τρομερές δυσκολίες οικονομικα προσπαθώντας να παρέχει ένα αξιοπρεπές δίκτυο και υπηρεσίες και εν μέρει τα κατάφερε.Πλεον το κυριότερο και αυτό που έχω ξαναπεί δεν είναι να φτιάξει ακόμα καλύτερο δίκτυο,ακόμα και 1000mbps ταχύτητα να έχει,πρέπει να βρει έναν τρόπο να ξανακερδισει την εμπιστοσύνη του κόσμου και για μένα ο μόνος τρόπος να το πετύχει αυτο στο γενικό σύνολο είναι λάθη και αστοχίες των άλλων 2 εταιριών ώστε να σκεφτεί κανείς να μεταφερθεί στην Wind/Nova.Να φτιάξει την οργάνωση,τις λάθος χρεώσεις,το ότι για να φύγεις από την εταιρία και να σταματήσουν να έρχονται λογαριασμοί για μήνες ακόμα σε πολλές περιπτώσεις έπρεπε να φτάσεις ως την ΕΕΤΤ και γενικά να μπορέσει να τα συνδυάσει όλα σωστά...

Υγ:Στα Τρίκαλα δεν χρειάστηκε η United,η Wind έχει κάνει εξαιρετική δουλειά μέσα στην πόλη. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Chrischal1908 said:

"Ευσεβής πόθος κάποιου". Επειδή το σχόλιο πάει σε εμένα, θέλω να απαντήσω το εξής. Το 1,3+ δις πλάνο που έχει ανακοινώσει ότι θα επενδύσει είναι αμελητέα επένδυση;; Ο ΟΤΕ εάν δεν είχε σε κάθε χωριό κτήριο και από πάνω συνήθως σταθμό βάσης και φυσικά διευκολύνσεις από το κράτος σαν ο "Εθνικός πάροχος" σε τι κατάσταση θα ήταν; Θα τον κοίταζε η Deutsche Telekom για να τον αγοράσει νομίζεις; Με τέτοια, αλλά έτοιμη υποδομή. Εδώ είμαστε και θα δούμε τους "ευσεβείς πόθους κάποιων" για το εάν θα υπάρξει βελτίωση στο δίκτυο κινητής φυσικά και με τις οπτικές ίνες. Το δίκτυο της NOVA θα επεκταθεί και θα "ανέβει" είτε το θέλουν κάποιοι είτε αναφέρουν για "ευσεβείς πόθους κάποιων".

Περιέγραψες την πραγματικότητα.

Έτοιμες υποδομές από το υστέρημα του ελληνικού λαού. 

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και είναι κακό δηλαδή που το υστέρημα του ελληνικού λαού έδωσε τις βάσεις για την ανάπτυξη της Cosmote στην επαρχία; Αυτή την εντύπωση μου δίνει ο τρόπος που το λες πάντως.

Poco X3 Pro

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, georgeavl3 said:

Και είναι κακό δηλαδή που το υστέρημα του ελληνικού λαού έδωσε τις βάσεις για την ανάπτυξη της Cosmote στην επαρχία; Αυτή την εντύπωση μου δίνει ο τρόπος που το λες πάντως.

Poco X3 Pro
 

Ο ΟΤΕ κάποτε ήταν δημόσιος και πουλήθηκε όπως πουλήθηκε. 

Στους Γερμανούς. 

Αυτοί με τη σειρά τους δεν έστησαν δίκτυο από την αρχή, από το μηδέν όπως έκαναν οι άλλοι δύο πάροχοι. 

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και η Wind έχει αλλάξει 15 χέρια από την αρχή της λειτουργίας της. Πάλι κάποια προηγούμενη εταιρεία είχε κάνει πολλές επενδύσεις πριν και τις αγόρασε η επόμενη. Εδώ δεν σε πειράζει; Ο ΟΤΕ σε πειράζει που έτυχε και είναι ο (πρώην) δημόσιος τηλεπικοινωνιακός πάροχος με κτήρια σε κάθε γωνιά της Ελλάδας και οι Γερμανοί αγόρασαν αυτό το προϊόν; Σε πείραξε που τα κτίρια έγιναν από το υστέρημα του ελληνικού λαού και αξιοποιούνται ακόμα προς όφελός του (την πρόσβαση στο ίντερνετ εννοώ λέγοντας όφελος, μην πει κανένας για τις τιμές που δίνει την υπηρεσία);

Poco X3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω ότι τα δεδομένα είναι συγκρίσιμα. 

Η Wind είναι η συνέχεια των προηγούμενων εταιρειών, όπως και η Νόβα θα είναι η φυσική συνέχεια. 

Εδώ κάποιοι επένδυσαν, αρχίζοντας από την Telestet και έστησαν δίκτυο από την αρχή. 

Στην περίπτωση της Cosmote αγόρασαν έτοιμες δημόσιες υποδομές και έχει μεγάλη διαφορά αυτό. 

Επειδή όμως στο φόρουμ απαγορευονται οι πολιτικές συζητήσεις και το σέβομαι, δεν μπαίνω στον πειρασμό να συνεχίσω. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω σκοπό να πάω τη συζήτηση στο πολιτικό. Η υποδομή του ΟΤΕ χτίστηκε σιγά σιγά μέσα στα χρόνια και υπάρχει μέχρι σήμερα. Το μόνο που διαφοροποιεί τον ΟΤΕ από τις άλλες εταιρίες είναι ο χρόνος που χτίστηκε το δίκτυο. Δεν υπήρχαν από πάντα τα κτίρια του ΟΤΕ στην Ελλάδα. Τα περισσότερα γίνανε στις δεκαετίες 70-80. Ε η Telestet και η Panafon αρχίσανε πιο μετά. Μια χαρά συγκρισιμα είναι τα μεγέθη.

Poco X3 Pro

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, georgeavl3 said:

Δεν έχω σκοπό να πάω τη συζήτηση στο πολιτικό. Η υποδομή του ΟΤΕ χτίστηκε σιγά σιγά μέσα στα χρόνια και υπάρχει μέχρι σήμερα. Το μόνο που διαφοροποιεί τον ΟΤΕ από τις άλλες εταιρίες είναι ο χρόνος που χτίστηκε το δίκτυο. Δεν υπήρχαν από πάντα τα κτίρια του ΟΤΕ στην Ελλάδα. Τα περισσότερα γίνανε στις δεκαετίες 70-80. Ε η Telestet και η Panafon αρχίσανε πιο μετά. Μια χαρά συγκρισιμα είναι τα μεγέθη.

Poco X3 Pro
 

Συγκρίσιμα τα μεγέθη δεν είναι. Πολύ απλά γιατί όπως ανέφερα και προηγουμένως ο Όμιλος ΟΤΕ, που τον χτίσαμε όλοι οι Έλληνες μαζί, έιχε πάντα την εύνοια και την υποστήριξη του κράτους. Πολύ φοβάμαι και σήμερα που είναι πλέον ιδιωτικός. Οι ιδιωτικές εταιρείες Telestet και Panafon-Vodafone φρόντιζαν είτε να ακολουθούν είτε να χρειάζονται περισσότερα κεφάλαια για να τον ανταγωνιστούν σε τιμές, πολύ περισσότερο σε υποδομές. Πιστεύει κάποιος εδώ μέσα ότι και οι τρείς πάροχοι αντιμετωπίζοταν επί ίσοις όροις από την δεκαετία του 90' που ξεκίνησαν να δραστηριοποιούνται στην αγορά. Σε λίγα χρόνια θα δούμε το πώς προχωρούν οι επενδύσεις από τους παρόχους, βελτιώσεις- διαφορές αλλαγές και τι συμφέρει τελικά τον καταναλωτή που τους έχει πληρώσει αδρά για να έχει τηλεπικοινωνιακές υπηρεσίες αντάξιες των χρημάτων που έδωσε και θα συνεχίζει να δίνει. Αν και αυτά είναι μεταβαλλόμενα. 

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Chrischal1908 said:

Συγκρίσιμα τα μεγέθη δεν είναι. Πολύ απλά γιατί όπως ανέφερα και προηγουμένως ο Όμιλος ΟΤΕ, που τον χτίσαμε όλοι οι Έλληνες μαζί, έιχε πάντα την εύνοια και την υποστήριξη του κράτους.   Πολύ φοβάμαι και σήμερα που είναι πλέον ιδιωτικός. Οι ιδιωτικές εταιρείες Telestet και Vodafone φρόντιζαν είτε να ακολουθούν είτε να χρειάζονται περισσότερα κεφάλαια για να τον ανταγωνιστούν σε τιμές, πολύ περισσότερο στις υποδομές. Πιστεύει κάποιος εδώ μέσα ότι και οι 3 πάροχοι αντιμετωπίζοταν επί ίσοις όροις από την δεκαετία του 90' που ξεκίνησαν να δραστηριοποιούνται στην αγορά. Σε λίγα χρόνια θα δούμε το πώς προχωρούν οι επενδύσεις από τους παρόχους, βελτιώσεις- διαφορές, αλλαγές και τι συμφέρει τελικά τον καταναλωτή που τους έχει πληρώσει αδρά για να έχεις τηλεπικοινωνιακές υπηρεσίες αντάξιες τωνχρημάτων που έδωσε και θα συνεχίζει να δίνει. Αν και αυτά είναι μεταβαλλόμενα. 

Ακριβώς. 

Όλοι κρίνονται. Ουδείς στο απυρόβλητο. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τον καταναλωτή δεν τον απασχολεί η ιστορία της εταιρείας και αν ήταν εύκολο ή δύσκολο να στήσει δίκτυο. Τον οπαδό μπορεί.
Η ουσία είναι πως η wind ξεκίνησε τελευταία να βάλει 4G δίκτυο, και όπως και να το κάνουμε είναι πολύ πίσω. 2022, να μην μπορείς να μιλήσεις ούτε με volte σωστά, το θεωρώ κατάντια. Να έχεις 100mbps με 4G+ στο ένα δωμάτιο, και σε άλλο 1,5 με το ζόρι. Δεν θα έπαιρνα σε καμία περίπτωση κανέναν στο λαιμό μου να του προτείνω να πάει στη wind, με όσα βλέπω. Συν του ότι θεωρώ ξεφτίλα στα καρτοκινητά να αρπάζει από τους συνδρομητές με το ζόρι 0,3€ σε κάθε ανανέωση. Λες και μιλάμε για κάποιο πολύ premium προϊόν που ο πωλητής του έχει θεσπίσει από μόνος του τέλος πολυτελείας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα ποτέ το παραμικρό θέμα με το volte. Σε καμία συσκευή μου. 

Επίσης, οι συνδρομητές / καταναλωτές δεν χρειάζονται καθοδήγηση. Μπορούν να κρίνουν και να επιλέξουν μόνοι τους. 

Εκτός και αν είμαστε σε κατηχητικό ή πολιτικό κόμμα. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ιδέα για τι πράγμα μιλάμε; Όταν το επίπεδο του σήματος είναι τόσο χάλια, δεν παίζει ούτε το volte σωστά, με διακοπές κατά την κλήση. Δεν είπε κανείς ότι υπάρχει πρόβλημα στην υλοποίηση της υπηρεσίας. Το κάκιστο σήμα είναι η ουσία.
Το τελευταίο που γράφεις, στο επιστρέφω, μιας και παραδοσιακά εδώ μέσα τα δικά σου γραφόμενα δείχνουν μια ανεξήγητη ανάγκη για προώθηση της wind και για ρίξιμο λάσπης στους άλλους δύο με την παραμικρή ευκαιρία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάκιστο σήμα. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Mark_K said:

Τον καταναλωτή δεν τον απασχολεί η ιστορία της εταιρείας και αν ήταν εύκολο ή δύσκολο να στήσει δίκτυο. Τον οπαδό μπορεί.
Η ουσία είναι πως η wind ξεκίνησε τελευταία να βάλει 4G δίκτυο, και όπως και να το κάνουμε είναι πολύ πίσω. 2022, να μην μπορείς να μιλήσεις ούτε με volte σωστά, το θεωρώ κατάντια. Να έχεις 100mbps με 4G+ στο ένα δωμάτιο, και σε άλλο 1,5 με το ζόρι. Δεν θα έπαιρνα σε καμία περίπτωση κανέναν στο λαιμό μου να του προτείνω να πάει στη wind, με όσα βλέπω. Συν του ότι θεωρώ ξεφτίλα στα καρτοκινητά να αρπάζει από τους συνδρομητές με το ζόρι 0,3€ σε κάθε ανανέωση. Λες και μιλάμε για κάποιο πολύ premium προϊόν που ο πωλητής του έχει θεσπίσει από μόνος του τέλος πολυτελείας.

H ιστορία φίλε Μάρκο είναι ότι κάποιοι πήραν μίζες το 93 και μπλοκαραν την κοσμοτε από την αδειοδότηση και κάποιες ιδιωτικές εταιρείες έκαναν δίκτυα της πλάκας και είχαν χρεώσεις στον ουρανό. Η κινητή τηλεφωνία στην Ελλάδα ουσιαστικά άρχισε από τότε που μπήκε η Κοσμοτε.

Όσον αφορά τα κτίρια του ΟΤΕ, οι άλλες είχαν 6 χρόνια να τρέξουν και να τοποθετήσουν κεραίες. Ήταν 6 χρόνια μπροστά. Ας σταματήσουμε να μασάμε την καραμέλα που μας πασάρουν κάποιοι για δικαιολογία για τα χάλια των δικτύων.

1 hour ago, p_k said:

Δεν πιστεύω ότι τα δεδομένα είναι συγκρίσιμα. 

Η Wind είναι η συνέχεια των προηγούμενων εταιρειών, όπως και η Νόβα θα είναι η φυσική συνέχεια. 

Εδώ κάποιοι επένδυσαν, αρχίζοντας από την Telestet και έστησαν δίκτυο από την αρχή. 

Στην περίπτωση της Cosmote αγόρασαν έτοιμες δημόσιες υποδομές και έχει μεγάλη διαφορά αυτό. 

Επειδή όμως στο φόρουμ απαγορευονται οι πολιτικές συζητήσεις και το σέβομαι, δεν μπαίνω στον πειρασμό να συνεχίσω. 

Παραποιείς την ιστορία. Δεν είναι έτσι τα πράγματα. Τα χρέη των ιδιωτικών εταιρειών στον ΟΤΕ? Το ποσό πλήρωσαν για τις άδειες; Το ότι εκτόπισαν τον ΟΤΕ από τον πρώτο διαγωνισμό; Μην τρελαθουμε.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Ποιο είναι το καλύτερο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας; (No2)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...