Jump to content

Ποιο είναι το καλύτερο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας; (No2)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν πειράζει φίλε μου, υπάρχει ελευθερία λόγου και πολύ σωστά. 

 

9 ώρες πριν, cmvr said:

Ένα meme για την Νοβάρα μας και τους φανατικούς οπαδούς της το είχε στο facebook κάτω από το άρθρο "Αυτογκόλ για τη Nova: Παίρνει πίσω το “ταχύτερα αναπτυσσόμενος πάροχος στην Ελλάδα"  🤣

https://techmaniacs.gr/aytogkol-gia-ti-nova-pairnei-piso-to-quot-tachytera-anaptyssomenos-parochos-stin-ellada-quot/

image.png

Για χαβαλέ και αστείο το ανέβασα μην πέσετε να με φάτε και πάλι οι "τζιχαντιστες" της νοβα γιατί θα σας πέσω πολύ βαρύς στο στομάχι 🤣

 

Τα προγράμματα "FIBER" άλλης εταιρείας, χωρίς fiber όμως, δεν εμπίπτουν στους διαφημιστικους κανόνες; 

Λέμε τώρα 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δίπλα στο cosmos ειναι τα κεντρικά γραφεια της κοκκινης, με κεραια πανω στο κτιριο και ιδιόκτητο κατάστημα μεσα στο εμπορικό κεντρο. Ποσο εύκολο άραγε θα ήταν να βάλει κεραια η Νόβα;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, μην ακούτε και μην πιστεύετε κανέναν. Ούτε κι εμένα. 

Διυλιζετε όσα γράφονται. 

Βασικός κανόνας με πεδία εφαρμογής παντού. 

Στο εμπορικό αυτό κέντρο λοιπόν, η Νόβα, μια και γι αυτήν μιλάμε, δεν έχει το παραμικρό θέμα. 

Αντίθετα, στα άδυτα του γνωστού πολυκαταστήματος πορτοκαλί χρώματος, μια άλλη εταιρεία δεν είχε σήμα ούτε για ομιλία. 

Πόσο μάλλον για δεδομένα. 

Αυτά, προς αποκατάσταση της πραγματικότητας. 

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Chrischal1908 said:

Απαράδεκτο να μην έχει ΑΚΟΜΑ!

θέλεις να πεις!

Θα το ξαναλέω και ας γίνω γραφικός! Πολύ γρήγορα περιμένετε να φτιάξει δίκτυο η εταιρία. Ούτε το μισό πλάνο της δεν έχει υλοποιήσει και τα πάει αρκετά καλά, παρά τα όποια εμπόδια που συναντάει κάποιος στην ανάπτυξη του δικτύου του!

Και η Cosmote δεν έβαλε στις προβληματικές περιοχές  ΑΚΟΜΑ σταθμούς , και η Vodafone δεν έφτιαξε ΑΚΟΜΑ τις εναλλαγές . Αν είναι να περιμένουμε το ΘΑ της κάθε εταιρίας ζήτω που καήκαμε . Το χρειαζόμαστε τωρα το Ίντερνετ παιδιά όχι ΘΑ . Μιλάω γενικά για αυτό τον τρόπο σκέψης , και όχι για την συγκεκριμένη περίπτωση της n78. 
 

οσο για την fiber την nova εγώ μόνο δυσαρεστημένο κόσμο ξέρω με routings που καταντάν αστεία …

 

3 minutes ago, p_k said:

Φίλε μου, μην ακούτε και μην πιστεύετε κανέναν. Ούτε κι εμένα. 

Διυλιζετε όσα γράφονται. 

Βασικός κανόνας με πεδία εφαρμογής παντού. 

Στο εμπορικό αυτό κέντρο λοιπόν, η Νόβα, μια και γι αυτήν μιλάμε, δεν έχει το παραμικρό θέμα. 

Αντίθετα, στα άδυτα του γνωστού πολυκαταστήματος πορτοκαλί χρώματος, μια άλλη εταιρεία δεν είχε σήμα ούτε για ομιλία. 

Πόσο μάλλον για δεδομένα. 

Αυτά, προς αποκατάσταση της πραγματικότητας. 

Για το One Salonica λες ;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, georgebad said:

Και η Cosmote δεν έβαλε στις προβληματικές περιοχές  ΑΚΟΜΑ σταθμούς , και η Vodafone δεν έφτιαξε ΑΚΟΜΑ τις εναλλαγές . Αν είναι να περιμένουμε το ΘΑ της κάθε εταιρίας ζήτω που καήκαμε . Το χρειαζόμαστε τωρα το Ίντερνετ παιδιά όχι ΘΑ . Μιλάω γενικά για αυτό τον τρόπο σκέψης , και όχι για την συγκεκριμένη περίπτωση της n78. 
 

οσο για την fiber την nova εγώ μόνο δυσαρεστημένο κόσμο ξέρω με routings που καταντάν αστεία …

 

Για το One Salonica λες ;

Μάλλον στο Cosmos αναφέρονται...

6 ώρες πριν, mixtri said:

Και θα έχει το δίκτυο της ΔΕΗ για mmwave radios. Κίνηση ΜΑΤ το βλέπω. 
 

Το πρόβλημα είναι με τις εμπειριες άλλων δε βγάζεις συμπέρασμα. Και εμένα μου έλεγες μια χαρά η Nova, όλα καλά, δεν έχω λόγια. Πραγματικά, δεν έχω λόγια.

Και κάθε φορά που έρχομαι Ελλάδα έχω θέματα.

Ιδίοις όμμασι ή αλλιώς γκελ μπουρντά παππού να σου δείξω τα αμπελοχώραφα σου...

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, memoriesradio said:

Μάλλον στο Cosmos αναφέρονται...

Ιδίοις όμμασι ή αλλιώς γκελ μπουρντά παππού να σου δείξω τα αμπελοχώραφα σου...

Αν αναφέρεται όντως στο Cosmos ναι στα public πίσω πίσω στις τηλεοράσεις μεταξύ του stand της Samsung και του stand της Sony  δεν έχεις ΝΕΤ και πιθανώς ομιλία με την cosmote …..

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, p_k said:

Τα προγράμματα "FIBER" άλλης εταιρείας, χωρίς fiber όμως, δεν εμπίπτουν στους διαφημιστικους κανόνες; 

Λέμε τώρα 

Και η nova τα vdsl προγράμματα fiber τα λέει. 

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, p_k said:

Στην ανηφόρα της Καρδίας υπάρχει ένα πολύ συγκεκριμένο σημείο ελάχιστων μέτρων απόστασης, όπου πραγματικά υπάρχει πρόβλημα.

Τους το έχω πει επανειλημμένα και γραπτώς και προφορικώς και με όλους τους τρόπους. 

Δεν είναι κάτι τόσο σοβαρό πάντως.

Στο COSMOS δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα, παρά μόνο για όσους είναι λάτρεις των ονομαστικών ταχυτήτων και νομίζουν ότι βρίσκονται σε αγώνες Formula 1.

 

Δεν είναι ονομαστικές ταχύτητες, είναι θέμα χωρητικότητας.

Η Vodafone μια χαρά ήταν θυμάμαι μέσα στο εμπορικό. Η Cosmote εκτός του public (no idea why) μια χαρά ήταν! Nova ασθενές σήμα σε πολλά σημεία εκτός εστιατορίων και ταχύτητες επαρχίας.

6 ώρες πριν, georgebad said:

Αν αναφέρεται όντως στο Cosmos ναι στα public πίσω πίσω στις τηλεοράσεις μεταξύ του stand της Samsung και του stand της Sony  δεν έχεις ΝΕΤ και πιθανώς ομιλία με την cosmote …..

Ρε παιδιά τώρα σοβαρα θα ασχολούμαστε με ένα σημείο στο public? Μπορεί να έχουν jammer. Απέξω έχει μια χαρά ταχύτερες. Είναι σημείο που κάνει σκίαση.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, mixtri said:

Δεν είναι ονομαστικές ταχύτητες, είναι θέμα χωρητικότητας.

Η Vodafone μια χαρά ήταν θυμάμαι μέσα στο εμπορικό. Η Cosmote εκτός του public (no idea why) μια χαρά ήταν! Nova ασθενές σήμα σε πολλά σημεία εκτός εστιατορίων και ταχύτητες επαρχίας.

Ρε παιδιά τώρα σοβαρα θα ασχολούμαστε με ένα σημείο στο public? Μπορεί να έχουν jammer. Απέξω έχει μια χαρά ταχύτερες. Είναι σημείο που κάνει σκίαση.

Προφανώς το δικό μπυ σχόλιο ήταν σαρκαστικό . 

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, mixtri said:

Δεν είναι ονομαστικές ταχύτητες, είναι θέμα χωρητικότητας.

Η Vodafone μια χαρά ήταν θυμάμαι μέσα στο εμπορικό. Η Cosmote εκτός του public (no idea why) μια χαρά ήταν! Nova ασθενές σήμα σε πολλά σημεία εκτός εστιατορίων και ταχύτητες επαρχίας.

Ρε παιδιά τώρα σοβαρα θα ασχολούμαστε με ένα σημείο στο public? Μπορεί να έχουν jammer. Απέξω έχει μια χαρά ταχύτερες. Είναι σημείο που κάνει σκίαση.

Πουθενά δεν έχει ασθενές σήμα. 

Αυτό είναι λάθος. Παντού έχει 5/5 στο εμπορικό. Τωρα για ταχύτητες επαρχίας δεν μπορώ να σχολιάσω, γιατί δεν καταλαβαίνω τον όρο. 

Έχει από 70 - 250 mbps. 

Τα μέρη μου είναι Μιχάλη, πολύ συχνά πηγαίνουμε εκεί. 

5 ώρες πριν, dasnowy said:

Και η nova τα vdsl προγράμματα fiber τα λέει. 

Και στην περίπτωση αυτή είναι απαράδεκτο. 

Δεν το γνώριζα, δεν έχω Νόβα σταθερό. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και στην περίπτωση αυτή είναι απαράδεκτο. 
Δεν το γνώριζα, δεν έχω Νόβα σταθερό. 
Συγγνώμη, η κεραία είναι κάπου έξω και μέσα στο εμπορικό έχει παντού 5/5 σήμα;; Το εικονικό σήμα είναι ακόμα εδώ λοιπόν....

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, p_k said:

Πουθενά δεν έχει ασθενές σήμα. 

Αυτό είναι λάθος. Παντού έχει 5/5 στο εμπορικό. Τωρα για ταχύτητες επαρχίας δεν μπορώ να σχολιάσω, γιατί δεν καταλαβαίνω τον όρο. 

Έχει από 70 - 250 mbps. 

Τα μέρη μου είναι Μιχάλη, πολύ συχνά πηγαίνουμε εκεί. 

Και στην περίπτωση αυτή είναι απαράδεκτο. 

Δεν το γνώριζα, δεν έχω Νόβα σταθερό. 

Το iPhone σε roaming είχε πέσει σε edge κάποιες στιγμές. Μάλλον θα το φαντάστηκα.

47 minutes ago, johnny_htc said:

Συγγνώμη, η κεραία είναι κάπου έξω και μέσα στο εμπορικό έχει παντού 5/5 σήμα;; Το εικονικό σήμα είναι ακόμα εδώ λοιπόν....

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Είναι αρκετά κοντά στο εμπορικό κέντρο. Αλλά κλασσικά ραδιόφωνο. 

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Οι κεραίες και των τριών εταιρειών βρίσκονται σε ένα κτίριο που εφάπτεται σχεδόν του εμπορικού κέντρου, είναι ακριβώς δίπλα.

Εγώ τόσα χρόνια, μονοψήφιο αριθμό σε ταχύτητες δεν έχω δει μέσα στο εμπορικό Εννοείται ότι δεν είμαι ικανοποιημένος που δεν υπάρχει Ν78 και το έχω θέσει το θέμα πάρα πολλές φορές, αλλά όχι ότι έχει μονοψήφιους αριθμους, εγώ τουλάχιστον δεν έχω δει ποτέ.

Τώρα τι συνέβη και ο Μιχάλης έβγαλε μονοψήφιο όταν βρισκόταν σε καθεστώς roaming δεν το γνωρίζω. 

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου εμπειρία παλαιότερα από το εν λόγω εμπορικό κέντρο είναι η εξής:

•Cosmote:άριστη στο LTE-A

•Wind(νυν Nova)πολύ καλή στο LTE-A. Αν δεν κάνω λάθος μου είχε σταθερά 3/4 μπάρες. Σε κάποια φάση μόνο ενώ είχε μπάρες με έριξε EDGE

Vodafone δεν την είχα κοντά τότε. Αυτά πριν από δύο χρόνια περίπου 

Μετρήσεις δεν είχα κάνει,αλλά η εμπειρία χρήσης ήταν η παραπάνω 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, p_k said:

Οι κεραίες και των τριών εταιρειών βρίσκονται σε ένα κτίριο που εφάπτεται σχεδόν του εμπορικού κέντρου, είναι ακριβώς δίπλα.

Εγώ τόσα χρόνια, μονοψήφιο αριθμό σε ταχύτητες δεν έχω δει μέσα στο εμπορικό Εννοείται ότι δεν είμαι ικανοποιημένος που δεν υπάρχει Ν78 και το έχω θέσει το θέμα πάρα πολλές φορές, αλλά όχι ότι έχει μονοψήφιους αριθμους, εγώ τουλάχιστον δεν έχω δει ποτέ.

Τώρα τι συνέβη και ο Μιχάλης έβγαλε μονοψήφιο όταν βρισκόταν σε καθεστώς roaming δεν το γνωρίζω. 

Δεν υπάρχει ακόμη N78. Το 2024 θα αρχίζει εντατικά να βάζει.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, aektzhs 1 said:

Η δικιά μου εμπειρία παλαιότερα από το εν λόγω εμπορικό κέντρο είναι η εξής:

•Cosmote:άριστη στο LTE-A

•Wind(νυν Nova)πολύ καλή στο LTE-A. Αν δεν κάνω λάθος μου είχε σταθερά 3/4 μπάρες. Σε κάποια φάση μόνο ενώ είχε μπάρες με έριξε EDGE

Vodafone δεν την είχα κοντά τότε. Αυτά πριν από δύο χρόνια περίπου 

Μετρήσεις δεν είχα κάνει,αλλά η εμπειρία χρήσης ήταν η παραπάνω 

Αυτό ακριβώς. Με έριξε σε edge. Η Cosmote άψογη είναι πλην public, εκεί έχει θέμα. Δε ξέρω γιατί.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, mixtri said:

Αυτό ακριβώς. Με έριξε σε edge. Η Cosmote άψογη είναι πλην public, εκεί έχει θέμα. Δε ξέρω γιατί.

Αυτό το πρόβλημα δεν το έχω παρατηρήσει ποτέ στο Cosmos, μάλλον επειδή δεν με νοιάζει αν έχω data όσο πάω για βόλτα. 

Link to comment
Share on other sites



μάλλον επειδή δεν με νοιάζει αν έχω data όσο πάω για βόλτα. 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά όλα αυτά, αλλά όταν ανακαλυπτουμε Ε στη Νόβα ή στη Βονταφον είναι το τέλος του κόσμου. 

Στην Κοσμοτε είναι ευκαιρία να απολαύσουμε τη βόλτα μας. 

Κι εγώ συμφωνώ, να μην είμαστε συνέχεια πάνω στο κινητό. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ντόρος για το τίποτα για το cosmos . Σε αλλά νέα , Bodyfit κέντρο 1-2 όροφος η Vodafone με το ζόρι βγάζει κίνηση στα δεδομένα . Η κεραία που πιάνει είναι αυτή πάνω από τα λαδάδικα . Έχει 1 3 7 20 Και n78

. Στο ίδιο κτήριο έχει η Cosmote ακόμα και στο υπόγειο 1 μπάσα σήμα με 5 mbps . Στο 1ο 2ο όροφο dss με 60-120 τρίτο τέταρτο πέμπτο n78 από Ερμού . 
 
Οι κεραίες στο ίδιο κτήριο και των δυο εταιριών . Τα συμπεράσματα δικά σας (εδώ να πούμε ότι η Cosmote δεν έχει n78 στην περιοχή) 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ μπορώ να πω ότι στην Αθήνα στο μεγάλο Σκλαβενίτη στο τέρμα Αχαρνών (νέα Χαλκηδόνα) μόνο η nova λειτουργεί σωστά ακόμα και στο υπόγειο. Η cosmote στο πίσω μέρος του μαγαζιού δε σε ακούνε όταν μιλάς (αλλά έχει ίντερνετ δλδ λειτουργεί spotify) και υπόγειο δε πιάνει, η vodafone έχει θέματα και εννοείται υπόγειο ούτε για πλάκα. 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, _NikitaS_ said:

Πάντως εγώ μπορώ να πω ότι στην Αθήνα στο μεγάλο Σκλαβενίτη στο τέρμα Αχαρνών (νέα Χαλκηδόνα) μόνο η nova λειτουργεί σωστά ακόμα και στο υπόγειο. Η cosmote στο πίσω μέρος του μαγαζιού δε σε ακούνε όταν μιλάς (αλλά έχει ίντερνετ δλδ λειτουργεί spotify) και υπόγειο δε πιάνει, η vodafone έχει θέματα και εννοείται υπόγειο ούτε για πλάκα. 

Λογικό είναι. Αν έκανε σωστά η ΕΕΤΤ τη δουλειά της τη μισή κάλυψη δε θα είχε η Nova. Στο 5G που φαίνεται η ένταση στο SSB block δεν κάνουν κίνηση για να τα τσιτάρουν. Αλλά, αυτοί είναι! Τίποτα δε λειτουργεί, όλα στον αυτόματο πιλότο και ολοταχώς για τα βράχια..

Όταν γεμίσει λίγο το δίκτυο της Nova θα σέρνεται με τόσα overlap που έχει. Παράδειγμα, Βόλος.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mixtri said:

Λογικό είναι. Αν έκανε σωστά η ΕΕΤΤ τη δουλειά της τη μισή κάλυψη δε θα είχε η Nova. Στο 5G που φαίνεται η ένταση στο SSB block δεν κάνουν κίνηση για να τα τσιτάρουν. Αλλά, αυτοί είναι! Τίποτα δε λειτουργεί, όλα στον αυτόματο πιλότο και ολοταχώς για τα βράχια..

Όταν γεμίσει λίγο το δίκτυο της Nova θα σέρνεται με τόσα overlap που έχει. Παράδειγμα, Βόλος.

Σωστός οπως πάντα Baseband Developer 😉

Και που να δείτε τι συμβαίνει οταν κινείσαι με βαγόνια τραίνου ( ηλεκτρικός ) στην Αθήνα σε ωρες αιχμής ( Nova VS Vodafone VS Cosmote ...handover errors ) . Εκει ανακαλύπτεις πως ειναι το Setup του δικτύου τους με ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΕΣ ΕΠΙΚΑΛΥΨΕΙΣ που τα πρωινά / μεσημέρια /απογεύματα φανερώνουν τα λάθη στο Signaling.

( ολοι εχουν και πρεπει να έχουν σε ενα βαθμο για redundancy / ασφάλεια  ....όμως οχι έτσι οπως η Nova) ΧΩΡΙΣ ΕΛΕΟΣ ΓΙΑ RSRQ RSSP SNR .

 

Αν η nova ποτέ αποκτήσει ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΚΊΝΗΣΗ θα φανούν τα ελαττώματα.

Ως τότε ολα καλά.

 

Καλα κανει η Huawei και προτείνει ΚΑΙ RSRQ Handovers κανόνες ΜΑΖΙ με RSRP κανόνες  ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΥΠΟΛΌΓΙΣΕ πως στην Ελλάδα είμαστε ...Ραδιόφωνο  architecture

 🙂

SSB ....ENCYCLOPEDIA.... 

https://howltestuffworks.blogspot.com/2019/10/5g-nr-synchronization-signalpbch-block.html?m=1

SSB_Example.thumb.png.a642a84e400f3362359a213d431e4529.png

 

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ακούμε και το διαβάζουμε χρόνια. Εν τω μεταξύ, η κίνηση του δικτύου έχει αυξηθεί διότι έχει γεμίσει με νέους συνδρομητές (όπως δείχνουν τα στατιστικά στοιχεία που έχουν δημοσιευθεί), αλλά τα προβλήματα ακόμη δεν έχουν εμφανιστεί. 

 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν έχει αλλάξει κάτι, γι αυτό θα συνεχίσουμε να το ακούμε και να το λέμε . Εν τω μεταξύ, ποιο δίκτυο έχει γεμίσει; με 70k νέες συνδέσεις, που το έκανε το πρώτο δίκτυο σε νέους συνδρομητές λολ Δλδ οι άλλοι να αρχίσουν να ξεπουλάνε να σωθούν

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...