Jump to content

Ποιο είναι το καλύτερο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας; (No2)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 ώρα πριν, TakeOverNet said:

Ισχύει. 
Αλλα σύμφωνα με την Umlaut είναι ανάποδα από ότι νομίζεις. 

Μάλλον εσύ το νομίζεις ανάποδα φίλε μου, διάβασε παραπάνω τα στοιχεία του '23 που παρέθεσε ο συμφορουμίτης. 

Και για να σε διευκολύνω... 

Screenshot_20230712_200147.jpg

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, p_k said:

Μάλλον εσύ το νομίζεις ανάποδα φίλε μου, διάβασε παραπάνω τα στοιχεία του '23 που παρέθεσε ο συμφορουμίτης. 

Και για να σε διευκολύνω... 

Screenshot_20230712_200147.jpg

Μαλιστα και θα παιζουμε με τις απειροελαχιστες διαφορες μονο για να θαυμασουμε την νοβαρα δευτερη... 

Οσο δεν υπαρχει καποια ουσιαστικη αλλαγη σε καποια απο τις δυο τοτε δεν εχει νοημα να κανουμε συζητηση για συγκρισεις κατανταει εκνευριστικο... 

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ακριβολογουμε όμως, εξάλλου σε τοπικ συγκρίσεων είμαστε. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ε, εντάξει, το είπαμε μια φορά, είπαμε και ότι η διαφορά είναι πολύ μικρή για να τρέξουμε να βγάλουμε δεύτερο και τρίτο στο βάθρο, νομίζω φτάνει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Την νόβα την ανεβάζουν οι πόλεις που είναι άδεια και στα κέντρα. Έξω από αυτά στην ύπαιθρο παραμένει ακόμα πίσω και δεν μιλάω για τουριστικές περιοχές.

Κατά τα άλλα Nova Vodafone μέσα στις μεγάλες πόλεις δεν είναι τρελή διαφορά με τους πομπούς και τις συν εγκαταστάσεις. Μια περιοχή φτιάχνει η μία μία η άλλη αλλά κάπου συναντιούνται.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, cmvr said:

Την νόβα την ανεβάζουν οι πόλεις που είναι άδεια και στα κέντρα. Έξω από αυτά στην ύπαιθρο παραμένει ακόμα πίσω και δεν μιλάω για τουριστικές περιοχές.

Κατά τα άλλα Nova Vodafone μέσα στις μεγάλες πόλεις δεν είναι τρελή διαφορά με τους πομπούς και τις συν εγκαταστάσεις. Μια περιοχή φτιάχνει η μία μία η άλλη αλλά κάπου συναντιούνται.

Το ότι είναι άδεια από που προκύπτει; Ειδικά στις πόλεις;; Το χρόνου θα έχει μεγάλο ενδιαφέρον γιατί θα έχουν προχωρήσει οι αναβάθμισεις.

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Chrischal1908 said:

Το ότι είναι άδεια από που προκύπτει; Ειδικά στις πόλεις;; Το χρόνου θα έχει μεγάλο ενδιαφέρον γιατί θα έχουν προχωρήσει οι αναβάθμισεις.

Από τα στοιχεία που έχω προσωπικά. Τουλάχιστον δόξασι τον Θεό έχω βάλει ουκο λίγες τηλεμετρίες και βασικές συνδέσεις 5g σε τουριστικές και βιοτεχνικές  υποδομές στην χώρα.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Παραλία δελφίνι Αλεξανδρούπολη με κόσμο

https://maps.app.goo.gl/3t1YmaisVQYSLzgZ9
 

Smart-Select-20230713-194927-Opera.jpg


Smart-Select-20230713-194951-Opera.jpg


Smart-Select-20230713-195010-Viber.jpg


Smart-Select-20230713-195217-Gallery.jpg


Smart-Select-20230713-195322-Opera.jpg


Smart-Select-20230713-195407-Opera.jpg


Edit: με τον κόσμο να έχει φύγει στο 85%

Smart-Select-20230713-205311-Opera.jpg

 

Smart-Select-20230713-205330-Opera.jpg

 

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

On 12/7/2023 at 10:45 ΜΜ, p_k said:

Πρέπει να ακριβολογουμε όμως, εξάλλου σε τοπικ συγκρίσεων είμαστε. 

Στο data πιο πίσω είναι η Nova. Η φωνή της δίνει ώθηση. Αυτό καταλαβαίνω από το διάγραμμα και αν δεν κάνω λάθος για το data γίνεται το debate. 

Link to comment
Share on other sites

Για όλα γίνεται η σύγκριση, για τη συνολική εικόνα. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, TakeOverNet said:

Στο data πιο πίσω είναι η Nova. Η φωνή της δίνει ώθηση. Αυτό καταλαβαίνω από το διάγραμμα και αν δεν κάνω λάθος για το data γίνεται το debate. 

Ούτε η umlaut ούτε η ookla έχουν δείξει αυτό πάντως.
Έχουν δείξει ότι οι συνεργάτιδες βρίσκονται στα ίδια επίπεδα, με την nova να έχει ένα ανεπαίσθητο προβάδισμα. Η κοσμοτε ξεφεύγει. 

Link to comment
Share on other sites

Έχουν ολόιδιο εξοπλισμό και η μία δίνει τον εξοπλισμό της στην άλλη όπου χρειάζεται, δηλαδή από τεχνικής άποψης τι να συγκρίνουμε; Δεν κοιτάτε που η μία έχει την καλύτερη εξυπηρέτηση μεταξύ όλων των παρόχων και την άλλη που παλεύει να ενεργοποιήσει μια κάρτα sim.

Link to comment
Share on other sites

Δεν δίνει η μία τον εξοπλισμό της στην άλλη. 

Η συνεργασία σε επίπεδο vantage αφορά τον παθητικό εξοπλισμό. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στον παθητικό εξοπλισμό αναφέρομαι και ναι τον μοιράζονται όπου κρίνει απαραίτητο το τμήμα σχεδιασμού κάθε δικτύου.

Edited by CaptainNickGR
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, CaptainNickGR said:

Στον παθητικό εξοπλισμό αναφέρομαι και ναι τον μοιράζονται όπου κρίνει απαραίτητο το τμήμα σχεδιασμού κάθε δικτύου.

Εδώ ακριβώς διευκρινιζεται τι σημαίνει παθητικός εξοπλισμός, το παραθέτω για τις ανάγκες της συζήτησης 

https://www.cnn.gr/tech/story/228419/se-koini-etaireia-o-pathitikos-exoplismos-ton-diktyon-vodafone-kai-wind

Screenshot_20230714_185001.jpg

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, p_k said:

Δεν δίνει η μία τον εξοπλισμό της στην άλλη. 

Η συνεργασία σε επίπεδο vantage αφορά τον παθητικό εξοπλισμό. 

Η συνεργασία με VICTUS αφορά όμως τον ενεργό. 
Δεν κάνουν χρήση παντού των ίδιων μηχανημάτων και του ίδιου φάσματος. Και ναι είναι λάθος να λέμε ότι είναι το ίδιο. 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, TakeOverNet said:

Η συνεργασία με VICTUS αφορά όμως τον ενεργό. 
Δεν κάνουν χρήση παντού των ίδιων μηχανημάτων και του ίδιου φάσματος. Και ναι είναι λάθος να λέμε ότι είναι το ίδιο. 

Σωστά τα θέτεις, να διευκρινισουμε βέβαια ότι η συνεργασία στη victus στο ran αφορά αγροτικές περιοχές και λίγες επιλεγμένες αστικές. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ μεγάλο το ποσοστό που μοιράζονται τον ίδιο εξοπλισμό, Ελλάδα δεν είναι μόνο Αθήνα και Θεσσαλονίκη, βγείτε εκτός των αστικών κέντρων και δείτε τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, p_k said:

Σωστά τα θέτεις, να διευκρινισουμε βέβαια ότι η συνεργασία στη victus στο ran αφορά αγροτικές περιοχές και λίγες επιλεγμένες αστικές. 

Είσαι σίγουρος ότι είναι μόνο το RAN και όχι και το transmission?🤯

Link to comment
Share on other sites

Το 5G της vodafone είναι μέρα με τη νύχτα σε σχέση με το 4G. Αλλάζει την εικόνα του δικτύου. Ένα συγκριτικό με τη nova. 

Παραλία Αμαλιάπολης

Screenshot_2023-07-15-15-22-44-107_org.zwanoo.android.speedtest.thumb.jpg.9f874d3cc7d11c204e4a9b10c10281ea.jpg

Screenshot_2023-07-15-15-36-23-478_org.zwanoo.android.speedtest.thumb.jpg.2653bedc5af6362342ec98bbc78f8f5b.jpg

Η cosmote, όπως ήταν αναμενόμενο, ήταν άφαντη. Μόνο στην παραλία έχει λίγο 5G. Σε όλα τα άλλα μέρη τις περισσότερες φορές έχει edge. 

Η vodafone σκίζει με το upload. Έχω δει αρκετές φορές πάνω από 100 και έχω δει και 120 σε επαρχιακό δρόμο. 

Θα ήθελα όμως η vodafone και η nova να βάλουν και αρκετές n28 γιατί οι n1 σε εσωτερικούς χώρους δε θέλουν πολύ για να βγουν nsa disconnected. 

Χάρηκα που είδα αυτά τα αποτελέσματα με τη vodafone γιατί ξέρω πως αν θέλω να φύγω από τη nova υπάρχει μια καλή και φτηνή εναλλακτική. 

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, dasnowy said:

Το 5G της vodafone είναι μέρα με τη νύχτα σε σχέση με το 4G. Αλλάζει την εικόνα του δικτύου. Ένα συγκριτικό με τη nova. 

Παραλία Αμαλιάπολης

Screenshot_2023-07-15-15-22-44-107_org.zwanoo.android.speedtest.thumb.jpg.9f874d3cc7d11c204e4a9b10c10281ea.jpg

Screenshot_2023-07-15-15-36-23-478_org.zwanoo.android.speedtest.thumb.jpg.2653bedc5af6362342ec98bbc78f8f5b.jpg

Η cosmote, όπως ήταν αναμενόμενο, ήταν άφαντη. Μόνο στην παραλία έχει λίγο 5G. Σε όλα τα άλλα μέρη τις περισσότερες φορές έχει edge. 

Η vodafone σκίζει με το upload. Έχω δει αρκετές φορές πάνω από 100 και έχω δει και 120 σε επαρχιακό δρόμο. 

Θα ήθελα όμως η vodafone και η nova να βάλουν και αρκετές n28 γιατί οι n1 σε εσωτερικούς χώρους δε θέλουν πολύ για να βγουν nsa disconnected. 

Χάρηκα που είδα αυτά τα αποτελέσματα με τη vodafone γιατί ξέρω πως αν θέλω να φύγω από τη nova υπάρχει μια καλή και φτηνή εναλλακτική. 

Η αλήθεια είναι ότι την Αμαλιαπολη ποτέ δεν την έχω επισκεφτεί και τραγικό που η Cosmote δεν έχει καλό data.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Cosmote δαγκωτό! 

Σάμο στην πρωτεύουσα του νησιού, στην καλύτερη 20mpbs down με Vodafone 4G+  και  6.5mbps down και 0.9 up με 4G.

 

184mbps down και 19mbps up με cosmote 4G+  26mbps down με 5mbps up 4G.

Pocophone F1.

 

Χειρότερα νούμερα στο κέντρο Ιωαννίνων μέσα σε διαμέρισμα με Vodafone.   Mε cosmote 3ης φορές καλύτερα από  vodafone.

 

Edited by BurningBeard

Siemens C10 - Νokia 3210 - Νokia 3330 WAP - Νokia 3510i - Sharp GX15 VF - SE V800 VF - SE K750i VF - SE X10 Mini pro - Moto G 1gen - Xiaomi Pocopocopocopoco F1 😮 - Huawei Y5 2018 :classic_wacko: - Nothing Phone 1:classic_love:

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, BurningBeard said:

Cosmote δαγκωτό! 

Σάμο στην πρωτεύουσα του νησιού, στην καλύτερη 20mpbs down με Vodafone 4G+  και  6.5mbps down και 0.9 up με 4G.

 

184mbps down και 19mbps up με cosmote 4G+  26mbps down με 5mbps up 4G.

Pocophone F1.

 

Χειρότερα νούμερα στο κέντρο Ιωαννίνων μέσα σε διαμέρισμα με Vodafone.   Mε cosmote 3ης φορές καλύτερα από  vodafone.

 

Η Nova;;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Chrischal1908 said:

Η Nova;;

Δεν εχω καμια εμπειρια με wind και nova.

Siemens C10 - Νokia 3210 - Νokia 3330 WAP - Νokia 3510i - Sharp GX15 VF - SE V800 VF - SE K750i VF - SE X10 Mini pro - Moto G 1gen - Xiaomi Pocopocopocopoco F1 😮 - Huawei Y5 2018 :classic_wacko: - Nothing Phone 1:classic_love:

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Chrischal1908 said:

Η Nova;;;

Η nova παίζει καλύτερα αλλά όχι στα επίπεδα της πράσινης 

Στον Γαλατά Τροιζηνίας δεν ισχύει στο ελάχιστο ότι ισχύει σε όλη τη χώρα. Η cosmote είναι τουλάχιστον τραγική, για να μην πω και μη λειτουργική σε πολλές περιπτώσεις. Πρώτη σε 4G και 5G είναι η Vodafone μετά την εγκατάσταση της νέας κεραίας 4262 που έχει B1,B3,B7,B20 και B28 και από 5G N1 και δε ταχύτητες περνά πάντα τα 100 mbps. Δεύτερη είναι η Nova με ταχύτητες από 50 - 70 mbps. Τρίτη, με πολύ χαμηλό σήμα, εναλλαγές σε 4G+ και πολύ χαμηλές ταχύτητες είναι η cosmote. Πρέπει κάτι να κάνουν άμεσα γιατί πλέον σε όλη την Τροιζηνία από εκεί που ήταν πρώτοι, έβαλαν κεραίες οι συνεργάτιδες και πέρασαν μπροστά.  

Screenshot_2023-07-16-12-41-09-731_cz.mroczis.netmonster.jpg

Screenshot_2023-07-16-12-43-02-237_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2023-07-16-12-43-33-915_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...