Jump to content

Ποιο είναι το καλύτερο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας; (No2)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2 ώρες πριν, georgebad said:

Σε ποιες περιοχές ; Γιατί εγώ δεν έχω δει σημείο που να μην έχει σημα η cosmote και να έχουν πι άλλες 

Στην Αμαλιάπολη οι συνεργάτιδες έχουν πάντα 5G και η cosmote όταν φεύγεις από την παραλία αρχίζει το edge. 

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, CaptainNickGR said:

Να αναφέρω πως στην Κέρκυρα στις περισσότερες διαδρομές η COSMOTE κατα πάσα πιθανότητα θα είναι εκτός δικτύου ενώ η Vf θα έχει κανονικά κάλυψη για κλήσεις και δεδομένα. Προτείνω τους επισκέπτες του νησιού με σιμ Cosmote να κατεβάζουν τις διαδρομές πρώτου αρχίσουν γιατί θα χαθούν διαφορετικά. 

Εγώ από πόλη και προς βόρεια που ξέρω (δηλαδή αν κοπεί το νησί στη μέση), η Cosmote είναι γενικά καλύτερη σε σχέση με τις άλλες δύο. Λίγο τα χαλάει στο χωριό μου βέβαια (Αυλιώτες και στο δρόμο από Σιδάρι προς Μαγουλάδες). Επίσης, κοιτώντας και το Cellmapper, στην περιοχή που κύκλωσες όλες έχουν κεραίες στα ίδια σημεία. Οπότε δεν μπορώ να καταλάβω πώς γίνεται αυτό με την κάλυψη.

 

Να πώ και για το αεροδρόμιο μιας και δουλεύω εκεί φέτος, ότι η Cosmote στις αναχωρήσεις είναι κορυφαία (έχει Micro με B1+B3+B3 αλλά μοιράζεται eNb με το σταθμό που είναι στην οροφή (104265)) ενώ η Nova έχει μέτριο σήμα, B7 only και αυτή από Micro αλλά μάλλον σε άλλα ντ'άλλων σημείο και πίτα. Πολύ συχνά με ρίχνει σε Edge.

7 minutes ago, georgeavl3 said:

 

 

Edited by georgeavl3
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, georgeavl3 said:

Επίσης, κοιτώντας και το Cellmapper, στην περιοχή που κύκλωσες όλες έχουν κεραίες στα ίδια σημεία. Οπότε δεν μπορώ να καταλάβω πώς γίνεται αυτό με την κάλυψη

Αυτό ούτε εγώ μπορώ να το καταλάβω. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, dasnowy said:

Στην Αμαλιάπολη οι συνεργάτιδες έχουν πάντα 5G και η cosmote όταν φεύγεις από την παραλία αρχίζει το edge. 

Για αυτό καλά λέμε και  αναφέρουνε αυτές τις περιοχές γιατί ίσως σε κάποιον φανούν χρήσιμες . Πχ όταν πήγα ξανθη πήρα καρτα  vf  . Βέβαια εγώ μίλησα για παντελη απουσία στην περιοχή ούτε 2G . Περίμεναμε 2 ώρες λεωφορείο  και χρειάστηκα να πάρω 30 τηλέφωνα σε ταξί . Αν είχα Vodafone την είχα κάτσει ουσιαστικά . Το ανάποδο μπορεί να συνέβαινε σε άλλες περιοχές . Καλό είναι να ξέρουμε πως πάνε περίπου τα διξτυα σε ξαθε περιοχή 

Link to comment
Share on other sites

Χωριό Γιαννάδες , Κέρκυρα . 
Vodafone (με πέταξε αρκετές φορές σε edge) vs Cosmote 

 

IMG_3776.jpeg

IMG_3777.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ την εμπειρία μου από Κέρκυρα φέτος,όπου βρέθηκα για 4 ημέρες. Είχα κοντά Vodafone και COSMOTE. Με πέταξαν και οι δύο σε ξένα δίκτυα,αλλά γενικά η COSMOTE μου είχε υψηλότερες ταχύτητες και επίσης η Vodafone με πέταγε λίγο ευκολότερα. Και οι δύο θέλουν δουλειά ακόμα εκεί. 

Επίσης από το ταξίδι μου στην Αίγινα έχω να πω πως υπήρχαν πτώσεις σε EDGE και από COSMOTE και από Vodafone,αλλά παρατήρησα πως η πράσινη επανερχόταν πιο γρήγορα και ήταν λειτουργική δηλαδή με 3-5 Mbps σε αντίθεση με την κόκκινη όπου με μέγιστο 2 Mbps δεν έκανες και πολλά 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, aektzhs 1 said:

Να πω και εγώ την εμπειρία μου από Κέρκυρα φέτος,όπου βρέθηκα για 4 ημέρες. Είχα κοντά Vodafone και COSMOTE. Με πέταξαν και οι δύο σε ξένα δίκτυα,αλλά γενικά η COSMOTE μου είχε υψηλότερες ταχύτητες και επίσης η Vodafone με πέταγε λίγο ευκολότερα. Και οι δύο θέλουν δουλειά ακόμα εκεί. 

Επίσης από το ταξίδι μου στην Αίγινα έχω να πω πως υπήρχαν πτώσεις σε EDGE και από COSMOTE και από Vodafone,αλλά παρατήρησα πως η πράσινη επανερχόταν πιο γρήγορα και ήταν λειτουργική δηλαδή με 3-5 Mbps σε αντίθεση με την κόκκινη όπου με μέγιστο 2 Mbps δεν έκανες και πολλά 

Να υποθεσω οτι στα στενα/σοκακια του κεντρου της Αιγινας τραβαγες τα μαλλια σου με την 1051? Επειδη εχω εξοχικο εκει διπλα στα σχολεια εκτος απο τα Edge που περιγραφεις λειτουργικη η VF στην Αιγινα ειναι Σουβαλα, Αγια Μαρινα(Οριακα ομως απο το νησι,παραλιακα εχω πιασει απο Γλυφαδα σημα) και προφανως απο την 299 ο τεραστιος ιστος πανω απο τον Μαραθωνα οπου οταν δεν εχει "ορεξη" η 1051 η εμπειρια πλησιον του Λιμανιου γινεται εντελως διπολικη 

1051 απο 2 mbps-10 mbps

299 απο 100 mbps-150 mbps ισως και πιο πανω αναλογα την στιγμη/μετρηση

Η Cosmote στο κεντρο οτι δουλεια βγαινει ειναι απο το κτηριο της προφανως και εννοείται οτι βαραει οπου σε καλυπτει γενικα αν παρατηρησεις μεσω cellmapper η Πρασινη εχει πυκνο δικτυο κατα κυριο λογο παραλιακα και οχι τοσο οταν μπαινεις προς την "μεση" του νησιου

Κατα τα αλλα ωραια η εμπειρια σου 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, CaptainNickGR said:

Δηλαδή κινήθηκες με όχημα στους δρόμους της περιοχής που κύκλωσα και ήσουν έστω με μία μπάρα 4G συνεχώς; 4 άτομα με κοσμοτε ήμασταν και λέγαμε μην έχουμε κανένα θέμα στον δρόμο γιατί αλλιώς θα τον πίναμε με τον κάθε τρελό που πιάνει τιμόνι σε αυτό το νησί. 

IMG_4074.jpeg

Δηλαδή και με Samsung s23 θα έχεις θέμα εκεί;;

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, CamuCamu said:

Να υποθεσω οτι στα στενα/σοκακια του κεντρου της Αιγινας τραβαγες τα μαλλια σου με την 1051? Επειδη εχω εξοχικο εκει διπλα στα σχολεια εκτος απο τα Edge που περιγραφεις λειτουργικη η VF στην Αιγινα ειναι Σουβαλα, Αγια Μαρινα(Οριακα ομως απο το νησι,παραλιακα εχω πιασει απο Γλυφαδα σημα) και προφανως απο την 299 ο τεραστιος ιστος πανω απο τον Μαραθωνα οπου οταν δεν εχει "ορεξη" η 1051 η εμπειρια πλησιον του Λιμανιου γινεται εντελως διπολικη 

1051 απο 2 mbps-10 mbps

299 απο 100 mbps-150 mbps ισως και πιο πανω αναλογα την στιγμη/μετρηση

Η Cosmote στο κεντρο οτι δουλεια βγαινει ειναι απο το κτηριο της προφανως και εννοείται οτι βαραει οπου σε καλυπτει γενικα αν παρατηρησεις μεσω cellmapper η Πρασινη εχει πυκνο δικτυο κατα κυριο λογο παραλιακα και οχι τοσο οταν μπαινεις προς την "μεση" του νησιου

Κατα τα αλλα ωραια η εμπειρια σου 

Ακριβώς. Γενικά η COSMOTE παίζει καλύτερα. Πολύ ωραία εμπειρία στο νησί πάντως 

Link to comment
Share on other sites

Cosmote κέντρο χώρας Σκοπέλου 

https://www.speedtest.net/result/i/5711954553

Vodafone

https://www.speedtest.net/result/i/5711955885

Και στο βασικό στενάκι του χωριό αρκετά πάνω, 

cosmote 

https://www.speedtest.net/result/i/5711862148

Vodafone 

IMG_7833.thumb.png.9ab4f65c51fc654505e4e43a40ee44c1.png

Link to comment
Share on other sites

Μέτρηση nova στο Κέντρο της αρτας στην παρηγορητρια με αρκετουτσικο κόσμο. Έχει υπάρξει και χειρότερα με περισσότερο κόσμο το Πάσχα IMG_7970.thumb.png.bbf41a602f8c6a917bfff918bebafe88.pngIMG_7971.thumb.png.0d9b225bd9e204f8a887f650ec7a9e23.png

Γενικη παρατήρηση ότι οι συνεργάτιδες έχουν  πολυ περισσότερη κίνηση σε σχέση με την κοσμοτε στην πόλη. Πάνω κατω τα ίδια νούμερα έχουν στο rsrq οι δυο συνεργάτιδες, με το rsrq της κοσμοτε να είναι κυριως μονοψήφιο και να μην πηγαίνει χαμηλότερα από το -11. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, panos.k2 said:

Μέτρηση nova στο Κέντρο της αρτας στην παρηγορητρια με αρκετουτσικο κόσμο. Έχει υπάρξει και χειρότερα με περισσότερο κόσμο το Πάσχα IMG_7970.thumb.png.bbf41a602f8c6a917bfff918bebafe88.pngIMG_7971.thumb.png.0d9b225bd9e204f8a887f650ec7a9e23.png

Γενικη παρατήρηση ότι οι συνεργάτιδες έχουν  πολυ περισσότερη κίνηση σε σχέση με την κοσμοτε στην πόλη. Πάνω κατω τα ίδια νούμερα έχουν στο rsrq οι δυο συνεργάτιδες, με το rsrq της κοσμοτε να είναι κυριως μονοψήφιο και να μην πηγαίνει χαμηλότερα από το -11. 

Άλλο ναι μοιράζεσαι 20 30 40mhz . Και άλλο να μοιράζεσαι 210mhz . Λογικό να είναι ποιο έχει η cosmote  Ήρεμα το λέω και με άπολυτη εμπιστωσινη σε αυτά που λες . Ξαι εγώ έχω παρατηρήσει ότι παίζει αρκετή “wind” εκεί κάτω (θυμάμαι να λενε ότι την έχουν σε εκτίμηση από χρόνια τώρα)

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, georgebad said:

Άλλο ναι μοιράζεσαι 20 30 40mhz . Και άλλο να μοιράζεσαι 210mhz . Λογικό να είναι ποιο έχει η cosmote  Ήρεμα το λέω και με άπολυτη εμπιστωσινη σε αυτά που λες . Ξαι εγώ έχω παρατηρήσει ότι παίζει αρκετή “wind” εκεί κάτω (θυμάμαι να λενε ότι την έχουν σε εκτίμηση από χρόνια τώρα)

Ναι εννοείται είναι διαφορετικό. Αλλά ο κόσμος της nova και της vf μοιράζεται σε παραπάνω κεραίες απ ότι της κοσμοτε στην πόλη. 
 

Οσο για αυτό που λες ότι παίζει περισσοτερο η wind εδώ, ισχύει απόλυτα. Παραδειγμα το ότι σε όλη την οικογένεια της συντρόφου και τους αρτινους φιλους μου δεν βρίσκω ούτε ένα κινητο κοσμοτε. Μόνο ένα βρήκα(πέρα απ το δικο μου) και είναι φιλου που μένει μόνιμα στην Αθήνα.
Και η αρτα και τα Γιάννενα είναι καργα wind και Vodafone εδώ και παρά πολλά χρόνια. Ποτέ η κοσμοτε δεν κάλυψε όπως αυτές οι δυο τους νομους αυτούς παρά τις προσπάθειες της. Της έχει μείνει η κακή φημη από παλιά.

Το είχε πει πολύ σωστά ο @Gv2008, η nova είναι η κοσμοτε της Ηπείρου. Και γω αυτό καταλαβαίνω 2 χρόνια τωρα που είμαι μόνιμα Ελλάδα. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

Παραλία Μηλιά Σκόπελος 

cosmote n78 από απέναντι IMG_7834.thumb.png.ed253fe6fd7da7c25003dbe316c69e3e.png

Vodafone με 4G

IMG_7835.thumb.png.5a69d855cb83763cba2f3f9909d86f32.png

 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, georgebad said:

Σε ποιες περιοχές ; Γιατί εγώ δεν έχω δει σημείο που να μην έχει σημα η cosmote και να έχουν πι άλλες 

Στην Σίφνο όταν είχα πάει η cosmote έπιανε μόνο στην χώρα και σε όλα τα άλλα μέρη η cosmote είχε σοβαρά θέματα. Ούτε κλήση δεν έβγαζε. Αντίστοιχα μια Q (δηλαδή wind) έπιανε μια χαρά παντού. 

Βέβαια για να είμαι δικαίως, δεν το παρατήρησα φέτος. Δεν έχω πάει. Ήταν πριν 3 χρόνια. 

Link to comment
Share on other sites

Φέτος εχει πάει καποιος Σύρο να μας πει τι γίνεται; 
Είχα πάει πριν 4 χρόνια με περιαγωγη από Tele2 Σουηδιας (και iPhone XS Max) και σε εσωτερικους χωρους συνηθως με πέταγε σε Wind LTE, ενώ όταν έβγαινα σε εξωτερικό χώρο με έβαζε ξανά στην Cosmote. Όταν το Κλείδωνα στην Cosmote στους περισσοτερους εσωτερικους χωρους είχε 3G λειτουργικο μόνο για τα απολυτως βασικά. Έχει βελτιωθεί η κατάσταση εκεί; 

Επισης στη Μήλο τι επικρατεί; Να βάλω απεριόριστα στην κοσμοτε ή θα κάνω τη δουλειά μου και με Νοβα;

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, panos.k2 said:

Φέτος εχει πάει καποιος Σύρο να μας πει τι γίνεται; 
Είχα πάει πριν 4 χρόνια με περιαγωγη από Tele2 Σουηδιας (και iPhone XS Max) και σε εσωτερικους χωρους συνηθως με πέταγε σε Wind LTE, ενώ όταν έβγαινα σε εξωτερικό χώρο με έβαζε ξανά στην Cosmote. Όταν το Κλείδωνα στην Cosmote στους περισσοτερους εσωτερικους χωρους είχε 3G λειτουργικο μόνο για τα απολυτως βασικά. Έχει βελτιωθεί η κατάσταση εκεί; 

Επισης στη Μήλο τι επικρατεί; Να βάλω απεριόριστα στην κοσμοτε ή θα κάνω τη δουλειά μου και με Νοβα;

Μήλο που πήγα πριν δυο χρόνια η wind (η μόνη περίοδο που είχα wind) δυσκολευόταν αρκετά στην χώρα στο φυροποταμο και σε αυτή εδώ την παραλία ποτ ήταν εκτός IMG_7842.thumb.png.fdaf55e664cfc8ce7a129ce6d7a6b81c.png

Η cosmote από την αλλη είχε προβλήματα στο κλέφτικο , με μια  μπάρα σημα και ποτέ  λειτουργικό ποτέ όχι κειτουργικο δίκτυο , ενώ η nova ήταν καλυτερη το κλέφτικο. Η cosmote Έχει κεραία (ένα micro και μια κανονική ) κοντά στην χώρα ενω επίσης έχει λίγο ξαιρο που έβγαλε άδεια για κεραία στο φυροποταμο . Που και αυτή ήταν εντελώς εκτός εκεί Σε γενικές γραμμές γεωγραφικά ηταν πάνω κάτω το ίδιο , αλλά ακόμα και τότε (παλιό δίκτυο) η cosmote έχει αρκετά καλύτερα γκάζια 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά από τότε πέρασαν δύο χρόνια 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, p_k said:

Ναι, αλλά από τότε πέρασαν δύο χρόνια 

Νέες άδειες δεν έβγαλε ούτε συνεγκατασταση έκανε καμία εταιρία στην μήλο. Είναι μακριά για να καλύπτεται από απέναντι άρα η κάλυψη δεν νομίζω να αλλάξει . Για ταχύτητες λογικό είναι να έχει γίνει ανακατανομή . Σε νέα γενιά περάσαμε 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, georgebad said:

Νέες άδειες δεν έβγαλε ούτε συνεγκατασταση έκανε καμία εταιρία στην μήλο. Είναι μακριά για να καλύπτεται από απέναντι άρα η κάλυψη δεν νομίζω να αλλάξει . Για ταχύτητες λογικό είναι να έχει γίνει ανακατανομή . Σε νέα γενιά περάσαμε 

Του χρόνου το καλοκαίρι θα δούμε τι θα έχουν κάνει και εκεί! Καθώς η κάλυψη 5G θα είναι 90%+ πανελλαδικά. Θα έχουν γίνει πολλές αναβαθμίσεις δηλαδή παντού!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Chrischal1908 said:

Του χρόνου το καλοκαίρι θα δούμε τι θα έχουν κάνει και εκεί! Καθώς η κάλυψη 5G θα είναι 90%+ πανελλαδικά. Θα έχουν γίνει πολλές αναβαθμίσεις δηλαδή παντού!

Η ψαλίδα με την πρώτη έχει ανοίξει τεράστια όσο αναφορά τους σταθμούς που έχουν αναβαθμίσει . Ποστεψε με ζω στην επαρχία , το 5G από τις victus είναι ελάχιστο στα εκτός πόλης . Σπανίζει το 4G πλέον ακομα και στα βόρεια στην cosmote 

Στην διαδρομή Μηλιές - Σκόπελος (μεσω Αγνωντα) και πο δυο εταιρίες είναι από πολυ έως ανεκτές . Σε συο  σημεία η vf με έριχνε σε 2G για ένα δυο λεπτά , η cosmote κρατούσε 5G 1 μπάρα με 2-3Mbps . Γενικά δεν  θα έχει κάποιος προβκημα και με τις δυο εταιρίες στο νησι

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, georgebad said:

Η ψαλίδα με την πρώτη έχει ανοίξει τεράστια όσο αναφορά τους σταθμούς που έχουν αναβαθμίσει . Ποστεψε με ζω στην επαρχία , το 5G από τις victus είναι ελάχιστο στα εκτός πόλης . Σπανίζει το 4G πλέον ακομα και στα βόρεια στην cosmote 

Στην διαδρομή Μηλιές - Σκόπελος (μεσω Αγνωντα) και πο δυο εταιρίες είναι από πολυ έως ανεκτές . Σε συο  σημεία η vf με έριχνε σε 2G για ένα δυο λεπτά , η cosmote κρατούσε 5G 1 μπάρα με 2-3Mbps . Γενικά δεν  θα έχει κάποιος προβκημα και με τις δυο εταιρίες στο νησι

Λίγο υπομονή... Τους κράζουμε του χρόνου τον Αύγουστο εάν δεν έχουν κάνει κάτι. Εδώ οι Κυκλάδες δεν είναι πλήρως αναβαθμισμένες που η Cosmote είχε περάσει πρώτα από εκεί να αναβαθμίσει. Καλοκαίρι του 2021 για όποιον θυμάται!

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Chrischal1908 said:

Λίγο υπομονή... Τους κράζουμε του χρόνου τον Αύγουστο εάν δεν έχουν κάνει κάτι. Εδώ οι Κυκλάδες δεν είναι πλήρως αναβαθμισμένες που η Cosmote είχε περάσει πρώτα από εκεί να αναβαθμίσει. Καλοκαίρι του 2021 για όποιον θυμάται!

επένδυσαν στοχευμένα ώστε να βγάλουν τα σπασμένα του covid μέσω του roaming. 

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, CaptainNickGR said:

επένδυσαν στοχευμένα ώστε να βγάλουν τα σπασμένα του covid μέσω του roaming. 

Εμένα μου αρέσει όπως αναβαθμίζουν αυτές . Παν εκεί που υπάρχει ανάγκη και αναβαθμίζουν . Ενώ η cosmote περιμένει να έρθει γ ώρα κάποιας περιοχής . Ποιο αποδοτικό το δεύτερο , καλύτερος τρόπος ο πρώτος 

Link to comment
Share on other sites

Πήγα από Κιλκίς στα φλογητά χαλκιδικής πριν μερικές μέρες,έχω στο κινητό δύο δίκτυα cosmote-vodafone,αυτό που διαπίστωσα είναι οτι με cosmote το κινητό αλλάζει συνεχώς κανάλια,τρεις την ωρα ανεβοκατέβαιναν οι γραμμές στο κινητό,ενώ η vodafone είχε μια σταθερότητα,θεωρώ οτί το δίκτυο της vodafone είναι το καλύτερο δίκτυο στην Ελλαδα από θέμα κάλυψης,πυκνότητας και λειτουργικότητας,όπου και να πήγα δε με άφησε χωρίς κάλυψη,γι αυτούς που κάνουν συχνές διαδρομές και ταξίδια συνιστώ vodafone..από την άλλη η cosmote είναι καλύτερη στα δεδομένα,πιο γρήγορο δίκτυο στις περιοχές που κινούμαι,κάποτε είχε το πιο πυκνό δίκτυο η cosmote τώρα το χει η vodafone!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...