Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι αλλά η γραμμή σου δεν χάλασε. Επίσης αν βάλεις οποιονδήποτε σέρβερ Αθήνας τα ίδια θα σου βγάζει.

Poco X3 Pro via Tapatalk


Με πατάει σε αλβανικό επειδή είμαι Γιάννενα. Ναι όντως αν βάλω αθηναϊκό άλλο ειναι σχεδόν ίδια


Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone 13 Pro Max 

Cosmote+Nova

Link to comment
Share on other sites

Just now, panos.kar said:


Με πατάει σε αλβανικό επειδή είμαι Γιάννενα. Ναι όντως αν βάλω αθηναϊκό άλλο ειναι σχεδόν ίδια


Sent from my iPhone using Tapatalk

Βάλε hyperhosting.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Με πατάει σε αλβανικό επειδή είμαι Γιάννενα. Ναι όντως αν βάλω αθηναϊκό άλλο ειναι σχεδόν ίδια


Sent from my iPhone using Tapatalk
Αν δεν του δώσεις πρόσβαση στην τοποθεσία GPS θα επιλεγεί σέρβερ βάσει του ping (ή βάσει του geolocation της IP που έχεις, δεν είμαι σίγουρος). Πληροφοριακά πάντα.
Είμαι Ξάνθη τώρα, δεν έχω δώσει πρόσβαση στην τοποθεσία GPS στην εφαρμογή και μου βγάζει τους σέρβερ της Θεσσαλονίκης στα 4km. Και εγώ με Wind VDSL.
Poco X3 Pro via Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

665fca3fad4a906334d23487b51b3a00.jpg
Πρώτη μέτρηση με τον Hyperhosting
1bd89d8218ed8b7754b7fb69700efa3b.jpgμε της Λάρισας που ενίοτε με πετάει σε αυτόν
b6916bc40f6b7eaf4937b53cb012c7b8.jpg
Αυτή με τον αλβανικό της ALBTelecom


Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone 13 Pro Max 

Cosmote+Nova

Link to comment
Share on other sites

Πάνω κάτω, ίδια αποτελέσματα.

Η διαφορά στο ping.

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πάνω κάτω, ίδια αποτελέσματα.
Η διαφορά στο ping.

Παραθέτω ένα σπιντεστ με βραζιλιανικο σέρβερ. Το καλύτερο που μου έχει δώσει μέχρι στιγμής η γραμμή από θέμα download ΓΕΝΙΚΑ.
459d66851120b09dbfd58361bb6f129d.jpg
2ος Σέρβερ της claro κινητης στην Φορταλεζα. Στης Telefônica (Vivo) πέφτει πολυ.


Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone 13 Pro Max 

Cosmote+Nova

Link to comment
Share on other sites

Πολλά προβλήματα στην οπτική ίνα 200αρα που εχω, συνέχεια αποσυνδέσεις, τι να το κάνω εγώ αν με δίνουν απεριόριστα data και 1500 λεπτά για 14 μερες; Το φτιάχνουν για λίγες μέρες και ξανά τα ίδια και τα ίδια. Καλά ήμουν στο vdsl.4 μήνες μαρτύριο.

Link to comment
Share on other sites

Πώς έχεις αποσυνδέσεις στο FTTH;;

Poco X3 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω εδώ και δύο εβδομάδες περίπου να μου κάνουν μεταφορά αριθμού, λόγω μετακόμισης.

Μου είχαν στείλει μήνυμα πως θα έρθει ο τεχνικός 11/11. Από τότε μου έστειλαν αλλά 3 μηνύματα με νέα ραντεβού με τον τεχνικό. Όταν ρώτησα (από την πρώτη αναβολή) γιατί δεν ήρθε, μου είπαν ότι πρέπει να κατασκευαστεί βρόχος ή κάτι τέτοιο.

Μόνο που πάμε από αναβολή σε αναβολή. Ξέρετε πόσο μπορεί να πάρει όλο αυτό;

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, mplamplakas said:

Περιμένω εδώ και δύο εβδομάδες περίπου να μου κάνουν μεταφορά αριθμού, λόγω μετακόμισης.

Μου είχαν στείλει μήνυμα πως θα έρθει ο τεχνικός 11/11. Από τότε μου έστειλαν αλλά 3 μηνύματα με νέα ραντεβού με τον τεχνικό. Όταν ρώτησα (από την πρώτη αναβολή) γιατί δεν ήρθε, μου είπαν ότι πρέπει να κατασκευαστεί βρόχος ή κάτι τέτοιο.

Μόνο που πάμε από αναβολή σε αναβολή. Ξέρετε πόσο μπορεί να πάρει όλο αυτό;

Κατασκευή βρόχου σημαίνει ΟΤΕ. Στην καλή περίπτωση που υπάρχει διαθέσιμος βρόχος, καμιά 10αριά μέρες.
Στην κακή, που είναι κορεσμένο το KV σου... κοιτάς τα κηδειόχαρτα στις κολώνες 😉

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, minast said:

Κατασκευή βρόχου σημαίνει ΟΤΕ. Στην καλή περίπτωση που υπάρχει διαθέσιμος βρόχος, καμιά 10αριά μέρες.
Στην κακή, που είναι κορεσμένο το KV σου... κοιτάς τα κηδειόχαρτα στις κολώνες 😉

Υπάρχει κάποιος τρόπος επικοινωνίας με κάποιο αρμόδιο τμήμα να μάθω σε ποια περίπτωση ανήκω;

Link to comment
Share on other sites

Θαυμάστε 100αρα vdsl που συγχρονίζει στα 110. Σε βραδινή ώρα, από Αθήνα σε server εντός Αττικής(hyper hosting). Από ότι είδα σε όλους τους servers πάλι τα ίδια με ping άνω του 36 και ταχύτητα max 18....
8849803767.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια περιοχή είσαι; Έχω πετύχει και άλλον έναν με Wind 100Mbps στο adslgr forum με το ίδιο ακριβώς πρόβλημα.

Poco X3 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άγιο Δημήτριο Αττικής. Τα περισσότερα βράδια είναι έτσι. Το πρωί όλα καλά. Δοκιμασμένο φυσικά και με ενσύρματη σύνδεση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Πρέπει να είστε στο ίδιο Α/Κ (Καλαμάκι αν δεν κάνω λάθος). Για να το έχετε και οι δύο το ίδιο πρόβλημα πάει να πει ότι είναι της περιοχης.

Poco X3 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλαμάκι, ναι. Δεν ξέρω τι πρόβλημα είναι, αλλά είναι νομίζω προφανές ότι με κίνηση που έχει τις προχωρημένες ώρες της ημέρας ζορίζεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα σε όλους. Χθες έγινε η σύνδεση μου στη Wind, ερχόμενος από Vodafone. Πρώτη εικόνα θετική! Μου έχουν δώσει το ρούτερ της ΖΤΕ, δεν ξέρω πως στέκεται σε σχέση με το ZYTEL, αν το δίνουν ακόμα. Βλέπω και ένα TP link με χρέωση 19.90. Αξίζει η αγορά του;

Link to comment
Share on other sites

Αν σου έδωσαν το ZTE H288A, είναι αρκετά καλό, θα μπορούσα να πω εφάμιλλο του ZyXEL VMG8623-T50B (που το έχω). Το TP-link άστο καλύτερα.

Poco X3 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν σου έδωσαν το ZTE H288A, είναι αρκετά καλό, θα μπορούσα να πω εφάμιλλο του ZyXEL VMG8623-T50B (που το έχω). Το TP-link άστο καλύτερα.

Poco X3 Pro via Tapatalk


Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 9/12/2022 at 12:28 ΜΜ, georgeavl3 said:

Αν σου έδωσαν το ZTE H288A, είναι αρκετά καλό, θα μπορούσα να πω εφάμιλλο του ZyXEL VMG8623-T50B (που το έχω). Το TP-link άστο καλύτερα.

Poco X3 Pro via Tapatalk
 

Άλλαξα το Zyxel διότι στον ένα χρόνο τα έπαιξε με το ZTE…κλάσεις ανώτερο το 288. Απλα ένα αρνητικό έχει,δεν μπορώ να δω ταχύτητα συγχρονισμού σε FTTH γραμμή. Βέβαια σχεδον πάντα 100/10 έχω αλλά και πάλι.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορεις να δεις συγχρονισμο γιατι δεν υπαρχει συγχρονισμος.

Link to comment
Share on other sites

On 2/1/2023 at 1:03 ΜΜ, georgeavl3 said:

Δε μπορεις να δεις συγχρονισμο γιατι δεν υπαρχει συγχρονισμος.

Κατάλαβα…ευχαριστώ πολύ. Προσωπικα πιάνω 102 με 104 και Upload σταθερα 9,6 με 10. Με WiFi 5Ghz, αλλά και με καλώδιο κατεβάζει σφαίρα. Ένα χρόνο τώρα σχεδόν μηδενικά downtimes & αποσυνδέσεις. 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

επειδη θα τρελαθουμε.μου εξηγει καποιος πως γινεται τα 2 πισι -δικο μου και του γιου- να δινουν σε speedtest 98/9 ειτε με wifi ειτε με lan και στο ps5 του γιου ειτε με lan ειτε με wifi την μια να δειχνει 45/4 την αλλη 90/4 και σπανιως 95/9??? και μας λεει συνεχεια οτι κολλαει στα παιχνιδια που παιζει! βαλαμε 100αρα και βλεπω καθε 2η μερα κανουμε επανεκκινησεις το ρουτερ οπως οταν ειχαμε adsl!

ειναι δυνατον να φταιει το ps5??

 

επισης στο technicolor router που στο κορακα βαζουμε αλλους dns πχ google?σε ποιο μενου?

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

On 2/5/2022 at 9:10 ΜΜ, JOHNMEGARYTHMOS said:

ενεργοποιησα τωρα το κουμπι του ebil και μου ζητησε email και αριθμο τηλεφωνο τα εβαλα , δεν μου ηρθε κανενα μυνημα ενεργοποιησης ειτε στο email ειτε στο sms.  Tωρα θα μπω αυριο 3/5/2022  στο mywind να δω αμα θα εμφανιστει το κουμπι pdf μπας και τους κατεβασω! .

νεα ενημερωση! 

Σημερα 3/5/2022 που εχτες ειχα ενεργοποιησει το διακοπτη στο ebil και οπως ειπα παραπανω εβαλα κινητο και email . Μου ηρθε το πρωι ειδοποιηση για εκδοση λογαριασμου και εγραφε την λεξη E-BILL : στην αρχη του μυνηματος με αποστολεα το myWIND . Ενω τα sms για την εκδοση του λογαριασμου εντυπως ερχονται με αποστολεα την WIND και στην αρχη του sms δεν γραφει την λεξη E-BILL. Οποτε εβγαλα ακρη. Επιτελους εμφανιστηκαν και οι λογαριασμοι και στο mywind και εμφανιστηκε και το κουμπι του PDF επισης μου ηρθε και email με την εκδοση του λογαριασμου και επισυναπτομενο τον λογαριασμο !. 

Αρα οταν εχουμε ενεργο το mywind χωρις να ενεργοποιησουμε το e-bill τοτε δεν μπορουμε να τους δουμε παρα μονο τα ποσα και να πληρωσουμε τον λογαριασμο online , ενω ενεργοποιωντας το e-bill εμφανιζεται και το κουμπι pdf και βλεπουμε και τον λογαριασμο!. 

 

δειτε την φωτογραφια παρακατω

[img]https://i.postimg.cc/Sj5S0VQD/430.png[/img][/url]

430.png 

Θα απενεργοποιησω το ebil σημερα και θα επανελθω αυριο για να ξερουμε 100%. 

Σημερα 4/5/2022  στο my wind με απενεργοποιηση του διακοπτη του e-bil εχτες! Εξαφανιστηκε το κουμπι του pdf και μονο το κουμπι πληρωμης εμφανιζεται! θα σας επισυναψω και σχετικη φωτογραφια να το δειτε και γενικα για να ξεκαθαρισουμε. 

433.png

Οσον αφορα την αλλαγη διευθυνσης της αποστολης του λογαριασμου ( bill )  και της συνδεσης ( home ) και σε περιπτωση που συμβει κατι ( το emergency ) την αλλαζεις απο το mywind , κατω απο την διαχειριση e-bill γραφει διαχειριση διευθύνσεων και εμφανιζεται αυτο εδω

432.png

περιμενω να δω αμα θα φανει στον επομενο λογαριασμο. 

καλησπερα σας , επανερχομαι παλι , μου εστειλαν sms οτι αμα δεν πληρωθει ο λογαριασμος εως 10/1/2023 θα μπει φραγη. , και την επομενη ημερα 11/1/2023 δεν θα μπορει να κανει εισερχομενες κλησεις και η αρση της φραγης εχει 7,70 ευρω!! ημαρτον, αφου δεν φταιμει εμεις που δεν λαβαμε τον λογαριασμο!

Μιλησα με την εξυπηρετηση πελατων και μου λεει εχει ληξει απο 25/12/2023 αφορα την γιαγια μου . Τελικα μιλησα με το 13800 και δεν μπορουσανε να μου δωσουνε πληροφοριες. Τελικα μιλησα με την acs στο Λαυριο να μαθω γιατι δεν παραδοθηκε στον Κουβαρα αττικης ο λογαριασμος της γιαγιας μου και μου ζητησαν τον κωδικο συνδρομητη που ευτυχως υπαρχει στα sms που λαμβανω στο κινητο. Συμπερασμα βρηκανε οτι εχουνε ηδη παραδοσει τον λογαριασμο στις 8/12/2023 ενω η γιαγια μου δεν πηρε τιποτα. Μου ζητησαν που βρισκεται το σπιτι και τι εχει μπροστα και πως ειναι το σπιτι για το ξερουνε για την επομενη φορα. Μου ζητησαν το κινητο μου οταν παει ο κουριερ και δεν βρει το σπιτι να με καλεσει.Δεν περναει μια ωρα με ξανα καλουνε τηλεφωνο και μου ειπανε οτι βρηκα τον λογαριασμο του Δεκεμβριου και οχι του Νοεμβριου που εληξε 25/12. Αναμενεται σημερα να γινει η παραδοση με το κουριερ και μεχρι τις 5 το απογευμα θα πρεπει να ειμαι κοντα στο κινητο !!. Πολυ μεγαλη διαδικασια για να γινει η παραδοση! , σημειωτεων ο δρομος εχει αλλαξει ονομα αλλα δεν το εχουνε αλλαξει ουτε στο google ουτε στους λογαριασμους του ρευματος και του νερου που ερχονται κανονικα με τα ελτα. Προς το παρον εκανα εγραφη στο my acount της nova για να κατεβασω τον προηγουμενο λογαριασμο για να το εχω για αρχειο και θελει 24 ωρες για να εμφανιστει το κουμπι του pdf. Και μετα θα το πληρωσω. 

Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι αμα απενεργοποιησω το διακοπτη του ebill τον επομενο μηνα θα ερθει ταχυδρομικως ο λογαριασμος; ή οχι; . Πρεπει να καλεσει παλι η ιδια στο 13800 για να ζητησει διαγραφη του my account ; . 

Τελος ηθελα να αναφερω οτι τωρα που μπηκα στο my account της nova για το σταθερο τηλεφωνο , αναγραφει ποτε εγινε συνδεση και ποτε ληγει το συμβολαιο που παλαιοτερα δεν υπηρχε ! . 

https://postimg.cc/7CQfRR25
https://postimg.cc/KKY1JbRX

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, JOHNMEGARYTHMOS said:

καλησπερα σας , επανερχομαι παλι , μου εστειλαν sms οτι αμα δεν πληρωθει ο λογαριασμος εως 10/1/2023 θα μπει φραγη. , και την επομενη ημερα 11/1/2023 δεν θα μπορει να κανει εισερχομενες κλησεις και η αρση της φραγης εχει 7,70 ευρω!! ημαρτον, αφου δεν φταιμει εμεις που δεν λαβαμε τον λογαριασμο!

Μιλησα με την εξυπηρετηση πελατων και μου λεει εχει ληξει απο 25/12/2023 αφορα την γιαγια μου . Τελικα μιλησα με το 13800 και δεν μπορουσανε να μου δωσουνε πληροφοριες. Τελικα μιλησα με την acs στο Λαυριο να μαθω γιατι δεν παραδοθηκε στον Κουβαρα αττικης ο λογαριασμος της γιαγιας μου και μου ζητησαν τον κωδικο συνδρομητη που ευτυχως υπαρχει στα sms που λαμβανω στο κινητο. Συμπερασμα βρηκανε οτι εχουνε ηδη παραδοσει τον λογαριασμο στις 8/12/2023 ενω η γιαγια μου δεν πηρε τιποτα. Μου ζητησαν που βρισκεται το σπιτι και τι εχει μπροστα και πως ειναι το σπιτι για το ξερουνε για την επομενη φορα. Μου ζητησαν το κινητο μου οταν παει ο κουριερ και δεν βρει το σπιτι να με καλεσει.Δεν περναει μια ωρα με ξανα καλουνε τηλεφωνο και μου ειπανε οτι βρηκα τον λογαριασμο του Δεκεμβριου και οχι του Νοεμβριου που εληξε 25/12. Αναμενεται σημερα να γινει η παραδοση με το κουριερ και μεχρι τις 5 το απογευμα θα πρεπει να ειμαι κοντα στο κινητο !!. Πολυ μεγαλη διαδικασια για να γινει η παραδοση! , σημειωτεων ο δρομος εχει αλλαξει ονομα αλλα δεν το εχουνε αλλαξει ουτε στο google ουτε στους λογαριασμους του ρευματος και του νερου που ερχονται κανονικα με τα ελτα. Προς το παρον εκανα εγραφη στο my acount της nova για να κατεβασω τον προηγουμενο λογαριασμο για να το εχω για αρχειο και θελει 24 ωρες για να εμφανιστει το κουμπι του pdf. Και μετα θα το πληρωσω. 

Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι αμα απενεργοποιησω το διακοπτη του ebill τον επομενο μηνα θα ερθει ταχυδρομικως ο λογαριασμος; ή οχι; . Πρεπει να καλεσει παλι η ιδια στο 13800 για να ζητησει διαγραφη του my account ; . 

Τελος ηθελα να αναφερω οτι τωρα που μπηκα στο my account της nova για το σταθερο τηλεφωνο , αναγραφει ποτε εγινε συνδεση και ποτε ληγει το συμβολαιο που παλαιοτερα δεν υπηρχε ! . 

https://postimg.cc/7CQfRR25
https://postimg.cc/KKY1JbRX

Εκεί θελει e-bill να κάνεις και να μην ασχολείσαι με τον έντυπο λογαριασμό. Θα ξεμπερδέψεις. 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...