Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το δικό μου είναι ένα Draytek Vigor τα στατιστικά της γραμμής είναι τα ίδια όπως πάντα, έχει 2 μετρητές έναν όταν κάνεις reboot και έναν όταν κάνει επανασυχρονισμο το PPOE μηδενίζονται και οι 2 , έχω 2 ίδια router το κάνει και στα 2 και με διαφορετικά τροφοδοτικά. εδω και 2 ημέρες.

 

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

έβγαλε στην ιστοσελίδα της wind ΕΠΙΤΈΛΟΥΣ διαθεσιμότητα fiber Πειραιά κοντά στα σχολεία της Τζαβέλα!! τώρα έχω το κλασικό double play adsl στα 25 και έχω ακόμα 18 μήνες. μπορώ να κάνω αναβάθμιση; έχω πάρει και κουπόνι από sfbb!

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω δεν θα έχεις πρόβλημα.Απλά θα ανανεώσεις το συμβόλαιο για άλλα δύο χρόνια.

 

Same Sh1t...Different Day

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Eγω με την δωροεπιταγή 50ευρω για το συμβόλαιο, πήρα από το public αυτό το ρουτερ https://www.public.gr/product/tp-link-td-w8961n-wireless-n-adsl2-plus-modem-router/prod9180169pp/?sn_ref=s&sn_cat=cat1836411pp&sn_id=prod9180169pp

στα 27.90 ευρώ. Η ρύθμιση είναι πανεύκολη και ήδη έχω αισθητή διαφορά σε φόρτωμα σελίδων, ένταση σήματος wifi, τα λαμπακια του είναι σταθερά αναμμενα πάντοτε, δεν κολλάει, σε κάποια μικρά downloads-updates στο κινητό κατεβάζει πιο σβελτα και ολα αυτα συγκριτικά με το speedsport entry της cosmote που είχα πριν . Έχει επίσης καλύτερη και ταχύτερη απόκριση η Hybrid λειτουργία του αποκωδικοποιητη σε cosmote tv που έχω συνδεμένο επίσης.

 

Ακομα δεν ασχοληθηκα περισσότερο με αυτό για ρυθμίσεις αλλά δε νομίζω να μου χρειαστεί πέρα από ρυθμίσεις ασφαλείας που θα κανω. Και εχει 3ετη εγγύηση.

 

Επιβεβαιώνω. Πολύ καλό μου βγήκε σε απόδοση. Να αναφέρω όμως ότι μου χάλασε στον χρόνο. Το κάλυψαν με την εγγύηση ΑΜΕΣΑ και χωρίς ιστορίες.

Link to comment
Share on other sites

Έχω βλάβη στο σταθερό μου τηλέφωνο εδώ και 15 μέρες περίπου.Η wind έχει δώσει την βλάβη για επισκευή στον ΟΤΕ ο οποίος τους εδωσε στην αρχή 10+ μέρες για επισκευή.Σημερα που εληξη η προθεσμία αυτή μου έστειλε η wind νέο μήνυμα που γράφει ότι λόγω αλλαγής ημερομηνίας από τον πάροχο του δικτύου η νέα ημερομηνία επίλυσης του θεματος στην γραμμή μου είναι η 30/5.Μπορω να σπάσω το συμβόλαιο;
Link to comment
Share on other sites

Έχω βλάβη στο σταθερό μου τηλέφωνο εδώ και 15 μέρες περίπου.Η wind έχει δώσει την βλάβη για επισκευή στον ΟΤΕ ο οποίος τους εδωσε στην αρχή 10+ μέρες για επισκευή.Σημερα που εληξη η προθεσμία αυτή μου έστειλε η wind νέο μήνυμα που γράφει ότι λόγω αλλαγής ημερομηνίας από τον πάροχο του δικτύου η νέα ημερομηνία επίλυσης του θεματος στην γραμμή μου είναι η 30/5.Μπορω να σπάσω το συμβόλαιο;

 

Δύσκολο, αλλά εξαρτάται τι έχεις υπογράψει.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς μόνο νομίζω να ζητήσεις να μην χρεωθείς λογαριασμό για το διάστημα που δεν έχεις τηλέφωνο.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά η wind είναι η χειρότερη εταιρία.. Ενώ είχαμε έγγραφο χαρτί από αυτούς ότι μπορούμε να φύγουμε από τη wind χωρίς τέλη αποσύνδεσης, αυτοί αρχικά μας χρέωσαν και αφού τους είπαμε ότι είχαμε τέτοιο έγγραφο, μας πιστωσαν μόνο το μισό πόσο. Το άλλο μισό θα χρειαστεί να το πληρώσουμε.. Δεν παμε καλά.

 

Στάλθηκε από το HRY-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς μόνο νομίζω να ζητήσεις να μην χρεωθείς λογαριασμό για το διάστημα που δεν έχεις τηλέφωνο.

 

Αυτό είναι, ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ !

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά η wind είναι η χειρότερη εταιρία.. Ενώ είχαμε έγγραφο χαρτί από αυτούς ότι μπορούμε να φύγουμε από τη wind χωρίς τέλη αποσύνδεσης, αυτοί αρχικά μας χρέωσαν και αφού τους είπαμε ότι είχαμε τέτοιο έγγραφο, μας πιστωσαν μόνο το μισό πόσο. Το άλλο μισό θα χρειαστεί να το πληρώσουμε.. Δεν παμε καλά.

 

Στάλθηκε από το HRY-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Και γιατί να τα πληρώσεις ; Αφού έχεις το χαρτί.

Στείλτο στο συνήγορο του καταναλωτή.

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί να τα πληρώσεις ; Αφού έχεις το χαρτί.

Στείλτο στο συνήγορο του καταναλωτή.

Αυτό σκέφτομαι να κάνω. Πάντως, έγραψα το σχόλιο πιο πάνω επειδή με νευρίασε η στάση τους.. Εμ είχαμε προβλήματα, Εμ έχουμε χαρτί στο χέρι μας που να λέει πως δεν θα πληρώσουμε κάτι, Εμ μας ζητούν να πληρώσουμε έστω και μειωμένο ποσό... Τρελά πράγματα συμβαίνουν...

 

Στάλθηκε από το HRY-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

:mad: - θελω να μαθω εκεινη η ρημαδα η ''καρτέλα'' που εχουν μπροστα τους εκει στην τεχνικη υποστηριξη εχει δα τοσο μικρο μεγεθος που δεν χωραει παρα μονο 1-2 γραμμες;

εδω και μερες εχω πολλες και μικρες αποσυνδεσεις,το κοιταξα απο εδω το κοιταξα απο εκει τελικα πηρα στο 13700 γιατι ειχα απελπιστει,περαν των τυπικων στοιχειων αναγνωρισης εχουμε και λεμε:

1ος: ''μισο λεπτο να δω την γραμμη,ποιο ρουτερ εχετε,εχετε σπλιτερ με τηλεφωνο στην ιδια γραμμη-εχετε φιλτρο στην αλλη τηλεφωνικη γραμμη-ενσυρματα ή ασυρματα ειναι το θεμα-βλεπω απο τον ελεγχο η γραμμη σας ειναι ενταξει-καντε επανεκκινηση στο ρουτερ-θα κανω καποιες ρυθμισεις απο εδω και θα σας καλεσουμε δωστε μας ενα κινητο"

2ος: "ντρρρν...απο οτι ειδα η γραμμη σας ειναι πολυ καλη,βαλτε το ρουτερ απ'ευθειας στην πριζα χωρις σπλιτερ καια φηστε το 4 ωρες και ξανακαλεστε μας"

3ος: ξεκιναει να μου λεει οτι και ο 1ος, μα δειτε στην καρτελα μου το προβλημα ποιο ειναι, ναι εκανα οτι μου ειπε ο 2ος και μου ειπαν να ξαναπαρω να δουν τι εγινε μαλιστα το αφησα πολυ παραπανω

"ναι κανω εναν ελεγχο τη γραμμης,δωστε ενα κινητο να σας καλεσουμε", μα ειναι στην καρτελα μου μαζι με το σταθερο...περιμενω περιμενω τιποτα,εν τω μεταξυ ολες αυτες τις ημερες ειμαι φουλ στα νευρα και δεν μπορω να κανω την δουλεια μου,ξαναπαιρνω σημερα

4ος: παει να μου ξαναπει τα ιδια και του κοβω την φορα,λεω κοιταξε τι σημειωσεις εχουν αφησει οι προηγουμενοι, μου προτεινει να κατεβασω μια εφαρμογη winf wifi genious και να του πω τον κωδικο,οπως και εγινε και περιμενα την επομενη μερα τηλεφωνο,τιποτα

ξαναπαιρνω βγαινει 5ος: ξεκιναει τα "ποιος ρουτερ εχετε-κανατε επανεκκινηση'' και του κοβω την φορα,κυριοι παιρνω ποσες μερες και με ρωτατε τα ιδια-εχω κανει οτι μου ειπατε,τελικα αφου η γραμμη δεν φταιει τοτε φταιει το ρουτερ,πεστε μου να το ξερω,ζητησατε κωδικο σας τον εδωσα,ε ακρη δεν βγηκε απο αυτο;

"θα κανω απο εδω κατι ρυθμισεις,βλεπω η γραμμη σας ειναι μια χαρα,εχουμε το κινητο,θα σας καλεσουμε"

περασε μια μερα τιποτα,ανεβασα πιεση στο φουλ,παιρνω την πρωτοβουλια και παω σε μαγαζι με περιφερειακα,αγοραζω ενα αλλο ρουτερ TP-Link με 2 κεραιες που ειχε ευκαιρο στα 23 ευρω,ερχομαι,το συνδεω μονος μου,φτιαχνω το ασυρματο και απο το μεσημερι ως την ωρα που σας γραφω ειμαι αρχοντας συν οι υπολοιποι στο σπιτι (!) ανοιγουν συνδεσμοι,βλεπω βιντεο-ταινιες,πολυβολο παει...αλλα τηλεφωνο ακομη δεν εμ εχουν παρει.

Τοσες και τοσες μερες να αποφασισουν τι φταιει τελικα; εκεινη η μαμημενη για καρτελα δεν λει ποιο ρουτερ εχω-τι προβλημα αντιμετωπιζω κλπ; ειναι σαν αν πας σε εναν αλλο γιατρο και στο βιβλιαριο να μην υπαρχουν οι παλαιοτερες εξετασεις και να αρχιζεις παλι απο την αρχη

ναι δεν λεω υπαρχει πολυς κοσμος κλπ αλλα η καταραμενη καρτελα δεν εχει ενα τυπικο ιστορικο;

Να χαρω που ολοι μηδενος εξαιρουμενου μου ζητησαν εαν με παρει τηλεφωνο η αυτοματη εξυπηρετηση να συμμετασχω στην ερευνα γιατι ειναι πολυ σημαντικο κλπ,δεν με εχει παρει αμα παρει θα τους μαυρισω (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Πριν την νεα αγορα, ποιο ρουτερ ειχες που σου εκανε προβληματα?

 

:) - φιλε μου αυτο που εδιναν με την συνδεση το ZyXEL AMG1302-T11C, δεν μπορω να πω πως με ικανοποιησε και ποτε ομως τοσες μερες ΚΑΝΕΝΑΣ απο τους υπαλληλους δεν ειπε να μου το αλλαξει, δηλαδη επρεπε να καει να μην αναβει κανενα λαμπακι για φιλοτιμηθουν να μου στειλουν ενα αλλο?

υποτιθεται πως θα με παρουν τηλεφωνο αφου τους εδωσα τον κωδικο του αποτελεσματος της εφαρμογης που μου ζητησαν γιατι υποτιθεται πως ακομη εχω συνεχεις μικροδιακοπες, μαλλον δεν θα με παρουν αυτην την χρονια (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Τωρα πιθανων εχεις αυτο που εβαλα και εγω προσφατα της TP-LINK με τις 2 κεραιες και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.
Link to comment
Share on other sites

Τωρα πιθανων εχεις αυτο που εβαλα και εγω προσφατα της TP-LINK με τις 2 κεραιες και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

 

:rolleyes: - μακαρι φιλε μου, δεν σου κρυβω πως ηταν λυση αναγκης δηλαδη δεν το εψαξα πολυ (αλλωστε πως να το ψαξω χωρις ιντερνετ στο σπιτι) ομως απο τις πρωτες δοκιμες σε θεμα εμβελειας σκιζει σε σχεση με το προηγουμενο και φυσικα δενε χω καθολου διακοπες

επισης ''διαβασε'' αμεσως και το repeater που ειχα βαλει στα ενδιαμεσα γιατι αυτο της Wind δεν εστελνε σημα της προκοπης εξω στο μπαλκονι

ειλικρινα μετα απο μερικες μερες θα ξαναπαρω στο 13700 χωρις να τους πω οτι αλλαξα ρουτερ να δω τι θα μου πουν πως απεφανθησαν τελικα (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχει και application για να το σεταρεις ως ένα βαθμό από εκει

 

:rolleyes: - για το ρουτερ της TP-Link μιλας φιλε μου?

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

 

Να εισαι καλα ! :thanks:

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Μένω στον Εύοσμο Θεσσαλονίκης και στη γειτονιά μου έχουν μπει παντού καμπίνες της Wind. Γνωρίζει κανείς πότε θα δοθούν σε χρήση για vdsl και fiber; Εγώ έχω Vodafone σταθερή και ίντερνετ, αλλά αν δώσει η Wind σε χρήση τις καμπίνες, λογικά θα αναβαθμιστεί και η Vodafone.
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ Εύοσμο μένω και μπήκαν καμπίνες της wind. Κάτω από Καραολή Δημητρίου, μπορεί να είμαστε και στη ίδια γειτονιά..

 

Πριν δύο βδομάδες, μου είπε φίλη που μένει ένα δρόμο παραδίπλα, ότι πέρασαν άτομα της wind και χτυπούσαν πόρτες για να κλείσουν συμβόλαια vdsl. Χτύπησαν και σε εκείνη. Δεν την ενδιέφερε και δεν έκανε περισσότερες ερωτήσεις.

Πάρε ένα τηλ στη wind.

 

Στάλθηκε από Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Που κοντά είστε? Και γω Εύοσμο (κοντά στο 2ο γυμνάσιο) αλλά δε βλέπω κάπου καμπίνες.

Όχι τίποτε άλλο, αλλά περιμένω την κόσμοτε μπας και βάλει vdsl , αλλά δε το βλέπω

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στον Εύοσμο (ακ Παύλου Μελά, δηλαδή από εθνικής αντιστάσεως και ανατολικά) καμπίνες βάζει η wind. Από εθνικής αντιστάσεως και προς το κορδελιο η Vodafone. Όπως και να χει όμως, όταν ενεργοποιηθούν (υποθέτω μέσα στο φθινόπωρο) θα έχουν διαθεσιμότητα όλοι οι πάροχοι (Vodafone, Wind, Cosmote και λογικά και η Nova) ασχέτως ποιανού δικτύου είναι η καμπίνα.
:cat:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι στο στρατόπεδο Παπακυριαζη προς Δενδροποτάμου. Κάτω από Καραολή και έχουν ολοκληρωθεί οι εργασίες της wind.

 

Στάλθηκε από Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • This topic was featured and featured

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...