Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απο χτες εχω και εγω adsl επιτελους!!!! Αρχικα αγορασα account apo Tellas αλλα ειδα μεγαλη πτωση στην ταχυτητα και καθυστεριση στην ανταποκριση ενος http request. Και μιλαμε σε σχεση με μεγαλους σοβαρους server σε Ελλαδα και εξωετρικο. Δεν ξερω γιατι.. Ισως η γραμμη μου, η περιοχη μου, το dslam μου ή δεν ξερω τι... Συγκριτικα με Οτενετ ομως ειχα 50% πιο πανω ταχυτητες. Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι γιατι αφου η τελλας και αδεια απο πελατες ειναι αλλα και λεει οτι εχει μεγαλυτερο bandwith...

 

Παντως λεει αγρια το broadband παιδια... Αλλος αερας, αλλη φαση... :D :D :D

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Panagioths

 

Απο χτες εχω και εγω adsl επιτελους!!!!

 

Καλοριζικη η dsl Πατριδα!!!!! :) :) :)

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Γιάννης

 

Καλοριζικη η dsl Πατριδα !!!!! :) :) :)

 

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Έκανα λογαριασμό Tellas dsl 384/128. Μπήκα το Σάββατο το μεσημερι και το maximum που επιανα ηταν 20kb/sec. Λέω εντάξει 8α ειναι γεμάτο το δικτυο, το dslam ή κατι προσωρινό θα παιζει. ΜΕτα μπαινω το απογευμα και το βραδακι και εκει ηταν που σερνομουν. Πανω απο 100kbps δεν ειχα. Το συνηθες ηταν 29kbps. Βαζω στο καπακι οτενετ και βαρουσε 300kbps κανονικα και μονιμα. Εμεινα με οτενετ μεχρι την δευτερα,χτες, που ειπα να ξαναδοκιμασω τελλας και παλι ειχα πολυ χαμηλες ταχυτητες της ταξης των 50kbps το πολυ. Εχουν και αλλοι προβλημα με τελλας ή μονον εγω? Να υπογραμμισω πως με οτενετ δεν εχω κανενα προβλημα και εχω ταχυτητες γυρω στα 300kbps.

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

μπορεί κάποιος μου πει το ποσό που πρέπει να πληρώσω εφάπαξ και το ποσό που πρέπει να πληρώνω μηνιαία για να αποκτήσω dsl απο την tellas? (μαζί με οτέδες και τέτοια...)

ευχαριστώ εκ των προτέρων!! :o

http://photos1.blogger.com/hello/116/7828/320/ipod_htf.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Panagioths

 

Απο χτες εχω και εγω adsl επιτελους!!!! Αρχικα αγορασα account apo Tellas αλλα ειδα μεγαλη πτωση στην ταχυτητα και καθυστεριση στην ανταποκριση ενος http request. Και μιλαμε σε σχεση με μεγαλους σοβαρους server σε Ελλαδα και εξωετρικο. Δεν ξερω γιατι.. Ισως η γραμμη μου, η περιοχη μου, το dslam μου ή δεν ξερω τι... Συγκριτικα με Οτενετ ομως ειχα 50% πιο πανω ταχυτητες. Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι γιατι αφου η τελλας και αδεια απο πελατες ειναι αλλα και λεει οτι εχει μεγαλυτερο bandwith...

 

Παναγιώτη, πως πάει η TELLAS? Ήταν κάτι παροδικό, ή σέρνονται ακόμα τα μυρμήγκια? :cool:

 

Ρωτάω γιατί σκέφτομαι να περάσω μια βόλτα από TELLAS.

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς έγκυρα αν με σύνδεση Tellas μπορείς να κάνεις και dial up σύνδεση?..

 

Και επίσης αν στο κέντρο της Αθήνας (Πανεπιστημίου) έχει πιάσει καλές ταχύτητες με σύνδεση 384? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Την ξαναδοκίμασα την Δευτέρα και ήταν χειρότερη. Και σε σύγκριση με την οτενετ που την ίδια χρονική στιγμή μου δίνει 300kbps πιστεύω πως είναι το πρόβλημα της τελλας. Μαλλον σήμερα θα τους πάρω τηλ να ακυρώσω το account (μπορώ ετσι?).

 

Η τελλας δεν δινει το δικαίωμα να χρησιμοποιησεις το ιδιο account σε dialup οταν δεν εισαι με adsl μεσα. Και ειναιο χρήσιμο αυτο...

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με Tellas χτες και προχτές τηλεφωνικά. Ο μήνας Σεπτέμβριος είναι γενικά μήνας ρυθμίσεων και αναβαθμίσεων από την πλευρά τους. Ζήτησαν συγνώμη για την ταλαιπωρία και είπαν ότι σταδιακά όλα τα προβλήματα θα λυθούν μέχρι την Παρασκευή 3 Οκτωβρίου.

 

Εγώ έχω σύνδεση 384/128. Τη Δευτέρα το βράδυ έπαιζε με max 30Kpbs αλλά είχαν δίκιο! Σταδιακά άρχισε να ανεβαίνει! :rolleyes:

Τώρα είναι Τετάρτη βράδυ και πάιζω με 38-40Kbps. Γενικώς, μου είπαν ότι θα φτάσει μέχρι 46Kbps (έως 55 σε μερικές περιπτώσεις).

 

Πάντως οι άνθρωποι είναι πολύ ευγενικοί και εξυπηρετικοί σε ότι τους χρειάστηκα. Πόσες φορές επικοινώνησαν αυτοί μαζί μου με δικιά τους πρωτοβουλία! :) Και όταν τους στέλνεις email, απαντάνε με άμεσο τηλεφώνημα! :alien:

 

Ελπίζω να συνεχίσουν έτσι και όταν αποκτήσουν πολλούς συνδρόμητες...

Επίσης, ο Σεπτέμβριος ήταν δωρεάν από την Tellas, για όλα αυτά τα προβλήματα που είχαν. Καλή κίνηση αυτό.

:tease: ..oh dear!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Oracle

 

Ζήτησαν συγνώμη για την ταλαιπωρία και είπαν ότι σταδιακά όλα τα προβλήματα θα λυθούν μέχρι την Παρασκευή 3 Οκτωβρίου.

 

Πάντως οι άνθρωποι είναι πολύ ευγενικοί και εξυπηρετικοί σε ότι τους χρειάστηκα. Πόσες φορές επικοινώνησαν αυτοί μαζί μου με δικιά τους πρωτοβουλία! :) Και όταν τους στέλνεις email, απαντάνε με άμεσο τηλεφώνημα! :alien:

 

Επίσης, ο Σεπτέμβριος ήταν δωρεάν από την Tellas, για όλα αυτά τα προβλήματα που είχαν. Καλή κίνηση αυτό.

 

Μακάρι να είναι έτσι. Χαλάλι και η ταλαιπωρία, όταν βλέπεις όταν υπάρχει πραγματικό HelpDesk και After Sales Support. Είχα κακή εμπειρία, από μια άλλη εταιρία (Θεός 'χωρέστην) της οποίας το HelpDesk ήταν "3 λαλούν και 2 χορεύουν".

 

Προς TELLAS προσανατολίζομε και γω. Οπότε ενθαρρυντικά αυτά που έγραψες.

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Μακαρι μακαρι να φτιαξει :D Λεω να την δοκιμασω ξανα αποψε ή αυριο :)

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Πως και οι δύο συνδέσεις?

Είναι εύκολο να ελλάξεις μεταξύ provider?

myphone.gr Legal Advisor

Phones: iPhone XsMax 64GB Silver, iPhone X 64GB Silver, Pocophone F1 64GB

Tablets: iPad Pro 12,9 128GB WiFi, iPad mini 4 64GB WiFi & 4G

Link to comment
Share on other sites

Ψιλοκαλά είναι. Αν και ακόμα έχουμε για τα 46Kb/sec...

Ανάλογα με τους servers που θα πετύχεις βέβαια. Είναι όλα σχετικά.

Πάντως το ότι υπάρχουν στιγμές που πίανω 41-42 σημαίνει ότι η Τellas το δίνει μια φόρα :-)

 

Μιλάω πάντα για 384/128.

:tease: ..oh dear!
Link to comment
Share on other sites

Φιλε oracle .

Ποσο γρηγορα ενεργοποιηθηκε η συνδεση σου στην Τελλας? Την ιδια μερα? μετα απο ποσες μερες?

http://img64.photobucket.com/albums/v195/oikono79/acropolis/07230045.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον thman

 

Φιλε oracle .

Ποσο γρηγορα ενεργοποιηθηκε η συνδεση σου στην Τελλας? Την ιδια μερα? μετα απο ποσες μερες?

 

Tην ίδια στιγμή. Γραφειοκρατεία ΜΗΔΕΝ :cool:

 

Φαντάσου, την ενεργοποίησα την Δευτέρα (χαλάλι οι 2 μέρες) και ο ΟΤΕ έρχεται αύριο το πρωί για ενεργοποίηση.

 

Δεν θέλω να τρέχω με τηλέφωνα ενώ θα έχω το modem μπροστά μου :mou_trexoun_ta_salia: :p και να καλώ εκείνη την ώρα τα μυρμήγκια!

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η Tellas είναι κορυφή. Γραφειοκρατεία μηδέν σε όλα τα επίπεδα της. Στιγμιαία ενεργοποίηση τηλεφωνίας και Internet!
:tease: ..oh dear!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Oracle

 

Ψιλοκαλά είναι. Αν και ακόμα έχουμε για τα 46Kb/sec...

Ανάλογα με τους servers που θα πετύχεις βέβαια. Είναι όλα σχετικά.

Πάντως το ότι υπάρχουν στιγμές που πίανω 41-42 σημαίνει ότι η Τellas το δίνει μια φόρα :-)

 

Μιλάω πάντα για 384/128.

 

 

Οι ταχυτητητες που εχεις ειναι πανω απο την κανονικη.Συνηθως υπολογιζεται 384/12 ή 384/10. Οπως και να το υπολογισεις εισαι πάρα πολυ καλά και άδικα ζητας πανω απο 38kb/s. Στην Αγγλια με 600αρα γραμμη δεν ξεπερνώ τα 60kb/s. ΕΥΓΕ ΤΕΛΛΑΣ! :)

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα.. η ταχύτητα για την οποία μιλάω, μπορεί να είναι η θεωρητική που αντιστοιχεί στα 384, αλλά μου το είπαν και 2 τεχνικοί από το support της TELLAS. Μου είπαν ότι από τα μέσα του Οκτώβρίου και μετά, θα ανεβαίνει μέχρι και 46Kbytes/sec αναλόγως με την τοποθεσία και τη δυνατότητα του εκάστοτε server.
:tease: ..oh dear!
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη προτεινεις τελλας? ειμαι με φορθνετ demo account τωρα και πρεπει να παρω μια αποφαση σιγα σιγα

:)

http://img64.photobucket.com/albums/v195/oikono79/acropolis/07230045.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον thman

 

δηλαδη προτεινεις τελλας? ειμαι με φορθνετ demo account τωρα και πρεπει να παρω μια αποφαση σιγα σιγα

:)

 

 

Θα προτεινα Otenet....

Samsung S21 Ultra

Samsung Note 9

Samsung Galaxy Watch 4

[c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον thman

 

παρ' ολο που λενε οτι σερνεται?

 

 

Ποια σερνεται; η Τελλας ή η Otenet;;;

Samsung S21 Ultra

Samsung Note 9

Samsung Galaxy Watch 4

[c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

Link to comment
Share on other sites

  • This topic was featured and featured

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...