Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε μενα δεν εχει περισσοτερες λεπτομέρειες  ουτε ψιλα γραμματα. Λεει οτι εννεργοποιεις την προσφορα και μετα επικοινωνεί μαζι σου καποιος αντιπρόσωπος. 

Με την κοκκινη που ειχα μιλησει πριν απο κανενα δίμηνο μου ειχε πει για 29 ευρω μαζι με την επιδότηση. Δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι τωρα.

Εγω τωρα εχω 24αρα wind με 19,50 και με ενδιαφερει η προσφορα αρκει να μην κριβει κατι που θα εμφανιστεί στην πορεία.

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω την 50αρα με 30ε και μου εβγαλε την κατοσταρα με 33 

Τους ειπα να την κανουν 

Για να δουμε 

Link to comment
Share on other sites

Σε καινούργια σύνδεση Wind Fiber to Home 100άρα έχω την απορία εάν στα τηλέφωνα χρειάζονται τα φίλτρα που έβαζα προηγουμένως στην ADSL σύνδεση?

Εάν ναι, έχει σημασία εάν μπουν αμέσως μετά τα Phone1 - Phone2 του ρούτερ ή πριν από την κάθε συσκευή τηλεφώνου?

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Σε καινούργια σύνδεση Wind Fiber to Home 100άρα έχω την απορία εάν στα τηλέφωνα χρειάζονται τα φίλτρα που έβαζα προηγουμένως στην ADSL σύνδεση?
Εάν ναι, έχει σημασία εάν μπουν αμέσως μετά τα Phone1 - Phone2 του ρούτερ ή πριν από την κάθε συσκευή τηλεφώνου?
Δεν χρειάζεται φίλτρο πουθενά.

My S20 FE 5G is Awesome

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, johnnyman25 said:

Δεν χρειάζεται φίλτρο πουθενά.

My S20 FE 5G is Awesome
 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Πάντως ο τεχνικός της WIND που μου σύνδεσε το ZYXEL μου είπε ότι πρέπει να έχουν φίλτρα !!!😜

Και εγώ το είχα για κάποιες ημέρες χωρίς φίλτρα και χωρίς να έχω σοβαρά θέματα. Απλώς έχω 2 τηλέφωνα στις θέσεις Phone1 & Phone2. Το ένα μόνο με μία συσκευή τηλεφώνου δίπλα του και το άλλο "δίνει γραμμή" σε άλλες συσκευές τηλεφώνου στο σπίτι. Δεν ξέρω εάν από εκεί δημιουργούνται τίποτα θέματα (καμιά φορά ενώ χτυπάει η μία συσκευή δεν μπορείς να απαντήσεις από εκεί και πρέπει να πας στην άλλη)🤨.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, ath156 said:

Ευχαριστώ για την απάντηση. Πάντως ο τεχνικός της WIND που μου σύνδεσε το ZYXEL μου είπε ότι πρέπει να έχουν φίλτρα !!!😜

Και εγώ το είχα για κάποιες ημέρες χωρίς φίλτρα και χωρίς να έχω σοβαρά θέματα. Απλώς έχω 2 τηλέφωνα στις θέσεις Phone1 & Phone2. Το ένα μόνο με μία συσκευή τηλεφώνου δίπλα του και το άλλο "δίνει γραμμή" σε άλλες συσκευές τηλεφώνου στο σπίτι. Δεν ξέρω εάν από εκεί δημιουργούνται τίποτα θέματα (καμιά φορά ενώ χτυπάει η μία συσκευή δεν μπορείς να απαντήσεις από εκεί και πρέπει να πας στην άλλη)🤨.

Το φίλτρο χωρίζει τις τηλεφωνικές συχνότητες από τις συχνότητες DSL, πάνω στο ίδιο καλώδιο. Εσύ δεν έχεις σήμα DSL, το φίλτρο είναι σαν να μην υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, minast said:

Το φίλτρο χωρίζει τις τηλεφωνικές συχνότητες από τις συχνότητες DSL, πάνω στο ίδιο καλώδιο. Εσύ δεν έχεις σήμα DSL, το φίλτρο είναι σαν να μην υπάρχει.

Και εγώ αυτό καταλάβαινα. Έλα όμως που ο "τεχνικός" (?) άλλα μου έλεγε..........Ευχαριστώ πάντως για την επιβεβαίωση...πάντοτε όταν δοκιμάζεις κάτι καινούργιο καλό είναι να ρωτάς......

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Ξερουμε πως αλλαζουμε ip και dns στο H288A της wind ?

εχω αλλαξει dns στο pc μπαινω σε καποιο iste να κατεβασω κατι και δε με αφηνει μου βγαζει wrong ip

ενω απο το κιν με δεδομενα κατεβαζει το αρχειο κανονικα

Link to comment
Share on other sites

Ξερουμε πως αλλαζουμε ip και dns στο H288A της wind ?
εχω αλλαξει dns στο pc μπαινω σε καποιο iste να κατεβασω κατι και δε με αφηνει μου βγαζει wrong ip
ενω απο το κιν με δεδομενα κατεβαζει το αρχειο κανονικα
Πάμε Local network μετά Lan και κάτω dhcp server.
Εκεί αλλάζεις dns.

Στάλθηκε από το SM-T500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

On 2/12/2021 at 1:44 ΜΜ, johnnyman25 said:

Πάμε Local network μετά Lan και κάτω dhcp server.
Εκεί αλλάζεις dns.

Στάλθηκε από το SM-T500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

οποτε μπορω να βαλω εκει τους dns της google η της cloudflare ?

χρειαζετε να αλλαξω τπτ αλλο μετα ?

Link to comment
Share on other sites

On 31/10/2021 at 9:23 ΠΜ, stilskin said:

ZYXEL VMG8623-T50B
Σου στέλνουν ανάλογα την διαθεσιμότητα της αποθήκης.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 

Τελικα μετα απο αναβαθμιση σε 100 μου εστειλαν αυτο και παει σουπερ στα 5GHz 

Πιανει 90 στο δωματιο που με το παλιο επιανε 15-30 

Link to comment
Share on other sites

με πήραν σήμερα από ένα κινητό τηλ από wind επειδή τελειώνει τώρα το 2ετες συμβόλαιο στο σταθερό 100 fiber που έδινα 29 ευρώ και μου κάνανε πρόταση με τα ίδια χρήματα για άλλα 2 χρόνια. είπα ναι. δεν ξέρω εάν έκανα καλά. υπήρχε κάτι άλλο καλύτερο;

Link to comment
Share on other sites

Τελικα μετα απο αναβαθμιση σε 100 μου εστειλαν αυτο και παει σουπερ στα 5GHz 
Πιανει 90 στο δωματιο που με το παλιο επιανε 15-30 
Όντως είναι πολύ καλό ρουτερ και έχει και αρκετή καλή εμβέλεια.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

με πήραν σήμερα από ένα κινητό τηλ από wind επειδή τελειώνει τώρα το 2ετες συμβόλαιο στο σταθερό 100 fiber που έδινα 29 ευρώ και μου κάνανε πρόταση με τα ίδια χρήματα για άλλα 2 χρόνια. είπα ναι. δεν ξέρω εάν έκανα καλά. υπήρχε κάτι άλλο καλύτερο;
Πιο φθηνό προφανώς εννοείς. Εγώ για 100αρα Wind δίνω 33 ευρώ και η αλήθεια είναι ότι δεν σκέφτομαι να πάω σε άλλη εταιρεία γιατί για αρκετά χρόνια είμαι ευχαριστημένος με την Wind. Πριν αρκετό καιρό που είχα κάνει μια γρήγορη έρευνα αγοράς οι τιμές στους άλλους παροχους ήταν παραπάνω από 33 ευρώ. Για μένα πάντως στα 29 ευρώ είσαι πολύ καλά.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Πιο φθηνό προφανώς εννοείς. Εγώ για 100αρα Wind δίνω 33 ευρώ και η αλήθεια είναι ότι δεν σκέφτομαι να πάω σε άλλη εταιρεία γιατί για αρκετά χρόνια είμαι ευχαριστημένος με την Wind. Πριν αρκετό καιρό που είχα κάνει μια γρήγορη έρευνα αγοράς οι τιμές στους άλλους παροχους ήταν παραπάνω από 33 ευρώ. Για μένα πάντως στα 29 ευρώ είσαι πολύ καλά.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

ναι ποιο φτηνό έλεγα. είχε και ένα με 35 ευρώ που είχε και απεριόριστα προς κινητά (τώρα έχω 300 λεπτά προς κινητά). αλλά επειδή δεν καλούμε προς κινητά δεν το έβαλα.
Link to comment
Share on other sites

οποτε μπορω να βαλω εκει τους dns της google η της cloudflare ?
χρειαζετε να αλλαξω τπτ αλλο μετα ?
Καλημέρα μπορείς ναι
Δεν χρειάζεται κάτι άλλο αλλαγή!

My S20 FE 5G is Awesome

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, johnnyman25 said:

Καλημέρα μπορείς ναι
Δεν χρειάζεται κάτι άλλο αλλαγή!

My S20 FE 5G is Awesome
 

πρεπει να τους εχω ρ ωτησει στο τεχνικο τμηνα πανω απο 20 φορες πως αλλαζουμε dns και ολοι μου απαντησανε οτι δε  γινετε η δε ξερουν

αν αλλαξω dns θα εχω καπου διαφορες  ?

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, ilka71 said:

με πήραν σήμερα από ένα κινητό τηλ από wind επειδή τελειώνει τώρα το 2ετες συμβόλαιο στο σταθερό 100 fiber που έδινα 29 ευρώ και μου κάνανε πρόταση με τα ίδια χρήματα για άλλα 2 χρόνια. είπα ναι. δεν ξέρω εάν έκανα καλά. υπήρχε κάτι άλλο καλύτερο;

Εμενα πριν μια εβδομαδα μου εκαναν προσφορα στα 26 ευρω για 100 fiber, και απεριόριστα κινητα. Πριν ειχα 24αρα με 19,50 και το συμβολαιο μου ειχε ληξη εδω και τρια χρονια και δεν ειχε γινει ανανεωση συμβολαιου.

Βεβαια μου ειχαν πει οτι θα εστελναν το συμβολαιο την πεμπτη που περασε αλλα ακομα το περιμενω....

Edited by orestis28
Link to comment
Share on other sites

Έχει κάνει κανένας ανανέωση της γραμμής του σταθερού μέσα από την εφαρμογή myWIND? Βλέπω τις προσφορές και ένα κουμπάκι που γράφει "το θέλω". Από εκεί και πέρα γίνεται κάποια άλλου είδους επικοινωνία πέραν της ηλεκτρονικής? Σε παίρνουν τηλέφωνο για επιβεβαίωση ή απλώς πατάς ένα κουμπάκι αποδοχής και τελείωσε?

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, kmpatra said:

Έχει κάνει κανένας ανανέωση της γραμμής του σταθερού μέσα από την εφαρμογή myWIND? Βλέπω τις προσφορές και ένα κουμπάκι που γράφει "το θέλω". Από εκεί και πέρα γίνεται κάποια άλλου είδους επικοινωνία πέραν της ηλεκτρονικής? Σε παίρνουν τηλέφωνο για επιβεβαίωση ή απλώς πατάς ένα κουμπάκι αποδοχής και τελείωσε?

Πατάς ένα κουμπάκι και τελείωσε.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, panosss567 said:

Πατάς ένα κουμπάκι και τελείωσε.

 

5 ώρες πριν, panosss567 said:

Πατάς ένα κουμπάκι και τελείωσε.

Καλησπέρα σας παιδιά , έχω κάνει αίτηση εδώ και έναν μήνα + στην wind για Fiber50 .περιμένω για την κατασκευή βρόγχου γύρω στις 25 έχοντας την wind κάθε 3-4 μέρες να μου αλλάζει την ημερομηνία ενεργοποίησης της γραμμής .Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να μου πει τι παίζει και αν πρέπει σιγά σιγά να ψάχνομαι για αλλού ; 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, panosss567 said:

Πατάς ένα κουμπάκι και τελείωσε.

Καλησπέρα παιδιά , εδώ και έναν μήνα εχω κάνει αίτηση για wind fiber 50 και έχω κολλήσει στην κατασκευή βρόγχου περιμένοντας τώρα περίπου 25 μέρες. Η wind κάθε 3-4 μέρες μου αλλάζει την ημερομηνία ενεργοποίησης (τελευταία ημερομηνία αύριο 8/12). Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι παίζει και αν πρέπει να αρχίζω να ψάχνομαι για άλλο πάροχο 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, GeorgeKac said:

Καλησπέρα παιδιά , εδώ και έναν μήνα εχω κάνει αίτηση για wind fiber 50 και έχω κολλήσει στην κατασκευή βρόγχου περιμένοντας τώρα περίπου 25 μέρες. Η wind κάθε 3-4 μέρες μου αλλάζει την ημερομηνία ενεργοποίησης (τελευταία ημερομηνία αύριο 8/12). Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι παίζει και αν πρέπει να αρχίζω να ψάχνομαι για άλλο πάροχο 

Για επιβεβαίωση: Μιλάς για VDSL, σωστά; Αυτή τη στιγμή υπάρχει τηλεφωνική γραμμή στο χώρο; Ξέρεις εάν υπάρχουν ενεργές καμπίνες (FTTC) στην περιοχή σου, ή δίνουν VDSL απευθείας από ΑΚ;

Πάντως εάν δεν υπάρχει τηλεφωνική γραμμή, το οποίο απαιτεί κατασκευή βρόχου, τότε εμπλέκεται ο ΟΤΕ και σε όποιο πάροχο και να πας δεν θα έχει διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, minast said:

Για επιβεβαίωση: Μιλάς για VDSL, σωστά; Αυτή τη στιγμή υπάρχει τηλεφωνική γραμμή στο χώρο; Ξέρεις εάν υπάρχουν ενεργές καμπίνες (FTTC) στην περιοχή σου, ή δίνουν VDSL απευθείας από ΑΚ;

Πάντως εάν δεν υπάρχει τηλεφωνική γραμμή, το οποίο απαιτεί κατασκευή βρόχου, τότε εμπλέκεται ο ΟΤΕ και σε όποιο πάροχο και να πας δεν θα έχει διαφορά.

Όχι δεν υπάρχει τηλεφωνική γραμμή είμαι πρόσφατα στο σπίτι . Η σύνδεση που μου είπαν θα είναι αυτή( Η τεχνολογία  είναι vpu/light .Παρέχονται υπηρεσίες wind από την καμπίνα του ΟΤΕ. Παρέχεται οπτική ίνα μέχρι tην καμπίνα του ΟΤΕ  και είναι voip).

Link to comment
Share on other sites

Μακριά από τη Wind,είχα συμβόλαιο Wind One και λόγω προβλημάτων στο κινητό έφυγα από το δίκτυο.

Με χρέωσαν 362€ εκ των οποίων 120€ το σταθερό και αλλά 240€ τέλη αποσύνδεσης που δεν θα τα πλήρωνα από τη στιγμή που δηλώθηκε βλάβη και παραδέχτηκαν ότι δεν θα επιλυθεί άμεσα.
Η απάντηση της εξυπηρέτησης πελατών είναι ότι δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι και πρέπει να πληρώσουμε. Από τον Οκτώβριο μόνο ταλαιπωρία τραβάμε μαζί τους, πήγαμε για καλύτερα και καταλήξαμε να ζητάνε και τα ρέστα. 
 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

τα ίδια σκατα είναι όλοι αν έχεις πρόβλημα τον ήπιες Εγώ είμαι στη Wind δύο χρόνια και δεν έχω κανένα παράπονο Δεν έχω όμως παράπονο γιατί τα φτιάχνω όλα μόνος μου Αν περίμενα από αυτούς....

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

  • This topic was featured and featured

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...