Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρεπει να ειναι 2 συνδεσεις στο box. Η μια που ερχεται απ'εξω απο το καφαο (ο οτε υποδεικνύει το καλωδιο που ερχεται απο το καφαο για τη συνδεση σου μεσα στο box) και ο τεχνικός της wind ολοκληρώνει τη σύνδεση με το καλωδιο που ανεβαίνει στο διαμέρισμα.
Μάλλον παραμύθια μου πουλάει η wind για να ξεκινήσει να μετράει το πάγιο. Δε γίνεται να με έχουν πάρει και να μου έχουν στείλει μήνυμα ότι πρέπει να έρθει τεχνικός και σήμερα να με συνδέουν και να με διαβεβαιώνουν ότι όλα οκ. Πέρασα από το σπίτι και φυσικά δε παίζει τίποτα και μάλιστα άνοιξα τις πρίζες από περιέργεια και μέτρησα με πολύμετρο τα καλωδια και φυσικά έδειχναν μηδέν τάση ενώ εδώ στο άλλο σπίτι δείχνουν κανονικά κοντά στα 50V.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Παίδες με πήρε τηλ ένας εξωτ συνεργάτης της wind και μου πρόσφερε εντελώς δωρεάν (χωρίς τέλη ενεργ. χωρίς συνδρομή ούτε πληρωμή του android box) για έξι μήνες τη wind tv, wind vision για την ακρίβεια μου την είπε, με τη δυνατότητα να διακόψω λίγο πριν το εξάμηνο ατελώς και απλά να επιστρέψω τον εξοπλισμό. Παίζει καμμιά παγίδα; Γνωρίζει κανείς; Εχει γίνει σε κανέναν παρόμοια προσφορά;
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχει σχέση με αυτό που έγραψα στην προηγούμενη σελίδα (μήνυμα #6400).

Μπορεί να το δινουν δοκιμαστικά σε συνδρομητές μέχρι να βγει επίσημα. Αν αποφασίσεις να το προχωρήσεις γραψε λεπτομέρειες για τεχνικά θέματα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγες μέρες τελειώνει το διετές συμβόλαιο Double Play Vdsl 50 Mbps που έχω. Τώρα πληρώνω 33 ευρώ. Μου προτάθηκε ανανέωση με διετές συμβόλαιο Wind Fiber 100 Mbps στα ίδια λεφτά. Σαν τιμή είναι αρκετά καλή και τελικά συμφώνησα για την ανανέωση. Είμαι αρκετά ευχαριστημένος με το Vdsl που έχω έως τώρα αλλά τα παραπάνω γκάζια πιστεύω δεν πείραξαν κανένα. Στην προηγούμενη ανανέωση είχα παίξει το παιχνίδι της μετάβασης σε άλλη εταιρεία και είχα πετύχει καλή έκπτωση αλλά αυτή τη φορά είπα να μην δοκιμάσω την τύχη μου γιατί μερικές φορές πας για τα πολλά και χάνεις και τα λίγα.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Σε λίγες μέρες τελειώνει το διετές συμβόλαιο Double Play Vdsl 50 Mbps που έχω. Τώρα πληρώνω 33 ευρώ. Μου προτάθηκε ανανέωση με διετές συμβόλαιο Wind Fiber 100 Mbps στα ίδια λεφτά. Σαν τιμή είναι αρκετά καλή και τελικά συμφώνησα για την ανανέωση. Είμαι αρκετά ευχαριστημένος με το Vdsl που έχω έως τώρα αλλά τα παραπάνω γκάζια πιστεύω δεν πείραξαν κανένα. Στην προηγούμενη ανανέωση είχα παίξει το παιχνίδι της μετάβασης σε άλλη εταιρεία και είχα πετύχει καλή έκπτωση αλλά αυτή τη φορά είπα να μην δοκιμάσω την τύχη μου γιατί μερικές φορές πας για τα πολλά και χάνεις και τα λίγα.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Καλα εκανες. Σε τετοια τιμη 100αρη vdsl λιγακι δυσκολο να το πετυχης.

Link to comment
Share on other sites

:wacko: - πολλες μικροδιακοπες τα πρωϊνα ευτυχως συντομες πχ 30" εως 1' το πολυ, στην τηλεφωνικη εξυπηρτηση δεν βλεπουν προβλημα στην γραμμη ομως,μπας και φταινε τιποτα σκαψιματα που κανουν για οπτικη ινα ?

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

τελικα την εκανα απο wind αφου ειχα συνεχεις αποσυνδεσεις στα δυο χρονια και ταχυτητα οχι πανω απο 6,9!!! μαλιστα το προβλημα το ειχα συμφωνα με την wind μεσα στην καλωδιωση του σπιτιου μπλα μπλα μπλα... η προσφορα τους τελικα ηταν λιγη και φυσικα δεν εγινε δεκτη αφου την θεωρησα προσβολη βρισκομενος σαν πελατης εκει απο το 2009... πηγα τελικα σε 30αρα γραμμη cosmote και μεσα σε δυο εργασιμες πηρα απο kv αποσταση 60 μετρα και μετραω 28,9 και γυρω στα 27 πανω κατω απο wifi. ουτε διακοπες ουτε προβλημα στην καλωδιωση απλα ανικανοτης και δουλεμα απο wind... τελικα τοσα χρονια τους πληρωνα για τα παραπανω χαλια... ποτε δεν ειναι αργα. τωρα εχω πραγματι διαδικτυο τι να λεμε... Edited by thyreates
Link to comment
Share on other sites

Σε λίγες μέρες τελειώνει το διετές συμβόλαιο Double Play Vdsl 50 Mbps που έχω. Τώρα πληρώνω 33 ευρώ. Μου προτάθηκε ανανέωση με διετές συμβόλαιο Wind Fiber 100 Mbps στα ίδια λεφτά. Σαν τιμή είναι αρκετά καλή και τελικά συμφώνησα για την ανανέωση. Είμαι αρκετά ευχαριστημένος με το Vdsl που έχω έως τώρα αλλά τα παραπάνω γκάζια πιστεύω δεν πείραξαν κανένα. Στην προηγούμενη ανανέωση είχα παίξει το παιχνίδι της μετάβασης σε άλλη εταιρεία και είχα πετύχει καλή έκπτωση αλλά αυτή τη φορά είπα να μην δοκιμάσω την τύχη μου γιατί μερικές φορές πας για τα πολλά και χάνεις και τα λίγα.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

α ρε τυχερέ σε ζηλεύω! εμείς παλεύουμε Πειραιά με 10mbps και δίπλα μας ή καμπίνα είναι παλιά και ρωτώντας τον τεχνικό που τον είδα να κάνει κάτι με τα καλώδια για άλλο σπίτι μου είπε για την περιοχή μας δεν ξέρουν καν πότε θα αμαβαθμιστουμε! τραγικό.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πότε θα ενεργοποιηθούν οι καμπίνες με οπτική ίνα στη Νίκαια και Κορυδαλλό που μπήκαν πρόσφατα, ξέρει κανείς τίποτα?

 

 

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πότε θα ενεργοποιηθούν οι καμπίνες με οπτική ίνα στη Νίκαια και Κορυδαλλό που μπήκαν πρόσφατα, ξέρει κανείς τίποτα?

 

:rolleyes: - ρωτησε ο αδερφος μου και του ειπαν αρχες καλοκαιριου (οχι για την περιοχη σου) γιατι και εκει εσκαψαν και περασαν κλαωδια και εστησαν νεες καμπινες.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

α ρε τυχερέ σε ζηλεύω! εμείς παλεύουμε Πειραιά με 10mbps και δίπλα μας ή καμπίνα είναι παλιά και ρωτώντας τον τεχνικό που τον είδα να κάνει κάτι με τα καλώδια για άλλο σπίτι μου είπε για την περιοχή μας δεν ξέρουν καν πότε θα αμαβαθμιστουμε! τραγικό.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Πριν μπει vdsl καμπίνα στην γειτονιά η ταχύτητα σύνδεσης μου ήταν 4 Mbps εφόσον έπαιρνα από το Α/Κ. Με τα 50 Mbps βέβαια αλλάζει κατά πολύ η εμπειρία ίντερνετ και με αυτή την ταχύτητα είμαι πλήρως ευχαριστημένος. Και σε άλλο πάροχο αν πήγαινα πάλι 50αρα θα επέλεγα. Απλά επειδή η προσφορά των 100 Mbps ήταν κατά 2 ευρώ ακριβότερη σε σχέση με την 50αρα, εννοείται ότι όλοι μας θα πήγαιναν για τα 100 Mbps. Εύχομαι τάχιστα να έρθει και η δική σας η σειρά για Vdsl. Edited by stilskin
http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Πριν μπει vdsl καμπίνα στην γειτονιά η ταχύτητα σύνδεσης μου ήταν 4 Mbps εφόσον έπαιρνα από το Α/Κ. Με τα 50 Mbps βέβαια αλλάζει κατά πολύ η εμπειρία ίντερνετ και με αυτή την ταχύτητα είμαι πλήρως ευχαριστημένος. Και σε άλλο πάροχο αν πήγαινα πάλι 50αρα θα επέλεγα. Απλά επειδή η προσφορά των 100 Mbps ήταν κατά 2 ευρώ ακριβότερη σε σχέση με την 50αρα, εννοείται ότι όλοι μας θα πήγαιναν για τα 100 Mbps. Εύχομαι τάχιστα να έρθει και η δική σας η σειρά για Vdsl.
από το στόμα σου και στου Θεού το αυτί!

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είχα εδώ και καιρό θέμα χαμηλής ταχύτητας στη γραμμή, κλείδωνε στα 6.5-6.8 σε fastpath.Μετά από πολλά τηλεφωνήματα στείλανε τεχνικό και επιβεβαίωσε ότι η γραμμή έχει πρόβλημα και γιαυτό είχα χαμηλή ταχύτητα.Μου την αλλάξαν σε 2-3 μέρες και πλέον πιάνω 13mbps.

Ομως:Για να γίνουν οι τεχνικοί έλεγχοι και τα σχετικά έπρεπε να μου αλλάξουν από fast path σε interleaved προσωρινά.Τους πήρα τηλέφωνο μετά από κάποιες μέρες και ζήτησα αλλαγή προφιλ σε fast path γιατί μπαίνοντας στο router βλέπω: Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved και από την προηγούμενη φορά ξέρω ότι αλλάζει σε fast όταν μου αλλάζουν προφίλ.

 

Μου στέλνουν sms ότι επιλύθηκε το θέμα αλλά στο router παραμένει αμείωτη η ταχύτητα, αμείωτο το ping και λέει ακόμα Interleaved/Interleaved.Ξαναπαίρνω μετά από λίγες μέρες και μου λέει ότι το προφίλ έχει ήδη αλλάξει σε fastpath και ότι το router δε μπορεί να δει το τι προφίλ μου βάζουν.Εγώ νομίζω ότι σκοπίμως δε μου το αλλάζουν και λένε ψέματα.Καμιά ιδέα πώς να το χειριστώ;

Link to comment
Share on other sites

τελικα την εκανα απο wind αφου ειχα συνεχεις αποσυνδεσεις στα δυο χρονια και ταχυτητα οχι πανω απο 6,9!!! μαλιστα το προβλημα το ειχα συμφωνα με την wind μεσα στην καλωδιωση του σπιτιου μπλα μπλα μπλα... η προσφορα τους τελικα ηταν λιγη και φυσικα δεν εγινε δεκτη αφου την θεωρησα προσβολη βρισκομενος σαν πελατης εκει απο το 2009... πηγα τελικα σε 30αρα γραμμη cosmote και μεσα σε δυο εργασιμες πηρα απο kv αποσταση 60 μετρα και μετραω 28,9 και γυρω στα 27 πανω κατω απο wifi. ουτε διακοπες ουτε προβλημα στην καλωδιωση απλα ανικανοτης και δουλεμα απο wind... τελικα τοσα χρονια τους πληρωνα για τα παραπανω χαλια... ποτε δεν ειναι αργα. τωρα εχω πραγματι διαδικτυο τι να λεμε...

 

Ότι πληρώνεις, παίρνεις...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια εδω και 4 μερες ανανεωσα την 24 mbps γραμμη σε vdsl 50 mbps.Tο θεμα ειναι πριν που ειχα 24 επιανα γυρω στα 18.Τωρα που που εχω vdsl 50 πιανω γυρω στα 28 με 30 mbps.Πηρα τηλ. στην wind και με εστειλε τεχνικο ο οποιος ηρθε και με ειπε οτι στην πολυκατοικια φτανουν 40 mbps και οτι το προβλημα ειναι στην εσωτερικη καθετη καλωδιωση του σπιτιου.Εμενα αυτα μου φαινονται καπως.Εχει κανενας αναλογη εμπειρια?Οντως φταιει η καλωδιωση η τζαμπα θα φωναξω ηλεκτρολογο και θα τον πληρωσω γιατι αν ειναι ετσι θα γυρισω στο παλιο συμβολαιο χεν θα πληρωνω τζαμπα vdsl κσι δεν θα εχω

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξες τη συνδεσμολογία με το vdsl ή κράτησες την ίδια όπως ήταν με το adsl;
Link to comment
Share on other sites

Άλλαξες τη συνδεσμολογία με το vdsl ή κράτησες την ίδια όπως ήταν με το adsl;

 

Tι εννοεις?Τα καλωδια απο το ρουτερ στην πριζα;Οχι δεν αλλαξα κατι στην πριζα εχω ενα splitter και απο εκει φευγει ενα καλωδιο στο ρουτερ και το αλλο στο τηλεφωνο

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

Εάν είναι απλό splitter είναι λάθος,

Εάν είναι το σωστό, με μια θύρα για vdsl και μια για phone, τότε ΟΚ

Στην 1η θα συνδέσεις το router και στη 2η το εσωτερικό δίκτυο.

Εάν παραμένει το πρόβλημα, τότε υπάρχει πρόβλημα σύνδεσης στην κεντρική πρίζα.

Link to comment
Share on other sites

Tι να σε πω λογικα ειναι για vdsl ειναι αυτο που εχει το κουτι του ρουτερ.Εχω το zte h168n

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

Αφού χρησιμοποιείς αυτό που ήταν στο κουτί, είναι το σωστό.

Το πρόβλημα εντοπίζεται είτε στη συνδεσμολογία μέσα στην κεντρική πρίζα είτε στη σύνδεση με το εσωτερικό δίκτυο.

Για την 1η περίπτωση, πρέπει να ανοίξεις την πρίζα και να ελέγξεις αν τα ζευγάρια που είναι μέσα (το πιθανότερο 3) είναι συνδεδεμένα όλα μαζί (το πιθανότερο).

Εάν συμβαίνει αυτό, πρέπει να βρεθεί το/α ζευγάρι/α που έρχεται από τον κατανεμητή (συνήθως είναι 2 ζευγάρια), αυτό/α να συνδεθεί/ούν στο βύσμα για το router και το καλώδιο από το phone να συνδεθεί με το άλλο ζευγάρι που τρέχει στο εσωτερικό δίκτυο.

Link to comment
Share on other sites

Στην πριζα ερχονται 2 ζευγαρια.Το ενα ζευγαρι κοκκινο ασπρο ειναι πανω στην πριζα στις υποδοχες 2,3 το αλλο ζευγαρι ειναι χυμα δηλαδη πουθενα

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

Εάν είναι χύμα το άλλο που πρέπει να τρέχει στο εσωτερικό δίκτυο, τότε που συνδέεις το phone;
Link to comment
Share on other sites

στην πριζα συνδεω το τηλ.Απο την πριζα φευγει splitter και ενα καλωδιο παει ρουτερ και το αλλο στο τηλεφωνο

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

  • This topic was featured and featured

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...