Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ εκανα αίτηση φορητοτητας προς wind, για vdsl (αφου το δείχνει διαθεσιμο τοσο στο site τους όσο και με τεχνικούς τους που μιλησα και το επιβεβαίωσαν...μάλιστα μου ειπαν οτι για τη διεύθυνση μου θα ναι 50αρι) αποκλειστικα.

Κάνω λοιπον την αίτηση σε καταστημα και μετα απο μερικές μέρες με παίρνουν απο το κατάστημα οτι η αίτηση δεν μπορεί να προχωρήσει στο συστημα παρόλο που και σε εκείνους το δείχνει διαθέσιμο και οτι τους απάντησαν γραπτά, κατόπιν αιτήματος τους, οτι θα πρεπει να συνδεθω πρωτα με adsl και καποια στιγμη, απροσδιόριστη χρονικά, να γίνει διαθέσιμο το vdsl.

Δεν σφαξανε! Ακυρώθηκε με τη μια η αίτηση, την οποία παρόλα αυτά χρησιμοποίησα διαπραγματευτική στην vodafone και τσιμπησα άλλο ενα 5% (έφτασα 45%) έκπτωση στο πακέτο μου το οποίο ανανέωσαν για 12 μονο μηνες...ποτε ξανα 24μηνο...με το που τελειώνουν οι 12 μηνες ξανά τα ιδια, φορητότητα = έκπτωση :)

Ελπίζω μέχρι τοτε να χει δώσει κι η vodafone vdsl και να μην χρειαστεί καν αλλαγή.

 

Στη Σπάρτη που είναι το πατρικό μου, η WIND δείχνει διαθεσιμότητα VDSL, αλλά καμία άλλη εκτός από ΟΤΕ (30 Mbps μου δείχνει το σάιτ, για 50 όχι)! Ρώτησα τη WIND πριν λίγο καιρό και μου είπαν πως το VDSL δίνεται μέσω του ΟΤΕ, αλλά ο υπάλληλος δε φάνηκε και πολύ σίγουρος... Μήπως είναι καμιά κομπίνα, να μαζεύουν ADSL πελάτες και όοοοταν βάλει δικό της DSLAM η WIND (σε 100 χρόνια), τότε να μας δώσει? :blink:

 

Έχει κανείς WIND VDSL από Αστικό Κέντρο μέσω του ΟΤΕ???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Να κανω μια ερωτηση?Γινεται να εχει ο ΟΤΕ στην περιοχη μου και VDSL και οι αλλες εταιριες να μην εχουν καν adsl?.Ηθελα να βαλω Wind αλλα δεν εχει,ετσι γραφει στη διαθεσημοτητα.Νομισα οτι νοικιαζουν απο ΟΤΕ αλλα δεν ξερω πολλα οποτε κατι αλλο θα ισχυει.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Να κανω μια ερωτηση?Γινεται να εχει ο ΟΤΕ στην περιοχη μου και VDSL και οι αλλες εταιριες να μην εχουν καν adsl?.Ηθελα να βαλω Wind αλλα δεν εχει,ετσι γραφει στη διαθεσημοτητα.Νομισα οτι νοικιαζουν απο ΟΤΕ αλλα δεν ξερω πολλα οποτε κατι αλλο θα ισχυει.

 

Λογικά όχι. Νομίζω ότι όσες εταιρίες δε μπορούν να δώσουν τηλέφωνο στην περιοχή, δε δίνουν κανένα Double Play. Το θέμα δεν είναι το ίντερνετ, αλλά το τηλέφωνο...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Το ΄΄μαγαζάκι τους΄΄ απόψε πρέπει να το έχουν κλείσει, ήμουν στην αναμονή 58' στο 800 500 0200 για μία βλάβη που ήθελα να δηλωσω και στο τέλος έκλεισε η γραμμή και μετά καλώντας 13833 μου βγήκε ηχογραφημένο ΄΄δεν είμαστε σε θέση να σας εξυπηρετήσουμε΄΄ και έκλεισε η γραμμή !!!!!!!:blink::blink::blink::blink::blink::blink:

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση! Εάν κάποιος θέλει να έρθει από άλλο πάροχο στην wind στο προγραμμα wind double play αυτό με 20,99 τον μήνα, στον πρώτο λογαργιασμό τι πληρώνεις καθώς απ' ό,τι γνωρίζω προπληρώνεις και το πάγιο κάθε μήνα; Εγώ απ' όσο ξέρω πληρώνεις 35Ε τέλος μεταφοράς + αναλογία μέχρι την έκδοση του πρώτου λαγαργιασμού +20,99 που είναι το παγιο του πρώτου μήνα. Ισχύει αυτό; ή πληρώνεις 35Ε τέλος μεταφοράς + 20,99 που είναι το πάγιο του πρώτου μήνα + 20,99 που είναι το πάγιο του δεύτερου μήνα; Επειδή λένε προπληρώνεις το πάγιο κάθε μήνα δεν έχω καταλάβει ποιο από τα δύο ισχύει. Επίσης σε περιπτωση που ισχύει το πρώτο, πότε εκδίδεται ο πρώτος λογαργιασμός και πότε έρχεται; Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Το ΄΄μαγαζάκι τους΄΄ απόψε πρέπει να το έχουν κλείσει, ήμουν στην αναμονή 58' στο 800 500 0200 για μία βλάβη που ήθελα να δηλωσω και στο τέλος έκλεισε η γραμμή και μετά καλώντας 13833 μου βγήκε ηχογραφημένο ΄΄δεν είμαστε σε θέση να σας εξυπηρετήσουμε΄΄ και έκλεισε η γραμμή !!!!!!!:blink::blink::blink::blink::blink::blink:

 

Τι νούμερο είναι αυτό, δεν το έχω πάρει ποτέ; Έχω τις καλύτερες εντυπώσεις από την υποστήριξη της WIND. Άμεση και εξυπηρετούν στα πάντα, μέχρι και καινούριο router μου στείλαν αμέσως που είχα θέμα. Αν δε βιάζεσαι χρησιμοποιείς και την online φόρμα και τα έχεις όλα γραπτά.

Link to comment
Share on other sites

Το ΄΄μαγαζάκι τους΄΄ απόψε πρέπει να το έχουν κλείσει, ήμουν στην αναμονή 58' στο 800 500 0200 για μία βλάβη που ήθελα να δηλωσω και στο τέλος έκλεισε η γραμμή και μετά καλώντας 13833 μου βγήκε ηχογραφημένο ΄΄δεν είμαστε σε θέση να σας εξυπηρετήσουμε΄΄ και έκλεισε η γραμμή !!!!!!!:blink::blink::blink::blink::blink::blink:

 

Για βλάβες της σταθερής καλείς από σταθερό Wind στο 1212. Και τα δύο νούμερα που αναφέρεις είναι για την κινητή. Φαντάζομαι, αφού γράφεις σε θέμα που αφορά τη σταθερή τηλεφωνία, το πρόβλημά σου είναι στο σταθερό και όχι στο κινητό.

https://www.wind.gr/gr/wind/upostirixi/epikoinonia-/tilefona-exupiretisis-dieuthunseis/

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Για βλάβες της σταθερής καλείς από σταθερό Wind στο 1212. Και τα δύο νούμερα που αναφέρεις είναι για την κινητή. Φαντάζομαι, αφού γράφεις σε θέμα που αφορά τη σταθερή τηλεφωνία, το πρόβλημά σου είναι στο σταθερό και όχι στο κινητό.

https://www.wind.gr/gr/wind/upostirixi/epikoinonia-/tilefona-exupiretisis-dieuthunseis/

Ουπς λάθος.....Στο της κινητής πηγαίνει, sorry

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση! Εάν κάποιος θέλει να έρθει από άλλο πάροχο στην wind στο προγραμμα wind double play αυτό με 20,99 τον μήνα, στον πρώτο λογαργιασμό τι πληρώνεις καθώς απ' ό,τι γνωρίζω προπληρώνεις και το πάγιο κάθε μήνα; Εγώ απ' όσο ξέρω πληρώνεις 35Ε τέλος μεταφοράς + αναλογία μέχρι την έκδοση του πρώτου λαγαργιασμού +20,99 που είναι το παγιο του πρώτου μήνα. Ισχύει αυτό; ή πληρώνεις 35Ε τέλος μεταφοράς + 20,99 που είναι το πάγιο του πρώτου μήνα + 20,99 που είναι το πάγιο του δεύτερου μήνα; Επειδή λένε προπληρώνεις το πάγιο κάθε μήνα δεν έχω καταλάβει ποιο από τα δύο ισχύει. Επίσης σε περιπτωση που ισχύει το πρώτο, πότε εκδίδεται ο πρώτος λογαργιασμός και πότε έρχεται; Ευχαριστώ!

 

Θα πληρωσεις:

-Τελος ενεργοποιησης(35e) +

-Αναλογια του πρωτου μηνα(αναλογα ποσες μερες του μηνα ειναι σε λειτουργια η γραμμη)+

-Μηνιαιο παγιο επομενου μηνα(20,99)+

-Υποστηριξη εξοπλισμού(αν εχεις ζητησει να σου στειλουν router)+

-Κλησεις εκτος παγιου(αν εχεις κανει καποιες επιλεον κλησεις).

 

Αν για καποιο λογο εχεις παρει καποια επιλεον εκπτωση θα αφαιρεθει απο το παραπανω συνολο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το double play με 300 λεπτά σε κινητά στα 28€ το μήνα και το συμβόλαιο λήγει στις 23/4.

Με πήραν χθες από τη wind για ανανέωση με το ίδιο ποσό και αρνήθηκα, λέγοντάς τους ότι στους καινούριους συνδρομητές το δίνουν με 20€ και δώρο tablet άρα περιμένω κάτι ανάλογο τη στιγμή που για 18 μήνες πλήρωνα 28€. Λέτε να με ξαναπάρουν ή όταν πλησιάζει η λήξη του προγράμματος να κάνω αίτηση φορητότητας?

Link to comment
Share on other sites

Έχω το double play με 300 λεπτά σε κινητά στα 28€ το μήνα και το συμβόλαιο λήγει στις 23/4.

Με πήραν χθες από τη wind για ανανέωση με το ίδιο ποσό και αρνήθηκα, λέγοντάς τους ότι στους καινούριους συνδρομητές το δίνουν με 20€ και δώρο tablet άρα περιμένω κάτι ανάλογο τη στιγμή που για 18 μήνες πλήρωνα 28€. Λέτε να με ξαναπάρουν ή όταν πλησιάζει η λήξη του προγράμματος να κάνω αίτηση φορητότητας?

 

Περιεργο που σε πηραν τοσο νωρις. Συνηθως δινουν προσφορα την ημερα ληξης. Μηπως ηταν απο συνεργαζομενη με την wind εταιρια προώθησης ;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Με αιτηση φορητοτητας θα προτεινουν adsl στα 17 ευρω με απεριοριστα σταθερα συν κινητα κτλ ή vdsl με το ιδιο πακετο στα 20 ευρω

Θα πρέπει να λήξει το συμβόλαιο για να κάνω αίτηση φορητότητας?

Link to comment
Share on other sites

Με αιτηση φορητοτητας θα προτεινουν adsl στα 17 ευρω με απεριοριστα σταθερα συν κινητα κτλ ή vdsl με το ιδιο πακετο στα 20 ευρω

 

Σοβαρά?? Μόνο 20€ για VDSL και Απεριόριστα Σταθερά + 300' κινητά + 120' F2G? :D Σκέφτομαι όταν λήξει το Καλοκαίρι το συμβόλαιο στο πατρικό μου με τη HOL, να κάνω αίτηση για VDSL από τη WIND (μέσω του ΟΤΕ από Α/Κ) και μετά από Υπαναχώρηση, πιστεύω η WIND να μου ρίξει την τιμή κάτω από 25€, ώστε να πάμε εκεί... :) (Η HOL δε δίνει VDSL στο πατρικό μου)

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει αυτό, ο αδερφός μου έχει Wind vdsl με 20€ το μήνα μετα απο αίτηση φορητοτητας.
Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πληρώνω 25 τώρα και τα 17 που λέτε ειναι σούπερ, ειδικά αν είσαι και ανεργος:O

Αλλά πως λειτουργεί η αίτηση φορητοτητας? Πάω σε άλλο κατάστημα ?εκεί δεν θα υπογράψω το νέο συμβόλαιο?πως θα το ακυρώσω μετα αν μου κάνει η Wind τη νέα της προσφορά?

:worry:

Link to comment
Share on other sites

σημερα στις 6 το πρωι μου ηρθε σμς απο τη γουιντ, στην καρτα που εδιναν για δωρεαν ιντερνετ λογω του σταθερου τηλεφωνου, πως εφτασα "το οριο του δωρεαν ογκου wind mobile broadband. παρακαλω ανανεωστε για να συνεχίσετε"

το θεμα ειναι πως ο μετρητης μου δειχνει πως εχω καταναλωσει ελαχιστα Mb καθως μονιμως ειμαι σε καποιο wifi.

εψαξα και βρηκα πως σημερα εκλεισα χρονο απο τοτε που μου ενεργοποιησαν την συγκεκριμενη καρτα.

τι πρεπει να κανω τωρα?

ανανεωνω ?(υποτιθεται πως αυτες οι καρτες δε θελουν ανανεωση)

ζηταω καινουρια σιμ?

περιμενω να μπει ο απριλιος για να δω αν πιστωθει 1 Gb?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

σημερα στις 6 το πρωι μου ηρθε σμς απο τη γουιντ, στην καρτα που εδιναν για δωρεαν ιντερνετ λογω του σταθερου τηλεφωνου, πως εφτασα "το οριο του δωρεαν ογκου wind mobile broadband. παρακαλω ανανεωστε για να συνεχίσετε"

το θεμα ειναι πως ο μετρητης μου δειχνει πως εχω καταναλωσει ελαχιστα Mb καθως μονιμως ειμαι σε καποιο wifi.

εψαξα και βρηκα πως σημερα εκλεισα χρονο απο τοτε που μου ενεργοποιησαν την συγκεκριμενη καρτα.

τι πρεπει να κανω τωρα?

1.ανανεωνω ?(υποτιθεται πως αυτες οι καρτες δε θελουν ανανεωση)

2.ζηταω καινουρια σιμ?

3.περιμενω να μπει ο απριλιος για να δω αν πιστωθει 1 Gb?

 

1. Αναναιωνεις , αλλα καλο ειναι να το κανεις σε καταστημα για να το ενεργοποιησουν ξανα.

2. Αυτο ειναι το καλυτερο, αν σου δωσουν. Εμενα μου εδωσαν δωρεαν αλλα ειχαν περασει και 3 μηνες που δεν εμπαιναν και ειπαν οτι χαθηκε ο αριθμός και χρειαζεται νεος

3. οχι δεν θα μπουν

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

σημερα στις 6 το πρωι μου ηρθε σμς απο τη γουιντ, στην καρτα που εδιναν για δωρεαν ιντερνετ λογω του σταθερου τηλεφωνου, πως εφτασα "το οριο του δωρεαν ογκου wind mobile broadband. παρακαλω ανανεωστε για να συνεχίσετε"

το θεμα ειναι πως ο μετρητης μου δειχνει πως εχω καταναλωσει ελαχιστα Mb καθως μονιμως ειμαι σε καποιο wifi.

εψαξα και βρηκα πως σημερα εκλεισα χρονο απο τοτε που μου ενεργοποιησαν την συγκεκριμενη καρτα.

τι πρεπει να κανω τωρα?

ανανεωνω ?(υποτιθεται πως αυτες οι καρτες δε θελουν ανανεωση)

ζηταω καινουρια σιμ?

περιμενω να μπει ο απριλιος για να δω αν πιστωθει 1 Gb?

 

Προφανώς, έκλεισες χρόνο χθες από την ενεργοποίηση της κάρτας που έχεις και ενώ ανανεώθηκε την 1/3 το 1GB χθες έληξε η κάρτα.

Θα πας σε ένα κατάστημα, θα σου δώσουν νέα κάρτα (νέο αριθμό αλλά αυτό δεν σε πειράζει) και θα πληρώσεις 5€ τώρα και άλλα 5€ σε ένα 6μηνο. Εάν έχεις κινητό 4G, θα ζητήσεις αντίστοιχη κάρτα. Έκανα την ίδια διαδικασία την προηγούμενη βδομάδα και ενώ ο υπάλληλος έλεγε στην αρχή ότι πρέπει να πληρώσω 10€, όταν τελείωσε τη διαδικασία, το σύστημα δεν ζήτησε χρήματα, η κάρτα ενεργοποιήθηκε κανονικά και μου είπε ότι πρέπει να βάλω 5€ μέσα σε 1 μήνα το αργότερο. Το επιβεβαίωσα με τηλεφώνημα στην Wind και χθες ανανέωσα χρόνο πληρώνοντας 5€ μέσω του site στο Mobile Broadband με μια εύκολη διαδικασία.

 

Με την ενεργοποίηση της κάρτας, ξαναπαίρνεις 1GB που θα λήξει στο τέλος του μήνα και την 1/4 θα ανανεωθεί πάλι, όπως και πριν.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Θα πας σε ένα κατάστημα, θα σου δώσουν νέα κάρτα (νέο αριθμό αλλά αυτό δεν σε πειράζει) και θα πληρώσεις 5€ τώρα και άλλα 5€ σε ένα 6μηνο. Εάν έχεις κινητό 4G, θα ζητήσεις αντίστοιχη κάρτα. Έκανα την ίδια διαδικασία την προηγούμενη βδομάδα και ενώ ο υπάλληλος έλεγε στην αρχή ότι πρέπει να πληρώσω 10€, όταν τελείωσε τη διαδικασία, το σύστημα δεν ζήτησε χρήματα, η κάρτα ενεργοποιήθηκε κανονικά και μου είπε ότι πρέπει να βάλω 5€ μέσα σε 1 μήνα το αργότερο. Το επιβεβαίωσα με τηλεφώνημα στην Wind και χθες ανανέωσα χρόνο πληρώνοντας 5€ μέσω του site στο Mobile Broadband με μια εύκολη διαδικασία.

 

Πήγα σε καταστημα , μου εδωσαν νεα καρτα, την ενεργοποιησαν, μπηκαν τα mb για τον μηνα εκεινο (μετα την 1η, σε αλλη ημερομηνια) , και την πρωτη του επομενου μηνα μπηκε κανονικα το 1 Gb. Δεν πλήρωσα τιποτα, ουτε εκανα αναναιωση

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Εσύ έχεις διαφορετική περίπτωση αφού πέρασες 3μηνο και δεν είχες κάρτα.

Εγώ ανανέωσα χρόνο μέσα στον ίδιο μήνα της λήξης της προηγούμενης κάρτας.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ έχεις διαφορετική περίπτωση αφού πέρασες 3μηνο και δεν είχες κάρτα.

Εγώ ανανέωσα χρόνο μέσα στον ίδιο μήνα της λήξης της προηγούμενης κάρτας.

ναι, το ειπα αυτο ....

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς, έκλεισες χρόνο χθες από την ενεργοποίηση της κάρτας που έχεις και ενώ ανανεώθηκε την 1/3 το 1GB χθες έληξε η κάρτα.

Θα πας σε ένα κατάστημα, θα σου δώσουν νέα κάρτα (νέο αριθμό αλλά αυτό δεν σε πειράζει) και θα πληρώσεις 5€ τώρα και άλλα 5€ σε ένα 6μηνο. Εάν έχεις κινητό 4G, θα ζητήσεις αντίστοιχη κάρτα. Έκανα την ίδια διαδικασία την προηγούμενη βδομάδα και ενώ ο υπάλληλος έλεγε στην αρχή ότι πρέπει να πληρώσω 10€, όταν τελείωσε τη διαδικασία, το σύστημα δεν ζήτησε χρήματα, η κάρτα ενεργοποιήθηκε κανονικά και μου είπε ότι πρέπει να βάλω 5€ μέσα σε 1 μήνα το αργότερο. Το επιβεβαίωσα με τηλεφώνημα στην Wind και χθες ανανέωσα χρόνο πληρώνοντας 5€ μέσω του site στο Mobile Broadband με μια εύκολη διαδικασία.

 

Με την ενεργοποίηση της κάρτας, ξαναπαίρνεις 1GB που θα λήξει στο τέλος του μήνα και την 1/4 θα ανανεωθεί πάλι, όπως και πριν.

αν ειναι να δωσω 5 ευρω για να αλλαξω καρτα(νομιζα πως ηταν δωρεαν η αντικατασταση) γτ να μην κανω μια ανανεωση στην ηδη υπαρχουσα?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • This topic was featured and featured

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...